PDA

Επιστροφή στο Forum : CSL info and random questions



Stamatis
13-06-12, 20:22
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?p=285425#post285425

εδώ έχουμε μια ερώτηση που τελικά μονο θεωρητικά μπορούμε να απαντήσουμε καθώς δεν έχουμε καμμία άποψη απο το αμάξι αυτό προσωπικά.

Δύο μονο μπορούν να μας πουν και τους έχω παρακαλέσει να μας διαφωτίσουν αν έχουν χρόνο και διάθεση.

Τους ευχαριστώ απο πριν.

chief
13-06-12, 20:43
Αλλη αναρτηση και αλλες ζαντες σε CSL εννοεις Σταματη ?

Thomelef
13-06-12, 20:46
ναι συμπέ...

alexk
13-06-12, 20:53
Για αρχή Σταμάτη, ξέχασες τον φίλο μου τον Χριστόφορο !

Ο Μάνος και ο Χριστόφορος έχουν πιο εμπεριστατωμένη άποψη για τις αναρτήσεις, μιας και έχουν αλλάξει και δοκιμάσει.
Εγώ έχω οδηγήσει άλλα με αλλαγμένη ανάρτηση και για λίγα σχετικά χιλιόμετρα.

Ξεκινώ λοιπόν.
Όλα εξαρτώνται με το τι θέλεις να κάνεις...
Ο κατασκευαστής προσπαθεί να βάλει ότι καλύτερο δυνατό για να καλύψει 9 στις 10 περιπτώσεις χρήσεως.

1. Η εργοστασιακή ανάρτηση αυτό προσπαθεί να κάνει.
Με μια άλλη στο CSL θα βελτιώσεις το 1 εκ' των 10, και θα χειροτερέψεις τα άλλα 9.
Άν κάποιος πηγαίνει συνέχεια σε πίστα, και μάλιστα με κλειστές στροφές η σφιχτή/καλή ανάρτηση κάνει πολύ μεγάλη διαφορά μιας και περιορίζει τις κλίσεις.
Σκέψου στην κλειστή πίστα στη Γαλλία, στις κλειστές στροφές (2ας και 65-70 χλμ/ώρα) με το Ζ3 έχω μεγαλύτερη ταχύτητα λόγω ανάρτησης.
Αλλά η εργοστασιακή ανάρτηση είναι απλά τέλεια για οτιδήποτε άλλο.

Στο Ρινγκ δεν υπάρχει τίποτε πιο αποτελεσματικό από την εργοστασιακή ανάρτηση, αντίστοιχα και για το δρόμο (η ανάρτησή του στήθηκε εκεί μέσα για εκεί μέσα).
Εγώ δεν έχω δει πρόβλημα σε πιο γρήγορες πίστες (Spa & Monza) αν και στα σικεϊν στην Monza γέρνει σαν κατσίκι...

Φλερτάρω συνέχεια με την ιδέα μιας KW Clubsport. Μετά το οδηγώ πάλι και αναρωτιέμαι "Γιατί ???".

2. Ζάντες
Οι εργοστασιακές ζάντες είναι πολύ καλές, όμορφες και ελαφρυές.
Είναι σημαντικά ελαφρύτερες από τις BBS CH (έχω ένα σετ CH για όσους δεν γνωρίζουν... έχω σε αυτές τα χιονολάστιχά μου).
Το κάνεις "χειρότερο" με τις CH μιας και είναι βαρύτερες.
Βέβαια του πάνε πολύ !
Μια λεπτομέρεια εδώ. Ένα κακό των ζαντών CSL είναι ότι δεν έχουν πολύ χώρο για μεγάλα φρένα μιας και οι ακτίνες είναι χοντρές και συνήθως θέλεις αποστάτες για να χωρέσεις τα φρένα. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό μιας και οι αποστάτες 12χιλ. μόνο καλό του κάνουν.
Αυτό το CSL έχει μεγάλα φρένα και είμαι σίγουρος ότι με τις CH χωρέσανε άνετα ενώ με τις CSL όχι.

Παρένθεση : ένα φάουλ είναι ότι έχει 380χιλ. δίσκους.
Αυτοί αυξάνουν το βάρος και την ροπή αδράνειας χωρίς ταυτόχρονα να κάνουν τόσο μεγάλη διαφορά στην απόδοση... οπότε είναι καλοί για την καφετέρια.
Καλύτερη επιλογή 355χιλ. δίσκοι.

Αυτά από εμένα.

Stamatis
13-06-12, 21:00
Για αρχή Σταμάτη, ξέχασες τον φίλο μου τον Χριστόφορο !



Δικιο έχεις αλλά αυτός το πήρε στημένο απο τον Αγγλο και δεν δοκίμασε την εργοστασιακή του έχω την εντύπωση.
Μπορεί και να κάνω και λάθος βέβαια γιατι το θρεντ ειναι παλιό και ξεχνάω.

Thomelef
13-06-12, 21:02
Για αρχή Σταμάτη, ξέχασες τον φίλο μου τον Χριστόφορο !

Ο Μάνος και ο Χριστόφορος έχουν πιο εμπεριστατωμένη άποψη για τις αναρτήσεις, μιας και έχουν αλλάξει και δοκιμάσει.
Εγώ έχω οδηγήσει άλλα με αλλαγμένη ανάρτηση και για λίγα σχετικά χιλιόμετρα.

Ξεκινώ λοιπόν.
Όλα εξαρτώνται με το τι θέλεις να κάνεις...
Ο κατασκευαστής προσπαθεί να βάλει ότι καλύτερο δυνατό για να καλύψει 9 στις 10 περιπτώσεις χρήσεως.

1. Η εργοστασιακή ανάρτηση αυτό προσπαθεί να κάνει.
Με μια άλλη στο CSL θα βελτιώσεις το 1 εκ' των 10, και θα χειροτερέψεις τα άλλα 9.
Άν κάποιος πηγαίνει συνέχεια σε πίστα, και μάλιστα με κλειστές στροφές η σφιχτή/καλή ανάρτηση κάνει πολύ μεγάλη διαφορά μιας και περιορίζει τις κλίσεις.
Σκέψου στην κλειστή πίστα στη Γαλλία, στις κλειστές στροφές (2ας και 65-70 χλμ/ώρα) με το Ζ3 έχω μεγαλύτερη ταχύτητα λόγω ανάρτησης.
Αλλά η εργοστασιακή ανάρτηση είναι απλά τέλεια για οτιδήποτε άλλο.

Στο Ρινγκ δεν υπάρχει τίποτε πιο αποτελεσματικό από την εργοστασιακή ανάρτηση, αντίστοιχα και για το δρόμο (η ανάρτησή του στήθηκε εκεί μέσα για εκεί μέσα).
Εγώ δεν έχω δει πρόβλημα σε πιο γρήγορες πίστες (Spa & Monza) αν και στα σικεϊν στην Monza γέρνει σαν κατσίκι...

Φλερτάρω συνέχεια με την ιδέα μιας KW Clubsport. Μετά το οδηγώ πάλι και αναρωτιέμαι "Γιατί ???".

2. Ζάντες
Οι εργοστασιακές ζάντες είναι πολύ καλές, όμορφες και ελαφρυές.
Είναι σημαντικά ελαφρύτερες από τις BBS CH (έχω ένα σετ CH για όσους δεν γνωρίζουν... έχω σε αυτές τα χιονολάστιχά μου).
Το κάνεις "χειρότερο" με τις CH μιας και είναι βαρύτερες.
Βέβαια του πάνε πολύ !
Μια λεπτομέρεια εδώ. Ένα κακό των ζαντών CSL είναι ότι δεν έχουν πολύ χώρο για μεγάλα φρένα μιας και οι ακτίνες είναι χοντρές και συνήθως θέλεις αποστάτες για να χωρέσεις τα φρένα. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό μιας και οι αποστάτες 12χιλ. μόνο καλό του κάνουν.
Αυτό το CSL έχει μεγάλα φρένα και είμαι σίγουρος ότι με τις CH χωρέσανε άνετα ενώ με τις CSL όχι.

Παρένθεση : ένα φάουλ είναι ότι έχει 380χιλ. δίσκους.
Αυτοί αυξάνουν το βάρος και την ροπή αδράνειας χωρίς ταυτόχρονα να κάνουν τόσο μεγάλη διαφορά στην απόδοση... οπότε είναι καλοί για την καφετέρια.
Καλύτερη επιλογή 355χιλ. δίσκοι.

Αυτά από εμένα.

ίσως και λίγο ακόμα, λόγο του κοντύτερου μεταξονίου. γίνεται αρκετά πιο ευέλικτο, αν και η μειωμένη κλήση μετράει πολύ πιο πολύ για πολύ κλειστά κομμάτια...

Stamatis
13-06-12, 21:03
Μια απορία ακόμα.
Μιλαγα με τον Στάθη ο οποίος μου είπε ότι με το CSL όταν πατάς στο δρόμο ένα ευρώ καταλαβαίνεις αν πάτησες κορώνα ή γράμματα.

Είναι τόσο σκληρό σαν αυτοκίνητο για κάθε μέρα;

δηλαδή αναλογικά με ένα 46Μ3 στημένο, είναι πολύ πιό άβολο για ένα ταξίδι -χαλαρότητας-

Μπορεις πχ να το πάρεις με τη γυναίκα σου και να πας απο Αθήνα Γιάννενα και στο τέλος του ταξιδιού -αν δεν έχεις κέφι να πηγαίνεις 70% το αμάξι- να πεις ότι έκανες ένα "ανετο" ταξίδι?

πάντα είχα αυτή την απορία.

Thomelef
13-06-12, 21:05
Δικιο έχεις αλλά αυτός το πήρε στημένο απο τον Αγγλο και δεν δοκίμασε την εργοστασιακή του έχω την εντύπωση.
Μπορεί και να κάνω και λάθος βέβαια γιατι το θρεντ ειναι παλιό και ξεχνάω.

του έχει κάνει χιλιόμετρα και με την εργοστασιακή ο συμπέ...αυτός που δεν έχει κάνει χιλιόμετρα με την μαμά ανάρτηση του σι ες ελ, είναι ο μάνος, μιάς και το αμάξι το είχε αγοράσει με σνίτζερ ανάρτηση φορεμένη, και όταν την πέταξε έμπαξε την νίτρον.

Stamatis
13-06-12, 21:06
α οκ, κάπου τα μπέρδεψα.

EVERGET
13-06-12, 21:22
2. Ζάντες
Οι εργοστασιακές ζάντες είναι πολύ καλές, όμορφες και ελαφρυές.
Το κάνεις "χειρότερο" με τις CH μιας και είναι βαρύτερες.
Βέβαια του πάνε πολύ !


Όντως οι CH πρέπει να είναι 1 με 1,5 κιλό βαρύτερες από τις CSL. Bέβαια το συγκεκριμένο αμάξι απ' όσο μπορώ να διακρίνω φοράει τις CH-R για τις οποίες, μιάς και είναι σχετικά φρέσκο μοντέλο, δεν έχω βρει δεδομένα βάρους. Υποθέτω πως μιας και είναι φαρδύτερες από τις CSL κατά πάσα πιθανότητα θα είναι και βαρύτερες...

alexk
13-06-12, 21:25
Μια απορία ακόμα.
Μιλαγα με τον Στάθη ο οποίος μου είπε ότι με το CSL όταν πατάς στο δρόμο ένα ευρώ καταλαβαίνεις αν πάτησες κορώνα ή γράμματα.

Είναι τόσο σκληρό σαν αυτοκίνητο για κάθε μέρα;

δηλαδή αναλογικά με ένα 46Μ3 στημένο, είναι πολύ πιό άβολο για ένα ταξίδι -χαλαρότητας-

Μπορεις πχ να το πάρεις με τη γυναίκα σου και να πας απο Αθήνα Γιάννενα και στο τέλος του ταξιδιού -αν δεν έχεις κέφι να πηγαίνεις 70% το αμάξι- να πεις ότι έκανες ένα "ανετο" ταξίδι?

πάντα είχα αυτή την απορία.

Χμμμ,

Ναι, από το εργοστάσιο είναι πολύ σφιχτό και ο Στάθης έχει δίκιο σε αυτό.
Άν είσαι 22 +/- 3, και τέρμα κ@υλωμένος, το κυκλοφορείς κάθε μέρα.

Εγώ έχω κάνει με τη γυναίκα μου πολλά χλμ. σε μία μέρα (π.χ. Ζυρίχη->Ανκόνα, Ζυρίχη->Σάλτσμπουργκ->Ζυρίχη --> σε μια μέρα αυτό).
Άν η γυναίκα σου έχει θέμα με τη μέση (όπως η δική μου) είναι πιο δύσκολα τα πράγματα.
Όμως, βγαίνεις και την έχεις ακούσει λίγο από το θόρυβο.
Δεν έχει ηχομόνωση καθόλου και ακόμη και με εργοστασιακή εξάτμιση ακούς πολύ μηχανικό θόρυβο (π.χ. ακούς το σασμάν, τον άξονα μετάδοσης).

Κατά τα άλλα ταξιδεύει πολύ ωραία, είναι πολύ σταθερό σε υψηλές ταχύτητες και έχει άριστη αεροδυναμική.
Επίσης, δεν έχει αεροδυναμικούς θορύβους, μόνο μηχανικούς :hystericalbs1:

Κατά την προσωπική μου άποψη, το CSL δεν είναι σε καμμία περίπτωση καθημερινό ή ταξιδιάρικο αυτοκίνητο.
Είναι πολύ πρακτικό, αλλά είναι είτε για πυροβολημένες βόλτες/ταξιδάκια είτε για πίστα.

chief
13-06-12, 21:28
Το αμαξι το αγορασα με αναρτηση AST αλλα αγορασα και την εργοστασιακή οπως και τα μαμα φρενα.
Για ενα χρονο ειχα την εργοστασιακη αναρτηση με ρυθμιζόμενα top mounts της Turner για να μπορω να δινω κάμπερ στα track days που πηγαινα. Κυκλοφορουσα σχεδον καθημερινα και εκανα και 25 track days με την μαμα αναρτηση.
Εδω και ενα χρόνο περιπου εχω βάλει την AST και εχω πειραματιστει παρα πολυ οσον αφορα το σετ απ του αυτοκινητου με διαφορες ρυθμισεις και αλλαγες ελατηριων.

Το ποστ του Αλεξανδρου τα λέει σχεδόν όλα.
Η αναρτηση του CSL ειναι κορυφη. Πολλοι δινουν μεγαλη σημασια στο μοτερ, στα καθησματα και στο βαρος του CSL αλλα ξεχνανε την αναρτηση. Η αναρτηση αυτη εχει σχεδιαστει οπως εγραψε και ο Αλεξανδρος να κανει τα αψογα τα 9 απ τα 10. Ακομα και track day και το αμαξι συναγωνιζετε πολυ δυνατοτερους αντιπάλους.

Ο μονος λόγος που εχω την aftermarket αναρτηση στο αμαξι μου ειναι διοτι το αμαξι μπαινει 20 φορες το χρονο σε πιστα και κυνηγάω και το τελευταιο δεκατο. Εκει υπερτερει μια αναρτηση ρυθμιζομενη αφου εχει ολες τις δυνατοτητες ρυθμισης σε πιστα και πουθενα αλλού. Ομως η ανεση πάει περιπατο.
Οταν πριν τρεις μηνες εβγαλα την coilover για να την κανω σερβις και κυκλοφορουσα για μια εβδομαδα με την εργοστασιακη, καταλαβα οτι η μαμα αναρτηση ειναι αλλού! Ειναι πολυ μελετημενη αναρτηση. Δεν ειναι τυχαία.

Ομως ειπαμε, ερχοταν ο αγωνας και επρεπε να χαμηλωσω, να δωσω καμπερ, να σφιξω κλπ...

Οσον αφορα τις ζαντες, εγω προσωπικα τις βρισκω πολυ ομορφες και ελαφριες.
Αν είχαν τα 19αρια λάστιχα την ποικιλία την τιμη των 18αριων, με τις μαμα ζαντες θα ετρεχα.

Stradale
13-06-12, 21:49
Εγω εχω να προσθέσω ότι ειναι μεγάλη αδικία απο μεριάς BMW που έβγαλε το CSL.εκει που λες ωραία πήρα την καλύτερη 3ρα κάτσε να ηρεμισω παντα υπάρχει αυτη να σου λέει "επ,εγω κάνω κάποια πράγματα καλύτερα απο εσένα". :)

Πάλι καλα που δεν κάνει για ταξίδια αλλιως θα είχα μπελα στο κεφάλι μου :D

Όσο για το ερώτημα που έθεσε αν μπορείς/αξιζει να την βελτιώσεις πιστεύω ακράδαντα ότι όλο και κατι θα σου προσφέρει μια coilover αλλα πας όλο και πιο βαθιά στο να κάνεις το αμάξι ειδικό. Ειναι καθαρα τι ζητάς απο αυτό ;)

alexk
13-06-12, 21:50
Θέλω να προσθέσω κάτι εδώ που το έδειξα στον Στάθη.
Η μεγάλη διαφορά του CSL με όλα τα άλλα Μ και απλά BMW που έχω οδηγήσει είναι το πως επιταχύνει βγαίνοντας από μια στροφή.
Λόγω του μικρού βάρους, του τέλειου πλαισίου, ανάρτησης και υπέροχου ατμοσφαιρικού μοτέρ, κλειδώνει το διαφορικό και επιταχύνει.
Ούτε γέρνει, ούτε χαζοσπινιάρει/χαζοντριφτάρει, απλά πατάει και φεύγει.
Εμένα με εντυπωσιάζει αυτό.

Thomelef
13-06-12, 21:53
μιλάμε για το τελειότερο όχημα στην ιστορία της πεμβέ...το αμάξι του τρελαμένου πεμβεδάκια!!!

alexk
13-06-12, 21:53
Όσο για το ερώτημα που έθεσε αν μπορείς/αξιζει να την βελτιώσεις πιστεύω ακράδαντα ότι όλο και κατι θα σου προσφέρει μια coilover αλλα πας όλο και πιο βαθιά στο να κάνεις το αμάξι ειδικό. Ειναι καθαρα τι ζητάς απο αυτό ;)

Αντιγράφω το ποστ του Νίκου από το cslregister.
https://www.cslregister.com/forum/showthread.php?p=107627#post107627


Well after a long time since i asked around for what suspension i should buy
for the M3 it seems that i finally made my choice.

After the 'thread" on here about suspensions i finally got a KW V III for the M3...

not long after i moved on and changed the front springs, raised the car to the same height as the csl and tried to like my set up...

I searched around in Greece and found a technician that does suspensions for over 30 years for road and race cars..

After a visit in his shop he explained to me that in the M3 he does not change suspension with any aftermarket unless the car is seeing 90%
track time and 10% road, maybe less..
He takes off the OEM suspension and he re-valves the shocks giving
them more rebound and a good amount of bump and he re-uses the stock springs cause the roads here are terrible and the key to make the
car work is the suspension travel...

At first i didn't want to believe it..
i said "what the f@ck is he saying???"
I asked if he can do something to the KW and the answer was no.
He told me to raise the car and change the springs front and rear
to stiffer ones to help the shock maintain some suspension travel..

Well i did that and the improvement was huge !!!
But still not what i was looking for...

Went back with the shocks in my hand and we put them on his dyno
The numbers were not quite as good as what he recommends for the car
And the big problem was the height of the shocks..
From the stock ones the KW's was about 50mm shorter both front and rear..
This means that no matter what i did the problem of bottoming out
in our roads would never go away.

So i started talking to some companies that a lot of you are using their
suspensions and managed to get some data for their shocks.

From the power point the shocks were pretty darn good
But i never found out what was the height of their shocks

So i found a csl suspension in the Ebay and bought it

Went to the tech once again and asked him to build them
so that i can give them a try

So the next day he called me and said the following
" well i have done about 10-12 M3's and this is the 1st time
that i saw this. The forces on the front ones are EXACTLY the same as
i build the normal ones. And the rears have no difference in bump
and rebound from the standard M3. And the shocks are about 1 cm shorter.
The other thing is the springs..
The front one though it seems like the standard M3's spring is a
bit shorter BUT the principal of making it is totally different !!!
It's like a torsion rod and it works both vertically as much as horizontally..
As for the rear its just phenomenal. It's height is 20cm and i put it on the
scale, compress it 10cm and the coils seem like they can go another 5-6cm MORE !!! Just amazing...
Are you completely stupid for ever wanting these off your car???
Come tomorrow and pick them up"

Frankly i was shocked and i was thinking to my self this guy is
building wrc cars, Group B cars , F40's,
btcc cars ( yes there are quite a few of them here..)and other things
and he is so amazed with the oem csl suspension...
is it really that good??

Next day i pick them up, put them on the car ( they are wayyyy lighter
than the KW ) and went for a small drive.
The car seats about 5mm lower from the csl and that must be from the weight difference.
As for the car in the 30 minutes i was in it i am really really amazed from its "behavior".
Although there is some bouncing cause of our roads
it bounce way different, very smooth and "forgiving"..
and the rest of it is just simply marvelous...
It even accelerate and brake better !!!!
I just can't believe it...
In the next days i am going to get some more time behind
the wheel and conclude my testing..

Now for some numbers

The tech builds the normal ones like this :
Front
88mm/sec : rebound 1226N - bump 441N
176mm/sec : rebound 2207N - bump 736N

Rear
88mm/sec :rebound 1177N - bump 441N
176mm/sec :rebound 1570N - bump 736N

The csl ones are :
Front
88mm/sec : rebound 1294N - bump 579N
176mm/sec : rebound 2491N - bump 726N
Rear :
88mm/sec : rebound 814N - bump 431N
176mm/sec : rebound 1344N - bump 785N

Mine were build with a bit more power
cause of the weight difference.

Front
88mm/sec : rebound 1402N - bump 559N
176mm/sec : rebound 2648N - bump 726N
Rear :
88mm/sec : rebound 912N - bump 539N
176mm/sec : rebound 1402N - bump 824N

Shocks height
Front : 60cm
Rear : 68cm

Springs Height
Front : 23cm
Rear : 20cm

As for the spring forces there are kind of progressive so
the measurement is not right...

I know this REALLY big to read, but i thought i ought to
explain what happen...

well all comments welcome...( i am going to hear " i told you so" !!)

All the best

Stradale
13-06-12, 21:55
Εβιζει πολυ με λίγα λόγια.και ειναι πισωκινητο.Τι έκαναν τα παλικάρια εκει στην Μ!!!!

katsaraios
13-06-12, 22:00
Μια απορια ...
Στην Ελλαδα ποσα γνησια τετοια να κυκλοφορησαν καινουρια η μεταχειρα???

chief
13-06-12, 22:02
Θέλω να προσθέσω κάτι εδώ που το έδειξα στον Στάθη.
Η μεγάλη διαφορά του CSL με όλα τα άλλα Μ και απλά BMW που έχω οδηγήσει είναι το πως επιταχύνει βγαίνοντας από μια στροφή.
Λόγω του μικρού βάρους, του τέλειου πλαισίου, ανάρτησης και υπέροχου ατμοσφαιρικού μοτέρ, κλειδώνει το διαφορικό και επιταχύνει.
Ούτε γέρνει, ούτε χαζοσπινιάρει/χαζοντριφτάρει, απλά πατάει και φεύγει.
Εμένα με εντυπωσιάζει αυτό.

Σε πιστα,μεσα στις στροφες και στην εξοδο εχω ελαφρως μεγαλυτερη ταχυτητα απ αυτό:

https://i1012.photobucket.com/albums/af244/chief_023/mike2.jpg

Πρωταθλητης αναβασεων τα τελευταια 4 χρονια.
700ps.

Thomelef
13-06-12, 22:03
Εβιζει πολυ με λίγα λόγια.και ειναι πισωκινητο.Τι έκαναν τα παλικάρια εκει στην Μ!!!!

με την καμμία...το έβο μπροστά σε αυτό το αμάξι, είναι ένα μπρίκι με τούρμπο, τετραπίστονα φρένα, και τετρακίνηση...
το σι ες ελ είναι αμάξι για σεμινάριο για όλες τις αυτοκινητοβιομηχανίες...
και όταν λέμε όλες, ΕΝΟΟΥΜΕ ΟΛΕΣ. οι τύποι στο ντιβίζιον πείραν το καλό, και το κάναν τέλειο.
δυστηχώς μετά το σι ες ελ, τα σκατώσανε τα μάλα...ακόμα χαίρι δεν είδαμε μετά το 2003...
μόνο κάτι χρόνους απο τον πρησμένο άσσο με το βελτιωμένο Ν54. :thumbsdown:

alexk
13-06-12, 22:05
Σε πιστα,μεσα στις στροφες και στην εξοδο εχω ελαφρως μεγαλυτερη ταχυτητα απ αυτό:

Πρωταθλητης αναβασεων τα τελευταια 4 χρονια.
700ps.

Έτσι, πο@τσα, ξύλο και καράτε !
Που να φορέσεις και cup Χριστόφορε !!!

ΥΓ : Stradale, αμαρτία από το Θεό να λες ότι "Εβίζει" το CSL. Εργοστασιακό EVO δεν έχει τέτοιο κράτημα σε καμμία περίπτωση

Thomelef
13-06-12, 22:07
Σε πιστα,μεσα στις στροφες και στην εξοδο εχω ελαφρως μεγαλυτερη ταχυτητα απ αυτό:

https://i1012.photobucket.com/albums/af244/chief_023/mike2.jpg

Πρωταθλητης αναβασεων τα τελευταια 4 χρονια.
700ps.

πω ρε συμπέ...τι είναι αυτή η σκύλα ρε.
καλοερνάτε κουφάλες εκεί στην άκνα...σκεφτείτε τώρα, ότι μαμά αυτοκίνητο με φρένα και ανάρτηση, κοντράρει τέτοια θηρία μέσα στην πίστα. τι να λέμε απο εκεί και πέρα.
και υπόψιν, μιλάμε ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση ο οδηγός του σι ες ελ είναι και κουλάδι...δεν έχει αφήσει χωράφι για χωράφι!!!

:1:

Stradale
13-06-12, 22:08
ΥΓ : Stradale, αμαρτία από το Θεό να λες ότι "Εβίζει" το CSL. Εργοστασιακό EVO δεν έχει τέτοιο κράτημα σε καμμία περίπτωση

Με την καλή έννοια πάντα, απλά ήθελα να πω τα τρομερά αποθέματα πρόσφυσης του CSL. Καμιά διάθεση σύγκρισης με τα εβάκια.thumb

alexk
13-06-12, 22:09
Μια απορια ...
Στην Ελλαδα ποσα γνησια τετοια να κυκλοφορησαν καινουρια η μεταχειρα???

Εγώ γνωρίζω 3 γκρι και ένα μαύρο (ένα γκρι του Στάθη Ξηντ.(εισαγωγή), ένα γκρι του Αλέξη(εισαγωγή), ένα γκρι που είχε ο Κορφιάτης (BMW) και το πήρε ο ... και ένα μαύρο που είχε ένα μαντράς(εισαγωγή)).
Φαντάζομαι θα υπάρχουν και άλλα, αλλά είναι πολύ δύσκολο να ξέρεις πως και τι.

Και ακόμη ένα ωραίο στοιχείο, ο Βαλεντίνο Ρόσσι είναι και αυτός χαρούμενος ιδιοκτήτης CSL.
Πριν 2 περίπου χρόνια ζήτησε από την BMW να του βρούνε ένα καινούργιο, και κάπου του ξετρύπωσε η BMW ένα από κάποιο αντιπρόσωπο.
Έχει γούστο στα οχήματα thumb

chief
13-06-12, 22:10
πω ρε συμπέ...τι είναι αυτή η σκύλα ρε.
καλοερνάτε κουφάλες εκεί στην άκνα...σκεφτείτε τώρα, ότι μαμά αυτοκίνητο με φρένα και ανάρτηση, κοντράρει τέτοια θηρία μέσα στην πίστα. τι να λέμε απο εκεί και πέρα.
και υπόψιν, μιλάμε ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση ο οδηγός του σι ες ελ είναι και κουλάδι...δεν έχει αφήσει χωράφι για χωράφι!!!

:1:
Αληθεια ειναι :D

Αγορασε και ενα οικοπεδο μεγαλο ο κρητικός αλλα μου ειπε να μην το γραψω.
Δεν θελει να χαλασει το πρεστιζ του συμπεθερε.

Stradale
13-06-12, 22:13
@alexk για το ποστ του Νίκου.

Και όταν είπα να βάλω CSL ανάρτηση υπήρξαν κάτι φωνές ότι είναι μια η άλλη.Να γειασει το στομα σου... :)

Thomelef
13-06-12, 22:14
ένα γνήσιο πάντως υπάρχει στην κρήτη...τουλάχιστον πέρυσι που είμασταν εκεί με τα συμπεθέρια, βγήκαμε για ένα καφέ με κάτι παιδιά, εκ των οποίων ο ένας είχε και κανονικό Μ3 46άρι, και σι ες ελ...θυμάμαι που μας έλεγε το πόσο διαφορετικά αμάξια είναι το ένα με το άλλο.

Thomelef
13-06-12, 22:16
@alexk για το ποστ του Νίκου.

Και όταν είπα να βάλω CSL ανάρτηση υπήρξαν κάτι φωνές ότι είναι μια η άλλη.Να γειασει το στομα σου... :)

μια η άλλη δεν είναι σίγουρα, απλά λόγο βάρους υπάρχει περίπτωση να μην δουλέψει όπως θα δούλευε στο σι ες ελ...130 κάτι κιλά δεν είναι και λίγα!!!

alexk
13-06-12, 22:17
@alexk για το ποστ του Νίκου.

Και όταν είπα να βάλω CSL ανάρτηση υπήρξαν κάτι φωνές ότι είναι μια η άλλη.Να γειασει το στομα σου... :)

Βασικά τον Νίκο να ευχαριστείς. thumb
Αυτός άλλαξε 3-4 αναρτήσεις μέχρι να καταλήξει στην CSL.

Βέβαια εγώ και οι έταιροι CSL-άκηδες του λέγαμε καιρό πριν να σταματήσει τα πειράματα και να βάλει την ανάρτηση του CSL αλλά δεν μας άκουγε.

chief
13-06-12, 22:18
Εβιζει πολυ με λίγα λόγια.και ειναι πισωκινητο.Τι έκαναν τα παλικάρια εκει στην Μ!!!!
Ειναι δυο φιλοι που τρεχουμε μαζι ο ενας με εβο και ο αλλος με ιμπρεζα.
Και τα δυο ηταν πανω απο 430 αλογα με ολο το Τοκιο σε εξαρτηματα απάνω.
Τωρα, αφου εκατσαν για ενα μηνα στα συνεργεια, μου εχουν πει εγιναν περιπου 500 αλογα.
Τους εχω βαλει σε εξοδα και μαλλον μετα την πρωτη εβδομαδα του αλλου μηνα που θα ειναι ο αγωνας θα πανε για 600...:D


Εγώ γνωρίζω 3 γκρι και ένα μαύρο (ένα γκρι του Στάθη Ξηντ.(εισαγωγή), ένα γκρι του Αλέξη(εισαγωγή), ένα γκρι που είχε ο Κορφιάτης (BMW) και το πήρε ο ... και ένα μαύρο που είχε ένα μαντράς(εισαγωγή)).
Φαντάζομαι θα υπάρχουν και άλλα, αλλά είναι πολύ δύσκολο να ξέρεις πως και τι.

Και ακόμη ένα ωραίο στοιχείο, ο Βαλεντίνο Ρόσσι είναι και αυτός χαρούμενος ιδιοκτήτης CSL.
Πριν 2 περίπου χρόνια ζήτησε από την BMW να του βρούνε ένα καινούργιο, και κάπου του ξετρύπωσε η BMW ένα από κάποιο αντιπρόσωπο.
Έχει γούστο στα οχήματα thumb
Ειναι και ενα στην Κρητη γνησιο στο ιδιο χρωμα με το δικο μας απ οτι ξερω.
Εχει και ενα ο Montoya.

stef
14-06-12, 00:07
Εγώ γνωρίζω 3 γκρι και ένα μαύρο (ένα γκρι του Στάθη Ξηντ.(εισαγωγή), ένα γκρι του Αλέξη(εισαγωγή), ένα γκρι που είχε ο Κορφιάτης (BMW) και το πήρε ο ... και ένα μαύρο που είχε ένα μαντράς(εισαγωγή)).
Φαντάζομαι θα υπάρχουν και άλλα, αλλά είναι πολύ δύσκολο να ξέρεις πως και τι.


Και ένα γκρι έχει ένας φίλος που είναι κάτοχος GTR 650+ αλόγων
Πρώην κάτοχος 997Τ, Μ5 Ε60, Με Ε46 κλπ

soc12r
14-06-12, 00:25
Το αμαξι το αγορασα με αναρτηση AST αλλα αγορασα και την εργοστασιακή οπως και τα μαμα φρενα.
Για ενα χρονο ειχα την εργοστασιακη αναρτηση με ρυθμιζόμενα top mounts της Turner για να μπορω να δινω κάμπερ.

Μηπωσ δίνεις τα top mounts ;;;;sorry για το off topic :thanks:

m-power_01
14-06-12, 02:39
Το μαύρο του μαντρά από το περιστερι, δεν ήταν εκτελωνισμενο. Αν λέμε το ίδιο... Με τις LM Kai brembo. Δεν είναι πλέον στην κατοχή του και πρέπει να έφυγε εξωτερικό.
Ωραίο αυτοκίνητο

m_power_lunatic
14-06-12, 08:43
Υπαρχουνε και αλλα CSL στην Ελλαδα,τουλαχιστον 4 ακομα ξερω εγω εκτος απο αυτα που αναφερθηκανε που ειναι γνωστα.Το δυο απο αυτα εχουνε και καποιες επισκευες φανοποιιας με το ενα να εχει φαει 2 δυνατες σφαλιαρες (μολυβι),ισιωμενο σε καλιμπρα και με αλλαγμενη μεσαια κολωνα και φυλλο ουρανου.

Αυτο του εμπορου στο Περιστερι δεν εφυγε στο εξωτερικο,ειναι Ελλαδα και εχει ελληνικα νουμερα κυκλοφοριας.

manos///3
14-06-12, 09:37
ένα γνήσιο πάντως υπάρχει στην κρήτη...τουλάχιστον πέρυσι που είμασταν εκεί με τα συμπεθέρια, βγήκαμε για ένα καφέ με κάτι παιδιά, εκ των οποίων ο ένας είχε και κανονικό Μ3 46άρι, και σι ες ελ...θυμάμαι που μας έλεγε το πόσο διαφορετικά αμάξια είναι το ένα με το άλλο.

Eγω γιατι δε το εχω δει ποτε..........................

Stamatis
14-06-12, 09:40
Eγω γιατι δε το εχω δει ποτε..........................
κρυβεται μη φάει π_τσα.

manos///3
14-06-12, 09:46
Ας με συγχωρήσουν οι φιλοι κατοχοι μ3 ε46 με αυτο που θα γραψω....

Οταν οδηγησα του Θωμα στις Σερρες απογοητευτικα εντελως...ενα εργοστασιακο Μ3 ,πλην φρενων / βηματος, με βαρος κοντα στα 1600 κιλα.
Δε μπορουσα να πιστεψω τη διαφορα αισθησης και αποτελεσματικοτητας μεταξυ αυτων των δυο αυτοκινητων.
Φαινομενικα μοιαζουν τοσο πολυ ,ομως ουσιαστικα διαφερουν οσο η μερα με τη νυχτα. Δεν ειμαι υπερβολικος....Και δε εκανα συγκριση σε μια απλη βολτα αλλα μες στη πιστα, στο οριο.

Απο την αλλη βεβαια αν μπαξεις καποια πραγματακια στο Μ3 και αφαιρεσεις βαρος η διαφορα μειωνεται αισθητα.

manos///3
14-06-12, 10:04
Για τη αναρτηση ειναι οπως τα γραφει ο Αλεξης.

Καποιος θα χρειαστει μια πιο ειδικη αναρτηση οταν ασχολειται σοβαρα με πιστα , με επιπλεον πλεονεκτημα ρυθμισης bump/rebound, επιλογες σκληροτητας ελατηριων , υψος , αναλογα με τις συνθηκες που συναντα.

Η ελαφριά ζαντα βοηθα στη μειωση αναρτωμενου βαρους και συνολικα στη μειωση βαρους.

chief
14-06-12, 10:08
Eγω γιατι δε το εχω δει ποτε..........................
Απο σενα κρύβεται.
Δεν του αρεσει ο κωλος.

mitsos_chania
14-06-12, 10:23
Δεν ξερω αν ειρωνευεται ο Μανος αλλα ουτε εγω το χω δει ουτε εχω ακουσει οτι υπαρχει.Ενα που ελεγαν οτι ηταν,τελικα ηταν μετατροπη(δεν λεω του μανου)

Stradale
14-06-12, 10:33
Έχουμε αρκετά πάντως, δεν λέω...

Κανά GTS όμως;; :D

m-power_01
14-06-12, 10:50
Η ελαφριά ζαντα βοηθα στη μειωση αναρτωμενου βαρους και συνολικα στη μειωση βαρους.

Στην βιασύνη σου πάνω ξέχασαν ένα "Μη" . Μη αναρτημένο βάρος .

manos///3
14-06-12, 10:51
Eυτυχως που το δικο μου δεν ειναι γνησιο.:original:




Αν ηταν δε θα προχωρουσα σε καμια περιπτωση σε αυτα που κανω....


Το αυτοκινητο αυτο ειναι μοναδικο, ΟΠΛΟ.

Οταν πηγα στη Κυπρο προχθες μετα τη πιστα καθομουν και το χαιδευα.....της Λουγκρας :original: Με γεμισε τεστοστερόνη παλι!
Ειναι ζωντανο το γ@μημενο

manos///3
14-06-12, 10:53
Στην βιασύνη σου πάνω ξέχασαν ένα "Μη" . Μη αναρτημένο βάρος .

Γι' αυτο σε εχω εσενα -2η κατα σειρα λουγκρα- να με διορθωνεις...

Ετοιμασου για πακετακι!

m-power_01
14-06-12, 10:56
Γι' αυτο σε εχω εσενα -2η κατα σειρα λουγκρα- να με διορθωνεις...

Ετοιμασου για πακετακι!

Εγώ λέω να έρθεις όλος, μαζί με το αμάξι να πάμε μέγαρα. Να γράψεις 1.05.99

manos///3
14-06-12, 10:58
Εγώ λέω να έρθεις όλος, μαζί με το αμάξι να πάμε μέγαρα. Να γράψεις 1.05.99

Καλα ρε μλκ τοσο ψηλα με εχεις.....

Πανω να σπασω το 1.04 οσο φανταστικο κ αν ακουγεται :original:

m-power_01
14-06-12, 11:01
Με σεμι σλικ και τέτοιες θερμοκρασίες πιστεύεις ότι είναι εφικτό ;

manos///3
14-06-12, 11:05
Με σεμι σλικ και τέτοιες θερμοκρασίες πιστεύεις ότι είναι εφικτό ;

ΟΧΙ.

Με σλικ και το φθινόπωρο ΝΑΙ

m-power_01
14-06-12, 11:10
Αγριεμενος μου ακούγεσαι
Σε περιμένω με ανοιχτές αγκάλες!
Θα σου έχω χρονόμετρα, βυθομετρα,ταχυμετρα, πολύμετρα, gt1,gt2,gt3 ότι θές !

manos///3
14-06-12, 11:13
Aγριεμενος οχι.....θα ελεγα διαβασμενος :original:

Το σπαρα μονο μη μου φερεις...αυτον το καντεμη...

m-power_01
14-06-12, 11:17
Aγριεμενος οχι.....θα ελεγα διαβασμενος :original:

Το σπαρα μονο μη μου φερεις...αυτον το καντεμη...

Σίγουρα θα τον φωνάξω... Να μας κλέψουν κανα κινητο, να χαλάσει κανένα σασμαν κλπ

chief
14-06-12, 12:50
Το αυτοκινητο αυτο ειναι μοναδικο, ΟΠΛΟ.

Οταν πηγα στη Κυπρο προχθες μετα τη πιστα καθομουν και το χαιδευα.....της Λουγκρας :original: Με γεμισε τεστοστερόνη παλι!
Ειναι ζωντανο το γ@μημενο
Θενκς Λουγκρα.

Εχω αλλαξει αρκετα αμαξια. Και πολλα απ αυτα ηταν γρηγορα.
Ο λογος ηταν οτι μετα απο κανα χρονο τα βαριομουνα και παντα ζητουσα κατι που δεν το ειχε το αμαξι. Με επιανε μια μανια, να το δωσω να φυγει και να παρω αλλο.
Το ιδιο επαθα και με το Μ3, αν και ηταν πολύ καλό αμαξι. Κατι πιστευα οτι ελειπε για να το κρατησω και ετσι το εδωσα και αυτό.

Το CSL το εχω δυο χρονια και του εχω κανει 30 χιλιαδες χιλιομετρα περιπου.
Καθε φορά που θα το ξεκινησω, νομιζω οτι ειναι η πρωτη μερα που το αγόρασα. :original:

EVERGET
14-06-12, 14:13
Δεν έχω δοκιμάσει σε πίστα κανένα από τα δύο αυτοκίνητα. Σε συνθήκες γρήγορης οδήγησης δρόμου οι διαφορές τους δεν μου είχαν φανεί σημαντικές, όταν το 2008 είχα την ευκαιρία να οδηγήσω ένα csl στους αγγλικούς δρόμους. Η άποψη που έχω σχηματίσει συμφωνεί με αυτή του Βρετανικού Car:

"Regular M3s were, and still are great, but the CSL is better; just not the £20k better BMW seemed to think when it set the price at close to £60,000 in 2003.", Car Magazine, Feb. 2007.

Φυσικά δεν αμφισβητώ ότι σε track day τα πράγματα μπορεί να είναι πολύ διαφορετικά υπέρ του csl και εκεί να δίνει αυτή την άρδην διαφορετική αίσθηση που αναφέρετε οι περισσότεροι ιδιοκτήτες.

Thomelef
14-06-12, 14:59
Ας με συγχωρήσουν οι φιλοι κατοχοι μ3 ε46 με αυτο που θα γραψω....

Οταν οδηγησα του Θωμα στις Σερρες απογοητευτικα εντελως...ενα εργοστασιακο Μ3 ,πλην φρενων / βηματος, με βαρος κοντα στα 1600 κιλα.
Δε μπορουσα να πιστεψω τη διαφορα αισθησης και αποτελεσματικοτητας μεταξυ αυτων των δυο αυτοκινητων.
Φαινομενικα μοιαζουν τοσο πολυ ,ομως ουσιαστικα διαφερουν οσο η μερα με τη νυχτα. Δεν ειμαι υπερβολικος....Και δε εκανα συγκριση σε μια απλη βολτα αλλα μες στη πιστα, στο οριο.

Απο την αλλη βεβαια αν μπαξεις καποια πραγματακια στο Μ3 και αφαιρεσεις βαρος η διαφορα μειωνεται αισθητα.

εγώ να δείς τι έπαθα και πόσο απογοητεύτικα όταν οδήγησα το δικό σου. βέβαια τότε το αμάξι μου έιχε την μαμά ανάρτηση. η διαφορά πλέον είναι χαοτική με την ΤΕΙΝ.
όπως και να'χει, δεν υπάρχει επαφή μεταξύ των δύο ΠΟΥΘΕΝΑ.
αν η δουλειά τσουλίσει σε νορμάλ επίπεδα και σταθεροποιηθούμε κάπως, θα σουτάρω το Μ-τρίο, και θα πάρω και εγώ ένα σι ες ελ...αν πάει και πιάσει παλαιότερα επίπεδα, θα πάρω το γκε τε 3. τέλος.
και μετά έκλεισα αυτοκίνητιστικά...

Stradale
14-06-12, 15:01
Κράτα το Μ3 και πάρε ένα X-bow.Respect.

Thomelef
14-06-12, 15:08
εγώ θέλω κάρμπον οροφή - επενδύσεις - κεντρική κονσόλα - εισαγωγή, ρεκάρο καθήσματα, αλκαντάρα, και όλα αυτά στο σκάφος της 46άρας.
γενικά με τα σκληροπυρηνικά άτμο, έχω μεγάλη μούρλα...η μεγαλύτερη μου στεναχώρια όταν πείρα το Μ-τρίο, ήταν που δεν μπορούσα να δώσω διαφορά επιπλέον για να πάρω ένα σι ες ελ...αφού το 2007 εξάντλησα σχεδόν όλες τις γερμανικές επιλογές, τότε κατέληξα στο απλό Μ3.
μάλιστα τον επόμενο χρόνο κάπου στο 2008, είχα δεί στον αδαμίδη το σι ες ελ του αλέξη, του οποίου η τιμή τότε ήταν στα 63.000

Harisp
14-06-12, 16:02
Εγώ γνωρίζω 3 γκρι και ένα μαύρο (ένα γκρι του Στάθη Ξηντ.(εισαγωγή), ένα γκρι του Αλέξη(εισαγωγή), ένα γκρι που είχε ο Κορφιάτης (BMW) και το πήρε ο ... και ένα μαύρο που είχε ένα μαντράς(εισαγωγή)).
Φαντάζομαι θα υπάρχουν και άλλα, αλλά είναι πολύ δύσκολο να ξέρεις πως και τι.

Είχα δει στον Φλασκή ένα γκρι εισαγωγής σε κατάσταση βιτρίνας(18.000 χιλιόμετρα κτλπ) με εξάτμιση-φρένα αν θυμάμαι σωστά.
Το είχε φέρει κάποιος για service για λογαριασμό του ''αφεντικού'' του γιατί είχε track day το ΣΚ εκείνο όπως μου είπε. Είχε γερμανικές πινακίδες ή zoll αν θυμάμαι σωστά.

Bellof-3
14-06-12, 16:34
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2573997/

ριξε ρε θεε ενα τζοκερ...

m-power_01
14-06-12, 16:39
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2573997/

ριξε ρε θεε ενα τζοκερ...

Κώστα πόσα έχεις ; Και το κανονιζουμε... Έτσι γίνονται οι δουλειές σήμερα !

hades7
14-06-12, 16:47
ετσι μου ρχεται να παω να αφησω το ματρακα στο μενιδι με ανοιχτα παραθυρα και το κλειδι στην μιζα,την επαυριο θα το αγοραζα αυτο το λουκουμι και θα του βαζα στον καθρεπτη αυτο το ματι που χει ο προεδρας στο σκαφος

NickM3CS
25-08-12, 22:52
Δεν έχω δοκιμάσει σε πίστα κανένα από τα δύο αυτοκίνητα. Σε συνθήκες γρήγορης οδήγησης δρόμου οι διαφορές τους δεν μου είχαν φανεί σημαντικές, όταν το 2008 είχα την ευκαιρία να οδηγήσω ένα csl στους αγγλικούς δρόμους. Η άποψη που έχω σχηματίσει συμφωνεί με αυτή του Βρετανικού Car:

"Regular M3s were, and still are great, but the CSL is better; just not the £20k better BMW seemed to think when it set the price at close to £60,000 in 2003.", Car Magazine, Feb. 2007.

Φυσικά δεν αμφισβητώ ότι σε track day τα πράγματα μπορεί να είναι πολύ διαφορετικά υπέρ του csl και εκεί να δίνει αυτή την άρδην διαφορετική αίσθηση που αναφέρετε οι περισσότεροι ιδιοκτήτες.

συμφωνω μαζι σου... το CSL ειναι ειδικο αμαξι..περισσοτερο για πιστες..επειδη ομως οι περισσοτεροι δεν ειναι για πιστες..θεωρω οτι το competition ειναι πιο ολοκληρωμενο αμαξι all around... επειδη εχω οδηγησει CSL δυστυχως σε ταξιδι με γυναικα και παιδι ειναι αρκετα κουραστικο και θορυβωδες... και δεν παλευεται..βεβαια η αισθηση και ο ηχος ειναι μοναδικος!!!