PDA

Επιστροφή στο Forum : F30



gant
29-05-12, 14:43
Την είδα πριν από λίγο και δεν μπορώ να πώ ότι με συγκίνησε.
Ίσως επειδή είμαι φαν των 2θυρων.
Στα sedan της 3αρας έχω μείνει στην Ε36 και Ε46. Ποτέ δεν μου άρεσε ο Chris Bangle, ιδίως όταν χάλασε το οδηγοκεντρικό κοκπιτ στην Ε90. Την ίδια σχεδόν γραμμή ακιλουθεί και η νέα.
Το εμπρός μέρος κάτι λέει, αλλά το πίσω μετά την πόρτα, δείχνει ογκώδες.
Επίσης στο συγκεκριμένο μοντέλο, sportline, τα ασημί διακοσμητικά κάτω μπροστά στους αεραγωγούς είναι πλαστικά και όχι στέραια.
Στο εσωτερικό η ποιότητα του υφάσματος της εσωτερικής επένδυσης και καθισμάτων, δεν φτάνει στην ποιότητα π.χ του δικού μου. Τα καθίσματα δε αν τα πούμε μπάκετ, αδικούμε τον όρο.
Τέσπα, πάντα υποκειμενικά οι γραμμές της 180 και του Α4 μου αρέσουν περισσότερο. :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

https://img577.imageshack.us/img577/6390/imag0024yi.jpg

https://img40.imageshack.us/img40/941/imag0025n.jpg

10251ε για αυτόματο σασμάν και τα λοιπά που άλλοι τα χουν στάνταρτ. :shok:

Ευχαριστώ αλλά και να μπορούσα δεν............

Konstantinos E60
29-05-12, 14:50
Εχθες και εγω εκει ημουν Γιωργο και το χαζευα....γιατι με αυτη την τιμη μόνο για χάζεμα είναι !!!

Δεν εβγαλες καμια απο το εσωτερικό ??

ntinos
29-05-12, 14:58
Τα 10251, δεν ειναι πααααρα πολλα παντως για αυτα τα εξτρα για μπεβμε νομιζω...

Αλλα ειναι αΣκημομουρικο

gant
29-05-12, 14:59
Εχθες και εγω εκει ημουν Γιωργο και το χαζευα....γιατι με αυτη την τιμη μόνο για χάζεμα είναι !!!

Δεν εβγαλες καμια απο το εσωτερικό ??

Όχι ρε Κώστα.

Moufas E46
29-05-12, 16:13
το αυτοματο κιβωτιο κανει 2700 και 3000 νομιζω αν εχει padlles στο τιμονι. αρα 7000 ευρω χοντρικα για τα υπολοιπα extra. πραγματικη ληστεια για διαιρουμενα καθισματα φωτα xenon συστημα παρκαρισματος cruise control κτλ. δηλαδη αν βαλεις και πιο ουσιωδη extra οπως οροφη δερματινα και συστημα πλοηγησης με την μεγαλη οθονη και ρυθμιζομενη αναρτηση ποσο θα βγει? :ranting2:

ntinos
29-05-12, 16:19
Aς πουμε 2700 το αυτοματο,
3000+ το σπορ πακετο
βαλε ενα 1200αρι τα xenon (μαζι με το πακετο φωτισμου),
κανα 400αρι (???) το cruise control,
κανα 600αρι η ανοιχτη ακροαση που θα πηγαινει μαζι με την οθονη
ενα 350αρι τα διαρουμενα πισω καθισματα ?
Ενα 1500αρι οι 18αρες ?
------------------------
Συνολο 9750

Νομιζω ειμαι πολυ κοντα....

Konstantinos E60
29-05-12, 16:25
το αυτοματο κιβωτιο κανει 2700 και 3000 νομιζω αν εχει padlles στο τιμονι. αρα 7000 ευρω χοντρικα για τα υπολοιπα extra. πραγματικη ληστεια για διαιρουμενα καθισματα φωτα xenon συστημα παρκαρισματος cruise control κτλ. δηλαδη αν βαλεις και πιο ουσιωδη extra οπως οροφη δερματινα και συστημα πλοηγησης με την μεγαλη οθονη και ρυθμιζομενη αναρτηση ποσο θα βγει? :ranting2:


O
https://koukou.files.wordpress.com/2010/04/koukou.jpg
https://vatopaidi.files.wordpress.com/2010/03/singing-nightingale.jpg

Moufas E46
29-05-12, 16:27
Aς πουμε 2700 το αυτοματο,
3000+ το σπορ πακετο
βαλε ενα 1200αρι τα xenon (μαζι με το πακετο φωτισμου),
κανα 400αρι (???) το cruise control,
κανα 600αρι η ανοιχτη ακροαση που θα πηγαινει μαζι με την οθονη
ενα 350αρι τα διαρουμενα πισω καθισματα ?
Ενα 1500αρι οι 18αρες ?
------------------------
Συνολο 9750

Νομιζω ειμαι πολυ κοντα....

συμφωνω αλλα η 328 δεν θα πρεπε να χε στον βασικο εξοπλισμο xenon, cruise control, διαιρουμενα καθισματα, συρομενο υποβραχιονιο,πακετο φωτισμου κτλ αυτα τα εχουν αυτοκινητα που δεν ανηκουν στην premium κατηγορια:thumbsdown:

ntinos
29-05-12, 16:30
Οχι, για η bmw θελει να κανει τζιρο απο τα ανταλλακτικα/εξτρα το 81% και οχι το 80% οπως οι αλλοι...


Συμφωνω μαζι σου

ntinos
29-05-12, 16:32
Μιλαμε για premium κατηγορια αγοραστων, και οχι τοσο premium κατηγορια αυτοκινητου...

ntinos
29-05-12, 16:33
Ειναι και ασκημο, θελει τα κερατα του σε μπαξιματα για να σουλουπωθει καπως...

aggelosmk2
29-05-12, 16:47
Μάλλον αυτοί που το σχεδιάζουν ,το κατασκευάζουν κ το πουλάνε δεν έχουν δει ΤΙ σχεδιάζει ,κατασκευάζει και πουλάει ο ανταγωνισμός.

Για ακόμα μια φορά λοιπόν θα πω οτι η Mercedes έχει αρχίσει να ανοίγει τη ψαλίδα κ η Audi ετοιμάζεται για προσπέραση...

Moufas E46
29-05-12, 16:48
Ειναι και ασκημο, θελει τα κερατα του σε μπαξιματα για να σουλουπωθει καπως...

ενα m-pack θελει να αγριεψει

Akis 330Ci
29-05-12, 17:11
Σε περιπτωση που θα σκεφτομουν να αγορασω καινουργιο αυτοκινητο, δεν θα εψαχνα καν κατι σε BMW, γιατι η εταιρεια εχει καταντησει ενα μεγαλο FAIL!!!!
Και κατι αλλο, η διαφημιση αυτη, με κερδισε!!
https://www.youtube.com/watch?v=qeSnUzHNTA8

Leonidas_E39
30-05-12, 20:00
Γυριζοντας πριν απο λίγο αφου πήγαμε να δούμε την νέα 3αρα με τον Σκουντούφλη (Giannis Compact):thefinger::thefinger: :thefinger::thefinger: μπορω να πώ ότι απογοητεύτηκα σε γενικές γραμμές και ποιό συγκεκριμένα :

1. Το αμαξι με την πρώτη ματιά σου γεμίζει το οπτικό πεδίο αρκετα καλά σε σημείο να νομιζεις οτι προκειται κατι μεταξύ 3αρας και 5αρας ενα πράγμα.

2. Μπαινοντας μεσα με έπιασε κλειστοφοβία μιας και το ταμπλώ μου φάνηκε αρκετά ψηλα στα μάτια μου οπως επείσης και το ύψος της ταπετσαρίας της πόρτας.

3. Η οθόνη που ειναι απο οτι κατάλαβα στην βασική έκδοση του κάθε εξοπλισμού μοιάζει να είναι aftermarket και όχι εργοστασιακης τοποθετησης , με αποτελεσμα αμα το πας για κανα πλυσιμο και ειναι τίποτα πακια εκει για να στο καθαρίσουν υπάρχει πιθανότητα να την παρεις στο χέρι και να γίνει φορητη :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

https://i6.photos.scar.gr/2530/2530753_1_b.jpg

4. Πολλοι καλοι χώροι για τους πίσω επιβάτες όπως και το πορτ μπαγκαζ ειναι τεράστιο μπορω να πω.

5. Παρατηρηστε στην φωτογραφία οτι μπροστα απο τον αριστερο θολο προς το φαναρι δεν υπάρχει λαμαρινα αλλα καλύπτει ο πλαστικός θόλος το σημειο αυτο. :shok::shok:

https://www.bimmerfest.com/gallery/BMW-2012-3-Series-F30-Spain/medium/BMW-2012-3-Series-F30-Spain-008.jpg

6. Τελευταια μπορω να πω για την απαγορευτική τιμή που αγγιζει τα 51000 ευρω με το σπορ πακετο xenon φωτα και αυτοματο σαζμαν.

Αυτα τα ολίγα απο μενα γιατι μετά απο αυτά μπήκα στην F10 της οποίας η βασική εκδοση για την diesel ειναι στα ιδια λεφτα με λιγότερο επιπεδο εξοπλισμού και προτιμώ την 5αρα σαν αμαξι αλλα αυτα ειναι ονειρα θερινής νυχτος. :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Leonidas_E39
31-05-12, 08:28
Ξέχασα να αναφέρω για τον πίνακα οργάνων ο οποίος ειναι εκπληκτικος και λειτουργικοτατατος οσο αναφορα τα μυνηματα τα αποία απεικονιζονται στα ελληνικα με λευκή γραμματοσειρα αφου οταν ανοιξαμε το καπώ εβγαλε ένδειξη ''Το καπω σας ειναι ανοιχτό''.

PATSIMINI
31-05-12, 11:09
Δε ξερω παιδια τι βλεπετε εσεις αλλα ολοι λενε οτι προκειται για τη καλυτερη τριαρα που εχει βγει και με σωστα μοτερ...αν ειχα λογο να γκρινιαξω θα ηταν για τη μουρη εμπρος η οποια θελει ενα εμ πακ για τ εσωτερικο που ειναι ιδιο σειρα 1 και για τιμη...

tokiko
31-05-12, 14:07
Εμένα με χαλάει γενικά ο σχεδιασμός του...
λες και ζήτησαν από το σχεδιαστή μια διαφορετική 3αρα και το έκανε από αγγαρεία ο πούστης
δε λέω πρωτότυπο αλλά σε μένα δεν αρέσει

micz
31-05-12, 15:43
Στα δικά μου μάτια παιδιά φαίνεται, σαν σχήμα, μια εξέλιξη της 9Χ ειδικά αν δεις λεπτομέρειες από κοντά, όπως οι πόρτες.

Δεν ξέρω αν είναι σωστός ο συλλογισμός μου αλλά η BMW αλλάζει ριζικά σχήματα ανά δύο μοντέλα στις τριάρες τουλάχιστον, π.χ. από Ε30 σε Ε36 και από Ε46 σε Ε90. Αν ισχύει κάτι τέτοιο ριζική αλλαγή θα δούμε στο επόμενο μοντέλο.

PATSIMINI
31-05-12, 18:16
Το μοντελο αυτο μαζι με το υπαρχον 5 και 6 εχει σχεδιαστει ωστε να παραμενει για 15 χρονια ωραιο συο ματι και διαχρονικο....γενικα παντως το αμαξι αρεσει πολυ και δεν εχει σχεση με τα αρνητικα λογια που εχουν γραφτει για το σειρα 1

tmilatos
31-05-12, 19:09
Αυτο το εκτρωμα και κατι σειρας 1 ειναι μαλλον οι λογοι που οσο παει μ'αρεσει ολο και περισσοτερο η Ε46.
Μ-pack θελει για να "φτιαξει"????
Βρε και τον Φουστανο τον ιδιο να'βαζες, στην καλυτερη των περιπτωσεων να το εκανε να εμοιαζε με τον πισινο μου.

BMW, you're going DOWN!!!!!!


-Θεοφιλος-


P.s. Περαστικα σε οσους το ξοδεψουν και λ7 κιολας για να το αποκτησουν.

Moufas E46
31-05-12, 19:16
Αυτο το εκτρωμα και κατι σειρας 1 ειναι μαλλον οι λογοι που οσο παει μ'αρεσει ολο και περισσοτερο η Ε46.
Μ-pack θελει για να "φτιαξει"????
Βρε και τον Φουστανο τον ιδιο να'βαζες, στην καλυτερη των περιπτωσεων να το εκανε να εμοιαζε με τον πισινο μου.

BMW, you're going DOWN!!!!!!


-Θεοφιλος-


P.s. Περαστικα σε οσους το ξοδεψουν και λ7 κιολας για να το αποκτησουν.

αν περασει λιγο ο καιρος και το συνηθισεις στο ματι και οταν θα σκασει και η κουπε σε κανα χρονο δηλαδη, ειμαι σιγουρος πως θα αναθεωρησεις αυτα που λες. thumb

tmilatos
31-05-12, 20:18
αν περασει λιγο ο καιρος και το συνηθισεις στο ματι και οταν θα σκασει και η κουπε σε κανα χρονο δηλαδη, ειμαι σιγουρος πως θα αναθεωρησεις αυτα που λες. thumb

Mπα εδω δεν αναθεωρησα με την Ε92-3!


-Θεοφιλος-

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
31-05-12, 20:43
κατα τη γνωμη μου,κατι χειροτερο οπτικα
https://www.f30post.com/forums/showthread.php?t=697322

Skyline_IS
31-05-12, 21:15
Kαπως ετσι θα μου αρεζε περισσοτερο
https://img542.imageshack.us/img542/9573/f31msport1.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/542/f31msport1.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (https://imageshack.us)

Andri
31-05-12, 22:10
Mπα εδω δεν αναθεωρησα με την Ε92-3!


-Θεοφιλος-

Δηλαδή θεωρείς άσχημο το e92? :eek:

atha
31-05-12, 22:12
to exo dei sta perisotera xromata kai stis perisoteres ekdoseis . exo katalixei oti den m aresei , apo piso apla trogetai alla apo mpros den mou kathetai me tipota . krima .tora gia ta 50000+ pou theloun den kanei na ekfrasto dimosia me tetious xaraktirismous. se ayta ta lefta eisai se alla kolpa . poio 328 tora

giannis_compact
31-05-12, 22:12
Πάντως εμένα μου άρεσε. Άν εξαιρέσεις το μπάκετ κάθισμα-έτη φωτός μπροστά αυτό του Ε46-είναι καλο αυτοκίνητο...

Andri
31-05-12, 22:32
Πάντως εμένα μου άρεσε. Άν εξαιρέσεις το μπάκετ κάθισμα-έτη φωτός μπροστά αυτό του Ε46-είναι καλο αυτοκίνητο...

Και τα Bucket στα e81 , e92 εμένα μου αρέσουν πάρα πολύ..

Konstantinos E60
31-05-12, 23:04
to exo dei sta perisotera xromata kai stis perisoteres ekdoseis . exo katalixei oti den m aresei , apo piso apla trogetai alla apo mpros den mou kathetai me tipota . krima .tora gia ta 50000+ pou theloun den kanei na ekfrasto dimosia me tetious xaraktirismous. se ayta ta lefta eisai se alla kolpa . poio 328 tora

Γιατρέ εσύ έχεις πλεονέκτημα "έδρας" και βλέπεις τα πράγματα με άλλο μάτι !!

katsaraios
31-05-12, 23:35
https://www.youtube.com/watch?v=vSJaQHRn5c4&feature=relmfu

tmilatos
01-06-12, 19:58
Δηλαδή θεωρείς άσχημο το e92? :eek:

Ποοολλλυυυυ μαααακκκρρρυυυυ!!!!

-Θεοοοοφιιιιιλοοοοος-

GiannisRob
02-06-12, 17:43
https://www.f30post.com/goodiesforyou/f30/ami/mperformance/DSC_0137.jpg

https://www.f30post.com/goodiesforyou/f30/ami/mperformance/DSC_0180.jpg

https://www.f30post.com/goodiesforyou/f30/ami/mperformance/DSC_0144.jpg

https://www.f30post.com/forums/showthread.php?t=699610

Skyline_IS
02-06-12, 20:13
https://www.bimmerpost.com/goodiesforyou/f30/msportmalaysia/f30-m-performance8.jpg



:tt1::tt1::tt1:

SuperSonic
03-06-12, 10:21
Μου αρεσει που γραφουν και στο ταμπλο "M//Performance"...

Aστεια πραγματα για εμενα,κανε οτι κανεις με την εξελιξη τις εταιριας αλλα μη χαντακωνεις το ονομα Μotorsportthumb

alexk
03-06-12, 10:28
Εμένα πάντως μου αρέσει πάρα πολύ.
Είναι πολύ όμορφο εξωτερικά και εσωτερικά (το έχω δει από κοντά).

Για τα ///Μ κτλ. τα έχουμε ξαναπεί.
Όποιος θέλει αληθινό Μ, πρέπει να πάει σε μεταχειρισμένο.

tassos
03-06-12, 11:19
Επίσης μ άρεσε, οι φωτο τελικά το αδικούσαν, από κοντά όμορφο, κρύβει τον όγκο του, πολύ ποιοτίκο μέσα

alexk
03-06-12, 11:46
Επίσης μ άρεσε, οι φωτο τελικά το αδικούσαν, από κοντά όμορφο, κρύβει τον όγκο του, πολύ ποιοτίκο μέσα

Συμφωνώ απόλυτα !

Βέβαια, είναι πιο μεγάλο πλέον (σαν 5αρι).
Άλλωστε και το 5αρι είναι σε μέγεθος παλιότερου 7αριου.

Άλλα είναι καλό αυτοκίνητο, έχει πολύ ωραίες λεπτομέρειες.

Θα οδηγήσω σύντομα και θα σας πω εντυπώσεις.

super duper
03-06-12, 14:37
ειναι πολλα τα 10.000 για την εποχη που ζουμε!

SuperSonic
04-06-12, 11:00
Δεν το εχω δει και δεν εχω αποψη,απο τις εικονες παντως σαν σχεδιο δεν ειναι ασχημο.

PATSIMINI
04-06-12, 13:11
Το εχω δει απο κοντα...ειναι πολυ καλο σαν μικρο πενταρι...στις φωτο χανει αρκετε και φαινεται η μουρη του να κατεβαινει κατω χαμηλα το οποιο κανουν και οι κερδιες μπροστα που ειναι φαρδιες και ενισχυουν την εικονα αυτη...απο κοντα ομως κατι τετοιο δε συμβαινει ενω γενικοτερα το αμαξακι εχει παχυνει και φαινεται του μπανιασμενο απο παντου..

alexk
23-06-12, 19:38
Θα οδηγήσω σύντομα και θα σας πω εντυπώσεις.

Σήμερα λοιπόν οδήγησα ένα, 320 ντίζελ.
Ωραίο αυτοκίνητο και γνήσιο BMW.
Με εντυπωσίασε η κατανάλωση.
Τα φρένα δεν μου άρεσαν λόγω της αίσθησής τους, βέβαια είναι αποτελεσματικά.
Το πάτημά του σωστό, το Ε90 είναι πιο ενδιαφέρον βέβαια (όπως και κάθε παλαιότερο BMW).
To τιμόνι του είναι ωραίο.
Γενικά ένα καλό αυτοκίνητο πιστεύω, άνετο, πολυτελές, σπορτίβικο.
Πιστεύω είναι ένα βήμα μπροστά από το Ε90, βέβαια όπως είπαμε είναι μεγαλύτερο σε μέγεθος μιας και είναι πιο κοντά σε 5αρι.
Άλλωστε και το 5αρι είναι πιο κοντά σε μέγεθος παλιού 7αριου.

Είμαι σίγουρος όποιος το πάρει θα το ευχαριστηθεί.

14180

Περίεργο εσωτερικό... τα χρώματα δεν μου αρέσουν. Μαύρο είναι κουκλί.

14181

ΥΓ :

Οδήγησα και αυτό που ήθελα εδώ και καιρό να το οδηγήσω.
Πολύ ωραίο πάτημα, ευχάριστο γενικά, η εξάτμιση κάνει τρελά σκασίματα.
Το μοτέρ ΠΑΤΑΤΑ μεγάλη, το λαγκ είναι τεράστιο και απαράδεκτο.
ΑΙΣΧΟΣ
14182

PATSIMINI
23-06-12, 22:06
Σήμερα λοιπόν οδήγησα ένα, 320 ντίζελ.
Ωραίο αυτοκίνητο και γνήσιο BMW.
Με εντυπωσίασε η κατανάλωση.
Τα φρένα δεν μου άρεσαν λόγω της αίσθησής τους, βέβαια είναι αποτελεσματικά.
Το πάτημά του σωστό, το Ε90 είναι πιο ενδιαφέρον βέβαια (όπως και κάθε παλαιότερο BMW).
To τιμόνι του είναι ωραίο.
Γενικά ένα καλό αυτοκίνητο πιστεύω, άνετο, πολυτελές, σπορτίβικο.
Πιστεύω είναι ένα βήμα μπροστά από το Ε90, βέβαια όπως είπαμε είναι μεγαλύτερο σε μέγεθος μιας και είναι πιο κοντά σε 5αρι.
Άλλωστε και το 5αρι είναι πιο κοντά σε μέγεθος παλιού 7αριου.

Είμαι σίγουρος όποιος το πάρει θα το ευχαριστηθεί.

14180

Περίεργο εσωτερικό... τα χρώματα δεν μου αρέσουν. Μαύρο είναι κουκλί.

14181

ΥΓ :

Οδήγησα και αυτό που ήθελα εδώ και καιρό να το οδηγήσω.
Πολύ ωραίο πάτημα, ευχάριστο γενικά, η εξάτμιση κάνει τρελά σκασίματα.
Το μοτέρ ΠΑΤΑΤΑ μεγάλη, το λαγκ είναι τεράστιο και απαράδεκτο.
ΑΙΣΧΟΣ
14182

καλα οχι και αισχος..εχει βραβευτει το μοτερ πολλακις και εχει χαρακτηριστει ηλεκτρικο...μηπως εισαι λιγο υπερβολικος?

alexk
23-06-12, 22:18
καλα οχι και αισχος..εχει βραβευτει το μοτερ πολλακις και εχει χαρακτηριστει ηλεκτρικο...μηπως εισαι λιγο υπερβολικος?

Πέραν των βραβείων, εσύ το έχεις οδηγήσει και έχεις άποψη ?

Είμαι σε στροφή, με 2.500 στροφές, πατάς τέρμα γκάζι.
Περιμένεις
<1ο δευτερόλεπτο>
περιμένεις
<2ο δευτερόλεπτο>
νιώθεις ότι θα αρχίσει να επιταχύνει
<2.5 - 3 δευτερόλεπτα>
αρχίζει να φορτώνει σιγά σιγά

Το δοκίμασα πολλές φορές, σε στροφές και ευθείες, με 2α και 3η ταχύτητα.
Κάθε φορά συνέβαινε το ίδιο πράγμα, είτε με 2500, είτε με 3000, είτε με 3500.
Τέτοια υστέρηση στην απόκριση δεν έχω δει σε μοντέρνο κινητήρα τούρμπο.
Και ο φίλος μου που το οδήγησε μετά από εμένα (είχε fiat coupe turbo+) συμφώνησε ότι έτσι δουλεύει και δεν είμαι τρελός.

Άν αυτό θεωρείται ωραίος κινητήρας, τότε ναι είμαι υπερβολικός.
Δεν είναι δυνατόν να πατάς το γκάζι, να σε γράφει για 2-3 δευτερόλεπτα, και μετά τίποτε το συνταρακτικό να μην συμβαίνει.

PATSIMINI
23-06-12, 22:24
Πέραν των βραβείων, εσύ το έχεις οδηγήσει και έχεις άποψη ?

Είμαι σε στροφή, με 2.500 στροφές, πατάς τέρμα γκάζι.
Περιμένεις
<1ο δευτερόλεπτο>
περιμένεις
<2ο δευτερόλεπτο>
νιώθεις ότι θα αρχίσει να επιταχύνει
<2.5 - 3 δευτερόλεπτα>
αρχίζει να φορτώνει σιγά σιγά

Το δοκίμασα πολλές φορές, σε στροφές και ευθείες, με 2α και 3η ταχύτητα.
Κάθε φορά συνέβαινε το ίδιο πράγμα, είτε με 2500, είτε με 3000, είτε με 3500.
Τέτοια υστέρηση στην απόκριση δεν έχω δει σε μοντέρνο κινητήρα τούρμπο.
Και ο φίλος μου που το οδήγησε μετά από εμένα (είχε fiat coupe turbo+) συμφώνησε ότι έτσι δουλεύει και δεν είμαι τρελός.

Άν αυτό θεωρείται ωραίος κινητήρας, τότε ναι είμαι υπερβολικός.
Δεν είναι δυνατόν να πατάς το γκάζι, να σε γράφει για 2-3 δευτερόλεπτα, και μετά τίποτε το συνταρακτικό να μην συμβαίνει.

ναι το εχω οδηγησει πολλες φορες μαλιστα και νορμαλ και πειραγμενο με πολλα πολλα περισσοτερα αλογα...δεν ειπαμε οτι δεν εχει λαγκ αλλα αισχος δεν ειναι σιγουρα..αυτο ειπα εγω...

Stradale
24-06-12, 05:44
Συμφωνώ με τον Αλέξη, είχα παρόμοια εμπειρία και ναι,προς το αίσχος παει...

Υ.Γ. Μην κατηγορείται την ΒΜW αν η τριαρα κοστίζει τα αντερα της Ελλάδα. Εδω η 328 ξεκινάει απο 38...

oldcarskickass
24-06-12, 14:37
Ρε παιδιά συγνώμη, αλλά αγοράζετε αμάξι κρίνοντας απλά και μόνο από την εμφάνισή του;

Ε απλά συγνώμη τότε, αλλά είστε σε λάθος μάρκα.

Απλά γιατί ξεχνάτε (ή απλά δεν αναφέρετε) τα σημαντικότερα.

Παράδειγμα (από το οποίο έχω εμπειρία) το Ε87 (ο παλιός άσος), ο οποίος απλά ΔΕΝ βλέπετε από καμία γωνία με κανένα πακέτο εξοπλισμού, το λιγότερο που σου προκαλεί είναι εμετός μέχρις σημείου να βγαίνει χολή, ειδικά από τα πλάγια όπου είναι σα να έχει καθίσει στο κέντρο κάποιος 850 κιλών και το αμάξωμα έχει σκεβρώσει, ΑΛΛΑ από οδήγηση είναι απλά άλλο πράγμα (με μόνο μειονέκτημα το κλασσικό των BMW, δλδ τα φρένα, τα οποία τελειώνουν σχετικά γρήγορα).

Αναφέρω κάποια σχετικά
1)το ΜΟΝΟ πισωκίνητο στην κατηγορία του με πίσω κίνηση
2)το μόνο στην κατηγορία του με ζύγισμα 50 : 50 και ας γκρινιάζουν οι τετρακύλινδροι βενζινοκίνητοι ότι αλλάζουν δύσκολα τα μπουζί, έχουνε γνώση οι φύλακες
3)το πιο άμεσο τιμόνι από όλα στην κατηγορία του.

Το ίδιο ισχύει και για τις κακάσχημες φάλαινες και γουρούνες Ε6Χ (5άρια και 6άρια) τα πράματα απλά δεν βλέπονται, και όποιος πει οτιδήποτε αντίθετο είμαι σίγουρος ότι φαντασιώνεται σεξ με 90χρονες αγγλίδες νοσοκόμες τίγκα στο κίτρινο δάχτυλο από το τσιγάρο και κίτρινα και σάπια δόντια, αλλά τα οχήματα είχαν από τα καλύτερα V10 ever (ορισμένοι τα κόντραραν με φεράρι, όχι V10 φεράρι, σκέτο φεράρι) και μοίραζαν κ@@λα με τον τόνο.

Αφήστε λοιπόν την εμφάνιση, έτσι και αλλιώς όταν οδηγάς δεν βλέπεις το δικό σου αμάξι αλλά των άλλων, και αν είστε σε φάση όπου οδηγείτε ένα αμάξι και μετράτε τα πόσα βλέμματα σας καρφώνουν αντί να το οδηγείτε πραγματικά πάρτε ένα 316 οποιασδήποτε κατηγορίας, γιατί αν αρχίσουμε να ζηλεύουμε τα μερκ μόνο και μόνο λόγω εμφάνισης (ομολογουμένως έτη φωτός μπροστά) πρέπει να έρθει πακέτο και η χάλια αλληλεπίδρασή τους με τον οδηγό (τουλάχιστον στα μη AMG μοντέλα).

Μην είστε fashion victims, οδηγείστε χωρίς αύριο, και αυτό σε λογικά χρήματα το κάνει ΜΟΝΟ η BMW και ΕΥΤΥΧΩΣ το κάνει ακόμα και τώρα.

ΥΓ: και αν καίγεσται τόσο για εμφάνιση ΔΥΟ είναι τα απόλυτα BMW στα οποία τα καχούνας της εμφάνισής του συμβαδίζουν με αυτά της ικανότητας οδήγησης που απαιτούν από τον οδηγό, το Ζ3 coupe και το CSL, ΟΛΑ τα άλλα είναι απλά άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

Monsta
24-06-12, 15:56
Ρε παιδιά συγνώμη, αλλά αγοράζετε αμάξι κρίνοντας απλά και μόνο από την εμφάνισή του;

Ε απλά συγνώμη τότε, αλλά είστε σε λάθος μάρκα.





Εμείς οι σαραντάρηδες ζήσαμε & αγαπήσαμε τη bmw από τα 70's & 80's με τα καλλίγραμμα σχέδιά της, οπότε επέτρεψέ μου να διαφωνήσω Λευτέρη.


Φαντάζομαι όμως κι εσύ στα 85 πλέον, πόσο θα χεις νοσταλγήσει τα πανέμορφα εκείνα σχέδια... :original:

SuperSonic
24-06-12, 16:53
Το 90% που αγοραζει Bmw το αγοραζει απο ομορφια και Brad name.
To αλλο 10% γιατι ξερει τι αγοραζει..

DIMITr|S
24-06-12, 18:56
απλα ειναι σχεδιασμενα οχι για σημερα αλλα και για τα επομενα χρονια.....αυτος ειναι ο λογος που τα bmw παλιωνουν δυσκολα.....αμα δειξεις ενα coupe e46 m-packet σε μια ασχετη γυναικα θα καταλαβει οτι ειναι πλεον 11 χρονών?θα νομιζει οτι ειναι καινουριο

m-power_01
24-06-12, 19:11
Γενικά για την κουβέντα.

@ Alexk χωρίς να το έχω οδηγήσει, τώρα που το είπες θα το επιδιωξω, εικάζω ότι το lag αυτό θα είναι σκόπιμο και θα οφείλεται στην ηλεκτρική πεταλούδα. Φαντάζομαι ότι για θέματα κατανάλωσης, ρύπων, κρατασμών κτλ θα έχουν κάνει αυτόν τον συμβιβασμό. Πιστεύω ότι με έναν αναπρογραμματισμό θα μεταμορφώνεται.

@ oldcar Λευτέρη τα γούστα μας είναι διαφορετικά. Εγω θεωρώ όμορφα όλα τα αυτοκίνητα που ανέφερες.

@ monsta ο Λευτέρης πριν 85 χρόνια δεν ήταν ούτε ιδέα. Ο πατέρας επίσης δεν ήταν στο προγραμμα ακόμα.

oldcarskickass
24-06-12, 20:13
Εμείς οι σαραντάρηδες ζήσαμε & αγαπήσαμε τη bmw από τα 70's & 80's με τα καλλίγραμμα σχέδιά της, οπότε επέτρεψέ μου να διαφωνήσω Λευτέρη.


Φαντάζομαι όμως κι εσύ στα 85 πλέον, πόσο θα χεις νοσταλγήσει τα πανέμορφα εκείνα σχέδια... :original:


Και εγώ που δεν τα έζησα (δούλευα στα ανθρακωρυχεία 48 χρόνια λολ) αυτά τα μοντέλα κάτι μου λένε, αναγνωρίζω βέβαια και το τεράστιο άλμα που έγινε μεταξύ Ε30 - Ε36 και λιγότερο στο Ε46 (και κάτι αντίστοιχο ισχύει για τα 5άρια αντίστοιχης εποχής).

Το θέμα όμως είναι ότι εδώ και μια πενταετία εκτός από την εξαίρεση του 1 coupe δεν βλέπω κάποιο σχήμα που θα έλεγα μέσα μου ότι ΑΥΤΟ είναι αμάξι που ΜΟΝΟ η BMW μπορεί να το βγάλει. Εκεί κολλάω, το αποδέχτηκα και τελείωσε, δεν μπορώ όμως να κρίνω όλη την μηχανολογική δουλειά που έχει ανέβει ολόκληρα έβερεστ για να κρατηθεί εκεί που ήταν πάντα.


Γενικά για την κουβέντα.

@ Alexk χωρίς να το έχω οδηγήσει, τώρα που το είπες θα το επιδιωξω, εικάζω ότι το lag αυτό θα είναι σκόπιμο και θα οφείλεται στην ηλεκτρική πεταλούδα. Φαντάζομαι ότι για θέματα κατανάλωσης, ρύπων, κρατασμών κτλ θα έχουν κάνει αυτόν τον συμβιβασμό. Πιστεύω ότι με έναν αναπρογραμματισμό θα μεταμορφώνεται.

@ oldcar Λευτέρη τα γούστα μας είναι διαφορετικά. Εγω θεωρώ όμορφα όλα τα αυτοκίνητα που ανέφερες.

@ monsta ο Λευτέρης πριν 85 χρόνια δεν ήταν ούτε ιδέα. Ο πατέρας επίσης δεν ήταν στο προγραμμα ακόμα.

Κανείς δεν είναι τελείως τέλειος ωρε Σπύρο.

ΥΓ: μη λες για τα χρόνια ρε, εδώ και 35 χρόνια παίρνω σύνταξη, θα με φάει το ΣΔΟΕ.

alexk
24-06-12, 21:57
Γενικά για την κουβέντα.

@ Alexk χωρίς να το έχω οδηγήσει, τώρα που το είπες θα το επιδιωξω, εικάζω ότι το lag αυτό θα είναι σκόπιμο και θα οφείλεται στην ηλεκτρική πεταλούδα. Φαντάζομαι ότι για θέματα κατανάλωσης, ρύπων, κρατασμών κτλ θα έχουν κάνει αυτόν τον συμβιβασμό. Πιστεύω ότι με έναν αναπρογραμματισμό θα μεταμορφώνεται.


Ναι, αυτό είναι πολύ πιθανό γιατί έχει τούρμπο μεταβλητής γεωμετρίας και έπρεπε να τουρμπίζει σε χρόνο dt.
Προφανώς και το έχουν να κοιμάται.

Dimitrios
24-06-12, 22:34
απλα ειναι σχεδιασμενα οχι για σημερα αλλα και για τα επομενα χρονια.....αυτος ειναι ο λογος που τα bmw παλιωνουν δυσκολα.....αμα δειξεις ενα coupe e46 m-packet σε μια ασχετη γυναικα θα καταλαβει οτι ειναι πλεον 11 χρονών?θα νομιζει οτι ειναι καινουριο

Απλή υπενθύμιση προς όλους!!!! Το Ε46 έκλεισε 14 χρόνια πλέον καθότι εμφανίστηκε τον 2/1998!!!!!!!

alexk
24-06-12, 22:42
Ρε παιδιά συγνώμη, αλλά αγοράζετε αμάξι κρίνοντας απλά και μόνο από την εμφάνισή του;

Ε απλά συγνώμη τότε, αλλά είστε σε λάθος μάρκα.

Απλά γιατί ξεχνάτε (ή απλά δεν αναφέρετε) τα σημαντικότερα.

Παράδειγμα (από το οποίο έχω εμπειρία) το Ε87 (ο παλιός άσος), ο οποίος απλά ΔΕΝ βλέπετε από καμία γωνία με κανένα πακέτο εξοπλισμού, το λιγότερο που σου προκαλεί είναι εμετός μέχρις σημείου να βγαίνει χολή, ειδικά από τα πλάγια όπου είναι σα να έχει καθίσει στο κέντρο κάποιος 850 κιλών και το αμάξωμα έχει σκεβρώσει, ΑΛΛΑ από οδήγηση είναι απλά άλλο πράγμα (με μόνο μειονέκτημα το κλασσικό των BMW, δλδ τα φρένα, τα οποία τελειώνουν σχετικά γρήγορα).

Αναφέρω κάποια σχετικά
1)το ΜΟΝΟ πισωκίνητο στην κατηγορία του με πίσω κίνηση
2)το μόνο στην κατηγορία του με ζύγισμα 50 : 50 και ας γκρινιάζουν οι τετρακύλινδροι βενζινοκίνητοι ότι αλλάζουν δύσκολα τα μπουζί, έχουνε γνώση οι φύλακες
3)το πιο άμεσο τιμόνι από όλα στην κατηγορία του.

Το ίδιο ισχύει και για τις κακάσχημες φάλαινες και γουρούνες Ε6Χ (5άρια και 6άρια) τα πράματα απλά δεν βλέπονται, και όποιος πει οτιδήποτε αντίθετο είμαι σίγουρος ότι φαντασιώνεται σεξ με 90χρονες αγγλίδες νοσοκόμες τίγκα στο κίτρινο δάχτυλο από το τσιγάρο και κίτρινα και σάπια δόντια, αλλά τα οχήματα είχαν από τα καλύτερα V10 ever (ορισμένοι τα κόντραραν με φεράρι, όχι V10 φεράρι, σκέτο φεράρι) και μοίραζαν κ@@λα με τον τόνο.

Αφήστε λοιπόν την εμφάνιση, έτσι και αλλιώς όταν οδηγάς δεν βλέπεις το δικό σου αμάξι αλλά των άλλων, και αν είστε σε φάση όπου οδηγείτε ένα αμάξι και μετράτε τα πόσα βλέμματα σας καρφώνουν αντί να το οδηγείτε πραγματικά πάρτε ένα 316 οποιασδήποτε κατηγορίας, γιατί αν αρχίσουμε να ζηλεύουμε τα μερκ μόνο και μόνο λόγω εμφάνισης (ομολογουμένως έτη φωτός μπροστά) πρέπει να έρθει πακέτο και η χάλια αλληλεπίδρασή τους με τον οδηγό (τουλάχιστον στα μη AMG μοντέλα).

Μην είστε fashion victims, οδηγείστε χωρίς αύριο, και αυτό σε λογικά χρήματα το κάνει ΜΟΝΟ η BMW και ΕΥΤΥΧΩΣ το κάνει ακόμα και τώρα.

ΥΓ: και αν καίγεσται τόσο για εμφάνιση ΔΥΟ είναι τα απόλυτα BMW στα οποία τα καχούνας της εμφάνισής του συμβαδίζουν με αυτά της ικανότητας οδήγησης που απαιτούν από τον οδηγό, το Ζ3 coupe και το CSL, ΟΛΑ τα άλλα είναι απλά άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

Είσαι Θεός, ΤΕΛΟΣ

GiannisRob
24-06-12, 22:43
Ναι, αυτό είναι πολύ πιθανό γιατί έχει τούρμπο μεταβλητής γεωμετρίας και έπρεπε να τουρμπίζει σε χρόνο dt.
Προφανώς και το έχουν να κοιμάται.

Για αυτό το μοτέρ δεν ήταν που είχε βγει νέα χαρτογράφηση λόγω του θέματος με τον τεντωτήρα του χρονισμού?

alexk
24-06-12, 22:56
Για αυτό το μοτέρ δεν ήταν που είχε βγει νέα χαρτογράφηση λόγω του θέματος με τον τεντωτήρα του χρονισμού?

Δεν το γνωρίζω, δεν έχω παρακολουθήσει το νέο Μινι καθόλου.

giannis_compact
24-06-12, 23:16
Απλή υπενθύμιση προς όλους!!!! Το Ε46 έκλεισε 14 χρόνια πλέον καθότι εμφανίστηκε τον 2/1998!!!!!!!

Μηπως παρουσιαστηκε τοτε? Γιατι τα πρωτα αρχισαν να κυκλοφορουν τον 9/1998!

Dimitrios
25-06-12, 02:54
Μηπως παρουσιαστηκε τοτε? Γιατι τα πρωτα αρχισαν να κυκλοφορουν τον 9/1998!

Σου παραθέτω το τεστ 4τροχών Απρίλιος 1998!!!


https://library.techlink.gr/4t/article.asp?mag=1&issue=28&article=178

Monsta
25-06-12, 20:43
Παράδειγμα (από το οποίο έχω εμπειρία) το Ε87 (ο παλιός άσος), ο οποίος απλά ΔΕΝ βλέπετε από καμία γωνία με κανένα πακέτο εξοπλισμού, το λιγότερο που σου προκαλεί είναι εμετός μέχρις σημείου να βγαίνει χολή, ειδικά από τα πλάγια όπου είναι σα να έχει καθίσει στο κέντρο κάποιος 850 κιλών και το αμάξωμα έχει σκεβρώσει, .......


thumb



https://www.sniffpetrol.com/AdBMW1series.jpg

DIMITr|S
26-06-12, 00:35
xaxa το παρακανανε στη φωτο!τι φοραει ?14αρια με 100 προφιλ?χαχα
παντως η καινουρια πρεπει να στριβει και πιο τρενο

oldcarskickass
26-06-12, 01:29
thumb



https://www.sniffpetrol.com/AdBMW1series.jpg

ΑΚΡΙΒΩΣ το δικό μου σε άσπρο!!
Ευχαριστώ για την φωτό, είμαι και σε δίαιτα, πάω να ξεράσω.

ntinos
26-06-12, 06:39
σαν μοντελο της burago δειχνει η φωτο....

anyway,

Η δικη μου αποψη παντως ειναι διαφορετικη απο την δικη σας ;-)

m-power_01
27-06-12, 00:12
Ρε ο άσος είναι μια χαρά! Ο τρίπορτος τα σπάει και ο πεντάπορτος είναι κάτι παραπάνω από αποδεκτός. Εντάξει κάποιες "φτηνές" εκδοσεις με μαύρα πλαστικά και τάσια ίσως χαλάνε κάποιους. Αλλά πόσοι πια έχετε γκαράζ με γκαζόν συντριβανακι και κούνια να καθεστε να χαζευετε το αμάξι; Την περισσότερη ώρα μέσα κάθεσαι, και μόλις πιάσεις το τιμόνι του η κουβέντα σταματάει εκει!

Αααα και μην ξεχάσω ...ο ανταγωνισμός ποιος είναι ; Το A3 sportsback;

giannis_compact
27-06-12, 01:46
Ρε ο άσος είναι μια χαρά! Ο τρίπορτος τα σπάει και ο πεντάπορτος είναι κάτι παραπάνω από αποδεκτός. Εντάξει κάποιες "φτηνές" εκδοσεις με μαύρα πλαστικά και τάσια ίσως χαλάνε κάποιους. Αλλά πόσοι πια έχετε γκαράζ με γκαζόν συντριβανακι και κούνια να καθεστε να χαζευετε το αμάξι; Την περισσότερη ώρα μέσα κάθεσαι, και μόλις πιάσεις το τιμόνι του η κουβέντα σταματάει εκει!

Αααα και μην ξεχάσω ...ο ανταγωνισμός ποιος είναι ; Το A3 sportsback;

Ποσο σωστα τα εκφραζεις!! Δε μπορω παρα να συμφωνησω μαζι σου!! Την ιδια ακριβως αποψη εχω και γω!!
Κουκλακι ειναι, ουτε 18-9αρες χρειαζεται ουτε χαμηλωμα ουτε Μ πακ ουτε τιποτα!!
https://s15.postimage.org/s7xulpgzf/bmw116_1_753932.jpg (https://postimage.org/)
upload pictures (https://postimage.org/)

Vasilis M3
27-06-12, 09:10
Eμένα προσωπικά μου αρέσει αρκετά η F30.Τα ίδια λέγαμε όλοι και για την Ε92 και σήμερα εμένα τουλάχιστον μου αρέσει πάρα πολύ.

Eξωτερικά και ιδιαίτερα πίσω θυμίζει F10.Ισως μπροστά να έχει ένα θεματάκι με τα φώτα που ακουμπάνε στις καρδιές...εντάξει νωρίς είναι ακόμα θα το συνηθήσει το μάτι μας.Οπως και να 'χει με κανα φρυδάκι σώζεται.:original:

Το εσωτερικό του είναι πάρα πολύ ωραίο...γενικά οι εσωτερικοί χώροι είναι ένα απο τα πολλά ατού της BMW!

Leonidas E39 μακάρι να ήταν μόνο το πλαστικό στον θόλο...τα γυμνά καλώδια δεξιά τι σου λένε???:th_Laie_67-1:

Είχα για ένα Σ/Κ την 523 F10....απίστευτο αμάξι.Πραγματικά αν είχα τα λεφτά να το αποκτήσω θα το είχα κάνει απο την πρώτη στιγμή.Απίστευτη οικονομία,ποιότητα παντού και τρομερή κύλιση.

Θα συμφωνίσω σε αυτό που είπαν αρκετοί πιο πριν.Η BMW είναι πολύ μπροστά στον σχεδιασμό.Εδώ πολλά Μ3 Ε46 είναι 11 χρονών..:shok:

Dimitrios
27-06-12, 15:49
Γενικώς το F30 τα σπάει, αν είχα 50000 να τη αγοράσω καλά θα ήταν, εννοείται 328i σπορ αναρτηση κ.ο.κ

Μεγαλη συμπτωση κιολας 30 χρονια μετα το Ε30 εμφανιζεται η F30 και ειναι και οι 2 τριαρες!!!! χααχχααχαχαχαχα!!!!!

Driver M
27-06-12, 17:58
Mια χαρά είναι η νέα 3άρα.
Μόνο από το πλάι δεν μου αρέσει που στο τέλος του καπό κάνει μια καμπούρα (η οποία είναι λογικά για την προστασία των πεζών) κι επίσης δεν μου αρέσει το σχήμα των φαναριών που είναι τραβηγμένα έτσι ώστε να ακουμπούν στα νεφρά.
Αν δεν υπήρχαν αυτά τα 2 σημεία, θα την έβρισκα σχεδόν αψεγάδιαστη.
Γενικά πάντως, μοιάζει αρκετά στην Ε90 απλά είναι, σαν διάδοχος άλλωστε, πιο εξελιγμένη, ιδίως πίσω.
Σε γενικές γραμμές όμως μοιάζουν, σε αντίθεση πχ με την Ε46 που η Ε90 αν και διάδοχος, δεν είχε καμια σχέση.

Γενικά οι νέες BMW είναι αρκετά όμορφες (με την εξαίρεση του κακάσχημου, απ'όπου κι αν τον κοιτάξεις, άσσου), απλά η μόνη μου ένσταση είναι η πολύ μεγάλη ομοιότητα των σειρών 3,5,7 που είναι σχεδόν σαν το ίδιο αυτοκίνητο με διαφορετικό μήκος (σαν τα Α4-6-8 ένα πράγμα), κάτι που προσωπικά δεν μου αρέσει γιατί δείχνει έλλειψη έμπνευσης.
Κατά τ'άλλα όμως, αν δει μεμονωμένα κανείς τα μοντέλα αυτά, είναι αρκετά κομψά και πολύ πιο εύπεπτα στο μάτι από τους προκατόχους τους.
Άσε που με τους νέους κινητήρες πρέπει να είναι τρελός κάποιος για να προτιμήσει C ή A4 απ'την F30.

Για την 6άρα επίτηδες δε μίλησα γιατί τα σχόλια απλά...περιττεύουν.

oldcarskickass
27-06-12, 18:07
Το mercedes C όμως κυκλοφορεί από το 7 η το 8 αν δεν κάνω λάθος, και το όχημα από θέμα εμφάνισης τα σπάει.

giannis_compact
27-06-12, 19:07
Το mercedes C όμως κυκλοφορεί από το 7 η το 8 αν δεν κάνω λάθος, και το όχημα από θέμα εμφάνισης τα σπάει.

Απο τον Απριλιο του 07... Ειχαμε παει για ανταλλαγη τοτε, εχουμε το προηγουμενο και οταν ειχε βγει ειχε ξενισει αρκετους σε σχεση με το W203! Με τον καιρο, ομως, εγινε πολυ ποθητο αυτοκινητο!

Nick bmwlover
27-06-12, 19:24
Ρε ο άσος είναι μια χαρά! Ο τρίπορτος τα σπάει και ο πεντάπορτος είναι κάτι παραπάνω από αποδεκτός. Εντάξει κάποιες "φτηνές" εκδοσεις με μαύρα πλαστικά και τάσια ίσως χαλάνε κάποιους. Αλλά πόσοι πια έχετε γκαράζ με γκαζόν συντριβανακι και κούνια να καθεστε να χαζευετε το αμάξι; Την περισσότερη ώρα μέσα κάθεσαι, και μόλις πιάσεις το τιμόνι του η κουβέντα σταματάει εκει!

Αααα και μην ξεχάσω ...ο ανταγωνισμός ποιος είναι ; Το A3 sportsback;
:thumbsup:+1000000....
Σπυρο ολα αυτα τα λενε γιατι δεν εχουν δει η ξεχνανε τον δικο μου,του Παναγιωτη(χαλκιδα 116μπακ),του Ηλια120ε87,του Σπυρου ε81,ολα ειναι κουκλια:thumbsup:

oldcarskickass
27-06-12, 19:30
:thumbsup:+1000000....
Σπυρο ολα αυτα τα λενε γιατι δεν εχουν δει η ξεχνανε τον δικο μου,του Παναγιωτη(χαλκιδα 116μπακ),του Ηλια120ε87,του Σπυρου ε81,ολα ειναι κουκλια:thumbsup:

Πιθανώς! Ο δικός μου πάντως ό,τι και να του κάνω εμφανισιακά ήταν είναι και θα είναι γτπ.

Driver M
27-06-12, 19:38
Το mercedes C όμως κυκλοφορεί από το 7 η το 8 αν δεν κάνω λάθος, και το όχημα από θέμα εμφάνισης τα σπάει.
Μια χαρά είναι η C ακόμα και σήμερα δεν λέω, πόσο μάλλον για τα τέλη του 7 που κυκλοφόρησε.
Αλλά απ΄τη στιγμή που θα κυκλοφορεί για 1,5-2 χρόνια ακόμα, σημαίνει ότι για το διάστημα αυτό θα ανταγωνίζεται την F30.
Ε, μου φαίνεται ανόητο να πάει κάποιος στη merc και όχι στην καινούρια 3άρα.

Το Α4 έτσι κακομούτσουνο και βαρετό σχεδιαστικά (και οδηγικά) το βάζω έτσι κι αλλιώς στην απ'έξω αφού κι απ'την Ε90 (ιδίως τη fl) υστερούσε τραγικά κατ'εμέ.
Όσο εντυπωσιακό και ματσό είναι το Α5, τόσο κασόνι είναι το Α4 εξωτερικά.

Nick bmwlover
27-06-12, 19:45
Πιθανώς! Ο δικός μου πάντως ό,τι και να του κάνω εμφανισιακά ήταν είναι και θα είναι γτπ.

:th_Laie_67-1:Μην το λες...

oldcarskickass
27-06-12, 20:13
Μια χαρά είναι η C ακόμα και σήμερα δεν λέω, πόσο μάλλον για τα τέλη του 7 που κυκλοφόρησε.
Αλλά απ΄τη στιγμή που θα κυκλοφορεί για 1,5-2 χρόνια ακόμα, σημαίνει ότι για το διάστημα αυτό θα ανταγωνίζεται την F30.
Ε, μου φαίνεται ανόητο να πάει κάποιος στη merc και όχι στην καινούρια 3άρα.

Το Α4 έτσι κακομούτσουνο και βαρετό σχεδιαστικά (και οδηγικά) το βάζω έτσι κι αλλιώς στην απ'έξω αφού κι απ'την Ε90 (ιδίως τη fl) υστερούσε τραγικά κατ'εμέ.
Όσο εντυπωσιακό και ματσό είναι το Α5, τόσο κασόνι είναι το Α4 εξωτερικά.


Προσωπικά θα πήγαινα ΠΑΛΙ στην BMW όχι για εμφανισιακούς λόγους, αλλά γιατί θεωρούσα θεωρώ και θα θεωρώ μέχρι το ΚΚΕ να βγει κυβέρνηση ότι τα Mercedes (ΟΛΑ πλην των α με γκε) είναι για αυτούς που λέει ο πατέρας μου, για γεννημένους κουρασμένους.


:th_Laie_67-1:Μην το λες...

Για να μην παρεξηγηθούμε κιόλας, μπορεί να εκφράζομαι άσχημα για τον άσσο, αλλά τονίζω ότι είναι καθαρά προσωπική γνώμη, πολλές φορές το παρακάνω και για γραφικούς λόγους! Αλλά ναι το λέω, ο άσσος δεν μου αρέσει ρε γμτ, ποτέ δεν μου άρεσε, ΜΟΝΟ το προφίλ κάτι πάει να πει και αυτό μόνο με μπακ προφυλακτήρα.

Nick bmwlover
27-06-12, 20:23
Για να μην παρεξηγηθούμε κιόλας, μπορεί να εκφράζομαι άσχημα για τον άσσο, αλλά τονίζω ότι είναι καθαρά προσωπική γνώμη, πολλές φορές το παρακάνω και για γραφικούς λόγους! Αλλά ναι το λέω, ο άσσος δεν μου αρέσει ρε γμτ, ποτέ δεν μου άρεσε, ΜΟΝΟ το προφίλ κάτι πάει να πει και αυτό μόνο με μπακ προφυλακτήρα.
Δεν υπαρχει καμια περιπτωση,οποτε μην αγχωνεσαιthumb...Κ εμενα δεν μου αρεσε ο (πρωτος) ασσος που περιεγραψε ο Σπυρος με τα μαυρα πλαστικα κ τα τασια,αλλα ο δικος μου μου αρεσε απο την πρωτη στιγμη κ μου αρεσει παρα πολυ ετσι οπως ειναι πλεον,καθως επισης κ οι ασσοι που ανεφερα σε προηγουμενο ποστ...
Η λεπτομερεια κανει την διαφορα σε αυτο το αμαξι...

Leonidas_E39
10-07-12, 19:24
Μολις γυρισα απο test drive θα σας γραψω εντυπώσεις σε λίγη ώρα. :D :D :D :D :D

ntinos
10-07-12, 19:39
Πες τα Όλα !

Leonidas_E39
10-07-12, 22:06
Λοιπον το ραντεβού μου το εκλεισαν την παρασκευη το email το ειχα στειλει ενα μηνα πριν anyway φτανω στον τρικαλιώτη συμπληρώνουμε κατι χαρτιά με ενημερώνουν οτι σε περίπτωση ατυχήματος μας καλύπτει η μικτή ασφάλεια αλλα την απαλλαγή των 750 Ευρω θα την χρεωνομουν εγώ.
Το αυτοκινητο ηταν ενα 320d με τα 184 αλογα στην ποιο απλη εκδοση με 16αρες παρκτρονκ και δερματινο τιμονι με χειριστηρια.
Ξεκινωντας το μοτερ δεν ακουγεται στην καμπινα τιποτα (ρελαντι) βαζω πρώτη και η αισθηση ηταν πολυ ελαστικη σε σχεση με οτι χειροκινητο εχω οδηγησει.
Στα πρωτα μετρα ενεργοποιω το sport mode και βγαινω στον δρομο της Χαλκιδικης.
Απογοητευση δευτερη το γκαζι ακουγε με καθυστερηση 1-2 sec οσες φορες και επαιξα μαζι του.
Η κυληση του ηταν αρκετα καλή στην ευθεια αλλα με υπερβολικα μαλακο για τα δεδομενα μου το setup της αναρτησης το οποιο δινει αρκετες κλίσεις στο αμαξωμα σε συνδυασμο με τα λαστιχα (μπαλόνια) που φορουσε να με φοβησει και να μου δημιουργησει ασαφεια στο τιμονι μπαινοντας με περιπου 130 χιλιομετρα στην εξοδο για αεροδρόμιο.
Απο φρένα πολύ καλη αισθηση και αποτελεσματικα μπορω να πώ .
Το μοτερ μετα τις 4000 σ.α.λ κανει αισθητη την παρουσια του στην καμπινα με ωραιο ήχο που δεν θυμιζει πετρελαιοκινητηρα.
Αφου γυρισαμε πισω μου εβγαλε μια προσφορα ο πωλητης η οποια δεν αντικατοπτριζει και δεν δικαολογει το συγκεκριμενο αμαξι.

Αυτα τα λιγα απο μενα οτι περαιτερω θελησετε να ρωτησετε εδω ειμαι .

:thumbsup::thumbsup:

Υ.Σ Μπαινοντας μετα στο 39αρι το αγαπησα ποιο πολυ. :D :D :D :D

aristent
10-07-12, 22:25
κρατα το 39αρι!!!:thumbsup:

Leonidas_E39
10-07-12, 22:27
Και ποιος ειπε οτι θα το δωσω. :hystericalbs1::hystericalbs1: :hystericalbs1::hystericalbs1:


Χαβαλέ καναμε με το test drive για να εχουμε ολοκληρωμενη άποψη. :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

nikos valvetronic
10-07-12, 22:56
Λεώ και εγώ το είδα το συγκεκριμένο αυτοκίνητο αλλά δεν το έκανα βόλτα.Το σαλόνι του
μου έκανε πολύ καλή εντύπωση και οι χώροι του είναι καλοί σε σχέση με το 46άρι.Το βλέπω
σαν ένα μεγάλυτερο βήμα από το e90,σε σύγκριση από e46 σε ε90.Η τιμή όμως ρε παιδιά
μου φάνηκε τουλάχιστον αστεία για τα δεδομένα που ζούμε.Όλες οι εταιρείες κάνουν ότι
μπορούν για να σταθούν στην αγορά και η BMW πετάει αετό.Έλεος.Τι να πω,ίσως μας φαίνεται
έτσι επειδή πολλοί από μας πήραμε καλά αυτοκίνητα εισαγωγής σε τιμή 1/3 του καινούργιου,δεν ξέρω...
Πάντως ελάχιστα F30 νομίζω ότι θα δούμε στους δρόμους μας...

pilot
10-07-12, 23:54
Ρε Λεω θα μας τρελάνεις? :th_Laie_67-1: Με το σμαρτάκι ''μπαίνω'' με 120 σε εκείνη την στροφή κάθε μέρα και είναι μια χαρά και εσύ ένοιωσες ασάφεια με την 3αρα? Αδυνατώ να το πιστέψω..

vagmag
12-07-12, 07:28
Εχθές βρέθηκα στην BMW Αδαμίδης κ έκανα ένα test drive το 320d F30.

Εξωτερικά μου άρεσε, αν κ η μούρη από κάποιες γωνίες δείχνει λίγο κακομούτσουνη, πιο επιθετική αλλά πλατσουκωτή.... τέσπα αυτά είναι εντελώς υποκειμενικά.

Το εσωτερικό έχει κάποια στοιχεία πολυτέλειας κ κάποια στοιχεία σπορ.

Για να σας βάλω στο κλίμα, το σκεπτικό είναι είτε 320d είτε 320i ή στην άλλη περίπτωση Μ3 Ε92 κ κρατώ το Prius για τα 60.000 χιλιόμετρα που κάνω ετησίως. ..οπότε βάσει αυτών έκρινα....

Το μοτέρ δε με ενόχλησε από θόρυβο. Πολύ άνετο για ταξίδια, κάθεται καλά στο δρόμο. Δε μου φάνηκε ότι θα έπλεε ή ότι θα μου δημιουργούσε ανασφάλεια στα πολλά χιλιόμετρα, αλλά από την άλλη μόλις είχα βγει από το Prius που οι λέξεις αμεσότητα, επικοινωνία, τιμόνι, σπορ κλπ απλά δεν περιλαμβάνονται στο ρεπερτόριο. Ευχαριστημένος λοιπόν από το τιμόνι, από το τράβηγμα, μέχρι αρκετά ψηλά, κοντά στις 5000. Η απόκριση στο γκάζι έχει κάποια καθυστέρηση ακόμα και στο sport πρόγραμμά. Το αυτοκίνητο ήταν χειροκίνητο. Λίγο μπερδεύεσαι στα κατεβάσματα για το ποια σχέση πρέπει να έχει για να είσαι στο ωφέλιμο φάσμα. Θέμα συνήθεια φαντάζομαι.
Λίγο που πάτησα το γκάζι σε κάποιες κλειστές το στροφές 2ας, το σύστημα ευστάθειας μπήκε άμεσα κ χωρίς να είναι άγαρμπο. Άλλο βέβαια ήθελα να δοκιμάσω (αν γλιστράει τουλάχιστο ικανοποιητικά) αλλά το DSC δεν το απενεργοποίησα σεβόμενος τον ευγενέστατο πωλητή δίπλα μου (τι φταίνε κ αυτοί αν εμείς είμαστε κάγκουρες...).
Η βόλτα ήταν σύντομη (από Καλοχώρι μέχρι Σίνδο κ πίσω), οπότε στο τέλος ζήτησα το αυτοκίνητο για κάποιο test drive για ολόκληρη μέρα ή για κάποιες ώρες μήπως κ βγάλω περίσσότερα συμπεράσματα.

Οι τιμές μου φάνηκαν αρκετά ακριβές.

εξοπλισμός
αυτόματο, Parking control, cruise control απλό, αισθητήρας βροχής-φώτων, hands free-usb.... μετά από εκπτώσεις, αποσύρσεις

320d 42100
320i 36200

6000 ευρώ... διαφορά. Αν έχουν μεταξύ τους 4 λίτρα διαφορά στην κατανάλωση είναι περίπου 7-8 ευρώ ανά 100 χιλιόμετρα.
8000 ευρώ στα 100.000. Ακόμα κ για εμένα που κάνω τόσα χιλιόμετρα η διαφορά αρχικής τιμής αρχίζει κ δείχνει μεγάλη.

Από την άλλη 42000 για ένα φρέσκο 320d ή ένα Μ3 Ε92 με 33000 κ κρατάω κ το Prius. Το Prius θα κάνει τα χιλιόμετρα της δουλειάς κ το M3 τη βλακεία μου....

Γενικότερα έμεινα ευχαριστημένος από το αυτοκίνητο, σαν μετακίνηση, σαν επιτάχυνση, σαν ποιότητα (τουλάχιστο αυτή που αισθάνεσαι σαν επιβάτης-οδηγός), αυτό που δεν ξέρω αν μπορεί να με ικανοποιήσει το αυτοκίνητο είναι στο σπορ κομμάτι, όπου φυσικά δεν περιμένω να είναι Μ3 αλλά να μπορείς να παίξεις. Ίσως το μάθω αν μου τηλεφωνήσουν για το μεγαλύτερο test drive...

StratosZ4
12-07-12, 07:45
Για να σας βάλω στο κλίμα, το σκεπτικό είναι είτε 320d είτε 320i ή στην άλλη περίπτωση Μ3 Ε92 κ κρατώ το Prius για τα 60.000 χιλιόμετρα που κάνω ετησίως. ..





Νομιζω οτι πας σε μ3 με κλειστα ματια. κρατας το prius και εισαι κομπλε, καλυπτεις ολες τις αναγκες σου.

Μετα το ενδοξο 111s και οτι μεσολαβησε επειτα, αμαρτια ειναι να παρεις ντιζελ:original:

GanKostas-E90
29-07-12, 13:47
Γεια σας θα ήθελα να πω και εγώ την γνώμη μου για την F 30 το αυτοκίνητο το είδα σε νταλίκα. Καταρχήν ήμουν απο το απέναντι ρεύμα και το μάτι μου πήγε κατευθείαν εκεί παιδια δεν ξέρω τι λέτε πάντως το αυτοκίνητο ειναι τούμπανο και καμμιά σχέση με τις φωτογραφίες γιατί και εμένα δεν μου άρεσε .Tο βράδυ πήγα το είδα απο κοντά εμένα μου φαίνεται ότι πλάγια μοιάζει με το ε90. Πίσω δεν μπορούσα να το δω καλα γιατί ήταν με την όπισθεν μέσα στην νταλίκα,απο μπροστα ειναι πολυ ωραιο ακομα και οι καρδιεσ που ειναι ενωμενεσ με τα φαναρια ,μεγάλο αλλα οχι άσχημο γιατι ειναι τουμπανιασμενο και φορούσε και μια 18 άρα ήταν πολυ καλο.
Θα ήθελα να πω και κάτι άλλο για τα αυτοκίνητα που αναφέρετε ε26 ε30 ε36 ακόμα και το ε46 δεν μπορώ να καταλάβω τι συγκρίσεις κάνουμε ένα αυτοκίνητο 30χρόνων 1980 και με ένα του 2012 νομίζω και το λέω με πολυ καλη διάθεση ειναι τελείως άκυρη η σύγκριση πιστεύω.Μετα θα μου πείτε υπάρχει ιστορία πίσω απο κάποια μοντέλα σίγουρα αλλα μην περιμένετε το ε90 η το ε46 να έχει την ίδια ιστορία με τοε20 πριν 40 χρόνια.Οσο για το θέμα εμφάνισης μην ξεχνάτε ότι εκει ειναι όλα θέμα γουστου και ότι είμαστε στο 2012. Δεν μπορεί να μοιάζει η f30 στην ε36 αν έμοιαζε θα υπήρχε προβλημα έτσι δεν ειναι;
Με συγχωρείτε αν σας κουρασα αλλα ειναι η προσωπική μου άποψη και ήθελα να την πω.