PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα λαμπάκια χειροφρενου και DSC μόνιμα αναμμένα



EDX
05-06-12, 12:25
Καλησπέρα,
Έχει κάποιος εμπειρία απο το σχετικό πρόβλημα, λαμπάκια χειροφρενου και DSC μόνιμα αναμμένα
Διαβάζω τρέλα πράγματα στο Internet!
Εχω ένα Ζ4 2.2I του 2004 με 39000χλμ. και καταλαβενεται ότι το αυτοκίνητο δεν κινείται και πολυ!

Θα ήθελα επισεις να μου συστησεται συνεργείο με εμπειρία σε ηλεκτρονικές βλάβες .

Ευχαριστώ
EDX

Vassilis ///M
05-06-12, 12:51
Πιθανό πρόβλημα με αισθητήρες ΑΒS ή και την ίδια την μονάδα...

Έχεις διαπιστώσει σε πιθανή βόλτα να μην έχεις ΑΒS κατα το φρενάρισμα????

EVERGET
05-06-12, 13:00
Mάλλον είναι αισθητήρας γωνίας τιμονιού.

Kostas_1
05-06-12, 13:10
Οτιδηποτε σχετικό μπορει να ειναι. Από αισθητηρας που να θελει καθαρισμα ή να εχει φυγει κανενα καλωδιακι απο τη θεση του, μεχρι κεντρικη μοναδα.

Διαγνωση θελει σε συνεργειο

EDX
05-06-12, 13:53
Δεν πρόσεξα αν εχω ABS, αλλα σίγουρα δεν εχω traction control. Πάντως ο λαμπτήρας ABS δεν ανάβει.

Ξέρει κάποιος αξιόπιστο συνεργείο για διάγνωση που θα μου πει την αλήθεια, γιατί άλλη η τιμή του sensora και άλλη η τιμή της κολωνας τιμονιόυ όπως είπε ο φίλος everget !

Αν κάποιος γνωρίζει και τιμές ας με κατατοπησει (όπως έλεγχος, sensors, κολόνα τιμονιόυ, κτλπ)

Kostas_1
05-06-12, 14:42
Τιμες ειναι πολυ δυσκολο να πει κανεις...

Θα σου προτεινα να δεις τα συνεργεια που μας εχουν κανει προσφορες και να διαλεξεις ενα απο αυτα. Ισως και να μη σου χρεωσουν καθολου τη διαγνωση μετα.

Ξεκινα παντως απο ενα καθαρισμα στους σενσορες με wd40, ειδικα αν το προβλημα προεκυψε πχ μετα από οδηγημα σε λασπες κλπ κλπ

EDX
05-06-12, 15:39
Ευχαριστώ sharky

Μήπως έχεις κάποια φωτο για το που βρίσκεται ο sensoras η οδηγειες ?

m-power_01
05-06-12, 15:41
Πιθανά σενάρια
1 αισθητηρας abs
2 αισθητηρας γωνίας τιμονιου
3 μονάδα dsc
4 δυναμό
5 ευθυγράμμιση

EDX
05-06-12, 21:07
Δοκίμασα το ABS και δουλεύει κανονικά, μόνο το traction control είναι off.