PDA

Επιστροφή στο Forum : Επαναπρογραμματισμός εγκέφαλου



bmw
18-02-10, 19:32
... Τωρα το θεμα ειναι οτι για να ''πατησει'' το προγραμμα και να αποδωσει οσα μπορει, πρεπει να γινουν καμια 500αρια χλμ...

Φίλε Γιάννη γιατί πρέπει να "πατήσει" το πρόγραμμα ??? ... τσιμούχα είναι ???

Φίλε Κόνας επειδή ξέρεις ... χωρίς να μου πεφτει βέβαια λόγος ... το "μια φορά κι εναν καιρό ... και το Λαλάκη κλπ κλπ" τα ξέχασες ????

Kostas_1
18-02-10, 19:56
Φίλε Γιάννη γιατί πρέπει να "πατήσει" το πρόγραμμα ??? ... τσιμούχα είναι ???


Βαγγελη ξερεις πολυ καλα τι εννοει. Δεν χρειαζεται να στο εξηγησει κανεις. Δεν υπαρχει λογος για ειρωνιες.



Φίλε Κόνας επειδή ξέρεις ... χωρίς να μου πεφτει βέβαια λόγος ... το "μια φορά κι εναν καιρό ... και το Λαλάκη κλπ κλπ" τα ξέχασες ????

Ξερω, και δεν τα ξεχασα, αλλα ουδεποτε σε ενα φυσιολογικο θρεντ...
Σε παρακαλω μη μας φορτωνεις...Παιξε στη καταλληλη αυλη...

bmw
18-02-10, 20:01
ok εγώ απλά όφειλα να κάνω το ποστ !!! ... νοου πρόμπλεμ μαν !!!

skandalis447
18-02-10, 20:36
Επειδη καλο ειναι να αποφευγονται οι ειρωνειες και τα κακεντρεχη σχολια πανω σε εναν επαναπρογραμματισμο εγκεφαλου που εκανα,οποιος δεν γνωριζει τι παει να πει να στρωσει (μεταφορικα) το προγραμμα καλο ειναι να ρωταει.Σαν διπλωματουχος Ηλεκτρονικος Μηχανικος θα εξηγησω οποια απορια υπαρχει...Μην προτρεχετε παρακαλω ομως σε σχολια που μειωνουν την αξια της δουλειας μου (η οποιουδηποτε αλλου) απλως για να ακουστει (η δυστυχως ανακριβης αποψη κακου σχολιασμου)την στιγμη που ο ιδιοκτητης γνωριζει και εχει δοκιμασει το προιον και ειναι ευχαριστημενος απο την ποιοτητα των υπηρεσιων μου...Ευχαριστω για την κατανοηση...

Z4 DCT
18-02-10, 21:38
ok εγώ απλά όφειλα να κάνω το ποστ !!! ... νοου πρόμπλεμ μαν !!!

Μια και οφειλες να κανεις το ποστ φιλε μου, σου οφειλω και εγω μια απαντηση.....

δεν χρειαζεται καθε φορα να μας υπεθυμιζεις πως σε λενε.......

Z4 DCT
18-02-10, 21:53
Σταθη μου αφαιρεσες ολο το νοημα........:whistle:

Stathis
18-02-10, 21:59
γιαννη μου, το νοημα ειναι οτι ο φιλος μας ο bmw δεν καταλαβε τη διαδικασια που αναφερει πιο πανω ο δημητρης.
οποτε αν μπορει ας την αναλυσει ο δημητρης ωστε να μην αφηνουμε αποριες αναπαντητες...

bmw
18-02-10, 22:02
Είμαι όλος αυτιά !

skandalis447
18-02-10, 22:06
Σε εναν συγχρονο εγκεφαλο οταν γινεται ενας επαναπρογραμματισμος ενα ποσοστο της μνημης κανει adaptation απο τους διαφορους αισθητηρες του μοτερ σιγα σιγα,και μετα απο καποια χλμ πλεον εχει γεμισει πληρως η μνημη και δουλευει αψογα το αμαξι...Αυτο το φαινομενο ειναι πιο εντονο σε τουρμπο κινητηρες οπου π.χ. σε ενα γκολφ μαμα δυν. 205 αλογα,βαζουμε το προγραμμα και κανει διαδοχικα 239,246,253 αλογα...γιατι διαβαζει ο εγκεφαλος τα σηματα απο τους αισθητηρες ωστε να προσαρμοστει στα νεα δεδομενα που του δωσαμε...ειμαι βεβαιος πως ο Βαγγελης το ηξερε αυτο...

bmw
18-02-10, 22:13
Με τη διαδικασία του adaptation το αντίθετο είναι πιθανό να συμβεί !!! ... οι ακραίες δηλ τιμές που πιθανώς έχω δωθεί ΚΑΙ ΤΕΛΟΥΝ ΕΝ ΙΣΧΥ μετά το τέλος του προγραμματισμού ... σιγα σιγά επνέρχονται πιο κοντά στις μαμά τιμές ... το έχουμε δει επανειλημένως σε s54 και άλλα ατμ bmw μοτέρ !!! ... κυρίως οφείλεται στα άπειρα fail safe της bmw

περίπτωση 500 ή 1000 χλμ μετά το πρόγραμμα στο 320 να "βγάλει" παραπάνω άλογα ΔΕΝ υπάρχει !!!

αυτό ήξερα Δημήτρη ... νομίζω και εσύ !!!

stratos
18-02-10, 22:15
Ακριβώς το ίδιο συνέβη και με το δικό μου όταν έβαλα παράλληλο εγκέφαλο. Να σημειώσουμε πως όσο πιο επιθετικός είναι ο τρόπος οδήγησης τόσο πιο επιθετικό είναι και το adapt που κάνει ο εγκέφαλος και το πρόγραμμα μαζί.

skandalis447
18-02-10, 22:16
Σε συνεχεια των παραπανω,οταν γινεται μια αλλαγη σε ηλεκτρονικο η ακομα και μηχανικο εξαρτημα,οι οδηγιες της μαμας BMW ειναι μεσω του διαγνωστικου μηχανηματος (αν το εχει καποιος) να κανουμε διαγραφη τιμων προσαρμογης...ωστε το νεο εξαρτημα (αισθητηρας π.χ.) να δειξει τις σωστες τιμες στον εγκεφαλο και αυτος να διαβασει απο το 0 τις νεες τιμες και να μην λαβει υποψιν του τις προηγουμενες και πιθανως λανθασμενες...αυτο συμβαινει και στα εσ εμ τζι κιβωτια οταν αλλαζουμε δισκο η οτιδηποτε αλλο...ενημερωνουμε τον εγκεφαλο και μπαινει σε διαδικασια εκμαθησης νεων τιμων λειτουργιας...

z3 2.2
18-02-10, 22:16
Μηπως να ανοιχτει ενα θρεντ απο τον φιλο Σκανδαλη για να κουβεντιασουμε για adaptation και λοιπες λεπτομεριες.και οχι μονο για επαναπρογραμματισμενους εγγεφαλους αλλα και για στοκ?
εχουμε πολλα να μαθουμε και να ρωτησουμε

bmw
18-02-10, 22:19
Εγώ το ξέρω !!! ... ο Γιάννης περιμένει πότε θα πατήσει το πρόγραμμα να απογειωθεί !!!

skandalis447
18-02-10, 22:19
Βαγγελη για να το πω πιο απλα,μετα απο καθε αλλαγη χρειαζεται χρονος προσαρμογης...Τωρα τι λες για το αντιθετο...δεν ξερω...Πιστεξε με δεν ειναι σκοπος μου να σε κανω να με πιστεψεις...

Stathis
18-02-10, 22:22
οριστε και το νεο θεμα, ωστε να συζητησετε με την ανεση σας!

skandalis447
18-02-10, 22:28
Ακριβώς το ίδιο συνέβη και με το δικό μου όταν έβαλα παράλληλο εγκέφαλο. Να σημειώσουμε πως όσο πιο επιθετικός είναι ο τρόπος οδήγησης τόσο πιο επιθετικό είναι και το adapt που κάνει ο εγκέφαλος και το πρόγραμμα μαζί.

Στρατο αυτο που γραφεις ειναι αυτο που προσπαθω να εξηγησω στον Βαγγελη...Ο παραλληλος εγκεφαλος σου χρειαστηκε/χρειαζεται καποιο χρονο λειτουργιας ωστε να μαθει απο την αρχη τους αισθητηρες και τον τροπο οδηγησης...αν οδηγας οικονομικα,θα καιει λιγοτερο μετα απο καποια χλμ...αν το σκιζεις θα μαθει να ακουει καλυτερα στο γκαζι και θα "δουλευει" στο επιθετικο οριο της χαρτογραφησης...και αν δεν το κουνας καθολου,απλα δεν θα μαθει...Πιο απλα δεν μπορω να το πω...

bmw
18-02-10, 22:29
Δημήτρη χρόνο προσαρμογής μετά από προγραμματισμό (δηλαδή αβάνς , μίγμα γιατί κάτι άλλο δεν άλλαξες) ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ !!! ...

δεν υπάρχει ατμ αμάξι που φεύγοντας απο Ανδριανάκη , Σάλια , Καράφλα κλπ να του λένε ... ΚΑΤΣΕ ΛΙΓΟ ΝΑ ΠΡΟΣΑΜΟΣΤΕΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ... λες και είναι πιτσιρίκι στην κατασκήνωση

ίσα ίσα που αν οδηγεί συντηριτικά σε λίγο καιρό το αβανς που έδωσες θα διορθώσει σε τιμή πιο κονυά στη μαμα και θα πηγαίνει ελαφρώς χειρότερα

skandalis447
18-02-10, 22:34
Καταρχην αλλαζω και την ρυθμιση των βανος...κατα δευτερον,επειδη αλλαζουμε το επιθυμητο σετ ποιντ των λ και του αβανς,(δλδ του δινω εντολη για αλλες ιδανικες τιμες) χρειαζεται χρονο ωστε να μπορει να τις επιτυχει...Σε τουρμπο συμφωνεις δλδ με αυτο που λεω αλλα οχι σε ατμοσφαιρικα?

bmw
18-02-10, 22:50
Το ότι επεμβαίνεις σε χάρτες βάνος στο Ε92 ... οκ ... εσύ ξέρεις καλύτερα

το ότι θέλει χρόνο για να επιτύχει τις τιμές αβάνς και την παροχή καυσίμου που ορίζεις παραμετρικά ΚΑΙ ΜΟΝΟ στο dme ... πάλι εσύ ξέρεις μάλλον καλυτερα ... αφού κανείς αλλος δεν το ισχυρίζεται παγκοσμίως ...

ίσα ίσα που ΟΛΟΙ λένε το αντίθετο ...

ότι ΑΡΧΙΚΑ ΙΣΧΥΟΥΝ οι τιμές που δίνει ο προγραμματιστής

και στην πορεία ΠΙΘΑΝΩΣ να διορθώσει ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΜΑΜΑ τιμές το dme

το θέμα ΔΕΝ είναι τουρμπιστό ή ατμ αλλά ΤΙ DME προγραμματίζεις και ΠΩΣ

ας πούμε σε μένα ο Μπούχνερ έχει δώσει ΠΟΛΥ αβάνς ... όταν όμως έχει υψηλή θερμοκρασία το dme ΔΙΟΡΘΩΝΕΙ προς τα κάτω ΘΕΛΩ ΔΕ ΘΕΛΩ ... αυτό οφείλεται ΣΤΑ ΑΠΕΙΡΑ fail safe που ενσωματώνει με ρουτίνες ασφαλείας η bmw στους εγγεφάλους !!!

Για αυτό και για extreme εφαργμογές (ατμ με μεγάλεσχέσεις συμπιέσεις , έκκεντρα πάνω από 300 , βανος elimination κλπ) ο μαμα εγγέφαλος ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ... ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ... και όλοι πάνε σε άγραφο !!!!!


π.σ. Αν ίσχυε αυτό που λες ... θα κάνανε όλοι δυναμομέτρηση κανά ΜΗΝΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ !!!!!!!! .... που δεν το κάνει κανένας !!!!!1

skandalis447
18-02-10, 23:04
Βαγγελη οκ...συμφωνουμε οτι διαφωνουμε...απλα ενημερωτικα
1)οταν ζεσταινεται το μοτερ σου επηρεαζεται ο χαρτης αβανς απο τον αισθητηρα θερμοκρασιας κινητηρα...αυτο υπαρχει απο το Ε36 Μ3 286...η ανεβασμενη θερμοκρασια περναει το αβανς σε χαμηλοτερα απο τα ιδανικα επιπεδα...αυτο ομως παρακαμπτεται...το εχω κανει και σε 335,οπως επισης εχω ενεργοποιησει και τα φαν του 335 νωριτερα μεσω εγκεφαλου ωστε να μην ανεβαινει η θερμοκρασια σε απανωτα ανοιγματα...και πεφτει το αβανς και η αποδοση...Ρωτα και τον καραφλα...θα στο πει και αυτος...
2)αν τυχει και βρεθουμε απο κοντα,θα σου δειξω τις οδηγιες για ρεσετ ανταπτεισιον βαλιους οι οποιες λενε οτι χρειαζεται χρονος λειτουργιας ωστε ο εγκεφαλος να ερθει στο οποιο σημειο του εχουμε υποδειξει σε αβανς,χρονο ψεκασμου και οτιδηποτε αλλο...το να επανελθει ο εγκεφαλος σε εργοστασιακο επιπεδο και να παει χειροτερα οπως λες ειναι λιγο δυσκολο καθως οι εργοστασιακες τιμες εχουν αλλαχτει και δεν υφιστανται πλεον...Πιστευω εδω συμφωνουμε.
3)και τωρα που το θυμηθηκα ακομα και το Ε30 Μ3 εχει αλλο χαρτη αβανς σε σχεση με την θερμοκρασια εισερχομενου αερα...επειδη ομως σχεδον κανενας δενηξερε σε ποιο σημειο της χαρτογραφησης ηταν αυτο,βαζαμε αντιστασεις στον αισθητηρα στο φιλτροκουτι και λεγαμε στον εγκεφαλο οτι εχει κρυο ενω ειχε ζεστη για να μην κοψει αβανς...

z3 2.2
18-02-10, 23:11
Να μπω σφηνα στην κουβεντα και να δηλωσω οτι ο Σουηδος δινει σαφεις οδηγειες μετα απο αλλαγη ecu κινητηρα για μια μεικτη βολτα ωστε να γινει ενα τυπικο adaptation πριν την παραδοση στον πελατη.
Και αυτο ισχυει και για ecu αυτοματου κιβωτιου.
Και οντως το αυτοκινητο παει καλυτερα
Ειπα και γω να πω τη λαλακια μου!!!

bmw
18-02-10, 23:11
Δημήτρη

Reset adaptation κάνεις από το gt1 ... και γίνεται ΑΜΕΣΩΣ

Το να παρακάψεις τον αισθητήρα θερμοκασίας γίνεται hardware-ικα ... και είναι πολύ επικίνδυνο ... αλλά οκ συμφωνώ ότι γίνεται ...ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ

Το ότι οι τιμές με τον καιρό προσεγγίζουν τις ΜΑΜΑ default και ΟΧΙ αυτές που δίνει ο προγραμματιστής όσον αφορά dme ΒΜW ... είναι ΚΑΤ'ΕΜΕ γεγονός ...

οι εργοστασιακές default τιμές ΔΕΝ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΠΟΤΕ !!!! ...

αυτό που κάνεις εσύ και ο κάθε προγραμματιστής είναι να δώσεις ΑΛΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΠΙ ΤΩΝ DEFAULT ΤΙΜΩΝ (για αυτό λέω παραμετρικός προγραμματισμος γίνεται ΜΟΝΟ) επί του οποίου θα δουλεύει το μοτέρ !!!


αλλά οκ τέσπα σε κουβέντα να βρισκόμαστε ... μακάρι το παιδί με το 320 να δει παραπάνω ιπποδύναμη με τον καιρό ... δε μου πέφτει λόγος ΕΙΔΙΚΑ μετά το βρισίδι που έφαγα !!! ... χαχαχαχαχαχα

τλμ μαν ...

skandalis447
18-02-10, 23:18
Βαγγελακη εγω δεν σε εβρισα...οπως βλεπεις ενω θα μπορουσα να ειχα παρεξηγηθει αφου χωρις να εχουμε κατι προσωπικο αμφισβητεις την δουλεια μου,καθομαι και προσπαθω να εξηγησω τι ακριβως κανω χρονια τωρα...απο μονος σου λες οτι το τζι τι 1 κανει ρεσετ στις τιμες...μετα δεν εχεις διαβασει που λεει οτι χρειαζεται καποιο χρονο λειτουργιας να ξαναδιαβασει και να δουλεψει?επισης αν τυχει και βρεθουμε θα σου δειξω και την αλλαγη στα βανος...το θεμα ειναι να βρεις το σημειο στην χαρτογραφηση...
το δικο σου αυτοκηνητο ειναι μια ξεχωριστη περιπτωση και για να ειμαι ειληκρινης δεν εχω ιδεα τι εχεις κανει...Δεν μπορω να γνωριζω τι κανει ο καθε ενας προγραματιστης ο οποιος σιγουρα μπορει να ειναι καλυτερος αλλα και χειροτερος απο εμενα...Τα λεμε φιλε,καλο βραδυ...
επισης υπαρχει τροπος να αλλαξεις τις ντεφολτ τιμες του εγκεφαλου...ολα ειναι θεμα μηχανηματος και σοφτγουεαρ...

Stefanos_Cool
18-02-10, 23:25
δε μου πέφτει λόγος ΕΙΔΙΚΑ μετά το βρισίδι που έφαγα !!!


Δανεικά είναι αυτά, σήμερα εσύ αύριο άλλος, χτες εγώ ...

Driver M
18-02-10, 23:38
Σε αυτό το τόπικ υπάρχουν δύο διαφορετικές απόψεις πάνω σε ένα τεχνικό ζήτημα, που έχει να κάνει με το πόσο άμεσα είναι τα αποτελέσματα ενός προγραμματισμού (αν κατάλαβα καλά). Εγώ δεν είμαι ειδικός πάνω στο θέμα και γι'αυτό δε μπορώ να πάρω θέση, ωστόσο πιστεύω ότι υπάρχουν πολλά άτομα από εδώ μέσα (είτε επαγγελματίες, είτε ιδιώτες που το κατέχουν) που μπορούν να εκφέρουν μια εμπεριστατωμένη άποψη και νομίζω ότι είναι καλό να το κάνουν, ώστε το θέμα αυτό να πάψει να είναι διάλογος μεταξύ των δύο συμφορουμιτών, αλλά πραγματική δημόσια συζήτηση, ώστε να καταλάβουμε και εμείς που δεν ξέρουμε από τέτοια θέματα, τι περίπου παίζει. Και εννοείται ότι το θέμα είναι πολύ συγκεκριμένο και προσωπικοί χαρακτηρισμοί δεν αρμόζουν. Περισσότερες απόψεις, πλουσιότερα και επαρκέστερα συμπεράσματα.

Περιμένω με ενδιαφέρον λοιπόν, ως άσχετος επί του θέματος, να μάθω κάποια πράγματα παραπάνω σχετικά με το ζήτημα προγραμματισμός. Όσοι συμφορουμίτες έχουν κάνει, είδαν αμέσως βελτίωση στο αυτοκίνητό τους, ή σταδιακή? Και από τι εξαρτάται (ατμόσφαιρα, τούρμπο, ιπποδύναμη κλπ)? Γιατί σε εμάς τους ατμοσφαιρικούς 4κύλινδρους, οι επιλογές είναι πολύ περιορισμένες και σε κάποια φάση σκεφτόμουν κι εγώ για πρόγραμμα, αλλά κάποιοι γνωστοί μου με απέτρεψαν λέγοντάς μου ότι τα αποτελέσματα θα ήταν κατώτερα των προσδοκιών μου (κάτω από 10-15 άλογα δηλαδή). Από τότε το άφησα, αλλά δεν ξέρω αν έκανα σωστά. Άβυσσος ο προγραμματισμός τελικά...

Z4 DCT
19-02-10, 07:56
Εγώ το ξέρω !!! ... ο Γιάννης περιμένει πότε θα πατήσει το πρόγραμμα να απογειωθεί !!!

O Γιαννης φιλε δεν περιμενει κατι τετοιο....απλα εσυ κυκλοφορεις εδω μεσα σαν τουριστας και διαβαζεις μονο οτι θελεις, οποτε και δεν μπορεις η δεν θες να καταλαβεις οτι απλα κανω χιουμορ με φιλους..........(οχι με σενα).

Z4 DCT
19-02-10, 08:14
Δημήτρη

Reset adaptation κάνεις από το gt1 ... και γίνεται ΑΜΕΣΩΣ

Το να παρακάψεις τον αισθητήρα θερμοκασίας γίνεται hardware-ικα ... και είναι πολύ επικίνδυνο ... αλλά οκ συμφωνώ ότι γίνεται ...ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ

Το ότι οι τιμές με τον καιρό προσεγγίζουν τις ΜΑΜΑ default και ΟΧΙ αυτές που δίνει ο προγραμματιστής όσον αφορά dme ΒΜW ... είναι ΚΑΤ'ΕΜΕ γεγονός ...

οι εργοστασιακές default τιμές ΔΕΝ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΠΟΤΕ !!!! ...

αυτό που κάνεις εσύ και ο κάθε προγραμματιστής είναι να δώσεις ΑΛΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΠΙ ΤΩΝ DEFAULT ΤΙΜΩΝ (για αυτό λέω παραμετρικός προγραμματισμος γίνεται ΜΟΝΟ) επί του οποίου θα δουλεύει το μοτέρ !!!


αλλά οκ τέσπα σε κουβέντα να βρισκόμαστε ... μακάρι το παιδί με το 320 να δει παραπάνω ιπποδύναμη με τον καιρό ... δε μου πέφτει λόγος ΕΙΔΙΚΑ μετά το βρισίδι που έφαγα !!! ... χαχαχαχαχαχα

τλμ μαν ...




Τωρα οσο αφορα την ιπποδυναμη του 320......στο ξανα λεω υπαρχουν απειρα ποστ αν θες να ψαξεις που και εγω ο ιδιος εκθειαζω την αδυναμια του......ΧΙΟΥΜΟΡ ΤΟ ΛΕΝΕ ΕΥΑΓΓΕΛΕ!!!!
Αν και το αμαξι μου μου αρεσει πολυ γι αυτο που μπορει να κανει σαν 320!......


Και κατι αλλο εσυ φωναζεις για το ανταπτεισον και τις παση φυσεως μετατροπες απο οσο εχω διαβασει εδω και αλλου.....αλλα αν θυμαμαι καλα τα εσκιζες τα ρουχα σου πριν παρεις το Μ3 για να πειραξεις..(τουρμπισεις-κομπρεσσαρεις) αυτο που ειχες....η κανω λαθος????
Αν! λεω αν μπορεσω να τα βρω μεσα στο χαμο που εχει γινει στο αλλο φορουμ στο θεμα των ποστ....θα στα θυμισω (αν προλαβω να τα βρω και δεν χαθουν......)

Υ/Γ
Αν οι μοδ θεωρουν οτι ειπα κατι προσβλητικο να το αφαιρεσουν.......αλλα και αυτο ενα επαγγελμα ειναι.....

Z4 DCT
19-02-10, 08:33
Και για να μην ειμαι αχαριστος...καταλαβαινω οτι ο Βαγγελης δεν εχει κατι εναντιον μου και απλα θελει να με συμβουλεψει συμφωνα με τις δικες του γνωσεις........οκ αλλα.....υπαρχει σιγουρα καλυτερος τροπος....

yodas
19-02-10, 08:58
Δανεικά είναι αυτά, σήμερα εσύ αύριο άλλος, χτες εγώ ...


:notworthy:

άψογος....

georggge46
19-02-10, 09:00
Να καταθεσω κι εγω την προσωπικη μου εμπειρια απο επαναπρογραμματισμο εγκεφαλου . Πριν 2 χρονια λοιπον πηγα σε καποιον αντιπροσωπο γνωστου Ελβετικου οικου που φτιαχνει προγραμματα. Βαζω το προγραμμα και μου λεει ο προγραμματιστης οτι θελει 500 χιλ. για να πατησει σωστα το προγραμμα ! Παιρνω το αυτοκινητο γεματος χαρα να δω τις διαφορες...! Μου φαινοταν οτι το αμαξι ειχε παρει λιγο ροπη αλλα μπορει να ηταν και το ψυχολογικο επειδη ειχα σκασει 550 ευρω....! Για να μην τα πολυλογω ,οχι μονο δεν ''πατησε'' το προγραμμα αλλα το αμαξι δεν τραβαγε οπως πριν ,ανοιγαν λαμπακια κινητηρα, εβγαζε τρελα καυσαερια κλπ. Τελος παντων, οσων αφορα το οτι δεν τραβαγε το αμαξι ,ελεγα μπορει να ειναι ψιχολογικο επειδη συνηθησα το γκαζι ! Οσων αφορα τα καυσαερια ,ελεγα θα φταιει ο καταλυτης επειδη τον ειχα αλλαξει με μεταλλικο...Οταν αρχησα να τα ψαχνω ενα ενα κατεληξα στο προγραμμα. Παω στην bmw , περναμε το εργοστασιακο προγραμμα και τα updates, μετραμε καυσαερια ,φυσιολογικοτητα επιπεδα! Λεω απο μεσα μου ωραια ,αλλα δεν θα πηγαινει το αυτοκινητο...! Παιρνω το αυτοκινητο, και απο την πρωτη γκαζια βλεπω αλλο αυτοκινητο....το αμαξι δουλευε σωστα και δυνατα ! Συμπερασμα, μην πετατε λεφτα σε προγραμματα και ειδικα σε ατμοσφαιρικα αυτοκινητα ! Τα πιο πεταμενα λεφτα ever....! Και να ειναι καλο το προγραμμα δεν παιρνεις αυτα που δινεις.............

Z4 DCT
19-02-10, 09:08
Ολα ειναι σχετικα φιλε μου, οπως εσενα δεν πετυχε....εμενα υποθετω οτι πετυχε....ουτε καυσαερια βγαζει, ουτε λαμπακια αναβουν, η μαλλον αναβουν (απο ενα οπελ αστρα 1600 τουρμπο).......
Κοιτα φιλε μου οπως εσυ εισαι δυσαρεστημενος απο αυτο που εκανες καποιος αλλος ειναι το αντιθετο......
Οποτε το πεταμενα λεφτα ειναι σχετικο.......εγω θεωρω οτι τα τοποθετησα καπου χωρις να μου αποδιδουν τοκο...απλα καθε μερα χανουν την αξια τους.....
μου αποδιδουν ομως ευχαριστηση...πραγμα ανεκτιμητο..:original::original:

Kostas_1
19-02-10, 09:14
Ειναι γεγονός ότι υπάρχουν πολλές τρομο-ιστορίες με αλλαγές προγραμμάτων , θεωρητικές βελτιωσεις με ασχημη κατάλληξη.

Από την άλλη εχω υπόψη μου και αρκετούς ευχαριστημένους κατόχους που έχουν περάσει προγράμματα.

Οπότε:
α) Δεν πρεπει να βαζουμε ολους τους βελτιωτες αλλά και ουτε ολες τις περιπτώσεις στο ιδιο "τσουβαλι"
β) Κανουμε καλή έρευνα και μετά αποφασίζουμε, βασει ευχαριστημένων πελατών, αξιοπιστία εταιρείας κλπ (χωρις βεβαια να σημαινει οτι αυτο ειναι πανάκεια και μας εξασφαλίζει, αλλα τουλάχιστον συγκεντρωνουμε στοιχεία πρώτα)
γ) Κανουμε δυναμομέτρηση ΠΡΙΝ και ΜΕΤΑ εν γνωσει και με συμφωνια του βελτιωτη, (με τις ιδιες προϋποθεσεις δυναμομετρησης βεβαια), ωστε να δουμε τη διαφορα και αν δεν υπάρξει να εχουμε εξασφαλίσει τυχον διεκδικησεις...

georggge46
19-02-10, 09:33
Ειναι γεγονός ότι υπάρχουν πολλές τρομο-ιστορίες με αλλαγές προγραμμάτων , θεωρητικές βελτιωσεις με ασχημη κατάλληξη.

Από την άλλη εχω υπόψη μου και αρκετούς ευχαριστημένους κατόχους που έχουν περάσει προγράμματα.

Οπότε:
α) Δεν πρεπει να βαζουμε ολους τους βελτιωτες αλλά και ουτε ολες τις περιπτώσεις στο ιδιο "τσουβαλι"
β) Κανουμε καλή έρευνα και μετά αποφασίζουμε, βασει ευχαριστημένων πελατών, αξιοπιστία εταιρείας κλπ (χωρις βεβαια να σημαινει οτι αυτο ειναι πανάκεια και μας εξασφαλίζει, αλλα τουλάχιστον συγκεντρωνουμε στοιχεία πρώτα)
γ) Κανουμε δυναμομέτρηση ΠΡΙΝ και ΜΕΤΑ εν γνωσει και με συμφωνια του βελτιωτη, (με τις ιδιες προϋποθεσεις δυναμομετρησης βεβαια), ωστε να δουμε τη διαφορα και αν δεν υπάρξει να εχουμε εξασφαλίσει τυχον διεκδικησεις...

Σε ''πειραγμενα'' αυτοκινητα [δεν μιλαω για μια εξατμιση και ενα φιλτρο...] αξιζει η μαλλον επιβαλλεται να ψαχτεις [πολυ...] με πραγραμμα....αλλα σε καθημερινα ατμοσφαιρικα αυτοκινητα, οσο καλα και σωστα να δουλεψει ενα προγραμμα ,αντικειμενικα βασει αναλογιας κοστους αποδοσης δεν συμφερει ! Οσων αφορα την δυναμομετρηση, το μονο ευκολο ειναι να ''αλλαχτουν'' οι τιμες.....

Vasilis
19-02-10, 09:46
Νομιζω οτι μια μετρηση ''στο δρομο'' θα μας πεισει ολους....!!

Γιαννη...ποτε κανονισες να τα ''πατε'' με τον γιαννηV?

ιδια αυτοκινητα...μεχρι ιδια ζαντολαστιχα....νομιζω θα χουμε πολυ καλο μετρο συγκρισης....!

Z4 DCT
19-02-10, 09:47
Νομιζω οτι μια μετρηση ''στο δρομο'' θα μας πεισει ολους....!!

Γιαννη...ποτε κανονισες να τα ''πατε'' με τον γιαννηV?

ιδια αυτοκινητα...μεχρι ιδια ζαντολαστιχα....νομιζω θα χουμε πολυ καλο μετρο συγκρισης....!

Βασιλη μολις μπει το τελικο θα γινει την αλλη εβδομαδα μαλλον.....:warriorsmiley:

Kostas_1
19-02-10, 09:47
Σε ''πειραγμενα'' αυτοκινητα [δεν μιλαω για μια εξατμιση και ενα φιλτρο...] αξιζει η μαλλον επιβαλλεται να ψαχτεις [πολυ...] με πραγραμμα....αλλα σε καθημερινα ατμοσφαιρικα αυτοκινητα, οσο καλα και σωστα να δουλεψει ενα προγραμμα ,αντικειμενικα βασει αναλογιας κοστους αποδοσης δεν συμφερει !

:original: Γιώργο ως Κωστας συμφωνω μαζι σου και δεν θα το εκανα, ουτε το εχω κανει ποτε, αλλα μη ξεχνας αυτο:


..........μου αποδιδουν ομως ευχαριστηση...πραγμα ανεκτιμητο..:original::original:

που δεν παυει να ειναι ενας σημαντικός παραγοντας στη ζωη μας....



Οσον αφορα την δυναμομετρηση, το μονο ευκολο ειναι να ''αλλαχτουν'' οι τιμες.....

ε' ας εχουμε και το νου μας ομως...

georggge46
19-02-10, 09:57
:original: αλλα μη ξεχνας αυτο:
που δεν παυει να ειναι ενας σημαντικός παραγοντας στη ζωη μας....

Σιγουρα, δεν αντιλεγω ! Ουτως η αλλως δεν κανω τον εξυπνο, μιλαω πρωτα ως παθων....!

Vasilis
19-02-10, 10:36
να πω την ταπεινη μου γνωμη......?

υπαρχουν προγραμματα που πουλανε πολλοι ''συναδελφοι'' του Σκανδαλη...που ειναι κονσερβα.....Πας...κουμπωνει τις φυσες...περιμενεις...σου πεταει ''κατι'' επανω στο αμαξι....κ μετα ειτε ψυχολογικα ειτε για καποιον αλλο λογο...το αμαξι παει καλυτερα....!Επειδη ειμαι παθων....θεωρω οτι ειναι πατατες!!!!
Υπαρχουν κ Σκανδαληδες ,(χωρις να θελω να φωτογραφησω τον Δημητρη,απλα για να γινομαι πιο κατανοητος το λεω ετσι) που διαβαζουν τον εγκεφαλο σου....!
θεωρω οτι ειναι νοητο....ενα Ε46 320 Ελληνικο με ενα Ε46 320 Γερμανικο....να χουν την ιδια χαρτογραφηση....αλλα σε αλλο κλιμα το ενα κ σ αλλο το αλλο.....!
Αρα νομιζω.... οτι το κονσερβα προγραμμα σε τετοιες περιπτωσεις ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ!!!

2ον....αφου μιλαμε για το συγκεκριμενο αμαξι του φιλου ΓΙΑΝΝΗ......μην αμελουμε οτι εχουν αφαιρεθει κ οι προκαταλυτες....αρα ειναι παλι σωστο να χαρτογραφηθει διαφορετικα το αμαξι....!Επομενο ειναι να δει μεγαλη διαφορα ο ΓΙΑΝΝΗΣ κ απο αφαιρεση προκαταλυτων κ απο το προγραμμα...!

Δεν τα λεω με σιγουρια για το οτι ειναι σωστα αυτα που αναφερω...αλλα ετσι εκλαμβανω εγω τα πραγματα για το συγκεκριμενο θεμα....

καλη συνεχεια...!!!

fanisk
19-02-10, 13:23
Νομιζω οτι μια μετρηση ''στο δρομο'' θα μας πεισει ολους....!!

Γιαννη...ποτε κανονισες να τα ''πατε'' με τον γιαννηV?

ιδια αυτοκινητα...μεχρι ιδια ζαντολαστιχα....νομιζω θα χουμε πολυ καλο μετρο συγκρισης....!

Το πατημα αυτο δεν ειναι αντικειμενικο, αν ο yannisv ειναι εντελως μαμα και ο ΓΙΑΝΝΗΣ εχει βγαλει τους προκατ. + προγραμμα !

thumb

Z4 DCT
19-02-10, 13:24
Το πατημα αυτο δεν ειναι αντικειμενικο, αν ο yannisv ειναι εντελως μαμα και ο ΓΙΑΝΝΗΣ εχει βγαλει τους προκατ. + προγραμμα !

thumb

Γι αυτο θα μετρησουμε Φανη...να δουμε ποση? διαφορα θα εχουν στο δρομο...

fanisk
19-02-10, 13:31
Γι αυτο θα μετρησουμε Φανη...να δουμε ποση? διαφορα θα εχουν στο δρομο...

Η διαφωνια τοση ωρα ειναι στο αν τελικα προσαρμοζεται και "παταει" το προγραμμα ή οχι. Με τη διαφορα των προκατ. μαλλον πισω ειναι ο yannisv, υποθετω.

Το πατημα θα ειχε ενδιαφερον αν η μονη διαφορα σας ειναι το προγραμμα, και ακομα πιο ενδιαφερον να ξαναπαταγατε μετα απο καιρο για να δειτε αν υπαρχει ακομα - η οποια - διαφορα.

:thumbsup:

Z4 DCT
19-02-10, 13:34
Η διαφωνια τοση ωρα ειναι στο αν τελικα προσαρμοζεται και "παταει" το προγραμμα ή οχι. Με τη διαφορα των προκατ. μαλλον πισω ειναι ο yannisv, υποθετω.

Το πατημα θα ειχε ενδιαφερον αν η μονη διαφορα σας ειναι το προγραμμα, και ακομα πιο ενδιαφερον να ξαναπαταγατε μετα απο καιρο για να δειτε αν υπαρχει ακομα - η οποια - διαφορα.

:thumbsup:

Κοιτα οταν πατησω με τον Γιαννη θα εχω το προγραμμα πανω ενα μηνα+.....

Nick bmwlover
19-02-10, 15:43
Η διαφωνια τοση ωρα ειναι στο αν τελικα προσαρμοζεται και "παταει" το προγραμμα ή οχι. Με τη διαφορα των προκατ. μαλλον πισω ειναι ο yannisv, υποθετω.

Το πατημα θα ειχε ενδιαφερον αν η μονη διαφορα σας ειναι το προγραμμα, και ακομα πιο ενδιαφερον να ξαναπαταγατε μετα απο καιρο για να δειτε αν υπαρχει ακομα - η οποια - διαφορα.

:thumbsup:

Κοιτα ομως Φανη, μπορουν να βγουν συμπερασματα για το αν στο συνολο η αφαιρεση προκαταλυτων,το τελικο καζανακι κ το προγραμμα κανουν ουσιαστικη κ ποση διαφορα στο δρομο με ενα stock 320...

merbeind
19-02-10, 16:10
Να καταθεσω κι εγω την προσωπικη μου εμπειρια απο επαναπρογραμματισμο εγκεφαλου . Πριν 2 χρονια λοιπον πηγα σε καποιον αντιπροσωπο γνωστου Ελβετικου οικου που φτιαχνει προγραμματα. Βαζω το προγραμμα και μου λεει ο προγραμματιστης οτι θελει 500 χιλ. για να πατησει σωστα το προγραμμα ! Παιρνω το αυτοκινητο γεματος χαρα να δω τις διαφορες...! Μου φαινοταν οτι το αμαξι ειχε παρει λιγο ροπη αλλα μπορει να ηταν και το ψυχολογικο επειδη ειχα σκασει 550 ευρω....! Για να μην τα πολυλογω ,οχι μονο δεν ''πατησε'' το προγραμμα αλλα το αμαξι δεν τραβαγε οπως πριν ,ανοιγαν λαμπακια κινητηρα, εβγαζε τρελα καυσαερια κλπ. Τελος παντων, οσων αφορα το οτι δεν τραβαγε το αμαξι ,ελεγα μπορει να ειναι ψιχολογικο επειδη συνηθησα το γκαζι ! Οσων αφορα τα καυσαερια ,ελεγα θα φταιει ο καταλυτης επειδη τον ειχα αλλαξει με μεταλλικο...Οταν αρχησα να τα ψαχνω ενα ενα κατεληξα στο προγραμμα. Παω στην bmw , περναμε το εργοστασιακο προγραμμα και τα updates, μετραμε καυσαερια ,φυσιολογικοτητα επιπεδα! Λεω απο μεσα μου ωραια ,αλλα δεν θα πηγαινει το αυτοκινητο...! Παιρνω το αυτοκινητο, και απο την πρωτη γκαζια βλεπω αλλο αυτοκινητο....το αμαξι δουλευε σωστα και δυνατα ! Συμπερασμα, μην πετατε λεφτα σε προγραμματα και ειδικα σε ατμοσφαιρικα αυτοκινητα ! Τα πιο πεταμενα λεφτα ever....! Και να ειναι καλο το προγραμμα δεν παιρνεις αυτα που δινεις.............

Mηπως ο γνωστος ελβετικος οικος ειναι αυτος της digital tuning?Kαι μηπως το προγραμμα στο περασε ο Ρωσσος που λεει εχει σχεση με lorinser προιοντα και αλλα τετοια?Αν ναι δυστυχως εισαι ενα ακομη θυμα μαζι με εμενα...Τα προγραμματα ηταν μια απατη αφου μονο της digital tuning δεν ηταν...
Μη συγκρινεις αλλα προγραμματα σε σχεση με αυτο που ειχες φορεσει ειναι αδικο.Πηρα τα λεφτα μου πισω και το επομενο που δοκιμασα ηταν τελειο

skandalis447
19-02-10, 16:15
Εγω για το συγκεκριμενο αυτοκινητο προτεινω ενα πακετο βελτιωσης...Οχι μονο προγραμμα...το αυτοκινητο λογω αυστηροτατων ρυπων για εγκριση τυπου,ειναι παρα πολυ φιμωμενο στην εξαγωγη με οτι αυτο συνεπαγεται...οταν γινεται μια μερικη απελευθερωση,το μοτερ αναπνεει καλυτερα και μπορει να εξαγει την καπως αυξημενη ποσοτητα καυσιμου μιγματος...Το συγκεκριμενο πακετο το εχω εφαρμοσει σε πολλα Ε92 Μ3 και εχει πολυ καλα αποτελεσματα...Αλλα αυτοκινητα δεν εχουν τοσους περιορισμους στην εξαγωγη τους και ακουνε καλυτερα με σκετο προγραμμα...Οσο πηγαινουμε σε πιο καινουργια και λιγοτερο ρυπογονα αυτ/τα ομως (βασικα για την φαση της κρυας εκκινησης,εκει ειναι το παιχνιδι για εγκριση τυπου) τοσο γινεται και πιο επιβεβλημενη η απελευθερωση της εξαγωγης...

ΔημήτρηςΜ3
19-02-10, 17:09
Εγω για το συγκεκριμενο αυτοκινητο προτεινω ενα πακετο βελτιωσης...Οχι μονο προγραμμα...το αυτοκινητο λογω αυστηροτατων ρυπων για εγκριση τυπου,ειναι παρα πολυ φιμωμενο στην εξαγωγη με οτι αυτο συνεπαγεται...οταν γινεται μια μερικη απελευθερωση,το μοτερ αναπνεει καλυτερα και μπορει να εξαγει την καπως αυξημενη ποσοτητα καυσιμου μιγματος...Το συγκεκριμενο πακετο το εχω εφαρμοσει σε πολλα Ε92 Μ3 και εχει πολυ καλα αποτελεσματα...Αλλα αυτοκινητα δεν εχουν τοσους περιορισμους στην εξαγωγη τους και ακουνε καλυτερα με σκετο προγραμμα...Οσο πηγαινουμε σε πιο καινουργια και λιγοτερο ρυπογονα αυτ/τα ομως (βασικα για την φαση της κρυας εκκινησης,εκει ειναι το παιχνιδι για εγκριση τυπου) τοσο γινεται και πιο επιβεβλημενη η απελευθερωση της εξαγωγης...


Δλδ Δημητρη στο προγραμμα που θα κανεις με το καλο σε μενα
θα πρεπει να ελευθεροσουμε κι΄αλλο τα καυσαερια?
εκτος απο το χταποδι που που εχω ποιο ελευθερο θα ηταν καλο να αλαξουμε κατ. μεσαιο τελικο?

yodas
19-02-10, 17:21
Πάλι αλλαγές ρε αγόρι μου καλό; άντε να κατέβουμε μαζί να γνωρίσω και εγώ τον Δημήτρη...έχω κάτι ψιλοδουλειές που θέλω να μου κάνει

skandalis447
19-02-10, 17:23
Το Ε46 ειναι πιο ελευθερο απο το Ε92...γιατι απλα οταν παρουσιαστηκε δεν υπηρχαν τοσο αυστηρες νορμες καυσαεριων...Εφ οσον εχεις χταποδια,εισαι σε καλο δρομο...

ΔημήτρηςΜ3
19-02-10, 17:27
Πάλι αλλαγές ρε αγόρι μου καλό; άντε να κατέβουμε μαζί να γνωρίσω και εγώ τον Δημήτρη...έχω κάτι ψιλοδουλειές που θέλω να μου κάνει


οκ οταν θα ειναι πες μου να παμε μαζι!

bmw
19-02-10, 17:33
The adaptation is important to understand because the long term trim is applied against your wide open throttle (WOT) fuel maps even though the DME does not use the O2 sensors at WOT. It is running 'open loop' (no O2 sensor feedback) when it is in the power cycle. During the power cycle the DMEs maps are programmed to intentionally run the engine somewhat richer in pursuit of more power. Aftermarket 'chips' tend to run WOT richer yet to try to extract maximum power.

If you mod your engine to run richer all the time, say by just putting in larger fuel injectors, then during the emissions cycle the DME is going to know it is running rich based on the O2 sensors feedback. It will adapt out the extra fuel, at first with the STFT then later more and more with the LTFT to get the mixture back to 14.7:1 to reduce emissions. Now when you go WOT the DME will stop using O2 sensors feedback but it will still remove however much fuel the LTFT tells it to. The net effect is that your mod to richen the mixture won't work after you have driven the car a little while. In fact it could lean you out depending upon how much fuel the LTFT removes.

Eίναι παγκείνως γνωστό ότι το adaptation τελικά οδηγεί ΣΤΙΣ ΜΑΜΑ ΤΙΜΕΣ (LTFT = long term fuel trim) ...

Δηλαδή ΑΡΧΙΚΑ τελούν εν ισχύ οι τιμές που δίνει ο προγραμματιστής και στην πορεία το dme θα κάνει adapapt ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ...

Ακόmα και στο WOT(wide open throttle) όπου είναι closed loop (δηλαδή δε διαβάζει από Ο2 sensors) πάλι το ίδιο θα συμβαίνει ... απλά θα συμβεί όταν έχει ολοκληρωθεί το adapt ...

είναι αυτό που λέμε τόσο καιρό ότι ο μαμά εγγέφαλος θα σε ΓΥΡΙΣΕΙ τελικά στις μαμά τιμές ...

είναι ο λόγος που εγώ αποφάσησα να πάω σε alhpa - n !!!!

p.s. Δημήτρη ΔΕΝ αμφισβητώ ότι κάνεις καλή δουλεία ... αφού δεν έχω ιδία άποψη ... (μάλιστα από τα κατά καιρούς δικά σου αμάξια έχω πολύ καλή άποψη για σένα αλλά και το Σάλια ειδικότερα) αμφισβητώ όμως ότι το πρόγραμμα με τον καιρό κάνει το αμάξι να πηγαίνει καλύτερα ... τουναντίον μάλιστα !!!

skandalis447
19-02-10, 17:46
Eίναι παγκείνως γνωστό ότι το adaptation τελικά οδηγεί ΣΤΙΣ ΜΑΜΑ ΤΙΜΕΣ (LTFT = long term fuel trim) ...

το ανταπτεισιον οδηγει στο σετ ταργκετ του καθε προγραμματος.οταν αλλαζω το εργοστασιακο (ντεφολτ) τεργκετ,εκει καταληγει.

Δηλαδή ΑΡΧΙΚΑ τελούν εν ισχύ οι τιμές που δίνει ο προγραμματιστής και στην πορεία το dme θα κάνει adapapt ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ...

Αν ειναι ετσι καθε προγραμμα μετα απο καποια χλμ θα γινοτανε νορμαλ...

Ακόmα και στο WOT(wide open throttle) όπου είναι closed loop (δηλαδή δε διαβάζει από Ο2 sensors) πάλι το ίδιο θα συμβαίνει ... απλά θα συμβεί όταν έχει ολοκληρωθεί το adapt ...

τωρα εδω κανεις λαθος ακομα και στους ορους που λες.
closed loop σημαινει λειτουργια με αναδραση,ΔΛΔ ΔΙΑΒΑΖΕΙ λ
open loop σημαινει λειτουργια χωρις αναδραση,ΔΛΔ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙ λ
Ολοι οι εγκεφαλοι σε WOT condition (terma gazi) και πανω απο τισ 3200στρ γινονται οπεν λουπ και δεν εχουν στοχο το 14,7/1 αλλα το καινουργιο ντεφολτ.

είναι αυτό που λέμε τόσο καιρό ότι ο μαμά εγγέφαλος θα σε ΓΥΡΙΣΕΙ τελικά στις μαμά τιμές ...

Οταν ομως οι μαμα τιμες ειναι αλλαγμενες,θα με γυρισει στις δικες μου καινουργιες τιμες...οποτε ερχεσαι στα λογια μου φιλε...

είναι ο λόγος που εγώ αποφάσησα να πάω σε alhpa - n !!!!

p.s. Δημήτρη ΔΕΝ αμφισβητώ ότι κάνεις καλή δουλεία ... αφού δεν έχω ιδία άποψη ... (μάλιστα από τα κατά καιρούς δικά σου αμάξια έχω πολύ καλή άποψη για σένα αλλά και το Σάλια ειδικότερα) αμφισβητώ όμως ότι το πρόγραμμα με τον καιρό κάνει το αμάξι να πηγαίνει καλύτερα ... τουναντίον μάλιστα !!!

Δεν τιθεται θεμα αμφισβητησης...μια κουβεντα κανουμε...αλλα μην μου μπερδευεις το open me to closed loop...

bmw
19-02-10, 17:48
Δεν τιθεται θεμα αμφισβητησης...μια κουβεντα κανουμε...αλλα μην μου μπερδευεις το open me to closed loop...

Στο WOT είναι ΠΑΝΤΑ closed loop !!!!

skandalis447
19-02-10, 17:56
η τεχνικη closed loop χρησιμοποιειται για την τελεια καυση με σκοπο την μειωση των ρυπων...Σε τερμα γκαζι ο εγκεφαλος φευγει απο το σετ της 14,7 στοιχειομετρικης αναλογιας του Οττο και παει εκει που του οριζουμε απο το προγραμμα...Εκει και μονο εκει...δεν διορθωνει με βαση τους ρυπους και γιαυτο δεν θεωρειται κλειστου βρογχου(closed loop)τοτε η ρυθμιση ειναι με πρωτο γνωμονα την αποδοση...

skandalis447
19-02-10, 18:10
οταν κανουμε μια δυναμομετρηση(τερμα γκαζι)με τον αναλυτη βλεπουμε το μιγμα...ο εγκεφαλος ΔΕΝ διορθωνει μονος του(αφου ειναι σε λειτουργια ανοικτου βρογχου)και για αυτο εμεις δινουμε η κοβουμε βενζινες απο το προγραμμα...αν ηταν κλειστου βρογχου στο τερμα γαζι θα διορθωνε μονος του και δεν θα υπηρχε αναγκη για δικες μας διορθωσεις...

yodas
19-02-10, 18:12
οκ οταν θα ειναι πες μου να παμε μαζι!

Μέσα....άντε μέχρι την Νάουσα δεν έρχομαι αλλά Αθήνα θα πάμε μαζί...:th_Laie_67-1:

deepBLUE
19-02-10, 18:14
να ενημερωσετε για Αθηνα αν ειναι !!!

ΔημήτρηςΜ3
19-02-10, 18:16
Μέσα....άντε μέχρι την Νάουσα δεν έρχομαι αλλά Αθήνα θα πάμε μαζί...:th_Laie_67-1:

ναι ρε γιατι? εκτος και αν θελεις να παρεις και το δικο σου και να βλεπεις κολο :hystericalbs1::whistle::hystericalbs1:

skandalis447
19-02-10, 18:47
Επειδη στο φορουμ υπαρχουν και μελη που δεν γνωριζουν (αλλα φανταζομαι θελουν να μαθουν)...ενας απλος τροπος για να καταλαβετε ολοι ποτε ενας εγκεφαλος ειναι κλοουζ λουπ και ποτε οπεν λουπ,ειναι απλα να παρατηρησετε ενα χαλμιτερ οργανακι...(αυτο με τα κοκκινα,κιτρινα και πρασινα λαμπακια)οταν λοιπον οδηγαμε με καθολου,λιγο η μερικο γκαζι,τα λαμπακια αλλαζουν συνεχως απο κοκκινο σε πρασινο και τουμπαλιν...αυτο συμβαινει γιατι ο εγκεφαλος ειναι σε λειτουργια κλοουζ λουπ και λαμβανει υποψιν του τον αισθητητρα λ με σκοπο παντα να εχει την επιθυμητη αναλιγια αερος καυσιμου...οταν ομως σανιδωσουμε το γκαζι,τοτε το λαμπακι μενει σταθερο σεκαποια ενδειξη,(το ιδανικο στη μεση του πρασινου)και δεν αλλαζει απο τον λ,αφου ο εγκεφαλος γραφει στα αρχ...του τον λ...Οι τιμες της βενζινης που ψεκαζεται ειναι γραμμενες στη μνημη του εγκεφαλου και αυτεσ ακολουθουν τα μπεκ,και μονο αυτες...γιαυτο ενα μοτερ αν ειναι ρυθμισμενο φτωχο,στο τερμα γκαζι θα σπασει,με ευθυνη του προγραμματος,αφου δεν διορθωνει απο το ν λ σε λειτουργια ανοικτου βρογχου που βρισκεται...αυτα και τελος με το θεμα...

VanVIC
21-02-10, 12:06
Φίλε Γιάννη γιατί πρέπει να "πατήσει" το πρόγραμμα ??? ... τσιμούχα είναι ???

Φίλε Κόνας επειδή ξέρεις ... χωρίς να μου πεφτει βέβαια λόγος ... το "μια φορά κι εναν καιρό ... και το Λαλάκη κλπ κλπ" τα ξέχασες ????


Σε εναν συγχρονο εγκεφαλο οταν γινεται ενας επαναπρογραμματισμος ενα ποσοστο της μνημης κανει adaptation απο τους διαφορους αισθητηρες του μοτερ σιγα σιγα,και μετα απο καποια χλμ πλεον εχει γεμισει πληρως η μνημη και δουλευει αψογα το αμαξι...Αυτο το φαινομενο ειναι πιο εντονο σε τουρμπο κινητηρες οπου π.χ. σε ενα γκολφ μαμα δυν. 205 αλογα,βαζουμε το προγραμμα και κανει διαδοχικα 239,246,253 αλογα...γιατι διαβαζει ο εγκεφαλος τα σηματα απο τους αισθητηρες ωστε να προσαρμοστει στα νεα δεδομενα που του δωσαμε...ειμαι βεβαιος πως ο Βαγγελης το ηξερε αυτο...


Με τη διαδικασία του adaptation το αντίθετο είναι πιθανό να συμβεί !!! ... οι ακραίες δηλ τιμές που πιθανώς έχω δωθεί ΚΑΙ ΤΕΛΟΥΝ ΕΝ ΙΣΧΥ μετά το τέλος του προγραμματισμού ... σιγα σιγά επνέρχονται πιο κοντά στις μαμά τιμές ... το έχουμε δει επανειλημένως σε s54 και άλλα ατμ bmw μοτέρ !!! ... κυρίως οφείλεται στα άπειρα fail safe της bmw

περίπτωση 500 ή 1000 χλμ μετά το πρόγραμμα στο 320 να "βγάλει" παραπάνω άλογα ΔΕΝ υπάρχει !!!

αυτό ήξερα Δημήτρη ... νομίζω και εσύ !!!


Απλή παράθεση γεγονότων που ενδεχομένως να έχει σχέση καινα δείχνει κάτι.
https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=27323&postcount=52
Επαναλαμβάνω, κάνω απλή παράθεση γεγονότων απο προσωπική εμπειρία.

yannisv
21-02-10, 12:21
Εγώ λέω να βγάλω τους προκαταλύτες και να πατήσουμε με το Γιάννη για να εστιάσουμε μόνο στη διαφορά από το πρόγραμμα. Γίνεται αυτό ρε παιδιά?
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ προς τους γνώστες:

1) Ή επειδή θα βγάλω προκαταλύτες θα πρέπει να γίνει επαναπρογραμματισμός σε κάτι?

2) sos ερώτηση: Επίσης αν βγάλω προκαταλύτες δε θα έχω πρόβλημα με διαφορά σε κατανάλωση καυσίμου ή κάρτες καυσαερίων?

Γιαννάκη το αμάξι μου είναι ψυχολογικά καλύτερα από το δικό σου λόγω εξοπλισμού (νομίζει ότι είναι Μ3) οπότε ετοιμάσου να σε σκίσω :p :th_Laie_67-1:

mitsos_chania
21-02-10, 12:35
Απλή παράθεση γεγονότων που ενδεχομένως να έχει σχέση καινα δείχνει κάτι.
https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=27323&postcount=52
Επαναλαμβάνω, κάνω απλή παράθεση γεγονότων απο προσωπική εμπειρία.

Βαγγελη αυτα τα 2 αλογα παραπανω ειναι οι αποκλισεις που μπορεις να εχεις.Αν πας να ξαναμετρηθεις την δευτερα πχ και βγαλεις 2 αλογα λιγοτερα απο την πρωτη δυναμομετρηση,μετα θα εχει δικιο το μελος bmw?

VanVIC
21-02-10, 13:01
Απλή παράθεση γεγονότων που ενδεχομένως να έχει σχέση καινα δείχνει κάτι.
https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=27323&postcount=52
Επαναλαμβάνω, κάνω απλή παράθεση γεγονότων απο προσωπική εμπειρία.


Βαγγελη αυτα τα 2 αλογα παραπανω ειναι οι αποκλισεις που μπορεις να εχεις.Αν πας να ξαναμετρηθεις την δευτερα πχ και βγαλεις 2 αλογα λιγοτερα απο την πρωτη δυναμομετρηση,μετα θα εχει δικιο το μελος bmw?

Μήτσο, όπως έγραψα 2 φορές, ξεκαθάρισα οτι έκανα απλή παράθεση γεγονότων τα οποία δείχνουν κάποια αποτελέσματα.
Δεν έγραψα πουθενά κάτι για απόδοση δικαίου ή αδίκου.
Αναφέρθηκα σε γεγονότα και όχι σε υποθέσεις.
Με υποθέσεις μπορούμε να γράφουμε ατελείωτα και αδιέξοδα...

Nick bmwlover
21-02-10, 14:22
Εγώ λέω να βγάλω τους προκαταλύτες και να πατήσουμε με το Γιάννη για να εστιάσουμε μόνο στη διαφορά από το πρόγραμμα. Γίνεται αυτό ρε παιδιά?
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ προς τους γνώστες:

1) Ή επειδή θα βγάλω προκαταλύτες θα πρέπει να γίνει επαναπρογραμματισμός σε κάτι?

2) sos ερώτηση: Επίσης αν βγάλω προκαταλύτες δε θα έχω πρόβλημα με διαφορά σε κατανάλωση καυσίμου ή κάρτες καυσαερίων?

Γιαννάκη το αμάξι μου είναι ψυχολογικά καλύτερα από το δικό σου λόγω εξοπλισμού (νομίζει ότι είναι Μ3) οπότε ετοιμάσου να σε σκίσω :p :th_Laie_67-1:

Γιαννη με την αφαιρεση προκαταλυτων δεν θα εχεις καμια διαφορα στην καταναλωση καυσιμου,εκπομπες καυσαεριων θα εχεις μεγαλυτερες αλλα πολυ πιθανον να ειναι στα επιτρεπτα ορια κ να μην εχεις προβλημα,τωρα αν χρειαζεται επαναπρογραμματισμος για να μην αναβουνε διαφορες ενδειξεις,ενδεχομενως να χρειαστει καθοτι οι αισθητηρες θα διαβαζουν μεγαλυτερες εκπομπες απο τις default -αρχικες που ειχαν οριστει ως επιτρεπτες κ εκει θα χρειαστει να επεμβεις ωστε ο εγκεφαλος να θεωρει ως φυσιολικες αυτες τις τιμες.
Αν κανω καπου λαθος,να με διορθωσει καποιος πιο ειδικος.

Z4 DCT
21-02-10, 16:25
Εγώ λέω να βγάλω τους προκαταλύτες και να πατήσουμε με το Γιάννη για να εστιάσουμε μόνο στη διαφορά από το πρόγραμμα. Γίνεται αυτό ρε παιδιά?
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ προς τους γνώστες:

1) Ή επειδή θα βγάλω προκαταλύτες θα πρέπει να γίνει επαναπρογραμματισμός σε κάτι?

2) sos ερώτηση: Επίσης αν βγάλω προκαταλύτες δε θα έχω πρόβλημα με διαφορά σε κατανάλωση καυσίμου ή κάρτες καυσαερίων?

Γιαννάκη το αμάξι μου είναι ψυχολογικά καλύτερα από το δικό σου λόγω εξοπλισμού (νομίζει ότι είναι Μ3) οπότε ετοιμάσου να σε σκίσω :p :th_Laie_67-1:

ελα στον παππου......:hystericalbs1::hystericalbs1:

mitsos_chania
21-02-10, 16:59
Μήτσο, όπως έγραψα 2 φορές, ξεκαθάρισα οτι έκανα απλή παράθεση γεγονότων τα οποία δείχνουν κάποια αποτελέσματα.
Δεν έγραψα πουθενά κάτι για απόδοση δικαίου ή αδίκου.
Αναφέρθηκα σε γεγονότα και όχι σε υποθέσεις.
Με υποθέσεις μπορούμε να γράφουμε ατελείωτα και αδιέξοδα...

Δεν πιστευω να ειναι υποθεσεις οτι υπαρχει μια αποκλιση παντα στη δυναμομετριση.Αρα αυτο που λεω ισχυει.

VanVIC
21-02-10, 17:33
...Αν πας να ξαναμετρηθεις την δευτερα πχ και βγαλεις 2 αλογα λιγοτερα απο την πρωτη δυναμομετρηση,μετα θα εχει δικιο το μελος bmw?

Σ'αυτήν σου την υποθετική εξέλιξη αναφερόμουν.
Μήπως θες να επανατοποθετηθείς ?

doros
21-02-10, 17:34
Ευαγγελε πολλοι απο εμας που εχουμε ειτε e46 η e39 με τον διλιτρο εξακυλινδρο κινητηρα εχουμε κανει τον γνωστο υπερκυβισμο με στροφ-μπιελες κλπ απο το 28αρι μοτερ και μπαινει το προγραμμα απο το 28αρι, σε αυτην την περιπτωση παιζει να γινει adaptation στις μαμα τιμες-παραμετρους του διλιτρου?

bmw
21-02-10, 21:20
Kατ'αρχάς να ξεκαθαρίσω κάτι

Σε αντίθεση με το 99% των συμμμετεχόντων σε αυτό το θρεντ , τα αμάξια με τα οποία κατα καιρούς έχει ασχοληθεί ο Δημήτρης τα είτε γνωρίζω , είτε τα έχω δει , είτε έχω τουλάχιστον κάποιο feedback για αυτά

Επίσης γνωρίζω ότι ο Σάλιας είναι σήμερα που μιλάμε μέσα στους 3-4 καλύτερους στο είδος του που υπάρχουν στην Αθήνα

Συνεπώς ΔΕΝ αμφισβητώ ότι το δύδιμο Σκαντάλιας - Σάλιας ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ... έλεος !!! ... από το ασημί 36άρι και το εστοριλ Ζ3 μέχρι τα 2 996 ή τα 2 46 άρια του μαντσεξ ή το μπλέ το Μ5 ή το 350 biturbo klp klp ... έχουν δόξα το θεό φτιαχτεί ΑΠΕΙΡΑ προγράμματα και κατά βάση ΠΑΝΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ στα κοντροστέκια !!!

Βέβαια όπως ΟΛΟΙ έτσι και το team αυτό έχει κάνει και λάθη ... όποιος δουλεύει κάνει και λάθη είναι κανόνας ... για αυτό και κανοντας πλάκα ανέφερα το λαλάκη κλπ κλπ !!!

Οπότε για να το κλείσουμε αυτό ... ΟΥΤΕ να φυτιλιάσω θέλω ΟΥΤΕ να αμφισβητήσω ότι ο Δημήτρης με το Σάλια μπορούνε να βάλουν ένα πρόγραμμα στο 320 ... Εδώ φτιάξανε ΠΙΣΤΟΛΙΑ 996 ΤΤΤ !!!...

Αυτό που λέω είναι ότι

Ειτε το dme διαβάζει από O2 sensors (part throtlle) ,

Eίτε δε διαβάζει (δηλαδή σε φάση WOT)

Είτε ότι άλλο μπορούμε να φανταστούμε

Αdaptation ΠΟΥ ΝΑ ΑΥΞΗΣΕΙ ΤΗΝ ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ !!!! ...

προφανώς αν έχει ζέστη θα κόψει αβανς , αν έχει κρύο θα αδήσει περισσότερο , αν βάλεις κακή βενζίνη και διαβάζει knocks το ίδιο κλπ κλπ

η έννοια να "πατήσει" το πρόγραμμα ΔΕΝ υφίσταται ... (ο παράλληλος εγγέφαλος βλ. vishnu είναι ΑΛΛΟ θέμα...)


π.σ. Για όσους γουστάρουν τα τεχνικά θέματα είναι πολύ ωράιο τοπικ νομίζω αυτό και θα συνεχιστεί κάπου που δε θεωρείται η ανταλλαγή τεχνικών απόψεων "φυτίλιασμα" κλπ κλπ ... παρεπιπτόντως αυτό που έχει πολύ ενδιαφέρον είναι τι θα γίνει αν ΔΕΝ κάνεις επαναπρογραμματισμό και απλά ας πούμε ΒΓΑΛΕΙΣ προκαταλύτες ή αλλάξεις εισαγωγή !!! ...εκέι όντως θα γίνει με τον καιρό adapt του ΜΑΜΑ προγράμματος στις τιμές που ΘΑ ΕΔΙΝΕ ο προγραμματιστής ... σε πολύ etreme καταστάσεις π.χ. υπερκυβισμός που λέει ο Δώρος ... πιθανότατα το απαιτούμενο adaptation από το ΜΑΜΑ παλίο πρόγραμμα ΕΙΝΑΙ out of scale και δεν είναι δυνατό να δουλέψει ...

π.σ.2 Προφανώς είναι τουλάχιστον ΑΣΤΕΙΟ να λέμε ΣΤΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ότι είναι απόδειξη ότι "πατάει" το πρόγραμμα άυξηση 2 ΑΛΟΓΩΝ ΣΤΑ 380 !!!!! ... σα να λέω ... σήμερα που μέτρησα τις τρίχες μου ήταν 3200 και επτά ... ενώ χθες 3200 και οκτώ ... ΑΡΑ ΠΑΩ ΣΤΗ DHI μου πεσανε τα μαλλιά !!!! :D :D :D :D

chief
21-02-10, 21:30
Σωστος ο κυριος bmw...

Stathis
21-02-10, 22:05
Kατ'αρχάς να ξεκαθαρίσω κάτι ......

π.σ. Για όσους γουστάρουν τα τεχνικά θέματα είναι πολύ ωράιο τοπικ νομίζω αυτό και θα συνεχιστεί κάπου που δε θεωρείται η ανταλλαγή τεχνικών απόψεων "φυτίλιασμα" κλπ κλπ ...

η ανταλλαγη τεχνικων αποψεων, δεν ειναι και δεν θεωρειται "φυτίλιασμα" απο κανεναν...
ειδικα εδω...
δε νομιζω να μην μπορεσε, οποιος ηθελε να πει τη γνωμη του ομορφα και εμπεριστατωμενα...

skandalis447
21-02-10, 22:32
Βαγγελακη σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια...σιγουρα ολοι κανουμε και εχουμε κανει λαθη...γιαυτο και οταν ειχα Ε36 Μ3 286 ειχα κανει 24 δυναμομετρησεις στο αμαξι μου,ξοδευοντας υπερογκα ποσα ωστε την παραμικρη αλλαγη σε αβανσ/βανος/βενζινες να την δω και να ΜΑΘΩ,ΩΣΤΕ ΝΑ ΦΤΙΑΧΝΩ ΤΑ ΑΜΑΞΙΑ ΤΩΝ ΠΕΛΑΤΩΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ...περνα μια βολτα απο ΤΑΤ (προιν βαμαγκ) και ρωτα για μενα...πτερυγα με ανταλλακτικα ειχα χτισει και να ειναι καλα τα παιδια που τους εσπαγα τα νευρα...απο την αλλη,χαιρομαι που αναγνωριζεις το λαθος σου σχετικα με το WOT και το closed loop που ειπες ενω ειναι open loop...
αυτο που κοιταω ειναι καθε αμαξι να μου αφηνει και κατι καινουργιο σαν γνωση στον προγραμματισμο,και για αυτο μου αρεσει να ασχολουμε με ιδιαιτερες περιπτωσεις αυτοκινητων,οι οποιες αποτελουν παντα μεγαλυτερη προκληση για να τις βελτιωσω...
Ρε παιδια,γιατι καθε φορα που γραφω ενα μνμ δεν το δεχεται με την πρωτη αλλα θελει να γυρισω πισω και να το ξαναστειλω?

Z4 DCT
22-02-10, 07:52
Εγώ λέω να βγάλω τους προκαταλύτες και να πατήσουμε με το Γιάννη για να εστιάσουμε μόνο στη διαφορά από το πρόγραμμα. Γίνεται αυτό ρε παιδιά?
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ προς τους γνώστες:

1) Ή επειδή θα βγάλω προκαταλύτες θα πρέπει να γίνει επαναπρογραμματισμός σε κάτι?

2) sos ερώτηση: Επίσης αν βγάλω προκαταλύτες δε θα έχω πρόβλημα με διαφορά σε κατανάλωση καυσίμου ή κάρτες καυσαερίων?

Γιαννάκη το αμάξι μου είναι ψυχολογικά καλύτερα από το δικό σου λόγω εξοπλισμού (νομίζει ότι είναι Μ3) οπότε ετοιμάσου να σε σκίσω :p :th_Laie_67-1:


Αμα μπει το τελικο (αμα) αυτην την εβδομαδα, θα κλεισουμε ραντεβου.....thumb


Μονο να μην εχει κοντρακιδες εκει που θα παμε και μας κοιτανε και.....:hystericalbs1::hystericalbs1:

Stefanos_Cool
22-02-10, 19:36
π.σ. Για όσους γουστάρουν τα τεχνικά θέματα είναι πολύ ωράιο τοπικ νομίζω αυτό και θα συνεχιστεί κάπου που δε θεωρείται η ανταλλαγή τεχνικών απόψεων "φυτίλιασμα" κλπ κλπ ...

Δηλαδή ... που;

Δεν νομίζω ΕΔΩ να σε εμπόδισε κανείς να πεις τις "τεχνικές" σου απόψεις.

Αγαπητέ μου, ... ΑΛΛΟ φυτίλιασμα, ΑΛΛΟ ανταλλαγή τεχνικών απόψεων (γνώσεων) ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΑΛΛΟ ειρωνεία!!! ;) :D

Stefanos_Cool
22-02-10, 19:43
Ρε παιδια,γιατι καθε φορα που γραφω ενα μνμ δεν το δεχεται με την πρωτη αλλα θελει να γυρισω πισω και να το ξαναστειλω?


Θα πρέπει να αλλάξεις τις ρυθμίσεις time out του browser σου. Αν κρατάς περισσότερη ώρα τη σελίδα που γράφεις (απ το χρόνο που έχεις ορίσει) είναι φυσικό να το κάνει αυτό.

skandalis447
22-02-10, 21:33
Θα πρέπει να αλλάξεις τις ρυθμίσεις time out του browser σου. Αν κρατάς περισσότερη ώρα τη σελίδα που γράφεις (απ το χρόνο που έχεις ορίσει) είναι φυσικό να το κάνει αυτό.
Ευχαριστω...

bomer
23-02-10, 07:36
το θεμα με την adaption (προσαρμογη) ειναι πολυ σοβαρο στα bmw και μην κοροιδευετε.
Θα εχετε καταλαβει τι σχεση εχω με την noelle.
Ολα τα συγχρονα αυτοκινητα και ειδικα τα νεα bmw με εγκεφαλους siemens χρειαζονται πολυ χρονο προσαρμογης το οποιο το οναμαζουμε ''πατημα'' προγραμματος.
Ο φιλος που αναφερεται σ αυτο εχει δικιο.
Στα Μ3V8 πχ. που ειναι το αποκορυφωμα της ηλεκτρονικης, το προγραμμα ''παταει'' στο100% του, μετα τα 3-4.000km.
Δεν ειναι μονο στο δυναμομετρο αλλα και στην αισθηση!
Οι πελατες μας λενε ενα πρωι το αμαξι ''ξυπναει'' τοσο,που νοιωθουν οτι τρωνε ''κλωτσια'', εν σχεσει με το χθες....

gnx
23-02-10, 09:55
Αυτο υποστιριζεται και εδω:

https://www.bimmerfest.com/forums/showthread.php?t=435088

bmw
24-02-10, 00:46
το θεμα με την adaption (προσαρμογη) ειναι πολυ σοβαρο στα bmw και μην κοροιδευετε.
Θα εχετε καταλαβει τι σχεση εχω με την noelle.
Ολα τα συγχρονα αυτοκινητα και ειδικα τα νεα bmw με εγκεφαλους siemens χρειαζονται πολυ χρονο προσαρμογης το οποιο το οναμαζουμε ''πατημα'' προγραμματος.
Ο φιλος που αναφερεται σ αυτο εχει δικιο.
Στα Μ3V8 πχ. που ειναι το αποκορυφωμα της ηλεκτρονικης, το προγραμμα ''παταει'' στο100% του, μετα τα 3-4.000km.
Δεν ειναι μονο στο δυναμομετρο αλλα και στην αισθηση!
Οι πελατες μας λενε ενα πρωι το αμαξι ''ξυπναει'' τοσο,που νοιωθουν οτι τρωνε ''κλωτσια'', εν σχεσει με το χθες....

Κατ'αρχάς αυτό ΔΕΝ αναφέρεται επίσημα σε ΚΑΝΕΝΑ μα ΚΑΝΕΝΑ επίσημο site ή διαφημιστικό ΚΑΜΙΑΣ εταιρίας ...

Κατά 2ον αν ήταν ετσι ... δηλαδή ΑΝ οι προγραμματισμένες νέες τιμές ΔΕΝ ισχύανε από την 1η στιγμή αλλά μετά από 500 - 1000 - 4000 κμ τότε

α) Δε θα μπορύσε να γίνει καμία ρύθμιση τη στιγμή που πρωτο μπαίνει το πρόγραμμα αφού όλες οι τιμές ΔΕ ΘΑ ΕΙΧΑΝΕ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΔΗΘΕΝ ADAPT

Κανένας όμως προγραμματιστής δεν το κάνει αυτό !!! και όλοι ρυθμίζουν επιτόπου

β) Θα επρεπε να ΞΑΝΑ ΓΙΝΕΙ ρύθμιση μειγμάτων κλπ κλπ όταν ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ αυτή η αναπροσρμογή και λάβει χώρα το ΔHΘΕΝ adapation

Kανένας όμως προγραμματιστής δεν το ισχυρίζεται αυτό !!! ... δηλαδή κανείς δεν λέει ΕΛΑΤΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΕΚΑΝΕ ADPAPT ΩΣΤΕ ΝΑ ΞΑΝΑΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΜΕΙΓΜΑ ΚΛΠ ΚΛΠ !!!

γ) Θα έπρεπε να γίνεται δυναμομέτρηση ΕΝΑ - ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ !!! ...αφού τότε ολοκληρώνεται ΤΟ ΔΗΘΕΝ ADAPTATION

Κανένας όμως προγραμματιστής δεν το κάνει αυτό !!! ... όλοι κάνουν μέτρηση ΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΒΑΖΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ !!!

Κατά 3ον ... κλωτσιά στο στομάχι δε ξέρω αν τρώνε οι κάτοχοι Μ3 ... αλλά θα μου πεις εδώ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΕΙ SHORTER REAR AXLE για Μ3 ΚΑΙ Μ6 !!!!!! ...

σε λεπτομέρειες θα κολλησουμε τώρα :D :D :D

Π.Σ. Μέχρι τώρα ήξερα ότι το αρρύθμιστος ήταν η μόνιμη δικαιολογία των τουρμπιστών που ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΒΗΜΑ !!! ... όταν ήτανε πίσω αρχίζανε το παραμύθι "ήμουνα αρρύθμιστος" ...

τώρα ανακαλύψαμε και μια ωραία δικαιολογία για τους ατμοσφαιρικούς

"ΗΜΟΥΝΑ ΑΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΟΣ ... " :D

P.S.2 ... δυστυχώς αυτά πιστέυουν πολλοί και μετά έρχεται η τιμωρία από κάτι Μ5 Σάλια ή κάτι GTR σε stroked up V10 ή κάτι αλεπίσια ραλύ !!! ... πολύ κλάμα μετά όμως !!!!

Stathis
24-02-10, 11:16
ως τωρα εμεινα θεατης στο θρεντ ωστε να μην εμποδισω τις πολυ ωραιες αποψεις...

η δικη μου εμπειρια λεει τα εξης...
ειχα κι εγω τις ιδιες αποριες με τον bmw.
σκεφτομουν, πως ειναι δυνατον να κανει adaptation προς τα πανω το προγραμμα...?
το αντιθετο θα πρεπει να συμβει αν ο εγκεφαλος ειναι "εξυπνος"...
αν ειναι πιο παλιος "χαζος", δε μασαει τιποτα, δε μειωνει τιποτα, μεχρι να τα παρεις στο χερι...

εχω συζητησει ολον αυτον το καιρο που ασχολουμαι (οχι οσο εντατικα οσο αλλοι βεβαια) με αρκετους σοβαρους ξενους tuners (π.χ. evotech, noelle, gembala) και με τεχνικους της bmw.
ολοι μου ειπαν το ιδιο πραγμα. τα νεα cpu θελουν αυτο το adaptation ωστε να "πατησει" οπως λενε το προγραμμα. ωστε να διαβαστουν ολοι οι χαρτες οι οποιοι ειναι αλληλοεξαρτωμενοι τις νεες τιμες.
επισης μου ειπαν οτι το αυτοκινητο "μαθαινει" τον τροπο που το οδηγεις και προσαρμοζεται στο οδηγικο σου στυλ. ειναι μια δυνατοτητα των νεων cpu αυτη.

δεν γνωριζω πως ακριβως λειτουργει ενα μοντερνο λογισμικο. εχω μεινει στην εποχη του ζιγκλερ και του χρωματος στο μπουζι.
ο παρακατω "χαρτης" που φωτογραφισα ενω προγραμματιζοταν το αυτοκινητο μου, ειναι "κινεζικα" για μενα..

https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/Picture001.jpg

τι να πω, μεταφερω αυτα που ακουσα απο αρκετους ΣΟΒΑΡΟΥΣ ανθρωπους. και το σοβαρους δεν το λεω εγω, το λεει η δουλεια και η φημη τους.


στην πραξη ομολογω πως δεν καταλαβα τιποτα απο τα παραπανω...
και οταν εβαλα το προγραμμα και μετα απο 500-1000 χλμ. (τοσο μου ειπαν θελει να "πατησει"), δεν ειδα διαφορα.
προσοχη δεν λεω δεν υπαρχει διαφορα, λεω οτι δεν την ειδα εγω.
αυτο συμβαινει διοτι σε ενα αυτοκινητο 500+ ιππων δεν ειναι ευκολο να καταλαβεις τετοιες διαφορες... οταν μαλιστα κυκλοφορεις σε γλιστερους δρομους που σπιναρεις απο τις 3000 σ.α.λ., οταν "ανοιγεις" μονος σου χωρις μετρο συγκρισης, οταν δεν μετρησες στο ιδιο δυναμομετρο πριν, μετα και μετα απο τα 1000 χλμ.
η καλη δουλεια που εχει γινει στο αυτοκινητο μου (ή πιθανως η κακη που εχει γινει στο αλλο) φανηκε οταν αλλο με αντιστοιχη βελτιωση (+εκκεντροφορους), εμεινε πισω 3 καροτσες απο σταση εως τα 200... (χωρις να ειναι θεμα οδηγου, αφου το αποτελεσμα επαναληφθηκε 4 φορες.)

αρα θα ταχθω μαλλον με την αποψη των καταξιωμενων βελτιωτων απο τους οποιους εχω ακουσει ακριβως το ιδιο πραγμα.
δεν μπορει να ειναι ολοι ψευτες, ουτε να υπαρχει μυστικη συνωμοσια των βελτιωτων ωστε να παραπληροφορηθουν ολοι οι χρηστες.

βεβαια ακουω με ενδιαφερον την αποψη του bmw και την κραταω στο μυαλο μου, καθως και η δικη μου λογικη σκεψη οδηγει στο ιδιο συμπερασμα.
σαφως ομως δεν ειμαι προγραμματιστης. οπως και ο bmw. και πιθανον κατι να μας διαφευγει.

υγ.: τωρα, το τι εγινε με το μπαμπη το σουγια, το μητσο το ροχαλα, τον κουρεα που εχασε απο τον περιπτερα, ο οποιος ειχε περασει τον χασαπη του οποιου το μοτερ εσπασε στο πατημα με τον κεραμιδοψιψινο, τι να πω...
πρεπει να μας απασχολει?

Z4 DCT
24-02-10, 11:19
ως τωρα εμεινα θεατης στο θρεντ ωστε να μην εμποδισω τις πολυ ωραιες αποψεις...

η δικη μου εμπειρια λεει τα εξης...
ειχα κι εγω τις ιδιες αποριες με τον bmw.
σκεφτομουν, πως ειναι δυνατον να κανει adaptation προς τα πανω το προγραμμα...?
το αντιθετο θα πρεπει να συμβει αν ο εγκεφαλος ειναι "εξυπνος"...
αν ειναι πιο παλιος "χαζος", δε μασαει τιποτα, δε μειωνει τιποτα, μεχρι να τα παρεις στο χερι...

εχω συζητησει ολον αυτον το καιρο που ασχολουμαι (οχι οσο εντατικα οσο αλλοι βεβαια) με αρκετους σοβαρους ξενους tuners (π.χ. evotech, noelle, gembala) και με τεχνικους της bmw.
ολοι μου ειπαν το ιδιο πραγμα. τα νεα cpu θελουν αυτο το adaptation ωστε να "πατησει" οπως λενε το προγραμμα. ωστε να διαβαστουν ολοι οι χαρτες οι οποιοι ειναι αλληλοεξαρτωμενοι τις νεες τιμες.
επισης μου ειπαν οτι το αυτοκινητο "μαθαινει" τον τροπο που το οδηγεις και προσαρμοζεται στο οδηγικο σου στυλ. ειναι μια δυνατοτητα των νεων cpu αυτη.

δεν γνωριζω πως ακριβως λειτουργει ενα μοντερνο λογισμικο. εχω μεινει στην εποχη του ζιγκλερ και του χρωματος στο μπουζι.
ο παρακατω "χαρτης" που φωτογραφισα ενω προγραμματιζοταν το αυτοκινητο μου, ειναι "κινεζικα" για μενα..

https://www.bmwfans.gr/forum/

τι να πω, μεταφερω αυτα που ακουσα απο αρκετους ΣΟΒΑΡΟΥΣ ανθρωπους. και το σοβαρους δεν το λεω εγω, το λεει η δουλεια και η φημη τους.


στην πραξη ομολογω πως δεν καταλαβα τιποτα απο τα παραπανω...
και οταν εβαλα το προγραμμα και μετα απο 500-1000 χλμ. (τοσο μου ειπαν θελει να "πατησει"), δεν ειδα διαφορα.
προσοχη δεν λεω δεν υπαρχει διαφορα, λεω οτι δεν την ειδα εγω.
αυτο συμβαινει διοτι σε ενα αυτοκινητο 500+ ιππων δεν ειναι ευκολο να καταλαβεις τετοιες διαφορες... οταν μαλιστα κυκλοφορεις σε γλιστερους δρομους που σπιναρεις απο τις 3000 σ.α.λ., οταν "ανοιγεις" μονος σου χωρις μετρο συγκρισης, οταν δεν μετρησες στο ιδιο δυναμομετρο πριν, μετα και μετα απο τα 1000 χλμ.
η καλη δουλεια που εχει γινει στο αυτοκινητο μου (ή πιθανως η κακη που εχει γινει στο αλλο) φανηκε οταν αλλο με αντιστοιχη βελτιωση (+εκκεντροφορους), εμεινε πισω 3 καροτσες απο σταση εως τα 200... (χωρις να ειναι θεμα οδηγου, αφου το αποτελεσμα επαναληφθηκε 4 φορες.)

αρα θα ταχθω μαλλον με την αποψη των καταξιωμενων βελτιωτων απο τους οποιους εχω ακουσει ακριβως το ιδιο πραγμα.
δεν μπορει να ειναι ολοι ψευτες, ουτε να υπαρχει μυστικη συνωμοσια των βελτιωτων ωστε να παραπληροφορηθουν ολοι οι χρηστες.

βεβαια ακουω με ενδιαφερον την αποψη του bmw και την κραταω στο μυαλο μου, καθως και η δικη μου λογικη σκεψη οδηγει στο ιδιο συμπερασμα.
σαφως ομως δεν ειμαι προγραμματιστης. οπως και ο bmw. και πιθανον κατι να μας διαφευγει.

υγ.: τωρα, το τι εγινε με το μπαμπη το σουγια, το μητσο το ροχαλα, τον κουρεα που εχασε απο τον περιπτερα, ο οποιος ειχε περασει τον χασαπη του οποιου το μοτερ εσπασε στο πατημα με τον κεραμιδοψιψινο, τι να πω...
πρεπει να μας απασχολει?

..................................:whistle: :whistle:


Συμφωνω απολυτως!!!!!!!thumb

skandalis447
24-02-10, 13:43
2 ολοιδια αυτοκινητα,το ενα να το σκιζει ο ενας ολη μερα και το αλλο να το πηγαινει χαλαρα...μετα απο χλμ το ενα θα πηγαινει καλυτερα και θα ΚΑΙΕΙ περισσοτερο,ενω το αλλο θα πηγαινει χειροτερα και θα καιει ΛΙΓΟΤΕΡΟ...Μιλαω παντα για αμαξια απο 2006-7 και μετα...

Panos 316T
24-02-10, 13:56
2 ολοιδια αυτοκινητα,το ενα να το σκιζει ο ενας ολη μερα και το αλλο να το πηγαινει χαλαρα...μετα απο χλμ το ενα θα πηγαινει καλυτερα και θα ΚΑΙΕΙ περισσοτερο,ενω το αλλο θα πηγαινει χειροτερα και θα καιει ΛΙΓΟΤΕΡΟ...Μιλαω παντα για αμαξια απο 2006-7 και μετα...

από εμπειρία μου θα λεγα από τα πρώτα καταλυτικά...

bmw
24-02-10, 20:25
Το ότι αν ΔΕΝ "σκίζεις" το μοτέρ η dme ΚΑΝΕΙ ADAPT ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ

ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ

ότι αν βάλεις πρόγραμμα θα κάνει ADPAPT ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ !!!

Αν δηλάδή ένα Μ3 Ε92 το πηγαίνεις όλο κόφτες ΘΑ ΑΠΟΔΩΣΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ 420 ???

Όχι ΒΕΒΑΙΑ

Απλά αν το πηγαίνεις όλο με κάτω από 3000 στροφές θα κάνει adapt ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ !!!!


Ξαναλέω ... με τη διαδικασία του ADAPTATION το ΜΟΝΟ που μπορεί να συμβεί

είναι να ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΣΕΙΣ !!!

Π.Σ. όταν πήγατε στο Σάλια για δυναμομέτρηση του λέγατε τέτοια ωραία (για σου Μάκη Κουρέα και μπάμπη το Σουγία ???) ... πλάκα θα είχε !!! ...

απαξιώνετε ανθρώπους που τουλάχιστον έχουν φτιάξει και κανά δύο αμάξια της προκοπής !!! (βλ. Αλέπης , Σάλιας κλπ) ...

και στην τελική αν ΔΕ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ απέναντι στο "μπαμπη το σουγια, το μητσο το ροχαλα, τον κουρεα που εχασε απο τον περιπτερα, ο οποιος ειχε περασει τον χασαπη του οποιου το μοτερ εσπασε στο πατημα με τον κεραμιδοψιψινο"

ΓΙΑΤΙ ΒΑΖΕΙΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ???? ... για ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ???? ...

Z4 DCT
24-02-10, 20:33
Το ότι αν ΔΕΝ "σκίζεις" το μοτέρ η dme ΚΑΝΕΙ ADAPT ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ

ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ

ότι αν βάλεις πρόγραμμα θα κάνει ADPAPT ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ !!!

Αν δηλάδή ένα Μ3 Ε92 το πηγαίνεις όλο κόφτες ΘΑ ΑΠΟΔΩΣΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ 420 ???

Όχι ΒΕΒΑΙΑ

Απλά αν το πηγαίνεις όλο με κάτω από 3000 στροφές θα κάνει adapt ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ !!!!


Ξαναλέω ... με τη διαδικασία του ADAPTATION το ΜΟΝΟ που μπορεί να συμβεί

είναι να ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΣΕΙΣ !!!

Π.Σ. όταν πήγατε στο Σάλια για δυναμομέτρηση του λέγατε τέτοια ωραία (για σου Μάκη Κουρέα και μπάμπη το Σουγία ???) ... πλάκα θα είχε !!! ...

απαξιώνετε ανθρώπους που τουλάχιστον έχουν φτιάξει και κανά δύο αμάξια της προκοπής !!! (βλ. Αλέπης , Σάλιας κλπ) ...

και στην τελική αν ΔΕ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ απέναντι στο "μπαμπη το σουγια, το μητσο το ροχαλα, τον κουρεα που εχασε απο τον περιπτερα, ο οποιος ειχε περασει τον χασαπη του οποιου το μοτερ εσπασε στο πατημα με τον κεραμιδοψιψινο"

ΓΙΑΤΙ ΒΑΖΕΙΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ???? ... για ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ???? ...

Φιλε μου αλλοι οδηγανε αμαξια και βαζουν προγραμμα για να χαιρονται οι ιδιοι, (προφανος αφου δεν τους νοιαζει ποιον θα περασουν) και αλλοι για να μεγαλωνει υποθετικα ο καβαλος τους.......προφανος εσυ εισαι με τους δευτερους???

bmw
24-02-10, 20:52
χαχαχααχ ... δηλαδή χαίρεσαι μόνος σου που έβαλεσ πρόγραμμα ???????

BILL007
24-02-10, 20:55
Κύριοι σας παρακαλώ όχι προσωπικές αντεγκλήσεις... :original:

m-power_01
24-02-10, 21:01
χαχαχααχ ... δηλαδή χαίρεσαι μόνος σου που έβαλεσ πρόγραμμα ???????

Βαγγελη ,αν και βγαινουμε εκτος θεματος, δεν δεχεσαι οτι καποιοι ''βελτιωνουν''
τα αυτοκινητα τους μονο και μονο για να τα βελτιωσουν ή για να στηθουν σε κανα φαναρακι αμα τυχει ή γιατι θελουν κατι παραπανω...Παντως οχι για συστηματικα ανοιγματα? Θεωρεις λαθος μια τετοια προσεγγιση? Πεταμα χρηματων? Τι?

bmw
24-02-10, 21:09
Aλλο αυτό και άλλο να λες έβαλα πρόγραμμα ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ !!! ... λες και είναι σουβλακι να το φας να γουσταρεις μπροστα στην τηλεοραση !!!!

stratos
24-02-10, 21:09
2 ολοιδια αυτοκινητα,το ενα να το σκιζει ο ενας ολη μερα και το αλλο να το πηγαινει χαλαρα...μετα απο χλμ το ενα θα πηγαινει καλυτερα και θα ΚΑΙΕΙ περισσοτερο,ενω το αλλο θα πηγαινει χειροτερα και θα καιει ΛΙΓΟΤΕΡΟ...Μιλαω παντα για αμαξια απο 2006-7 και μετα...

Λίγα και απλά λόγια.......

Vasilis
24-02-10, 21:15
υπαρχουμε κ οι ανθρωποι....οι οποιοι απολαμβανουν μια γρηγορη οδηγηση...για παρτη τους...!

θελουν πιο....νευρικο το αμαξι τους...κ οχι οπως το πηραν νωχελικο απο την μαμα εταιρια...θελουν να ναι πιο σπιρτοζικο....για να μπορουν να παιξουν σε καμμια πλατεια....θελουν να ξεκινουν απο το φαναρι...κ με ενα ιδιο αμαξι να κανουν την διαφορα....θελουν πραγματακια να τους ζωντανευουν κ να ξεχνουν τα προβληματα της καθημερινοτητας...!

ποσοι απο μας δεν εχουν βγει νυχτερινη βολτιτσα....να απολαυσουν την οδηγηση....χαλαρα...ισως κ πιο γρηγορα...κ οχι απαραιτητα σε στυλ κοντρας???

τα πιο αξεχαστα βραδια με την μπεμπα μου....αλλα κ παλιοτερα....δεν ειναι τα τσαγια που ετυχα να κερασω...(ακομα κ οταν ημουν 143 αλογακια)
τα πιο ωραια βραδια μαζι της αλλα κ παλιοτερα ....ειναι τα απολαυστικα βραδακια...παιζοντας μουσικουλα της αρεσκειας μου....κ οδηγωντας σβελτα...σε ευθειες αλλα κ στροφουλες....!
ΔΕΝ υπαρχει μοτιβο του πως απολαμβανεις το αμαξι σου.....

το απολαμβανεις οπως θες ΕΣΥ κ μονο ΕΣΥ!!!

chief
24-02-10, 21:24
Συνεπώς ΔΕΝ αμφισβητώ ότι το δύδιμο Σκαντάλιας - Σάλιας ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ... έλεος !!! ... από το ασημί 36άρι και το εστοριλ Ζ3 μέχρι τα 2 996 ή τα 2 46 άρια του μαντσεξ ή το μπλέ το Μ5 ή το 350 biturbo klp klp ... έχουν δόξα το θεό φτιαχτεί ΑΠΕΙΡΑ προγράμματα και κατά βάση ΠΑΝΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ στα κοντροστέκια !!!


Ξεχασες να γραψεις το δικο μου...

fanisk
24-02-10, 21:31
χαχαχααχ ... δηλαδή χαίρεσαι μόνος σου που έβαλεσ πρόγραμμα ???????

Ρε Ευαγγελε αφου δεν τα πηρε απο τη τσεπη σου, γιατι σκας?

Vasilis
24-02-10, 21:32
παμε ον τοπικ παλικαρια.....

αλλο ειναι το θεμα μας...

θενκς...!

Stathis
24-02-10, 22:19
Π.Σ. όταν πήγατε στο Σάλια για δυναμομέτρηση του λέγατε τέτοια ωραία

το τι ειπαμε στη δυναμομετρηση δεν ειναι δικη σου δουλεια φιλε μου...
αν ηθελες να ακουσεις ας ερχοσουνα κι εσυ. μελος εισαι, μπορεις ακομα να επωφεληθεις της ειδικης τιμης...


ΓΙΑΤΙ ΒΑΖΕΙΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ???? ... για ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ???? ...
ουτε αυτο ειναι δικη σου δουλεια. και δεν οφειλει κανεις να σου δωσει λογαριασμο.

το θεμα αναφερεται στον προγραμματισμο, εγραψες την αποψη σου, την διαβασαμε με ενδιαφερον. δεν χρειαζεται να λεμε τα ιδια.
αν εχεις να προσθεσεις καποια επιπλεον τεχνικη αποψη, μπορεις να το κανεις.
το flaming και η δημιουργια εντυπωσεων δεν ενδιαφερει.

Stefanos_Cool
25-02-10, 08:44
Aλλο αυτό και άλλο να λες έβαλα πρόγραμμα ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ !!!

Που είναι το παράξενο; δλδ πρέπει ντε και καλά όποιος βελτιώνει το αυτοκίνητό του να το κάνει για τους άλλους;
Χαλάρωσε αγαπητέ μου, δεν σκέφτονται όλοι οι άνθρωποι το ίδιο!!! ;)



... λες και είναι σουβλακι να το φας να γουσταρεις μπροστα στην τηλεοραση !!!!

Μεγαλύτερη απόλαυση έχει όταν το κάνεις με παρέα :D

merlin
25-02-10, 10:59
Μεγαλύτερη απόλαυση έχει όταν το κάνεις με παρέα :D

:offtopic:

Λές ?????

:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Τι χάνω ο άνθρωπος τόσα χρόνια.............

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Stefanos_Cool
25-02-10, 12:22
:offtopic:

Λές ?????

:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Τι χάνω ο άνθρωπος τόσα χρόνια.............

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

χαχαχα...άσε να πέσει και τίποτα κάτω ...:th_Laie_67-1:

skandalis447
25-02-10, 17:56
Αμα ειναι σερρεικο το σουβλακι...ουτε το καλαμακι δεν πεφτει κατω...

bmw
18-03-10, 12:45
Στο WOT είναι ΠΑΝΤΑ closed loop !!!!

O MS-S54 είναι ΜΟΝΙΜΑ closed loop ... και στο wot !!!!!

επίσημη πηγή

προς γνώση και συμμόρφωση ταν απανταχού tuners ...

...