PDA

Επιστροφή στο Forum : Audi Quattro vs. Other All-Wheel Drive Systems



TOMIS
19-02-10, 11:57
https://www.youtube.com/watch?v=EyKstZ6a5ag

Z4 DCT
19-02-10, 12:02
Mαασατα οκthumb

Monsta
19-02-10, 12:44
Απλά respect στα quattro :worthy:

Κωνσταντίνος
19-02-10, 12:48
Ναι, έχει παράδοση η Αudi στα τετρακίνητα όπως και να το κάνεις.
Ναι και άλλο ενα γνωστό ενδεικτικο τέστ

https://www.youtube.com/watch?v=6_Iay9z1wO4

Stathis
19-02-10, 12:48
χαρηκαμε ιδιαιτερα, οτι το αουντι με τα 3 διαφορικα εχει προβαδισμα σε ορισμενες συνθηκες...
πραγμα αναμφισβητητο, αλλα οχι τοσο ουσιωδες εκτος αν κανεις μενει σε χιονοδρομικο κεντρο και τα βραδια για να σπασει τη μοναξια του, ανεβαινει στις αδειες πιστες...
με ενα snowmobile θα εκανε περισσοτερη πλακα...

οπως και να εχει τα αυτοκινητα που υπαρχουν στο βιντεο ειναι αρκετα παλια και απο τοτε εχουμε αλλαγες στα μοντελα και την τεχνολογια.
βεβαια τα αυτοκινητα με κεντρικο διαφορικο θα εχουν παντα προβαδισμα εκτος δρομου, με αντιστοιχες παραχωρησεις εντος.
αληθεια το τογιοτα landcruiser ή και καποιο τσεροκι της εποχης, γιατι δεν συμμετεχουν στη συγκριση????

Κωνσταντίνος
19-02-10, 12:54
Δεν είναι και το ultimate 4X4 test. Πήραν μερικά τετρακίνητα και είπαν να δουν τι κάνουν υπο γωνία σε συνθήκες χιονιού.
Είναι δεδομένη η τεχνογνωσία της Audi στην τετρακίνηση πιστεύω

Driver M
19-02-10, 12:59
Συμφωνώ κι εγώ ότι το συγκεκριμένο τεστ είναι αρκετά ανούσιο, αφού για τέτοιες συνθήκες υπάρχουν πιο καθαρόαιμα αυτοκίνητα, με πιο ειδικά λάστιχα κοκ. Και σίγουρα η audi έχει κάποια τεχνογνωσία στην τετρακίνηση, αλλά τα haldex που χρησιμοποιεί δε συγκρίνονται επουδενί με τα συστήματα των subaru και mitsubishi. Πιστεύω ότι ένα forester θα τα κατάφερνε ακόμα καλύτερα...

Κωνσταντίνος
19-02-10, 13:02
Δεν χρησιμοποιεί σε όλα τα μοντέλα Haldex. Στα Α4-Α6 χρησιμοποιεί μόνιμη μηχανική τετρακίνηση νομίζω

Z4 DCT
19-02-10, 13:07
Κοιταξτε παιδια, εγω απο ιδια πειρα με Q7 σε χιονισμενο δρομο (αρκετα) με στροφες και ανηφορικο (αγιος), ειχα ''παρεα'' ενα (χ5) 3λιτρο, το οποιο δεν μπορουσε να ακολουθησει τον ρυθμο του q7........καθε φορα σε πεταλο ανηφορικο εμενε αρκετα πισω......

Driver M
19-02-10, 13:26
Δεν χρησιμοποιεί σε όλα τα μοντέλα Haldex. Στα Α4-Α6 χρησιμοποιεί μόνιμη μηχανική τετρακίνηση νομίζω

Σωστός. Στο Α3 και στο passat υπάρχει haldex και υπέθεσα ότι και το Α4 θα είχε κι αυτό haldex (όπως το passat), αλλά έχει torsen, όπως και το Α6, που σαφώς σαν σύστημα είναι πιο ικανό σε εκτός δρόμου ικανότητες. Και πάλι όμως, θεωρώ ότι η τετρακίνηση ορισμένων Ιαπώνων είναι ανώτερη.

Konstantinos E60
19-02-10, 14:05
Κοιταξτε παιδια, εγω απο ιδια πειρα με Q7 σε χιονισμενο δρομο (αρκετα) με στροφες και ανηφορικο (αγιος), ειχα ''παρεα'' ενα (χ5) 3λιτρο, το οποιο δεν μπορουσε να ακολουθησει τον ρυθμο του q7........καθε φορα σε πεταλο ανηφορικο εμενε αρκετα πισω......

Το Χ5 φορούσε τα καταλληλα ελαστικά (χιονιού)? Είναι πιο σημαντικό ,ακόμα και απο την τετρακίνηση, η επιλογή σωστού ελαστικού.

Nino
19-02-10, 15:40
Το Χ5 φορούσε τα καταλληλα ελαστικά (χιονιού)? Είναι πιο σημαντικό ,ακόμα και απο την τετρακίνηση, η επιλογή σωστού ελαστικού.

Πολυ σωστα και ακομα σημαντικο η εμπειρια-διαθεση του οδηγου του Χ5 ισως να μην "χρειαζοταν"να αποδειξει τιποτα σε κανεναν, η οδηγηση σε τετοιες συνθηκες σε δημοσιο δρομο και ειδικα σε αυτον που αναφερεις Γιαννη με την επικινδυνοτητα που τον διακρινει, δεν ειναι για snow rally.

Z4 DCT
19-02-10, 15:42
Το Χ5 φορούσε τα καταλληλα ελαστικά (χιονιού)? Είναι πιο σημαντικό ,ακόμα και απο την τετρακίνηση, η επιλογή σωστού ελαστικού.

Kαι οι δυο ειμασταν με ασφαλτινα...

Z4 DCT
19-02-10, 15:44
Πολυ σωστα και ακομα σημαντικο η εμπειρια-διαθεση του οδηγου του Χ5 ισως να μην "χρειαζοταν"να αποδειξει τιποτα σε κανεναν, η οδηγηση σε τετοιες συνθηκες σε δημοσιο δρομο και ειδικα σε αυτον που αναφερεις Γιαννη με την επικινδυνοτητα που τον διακρινει, δεν ειναι για snow rally.

Γιαννη σταματησαμε στο αγιο ΙΩΑΝΝΗ ΤΟ ΡΩΣΣΟ....μου ειπε ο ιδιος οτι δεν μπορουσε να ακολουθησει στα πεταλα......εχανε πολυ περισοτερη προσφυση απο εμενα...ετσι μου ειπε.....

Nino
19-02-10, 15:56
Γιαννη σταματησαμε στο αγιο ΙΩΑΝΝΗ ΤΟ ΡΩΣΣΟ....μου ειπε ο ιδιος οτι δεν μπορουσε να ακολουθησει στα πεταλα......εχανε πολυ περισοτερη προσφυση απο εμενα...ετσι μου ειπε.....

ειναι και θεμα εμπειριας -ικανοτητων Γιαννη, αλλα εκει που σταματησατε ειναι και το "τερμα" απο εκει και μετα ο δρομος ειναι καλος χαχαχαχα