PDA

Επιστροφή στο Forum : e81 blackline led



Loukas
05-06-12, 13:56
Καλησπερα ενδιαφερομαι να αντικαταστησω τα πισω φαναρια του ασσου με τα blackline της BMW και συγκεκριμενα με τα LED.Βεβαια το αυτοκινητο δεν εχει xenon και αναρωτιεμαι αν κατι τετοιο ειναι δυνατο.Γνωριζω οτι τα LED πρεπει να παρουν ρευμα απο αλλου αλλα περα απο αυτο χρειαζεται κωδικοποιηση?ειναι κατι σχετικα απλο?
ευχαρστω εκ των προτερων.

120ie87
05-06-12, 14:20
Γεια σου Λουκά, το έχω πρόσφατο το θέμα (αν και δεν πήρα τα led τελικά)


τσίμπα αυτά από ebay στα 200 και κάτι ευρώ (https://www.ebay.co.uk/itm/orig-BMW-1er-E87-LED-Heckleuchten-BLACKLINE-FACELIFT-/350567337827?pt=DE_Autoteile&hash=item519f710f63#ht_1801wt_932)




και θα πάρεις καλωδιάκι για τα led από τα φώτα πινακίδας.
Η τιμή είναι τόσο φθηνή που μπορείς να επισκεφτείς έναν ηλεκτρολόγο να στα εγκαταστήσει.


Το "ευχαριστώ" σου θα είναι οι φωτογραφίες που θα ανεβάσεις μετά, αφού τα βάλεις για να τα θαυμάσουμε (με τα led το πρωί - σβηστά, αναμμένα καθώς και το βράδυ) :original:



Υ.Γ όποιος φίλος κοιτάξει το θέμα στο μέλλον, να ψάξει στο ebay με την επιλογή "worldwide" για να ψάξει σε όλα τα ebay και keywords στο "search" :
"e87 blackline led"

Loukas
05-06-12, 15:52
Γεια σου Λουκά, το έχω πρόσφατο το θέμα (αν και δεν πήρα τα led τελικά)


τσίμπα αυτά από ebay στα 200 και κάτι ευρώ (https://www.ebay.co.uk/itm/orig-BMW-1er-E87-LED-Heckleuchten-BLACKLINE-FACELIFT-/350567337827?pt=DE_Autoteile&hash=item519f710f63#ht_1801wt_932)




και θα πάρεις καλωδιάκι για τα led από τα φώτα πινακίδας.
Η τιμή είναι τόσο φθηνή που μπορείς να επισκεφτείς έναν ηλεκτρολόγο να στα εγκαταστήσει.


Το "ευχαριστώ" σου θα είναι οι φωτογραφίες που θα ανεβάσεις μετά, αφού τα βάλεις για να τα θαυμάσουμε (με τα led το πρωί - σβηστά, αναμμένα καθώς και το βράδυ) :original:



Υ.Γ όποιος φίλος κοιτάξει το θέμα στο μέλλον, να ψάξει στο ebay με την επιλογή "worldwide" για να ψάξει σε όλα τα ebay και keywords στο "search" :
"e87 blackline led"

Ευχαριστω για την απαντηση και εφ'οσον γινει η εγκατασταση θα ερθουν και οι φωτογραφιες, απλα ειναι σιγουρο οτι δεν χρειαζεται καποια μετεπειτα κωδικοποιηση?

120ie87
05-06-12, 17:08
Tα υπόλοιπα λαμπάκια εκτός από τα led είναι τα κοινά συμβατικά που χρησιμοποιούνται στα πίσω φανάρια (ανακαλωδίωση χρειάζεται μόνο και αυτή ανάλογα με το αν το αμάξι είναι facelift ή pre/fl)

Στα θέσεως θα αφήσεις ένα ζευγάρι κοινά (όπως και στο αμάξι σου)

Tα led θα τα συνδέσεις με τα φώτα πινακίδας (τα led έχουν τόσο μικρή κατανάλωση που το σύστημα θα βλέπει μόνο τα φώτα πινακίδας).


Αγόρασέ τα και να τα δούμε με το καλό φορεμένα :)

Loukas
05-06-12, 18:09
Ναι αλλα κατ'αυτον τον τροπο οταν αναβω τα μικρα-μεσαια δεν θα αναβουν μαζι με τα led και τα κανονικα που αναβουν και τωρα?αυτο ειναι που προσπαθω να αποφυγω...θελω το αποτελεσμα να ειναι 100%oem.

Spyros E81
05-06-12, 18:25
Ναι αλλα κατ'αυτον τον τροπο οταν αναβω τα μικρα-μεσαια δεν θα αναβουν μαζι με τα led και τα κανονικα που αναβουν και τωρα?αυτο ειναι που προσπαθω να αποφυγω...θελω το αποτελεσμα να ειναι 100%oem.

Αυτο το θεμα το εχω ψαξει παρα μα παρα πολυ και λυση εδω δεν υπαρχει.Η μονη λυση ειναι να στειλεις στην Γερμανια την μοναδα φωτων σε ενα μαγαζι που κανει μονο κωδικοποιησεις και θα δουλευουν σαν oem χωρις xenon.Ειχα δοκιμασει εδω και με κωδικοποιηση του αυτοκινητου με μεταγενεστερη τοποθετηση φαναριων μπροστινων xenon με αποτελεσμα να μην εχω μεγαλη σκαλα και συνεχως αναμενα φωτα φρενων, οποτε παλι το γυρισα στο εργοστασιακο.

ΔημήτρηςΜ3
05-06-12, 18:38
Αυτο το θεμα το εχω ψαξει παρα μα παρα πολυ και λυση εδω δεν υπαρχει.Η μονη λυση ειναι να στειλεις στην Γερμανια την μοναδα φωτων σε ενα μαγαζι που κανει μονο κωδικοποιησεις και θα δουλευουν σαν oem χωρις xenon.Ειχα δοκιμασει εδω και με κωδικοποιηση του αυτοκινητου με μεταγενεστερη τοποθετηση φαναριων μπροστινων xenon με αποτελεσμα να μην εχω μεγαλη σκαλα και συνεχως αναμενα φωτα φρενων, οποτε παλι το γυρισα στο εργοστασιακο.

Σπύρο έχεις link για αυτο το κατάστημα ;;
Με ενδιαφέρει γιατι στο 90αρι έχω πάρει απο facelift
Φαναρια και μου είπαν ότι θέλει κωδικοποίηση !

Spyros E81
05-06-12, 18:53
Σπύρο έχεις link για αυτο το κατάστημα ;;
Με ενδιαφέρει γιατι στο 90αρι έχω πάρει απο facelift
Φαναρια και μου είπαν ότι θέλει κωδικοποίηση !

https://car-coding.de/ ψαξε λιγο και αν εχεις καποια απορια τους στέλνεις e-mail και θα σου απαντησουν

ΔημήτρηςΜ3
05-06-12, 19:09
Ευχαριστω Σπύρο εισαι θεός