PDA

Επιστροφή στο Forum : E36 M3 3.0 Cabrio [Αλλαγή Χρώματος



Monsta
16-06-12, 23:01
with Shnitzer fender flares & body kit.

*** ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΩΜΑΤΟΣ από μαύρο, σε ΜΑΤ ΓΚΡΙ - BMW κωδικός Α52 Space Grey.


Το συγκεκριμένο προτζεκτάκι δουλεύουν τα παιδιά στο φανοποιείο, εδώ και καμιά 10-αριά μέρες. Το αυτοκίνητο ξηλώθηκε όλο για να βαφτούν και τα εσωτερικά των θυρών, πατούρες, πόρτ-μπαγκάζ κτλ, κοινώς έγινε βίδες. :original:

Οι πανέμορφες BBS LM θα λυθούν επίσης, το μέσα κομμάτι θα γίνει μαύρο ματ και η πατούρα θα μείνει ως έχει, σύμφωνα με επιθυμία του πελάτη.

Σήμερα το μεσημέρι πήγα από κει να τραβήξω και μερικές φωτογραφίες. Το αμάξι έγινε απλά *ΟΥΝΑΡΟΣ !!!!!!! Ο συγκεκριμένος κωδικός της bmw σε ματ λέει πολύ !!!!!!! :shok::shok: :thumbsup:


Αστάρια / Χρώματα / βερνίκια αποκλειστικά PPG !!!!!! thumb


Thanks for looking. :original:


https://img407.imageshack.us/img407/9737/e36m33.jpg

https://img35.imageshack.us/img35/6711/e36m31.jpg

https://img850.imageshack.us/img850/9433/e36m32.jpg

https://img651.imageshack.us/img651/6144/e36m35.jpg


Και κάποιες λεπτομέρειες...

https://img7.imageshack.us/img7/7869/e36m34.jpg

https://img826.imageshack.us/img826/5773/e36m36.jpg

https://img607.imageshack.us/img607/6797/e36m37.jpg


Το Κορσάκι έχει ανοίξει μοτέρ και φλερτάρει με τα 350 άλογα...

https://img84.imageshack.us/img84/647/e36m38.jpg

BILL007
16-06-12, 23:07
Για εμένα τραγική επιλογή να λύσει τις BBS...Νοt in Greece...

Θα τις κλαίει...

Ωραίο χρώμα πάντως!:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Akis 330Ci
16-06-12, 23:07
Oυαου! Εντυπωσιακο αποτελεσμα!! Κουκλα το 36αρι με τα φουσκωμενα φτερα της Schnitzer! Πανεμορφο το χρωμα! Περιμενουμε και αλλες φωτογραφιες οταν ολοκληρωθει. thumb

Monsta
16-06-12, 23:17
Ξέχασα να σημειώσω ότι το hard top βάφτηκε ματ μαύρο.

Μπιλ, γιατί σε φοβίζει το λύσιμο των ζαντών ?

5555
16-06-12, 23:20
Πολυ εντυπωσιακο προτζεκτακι. Κωστα εσεις το φτιαχνετε? Κρατα μας ενημερους

BILL007
16-06-12, 23:24
Μπιλ, γιατί σε φοβίζει το λύσιμο των ζαντών ?

Γιατί ένα τεράστιο ποσοστό ιδιοκτητών διαιρούμενων που έκαναν το λάθος να τις λύσουν σε διάφορα μαστόρια (o θεός να τα κάνει), ουσιαστικά τις αχρήστευσαν! Και επειδή όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά ή καλύτερα μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά, γι'αυτό το είπα ;)

Monsta
16-06-12, 23:48
Ναι Σπύρο στο άλλο μαγαζί.

Stamatis
17-06-12, 01:07
Περιμένω με αγωνία το τελικό αποτέλεσμα.

m_power_lunatic
17-06-12, 03:00
Εγω θα κανω καποιες ερωτησεις Κωστα αν γνωριζεις,

τα φουσκωματα ειναι γνησια SCHNITZER???Μηπως το αμαξι πριν ητανε γαλαζιο???Αν δεν ητανε γαλαζιο και τα φουσκωμενα ειναι γνησια μπορεις να μαθεις αν το προηγουμενο τους χρωμα ητανε λευκο οταν τα αγορασανε???

Ετσι για την ιστορια.....thumbthumb

black_beauty
17-06-12, 09:32
Γιατί ένα τεράστιο ποσοστό ιδιοκτητών διαιρούμενων που έκαναν το λάθος να τις λύσουν σε διάφορα μαστόρια (o θεός να τα κάνει), ουσιαστικά τις αχρήστευσαν! Και επειδή όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά ή καλύτερα μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά, γι'αυτό το είπα ;)

Ενας απο αυτους τους ιδιοκτητες ειμαι δυστηχως κι εγω...Αχρηστες 17'' ζαντες RH διαιρουμενες(70 βιδουλες η καθε ζαντα).Μετα το λυσιμο επειδη ηθελα να τις βαψω,το αποτελεσμα ηταν να χανει αερα η μπροστα δεξια μετα η πισω αριστερα οπου απελπιστηκα και αναγκαστηκα και τις ΚΟΛΗΣΑ....Ξενερωσα και τις πουλησα για 100 ευρω πριν 3 χρονια..

Monsta
17-06-12, 09:45
Με βάλατε σε σκέψεις με τις ζάντες. Θα μιλήσω στον ιδιοκτήτη, αν και έχει κολλήσει άσχημα να τις αλλάξουμε χρώμα...

Bazil Van Sinner
17-06-12, 10:11
Kαι εγω εχω Schnitzer διαιρουμενες...και ηθελα να τις βαψω.....αλλα εδω και ενα χρονο"ευτυχως"δεν μου τις ανελαβε καποιος μαστορας,γιατι λενε,ειναι μανουρα,εχουν μια δικια τους φλαντζα και κολλα που για να την ξαναπετυχεις θελει εργοστασιο.
Παντως αν το πετυχετε παιδια..τι να πω καλη επιτυχια θα τις φερω και γω!
Οσον αφορα το 36αρι ΜΟΥΝ@ΡΑ!!!!!!!!!
p.s.Πιστευω πως θα του πηγαινει πολυ μ αυτα τα χρωματα,να βαφτουν κιτρινα τα προβολακια και ο καθρεφτης απο την μικρη σκαλα φωτων!
ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!

BILL007
17-06-12, 10:34
Με βάλατε σε σκέψεις με τις ζάντες. Θα μιλήσω στον ιδιοκτήτη, αν και έχει κολλήσει άσχημα να τις αλλάξουμε χρώμα...

Γι'αυτό κάνουμε κουβέντα Κώστα thumb

EVERGET
17-06-12, 11:55
Ήξερα ότι το space grey είναι γυαλιστερό, και το frozen grey είναι ματ...έγινε κάποια πατέντα και βγήκε ματ το space grey?

fan1s_e21
17-06-12, 12:15
πολυ ωραιο χρωμα , καλο αποτέλεσμα , συγχαρητηρια!
μια παρατηρηση (καλοπροαιρετη φυσικα) εχω την πεποιθηση οτι αν οι βιδες στο εσωτερικο της πορτας που συγκρατουν την κλειδαρια ειχαν μονωθει και ηταν στο μαμα χρωμα θα ταιριαζε πιο καλα αισθητικα!

Monsta
17-06-12, 12:23
Ήξερα ότι το space grey είναι γυαλιστερό, και το frozen grey είναι ματ...έγινε κάποια πατέντα και βγήκε ματ το space grey?


Ματ βερνίκι Νάσο. :original:

Stunt Mike
17-06-12, 12:31
Τελικα ηταν γαλαζιο πριν τ'αμαξι??Τα φουσκωματα Κωστα,ειναι μεταλλικα ή αλλο υλικο??

Monsta
17-06-12, 12:44
Τελικα ηταν γαλαζιο πριν τ'αμαξι??Τα φουσκωματα Κωστα,ειναι μεταλλικα ή αλλο υλικο??


Το αμάξι το παραλάβαμε μαύρο ματ, ΠΑΡΑ πολύ άσχημα και πρόχειρα βαμμένο. Είχε πάρα πολύ προ-εργασία προκειμένου να διορθωθούν οι ατέλειες του προηγούμενου μάστορα. ΠΡΙΝ βαφεί μαύρο ματ, δε γνωρίζω τι ήταν.

Απ όσο ξέρω πάντως, το αμάξι είχε φτιαχτεί με γνήσια Shnitzer πράγματα.......ο τωρινός ιδιοκτήτης το έχει πάρα πολλά χρόνια.


Θα προσπαθήσω βέβαια να μάθω περισσότερες πληροφορίες, προκειμένου ο φίλος Λούνατικ να καταφέρει να λύσει και αυτό το παζλ. :original:

EVERGET
17-06-12, 13:16
Έχω την εντύπωση πως το wide bodykit της Schnitzer έβγαινε σε carbon...

mpempas
29-06-12, 20:05
πολυ ωραια τα φουσκωματα αλλα και το χρωμα!!!
Περισσοτερες πληροφοριες για τα φουσκωματα???

Monsta
29-06-12, 20:40
Έχω την εντύπωση πως το wide bodykit της Schnitzer έβγαινε σε carbon...


πολυ ωραια τα φουσκωματα αλλα και το χρωμα!!!
Περισσοτερες πληροφοριες για τα φουσκωματα???


Όχι ήταν από πολυεστέρα, αλλά φτιαγμένα σε καλούπι, όπως και οι προφυλακτήρες των Ferrari. thumb


Ενημέρωσα τον πελάτη και τελικά οι ζάντες ΔΕΝ θα λυθούν από εμάς. Επειδή επιμένει όμως να τις αλλάξει χρώμα θα μας τις φέρει λυμένες...

mpempas
29-06-12, 21:06
ξερουμε που τα εκανε αυτα,τιμες ποσο παει κατι τετοιο δηλαδη?

Monsta
29-06-12, 22:05
Δε νομίζω να τα βρίσκεις εύκολα πλέον αυτά τα κομμάτια της Shnitzer.

mpempas
29-06-12, 23:27
ε αφου ειναι πολυεστερικα θα μπορει να το κανει ο "οποιοσδηποτε" ασχολειται με τετοια!

NS-conv
30-06-12, 00:30
ε αφου ειναι πολυεστερικα θα μπορει να το κανει ο "οποιοσδηποτε" ασχολειται με τετοια!

Μονο αν εχει τα καλουπια μπορει να το κανει....

ankor
30-06-12, 12:53
Μονο αν εχει τα καλουπια μπορει να το κανει....

Τα φτιαχνει και εναs εδω και μαλιστα οταν εφτιαξα πριν 6 χρονια το δικο μου τα εκανε και πιο πρισμενα.

M3E30
30-06-12, 13:21
Το γνησιο bodykit της AC SCHNITZER για την CLS,ηταν φτιαγμενο απο kevlar & ανθρακονηματα για αυτο και η αστρονομικη τιμη του.Καλουπι υπαρχουν για αυτα και ο καλυτερος στο ειδος ειναι ο Στελιος Κροκιδης που εχει φτιαξει καποια Ε36 replicas...Τωρα οποιος ζηταει γνησια πραγματα,βρισκεις τα παντα αν ψαξεις καλα,αλλα οι τιμες τσουζουν..Ακουω συχνα που λενε ''δεν υπαρχει τιποτα ή δεν τα βρισκεις πουθενα''..Τα βρισκεις,αλλα ΔΕΝ τα πληρωνεις στις τιμες που τα ζητανε...Για αυτο οι περισσοτεροι στρεφονται σε αντιγραφα,οπως στην περιπτωση του bodykit,απο πολυεστερα/πλαστικο..

m_power_lunatic
30-06-12, 13:54
Το γνησιο bodykit της AC SCHNITZER για την CLS,ηταν φτιαγμενο απο kevlar & ανθρακονηματα για αυτο και η αστρονομικη τιμη του.Καλουπι υπαρχουν για αυτα και ο καλυτερος στο ειδος ειναι ο Στελιος Κροκιδης που εχει φτιαξει καποια Ε36 replicas...Τωρα οποιος ζηταει γνησια πραγματα,βρισκεις τα παντα αν ψαξεις καλα,αλλα οι τιμες τσουζουν..Ακουω συχνα που λενε ''δεν υπαρχει τιποτα ή δεν τα βρισκεις πουθενα''..Τα βρισκεις,αλλα ΔΕΝ τα πληρωνεις στις τιμες που τα ζητανε...Για αυτο οι περισσοτεροι στρεφονται σε αντιγραφα,οπως στην περιπτωση του bodykit,απο πολυεστερα/πλαστικο..

Αααααα γεια σου μανα μου,ειχα μια συζητηση μεσα στην εβδομαδα με καποιον απο επαρχια που ψαχνει πραγματα για Μ3 Ε36 και αφου του βρηκα διαφορα πραγματα μου ζητησε και αλλα που ειπε δεν υπαρχουνε πουθενα.

Μολις του ειπα οτι εχω ή οτι μπορω να σου βρω οσα θες για καποια σπανια που με ρωτησε του ειπα αυτο ακριβως που ειπες.....''πληρωνεις???βρισκε ις....δεν πληρωνεις???ΔΕΝ βρισκεις''.Ετσι ακριβως ειναι καλως ή κακως με τα πραγματα που σπανιζουνε.

Kωστα και αλλες φωτο απο το 36αρι τελειωμενο.....

Skyline_IS
30-06-12, 14:09
Αααααα γεια σου μανα μου,ειχα μια συζητηση μεσα στην εβδομαδα με καποιον απο επαρχια που ψαχνει πραγματα για Μ3 Ε36 και αφου του βρηκα διαφορα πραγματα μου ζητησε και αλλα που ειπε δεν υπαρχουνε πουθενα.

Μολις του ειπα οτι εχω ή οτι μπορω να σου βρω οσα θες για καποια σπανια που με ρωτησε του ειπα αυτο ακριβως που ειπες.....''πληρωνεις???βρισκε ις....δεν πληρωνεις???ΔΕΝ βρισκεις''.Ετσι ακριβως ειναι καλως ή κακως με τα πραγματα που σπανιζουνε.

Kωστα και αλλες φωτο απο το 36αρι τελειωμενο.....

φιλε Lunatic φανταζομαι οτι εχεις ολοκληρους τομους GB στο πισι για Ε30,Ε36 κλπ :D

m_power_lunatic
30-06-12, 14:19
φιλε Lunatic φανταζομαι οτι εχεις ολοκληρους τομους GB στο πισι για Ε30,Ε36 κλπ :D

Χεεχεχεχε,καλο!!!

Το εγραψα το παραπανω με την εννοια οτι αν πληρωσει καποιος-βρισκει οτι θελει....οχι τοσο οτι εχω εγω τις ακρες,καταλαβες πως το ειπα!

Παντως οσους εχω βοηθησει-αν εχω βοηθησει το εχω κανει αφιλοκερδως παντα και το μονο που εχω κερδισει και ειμαι ενοχος ειναι οι φιλιες πολλων απο ολη την Ελλαδα και αυτο μου περισσευει!

Για το οικονομικο κερδος σε σχεση με τα BMW δεν ηρθε ακομα η ωρα μου αλλα σιγουρα κατι θα τολμησω επαγγελματικα μελλοντικα καποια στιγμη,θα ειναι η πραγματοποιηση ενος ονειρου αν και επειδη ειμαι τιμιος ισως να μην το κανω και αποδοτικα,τελος παντων.

m-power_01
30-06-12, 14:30
Όχι ήταν από πολυεστέρα, αλλά φτιαγμένα σε καλούπι, όπως και οι προφυλακτήρες των Ferrari.

Excuse moi αλλά πώς αλλιώς θα μπορούσε να είναι φτιαγμένα από πολυεστερα, εκτός από καλούπι;

Monsta
30-06-12, 16:21
Το έγραψα έτσι Σπύρο γιατί κάποιος θα μπορούσε να υποθέσει ότι στο υπάρχον φτερό κάποιος θα «έχτιζε» τα φουσκώματα με πολυεστέρα.

m-power_01
30-06-12, 17:40
Αδυνατώ να σε καταλάβω μιας και είμαι σχεδόν βέβαιος ότι ο πολυεστερας δουλευεται αυστηρά με καλούπια. Δεν μπορω να φανταστώ πως χτίζουν με πολυεστερα χωρίς καλούπι .

mpempas
30-06-12, 19:45
Τα φτιαχνει και εναs εδω και μαλιστα οταν εφτιαξα πριν 6 χρονια το δικο μου τα εκανε και πιο πρισμενα.

ποιος, ποσο περιπου?

ankor
30-06-12, 22:54
ποιος, ποσο περιπου?

Iσωs δεν επιτρεπεται να γραψω το ονομα για λογουs διαφημισηs.Στο στελνω με π.μ

Monsta
01-07-12, 13:31
Αδυνατώ να σε καταλάβω μιας και είμαι σχεδόν βέβαιος ότι ο πολυεστερας δουλευεται αυστηρά με καλούπια. Δεν μπορω να φανταστώ πως χτίζουν με πολυεστερα χωρίς καλούπι .



That's what I ve been told by DA mastora Sipyros. Αν θες σε φέρνω σε επαφή αγορίνα...

;)