PDA

Επιστροφή στο Forum : Servotronic



ntinos
19-06-12, 16:58
210,08 + φπα

Αξιξει ?

Nino
19-06-12, 18:43
210,08 + φπα

Αξιξει ?

αξιζει και παρααξιζει!!!thumb

υγ. ασχετο αλλα κατι που θα μετανιωσεις αν δεν το βαλεις ειναι η οσφυικη στηριξη.

ntinos
19-06-12, 18:57
Τα "σπορ" καθισματα του sport packet εκτιμας οτι δεν ειναι επαρκη ?

Nino
19-06-12, 19:03
καθαρα προσωπικη μου γνωμη αν δεν εχουν την οσφυικη στηριξη οχι.
εγω στο προηγουμενο ειχα και στο χ3 σαν μακακας το τσιγγουνευτηκα και τωρα σε καθε μεγαλο ταξιδι, καθε φορα μετανιωνω...
Οσο για το servotronic θα βοηθησει πολυ και την γυναικα σου!! ειδικα απο σταση και στις πολυ χαμηλες ταχυτητες, ενω θα βαραινει και θα εχεις μια αλλη αισθηση σιγουριας οσο αυξανεται η ταχυτητα.

ntinos
19-06-12, 19:06
μαζευονται πολλα...

Δερματινο τιμονι
Τιμονι πολλαπλων λειτουργιων
Thought loading system
Πακετο αποθηκευτικων χωρων
Υποβραχιονιο σειρομενο εμπρος
συστημα καθαρισμου προβολεων
Ελεγχος αποστασης παρκαρισματος (εμπρος-πισω)
προβολεις ομιχλης...
φωτα xenon
Αυτοματος κλιματισμος
πακετο φωτισμου
(ολα τα παραπανω στο "advantage Plus ZP2, κοστος 3.000)

+
Πακετο "sport line" : 2.140

+
εσωτερικος καθρεπτης με λειτουργια αυτοματης σκιασης (142 + φπα)
οροφη (823 +φπα)
προσαρμοζομενοι προβολεις (345 +φπα)
αυτοματη λειτουργια μεγαλης σκαλας (126 + φπα)

....

ελεος....

Τι ξεχασε να βαλει ???

Stamatis
19-06-12, 19:09
σπαστο πισω καθισμα με σακο του σκι
navigation


keyless exei?

Nino
19-06-12, 19:16
στο χ3 απο τον καθρεπτη με την αυτοματη σκιαση δεν ειμαι ευχαριστημενος.
Σε αντιθεση με το προηγουμενο (οχι bmw) που μολις επεφταν φωτα πανω του εκανε πραγματικη δουλεια.

Για μενα servotronic και οσφυικη στηριξη ειναι τα must καθως και αισθητηρας βροχης φωτων ειναι χρησιμο αξεσουαρ.
Το πακετο αποθηκευτικων χωρων στο χ3 ψιλοαπατη ειναι κατι διχτακια, χωρις το πισω, αλλα νομιζω αφορα και τον τεμπελη.
Το pdc ειναι υπερβολικα ακριβο και αν ξαναπαιρνα δεν θα εβαζα μαμα ( μου κανει κατι δυσλειτουργιες) εε 800 τοσα ευρω το ειχα πληρωσει και δεν εχει καν οθονουλες μονο ηχητικο σημα.
Επιμενω και με συγχωρεις βαλε και servotronic και οσφυικη στηριξη, κανα 150 ειναι η διαφορα για τη στηριξη.

ntinos
19-06-12, 19:19
σπαστο πισω καθισμα με σακο του σκι
navigation


keyless exei?

Το "Thought loading system" ειναι το σπαστο (στα 3), πισω καθισμα και για σακο του σκι δλδ

Το navi, ειναι πολυ - πολυ κακογουστο. Μια ξεμπαρκη καρφωμενη στο ταμπλο οθονη... fap it

Ειναι keyless απο οτι θυμαμαι (μ@λακια συστημα μου φαινεται ομως...)

Nino
19-06-12, 19:23
πιεσε τους και λιγο (εκτος αν το εκανες) καποιο -α αξεσουαρ μπορουν να στα κανουν δωρο

ntinos
19-06-12, 19:24
στο χ3 απο τον καθρεπτη με την αυτοματη σκιαση δεν ειμαι ευχαριστημενος.
Σε αντιθεση με το προηγουμενο (οχι bmw) που μολις επεφταν φωτα πανω του εκανε πραγματικη δουλεια.

Για μενα servotronic και οσφυικη στηριξη ειναι τα must καθως και αισθητηρας βροχης φωτων ειναι χρησιμο αξεσουαρ.
Το πακετο αποθηκευτικων χωρων στο χ3 ψιλοαπατη ειναι κατι διχτακια, χωρις το πισω, αλλα νομιζω αφορα και τον τεμπελη.
Το pdc ειναι υπερβολικα ακριβο και αν ξαναπαιρνα δεν θα εβαζα μαμα ( μου κανει κατι δυσλειτουργιες) εε 800 τοσα ευρω το ειχα πληρωσει και δεν εχει καν οθονουλες μονο ηχητικο σημα.
Επιμενω και με συγχωρεις βαλε και servotronic και οσφυικη στηριξη, κανα 150 ειναι η διαφορα για τη στηριξη.


Στο si ο καρθεπτης ηταν παρα πολυ καλος.

Εχω την εντυπωση οτι τα καθισματα στο sport line εχουν υποστηριξη της οσφυακης (στον πεοντα μου βεβαια, ισχυαλγια εχω και οχι οσφυαλγια :th_Laie_67-1: )

Τα δυχτια και τα λοιπα δολωματα και μαλαγρες, οπως και το pdc περιλαμβανονται στο πακετο adnantage plus ZP2

ntinos
19-06-12, 19:25
πιεσε τους και λιγο (εκτος αν το εκανες) καποιο -α αξεσουαρ μπορουν να στα κανουν δωρο

Εκαναν ενα σκοντο 3.000 στο συνολο...

PANOS-E60
19-06-12, 19:55
Την εχω τη servotronic στο Ε60. Οπως το λέει ο Νίνο, μεγάλο ατού στο παρκάρισμα, μετά τα 10 - 15 χλμ/ωρα δεν τη νιώθεις καθόλου. Αν δεν το οδηγεί γυναίκα το αυτοκίνητο μην τη βάλεις.

Οτι δεν υπάρχει δεν χαλάει.

Η οσφυική στηριξη δεν υπάρχει στα σπορ καθίσματα, τουλάχιστον στο Ε60.

m-power_01
19-06-12, 20:07
Η οσφυικη μέχρι τώρα ήταν έξτρα και λογικά έξτρα έχει παραμείνει. Το σερβοτεονικ αξίζει.
Καλορίζικο! Καλοταξιδο !

ntinos
19-06-12, 20:07
Η οσφυική στηριξη ειναι αυτο που σου σφιγγει στα παϊδια χαμηλα ή κατι αλλο ?
Αν ειναι αυτο, νομιζω οτι το εχουν

ntinos
19-06-12, 20:08
Η οσφυικη μέχρι τώρα ήταν έξτρα και λογικά έξτρα έχει παραμείνει. Το σερβοτεονικ αξίζει.
Καλορίζικο! Καλοταξιδο !

Ευχαριστουμε Σπυρο, δεν παραγγειλαμε ακομη. Οσονουπω ... ;-)

Stamatis
19-06-12, 21:38
Συνεχίζει να βγάζει το Αβάνα σαν χρώμα?

trueno
19-06-12, 22:14
Eγω πάλι γιατι στο προηγούμενο αυτοκινητο (OPEL Vectra GTS), ενω ειχα και οσφυικη στηριξη και ρυθμιση κλισης καθισματος και σπορ καθισματα και ..και... μόλις τελειωνε ενα ταξιδι ήθελα βοήθεια να βγω από το καθισμα (λέμε τώρα) και ποναγε η μέση μου τρελά , ενω στο Χ3 με τα απλά καθισματα χωρις οσφυικη στήριξη δεν εχω πιαστεί ΠΟΤΕ? Οέοο?

ntinos
19-06-12, 22:46
Επειδη δεν ησουν ευτυχισμενος που δεν οδηγουσες μπεμβε :D

ntinos
19-06-12, 22:46
Συνεχίζει να βγάζει το Αβάνα σαν χρώμα?

Δεν ξερω, για λευκο παμε

ntinos
20-06-12, 10:25
Να πω οτι ειμαι καπως ψιλοδιχασμενος μεταξυ πετρελαιου - βενζινας ή οχι ????

2600 ευρω που ειναι η διαφορα, υπολογισα οτι θα "καλυφθει" σε ενα διαστημα 26-30 μηνων....

Για (ξανα) πειτε βρε παιδια...

m-power_01
20-06-12, 10:29
Θα το παίρνεις και εσυ ;

Stamatis
20-06-12, 10:30
πετρέλαιο, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει.

οι 30 μήνες μπορεί να γίνουν 15 σε χρόνο D/t

Επίσης ααααααααααααααααααααααλλο ταξίδι το ντήζελ

ntinos
20-06-12, 10:36
Mille grazie!

ntinos
20-06-12, 10:38
Θα το παίρνεις και εσυ ;

Συνηθως οχι, μονο οταν πηγαινουμε καπου μαζι, οπου και κανω τον σωφερ

Ο προβληματισμος μου παει και στο η γυναικα μου δεν "χαμογελασε" οταν οδηγησε το ντηζελ, σε αντιθεση με οταν οδηγησε το της βενζινας...:ranting2:

Απο την αλλη, την εχω σεταρει για ντηζελ, και εχει συμφωνησει ....

Εγω το ανακατευω τωρα...

asot
20-06-12, 10:43
Πετρελαιο και απο μένα!

Δεν θα το μετανιώσεις...

bill_m3
20-06-12, 10:43
Συνηθως οχι, μονο οταν πηγαινουμε καπου μαζι, οπου και κανω τον σωφερ

Ο προβληματισμος μου παει και στο η γυναικα μου δεν "χαμογελασε" οταν οδηγησε το ντηζελ, σε αντιθεση με οταν οδηγησε το της βενζινας...:ranting2:

Απο την αλλη, την εχω σεταρει για ντηζελ, και εχει συμφωνησει ....

Εγω το ανακατευω τωρα...

Ότι κάνει την γυναίκα ευτυχισμένη το παίρνουμε (αν μπορούμε) και έχουμε το κεφαλάκι μας ήσυχο, από του πρώτους κανόνες για παντρεμένους!!!!!

Το φαντάζεσαι να στραβώσει αργότερα για κάποιο λόγο με το ντίζελ, τι έχεις να τραβήξεις???????????????????????????????? ???????

ntinos
20-06-12, 10:45
Ότι κάνει την γυναίκα ευτυχισμένη το παίρνουμε (αν μπορούμε) και έχουμε το κεφαλάκι μας ήσυχο, από του πρώτους κανόνες για παντρεμένους!!!!!

Το φαντάζεσαι να στραβώσει αργότερα για κάποιο λόγο με το ντίζελ, τι έχεις να τραβήξεις???????????????????????????????? ???????


Εκανα "μουαγε" για την χαρα της με ενα σκασμο εξτρα... :warriorsmiley:

Stamatis
20-06-12, 10:48
Ότι κάνει την γυναίκα ευτυχισμένη το παίρνουμε (αν μπορούμε) και έχουμε το κεφαλάκι μας ήσυχο, από του πρώτους κανόνες για παντρεμένους!!!!!

Το φαντάζεσαι να στραβώσει αργότερα για κάποιο λόγο με το ντίζελ, τι έχεις να τραβήξεις???????????????????????????????? ???????

φαντάζεσαι αργότερα να στραβώσει ο υπουργός οικονομικών και να πάει τη βενζίνη 2 ευρώ τι έχει να τραβήξει ο Ντίνος?

























τις κωλότριχές του.















εύκολα

ntinos
20-06-12, 10:55
φαντάζεσαι αργότερα να στραβώσει ο υπουργός οικονομικών και να πάει τη βενζίνη 2 ευρώ τι έχει να τραβήξει ο Ντίνος?

τις κωλότριχές του.

εύκολα


Με 600 χλμ την εβδομαδα πανευκολα θα ελεγα.

Απο τα πατζακια θα τις τραβηξω....

m-power_01
20-06-12, 10:59
Ντινο ο δικός σου ο άσος έφυγε ;

ntinos
20-06-12, 11:02
Φευγει σημερα το απογιομα ...

m-power_01
20-06-12, 11:04
Σε ιδιώτη ; Σίγουρο ;

ntinos
20-06-12, 11:19
Ναι, γιατι ?


(κανονισε να εισαι γκαντεμης....)

m-power_01
20-06-12, 11:24
Ναι, γιατι ?


(κανονισε να εισαι γκαντεμης....)

όχι να μην είμαι... απλά μόλις πριν λίγο κάποιος αποφάσισε ότι θέλει άσο.

Nino
20-06-12, 11:24
Φαντάζεται αργότερα να στραβώσει ο υπουργός περιβάλλοντος και να πει συγνώμη λάθος τέρμα τα diesel σε Αθήνα Θεσσαλονίκη...

ntinos
20-06-12, 11:33
όχι να μην είμαι... απλά μόλις πριν λίγο κάποιος αποφάσισε ότι θέλει άσο.

δλδς ??

Ptboul
20-06-12, 11:54
δλδς ??

Αν πάρεις καλύτερη τιμή δώσ'το!

ntinos
20-06-12, 11:57
Ο λογος ειναι συμβολαιο ;-)

ntinos
20-06-12, 13:55
Μαλλον δεν θα βαλουμε servotronic
ο νεος ασσος εχει ηλεκρικη (??) υποβοηθηση, και δεν θα καταλαβουμε ιδιαιτερη διαφορα, τοσο οση αν βαζαμε (πχ) στον προηγουμενο

S8N
20-06-12, 13:59
210,08 + φπα

Αξιξει ?

Επιβάλλεται θα έλεγα εγώ. Βλέπω τη διαφορά με το αυτοκίνητο του πατέρα μου το οποίο δυστυχώς στερείται servotronic. Και καλά να ήταν καμια σειρά 1, εδώ μιλάμε για Χ5. Το είχα ένα μήνα πέρυσι το καλοκαίρι, όταν το πήρα είχα τα μπράτσα του Στάθη Ψάλτη κι όταν το επέστρεψα ήμουν σα χρυσαυγίτης με καρμπούζια στις μασχάλες.

ntinos
20-06-12, 14:05
ναι αλλα δεν μιλαμε για Χ5

S8N
20-06-12, 14:12
ναι αλλα δεν μιλαμε για Χ5

Παρόμοιο αγγούρι θα τραβήξεις.

ntinos
20-06-12, 14:24
Καταλαβαινω τι εννοεις

Αυτο ομως που μου ειπαν, ειναι οτι το αυτοκινητο εχει ηδη καποια υποβοηθηση στο τιμονι, τετοια ωστε (στο συγκεκριμενο αυτοκινητο/τιμονι) η διαφορα με το αν βαλω servotronic ειναι απο μικρη εως ελαχιστη.

Στον προηγουμενο ασσο, θα παρα-αξιζε.

Αυτα μου ειπαν, αυτα μεταφερω

Nino
20-06-12, 14:50
Μαλλον δεν θα βαλουμε servotronic
ο νεος ασσος εχει ηλεκρικη (??) υποβοηθηση, και δεν θα καταλαβουμε ιδιαιτερη διαφορα, τοσο οση αν βαζαμε (πχ) στον προηγουμενο

τι διαστασεις ελαστικων εχει?
μη σε μπερδευει παντως το γεγονος οτι μπορει να το δοκιμασες το τιμονι (στην εκθεση) και σου φανηκε νορμαλ, εκει τα ελαστικα ειναι τιγκα φουσκωμενα.

ntinos
20-06-12, 14:57
Δεν το δοκιμασα στην εκθεση.
Ειχα το αυτοκινητο ενα ολοκληρο απογευμα, εκανα καπου στα 120 χιλιομετρα (μικτη διαδρομη)

Λαστιχα 205/55/16 (ζαντα 7Χ16) εχει και δεν υπαρχει διαθεση ή ταση μπαξιματος

mitsos_chania
20-06-12, 18:31
SBN υπαρχει Χ5 χωρις servotronic?Δηλαδη οταν εισαι σταματημενος και οταν πηγαινεις πολυ αργα δεν γινεται πιο ελαφρυ το τιμονι?

S8N
20-06-12, 19:03
SBN υπαρχει Χ5 χωρις servotronic?Δηλαδη οταν εισαι σταματημενος και οταν πηγαινεις πολυ αργα δεν γινεται πιο ελαφρυ το τιμονι?

Κι όμως υπάρχει. Μεταχειρισμένο από Γερμανία, μοντέλο 2001, ο Βαυαρός μάλλον ήταν μερακλής και καθόταν κάτω από τη μπάρα όπως ο Κάχι Καχιασβίλι. Μου είπαν στον Σπανό ότι γίνεται retrofit, αλλά το αφήσαμε. Πέρα από γυμναστική, βοηθά και στη δυσκοιλιότητα.