PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΗΣΗ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ????



manosm3e36
16-06-12, 02:18
Εχω ενα μ3 ε36 και θελω να κανω μια αξιοπιστη και αν γινετε σε συμφερουσα σε τιμη δυναμομετρηση παροτι υπαρχουν αρκετα δυναμομετρα στην Θεσσαλονικη τι προτεινετε????
και αν υπαρχει καμια προσφορα για το φορουμ αν γνωριζουν οι φιλοι??
https://1.1.1.4/bmi/bmwfans.gr/forum/images/smilies/rally_drive.gif

m-power_01
16-06-12, 02:40
Η δυναμομετρηση έχει κατα κύριο λόγο συγκριτικό χαρακτήρα. Δηλαδή κάνουμε πριν και μετα από μια βελτίωση , στο ίδιο πάντα δυναμομετρο. Τώρα αν θα πας να κάνεις , καλά θα κάνεις, αλλά δεν υπάρχει "αξιόπιστο" ή αντικειμενικό ή ή...
Αν μπορείς πήγαινε σε κάποιο που έχει μετρήσει και αλλα σαν το δικό σου, για να έχεις μία σύγκριση

aristent
16-06-12, 06:41
Η δυναμομετρηση έχει κατα κύριο λόγο συγκριτικό χαρακτήρα. Δηλαδή κάνουμε πριν και μετα από μια βελτίωση , στο ίδιο πάντα δυναμομετρο. Τώρα αν θα πας να κάνεις , καλά θα κάνεις, αλλά δεν υπάρχει "αξιόπιστο" ή αντικειμενικό ή ή...
Αν μπορείς πήγαινε σε κάποιο που έχει μετρήσει και αλλα σαν το δικό σου, για να έχεις μία σύγκριση

+1thumb

saulm3
16-06-12, 15:25
Εχω ενα μ3 ε36 και θελω να κανω μια αξιοπιστη και αν γινετε σε συμφερουσα σε τιμη δυναμομετρηση παροτι υπαρχουν αρκετα δυναμομετρα στην Θεσσαλονικη τι προτεινετε????
και αν υπαρχει καμια προσφορα για το φορουμ αν γνωριζουν οι φιλοι??
https://1.1.1.4/bmi/bmwfans.gr/forum/images/smilies/rally_drive.gif

papas tuning.φιλε μου εχει πολυ καλο δυναμομετρο κ αξιοπιστο.βεβαια αριστεσ γνωσεισ στα bmw.thumb

tzimakos
17-06-12, 00:34
Εχω ενα μ3 ε36 και θελω να κανω μια αξιοπιστη και αν γινετε σε συμφερουσα σε τιμη δυναμομετρηση παροτι υπαρχουν αρκετα δυναμομετρα στην Θεσσαλονικη τι προτεινετε????
και αν υπαρχει καμια προσφορα για το φορουμ αν γνωριζουν οι φιλοι??
https://1.1.1.4/bmi/bmwfans.gr/forum/images/smilies/rally_drive.gif

Εγω θα σου προτεινα να το πας εκει που το πηγε ο προηγουμενος κατοχος....
δηλαδη στον ταξοπουλο!!!!!!
το αμαξι τοτε ειχε βγαλει 295 αλογα με φιλτρο-τελικο.

NS-conv
17-06-12, 02:03
papas tuning.φιλε μου εχει πολυ καλο δυναμομετρο κ αξιοπιστο.βεβαια αριστεσ γνωσεισ στα bmw.thumb

thumb

Θα συμφωνησω...Γνωστης του αντικειμενου,επαγγελματια και παντα προθυμος να βοηθησει και να δωσει λυση...

m-power_01
17-06-12, 04:30
Αφού το αμάξι είχε μετρηθεί κάπου, θα είχε νόημα να παει στο ίδιο. Για να δεις τι πήρε !

Nick bmwlover
17-06-12, 09:39
Αφού το αμάξι είχε μετρηθεί κάπου, θα είχε νόημα να παει στο ίδιο. Για να δεις τι πήρε !

Θα συμφωνησω απολυτα με τον Σπυρο,παθων κ μαθων,κ εγω ετσι εκανα!!!

Azurius
17-06-12, 14:59
Επιβεβαιώνω κι εγώ. Ο πλέον αξιόπιστος τρόπος σύγκρισης πριν και μετά είναι στο ίδιο δυναμόμετρο. Απλά γιατί το κάθε μηχάνημα έχει άλλες ανοχές ως προς τις σταθερές του στο σύστημα μέτρησης.

Thomelef
17-06-12, 19:55
έτσι και αλλιώς η ίδια η λογική αυτό λέει.
αν θές να δείς αν σε πιάνει διάρροια με τον φραπέ, είναι δυνατόν να πιείς εσπρέσο?
πρίν και μετά στο ίδιο δυναμόμετρο.

giorgos320d
18-06-12, 00:57
thumb

Θα συμφωνησω...Γνωστης του αντικειμενου,επαγγελματια και παντα προθυμος να βοηθησει και να δωσει λυση...

papas tuning πρωτηνω γιατι εχει το ποιο αξιοπηστο δυναμομετρο στη θεσσαλονικη!!! Το αμαξι δυναμομετρητε και στους τεσσερις τροχους χρηαζετε τουλαχιστον μιση ωρα να δεθει επανω στο δυναμομετρο και το κοστος ειναι στα 60ευρο περισι!!! για σημερα δεν γνωρηζω αν αλαξε η τιμη!!!

pilot
18-06-12, 02:13
ένα πισωκίνητο πως γίνεται να δυναμομετρηθεί και στους 4 τροχούς?? :whistle:

m-power_01
18-06-12, 02:22
ένα πισωκίνητο πως γίνεται να δυναμομετρηθεί και στους 4 τροχούς?? :whistle:

Θα πας εσυ και θα σου βγάλει 300 πισω και 0 μπροστά.
Η δύναμη σου και στους 4 τροχους θα είναι 300 :th_Laie_67-1:

pilot
18-06-12, 02:23
α οκ τότενες! :thumbsup::th_Laie_67-1:

Kazakos Garage
18-06-12, 13:26
exi orea raoula o papas 325 e30 to evala ekentroforo roiki kai evgale 218 aloga.me trelane i axiopiostia tou.......

giorgos320d
18-06-12, 17:09
ένα πισωκίνητο πως γίνεται να δυναμομετρηθεί και στους 4 τροχούς?? :whistle:

Εσυ ποσο συγουρος εισαι για αυτο που γραφεις???:whistle:

Thomelef
18-06-12, 17:14
Εσυ ποσο συγουρος εισαι για αυτο που γραφεις???:whistle:

γιατί ρε τζόρτζ???που έχει άδικο η γιωρίκας???

giorgos320d
18-06-12, 17:28
ένα πισωκίνητο πως γίνεται να δυναμομετρηθεί και στους 4 τροχούς?? :whistle:

Για να εχεις σωστη δυναμομετρηση δεν πρεπει να υπολογησεις την αντησταση και των μπροστα τροχων? Το αμαξι μονο με δυο τροχους περπαταει στο δρομο? δεν θα σου αναψει το abs? Ρωτα να μαθεις για το συγκεκρημενο δυναμομετρο μιας και εισαι εδω Θεσσαλονικη. Εκτος και αν ο μαστορας που το εχει μας λεει λ@λ@κιες!!!

giorgos320d
18-06-12, 17:32
γιατί ρε τζόρτζ???που έχει άδικο η γιωρίκας???

Αν εχω εγω αδικο τοτε εχω λαθος πληροφοριες!!!

steliosm46
18-06-12, 18:19
Eγώ έχω κάνει στο papa δυναμομέτρηση ρε παιδιά? γιατί να μην μετράει? Εμένα μια χαρά μοθ φάνηκε και τα νούμερα μια χαρά ήταν

Thomelef
18-06-12, 18:38
του μάνου το αμάξι, με ανεβασμένο κόφτη στις 8400 - κατοστάρηδες καταλύτες - μεσαίο - τελικό, το έβγαλαν 380 άλογα.
λίγο αισιόδοξο θα έλεγα.
όσο για τα δυναμόμετρα με τέσσερα κινούμενα ράουλα, νομίζω πως ο ρόλος ύπαρξης τους, είναι για να μετράνε καθαρά και τετρακίνητα οχήματα. απο την στιγμή που στο σετάρισμα δίνεις βάρος και λοιπές παραμέτρους, το εργαλείο κάνει όλους τους απαραίτητους υπολογισμούς μόνο του.
και επειδή δεν κατάλαβα. όταν ο πάπας κάνει δυναμομέτρηση σε πισωκίνητο, γυρνάνε και τα μπροστά τα ράουλα, σαν να κινείται το αμάξι κανονικά στην άσφαλτο???

steliosm46
18-06-12, 18:58
και επειδή δεν κατάλαβα. όταν ο πάπας κάνει δυναμομέτρηση σε πισωκίνητο, γυρνάνε και τα μπροστά τα ράουλα, σαν να κινείται το αμάξι κανονικά στην άσφαλτο???

Γυρνάνε και τα μπροστά ναι.

Thomelef
18-06-12, 19:02
Γυρνάνε και τα μπροστά ναι.

μάλιστα...ενδιαφέρον.

chief
18-06-12, 19:18
του μάνου το αμάξι, με ανεβασμένο κόφτη στις 8400 - κατοστάρηδες καταλύτες - μεσαίο - τελικό, το έβγαλαν 380 άλογα.
λίγο αισιόδοξο θα έλεγα.

Του Μανου η δυναμομετρηση που ανεβασε ειχε και λαθος αν θυμαμαι καλα.
Το αμαξι ειχε κοφτη 8400 και δυναμομετρηση τελειωνε στι 8000 στροφες.

saulm3
18-06-12, 19:31
ενα μ3 ε46 καλο δεν εχει 343 αλογα δεν τα γραφει σε δυναμομετρο.τa csl τα βγαζουν τα αλογακια τουσ κ ειδικα του μανου απο οτι ξερω τα ειχε τα αλογα, μετα νομιζω κανανε κ προγραμμα οχι μονο τον κοφτη ασ μασ πει ο ιδιοσ αν θελει ...κ οσο αναφορα για τον λογω που γυρνανε κ τα 4 ραουλα ειδικα γα τα smg αν δεν γυρνανε κ οι 4 δεν τρεχει το αμαξι μπαινει σε safe mode.λογω σασμαν.τωρα αν γυρνανε τζαμπα η οχι σε αλλα αυτοκινητα αυτο θα το πει καποιοσ που πηγε κ μετρησε κ του εβγαλε οτι ναναι.εγω προσωπικα το βλεπω μια χαρα .....

Thomelef
18-06-12, 19:34
δλδ το βρίσκεις λογικό ΦΠΕ Μ3 να πάρει 25 άλογα τάσο???
απο την άλλη μετά για το δυναμόμετρο, πως τα μετράνε τα smg σε δυναμόμετρα που δουλεύουν με μόνο δύο ράουλα?

m-power_01
18-06-12, 20:13
Εσυ ποσο συγουρος εισαι για αυτο που γραφεις???:whistle:

Εγώ προσωπικά είμαι πάρα πολύ σίγουρος


Για να εχεις σωστη δυναμομετρηση δεν πρεπει να υπολογησεις την αντησταση και των μπροστα τροχων? Το αμαξι μονο με δυο τροχους περπαταει στο δρομο? δεν θα σου αναψει το abs? Ρωτα να μαθεις για το συγκεκρημενο δυναμομετρο μιας και εισαι εδω Θεσσαλονικη. Εκτος και αν ο μαστορας που το εχει μας λεει λ@λ@κιες!!!

Ή εσύ δεν κατάλαβες καλά, ή αυτός που σου τα είπε, ή ο μάστορας δεν έχει καταλαβει τι έχει πάρει.


Γυρνάνε και τα μπροστά ναι.

Γυρνάνε γιατί δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς, όχι για κανέναν άλλο λόγο.


ενα μ3 ε46 καλο δεν εχει 343 αλογα δεν τα γραφει σε δυναμομετρο.τa csl τα βγαζουν τα αλογακια τουσ κ ειδικα του μανου απο οτι ξερω τα ειχε τα αλογα, μετα νομιζω κανανε κ προγραμμα οχι μονο τον κοφτη ασ μασ πει ο ιδιοσ αν θελει ...κ οσο αναφορα για τον λογω που γυρνανε κ τα 4 ραουλα ειδικα γα τα smg αν δεν γυρνανε κ οι 4 δεν τρεχει το αμαξι μπαινει σε safe mode.λογω σασμαν.τωρα αν γυρνανε τζαμπα η οχι σε αλλα αυτοκινητα αυτο θα το πει καποιοσ που πηγε κ μετρησε κ του εβγαλε οτι ναναι.εγω προσωπικα το βλεπω μια χαρα .....

Γυρνάνε γιατί δεν μπορεί να κάνει αλλιώς το δυναμόμετρο του. Και με την ευκαιρία, γλιτώνει το safe mode


δλδ το βρίσκεις λογικό ΦΠΕ Μ3 να πάρει 25 άλογα τάσο???
απο την άλλη μετά για το δυναμόμετρο, πως τα μετράνε τα smg σε δυναμόμετρα που δουλεύουν με μόνο δύο ράουλα?

Από την ecu θέτεις το αμάξι σε dyno mode.

Thomelef
18-06-12, 20:16
Από την ecu θέτεις το αμάξι σε dyno mode.

και τι καταφέρνεις με αυτό???thumb

m-power_01
18-06-12, 20:39
και τι καταφέρνεις με αυτό???thumb

Να μην μπεί σε safe mode η dme. Επί της ουσίας λες στο αυτοκίνητο ''Τώρα σε μετράω, και που είναι ακίνητοι οι εμπρός τροχοί βγάλε τον σκασμό και τρέχα.''

Αν ανατρέξεις σε παλιά περιοδικά, θα δεις ότι στις αρχές δεν μπορούσαν να τα μετρήσουν τα 46αρι Μ ...εμπαιναν σε safe mode.

Thomelef
18-06-12, 20:43
Να μην μπεί σε safe mode η dme. Επί της ουσίας λες στο αυτοκίνητο ''Τώρα σε μετράω, και που είναι ακίνητοι οι εμπρός τροχοί βγάλε τον σκασμό και τρέχα.''

Αν ανατρέξεις σε παλιά περιοδικά, θα δεις ότι στις αρχές δεν μπορούσαν να τα μετρήσουν τα 46αρι Μ ...εμπαιναν σε safe mode.

ΙΕΕΕΕΕΕΕΕΕΤΣ. άρα δλδ, δεν χρειάζεται να γυρνάνε οι μπροστινοί τροχοί για να δυναμομετρήσουμε ένα Μ3 με ες εμ τζί.

Thomelef
18-06-12, 20:44
δλδ το βρίσκεις λογικό ΦΠΕ Μ3 να πάρει 25 άλογα τάσο???
απο την άλλη μετά για το δυναμόμετρο, πως τα μετράνε τα smg σε δυναμόμετρα που δουλεύουν με μόνο δύο ράουλα?

χαχαχα...διόρθωσης. της λούγκρας το αμάξι δεν ήταν ΦΠΕ...ήταν σκέτο ΠΕ.

m-power_01
18-06-12, 20:49
ΙΕΕΕΕΕΕΕΕΕΤΣ. άρα δλδ, δεν χρειάζεται να γυρνάνε οι μπροστινοί τροχοί για να δυναμομετρήσουμε ένα Μ3 με ες εμ τζί.

Με το GT1 μπαίνει σε ''roller dynamometer'' .
Για να μην σου πω ότι μερικά μπαίνουν και χωρίς gt1:whistle:

chief
18-06-12, 20:50
Οπως τα λέει ο Σπυρος ειναι τα πραγματα.
Το Μ3 πρεπει να μπαινει σε Dyno Mode στο δυναμομετρο. Ειναι γνωστο εδω και χρονια.
https://www.m3post.com/forums/showthread.php?t=308906

Κατα τ αλλα και τα δυναμομετρα που γυρνανε τα πισω ραγουλα μια χαρα μετρανε.
Απ τον χειριστη ολα σχεδον εξαρτονται.

manos///3
18-06-12, 20:56
Και καταλητες 200cpi
Με οεμ μεσαίο
Ο Κωστας και ο Ανεστης ( papas tuning ) εκτοσ του οτι ειναι δυο καταπληκτικά παιδιά, είναι γνωστες κ έμπειροι πάνω στο δυναμομετρο τους. Σε εμένα είχαν κάνει ένα λάθος με τις στροφές του μοτέρ (ΓΙ αυτο δεν έδειξα, ανεβασα κάτι) . Όταν λοιπόν μεταφέρετε κάποιοι πληροφορίες να το κάνετε υπεύθυνα.

chief
18-06-12, 20:58
δλδ το βρίσκεις λογικό ΦΠΕ Μ3 να πάρει 25 άλογα τάσο???
απο την άλλη μετά για το δυναμόμετρο, πως τα μετράνε τα smg σε δυναμόμετρα που δουλεύουν με μόνο δύο ράουλα?
Συμπε, τα CSL με ΦΠΕ δεν περνουν παραπάνω απο 10 αλογα. Ουτε και τα Μ3.
Αυτο που τα κανει να ειναι πιο γρηγορα στον δρομο και σε κοντρες, ειναι ο ανεβασμενος κοφτης.

Αν καποιος νομιζει οτι γραφω μ@αλακιες δεν εχει παρα να κανει ενα πειραμα.
Ενα Μ3 ΦΠΕ να πατησει με ενα καλοσυντηριμενο (σερβις, ρυθμιση βαλβιδων κλπ) Μ3 μαμα υπο την προυποθεση να αλλαζουν και τα δυο αμαξια ταχυτητες στις 7500 στροφες
Ας βρεθει καποιος να το κανει και για το αποτελεσμα ξαναμιλάμε...

chief
18-06-12, 21:00
Και καταλητες 200cpi
Με οεμ μεσαίο
Ο Κωστας και ο Ανεστης ( papas tuning ) εκτοσ του οτι ειναι δυο καταπληκτικά παιδιά, είναι γνωστες κ έμπειροι πάνω στο δυναμομετρο τους. Σε εμένα είχαν κάνει ένα λάθος με τις στροφές του μοτέρ (ΓΙ αυτο δεν έδειξα, ανεβασα κάτι) . Όταν λοιπόν μεταφέρετε κάποιοι πληροφορίες να το κάνετε υπεύθυνα.
Σορυ Μανωλιο δικιο εχεις.

Αληθεια ειναι οτι δεν εδειξε-ανεβασε δυναμομετρηση.
Μονο εγω την ειδα και μου φανηκε παραξενο οτι το αμαξι τελειωνε στις 8000 στροφες.
Για τον Ανεστη και τον Κωστα καμια σχεση με την κουβεντα.
Για δυναμομετρα ο λόγος.

manos///3
18-06-12, 21:01
Σεφακο με ελεύθερη εξατμιση θα πάρει καμία 20άρα

Thomelef
18-06-12, 21:01
Και καταλητες 200cpi
Με οεμ μεσαίο
Ο Κωστας και ο Ανεστης ( papas tuning ) εκτοσ του οτι ειναι δυο καταπληκτικά παιδιά, είναι γνωστες κ έμπειροι πάνω στο δυναμομετρο τους. Σε εμένα είχαν κάνει ένα λάθος με τις στροφές του μοτέρ (ΓΙ αυτο δεν έδειξα, ανεβασα κάτι) . Όταν λοιπόν μεταφέρετε κάποιοι πληροφορίες να το κάνετε υπεύθυνα.

στις 8400 με τα σούπερσπριντ δεν είχε βγάλει 380 άλογα ρε?
το ότι είναι πολύ καλά παιδιά, το ξέρουμε όλοι, όπως και το ότι είναι πολύ καλοί στην δουλειά τους. τόσα αγωνιστηκά έχουν βγάλει οι άνθρωποι...κάθε άλλο παρά άσχετοι είναι.
για το δυναμόμετρο τους λέμε. τι αρπάζεσαι δεν κατάλαβα.

manos///3
18-06-12, 21:04
Δεν αρπαζομαι ρε μλκα...
Λέω για τα παιδιά που μεταφέρουν πληροφορίες για το πως δουλεύει το δυναμομετρο της papas.

chief
18-06-12, 21:06
Σεφακο με ελεύθερη εξατμιση θα πάρει καμία 20άρα
Αγγουρια παιρνει Μανο.
Εκτος και αν ο Sal της Evolve χθες ξεκινησε το tunining...

Thomelef
18-06-12, 21:06
Δεν αρπαζομαι ρε μλκα...
Λέω για τα παιδιά που μεταφέρουν πληροφορίες για το πως δουλεύει το δυναμομετρο της papas.

σόρυ. λάθος κατάλαβα εγώ. νόμιζα πως στράβωσες που έγραψα για τα νούμερα που είχες βγάλει...
είπα και'γω ρε πστ μου. σαν τους μλκς τους κοντράκηδες έγινε και αυτός???:th_Laie_67-1:

manos///3
18-06-12, 21:07
Ok μπορει να μην έχει 380 αλλα ο σεφακος έριξε κάμποσες καροτσες σε μ3 ε92 το περασμένο καλοκαίρι. Άρα τι να υποθεσω;

Thomelef
18-06-12, 21:09
Ok μπορει να μην έχει 380 αλλα ο σεφακος έριξε κάμποσες καροτσες σε μ3 ε92 το περασμένο καλοκαίρι. Άρα τι να υποθεσω;

ότι ο σεφ είναι ο απόλυτος οδηγός...τι άλλο θα μπορούσες να υποθέσεις δλδ. ότι πάει η κουδουνίστρα σου? :D:D:D:D

manos///3
18-06-12, 21:09
Παίρνει αγορινα μου. Με χταπόδι-καλαμάρι και ελεύθερο μονομπουκο. Γιατί νομίζεις πουλαω καταλητες-τελικό;

chief
18-06-12, 21:10
Ok μπορει να μην έχει 380 αλλα ο σεφακος έριξε κάμποσες καροτσες σε μ3 ε92 το περασμένο καλοκαίρι. Άρα τι να υποθεσω;

Με το Μ3 Ε92 πηγαιναμε μαζι.
Να υποθεσεις οτι εκτος απ τον κοφτη στον Θεο, ειχες την ιδια ή καλυτερη αναλογια κιλων ανα ιππων.

Thomelef
18-06-12, 21:11
μιλάς με πρόγραμμα μαζί, ή σκέτες οι σωλήνες?

manos///3
18-06-12, 21:13
Τι μαζί ρε βλακα;
Με το ψηλο ήμασταν πίσω , φύγατε ακριβώς μαζί κ μετα σας έψαχνε. Τεσπα. Οφφτοπικ

manos///3
18-06-12, 21:15
Σκέτη σωλήνα 3" μετα τη πολλαπλή.

chief
18-06-12, 21:16
Ρε Θωμα μιλουσαμε για δυναμομετρα απο εκει πηγαμε στο προγραμμα και στα αλογα και μπηκε ο Κρητικος και πηγαμε στις σωληνες για να πάρει αλογα το αμαξι.
Κατσε περιμενε ακομη 5-6 ποστ, κατσε να κατεβασει και καμια ρακι και μιλάει και για Νιτρα.

Ρε Μανωλιο, ειναι δυνατόν να πάρει 20 αλογα το CSL με φιλτρο-προγραμμα-εξατμιση??
Οι Εγγλεζοι πως βγαζουν 10 αλογα με το ζορι??

Thomelef
18-06-12, 21:17
ναι ρε συμπέ...μόλις είχατε κόψει στα 200κάτι, τότε είχε αρχίσει να σας μαζεύει. θυμάμαι που το είχε πεί ο ίδιος.
αλλά μην μασάς, είναι επειδή οδηγούσες εσύ. αν οδηγούσε ο κρητικός, παίζει να περνούσε με τις μπάντες απο πάνω του το 92άρι...
προσεσέ τον. είναι ύπουλοςςςςςς τσε πατάει βρώμικα. στιςςςςς κόρνες φεύγει πάντα πρώτοςςςςς...χαχαχαχαχαχαχ χα!!!

Thomelef
18-06-12, 21:20
Ρε Θωμα μιλουσαμε για δυναμομετρα απο εκει πηγαμε στο προγραμμα και στα αλογα και μπηκε ο Κρητικος και πηγαμε στις σωληνες για να πάρει αλογα το αμαξι.
Κατσε περιμενε ακομη 5-6 ποστ, κατσε να κατεβασει και καμια ρακι και μιλάει και για Νιτρα.

Ρε Μανωλιο, ειναι δυνατόν να πάρει 20 αλογα το CSL με φιλτρο-προγραμμα-εξατμιση??
Οι Εγγλεζοι πως βγαζουν 10 αλογα με το ζορι??

είδες???και μετά τον σπάρα λένε θρεντ φάκερ.

:th_Laie_67-1:
λούγκρα...πρόσεχε καλά. τρεμοσβύνει το καντήλι σου...χαχαχαχαχαχαχα σε βλέπω για μπανάκια!!!
:th_Laie_67-1:

chief
18-06-12, 21:20
Ρε μλκα ο αλλος ηταν 80 χρονων κουλαδι.
Τι συμπερασμα να βγαλουμε?

manos///3
18-06-12, 21:22
Λοιπόν λουγκρα πάμε απο την αρχή.
Χεσε φίλτρα προγράμματα

Πολλαπλή εξαγωγής ss
Μια σωλήνα απο πολλαπλή μέχρι έξοδο
Δεν είμαι σίγουρος για 20 αλλα θα πάρει και ειδικά ψηλά

Σημ. Ο θόρυβος είναι απαγορευτικος για street

Thomelef
18-06-12, 21:24
και στις μεσαίες θα αδειάσει τελείως...
καλού κακού κράτα τα αυτά που φοράς, και μην τα δίνεις ακόμα.

chief
18-06-12, 21:25
Λοιπόν λουγκρα πάμε απο την αρχή.
Χεσε φίλτρα προγράμματα

Πολλαπλή εξαγωγής ss
Μια σωλήνα απο πολλαπλή μέχρι έξοδο
Δεν είμαι σίγουρος για 20 αλλα θα πάρει και ειδικά ψηλά

Σημ. Ο θόρυβος είναι απαγορευτικος για street
Εδω συμφωνω αλλα θελει και προγραμμα.
Αυτο που νομιζω εχεις λάθος χωρις να ειμαι σιγουρος, ειναι η διαμετρος της σωληνας που εγραψες πριν

chief
18-06-12, 21:40
Αν καποιος νομιζει οτι γραφω μ@αλακιες δεν εχει παρα να κανει ενα πειραμα.
Ενα Μ3 ΦΠΕ να πατησει με ενα καλοσυντηριμενο (σερβις, ρυθμιση βαλβιδων κλπ) Μ3 μαμα υπο την προυποθεση να αλλαζουν και τα δυο αμαξια ταχυτητες στις 7500 στροφες
Ας βρεθει καποιος να το κανει και για το αποτελεσμα ξαναμιλάμε...

Αυτο, δεν το σχολιασε κανεις. Ας γινει ενα πειραμα ρε παιδια να δουμε τι γινεται.
Εγω ξερω...

manosm3e36
18-06-12, 22:15
Ευχαριστω για την συμβουλη μαλλον ειναι πιο σωστο να το παω εκει που εχει ξαναμετρηθει, αυτος ο Ταξοπουλος που βρισκεται?κανενα τηλεφωνο εχει καποιος ευχαριστω.

pilot
19-06-12, 02:36
Εγώ προσωπικά είμαι πάρα πολύ σίγουρος



Ή εσύ δεν κατάλαβες καλά, ή αυτός που σου τα είπε, ή ο μάστορας δεν έχει καταλαβει τι έχει πάρει.



Γυρνάνε γιατί δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς, όχι για κανέναν άλλο λόγο.



Γυρνάνε γιατί δεν μπορεί να κάνει αλλιώς το δυναμόμετρο του. Και με την ευκαιρία, γλιτώνει το safe mode



Από την ecu θέτεις το αμάξι σε dyno mode.

Πες τα Σπύρο γιατί θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέραμε εδώ..

m-power_01
19-06-12, 03:10
Πες τα Σπύρο γιατί θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέραμε εδώ..

Να τα πω ρε Γιώργο!

https://www.papastuning.gr/images/article-images/autodyn30awd3211.jpg

Στην φωτό από πάνω φαίνεται το δυναμόμετρο για το οποίο γίνεται η κουβέντα.

και στις φωτό που ακολουθούν φαίνεται ο λόγος για τον οποίο ραλάρουν και τα μπροστινά ράουλα

https://www.hpamotorsport.com/images/news/dyno3.jpg

https://www.hpamotorsport.com/images/news/dyno2.jpg

Τα εμπρός και τα πίσω ράουλα είναι διαρκώς εμπλεκόμενα μεταξύ τους. Αυτό βοηθά όπως ισχυρίζεται η superflow στην δυναμομέτρηση των 4χ4.

Ένας φίλος πιο πάνω είπε ότι οι μπροστά τροχοί έχουν απώλειες. Ναι έχουν ,αλλά δεν μας ενδιαφερουν. Αυτό που μετράμε είναι η δύναμη στον κινητηριο άξονα. Οι απώλειες του μπροστινού δεν μας ενδιαφερουν. Δηλαδή αν εμείς βάλουμε μία μπαγκαζιερα στον κοτσαδόρο θα έχουμε περισσοτερες απώλειες στην μετάδοση? όχι...

tzimakos
19-06-12, 05:47
ο ταξοπουλος ειναι στην ΠΡΟΕΚΤΑΣΗ ΜΑΙΑΝΔΡΟΥ στον ευοσμο πανω απο τον περιφερειακο
2310778880-6978021748 εξω εχει μια μεγαλη ταμπελα που λεει "υγραεριοκινηση ταξοπουλος πετρος"