PDA

Επιστροφή στο Forum : Avon ZZ3 γνώμες



jannisa
08-06-12, 10:13
Τα φώτα σας κύριοι.

Αξίζει τον κόπο να τα βάλω ή να ψάχνω από τώρα για φαναρτζή?

Θα ήθελα κυρίως εντυπώσεις μόνο από το ΖΖ3 και διαστάσεις 18/19 ιντσώνε με δείκτη Υ, άντε W.

Ζεσταίνονται γρήγορα? Έχουν σκληρά πλαϊνά που με ενδιαφέρει? Βγάζουν χλμ?

Θενξ

Stamatis
08-06-12, 10:34
Συγκριτικά με τι?
Σε σχέση με Μισλέν για Seat είναι οριακά επαρκή.
Για βαρύτερα πισωκίνητα τύπου 5άρες κτλ, η για πραγματικά δυνατά πχ Ιμπρέζα απλά απαράδεκτα

Συγκριτικά με Dunlop κτλ πολύ καλά λάστιχα για all round χρήση.

(απο σχόλια φίλων που τα φόρεσαν σε Ιμπρέζα και Μερσεντές, έχοντας ακούσει πολύ καλά λόγια απο όσους το φορούσαν σε -βαρελότα- Κούπρα και Γκολφ)

Stamatis
08-06-12, 10:35
Στο Μερκ, βγήκαν τα λινά σε λιγότερο απο 15.000 χλμ.

Lambros46
08-06-12, 10:47
Στο Μερκ, βγήκαν τα λινά σε λιγότερο απο 15.000 χλμ.

:shok::shok:

Τρατζικ

PANOS-E60
08-06-12, 11:10
Τα βαλε ο Deep στο Ζ (18αρια νομίζω) και χορεύει τσάμικο ...

Τα είχα στο 46αρι (318 κουπέ) σε 16 και παλεύονταν μόνο στο στεγνό.

jannisa
08-06-12, 11:14
Συγκριτικά με τι?
Σε σχέση με Μισλέν για Seat είναι οριακά επαρκή.
Για βαρύτερα πισωκίνητα τύπου 5άρες κτλ, η για πραγματικά δυνατά πχ Ιμπρέζα απλά απαράδεκτα

Συγκριτικά με Dunlop κτλ πολύ καλά λάστιχα για all round χρήση.

(απο σχόλια φίλων που τα φόρεσαν σε Ιμπρέζα και Μερσεντές, έχοντας ακούσει πολύ καλά λόγια απο όσους το φορούσαν σε -βαρελότα- Κούπρα και Γκολφ)

Προφανώς δε θα τα συγκρίνεις και με uhp.
Σε σχέση με τα FK452 πώς θα τα έκρινες δηλαδή?

PANOS-E60
08-06-12, 11:21
Προφανώς δε θα τα συγκρίνεις και με uhp.
Σε σχέση με τα FK452 πώς θα τα έκρινες δηλαδή?

Τα fk452 τα φοράω στο 520 εδώ και 1,5 χρόνο, 18αρια. Αξιοπρεπέστα μέχρι στιγμής σε τεγνό και βρεγμένο.

Γιάννη, στο όπλο που καβαλάς, δεν θα έβαζα τίποτα από τα δύο. Δεν ξέρω τι φοράς τώρα, αλλά βάλε κάτι σωστό φίλε.

jannisa
08-06-12, 11:23
Τα βαλε ο Deep στο Ζ (18αρια νομίζω) και χορεύει τσάμικο ...

Τα είχα στο 46αρι (318 κουπέ) σε 16 και παλεύονταν μόνο στο στεγνό.


Μα.......ο λαστιχάς μού είπε ότι ήταν καλά. Τι όφελος μπορεί να είχε? :original:
Ατάκα από tirereviews.co.uk :
''Their best feature is that they wear out fast so you'll get rid of this crap''

Ευχαριστώ γκάηζ.

jannisa
08-06-12, 11:31
Τα fk452 τα φοράω στο 520 εδώ και 1,5 χρόνο, 18αρια. Αξιοπρεπέστα μέχρι στιγμής σε τεγνό και βρεγμένο.

Γιάννη, στο όπλο που καβαλάς, δεν θα έβαζα τίποτα από τα δύο. Δεν ξέρω τι φοράς τώρα, αλλά βάλε κάτι σωστό φίλε.

Εγκυκλοπαίδεια είσαι ρε φίλε.
Μιας και μου λύθηκαν οι απορίες για λάστιχα Εθνική να πάρω ή θα κάνει reverse split? :original:

PANOS-E60
08-06-12, 11:36
Εγκυκλοπαίδεια είσαι ρε φίλε.
Μιας και μου λύθηκαν οι απορίες για λάστιχα Εθνική να πάρω ή θα κάνει reverse split? :original:

χα χα ! Καλώς τονε :th_Laie_67-1:

ασχετο ρε συ, το reverse split ούτε σε φτιάχνει, ούτε σε χαλάει.

ελα το απόγευμα, ξέρεις που, να τα πούμε από κοντά, αν μπορείς, μη γράφουμε τέοιοα εδώ και πάρουμε στο λαιμό μας κανένα χριστιανό ... :thumbsup:

hades7
08-06-12, 11:46
χα χα ! Καλώς τονε :th_Laie_67-1:

ασχετο ρε συ, το reverse split ούτε σε φτιάχνει, ούτε σε χαλάει.

ελα το απόγευμα, ξέρεις που, να τα πούμε από κοντά, αν μπορείς, μη γράφουμε τέοιοα εδώ και πάρουμε στο λαιμό μας κανένα χριστιανό ... :thumbsup:

αμα επεζε reverse cowgirl θα ηθελα να με παρετε και μενα στο λαιμο σας... :th_Laie_67-1:

jannisa
08-06-12, 11:46
χα χα ! Καλώς τονε :th_Laie_67-1:

ασχετο ρε συ, το reverse split ούτε σε φτιάχνει, ούτε σε χαλάει.

ελα το απόγευμα, ξέρεις που, να τα πούμε από κοντά, αν μπορείς, μη γράφουμε τέοιοα εδώ και πάρουμε στο λαιμό μας κανένα χριστιανό ... :thumbsup:

Παίζει η Εθνική ρε γμτ σήμερα (η ομάδα, μην παρεξηγηθώ, χααχαα <εννοώ χαχα>)
Έχεις πμ μαν

jannisa
08-06-12, 11:48
αμα επεζε reverse cowgirl θα ηθελα να με παρετε και μενα στο λαιμο σας... :th_Laie_67-1:

Άλλος από κει :th_Laie_67-1:

Μια απορία είχα, το θρεντ του καμένου χρήστη εξελίχθηκε.

PANOS-E60
08-06-12, 11:50
Άλλος από κει :th_Laie_67-1:

Μια απορία είχα, το θρεντ του καμένου χρήστη εξελίχθηκε.

κάτσε να το δει ο Σπάρας να του δώσει τη χαριστική βολή ... :original:


που είναι το πμ ρε συ ?

jannisa
08-06-12, 11:52
κάτσε να το δει ο Σπάρας να του δώσει τη χαριστική βολή ... :original:


που είναι το πμ ρε συ ?

Κάπου εκεί ρε συ, πάνω δεξιά :th_Laie_67-1:

jannisa
08-06-12, 11:53
Άλλος από κει :th_Laie_67-1:

Μια απορία είχα, το θρεντ του καμένου χρήστη εξελίχθηκε.


Φιλαράκι..................είσαι οφ τόπικ.
Χαλάς το θρεντ του παιδιού

gupakos
08-06-12, 12:39
Τα φώτα σας κύριοι.

Αξίζει τον κόπο να τα βάλω ή να ψάχνω από τώρα για φαναρτζή?

Θα ήθελα κυρίως εντυπώσεις μόνο από το ΖΖ3 και διαστάσεις 18/19 ιντσώνε με δείκτη Υ, άντε W.

Ζεσταίνονται γρήγορα? Έχουν σκληρά πλαϊνά που με ενδιαφέρει? Βγάζουν χλμ?

Θενξ

Tί budget έχεις;

Stamatis
08-06-12, 13:15
Εγώ έπαιξα ισοπαλία τη Ρωσία πάντως. 3.28 απόδοση.



Βάλε Falken και πέταξέ τα σε δυό χρόνια.

m-power_01
09-06-12, 04:24
P zero ή Michelin .

gant
09-06-12, 09:53
P zero ή Michelin .

Τα conti 5 ? Τα έμπαξα προχθές.

m-power_01
09-06-12, 11:18
Γιώργο για να είμαι ειλικρινής τα conti 5 δεν τα έχω δοκιμάσει , ούτε έχω δει κάποιο τεστ.
Γενικά τα επώνυμα ελαστικά conti, Michelin ,Pirelli ,bridgestone, Goodyear
Θα ικανοποιήσουν τον μέσο χρήστη.
Όταν ο

m-power_01
09-06-12, 11:25
Όταν όμως μιλάμε για δυνατά αυτοκίνητα σαν του Γιάννη, που τα 200 χλμ είναι για πλάκα στο κοντέρ , δεν παίζουμε. Όταν ο κορυφαίος από τον τελευταίο μπορεί να έχουν ακόμη και 4 μέτρα διάφορα σε 100-0χλμ/ω τι να λέμε. Ή όταν με το ένα σταματας απο τα 200 σε ένα σημείο χ και με το άλλο περνάς απο εκει με ταχύτητες 40χλμ/ω... Αυτά μπορεί να σου σώσουν την ζωή και όχι μόνο το όχημα.
Και επειδή ακόμα και 20 πόντοι σε φρενάρισμα θα σώσουν 3000, 2000 τα ξένον αμέσως αμέσως

Stamatis
09-06-12, 12:25
Δεν υπαρχει μπροστινο τρακο σε bmw που να ειναι φτηνοτερο απο 1.500 εκτος και αν μιλαμε για Ε21.
Αυτο σκεφτομαι οποτε βλεπω κατι διλιτρα με λαστιχα linglong οπου στο πλαι γραφουν με περηφανα γραμματα Nylon made in china.

Andri
09-06-12, 16:54
Δεν υπαρχει μπροστινο τρακο σε bmw που να ειναι φτηνοτερο απο 1.500 εκτος και αν μιλαμε για Ε21.
Αυτο σκεφτομαι οποτε βλεπω κατι διλιτρα με λαστιχα linglong οπου στο πλαι γραφουν με περηφανα γραμματα Nylon made in china.

Ε ναι ..πλέον αν κάποιος έχει να πάρει bmw και πολύ περισσότερο να συντηρήσει ένα 2.0 + είναι κρίμα να κάνει οικονομία στα λάστιχα...Μετά βλέπουμε τα χωράφια σαν αδιέξοδο και ....:thumbsdown: :ranting2:
Είναι κρίμα να μην δίνουμε λεφτά σε κάτι που είναι θέμα ζωής και θανάτου .
Υ.Γ Φιλικά τα λέω αλλά έχει τύχει να δω τροχαίο (και φταίγανε τα ελαστικά) και ευτυχώς τότε ο οδηγός γλύτωσε...το αμάξι πάλι έγινε κονσέρβα ..:thumbsdown:

jannisa
09-06-12, 19:12
Κρίμα γιατί βρήκα κάτι nangangxekol λάστιχα μούρλια, 20 γιου το κομμάτι, μαύρα, στρογγυλά (νομίζω), όνειρο. ΚΑΙ αααβάδιστα (σχεδόν).

Πέρα απ'την πλάκα, προφανώς με τα λάστιχα δεν παίζεις. Απλώς μου πρότειναν τα avon, ο λαστιχάς έλεγε διθυράμβοι γι'αυτά, στο tyrereviews.co.uk (πρέπει να 'χει κάψει πολύ κόσμο) τα εκθειάζανε και τα προτιμούσαν άκουσον άκουσον από πολύ advanced τύπους. Μάλλον έπιασε και το πατριωτικό τους Άγγλους και παινεύανε το ντόπιο το πράγμα, το καλό, το δικό τους.

Γιώργο τα 5 (σκέτα) δεν τα ξέρω, τα 5 Ρ έχουν διφορούμενες κριτικές, μάλλον σε 19άρα ζάντα σε βαρύ δυνατό αυτοκίνητο δουλεύουν πιο καλά. Προσωπικά σε 18άρα και κάτω δε θα ξαναέβαζα conti (ούτε και michelin για τον ίδιο λόγο) γιατί προτιμώ πιο άκαμπτα πλαϊνά. Πάντως ζεσταίνονται γρήγορα και δίνουν άνεση και δε θα σου χαλάσουν χατήρι.

Σπύρο θενξ για τις προτάσεις, με βλέπω να πηγαίνω σε pzero rosso, σταθερή αξία. Τα pzero δε μου ταιριάζουνε γιατί δε ζεσταίνονται εξίσου γρήγορα και στη βροχή πρέπει να πάσχουνε. Θα προτιμούσα 1000 φορές να έβαζα την αδυναμία μου, τα pzero nero, αλλά δυστυχώς δε βγαίνουν στη διάσταση που θέλω.

jannisa
09-06-12, 19:19
Επικοινώνησα με ένα γερμανικό σάιτ που έχει τιμές σε μερικά πιο κάτω από το καμσκιλ.

-- Βιφιλ κοστετ τρανπορτούχτεν?
(Θα έπαιρνα 2 σετ)

-- Λάστιχεν 1χχχ έουρος, τρανσπορτούχτεν 8 στουκ Χ 66 έουρος = έξιοχτωσαραντοχτωτοσο

--Nice joke, papara


Α ρε Αλέξη...

gupakos
09-06-12, 20:08
Κρίμα γιατί βρήκα κάτι nangangxekol λάστιχα μούρλια, 20 γιου το κομμάτι, μαύρα, στρογγυλά (νομίζω), όνειρο. ΚΑΙ αααβάδιστα (σχεδόν).

Πέρα απ'την πλάκα, προφανώς με τα λάστιχα δεν παίζεις. Απλώς μου πρότειναν τα avon, ο λαστιχάς έλεγε διθυράμβοι γι'αυτά, στο tyrereviews.co.uk (πρέπει να 'χει κάψει πολύ κόσμο) τα εκθειάζανε και τα προτιμούσαν άκουσον άκουσον από πολύ advanced τύπους. Μάλλον έπιασε και το πατριωτικό τους Άγγλους και παινεύανε το ντόπιο το πράγμα, το καλό, το δικό τους.

Γιώργο τα 5 (σκέτα) δεν τα ξέρω, τα 5 Ρ έχουν διφορούμενες κριτικές, μάλλον σε 19άρα ζάντα σε βαρύ δυνατό αυτοκίνητο δουλεύουν πιο καλά. Προσωπικά σε 18άρα και κάτω δε θα ξαναέβαζα conti (ούτε και michelin για τον ίδιο λόγο) γιατί προτιμώ πιο άκαμπτα πλαϊνά. Πάντως ζεσταίνονται γρήγορα και δίνουν άνεση και δε θα σου χαλάσουν χατήρι.

Σπύρο θενξ για τις προτάσεις, με βλέπω να πηγαίνω σε pzero rosso, σταθερή αξία. Τα pzero δε μου ταιριάζουνε γιατί δε ζεσταίνονται εξίσου γρήγορα και στη βροχή πρέπει να πάσχουνε. Θα προτιμούσα 1000 φορές να έβαζα την αδυναμία μου, τα pzero nero, αλλά δυστυχώς δε βγαίνουν στη διάσταση που θέλω.

Σκέψου και τα Goodyear Asymmetric 2...έχουν πολύ καλές κριτικές (ίσως και τα καλύτερα σε τεστ περιοδικών)...τα φοράω σε 225/45/17, αλλά έχω κάνει λίγα ακόμα χιλιόμετρα για να έχω σχηματίσει προσωπική γνώμη...πάντως παράπονο δεν έχω (έχουν και 1 χρόνο ασφάλεια, πέρα από την εγγύηση).

jannisa
09-06-12, 20:15
Σκέψου και τα Goodyear Asymmetric 2...έχουν πολύ καλές κριτικές (ίσως και τα καλύτερα σε τεστ περιοδικών)...τα φοράω σε 225/45/17, αλλά έχω κάνει λίγα ακόμα χιλιόμετρα για να έχω σχηματίσει προσωπική γνώμη...πάντως παράπονο δεν έχω (έχουν και 1 χρόνο ασφάλεια, πέρα από την εγγύηση).

Κορυφαία επιλογή πρέπει να είναι, θα τα έβαζα αλλά προτιμώ σκληρά πλαϊνά και τα gy είναι ντεμί επ αυτού. Θενξ πάντως.

m-power_01
09-06-12, 21:36
ρε βάλε ροσσο και θα με θυμηθείς...

-Σπύρο ....
-Ε είδες που με θυμήθηκες ?

stefm5
10-06-12, 11:23
να θυμήσω ότι όταν πήρα το αυτοκίνητο είχε καινούρια nankang από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.
στα 2000χλμ περίπου ενω΄ταξίδευα στην εθνική οδό αθηνών κορίνθου με αυτόματο πιλότο 130χλμ/ώρα, το πίσω αριστερό ελαστικό διαλύθηκε.έμεινα με τη ζάντα. ευτυχώς που το αντισπιν με κράτησε στο δρόμο.
τα συμπεράσματα δικά σας.
πριν λίγο καιρό έβαλα τα f1 assymetric2 και είμαι πλήρως ικανοποιημένος