PDA

Επιστροφή στο Forum : Από τη θέση του συνοδηγού



Panos 316T
21-06-12, 09:49
Το απόγευμα πήγα στο έτερο μηχανικό μου, στην παλιά μου γειτονιά(που λέει και το άσμα) για να αφήσω το micra αφού έφθασε η ώρα του σέρβις.

Ο μηχανικός ονομάζεται Κώστας Λ. και είναι οδηγός που αρέσκεται στις χωμάτινες διαδρομές κυρίως με ένα στάρλετ(βλ φώτο) και από ότι μου είπε θα λάβει μέρος στο ιστορικό με autobianchi .

Επίσης εδώ και καιρό είναι υπεύθυνος στην ομάδα του Σπανού με το Subaru Impreza WRC STi όπου έλαβε μέρος στο Ακρόπολις.

Παθιασμένο άτομο με το άθλημα , χαμηλών τόνων , είναι από αυτούς που λέω χαρακτηριστικά, φειδωλός στα λόγια , σπάταλος στις πράξεις χαχαχαχα.

Τέσπα , αφού είχε τελειώσει τις όποιες δουλειές , αράζουμε στο γραφείο(παρεπιπτώντος μόνο ημερολόγιο με γυμνόστηθες δεν έχει,οι τοίχοι είναι γεμάτοι από εντυπωσιακές στιγμές σε διάφορες ειδικές) για καφεδάκι και μπίρι μπίρι.

Μου σχολίασε τον παλμό του αγώνα καθώς και το κλίμα που επικρατεί γενικά στους αγώνες , το τσίτωμα, την αγωνία, τα τυχόν προβλήματα κλπ.

Εν συνεχεία μου έδειξε διάφορες σημειώσεις και χαρτιά που πρέπει να χει ένας συνοδηγός αγώνων μιας και την Κυριακή θα διεξαχθεί ένα είδος σεμιναρίου για την «θέση συνοδηγού» και πάνω στην κουβέντα τσούπ μου σκάει « ΕΙΔΙΚΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΠΕΝΤΕΛΗΣ» .

Λέω ΌΠΑ εδώ είμαστε ! είναι μια διαδρομή την οποία κάνω τουλάχιστον 10 χρόνια κάθε καλοκαίρι και ενίοτε όποτε με πιάνουν τα διαόλια μου την κάνω και μία σβέλτα.

Σας παραθέτω τις manual σημειώσεις του, που πιστεύω ότι έχει αρκετό ενδιαφέρον η περιγραφή της διαδρομής.

Για όσους γνωρίζουν ,η διαδρομή αρχίζει από την στιγμή που θα στρίψεις δεξιά για το βουνό αφήνοντας τα σπίτια πίσω μέχρι το σημείο που πέφτει ο δρόμος πάνω στο κεντρικό (έχει μια καφετέρια εκεί).

Σημ: Α(ριστερή) , Δ(εξιά),2-3-4 (είδος στοφής) ,40-50-80 (απόσταση μέχρι επόμενη στροφή)

υγ1: αν δώσω τις σημειώσεις στην γυναίκα μου , για να με καθοδηγεί , τι λέτε να γίνει ;
α)να μου τις φέρει στο κεφάλι;
β)να τις πετάξει από το παράθυρο;
γ) να μου τις δώσει να τις φάω;

super duper
21-06-12, 14:58
πανο, μην τις δωσεις στην γυναικα σου!!!
κανε την γνωστη σβελτη βολτα σου

Panos 316T
21-06-12, 15:06
παντως μου δημιουργηθηκε η απορια τι διαφορα μπορεις να εχεις σε χρονο σε μια διαδρομη που την κανεις μονο σου με αυτη του συνοδηγου....

manos///3
21-06-12, 15:23
Tα γραπτα ειναι καλα οταν δε γνωριζεις καλα το δρομο.
Οταν τον γνωριζεις απλα σε μπερδευουν.

Και ειναι παρα μα παρα πολυ δυσκολο να οδηγας και ταυτοχρονα να ακους καποιον διπλα σου να φωναζει ''40 3η δεξια σε 2α αριστερη διαρκείας και 50 3η δεξια πατημενη , μεινε μεσοδεξια, αργεις , μη κτλ ''
Χρειαζεται πολυ εξασκηση ωστε να εκτελεις σωστα τις εντολες του συνοδηγου.

Σε προσφατη εμπειρια ως πλοηγος με συνοδηγο τον ΕΛΕΜ τα εκανα σχεδον μουσκεμα , επειδη γνωριζα πολυ καλα τις διαδρομες. Υποσυνείδητα οδηγουσα οπως γνωριζα χωρις να δινω προσοχη στις εντολες.

Ο συνοδηγος ειναι το κλειδι της επιτυχιας στο πληρωμα.

Nino
21-06-12, 15:29
T.

Ο συνοδηγος ειναι το κλειδι της επιτυχιας στο πληρωμα.

thumb ετσι ακριβως!!

pilot
21-06-12, 21:27
Tα γραπτα ειναι καλα οταν δε γνωριζεις καλα το δρομο.
Οταν τον γνωριζεις απλα σε μπερδευουν.

Και ειναι παρα μα παρα πολυ δυσκολο να οδηγας και ταυτοχρονα να ακους καποιον διπλα σου να φωναζει ''40 3η δεξια σε 2α αριστερη διαρκείας και 50 3η δεξια πατημενη , μεινε μεσοδεξια, αργεις , μη κτλ ''
Χρειαζεται πολυ εξασκηση ωστε να εκτελεις σωστα τις εντολες του συνοδηγου.

Σε προσφατη εμπειρια ως πλοηγος με συνοδηγο τον ΕΛΕΜ τα εκανα σχεδον μουσκεμα , επειδη γνωριζα πολυ καλα τις διαδρομες. Υποσυνείδητα οδηγουσα οπως γνωριζα χωρις να δινω προσοχη στις εντολες.

Ο συνοδηγος ειναι το κλειδι της επιτυχιας στο πληρωμα.

πάρα πολύ σωστά!

Πάνο, θα γίνει το Α και μετά το Γ..:th_Laie_67-1:

Akis 330Ci
21-06-12, 22:09
υγ1: αν δώσω τις σημειώσεις στην γυναίκα μου , για να με καθοδηγεί , τι λέτε να γίνει ;
α)να μου τις φέρει στο κεφάλι;
β)να τις πετάξει από το παράθυρο;
γ) να μου τις δώσει να τις φάω;

Πρωτα το Α, μετα το Γ και μετα εσενα στο Β. :th_Laie_67-1:

Panos 316T
21-06-12, 22:12
πάρα πολύ σωστά!

Πάνο, θα γίνει το Α και μετά το Γ..:th_Laie_67-1:

Αχαχαχα καλο...και μετα τα φτυνω εγω απο το παραθυρο χαχαχα

Θυμηθηκα και ενα tip που μου ειπε για να μην χανουν τη σειρα :

Ο αριστερος αντιχειρας δειχνει τη σειρα που διαβαζει κςι ο δεξιος την επομενη.

Αν γινει καποια στραβη και χασει τις στροφες, τοτε φωναζει "χαθηκα" και ψαχνουν καποιο διακριτικο στοιχειο οπως ταμπελα,πυλωνας κλπ για να "ξαναβρεθουν",μεχρι τοτε εννοειται οτι ο οδηγος παει στα τυφλα.

Υγ: ο σολμπεργκ δεν ηταν καποια χρονια που το εριξε σε χαντακι και μετα στολιζε τον συνοδηγο με γαλλικα;