PDA

Επιστροφή στο Forum : Φαναρια εμπρος facelift!!!



Giannis_Egaleo
18-02-10, 10:44
Παιδια καλησπερα!!Εχω μια μπεμπα z4 2.5 μοντελο 2005 κ θελωνα μαθω αν μπορω να βαλω τα λευκα φαναρια ( facelift), η καποιο kitaki για xenon..Επισης αν αξιζει να βαλω τα αυθεντικα xenon της :original:bmw.Ευχαριστω!!

deepBLUE
18-02-10, 10:46
Φιλε καλως ηρθες !!!
Τα φαναρια μπαινουν με καποια μετατροπη στην καλωδιωση.
Μπορεις να βαλεις κιτακι ξενον ομως παντα το μαμα ειναι καλυτερο .

Giannis_Egaleo
18-02-10, 10:48
Φιλε καλως ηρθες !!!
Τα φαναρια μπαινουν με καποια μετατροπη στην καλωδιωση.
Μπορεις να βαλεις κιτακι ξενον ομως παντα το μαμα ειναι καλυτερο .

Γνωριζεις λεπτομερειες σχετικα με τα φαναρια η να τα τοποθετησω κατευθειαν στην bmw??

deepBLUE
18-02-10, 11:01
καλο θα ειναι να πας σε καποιον που ξερεις οτι σιγουρα το εχει κανει για να μην ψαχνεσαι.

Vasilis
18-02-10, 11:07
Και θα προτεινα να περιμενεις να μπουν να σου απαντησουν κ αλλα παιδια.....εχουν καμποσοι Ζ4 εδω μεσα κ εχουν ψαχτει...!

NickE60
18-02-10, 11:10
Παιδια καλησπερα!!Εχω μια μπεμπα z4 2.5 μοντελο 2005 κ θελωνα μαθω αν μπορω να βαλω τα λευκα φαναρια ( facelift), η καποιο kitaki για xenon..Επισης αν αξιζει να βαλω τα αυθεντικα xenon της :original:bmw.Ευχαριστω!!

Κάνε λίγο υπομονή να σου απαντήσει κάποιος που το έχει κάνει ή γνωρίζει λεπτομέρειες. Το σίγουρο είναι πως τα αυθεντικά είναι ότι καλύτερο!
Αν τα βρεις στα μεταχειρισμένα, θα σου στοιχίσουν κάτι παραπάνω, αλλά αξίζει!!! thumb

Kostas_1
18-02-10, 11:27
Κατ αρχη καλως ηρθες στη παρεα μας.
Υποθετω δεν εχεις ξενον...

Τα εμπρος φαναρια της Ζ4 δεν ανοιγουν ωστε να μπορεις να αλλαξεις μονο το πορτοκαλι τμημα τους.
θα πρεπει να αγορασεις νεα φαναρια με λευκα φλας, οπότε επιλέγεις αν θα ειναι με ξενον ή οχι.

Αν επιλέξεις λευκα χωρις ξενον ειναι απλή αντικατασταση.

Αν επιλέξεις με ξενον θελει προγραμματισμό και νεο συστημα διακόπτη (Light Control Module) με μετατροπη στη καλωδιωση , καθως επίσης και ρυθμιση του υψους. Δεν θα το εκανα, ειναι μεγαλη ιστορια.

Giannis_Egaleo
21-09-11, 11:47
Γνωριζει κανεις καποιο καταστημα να πουλαει aftemarket φαναρια xenon να ειναι αξιοπιστα?Ρωτηα στην αντ/πεια κ μου ειπαν 2500 χιλιαρικα...χαχαχαχα..εχουν πλακα τελικα....

Atsa linos
21-09-11, 12:03
Γιαννη ολα γινονται!!

StratosZ4
21-09-11, 12:14
Γνωριζει κανεις καποιο καταστημα να πουλαει aftemarket φαναρια xenon να ειναι αξιοπιστα?Ρωτηα στην αντ/πεια κ μου ειπαν 2500 χιλιαρικα...χαχαχαχα..εχουν πλακα τελικα....

Θελεις δυο φαναρια(63 12 7 162 723/4) και control unit(63 12 6 907 488) για τα ξενον σιγουρα. Αν τα παρεις απο γερμανια χωρις μεταφορικα το κοστος ειναι περιπου 1480ευρω. Οποτε τα 2500 που σου ζητησαν εδω, φανταζομαι περασμενα, ειναι λογικο νουμερο..

Εγω εχω το f/l με τα λευκα φαναρια αλλα οχι xenon. Προσωπικα καλυπτομαι απολυτα απο τους projectors των φαναριων μου και αν και το προηγουμενο αμαξι μου ειχε xenon εργοστασιακα, δεν μου ελειψαν.

Ψαξε για μεταχειρισμενα ειναι η αποψη μου.
Επισης καθε φορα που θα καιγεται η λαμπα εχει ενα κοστος γυρω στα 110ευρω τη στιγμη που μια κανονικη κανει περιπου 10...

Τα aftermarket xenon ειναι καφριλα για μενα. Χαιρεσαι εσυ, αλλα οχι οι απεναντι σου. Τυφλωνουν και ειναι επικινδυνα.

giannis_compact
21-09-11, 13:24
Θελεις δυο φαναρια(63 12 7 162 723/4) και control unit(63 12 6 907 488) για τα ξενον σιγουρα. Αν τα παρεις απο γερμανια χωρις μεταφορικα το κοστος ειναι περιπου 1480ευρω. Οποτε τα 2500 που σου ζητησαν εδω, φανταζομαι περασμενα, ειναι λογικο νουμερο..

Εγω εχω το f/l με τα λευκα φαναρια αλλα οχι xenon. Προσωπικα καλυπτομαι απολυτα απο τους projectors των φαναριων μου και αν και το προηγουμενο αμαξι μου ειχε xenon εργοστασιακα, δεν μου ελειψαν.

Ψαξε για μεταχειρισμενα ειναι η αποψη μου.
Επισης καθε φορα που θα καιγεται η λαμπα εχει ενα κοστος γυρω στα 110ευρω τη στιγμη που μια κανονικη κανει περιπου 10...

Τα aftermarket xenon ειναι καφριλα για μενα. Χαιρεσαι εσυ, αλλα οχι οι απεναντι σου. Τυφλωνουν και ειναι επικινδυνα.

Ναι αλλα Στρατο οι λαμπες ξενον εχουν πολυ μεγαλυτερη διαρκεια ζωης!
Οπως και να εχει ομως εχουν πολυ μεγαλη διαφορα στην τιμη!thumb

StratosZ4
21-09-11, 13:32
Ναι αλλα Στρατο οι λαμπες ξενον εχουν πολυ μεγαλυτερη διαρκεια ζωης!
Οπως και να εχει ομως εχουν πολυ μεγαλη διαφορα στην τιμη!thumb

Γιαννη στο clk ειχα ενα προβλημα με τις ασφαλειες και τα αλλαζα τουλαχιστον 2φορες το χρονο. Χωρια τα προβολακια ομιχλης. Πηγα εβαλα απλα φωτα και ησυχασα...

Οπως και να εχει τα φωτα του καθενος μας επηρεαζουν και τους υπολοιπους οδηγους. Το να βαλεις φτηνα xenon για να βλεπεις καλυτερα, η αληθεια ειναι πως ολοι τα βαζουν για να φαινεται πιο ομορφο το αμαξι τους με φωτα ανοιχτα, και να στραβωνεις ολους τους αλλους οδηγους ειναι τουλαχιστον ανευθυνο.

Εχω φιλους που το εχουν κανει, αλλα διαφωνω καθετα... Πρεπει να σεβομαστε και τους αλλους...

PANOS-E60
21-09-11, 13:33
Θελεις δυο φαναρια(63 12 7 162 723/4) και control unit(63 12 6 907 488) για τα ξενον σιγουρα. Αν τα παρεις απο γερμανια χωρις μεταφορικα το κοστος ειναι περιπου 1480ευρω. Οποτε τα 2500 που σου ζητησαν εδω, φανταζομαι περασμενα, ειναι λογικο νουμερο..

Εγω εχω το f/l με τα λευκα φαναρια αλλα οχι xenon. Προσωπικα καλυπτομαι απολυτα απο τους projectors των φαναριων μου και αν και το προηγουμενο αμαξι μου ειχε xenon εργοστασιακα, δεν μου ελειψαν.

Ψαξε για μεταχειρισμενα ειναι η αποψη μου.
Επισης καθε φορα που θα καιγεται η λαμπα εχει ενα κοστος γυρω στα 110ευρω τη στιγμη που μια κανονικη κανει περιπου 10...

Τα aftermarket xenon ειναι καφριλα για μενα. Χαιρεσαι εσυ, αλλα οχι οι απεναντι σου. Τυφλωνουν και ειναι επικινδυνα.

Πολύ σωστά όλα. Λάμπες xenon όμως βρίσκει κανείς στο ebay (καινούργιες ορίτζιναλ philips) με 25 περίπου δολλάρια τη μία, ίσως και λιγότερο.

giannis_compact
21-09-11, 13:37
Γιαννη στο clk ειχα ενα προβλημα με τις ασφαλειες και τα αλλαζα τουλαχιστον 2φορες το χρονο. Χωρια τα προβολακια ομιχλης. Πηγα εβαλα απλα φωτα και ησυχασα...

Οπως και να εχει τα φωτα του καθενος μας επηρεαζουν και τους υπολοιπους οδηγους. Το να βαλεις φτηνα xenon για να βλεπεις καλυτερα, η αληθεια ειναι πως ολοι τα βαζουν για να φαινεται πιο ομορφο το αμαξι τους με φωτα ανοιχτα, και να στραβωνεις ολους τους αλλους οδηγους ειναι τουλαχιστον ανευθυνο.

Εχω φιλους που το εχουν κανει, αλλα διαφωνω καθετα... Πρεπει να σεβομαστε και τους αλλους...

Εχεις δικιο Στρατο σε ολα αυτα που λες...thumb

Skyline_IS
21-09-11, 13:50
Γιαννη στο clk ειχα ενα προβλημα με τις ασφαλειες και τα αλλαζα τουλαχιστον 2φορες το χρονο. Χωρια τα προβολακια ομιχλης. Πηγα εβαλα απλα φωτα και ησυχασα...

Οπως και να εχει τα φωτα του καθενος μας επηρεαζουν και τους υπολοιπους οδηγους. Το να βαλεις φτηνα xenon για να βλεπεις καλυτερα, η αληθεια ειναι πως ολοι τα βαζουν για να φαινεται πιο ομορφο το αμαξι τους με φωτα ανοιχτα, και να στραβωνεις ολους τους αλλους οδηγους ειναι τουλαχιστον ανευθυνο.

Εχω φιλους που το εχουν κανει, αλλα διαφωνω καθετα... Πρεπει να σεβομαστε και τους αλλους...

Στρατο αν τα ρυθμισεις σωστα δεν εχουν θεμα..εδω και τα κανονικα κιτρινα φωτα αν εχεις και ειναι αρυθμιστα εισαι σαν χριστουγεννιατικο δεντρο..

StratosZ4
21-09-11, 13:52
Παιδια καλησπερα!!Εχω μια μπεμπα z4 2.5 μοντελο 2005 κ θελωνα μαθω αν μπορω να βαλω τα λευκα φαναρια ( facelift), η καποιο kitaki για xenon..Επισης αν αξιζει να βαλω τα αυθεντικα xenon της :original:bmw.Ευχαριστω!!

Παντως Γιαννη τα λευκα φαναρια ταιριαζουν πολυ περισσοτερο στο Ζ4 και ειναι απο τις καλυτερες αισθητικες επεμβασεις που μπορεις να κανεις.

Εμενα προσωπικα μου αρεσουν πολυ και τα λευκα φλας.
https://leatherz.com/Merchant5/merchant.mvc?Screen=PROD&Store_Code=01&Product_Code=Z4ClearTurn&Category_Code=all_Z4
Τελος, η κοντη κεραια νομιζω επιβαλλεται, ειναι φθηνη και ομορφη προσθηκη και τη βρισκεις παντου.

Για να μην νομιζεις οτι σε παιρνω και απο τα μουτρα...:thumbsup:

StratosZ4
21-09-11, 13:58
Στρατο αν τα ρυθμισεις σωστα δεν εχουν θεμα..εδω και τα κανονικα κιτρινα φωτα αν εχεις και ειναι αρυθμιστα εισαι σαν χριστουγεννιατικο δεντρο..

Δεν το εχω ψαξει, ισως και να εχεις δικιο.
Φοραω και φακους επαφης και ισως τα ματια μου ειναι περισσοτερο ευαισθητα στο δυνατο φως. Αλλα εχω τυφλωθει παρα πολλες φορες απο αυοκινητα με τετοια φωτα και δεν νομιζω πως φταινε μονο τα δικα μου ματια!

Skyline_IS
21-09-11, 14:03
Δεν το εχω ψαξει, ισως και να εχεις δικιο.
Φοραω και φακους επαφης και ισως τα ματια μου ειναι περισσοτερο ευαισθητα στο δυνατο φως. Αλλα εχω τυφλωθει παρα πολλες φορες απο αυοκινητα με τετοια φωτα και δεν νομιζω πως φταινε μονο τα δικα μου ματια!

Και γω φοραω φακους και με ενοχλουν καμια φορα τα φωτα καποιων.Αλλα παιζει μεγαλο ρολο αν τα εχεις ρυθμισμενα σωστα..

Στο 36αρι χωρις ξενον δεν την παλευεις με τιποτα..

merbeind
26-09-11, 23:46
Και γω φοραω φακους και με ενοχλουν καμια φορα τα φωτα καποιων.Αλλα παιζει μεγαλο ρολο αν τα εχεις ρυθμισμενα σωστα..

Στο 36αρι χωρις ξενον δεν την παλευεις με τιποτα..

Συγνωμη αλλα διαφωνω.Ολα τα αftermarket xenon πανιαζουν τους απεναντι οδηγους και γινεται επικυνδυνο για τον απεναντι και εμας.Αν τα εχεις ρυθμισμενα πολυ χαμηλα δεν θα βλεπεις σε μεγαλη αποσταση που ειναι πιο επικυνδυνο για εσενα.Υπαρχουν λευκες λαμπες οχι xenon που βοηθανε.Επισης δοκιμασε να γυαλισεις τα φαναρια σου που μπορει να εχουν θολωσει και η ορατοτητα θα βελτιωθει πολυ thumb

StratosZ4
10-10-11, 12:58
Αν και μαλλον ξεχαστηκες, δες αυτο:

https://www.car.gr/parts/view/1827349/

Giannis_Egaleo
07-09-12, 16:30
Αποφασισα να ωαλω μονο τα φαναρια λευκα κ να βαλω λευκες λαμπες.Το xenon kit της bmw με παει στα διπλα χρηματα.Με 900 euro θα εχω τα φαναρια λευκα με πιο λευκο φως απο αυτα που εχω τωρα κ γλυτωνω 1500 αν εβαζα xenon..θα βαλω κ τα πλαινα φλας κ το τριτο φως πισω των φρενων λευκο.65 το ενα..ελπιζω να ταιριαζουν,ειναι ανθρακι το z4..Ευχαριστω!!

stef
07-09-12, 17:06
Εγώ πάντως με τα λεφτά που λες έβαλα bi-xenon ΟΕΜ...

Giannis_Egaleo
07-09-12, 17:45
Τα γνησια φιλε μου?απο που μπορεις να μου στειλεις σε μηνυμα??Bi xenon me 900??

stef
07-09-12, 19:52
Ναι εννοείται τα γνήσια
Δεν βλέπεις φώτο στο gallery?
Από έναν dealer της BMW στην Αμερική...
Ούτε που θυμάμαι, μέσω ebay!

Y.Γ: Θέλει "προσοχή" όμως στο τελωνείο
Πάρε και τηλ το μέλος m3est τον Νικο, 210-9850450
Κάτι μπορεί να έχει..