PDA

Επιστροφή στο Forum : Sound Generator



kwstakhs_Z4
07-06-12, 03:29
εμπαξα σημερα sound generator στην ζετα.....ηθελα πολυ να το δοκιμασω!!!!

εχει πολυ πλακα ειδικα στις 5000+ στροφες!!!!!


https://www.youtube.com/watch?v=3y9KrggBYHk

StratosZ4
07-06-12, 08:55
εμπαξα σημερα sound generator στην ζετα.....ηθελα πολυ να το δοκιμασω!!!!

εχει πολυ πλακα ειδικα στις 5000+ στροφες!!!!!

https://www.youtube.com/watch?v=3y9KrggBYHk



Για λεγε...:original:

kwstakhs_Z4
07-06-12, 15:34
Για λεγε...:original:

λοιπον! το συνδεσαμε και αυτο που βλεπεις στο step 7 -> https://www.z4-forum.com/forum/viewtopic.php?t=15035

βγαινει και μπαινει με το χερι απλα,δεν εχει βιδες και ιστοριες......

αυτο εχει μεσα 2 αφρολεξ ενα μικρο και ενα μεγαλο.

το δοκιμασα και με τα 2 μεσα μετα μονο με το μικρο αφρολεξ και τελικα το αφησα χωρις αφρολεξ καθολου....

με τα 2 αφρολεξ μεσα δεν ακουγετε στην καμπινα τιποτα....ελαχιστο εως καθολου.....με το μικρο μονο,ακουγετε λιγο....χωρις ομως ακουγετε αρκετα εως πολυ! μεχρι τις 3.000 στροφες ειναι πολυ μικρη η διαφορα στον ηχο εως καθολου....απο τις 3.000 μεχρι τις 5.000 αρχιζει και δινει ωραια...απο τις 4.500-5.000 και μετα τρελενετε!!!

οποτε θες βαζεις τα αφρολεξ και δεν ακουγετε κατι.....! και οποτε θες να "γουσταρΙΣΕΙΣ" τα βγαζεις ολα κλεινεις παραθυρα και αρχιζεις να δινεις! (και με ανοιχτα ακουγετε αλλα με κλειστα ειναι πιο καλα!) :rally:

StratosZ4
07-06-12, 16:16
λοιπον! το συνδεσαμε και αυτο που βλεπεις στο step 7 -> https://www.z4-forum.com/forum/viewtopic.php?t=15035

βγαινει και μπαινει με το χερι απλα,δεν εχει βιδες και ιστοριες......

αυτο εχει μεσα 2 αφρολεξ ενα μικρο και ενα μεγαλο.

το δοκιμασα και με τα 2 μεσα μετα μονο με το μικρο αφρολεξ και τελικα το αφησα χωρις αφρολεξ καθολου....

με τα 2 αφρολεξ μεσα δεν ακουγετε στην καμπινα τιποτα....ελαχιστο εως καθολου.....με το μικρο μονο,ακουγετε λιγο....χωρις ομως ακουγετε αρκετα εως πολυ! μεχρι τις 3.000 στροφες ειναι πολυ μικρη η διαφορα στον ηχο εως καθολου....απο τις 3.000 μεχρι τις 5.000 αρχιζει και δινει ωραια...απο τις 4.500-5.000 και μετα τρελενετε!!!

οποτε θες βαζεις τα αφρολεξ και δεν ακουγετε κατι.....! και οποτε θες να "γουσταρΙΣΕΙΣ" τα βγαζεις ολα κλεινεις παραθυρα και αρχιζεις να δινεις! (και με ανοιχτα ακουγετε αλλα με κλειστα ειναι πιο καλα!) :rally:

ωραιο!!

στο δικο μου που ειναι διλιτρο θα κανει καμια διαφορα λες??

Kostas_1
07-06-12, 21:15
ωραιο!!

στο δικο μου που ειναι διλιτρο θα κανει καμια διαφορα λες??

Στρατο δεν νομιζω οτι μπαινει στα δικα μας (2λιτρα). Εχει διαφορετικες βασεις και δεσιματα.

Εκεινο που θα σου συνιστουσα να κανεις ειναι να φτιαξεις τη 2πλη απόληξη στην εξατμιση. Και να θα δεις διαφορα

giannis_compact
07-06-12, 21:44
Εκεινο που θα σου συνιστουσα να κανεις ειναι να φτιαξεις τη 2πλη απόληξη στην εξατμιση. Και να θα δεις διαφορα

Αυτο το χει κανει ηδη κυριε Κωστα thumb

kwstakhs_Z4
08-06-12, 00:29
Στρατο δεν νομιζω οτι μπαινει στα δικα μας (2λιτρα). Εχει διαφορετικες βασεις και δεσιματα.

γιατι το 2.0 εχει διαφορες απο το 2.2 μου εκει?

Kostas_1
08-06-12, 08:08
γιατι το 2.0 εχει διαφορες απο το 2.2 μου εκει?

Ναι, εχει.

Το 2.0 ειναι με κινητηρα Ν46 και το 2.2 με Μ54

StratosZ4
08-06-12, 08:38
γιατι το 2.0 εχει διαφορες απο το 2.2 μου εκει?


Ναι, εχει.

Το 2.0 ειναι με κινητηρα Ν46 και το 2.2 με Μ54

Βγηκα χθες το απογευμα στην αυλη, πηρα τα κατσαβιδια μου, πηρα την πετσετουλα να σκουπιζω τα χερια μου, πηρα και το νερο μου μην κουραστω και διψασω. Ανοιγω καπο προετοιμασμενος για DIY, ψαχνω απο δω ψαχνω απο κει, τιποτα!!

Ο sharky ειχε παλι δικιο!!

StratosZ4
08-06-12, 09:42
Στρατο δεν νομιζω οτι μπαινει στα δικα μας (2λιτρα). Εχει διαφορετικες βασεις και δεσιματα.

Εκεινο που θα σου συνιστουσα να κανεις ειναι να φτιαξεις τη 2πλη απόληξη στην εξατμιση. Και να θα δεις διαφορα

Τελικα πολυ αδικημενοι ειμαστε οι τετρακυλινδροι!


Εχω αλλαξει τελικο απο μεσα αυγουστου. Στην αρχη δε, απο την τεραστια διαφορα στον ηχο ενιωθα πως ειχε παρει και καμια 20αρια αλογα:original:

merbeind
08-06-12, 10:42
Και στα Μ54 δεν εχουν ολα. Sound generator νομιζω λεγεται το συστημα. Ειχα βγαλει τα σφουγγαρακια καποιες μερες αλλα κουραστηκα και παλι μεσα. Λες και εχεις s2000 στα ψηλα.
Τωρα που το ξανασκεφτομαι ειμαι σε ενα χωριο και στον γυρισμο εχω να κανω 25χλμ στροφες. Καλη ιδεα...
Οταν πηγα να τα ξαναβαλω ηταν να κανω και service. Λεω ας το αφησω να τα τοποθετησουν στη bmw. Δινω το αμαξι στον υπευθυνο και δινω και τα σφουγγαρακια. Πηγα μετα απο 3 ωρες να το παρω και βλεπω 3 ατομα να ψαχνουν πανω απο το μοτερ που μπαινουν τα σφουγγαρακια. :original:

Kostas_1
08-06-12, 12:34
Και στα Μ54 δεν εχουν ολα. Sound generator νομιζω λεγεται το συστημα. Ειχα βγαλει τα σφουγγαρακια καποιες μερες αλλα κουραστηκα και παλι μεσα. Λες και εχεις s2000 στα ψηλα.
Τωρα που το ξανασκεφτομαι ειμαι σε ενα χωριο και στον γυρισμο εχω να κανω 25χλμ στροφες. Καλη ιδεα...
Οταν πηγα να τα ξαναβαλω ηταν να κανω και service. Λεω ας το αφησω να τα τοποθετησουν στη bmw. Δινω το αμαξι στον υπευθυνο και δινω και τα σφουγγαρακια. Πηγα μετα απο 3 ωρες να το παρω και βλεπω 3 ατομα να ψαχνουν πανω απο το μοτερ που μπαινουν τα σφουγγαρακια. :original:

Σωστα, δεν εχουν ολα τα Μ54, αλλα μπορει να μπει, ενω σε Ν46, δεν....

kwstakhs_Z4
08-06-12, 12:39
Ναι, εχει.

Το 2.0 ειναι με κινητηρα Ν46 και το 2.2 με Μ54

α ναι σωστα! :thumbsup:

kwstakhs_Z4
08-06-12, 12:40
Σωστα, δεν εχουν ολα τα Μ54, αλλα μπορει να μπει, ενω σε Ν46, δεν....

απο οτι ξερω το 3.0 το εχει απο την μανα του αλλα δεν ειμαι και 100% σιγουρος.

deepBLUE
08-06-12, 14:44
Λες να χρειαζεται η Ζετα μου κατι τετοιο για να ακουγετε και λιγο ?:whistle:

kwstakhs_Z4
09-06-12, 00:30
Λες να χρειαζεται η Ζετα μου κατι τετοιο για να ακουγετε και λιγο ?:whistle:

χαχα!!!! καλο ειναι μωρε και το δικο σου!!! :hystericalbs1:

το εχω δει στον φλασκη τουμπανο το εχεις.....απλα ΟΠΛΟ!!!! :thumbsup:

dark knight
24-03-13, 17:21
μου αρεσει πολυ ο ηχος που κανει ο Μ54 στο Ζ4(μιλαμε παντα για στοκ αυτοκινητα).παλαιοτερα ειχε αναφερθει ενα εξαρτημα που μπαινει στην εισαγωγη του Μ54(απο την πολλαπλη εισαγωγης του Ζ4) και κανει αυτη την διαφορα στον ηχο.αν καποιος το ξερει ας ποσταρει το κωδικο για να το αναζητησω ειτε σαν μεταχειρισμενο ειτε σαν καινουργιο για το ε46 μου

gnx
24-03-13, 17:57
Στο τρίλιτρο υπάρχει αυτό το ηχείο στην εισαγωγή από ότι θυμάμαι.

fanisk
24-03-13, 18:01
Αυτα θες.

https://bmwfans.info/parts/catalog/E85/Roadster/Europe/Z4_3.0i-M54/browse/fuel_preparation_system/sound_generator/

Bazil Van Sinner
24-03-13, 18:45
....ωραιες πληροφοριες!!!!!

για πειτε,ευκολα μπαινει?βλεπω ειναι και φθηνο.

dark knight M54 2.2???

dark knight
24-03-13, 19:01
....ωραιες πληροφοριες!!!!!

για πειτε,ευκολα μπαινει?βλεπω ειναι και φθηνο.

dark knight M54 2.2???

ναι Μ54 2,2 εχω.ναι λογικα μπαινει ευκολα.θα ρωτησω τον μηχανικο μου.ο ηχος που κανει το Ζ4 ειναι απαιχτος!

Bazil Van Sinner
24-03-13, 19:02
ψηθηκα!!!!

merbeind
24-03-13, 20:03
Με eisenmann τελικο ο ηχος ειναι μελωδια πραγματικα και ειδικα cabrio να κανει σκασιματα το τελικο πισω απο το αυτι οταν αφηνεις το γκαζι...Αλλο πραμα.
Αυτο το συστηματακι στην ουσια μεταφερει τον ηχο του μοτερ μεσα στην καμπινα.Μιλαμε ομως για πολυ δυνατα.Εχει κατι σφουγγαρακια.Αν τα βγαλεις δεν αντεχεται.

dark knight
24-03-13, 20:43
ειμαι κατα των εξατμισεων.τωρα ομως με προβληματιζεις.δεν εχω μπει σε Ζ4 6κυλινδρο.εμενα εξωτερικα που το ακουω μου αρεσει.αν ομως μεσα στην καμπινα η κατασταση ειναι τοσο τραγικη να μην το βαλω

Bazil Van Sinner
24-03-13, 20:50
...το χουμε ξανασυζητησει παλαιοτερα νομιζω,κατι μου λεει η φαση με τα σφουγγαρια πουαναφερει ο φιλος παραπανω.
οσον αφορα την εξατμιση,εγω φοραω τελικο ACS και εκανα μια μοντιφα αφαιρωντας το τελευταιο καζανακι,φλογοκρυπτης(διορ θωστε με αν κανω λαθος),ειναι ενα μικρο κατι σαν πνιχτης ,απεκτησα σκασιμο σε γεματες αλλαγες η αφημα γκαζιου,οχι παρπαρισμα,πολυ καλο
και διακριτικο.
γενικα η εισαγωγη στα 6κυλινδρα εχει φοβερη χροια και δεν ειναι δα και ακριβο για να το δοκιμασω.θα το κανω.

giannis_compact
24-03-13, 21:06
θα το κανω.

Οχι που θα εχανες :tease:

Bazil Van Sinner
24-03-13, 21:12
....η ανοιξη ειναι εποχη μπαξιματος και περιποιησης!!!!

giannis_compact
24-03-13, 21:13
....η ανοιξη ειναι εποχη μπαξιματος και περιποιησης!!!!

:rally:

Kostas_1
24-03-13, 21:31
Παιδες ενωσα τα 2 θρεντ

Bazil Van Sinner
24-03-13, 21:34
....το γραψα,τα θυμομουν τα σφουγγαρακια!

mitsos_chania
24-03-13, 21:39
Εχουμε καποιο βιντεο να δω τη διαφορα;

kwstakhs_Z4
24-03-13, 21:55
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=14011

να μην τα ξαναγραφω ! :P

βαλ'το!!! και αν το βαρεθεις βαλε τα αφρολεξακια και θα ειναι οπως και τωρα (τουλαχιστον εγω δεν ειδα διαφορα με ολα τα αφρολεξακια μεσα) ..... αλλα αν το βαλεις και κανεις δοκιμες θα δεις οτι θα τα βγαλεις ολα!!!!

η κοπελα μου σε ταξιδι με ψιλοπρηζει αλλα εμενα μου αρεσει....το θετικο ειναι οτι με τα αφρολεξακια μπορεις να τα αλλαζεις και να "παιζεις"! :thumbsup:

kwstakhs_Z4
24-03-13, 21:56
Εχουμε καποιο βιντεο να δω τη διαφορα;

εχει βιντεο το thread που εγραψα απο πανω!

kwstakhs_Z4
24-03-13, 21:59
oops! το ενωσατε οταν εγραφα!!! χαχα σβηστε τα ποστ μου!!! ty!