PDA

Επιστροφή στο Forum : Φόρος 2012



Monsta
28-05-12, 15:12
Σήμερα έκανε η κυρά τη δήλωση και έβγαλε ένα ποσό (στο περίπου γιατί θέλει δούλεμα ακόμα) για το τι θα πλΕρώσουμε.


https://i.imgur.com/YQIby.jpg


Που είστε σε σχέση με πέρυσι ? Ακολουθεί poll (αυτός που ψηφίζει παραμένει ανώνυμος).


:original:

Monsta
28-05-12, 15:15
Επίσης υπάρχει η δυνατότητα πολλαπλής επιλογής.

lefterishatzi
28-05-12, 15:18
Βάλε και μια επιλογή μας ξεβρακώσαν φέτος

Kostas_1
28-05-12, 15:21
Και για τον υπολογισμο εδω: https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=13703

Monsta
28-05-12, 15:27
Βάλε και μια επιλογή μας ξεβρακώσαν φέτος


Μπορεί να επιλέξεις το τελευταίο. Είναι το ίδιο αστείο. :original:

ntinos
28-05-12, 15:32
Βαλε και μια επιλογη:

"Οσο και να ερθει ... Λεφτα υπαρχουν"


Να δουμε ποσοστα ΜΠΑΤΣΟΚων... :D

lefterishatzi
28-05-12, 15:34
Από επιστροφή τα μαλλιοκέφαλά μου φέτος τί ποσοστό βγαίνει;

lefterishatzi
28-05-12, 15:35
Βαλε και μια επιλογη:

"Οσο και να ερθει ... Λεφτα υπαρχουν"


Να δουμε ποσοστα ΜΠΑΤΣΟΚων... :D

Έχουν μεταλλαχθεί αυτοι...

Monsta
28-05-12, 15:36
Αυτό ας πούμε


https://media.tumblr.com/tumblr_lff1n5F6hj1qdlkgg.gif


εκφράζει κανέναν ?

kostas1.6
28-05-12, 15:53
Όταν λέμε φόρο βάζουμε και την "έκτακτη" εισφορά;

Monsta
28-05-12, 15:54
Όταν λέμε φόρο βάζουμε και την "έκτακτη" εισφορά;


Ναι, αφού θα ρθουν όλα σ ένα εκκαθαριστικό να γουσταρίζουμε. :thumbsup:

kostas1.6
28-05-12, 16:00
Άσε καλύτερα, θα φύγω πρώτα ένα ταξιδάκι ήρεμος και θα τα κοιτάξω μετά για να μην πάθω τίποτα thumb

S8N
28-05-12, 16:54
Εγώ θα σου πω το Σ/Κ που θα κάτσω να την κάνω... :whistle:

bill_m3
28-05-12, 16:58
Επειδή δεν έχεις τέτοια επιλογή ψήφισα 100% αλλά η πραγματικότητα είναι 200% :shok: :shok: :shok:

Δεν έχω πάει ακόμα αλλά ξέρω....

Περιστατικό, ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ με 600 ευρώ σύνταξη, φόρος 850 ευρώ έκαστος!!!!!

Δεν πάτε να γ#$%$#$^%$ μαλ#^##^&$% μην πω και άλλα :ranting2: :ranting2: :ranting2:

micz
28-05-12, 18:37
Γνωρίζει κάποιος να μας πει αν με την εκκαθάριση του φόρου θα έρθει και η έκτακτη εισφορά 5 τοις εκατό για τα αυτοκίνητα άνω των 2000cc για το 2011;

gnx
28-05-12, 18:52
Μιχάλη ναι.

Nino
28-05-12, 19:00
Ναι, αφού θα ρθουν όλα σ ένα εκκαθαριστικό να γουσταρίζουμε. :thumbsup:

ολα σε ενα νοικοκυρεμενα...:hystericalbs1:
αρε τι πο... θελουνε!!

micz
28-05-12, 19:10
Μιχάλη ναι.

Ωχ ωχ Γιώργο βάλε την αλλυλεγγύη (τέλος επιτιδεύματος για ελεύθερους επαγγελματίες), ετακ 09,10,11, αφορολόγητο το οποίο εξαγγέλθηκε στο τέλος του χρόνου με αποτέλεσμα στους περισσότερους να μην έχει κρατηθεί σωστά ο φόρος, κοινώς την βάψαμε ...

alexm
28-05-12, 19:34
Εκανα πριν μια εβδομαδα την φορολογικη δηλωση,το εκκαθαριστικο μου ειναι αρκετα χρεωστικο και αναφερει τα εξης:
Φορος,τελος επιτηδευματια,εισφορα αλληλεγγυης 1% επι του εισοδηματος.
Δεν αναφερει για εκτακτη εισφορα αυτοκινητου και οπως ειχα γραψει απο περσι, η εκτακτη εισφορα για τα αυτοκινητα ανω των 2000 κυβικων αφορα την χρηση του 2010 και μονο αυτη!!!!
Το εκκαθαριστικο του 2011 δεν θα περιλαμβανει την συγκεκριμενη εκτακτη εισφορα,γιατι απλα δεν εχει ψηφιστει στην βουλη εκτακτη εισφορα αυτοκινητων για το ετος 2011,τουλαχιστον ακομα......

Monsta
28-05-12, 19:40
.......γιατι απλα δεν εχει ψηφιστει στην βουλη εκτακτη εισφορα αυτοκινητων για το ετος 2011,τουλαχιστον ακομα......


Αυτοί οι τρελοί είναι ικανοί να ψηφίσουν το '13 για εκτ. εισφορά του '11. Τους εμπιστεύεται κανείς ?

gnx
28-05-12, 20:13
Εκανα πριν μια εβδομαδα την φορολογικη δηλωση,το εκκαθαριστικο μου ειναι αρκετα χρεωστικο και αναφερει τα εξης:
Φορος,τελος επιτηδευματια,εισφορα αλληλεγγυης 1% επι του εισοδηματος.
Δεν αναφερει για εκτακτη εισφορα αυτοκινητου και οπως ειχα γραψει απο περσι, η εκτακτη εισφορα για τα αυτοκινητα ανω των 2000 κυβικων αφορα την χρηση του 2010 και μονο αυτη!!!!
Το εκκαθαριστικο του 2011 δεν θα περιλαμβανει την συγκεκριμενη εκτακτη εισφορα,γιατι απλα δεν εχει ψηφιστει στην βουλη εκτακτη εισφορα αυτοκινητων για το ετος 2011,τουλαχιστον ακομα......

Αλεξ, εμενα μου ειπαν οτι δεν φαινεται στο ηλεκτρονικο συστημα υποβολής δήλωσης αλλά στο εκκαθαριστικό θα υπάρχει.

Δεν το αξιολογώ, απλά μεταφέρω τί μου ειπαν οι λογιστές μου χτές γιατι ειχαμε αυτη τη κουβεντα με Μονστα και ΓΙΑΝΟΥΑ ΜΥΤΕΡΑΝ προχτες και ρωτησα συγκεκριμενα.

Kostas_1
28-05-12, 20:15
Αλεξ, εμενα μου ειπαν οτι δεν φαινεται στο ηλεκτρονικο συστημα υποβολής δήλωσης αλλά το εκκαθαριστικό θα υπάρχει.

Δεν το αξιολογώ, απλά μεταφέρω τί μου ειπαν οι λογιστές μου χτές γιατι ειχαμε αυτη τη κουβεντα με Μονστα και ΓΙΑΝΟΥΑ ΜΥΤΕΡΑΝ προχτες.

Κατι δεν στεκει....Αφου οταν κανεις δηλωση ηλεκτρονικα, η εκκαθαριση γινεται αμεσως, την βλεπεις κατ ευθειαν ...

Z4 DCT
28-05-12, 20:20
Αλεξ, εμενα μου ειπαν οτι δεν φαινεται στο ηλεκτρονικο συστημα υποβολής δήλωσης αλλά στο εκκαθαριστικό θα υπάρχει.

Δεν το αξιολογώ, απλά μεταφέρω τί μου ειπαν οι λογιστές μου χτές γιατι ειχαμε αυτη τη κουβεντα με Μονστα και ΓΙΑΝΟΥΑ ΜΥΤΕΡΑΝ προχτες και ρωτησα συγκεκριμενα.
Αφού στα είπα ρε αγόρι.... Δεν λέει για αμάξι μέσα......

88% αύξηση..... Μεγαλείο......

gant
28-05-12, 20:47
:hyper::hyper: Έχουμε και λέμε.
Το 2011, επιστροφή φόρου, ελέω αποδείξεων, 448ε
Πριν μισή ώρα έστειλα την φετεινή
φόρος 2027ε + εισφορά αλληλεγγύης 722 = 2747ε

alexm
28-05-12, 20:54
Αλεξ, εμενα μου ειπαν οτι δεν φαινεται στο ηλεκτρονικο συστημα υποβολής δήλωσης αλλά στο εκκαθαριστικό θα υπάρχει.

Δεν το αξιολογώ, απλά μεταφέρω τί μου ειπαν οι λογιστές μου χτές γιατι ειχαμε αυτη τη κουβεντα με Μονστα και ΓΙΑΝΟΥΑ ΜΥΤΕΡΑΝ προχτες και ρωτησα συγκεκριμενα.

Γιωργο,πολλοι ερμηνευσαν τον εφαρμοστικο του Ιουνιου λαθος,δεν προσεξαν οτι μολις τελειωνε το κομματι της εκτακτης εισφορας των αυτοκινητων,αλλαζε παραγραφος.....thumb

Monsta
28-05-12, 21:40
Αλεξ, εμενα μου ειπαν οτι δεν φαινεται στο ηλεκτρονικο συστημα υποβολής δήλωσης αλλά στο εκκαθαριστικό θα υπάρχει.

Δεν το αξιολογώ, απλά μεταφέρω τί μου ειπαν οι λογιστές μου χτές γιατι ειχαμε αυτη τη κουβεντα με Μονστα και ΓΙΑΝΟΥΑ ΜΥΤΕΡΑΝ προχτες και ρωτησα συγκεκριμενα.


Jus fire dem a$$.

Monsta
28-05-12, 21:44
:hyper::hyper: Έχουμε και λέμε.
Το 2011, επιστροφή φόρου, ελέω αποδείξεων, 448ε
Πριν μισή ώρα έστειλα την φετεινή
φόρος 2027ε + εισφορά αλληλεγγύης 722 = 2747ε



Μόνο στην Ελλάδα από τη μία μέρα στην άλλη. :hystericalbs1:


Σόρρυ Γιώργο, είναι τραγικό.

Cobalt
29-05-12, 08:23
:hyper::hyper: Έχουμε και λέμε.
Το 2011, επιστροφή φόρου, ελέω αποδείξεων, 448ε
Πριν μισή ώρα έστειλα την φετεινή
φόρος 2027ε + εισφορά αλληλεγγύης 722 = 2747ε

αυτό τώρα που έγραψες είναι και το πιο ρεαλιστικό σενάριο που θα συμβεί πάνω κάτω στους περισσότερους!
τι ποσοστό αύξησης είναι αυτό τώρα για να το εντάξουμε και στο poll? +οο %

έχουνε να τρέξουνε όλοι στις εφορίες για διακανονισμό!

έχετε υπολογίσει οτι μέσα στο χρόνο με ολες τις εισφορές και φόρους θα κληθούμε να δώσουμε πίσω στο κράτος περισσότερο απο το 50% κύριοι των όσων βγάζουμε σαν εισόδημα?

:ranting2:

Z4 DCT
29-05-12, 08:26
Τα ποσά φόρου...συνολικά για όλο το έτος ειναι απίστευτα...αναλογικά για το εισόδημα του καθ ενός μας......
Μιλάμε για τρελά νούμερα.....

gnx
29-05-12, 08:30
TAX...


χαχαχα!

Kostas_1
29-05-12, 08:34
Δεν ειναι ευκολη η συγκριση με πέρσι παντως, επειδη ειναι λιγοτερο το εισοδημα...

gant
29-05-12, 09:02
Καλημέρα στην παρέα.

Ποιός πληρώνει κυρίως το μάρμαρο? Μισθωτοί και συνταξιούχοι.

Εισόδημα 40000ε, σύνολο εφορίας 7100ε + 722ε επίδομα αλληλεγγύης.
Όσο δηλαδή το εισόδημα που δηλώνουν πολλοί γιατροί, δικηγόροι, υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι και κάποιοι κλάδοι επαγγελματιών.
https://img207.imageshack.us/img207/4618/image1gz.jpg

S8N
29-05-12, 09:07
Καλημέρα στην παρέα.

Ποιός πληρώνει κυρίως το μάρμαρο? Μισθωτοί και συνταξιούχοι.

Εισόδημα 40000ε, σύνολο εφορίας 7100ε + 722ε επίδομα αλληλεγγύης.
Όσο δηλαδή το εισόδημα που δηλώνουν πολλοί γιατροί, δικηγόροι, υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι και κάποιοι κλάδοι επαγγελματιών.
https://img207.imageshack.us/img207/4618/image1gz.jpg

Άσε Γιώργο, εγώ με το καλημέρα έχω από φόρο επιτηδεύματος και μόνο 800 ευρώ (500+300 το υποκατάστημα) κι άλλα 500 η σύζυγος. Η αφετηρία μου λοιπόν είναι τα 1300, κάτσε να δούμε που θα φτάσει με τον φόρο και την έκτακτη... Θα με ακούσετε μέχρι εκεί.

gant
29-05-12, 09:30
Άσε Γιώργο, εγώ με το καλημέρα έχω από φόρο επιτηδεύματος και μόνο 800 ευρώ (500+300 το υποκατάστημα) κι άλλα 500 η σύζυγος. Η αφετηρία μου λοιπόν είναι τα 1300, κάτσε να δούμε που θα φτάσει με τον φόρο και την έκτακτη... Θα με ακούσετε μέχρι εκεί.

Χθές βράδυ Άρη, έκανα διάφορες αλχημείες στην φορολογική δήλωση του συναδέλφου σου civileng, μήπως γλυτώσει κάτι. Μάταιος κόπος.
Αυτό που έμαθα είναι το αφορολόγητο των 9000ε για όσους είναι μέχρι 30 ετών, πέφτει αυτομάτως στις 3000, αν έχουν εισόδημα πάνω από τις 9000. :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
Ετσι ο Γρηγόριος με εισόδημα 16400ε, έχει πλήρωσει 1085ε και καλείται να πληρώσει επιπλέον 481ε + 164,69 επίδομα αλληλεγγύης.
Έτσι οι ηγέτες μας, βοηθούν τα νειάτα, για ένα καλύτερο αύριο.
Ο μικρός που κάνει μεταπτυχιακό, δεν έχει γραφεί στο ΤΣΕΜΕΔΕ ακόμη, για τον απλούστατο λόγο, επειδή αδυνατώ να πληρώνω την συνδρομή του.

Cobalt
29-05-12, 09:43
Καλημέρα στην παρέα.

Ποιός πληρώνει κυρίως το μάρμαρο? Μισθωτοί και συνταξιούχοι.

Εισόδημα 40000ε, σύνολο εφορίας 7100ε + 722ε επίδομα αλληλεγγύης.
Όσο δηλαδή το εισόδημα που δηλώνουν πολλοί γιατροί, δικηγόροι, υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι και κάποιοι κλάδοι επαγγελματιών.
https://img207.imageshack.us/img207/4618/image1gz.jpg


Συγγνώμη, 2.750 δεν σου βγάζει να πληρώσεις? που είδες τα 7100?

Z4 DCT
29-05-12, 09:45
Συγγνώμη, 2.750 δεν σου βγάζει να πληρώσεις? που είδες τα 7100?

Φορος κλιμακας στην εκκαθαριση......thumb

ειναι να δωσει τοσα...απο τις κρατήσεις του μένουν να δώσει αλλα 2750 για να συμπληρωθούν τα 7100

S8N
29-05-12, 09:46
Συγγνώμη, 2.750 δεν σου βγάζει να πληρώσεις? που είδες τα 7100?

6.945 είναι ο φόρος του, εκ των οποίων τα 5.032 έχουν παρακρατηθεί.

Konstantinos E60
29-05-12, 09:48
Φορος κλιμακας στην εκκαθαριση......thumb

ειναι να δωσει τοσα...απο τις κρατήσεις του μένουν να δώσει αλλα 2750 για να συμπληρωθούν τα 7100

Μλκ εχεις γινει expert στα φορολογικά !!!
Αμα την "τρώς" κάθε χρόνο μαθαίνεις...!!! :th_Laie_67-1:

Z4 DCT
29-05-12, 09:50
Μλκ εχεις γινει expert στα φορολογικά !!!
Αμα την "τρώς" κάθε χρόνο μαθαίνεις...!!! :th_Laie_67-1:

τρελαααααααα:hyper::hyper:.....


Μου εχει σηκωθεί κανονικά!!!!!.......απο 3800 που έδωσα πέρυσι, φέτος έφαγα αλλα 88% αύξηση στην τελική εκκαθάριση........

Konstantinos E60
29-05-12, 09:58
τρελαααααααα:hyper::hyper:.....


Μου εχει σηκωθεί κανονικά!!!!!.......απο 3800 που έδωσα πέρυσι, φέτος έφαγα αλλα 88% αύξηση στην τελική εκκαθάριση........

Βρήκαν τρόπο να πατάξουν την φοροδιαφυγή !! Αν είναι να πληρωνει ο μισθωτός τόσα
σιγά να μην αφήσει τον ελευθερο επαγγελματία να φοροδιαφυγει!!

Και απόδειξη θα ζητάει και καμιά σφαλιάρα θα ρίχνει..."μόνο εγω θα πλερωνω ρε κερατά" ???...

PANOS-E60
29-05-12, 11:46
Μόλις τη μπουμπούνισα.

750 ε φόρος + 900 έκτακτη εισφορά = 1.650 ε σύνολο.

Ο Αλέξης έχει δίκιο δεν υπάρχει έκτακτη γιά τα ΙΧ άνω των 2.000 cc.

Πέρσι και κάθε πέρσι είχα πάντα επιστροφή ...

Αν το συγκρίνω αυτο το ποσό, με το κόστος της θέρμανσης γιά τον ερχόμενο χειμώνα, είναι κάτω από το μισό. Αν το δει κανείς έτσι, χαλαρώνει λίγο ...

gant
29-05-12, 11:52
Μόλις τη μπουμπούνισα.

750 ε φόρος + 900 έκτακτη εισφορά = 1.650 ε σύνολο.

Ο Αλέξης έχει δίκιο δεν υπάρχει έκτακτη γιά τα ΙΧ άνω των 2.000 cc.

Πέρσι και κάθε πέρσι είχα πάντα επιστροφή ...

Αν το συγκρίνω αυτο το ποσό, με το κόστος της θέρμανσης γιά τον ερχόμενο χειμώνα, είναι κάτω από το μισό. Αν το δει κανείς έτσι, χαλαρώνει λίγο ...

Αν όμως Πάνο, τα δει αθροιστικά, ιδρώνει. :original:
Μη ξεχνάς ακολουθούν και τα χαράτσια για τα ακίνητα. :ranting2:

Ptboul
29-05-12, 11:52
Μόλις τη μπουμπούνισα.

750 ε φόρος + 900 έκτακτη εισφορά = 1.650 ε σύνολο.



Ευκαιρία ακούγεται! :hystericalbs1:

Z4 DCT
29-05-12, 11:56
Αν όμως Πάνο, τα δει αθροιστικά, ιδρώνει. :original:
Μη ξεχνάς ακολουθούν και τα χαράτσια για τα ακίνητα. :ranting2:

Μέχρι τέλος Ιουνίου θα έρθει και το τέλος για τα ακίνητα μέσο ΔΕΗ και το ΕΤΑΚ.....
Ολα μαζι φτιάχνουν ενα καλό κοκτέιλ....

PANOS-E60
29-05-12, 11:56
Αν όμως Πάνο, τα δει αθροιστικά, ιδρώνει. :original:
Μη ξεχνάς ακολουθούν και τα χαράτσια για τα ακίνητα. :ranting2:

δεν ξεχνάω Γιώργο, μιλάω σοβαρά όμως ότι το χειρότερο που μας συμβαίνει φέτος είναι η αύξηση του πετρελαίου θέρμανσης. Γνώμη μου.

Z4 DCT
29-05-12, 12:03
δεν ξεχνάω Γιώργο, μιλάω σοβαρά όμως ότι το χειρότερο που μας συμβαίνει φέτος είναι η αύξηση του πετρελαίου θέρμανσης. Γνώμη μου.

Με βρίσκεις σύμφωνο Πανο....ακόμα ο κόσμος δεν εχει καταλάβει για τι ποσοστό επιβάρυνσης μιλαμε.....απίστευτο κόστος

Stathis
29-05-12, 12:24
σορυ που θα το πω, αλλα στα 40 χιλιαδες εισοδημα τα 8 χιλιαρικα φορος ειναι 20%.
γιατι εμενα μου φαινεται λογικο?

οκ κατανοω οτι κανεις δεν θελει να πληρωνει φορους, ή θελει να πληρωνει οσο λιγοτερο μπορει, ειδικα σε ενα κρατος που του προσφερει πολυ λιγα ανταποδοτικα, καθως τα εσοδα πανε σε τσεπες "πελατων" και αχρηστων τρωκτικων.

αν ομως θεωρουμε ενα συντελεστη 20% υψηλο, τι να πει καποιος που πληρωνει 45% συντελεστη (που μαζι με εισφορες, περαιωσεις, εκβιασμους, εκτακτα κλπ παει κοντα στο 55-60%), δηλαδη πληρωνει αναλογικα τριπλασιο ποσοστο φορου και σε απολυτα νουμερα καποια δυσθεωρητα ποσα, αλλα λαμβανει τα ιδια ανταποδοτικα οφελη -ισον μηδεν- με αυτον που δινει 20%.

αυτος πως αισθανεται λετε? αν ο πρωτος θεωρει τον εαυτο του μια φορα μακακα διοτι του κλεβουν τα λ7 απο το παντελονι, ο αλλος ποσες φορες μακακας νιωθει?

χωρις να θελω να προσβαλω κανεναν παντως, δεν θεωρω οτι ειναι αδικος ενας φορος 20-30%.

hades7
29-05-12, 12:30
σορυ που θα το πω, αλλα στα 40 χιλιαδες εισοδημα τα 8 χιλιαρικα φορος ειναι 20%.
γιατι εμενα μου φαινεται λογικο?

οκ κατανοω οτι κανεις δεν θελει να πληρωνει φορους, ή θελει να πληρωνει οσο λιγοτερο μπορει, ειδικα σε ενα κρατος που του προσφερει πολυ λιγα ανταποδοτικα, καθως τα εσοδα πανε σε τσεπες "πελατων" και αχρηστων τρωκτικων.

αν ομως θεωρουμε ενα συντελεστη 20% υψηλο, τι να πει καποιος που πληρωνει 45% συντελεστη (που μαζι με εισφορες, περαιωσεις, εκβιασμους, εκτακτα κλπ παει κοντα στο 55-60%), δηλαδη πληρωνει αναλογικα τριπλασιο ποσοστο φορου και σε απολυτα νουμερα καποια δυσθεωρητα ποσα, αλλα λαμβανει τα ιδια ανταποδοτικα οφελη -ισον μηδεν- με αυτον που δινει 20%.

αυτος πως αισθανεται λετε? αν ο πρωτος θεωρει τον εαυτο του μια φορα μακακα διοτι του κλεβουν τα λ7 απο το παντελονι, ο αλλος ποσες φορες μακακας νιωθει?

χωρις να θελω να προσβαλω κανεναν παντως, δεν θεωρω οτι ειναι αδικος ενας φορος 20-30%.

γιατι παραπληροφορεις τον κοσμο παιζουν τετοια νουμερα? :hystericalbs1:

alexk
29-05-12, 12:55
σορυ που θα το πω, αλλα στα 40 χιλιαδες εισοδημα τα 8 χιλιαρικα φορος ειναι 20%.
γιατι εμενα μου φαινεται λογικο?


Αυτό είδα και εγώ Στάθη.
Στα 40χιλ. ο φόρος (φέτος με τα επιπλέον μπόνουν) είναι μόνο 8χιλ ?

Ρε παιδιά ξέρετε τι φόρους πληρώνουν σε Βέλγιο και Γερμανία ? :shok:

Stathis
29-05-12, 13:00
γιατι παραπληροφορεις τον κοσμο παιζουν τετοια νουμερα? :hystericalbs1:

ας υποθεσουμε οτι καποιος που ασκει ελευθερο επαγγελμα δηλωσε 100 χιλιαδες ευρω εισοδημα (ναι υπαρχουν ακομα μερικοι τετοιοι μακακες).

εχει να πληρωσει:
φορο 45%
εκτακτη εισφορα 4%
περαιωση (γυρω στο 7-8%)
ελεγχο (αγνωστο αν δεν περαιωσει)
διαφορα εκτακτα τελη 1% (χοντρικα)
συνολο 58%
δηλάδη απο τα 10 που κερδισε του μειναν τα 42.

αν εχει εταιρια αυτα καθοριζονται ως εξης:
φορος εταιριας 20%
μερισμα 25%
εκτακτη εισφορα στην εταιρια 4%
εκτακτη εισφορα στο φυσικο προσωπο 4%
περαιωση (ειναι 1% του τζιρου, αλλα χοντρικα πανω στα κερδη γυρω στο 7-8%)
ελεγχο (αγνωστο αν δεν περαιωσει)
διαφορα εκτακτα τελη 1% (χοντρικα)
συνολο: 57%

δηλάδη απο τα 100 που κερδισε του μειναν τα 43.

καποιος που εχει συνταξη ή μισθο 40 χιλιαρικα απο τα οποια του μενουν 32 θεωρει τον εαυτο του χαμηλα αμοιβομενο και θεωρει οτι τον εκμεταλευονται.
καποιος που κερδιζει 100 και μενει με 43, γιατι η εφορια δεν του εφαγε 8, αλλα 57, ΤΙ ΕΙΝΑΙ?
μηπως ειναι λιγο μακακας που δεν την εχει κανει ακομα για καποιον αλλο προορισμο οπου θα σεβονται τον ιδιο, την προσπαθεια του και το χρημα του περισσοτερο απ' οτι στο βασιλειο των δημοσιων υπαλληλων και των καθε λογης αναξιοπαθουντων, οι οποιοι του τρωνε τις σαρκες απο τοτε που εκανε το λαθος να βγει και να δουλεψει και απο πανω τον βριζουν κιολας?

hades7
29-05-12, 13:05
Σταθη φανταζομαι οτι δεν καταλαβες οτι εκανα πλακα και σε εβαλα και εγραφες αδικα.αυτα τα εχω ζησει στο πετσι μου απο το 99 εκτος αν τα εγραψες για αλλους thumb

Stathis
29-05-12, 13:09
το καταλαβα ρε συ, αλλα επειδη ολο και καποιος εξυπνος θα πεταγοταν, ειπα να το αναλυσω ωστε αν εχει κανεις να γραψει κατι, να γνωριζει ολες τις οψεις του θεματος.

Z4 DCT
29-05-12, 14:08
Φόρο κι άλλο δίνω.......δραχμή μη δω δε θέλω....:shok:

Stathis
29-05-12, 14:12
να πω και κατι ακομα.

αν ο επιχειρηματιας φοροδιαφυγει τοσο ωστε τελικα (με περαιωσεις, εισφορες, εκτακτα, λαδωματα κλπ κλπ) να πληρωσει κι αυτος ενα 20%, δηλαδη οσο και ο μισθωτος, ειναι κλεφτης?
αφου παροτι το συνταγμα λεει οτι ολοι οι ελληνες ειναι ισοι, ο νομος εχει κλιμακες συμφωνα με τις δυνατοτητες και λεει οτι ενας ανθρωπος πρεπει πληρωνει για το ιδιο πραγμα 57, ενας αλλος 8, ενας τριτος τιποτα κοκ, ειναι παραβατης, παρολο που και παλι θα πληρωνε πανω απο τα διπλα απο τον αλλο.

με βαση τη λογικη ειναι ομως?
τον ιδιο αερα αναπνεει, στην ιδια θαλασσα κανει μπανιο, τον ιδιο δρομο μοιραζεται, το ιδιο νοσοκομειο, το ιδιο σχολειο, τις ιδιες υπηρεσιες κλπ κλπ.

ειναι και κατι αλλο.
ο καθενας για να κερδισει το ψωμι του βαζει πολυ ή λιγο απο τον εαυτο του. αυτο αλλωστε ειναι η εργασια.
για ποιο λογο λοιπον καποιος να προσφερει το 57% του εαυτου του στο συνολο και καποιος αλλος το 20%, αλλος το 10%, αλλος το 5%, αλλος τιποτα?
αυτο ειναι δικαιοσυνη και ανθρωπινα δικαιωματα?

καταλαβαινουμε τωρα για ποιο λογο γεννιέται η φοροδιαφυγη?
διοτι ο καθενας αναλογα με τη δικη του αντιληψη περι συνειδησης, αλτρουϊσμου κλπ (που λεει και ο νινος), επιλεγει ο ιδιος ποσα θελει πληρωσει και αν θελει να πληρωσει.

ετσι ομως δεν γινεται δουλεια, διοτι δεν μπορει ο καθενας να κανει οτι νομιζει.
φτανουμε στο σημειο οταν αυτος που με τις παραπανω δυνατοτητες του κερδιζει 100, εξισωνεται οικονομικα με τον αλλο που κερδιζει 50, κανεις να μη θελει να προσπαθησει για τιποτα, αφου το κατι παραπανω θα το καρπωθουν οι αλλοι.

Konstantinos E60
29-05-12, 14:53
Αντι να ανεβαινει των μισθωτών-συνταξιούχων δεν ειναι καλυτερα να κατεβει των επιχειρήσεων ? Λεω εγω τωρα...!!!

gant
29-05-12, 14:57
Ωραία και σωστά όλα αυτά Στάθη αλλά πιστεύεις πως μπορεί ποτέ να εφαρμοσθεί ένα δίκαιο σύστημα φορολόγησης?
Σήμερα το πρωί στην TV έλεγαν πως μετά την Ελβετία και μια άλλη χώρα έχουμε το υψηλότερο ποσοστό.
Πιστεύω πως μετά από 400 χρόνια σκλαβιάς, είναι πλέον στο αίμα μας η παγαποντιά, η ρεμούλα και ότι άλλο θες, ώστει το μάρμαρο το πληρώνουν κυρίως αυτοί που δεν μπορούν εκ των πραγμάτων να φοροδιαφύγουν.

Kostas_1
29-05-12, 15:16
Πεστα ρε Σταθη, εχω βαρεθει να πληρωνω το 45% καθε χρονο από τα λ7 που ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ.

Γιατι αυτο συμβαινει σε οποιοδηποτε ποσο -εισοδημα από εταιρειες και ελ. επαγγελματιες

Nino
29-05-12, 15:24
Πεστα ρε Σταθη, εχω βαρεθει να πληρωνω το 45% καθε χρονο από τα λ7 που ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ.

Γιατι αυτο συμβαινει σε οποιοδηποτε ποσο -εισοδημα από εταιρειες και ελ. επαγγελματιες

Στη κατηγορια του 45% ανηκουν και επιχειρηματιες και μισθωτοι.
Και σε αυτη τη κλιμακα εισαι πια συνεταιρος με το κρατος... πραγμα παραλογο!!!
Για αυτο ενα δικαιο συστημα θα ηταν απο ενα ποσο που να καλυπτει τα ορια της φτωχειας και επανω ολοι και οταν λεμε ολοι εννοουμε ολοι, να φορολογουνται με 20%.
Αλλα οποιον πιασουν να μη κοβει ή να μη ζητα (για ιδιο οφελος) αποδειξη να τον σκιζουν!!!

kostas1.6
29-05-12, 15:31
ας υποθεσουμε οτι καποιος που ασκει ελευθερο επαγγελμα δηλωσε 100 χιλιαδες ευρω εισοδημα (ναι υπαρχουν ακομα μερικοι τετοιοι μακακες).

εχει να πληρωσει:
φορο 45%
εκτακτη εισφορα 4%
περαιωση (γυρω στο 7-8%)
ελεγχο (αγνωστο αν δεν περαιωσει)
διαφορα εκτακτα τελη 1% (χοντρικα)
συνολο 58%
δηλάδη απο τα 10 που κερδισε του μειναν τα 42.
(...)

Στάθη, συμφωνώ με το συλλογιστμό σου, αλλά το 45% φόρος, έτσι όπως το υπολογίζεις στο σύνολο, μου φαίνεται ότι δεν αποτυπώνει την πραγματική φορολόγηση, αφού ένας ελεύθερος επαγγελματίας με εισόδημα 100.000 ευρώ φόρο εισοδήματος θα δώσει γύρω στα 32.000 ευρώ και όχι 45.000. Αυτό βέβαια, δεν διαφοροποιεί σε κάτι το συμπέρασμα ότι όσο πιό πολύ κοπιάζεις, τόσο λιγότερα, αναλογικά, σου μένουν στην τσέπη.

Kostas_1
29-05-12, 16:00
45% φορο δινει Κωστα.....+ τα υπολοιπα

kostas1.6
29-05-12, 16:09
45% φορο δινει Κωστα.....+ τα υπολοιπα

Sorry για το offtopic και πάλι, αλλά, αν θέλουμε να μιλάμε με ακρίβεια, 45% φόρο πληρώνουμε για εισόδημα από 100.000 και πάνω. Έως εκεί εφαρμόζονται οι συντελεστές της κλίμακας. Δε σημαίνει δηλαδή ότι αν έχεις εισόδημα 101.000 θα φορολογηθούν όλα με 45%. Τα 1.000 μόνο θα πάνε με 45% και τα παρακάτω ανάλογα με την κλίμακα (η οποία, επαναλαμβάνω, συμφωνώ ότι είναι ιδαίτερα αυστηρή και ειδικά σε μια χώρα σαν τη δικιά μας, το μόνο που καταφέρνει είναι να τιμωρεί όσους έχουν μεγάλα εισοδήματα και τα δηλώνουν).

gant
29-05-12, 18:26
Αυτό είδα και εγώ Στάθη.
Στα 40χιλ. ο φόρος (φέτος με τα επιπλέον μπόνουν) είναι μόνο 8χιλ ?

Ρε παιδιά ξέρετε τι φόρους πληρώνουν σε Βέλγιο και Γερμανία ? :shok:

Για διάβασε το, εκτός κι αν είναι λάθος.
https://www.tovima.gr/finance/article/?aid=458681

Και ο μισθωτός αν υπάρχει τέτοιος, με κονόμα πάνω από 100.000 πληρώνει 43% φόρο + 4% εισφορά και του τα παίνουν και προκαταβολικά.
Με την περαίωση όσο να ναι, κακά τα ψέμματα, ζορίζεσαι να τα βγάλεις απ την τσέπη σου. thumb

alexk
29-05-12, 18:58
Για διάβασε το, εκτός κι αν είναι λάθος.
https://www.tovima.gr/finance/article/?aid=458681

Και ο μισθωτός αν υπάρχει τέτοιος, με κονόμα πάνω από 100.000 πληρώνει 43% φόρο + 4% εισφορά και του τα παίνουν και προκαταβολικά.
Με την περαίωση όσο να ναι, κακά τα ψέμματα, ζορίζεσαι να τα βγάλεις απ την τσέπη σου. thumb

Μιλάει για ανώτατο συντελεστή από ότι βλέπω.
Άλλο τι είναι ο μεγαλύτερος δυνατός και άλλο τι είναι ο ουσιαστικός.
Μου κάνει εντύπωση ξαφνικά στην Ελλάδα να παραπονιόμαστε για υψηλή φορολογία.
Για ΟΛΑ τα άλλα ναι, αλλά για φορολόγηση. Είναι λίγο κωμικό.

gant
29-05-12, 19:04
Όταν λές ουσιαστικός τι εννοείς ρε Αλέξη? κι εκεί δεν πάει κλιμακωτά?

Kostas_1
29-05-12, 19:13
Sorry για το offtopic και πάλι, αλλά, αν θέλουμε να μιλάμε με ακρίβεια, 45% φόρο πληρώνουμε για εισόδημα από 100.000 και πάνω. Έως εκεί εφαρμόζονται οι συντελεστές της κλίμακας. Δε σημαίνει δηλαδή ότι αν έχεις εισόδημα 101.000 θα φορολογηθούν όλα με 45%. Τα 1.000 μόνο θα πάνε με 45% και τα παρακάτω ανάλογα με την κλίμακα (η οποία, επαναλαμβάνω, συμφωνώ ότι είναι ιδαίτερα αυστηρή και ειδικά σε μια χώρα σαν τη δικιά μας, το μόνο που καταφέρνει είναι να τιμωρεί όσους έχουν μεγάλα εισοδήματα και τα δηλώνουν).

Δεν ειναι ετσι. Εχεις μια φορολογηση 20% άμεσα με την ΦΔ της εταιρειας και μετα με το που θα γινει η διανομη του μερισματος επίσης ενα 25% άμεσα.

Την αααλληη χρονια, τον Μαιο που θα κανεις ΦΔ θα δουν οτι εισαι πχ στις 30.000 εισοδημα και θααααααα σου επιστρεψουν τη διαφορα....Χαιρετισματα, ακομη περιμενουμε ......

Kostas_1
29-05-12, 19:16
Μιλάει για ανώτατο συντελεστή από ότι βλέπω.
Άλλο τι είναι ο μεγαλύτερος δυνατός και άλλο τι είναι ο ουσιαστικός.
Μου κάνει εντύπωση ξαφνικά στην Ελλάδα να παραπονιόμαστε για υψηλή φορολογία.
Για ΟΛΑ τα άλλα ναι, αλλά για φορολόγηση. Είναι λίγο κωμικό.

Αλεξ σωστα μιλας, αλλα ο φορος θα πρεπει να ειναι ανταποδοτικος. Οχι το κρατος μονο να ζητα και σε ψηνει οταν χρειαζεσαι τις παροχες και οταν πρεπει να εξυπηρετηθεις

alexk
29-05-12, 22:56
Όταν λές ουσιαστικός τι εννοείς ρε Αλέξη? κι εκεί δεν πάει κλιμακωτά?

Όχι ακριβώς, υπάρχουν κατηγορίες.
Χαμηλότερο εισόδημα, μικρότερη φορολογία.
Υψηλότερο εισόδημα, υψηλότερη φορολογία.


Για παράδειγμα, άν κάποιος είναι ανύπαντρος και παίρνει βασικό (μεικτά 4500), πληρώνει κάπου στο 5%.
Άν ο ίδιος βγάζει 8000, πληρώνει κάπου στο 8%.
Άν ο ίδιος βγάζει 15000, πληρώνει κάπου στο 15%.
Μπορώ να σου στείλω το pdf με τις ταρίφες άν σε ενδιαφέρει.

Z4 DCT
30-05-12, 07:28
Όχι ακριβώς, υπάρχουν κατηγορίες.
Χαμηλότερο εισόδημα, μικρότερη φορολογία.
Υψηλότερο εισόδημα, υψηλότερη φορολογία.


Για παράδειγμα, άν κάποιος είναι ανύπαντρος και παίρνει βασικό (μεικτά 4500), πληρώνει κάπου στο 5%.
Άν ο ίδιος βγάζει 8000, πληρώνει κάπου στο 8%.
Άν ο ίδιος βγάζει 15000, πληρώνει κάπου στο 15%.
Μπορώ να σου στείλω το pdf με τις ταρίφες άν σε ενδιαφέρει.

per month??

gnx
30-05-12, 07:58
per month??

Οχι και περ μανθ ρε κ.Αμπελιώτη του bmwfans.

Στην Ελβετια η φορολογια ειναι έξυπνη.

Z4 DCT
30-05-12, 08:00
Οχι και περ μανθ ρε κ.Αμπελιώτη του bmwfans.

Στην Ελβετια η φορολογια ειναι έξυπνη.

:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:..... .ξερω γω ρε Τζωρτζ.....λεω και γω θα μου πει κανα ναι ο Αλεξ και θα παθω ανακοπη:th_Laie_67-1:

alexk
30-05-12, 08:10
per month??

Για ποιο πράγμα per month, το μισθό ή το ποσοστό φορολόγησης ?
Τα νούμερα που ανέφερα είναι μηνιαία.
Ναι ο βασικός είναι 4500 μεικτά (περί τα 3500 ευρώ).
Βέβαια το κόστος ζωής εδώ είναι πολύ υψηλό

Z4 DCT
30-05-12, 08:12
Για ποιο πράγμα per month, το μισθό ή το ποσοστό φορολόγησης ?
Τα νούμερα που ανέφερα είναι μηνιαία.
Ναι ο βασικός είναι 4500 μεικτά (περί τα 3500 ευρώ).
Βέβαια το κόστος ζωής εδώ είναι πολύ υψηλό

Απλα δεν καταλαβα....

Αλλα ναι αν εχει η γκαρσονιέρα 900ε ενοίκιο και το ρεύμα αλλα 200....ναι τα 3500 ειναι νορμάλ
Βαλε και την υψηλή φορολόγηση......

gant
30-05-12, 09:42
Για ποιο πράγμα per month, το μισθό ή το ποσοστό φορολόγησης ?
Τα νούμερα που ανέφερα είναι μηνιαία.
Ναι ο βασικός είναι 4500 μεικτά (περί τα 3500 ευρώ).
Βέβαια το κόστος ζωής εδώ είναι πολύ υψηλό

Σε τι είναι ψηλότερο?
Γνωρίζω π.χ. στο ενοίκιο. Στο φαγητό, τα βασικά όπως γάλα κλπ είναι φθηνότερα, άσε που τα κερασάκια, καισάκια, ροδακινάκια εξ Ελλάδος είναι πρώτα και δώ τρώμε τα σκουπίδια.
Η ένδυση και υπόδηση, η βενζίνη και το πετρέλαιο (οχι νερομένα όπως εδώ) περίπου στα ίδια.

gant
30-05-12, 09:44
Απλα δεν καταλαβα....

Αλλα ναι αν εχει η γκαρσονιέρα 900ε ενοίκιο και το ρεύμα αλλα 200....ναι τα 3500 ειναι νορμάλ
Βαλε και την υψηλή φορολόγηση......

Αν η γκαρσιονέρα έχει 300, το ρεύμα 100, τα 500 είναι νορμάλ? :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Z4 DCT
30-05-12, 09:52
Αν η γκαρσιονέρα έχει 300, το ρεύμα 100, τα 500 είναι νορμάλ? :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Αστα να πανε.......ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ

Κοιτα Γιωργο...με τις σημερινές τιμες στην αγορα...(ολη την αγορα, καθε ειδους)....τα 500ε και τα 700ε βασικός ειναι απλά εκμετάλλευση.....

Πρεπει να προσαρμοστεί και η ζητηση.......

Δεν μπορει να εχω εγω την απαίτηση απο εναν εν δυνάμει ενοικιαστή γκαρσονιέρας, ο οποιος εχει εναν βασικο μισθο 500 ευρω, να του την νοικιασω 350,.....
Ειναι εκμετάλλευση εκ μέρους μου.......και αν το πάρουμε και απο την αλλη, το target groupe μου ειναι αυτο το budget αν εχω γκαρσονιέρα...οποτε πρεπει να προσαρμοστώ.....

Τωρα θα μου πεις ισχυει......με τιποτα......δεν κανει σκοντο ο Ελληνας





300++ τις ζητάνε...και δεν μιλαμε για φοιτητικά...:whistle:

alexk
30-05-12, 10:32
Σε τι είναι ψηλότερο?
Γνωρίζω π.χ. στο ενοίκιο. Στο φαγητό, τα βασικά όπως γάλα κλπ είναι φθηνότερα, άσε που τα κερασάκια, καισάκια, ροδακινάκια εξ Ελλάδος είναι πρώτα και δώ τρώμε τα σκουπίδια.
Η ένδυση και υπόδηση, η βενζίνη και το πετρέλαιο (οχι νερομένα όπως εδώ) περίπου στα ίδια.

Θα σου πω υπολογισμό για έναν εργένη φίλο μου που θα έρθει εδώ.

Ενοικιο 1400-1600 (δυαρι μαζι και η θερμανση στην τιμη)
Ρευμα 30 το μηνα
Ιντερνετ και τηλεοραση 60 + 40
Ασφαλεια υγειας 150-230
Κινητο 100
Σουπερ μαρκετ 400

Χωρις επιπλεον εξοδα, ενδυση, διασκεδαση, αυτοκινητο κτλ
ΟΛΑ ειναι ακριβοτερα εδω. Συγκεκριμμενα η Ζυριχη ειναι η ακριβοτερη πολη στον κοσμο ;)

Cobalt
30-05-12, 10:40
Θα σου πω υπολογισμό για έναν εργένη φίλο μου που θα έρθει εδώ.

Ενοικιο 1400-1600 (δυαρι μαζι και η θερμανση στην τιμη)
Ρευμα 30 το μηνα
Ιντερνετ και τηλεοραση 60 + 40
Ασφαλεια υγειας 150-230
Κινητο 100
Σουπερ μαρκετ 400

Χωρις επιπλεον εξοδα, ενδυση, διασκεδαση, αυτοκινητο κτλ
ΟΛΑ ειναι ακριβοτερα εδω. Συγκεκριμμενα η Ζυριχη ειναι η ακριβοτερη πολη στον κοσμο ;)

σε αυτά, εδώ είναι χειρότερα!
σουπερ μάρκετ μόνο 400? ρεύμα??? 30 το μήνα? εμείς πληρώνουμε 150 - 200 το δίμηνο. τηλ και ιντερνετ περίπου 60 το δίμηνο
άσε που στο ενοίκιο σου περιλαμβάνει και τη θέρμανση! που έχει καταντήσει πανάκριβη και εδώ!

alexk
30-05-12, 11:02
Αυτα που εγραψα ειναι το μηνα και σε φραγκα (επι 0.83 για να δειτε σε ευρω).
Το ρευμα ναι ειναι φθηνο εδω.

Και επειδη μας αρεσουν τα αυτοκινητα, αλλαγη ελαστικων στην αντιπροσωπεια εδω 300. Σε ελευθερο 120.
Επισης πρεπει να δωσεις αλλα 20 να ανακυκλωσεις τα παλια σου ελαστικα οποτε 320 και 140 αντιστοιχα.
Ασφαλεια για ένα 325 Ε90 περιπου 2100 το χρονο ;)

Z4 DCT
30-05-12, 11:28
Αυτα που εγραψα ειναι το μηνα και σε φραγκα (επι 0.83 για να δειτε σε ευρω).
Το ρευμα ναι ειναι φθηνο εδω.

Και επειδη μας αρεσουν τα αυτοκινητα, αλλαγη ελαστικων στην αντιπροσωπεια εδω 300. Σε ελευθερο 120.
Επισης πρεπει να δωσεις αλλα 20 να ανακυκλωσεις τα παλια σου ελαστικα οποτε 320 και 140 αντιστοιχα.
Ασφαλεια για ένα 325 Ε90 περιπου 2100 το χρονο ;)

Δεν τα λες ολα ομως........

Κορυφαίο οδικό δίκτυο....

Κοντά στο ring......

Να συνεχίσω.......:hyper::hyper:

Ptboul
30-05-12, 11:42
Δεν τα λες ολα ομως........

Κορυφαίο οδικό δίκτυο....

Κοντά στο ring......

Να συνεχίσω.......:hyper::hyper:

Φθηνά swatch, τσικουλάτα, victorinox :original:

Z4 DCT
30-05-12, 11:46
Φθηνά swatch, τσικουλάτα, victorinox :original:

Θα σε χάλαγε να πίνεις καφέ καθε Σάββατο πρωι στο ρινγκουλο....και να με βλέπεις να κερνάω γύρους το Θωμά.,.....thumb

Ptboul
30-05-12, 11:49
Θα σε χάλαγε να πίνεις καφέ καθε Σάββατο πρωι στο ρινγκουλο....και να με βλέπεις να κερνάω γύρους το Θωμά.,.....thumb

και μετά Σαιντ Μοριτς με χαντέ και bmx για γκόμινες και φοντί.

Z4 DCT
30-05-12, 11:50
και μετά Σαιντ Μοριτς με χαντέ και bmx για γκόμινες και φοντί.

Εισαι off topic...παπαρε:ranting2:

pilot
30-05-12, 15:21
Μόλις ήρθα και εγώ απο τον λογιστή μου.. όντως δεν υπάρχει έκτακτη εισφορά για το αυτοκίνητο.. ευτυχώς γιατί θα ήταν κάνα 700ρι...

Monsta
30-05-12, 18:27
σε αυτά, εδώ είναι χειρότερα!
σουπερ μάρκετ μόνο 400?

Για ένα άτομο σούπερ μάρκετ στην Ελλάδα, τα 400 είναι πολλά και όχι λίγα Πέτρο. Εκτός κι αν χαβιάρι και βασιλικός πολτός είναι στο καθημερινό πρόγραμμα. Το ενοίκιο επίσης είναι εξωφρενικό .....αντίστοιχο της Καλιφόρνιας (παραθαλλάσια). Αλλά όπως είπε και ο Άλεξ, ......because Zurich.

Andri
30-05-12, 18:52
Μόλις ήρθα και εγώ απο τον λογιστή μου.. όντως δεν υπάρχει έκτακτη εισφορά για το αυτοκίνητο.. ευτυχώς γιατί θα ήταν κάνα 700ρι...

Δηλαδή? η έκτακτη εισφορά δεν αφορά οχήματα 2.0 και πάνω? Πάνω από 10ετια είσαι?

Kostas_1
30-05-12, 19:06
Δηλαδή? η έκτακτη εισφορά δεν αφορά οχήματα 2.0 και πάνω? Πάνω από 10ετια είσαι?

Οχι τοπαμε ηταν μονο για περσι


Εκανα πριν μια εβδομαδα την φορολογικη δηλωση,το εκκαθαριστικο μου ειναι αρκετα χρεωστικο και αναφερει τα εξης:
Φορος,τελος επιτηδευματια,εισφορα αλληλεγγυης 1% επι του εισοδηματος.
Δεν αναφερει για εκτακτη εισφορα αυτοκινητου και οπως ειχα γραψει απο περσι, η εκτακτη εισφορα για τα αυτοκινητα ανω των 2000 κυβικων αφορα την χρηση του 2010 και μονο αυτη!!!!
Το εκκαθαριστικο του 2011 δεν θα περιλαμβανει την συγκεκριμενη εκτακτη εισφορα,γιατι απλα δεν εχει ψηφιστει στην βουλη εκτακτη εισφορα αυτοκινητων για το ετος 2011,τουλαχιστον ακομα......

S8N
30-05-12, 20:56
Σήμερα έσκασε και το ΕΤΑΚ ΤΟΥ 2009 μετά από 2 χρόνια καθυστέρησης. Αρκετά τσιμπημενο το είδα, αλλά περιλαμβάνει και την έκτακτη εισφορά ακινήτων για το ίδιο έτος. Έκανα κι έναν υπολογισμό για τον ΦΑΠ του 2010 και του 2011. Επειδή χρειαστηκα υπογλωσιο, μπορεί κάποιος να με ενημερώσει αν προβλέπεται ΦΑΠ κάποια στιγμή και για το 2012;

gnx
30-05-12, 21:02
και ΦΑΠ και φάπα...

PANOS-E60
30-05-12, 21:05
Σήμερα έσκασε και το ΕΤΑΚ ΤΟΥ 2009 μετά από 2 χρόνια καθυστέρησης. Αρκετά τσιμπημενο το είδα, αλλά περιλαμβάνει και την έκτακτη εισφορά ακινήτων για το ίδιο έτος. Έκανα κι έναν υπολογισμό για τον ΦΑΠ του 2010 και του 2011. Επειδή χρειαστηκα υπογλωσιο, μπορεί κάποιος να με ενημερώσει αν προβλέπεται ΦΑΠ κάποια στιγμή και για το 2012;

εισαι σίγουρος Αρη ? υπάρχει έκτακτη εισφορα ακινήτων για το 09 ?

S8N
30-05-12, 21:11
Ναι Πανο, αναφέρει μάλιστα τον Ν.3808/2009.

S8N
30-05-12, 21:39
και ΦΑΠ και φάπα...

Αν αυξηθούν πάντως οι αντικειμενικές όσο ακούγεται, στα χαρτιά τουλάχιστον θα είμαι εκατομμυριούχος, Γιώργο.

gnx
30-05-12, 21:43
Δεν το πιστεύω βρε Άρη να τις ανεβάσουν, δεν εχει καμμία λογική. Λόγω μείωσης τιμών θα πρεπει να κοντευουν να εξισωθούν πιά.

Konstantinos E60
31-05-12, 08:08
εισαι σίγουρος Αρη ? υπάρχει έκτακτη εισφορα ακινήτων για το 09 ?

ωωωωω ναι.......εσκασε και του γερου μου και περιμενω και το δικό μου.:ranting2:

Bitz
31-05-12, 08:49
Το να μην κανω δηλωση φετος παιζει;;;;:whistle:

PANOS-E60
01-06-12, 13:26
Σήμερα έσκασε και το ΕΤΑΚ ΤΟΥ 2009 μετά από 2 χρόνια καθυστέρησης. Αρκετά τσιμπημενο το είδα, αλλά περιλαμβάνει και την έκτακτη εισφορά ακινήτων για το ίδιο έτος. Έκανα κι έναν υπολογισμό για τον ΦΑΠ του 2010 και του 2011. Επειδή χρειαστηκα υπογλωσιο, μπορεί κάποιος να με ενημερώσει αν προβλέπεται ΦΑΠ κάποια στιγμή και για το 2012;

ψάχνοντας κάτι άσχετο, ανακάλυψα ότι έχω πληρώσει το ΕΤΑΚ του 2009. Πληρώθηκε Ιούνιο του 2010, φυσικά χωρίς έκτακτη εισφορά. :original::original:

ntinos
01-06-12, 13:29
Το να μην κανω δηλωση φετος παιζει;;;;:whistle:

Θα ψηφισεις ΣΥΡΙΖΑ ?

BMWNAOUSSA
01-06-12, 13:38
ψάχνοντας κάτι άσχετο, ανακάλυψα ότι έχω πληρώσει το ΕΤΑΚ του 2009. Πληρώθηκε Ιούνιο του 2010, φυσικά χωρίς έκτακτη εισφορά. :original::original:

Στο ΕΤΑΚ (ενιαίο τελος ακίνητης περιουσίας νόμος αλογοσκούφη ΝΔ) δεν υπάρχει έκτακτη εισφορά.
Για τον ΦΜΑ η ΦΑΠ (φόρος ακίνητης περιουσίας) έχεις προσωπικό αφορολόγητο 400.000 ¤ και πάνω από αυτό ο φόρος είνια 0,1% (1 τοις χιλίοις) π.χ
σύνολο προσωπικής (προσοχή όχι μαζί με της συζύγου) 550.000 ¤ με βάση τις ισχύουσες αντικειμενικές αξίες όπως φαίνονται στον ΕΤΑΚ 2009 άρα φόρος
550000-400000= 150.000 χ 0,1% = 150 ¤
Συμπέρασμα ο ΦΑΠ καίει αυτούς με πολύ μεγάλες περιουσίες .

gant
01-06-12, 13:39
ψάχνοντας κάτι άσχετο, ανακάλυψα ότι έχω πληρώσει το ΕΤΑΚ του 2009. Πληρώθηκε Ιούνιο του 2010, φυσικά χωρίς έκτακτη εισφορά. :original::original:

Ήρθε πρωτομηνιάτικα του 2009. :original:

BMWNAOUSSA
01-06-12, 13:40
Το να μην κανω δηλωση φετος παιζει;;;;:whistle:

Προσοχή η μη υποβολή εμπρόθεσμης δήλωσης φέτος συνεπάγεται προστιμο περίπου 500,00 ¤ έστω και εάν έχεις 0 εισόδημα.
Εάν θέλετε σας το εξηγώ.

PANOS-E60
01-06-12, 13:48
εισαι σίγουρος Αρη ? υπάρχει έκτακτη εισφορα ακινήτων για το 09 ?


Στο ΕΤΑΚ (ενιαίο τελος ακίνητης περιουσίας νόμος αλογοσκούφη ΝΔ) δεν υπάρχει έκτακτη εισφορά.
Για τον ΦΜΑ η ΦΑΠ (φόρος ακίνητης περιουσίας) έχεις προσωπικό αφορολόγητο 400.000 ¤ και πάνω από αυτό ο φόρος είνια 0,1% (1 τοις χιλίοις) π.χ
σύνολο προσωπικής (προσοχή όχι μαζί με της συζύγου) 550.000 ¤ με βάση τις ισχύουσες αντικειμενικές αξίες όπως φαίνονται στον ΕΤΑΚ 2009 άρα φόρος
550000-400000= 150.000 χ 0,1% = 150 ¤
Συμπέρασμα ο ΦΑΠ καίει αυτούς με πολύ μεγάλες περιουσίες .

αυτά είχα και εγώ υπόψιν μου.

Για αυτό έκανα την πιό πάνω ερώτηση στον Αρη.

Kostas_1
01-06-12, 13:58
Και γω Πανο εχω πληρωσει το ΕΤΑΚ του 2009.

Ή μαλλον ολοι οσοι ειχαν συμπληρωσει σωστα τοτε το Ε9, και το εστειλαν και νωρις (τα συνηθη κοροιδα? :D :D :D ή οι τυπικοι ) ....

gant
01-06-12, 14:02
Προσοχή η μη υποβολή εμπρόθεσμης δήλωσης φέτος συνεπάγεται προστιμο περίπου 500,00 ¤ έστω και εάν έχεις 0 εισόδημα.
Εάν θέλετε σας το εξηγώ.

Ενας φίλος έκανε δήλωση για τους γιούς του και έχοντας μηδενικά εισοδήματα, δίχως ακίνητα, αμάξια κλπ, ο φόρος τους ήταν τα προηγούμενα χρόνια μηδενικός.
Φέτος θα πρέπει να πληρώσει ο καθένας τους 116,25ε και σκέφτονται να μη κάνουν δήλωση αφού σύμφωνα με τις οδηγίες του υπουργείου οικονομικών, πληρούν τις προυποθέσεις γι αυτό.
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει πρόβλημα?

Kostas_1
01-06-12, 14:07
Ενας φίλος έκανε δήλωση για τους γιούς του και έχοντας μηδενικά εισοδήματα, δίχως ακίνητα, αμάξια κλπ, ο φόρος τους ήταν τα προηγούμενα χρόνια μηδενικός.
Φέτος θα πρέπει να πληρώσει ο καθένας τους 116,25ε και σκέφτονται να μη κάνουν δήλωση αφού σύμφωνα με τις οδηγίες του υπουργείου οικονομικών, πληρούν τις προυποθέσεις γι αυτό.
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει πρόβλημα?

Η λυση ειναι να βαλουν το 25% του τεκμαρτου που τους αντιστοιχει (3000 ευρω αν δεν εχουν αλλα εισοδηματα) σε αποδειξεις (δηλαδη να βαλουν 750 ευρω -αποδειξεις- στον κωδικο 049). Αμεσως ο φορος θα μηδενιστει.

Kostas_1
01-06-12, 14:07
Παράταση δόθηκε για την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων μετά από απόφαση του υπουργού Οικονομικού Γιώργου Ζανιά.

Η προθεσμία υποβολής, ανεξάρτητα αν γίνεται χειρόγραφα ή ηλεκτρονικά, η οποία έληγε στις 15 Ιουνίου, διαμορφώνεται ως εξής:

α. Για τους υπόχρεους που υποβάλλουν τη δήλωση χειρόγραφα μέσω ΔΟΥ και ανεξάρτητα από το τελευταίο ψηφίο του ΑΦΜ τους έως και τις 2 Ιουλίου 2012.

β. Για τους υπόχρεους που υποβάλλουν τη δήλωση ηλεκτρονικά και ανεξάρτητα από το τελευταίο ψηφίο του ΑΦΜ τους, έως και τις 16 Ιουλίου 2012.

https://www.newsbeast.gr/financial/arthro/361020/paratasi-gia-tin-upovoli-ton-forologikon/

gant
01-06-12, 14:34
Η λυση ειναι να βαλουν το 25% του τεκμαρτου που τους αντιστοιχει (3000 ευρω αν δεν εχουν αλλα εισοδηματα) σε αποδειξεις (δηλαδη να βαλουν 750 ευρω -αποδειξεις- στον κωδικο 049). Αμεσως ο φορος θα μηδενιστει.

Σωστά Κώστα, έκανα την δοκιμή αυτή που αναφέρεις, αλλά το οξύμωρο είναι πως να βάλεις 750ε αποδείξεις όταν δηλώνεις μηδενικό εισόδημα?

Kostas_1
01-06-12, 14:44
Σωστά Κώστα, έκανα την δοκιμή αυτή που αναφέρεις, αλλά το οξύμωρο είναι πως να βάλεις 750ε αποδείξεις όταν δηλώνεις μηδενικό εισόδημα?

Οξυμωρο και ηλιθιο, αλλα εχει βγει και σχετικη ανακοινωση απο ΥΠ. Οικον.

Kostas_1
01-06-12, 14:51
Οξυμωρο και ηλιθιο, αλλα εχει βγει και σχετικη ανακοινωση απο ΥΠ. Οικον.

δες εδω σελιδα 49: https://www.minfin.gr/content-api/betacms/repository/minfin/binaryChannel/ForologikosOdhgos2012/content



Για τους νέους ηλικίας έως και τριάντα ετών, για τους συνταξιούχους άνω των εξήντα πέντε ετών και τα άτομα
με ειδικές ανάγκες, όπως ορίζονται στην παράγραφο 3 του άρθρου 9 του ΚΦΕ ή συνταξιούχος ανεξαρτήτως
ηλικίας με παιδιά με ειδικές ανάγκες, το αφορολόγητο ποσό ορίζεται στις εννιά χιλιάδες (9.000) ευρώ, εφόσον
το δηλωθέν εισόδημα, πραγματικό ή αυτό που προκύπτει με βάση τις αντικειμενικές δαπάνες και υπηρεσίες και
δαπάνες απόκτησης περιουσιακών στοιχείων του φοροολογούμενου δεν υπερβαίνει τις εννιά χιλιάδες (9.000)
ευρώ.Ειδικά για τα πρόσωπα του προηγούμενου εδαφίου, όταν το συνολικό τους εισόδημα είναι από εννιά χιλιά-
δες (9.000) ευρώ και άνω, το ποσό του φόρου που προκύπτει με βάση την ανωτέρω κλίμακα περιορίζεται ώστε
το συνολικό καθαρό εισόδημα που προκύπτει μετά την αφαίρεση του φόρου να μην υπολείπεται του ποσού των
τις εννιά χιλιάδων (9.000) ευρώ.

Το κατά περίπτωση αφορολόγητο ποσό ισχύει, εφόσον ο φορολογούμενος προσκομίσει αποδείξεις που έχουν
εκδοθεί σύμφωνα με τις διατάξεις του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων για δαπάνες αγοράς αγαθών και λήψης
υπηρεσιών, τις οποίες πραγματοποιεί ο ίδιος, η σύζυγός του και τα τέκνα που τους βαρύνουν.

Nino
01-06-12, 14:53
Παράταση δόθηκε για την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων μετά από απόφαση του υπουργού Οικονομικού Γιώργου Ζανιά.

Η προθεσμία υποβολής, ανεξάρτητα αν γίνεται χειρόγραφα ή ηλεκτρονικά, η οποία έληγε στις 15 Ιουνίου, διαμορφώνεται ως εξής:

α. Για τους υπόχρεους που υποβάλλουν τη δήλωση χειρόγραφα μέσω ΔΟΥ και ανεξάρτητα από το τελευταίο ψηφίο του ΑΦΜ τους έως και τις 2 Ιουλίου 2012.

β. Για τους υπόχρεους που υποβάλλουν τη δήλωση ηλεκτρονικά και ανεξάρτητα από το τελευταίο ψηφίο του ΑΦΜ τους, έως και τις 16 Ιουλίου 2012.

https://www.newsbeast.gr/financial/arthro/361020/paratasi-gia-tin-upovoli-ton-forologikon/

αναμενομενο και οχι γιατι παντα δινουν παραταση αλλα γιατι εχουν "κλασει" τυρι τριμενο και σου λεει αν πανε και εξοργισμενοι ( γιατι ολοι θα ειναι εξοργισμενοι με αυτο το τρισαθλιο νεο φορολογικο και τα τεκμηρια του) θα παρουμε τον πουλο απο ψηφους...
Αλεξη!!ολοι για σενα βρε "δουλευουν και χωρις να το ξερουν..."

Kostas_1
01-06-12, 14:56
αναμενομενο και οχι γιατι παντα δινουν παραταση αλλα γιατι εχουν "κλασει" τυρι τριμενο και σου λεει αν πανε και εξοργισμενοι ( γιατι ολοι θα ειναι εξοργισμενοι με αυτο το τρισαθλιο νεο φορολογικο και τα τεκμηρια του) θα παρουμε τον πουλο απο ψηφους...
Αλεξη!!ολοι για σενα βρε "δουλευουν και χωρις να το ξερουν..."

χαχαχα, ξερεις γιατι?

κανοντας τη δηλωση ηλεκτρονικα, μαθαινεις αμεσως ποσο πληρωνεις....οποτε ναι ξερεις από πριν τι θα σου ερθει

Samaro
01-06-12, 15:05
χαχαχα, ξερεις γιατι?

κανοντας τη δηλωση ηλεκτρονικα, μαθαινεις αμεσως ποσο πληρωνεις....οποτε ναι ξερεις από πριν τι θα σου ερθει

Καλού - κακού πάρτε & 2 υπογλώσια για την περίσταση ! :original:

Nino
01-06-12, 15:05
χαχαχα, ξερεις γιατι?

κανοντας τη δηλωση ηλεκτρονικα, μαθαινεις αμεσως ποσο πληρωνεις....οποτε ναι ξερεις από πριν τι θα σου ερθει


Ναι για αυτο το εγραψα...
αλλα δεν ξερω ποσα θα προλαβουν? (κουκια χαχαχα)
Αν υπηρχε οσκαρ ανικανοτητας και πολιτικης ανοησιας θα επρεπε να το κερδιζαν.

S8N
01-06-12, 15:18
αυτά είχα και εγώ υπόψιν μου.

Για αυτό έκανα την πιό πάνω ερώτηση στον Αρη.

https://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/89

Ν. 3808/2009, άρθρο 3:


Έκτακτη εισφορά στη μεγάλη ακίνητη περιουσία φυσικών προσώπων και αύξηση του Ενιαίου Τέλους Ακινήτων (Ε.Τ.ΑΚ.) των νομικών προσώπων μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα

1. Επιβάλλεται έκτακτη, εφάπαξ εισφορά στη μεγάλη ακίνητη περιουσία φυσικών προσώπων, κατά την εκκαθάριση του Ε.Τ.Α.Κ. έτους 2009, ανά κλιμάκιο φορολογητέας αξίας, με προοδευτικό συντελεστή...

Έκτακτη εισφορά λοιπόν για το 2009 για όσους έχουν ακίνητη περιουσία άνω των 400.000 ευρώ. Το αφορολόγητο για το ΕΤΑΚ του 2009 είναι 200.000 ευρώ, όπως και για τον ΦΑΠ του 2011. Μόνο ο ΦΑΠ του 2010 -που δεν έχει έρθει ακόμη- έχει αφορολόγητο στα 400.000 ευρώ.

S8N
01-06-12, 15:24
Και γω Πανο εχω πληρωσει το ΕΤΑΚ του 2009.

Ή μαλλον ολοι οσοι ειχαν συμπληρωσει σωστα τοτε το Ε9, και το εστειλαν και νωρις (τα συνηθη κοροιδα? :D :D :D ή οι τυπικοι ) ....

Το Ε9 μου δεν έχει μεταβολές από το 2007 που παντρεύτηκα βρε συ Κώστα! Το ΕΤΑΚ του 2008 μου ήρθε κανονικά, μετά με ξέχασαν... Όπως φαίνεται όμως η μνήμη τους επανήλθε! :hystericalbs1:

PANOS-E60
01-06-12, 15:36
https://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/89

Ν. 3808/2009, άρθρο 3:



Έκτακτη εισφορά λοιπόν για το 2009 για όσους έχουν ακίνητη περιουσία άνω των 400.000 ευρώ. Το αφορολόγητο για το ΕΤΑΚ του 2009 είναι 200.000 ευρώ, όπως και για τον ΦΑΠ του 2011. Μόνο ο ΦΑΠ του 2010 -που δεν έχει έρθει ακόμη- έχει αφορολόγητο στα 400.000 ευρώ.

μεγαλοκτηματία ! Τσιφλικά ! :banana:

το δικό μου ετακ ηταν 90 ε.

S8N
01-06-12, 15:40
μεγαλοκτηματία ! Τσιφλικά ! :banana:

το δικό ετακ ηταν 90 ε.

Αφού εκεί έχετε τη μισή τιμή ζώνης ρε λαμόγιο! Για να μη μιλήσω για τα τετραγωνικά που δηλώνεις! :whistle:

PANOS-E60
01-06-12, 15:43
Αφού εκεί έχετε τη μισή τιμή ζώνης ρε λαμόγιο! Για να μη μιλήσω για τα τετραγωνικά που δηλώνεις! :whistle:

:tease::tease:

ntinos
01-06-12, 16:03
Επιστροφη περισυ, (1500)
4000 πληρωμη εφετος

λαβλυ

Nino
01-06-12, 17:04
χμ...:think:

Alexis ante portas...

Samaro
01-06-12, 18:37
https://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/89

Ν. 3808/2009, άρθρο 3:



Έκτακτη εισφορά λοιπόν για το 2009 για όσους έχουν ακίνητη περιουσία άνω των 400.000 ευρώ. Το αφορολόγητο για το ΕΤΑΚ του 2009 είναι 200.000 ευρώ, όπως και για τον ΦΑΠ του 2011. Μόνο ο ΦΑΠ του 2010 -που δεν έχει έρθει ακόμη- έχει αφορολόγητο στα 400.000 ευρώ.

Αρη νομίζω είναι λιγότερο !
Για ακίνητο 168.000 ευρώ της γυναίκας μου, το ΕΤΑΚ 2009 ήρθε 49 ευρώ.

BMWNAOUSSA
02-06-12, 18:10
Αρη νομίζω είναι λιγότερο !
Για ακίνητο 168.000 ευρώ της γυναίκας μου, το ΕΤΑΚ 2009 ήρθε 49 ευρώ.

Στο ΕΤΑΚ του 2009 απαλλάσεται η πρώτη κατοικία και στα υπόλοιπα ακίνητα υπολογίζεται φόρος .
Ομως ο φόρος δεν μπορεί να είναι μικρότερος από 1 ¤ / τ.μ στα μη απαλλασόμενα ακίνητα.
Αλλο πράγμα το ΕΤΑΚ
Αλλο πράγμα ΦΑΠ
Το ΕΤΑΚ (νόμος ΝΔ) αφορά χρήσεις 2008-2009
Ο ΦΑΠ νόμος ΠΑΣΟΚ (φτού....) χρήσεις 2010-2011

Stamatis
07-06-12, 20:10
Πέρασα online τη φορολογική μου δήλωση.
εχω χάσει το φως μου.

nikos1400
07-06-12, 20:11
Πέρασα online τη φορολογική μου δήλωση.
εχω χάσει το φως μου.

απο τη διαδικασια ή το αποτελεσμα ?

Stamatis
07-06-12, 20:12
απο τη διαδικασια ή το αποτελεσμα ?

κατι πρεπει να εχω κανει λαθος δεν εξηγείται αλλιώς
το νουμερο ειναι εξωπραγματικό.
μαζί με τις κρατήσεις που ήδη εχουν γινει στους μισθους μας πρέπει να πληρώνω το 45% του εισοδήματος μου φορο.
Κατι δεν πάει καλά.
το ξαναπερνάω.

gnx
07-06-12, 20:13
Γιατι πολυ ειναι ρε Σταματη; Πολυ ειναι το 55%...

PANOS-E60
07-06-12, 20:14
Πέρασα online τη φορολογική μου δήλωση.
εχω χάσει το φως μου.

φίλος είσαι οφ τοπικ, έχουμε άλλο θρεντ γι αυτά. "φοροι κλπ" εδώ έχουμε κασσιδιάρη


ψυχραιμία ρε, όλοι το έχουμε κάνει. Εγώ την έκανα στη δουλειά με καφέ, εσύ από το σπίτι μπορουσες να χτυπήσεις δυο σφηνάκια πριν το κάνεις.

Thomelef
07-06-12, 20:16
εγώ δευτέρα θα το κάνω...δεν χαλάω το σκ μου με μ@λ@κίες.

Samaro
07-06-12, 20:39
κατι πρεπει να εχω κανει λαθος δεν εξηγείται αλλιώς
το νουμερο ειναι εξωπραγματικό.
μαζί με τις κρατήσεις που ήδη εχουν γινει στους μισθους μας πρέπει να πληρώνω το 45% του εισοδήματος μου φορο.
Κατι δεν πάει καλά.
το ξαναπερνάω.

Αφού θεωρείς υπερβολικό το ποσό, είσαι στη σωστή κατεύθυνση. Συνέχισε αφού πάρεις 2 υπογλώσια.
Εγώ, χρειάστηκε επιπλέον να καπνίσω σήμερα και ένα καλό χαρμάνι μπάφα για να το ξεπεράσω.
thumb

Stamatis
07-06-12, 21:07
Αφού θεωρείς υπερβολικό το ποσό, είσαι στη σωστή κατεύθυνση. Συνέχισε αφού πάρεις 2 υπογλώσια.
Εγώ, χρειάστηκε επιπλέον να καπνίσω σήμερα και ένα καλό χαρμάνι μπάφα για να το ξεπεράσω.
thumb

Αχου, Αντώνη δεν ειμαι καλά, με χάνω...

Θα πάω αύριο σε έναν λογιστή, δεν το πιστεύω κάτι δεν κάνω καλά...

manos///3
07-06-12, 21:11
Όχι Σταμάτη δεν κανείς λάθος.
Σημερα μαζί με τα χαστούκια του χρυσαυγιτη ήρθαν κ της εφορίας.
Δε πανε καλα...

Kostas_1
07-06-12, 21:25
Τα μετεφερα εδω.

Σταμ εκανες δοκιμες εδω?
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=13703

Τον κωδικο των αποδειξεων τον συμπληρωσες?

Παντως το 45% ειναι εντος ελεγχου....

Αν θες βοηθεια πες, μη πληρωνεις και το 50αρικο σε λογιστη....

nikos1400
07-06-12, 21:30
να θυμηθω να το τσεκαρω (δεν την εκανα στο λογιστη ακομα)
thumb

S8N
07-06-12, 22:11
Πρόεδρε, ας μιλήσουμε σε κυβικά. Το δικό μου νούμερο θυμίζει Grand Cherokee Overland Limited Edition.

Stamatis
07-06-12, 22:15
Πρόεδρε, ας μιλήσουμε σε κυβικά. Το δικό μου νούμερο θυμίζει Grand Cherokee Overland Limited Edition.
Τζιπάς και εγώ, αλλά δεν καταλαβαίνω όμως, εγω έχω παλαιότητα...

τεσπα, τα παρατάω κάτι δεν κάνω καλά.

θα τα δω αυριο με καθαρό μυαλό, κάτι δεν βάζω σωστά είμαι σίγουρος.

Samaro
07-06-12, 22:53
Ρε Σταμάτη, έχεις υπόψη σου, ότι μέσα στο ποσό του φόρου που σου βγαίνει, έιναι και η έκτακτη εισφορά , η οποία περσι, είχε έρθει χωριστά;;
Μήπως γι'αυτό σου φαίνεται υπερβολικό το ποσό ;;

thumb

Nick bmwlover
07-06-12, 23:52
Πέρασα online τη φορολογική μου δήλωση.
εχω χάσει το φως μου.


απο τη διαδικασια ή το αποτελεσμα ?

:hystericalbs1::hystericalbs1:

Kostas_1
08-06-12, 08:13
Ρε Σταμάτη, έχεις υπόψη σου, ότι μέσα στο ποσό του φόρου που σου βγαίνει, έιναι και η έκτακτη εισφορά , η οποία περσι, είχε έρθει χωριστά;;
Μήπως γι'αυτό σου φαίνεται υπερβολικό το ποσό ;;

thumb

Σωστος.

Ενω στο λινκ που παρεθεσα για τη δηλωση δεν βαζει την εκτακτη εισφορα (μια και δεν αποτελει κανονικο φορο), οταν το κανεις στο site της gsis τοτε με την εκκαθαριση, σου βγαζει και την εισφορα μαζι

Stamatis
08-06-12, 09:00
Γαμώ την εισφορά μου γαμώ.
μου τα εξήγησε ο λογιστής

Εκτός απο αυτό είδα οτι η παρακράτηση φέτος είναι διαφορετική απο πέρισυ.
Σημαίνει ότι φέτος συνέχισαν να μου υπολογίζουν στο μισθό χαμηλότερο συντελεστή, οπότε προκύπτει οτι είτε έπρεπε να έχω μεγαλύτερες κρατήσεις στην πηγή, είτε να τα πληρώσω τώρα μαζεμένα.
Τέλος πάντων, με αυτά και με το τέλος ακινήτων φμαπ κτλ, τον ήπιαμε νομίζω χοντρά και φέτος.

Δε βαριέσαι. Νάχουμε να γκρεμίζουΝε.

PANOS-E60
08-06-12, 09:15
Γαμώ την εισφορά μου γαμώ.
μου τα εξήγησε ο λογιστής

Εκτός απο αυτό είδα οτι η παρακράτηση φέτος είναι διαφορετική απο πέρισυ.
Σημαίνει ότι φέτος συνέχισαν να μου υπολογίζουν στο μισθό χαμηλότερο συντελεστή, οπότε προκύπτει οτι είτε έπρεπε να έχω μεγαλύτερες κρατήσεις στην πηγή, είτε να τα πληρώσω τώρα μαζεμένα.
Τέλος πάντων, με αυτά και με το τέλος ακινήτων φμαπ κτλ, τον ήπιαμε νομίζω χοντρά και φέτος.

Δε βαριέσαι. Νάχουμε να γκρεμίζουΝε.

Λάθος του Λογιστηρίου σας στη δουλειά λοιπόν.
Σας έκανε τις απαραίτητες αναπροσαρμογές στις κρατήσεις όταν έγιναν οι 2 απανωτές μειώσεις στο αφορολόγητο όριο ? Εμείς είχαμε φάει ακαριαίες μειώσεις στα καθαρά μας, οπότε η εκκαθάριση της ΦΔ είναι υποφερτή, αν εξαιρέσεις την εισφορά αλληλεγγύης φυσικά ...

S8N
08-06-12, 10:57
Λάθος του Λογιστηρίου σας στη δουλειά λοιπόν.
Σας έκανε τις απαραίτητες αναπροσαρμογές στις κρατήσεις όταν έγιναν οι 2 απανωτές μειώσεις στο αφορολόγητο όριο ? Εμείς είχαμε φάει ακαριαίες μειώσεις στα καθαρά μας, οπότε η εκκαθάριση της ΦΔ είναι υποφερτή, αν εξαιρέσεις την εισφορά αλληλεγγύης φυσικά ...

Κρίνοντας από την εμπειρία μου ως συνεργάτης του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου, το λογιστήριο πρέπει να αποτελείται από κανα-δυο υπέργηρους λογιστές με καπελάκι και μανσέτες που κάνουν πράξεις στο χέρι ή με άβακα. Η όποια μηχανοργάνωση πρέπει να γίνεται με Amstrad 664 που τρέχουν Basic 1.1, ενώ για σύνδεση στο διαδίκτυο καλούν οι ίδιοι ΕΠΑΚ κάνοντας με το στόμα τους τους ήχους του modem.

Κάποτε είχα δηλώσει πως θα απουσίαζα για δύο εβδομάδες τον Ιούλιο για να μη με ζαλίζουν με εκτιμήσεις εκείνο το χρονικό διάστημα. Πέρασε σχεδόν ένας χρόνος χωρίς να μου στείλουν ούτε μια εντολή. Κάποια στιγμή το επόμενο καλοκαίρι με πήρε τηλέφωνο μια γραμματέας να με ρωτήσει αν βρίσκομαι ακόμη σε διακοπές. Της είπα πως το αεροπλάνο μου έπεσε σε ένα άγνωστο νησί του Ειρηνικού και πως εδώ και 12 μήνες βρίσκομαι σε ένα υπόγειο καταφύγιο όπου πρέπει να πληκτρολογώ κάποιους αριθμούς ανά 108 λεπτά για να μη καταστραφεί ο πλανήτης. Δεν κατάλαβε την ειρωνία, μάλλον εκείνη την περίοδο δεν παρακολουθούσε LOST.

https://i136.photobucket.com/albums/q170/MPower_this/Thenumbers-1.jpg

Stamatis
08-06-12, 12:30
Βασικά είναι ένα γέρος με καπελάκι γιατι ο άλλος είναι σε άδεια ασθενείας.

S8N
11-06-12, 12:24
Γαμώ την εισφορά μου γαμώ.
μου τα εξήγησε ο λογιστής

Εκτός απο αυτό είδα οτι η παρακράτηση φέτος είναι διαφορετική απο πέρισυ.
Σημαίνει ότι φέτος συνέχισαν να μου υπολογίζουν στο μισθό χαμηλότερο συντελεστή, οπότε προκύπτει οτι είτε έπρεπε να έχω μεγαλύτερες κρατήσεις στην πηγή, είτε να τα πληρώσω τώρα μαζεμένα.
Τέλος πάντων, με αυτά και με το τέλος ακινήτων φμαπ κτλ, τον ήπιαμε νομίζω χοντρά και φέτος.

Δε βαριέσαι. Νάχουμε να γκρεμίζουΝε.

Πρόεδρε αναβαθμίστηκα από Overland σε Cayenne Turbo. Τον ήπιαμε δε λες τίποτα. Το κακό είναι πως η τελευταία δόση σκάει τέλη Οκτωβρίου, με περαίωση ημιυπαιθρίων & εισφορές ΤΣΜΕΔΕ δικές μου & της συζύγου. Κι ακόμη δεν έχουμε δει ΦΑΠ 2010-2011, ούτε τέλη ακιντήων 2012. ΩΙΜΕ.

Απορώ αν εγώ είμαι τόσο στριμωγμένος που έχω και δουλίτσα, τι κάνουν οι συνάδελφοί μου που κάθονται.

bakalos
13-06-12, 11:31
Μόλις με πήρε φίλος μου ο οποίος έχει μαγαζί στο όνομα της μάνας του. Τον συγκεκριμένο τον είχε "απολύσει" ο πατέρας του από το δικό του μαγαζί πριν αναλάβει το άλλο για να παίρνει και το επίδομα από ΟΑΕΔ.
Στο όνομα του έχει καινούριο αμάξι και σπίτι. Εισόδημα δε δηλώνει τπτ!
Κέρδισε ένας γνωστός του 15000¤ από ΟΠΑΠ και πήρε το απόκομα για να το δηλώσει στην εφορία ως εισόδημα και να μη πληρώσει τπτ.
Καθάρισα μου είπε με εφορία. Θα πληρώσω 100-200 ¤ από εκεί που θα πλήρωνα κάποιες χιλιάδες!!!
Να προσθέσω οτι δεν κόβει ποτέ απόδειξη στο μαγαζί?

Δεν έχω λόγια....

gnx
13-06-12, 11:36
Μόλις με πήρε φίλος μου ο οποίος έχει μαγαζί στο όνομα της μάνας του. Τον συγκεκριμένο τον είχε "απολύσει" ο πατέρας του από το δικό του μαγαζί πριν αναλάβει το άλλο για να παίρνει και το επίδομα από ΟΑΕΔ.
Στο όνομα του έχει καινούριο αμάξι και σπίτι. Εισόδημα δε δηλώνει τπτ!
Κέρδισε ένας γνωστός του 15000¤ από ΟΠΑΠ και πήρε το απόκομα για να το δηλώσει στην εφορία ως εισόδημα και να μη πληρώσει τπτ.
Καθάρισα μου είπε με εφορία. Θα πληρώσω 100-200 ¤ από εκεί που θα πλήρωνα κάποιες χιλιάδες!!!
Να προσθέσω οτι δεν κόβει ποτέ απόδειξη στο μαγαζί?

Δεν έχω λόγια....

ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ! ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΑΠΛΑ!

Thomelef
13-06-12, 15:09
Μόλις με πήρε φίλος μου ο οποίος έχει μαγαζί στο όνομα της μάνας του. Τον συγκεκριμένο τον είχε "απολύσει" ο πατέρας του από το δικό του μαγαζί πριν αναλάβει το άλλο για να παίρνει και το επίδομα από ΟΑΕΔ.
Στο όνομα του έχει καινούριο αμάξι και σπίτι. Εισόδημα δε δηλώνει τπτ!
Κέρδισε ένας γνωστός του 15000¤ από ΟΠΑΠ και πήρε το απόκομα για να το δηλώσει στην εφορία ως εισόδημα και να μη πληρώσει τπτ.
Καθάρισα μου είπε με εφορία. Θα πληρώσω 100-200 ¤ από εκεί που θα πλήρωνα κάποιες χιλιάδες!!!
Να προσθέσω οτι δεν κόβει ποτέ απόδειξη στο μαγαζί?

Δεν έχω λόγια....

πόσο μλκς αισθάνομαι όταν διαβάζω και ακούω τέτοια πράγματα...
δλδ ρε γμτ όλοι αυτοί που πληρώνουν, γιατί να ειναι τα κορόιδα μια ζωή σε αυτό τον τόπο???
και βάλε μετά ότι αυτός ο άνθρωπος χωρίς να πληρώνει τπτ, ανταγωνίζεται ανθρώπους που πληρώνουν κανονικά...αισχρό.

RallyArt
13-06-12, 15:40
πόσο μλκς αισθάνομαι όταν διαβάζω και ακούω τέτοια πράγματα...
δλδ ρε γμτ όλοι αυτοί που πληρώνουν, γιατί να ειναι τα κορόιδα μια ζωή σε αυτό τον τόπο???
και βάλε μετά ότι αυτός ο άνθρωπος χωρίς να πληρώνει τπτ, ανταγωνίζεται ανθρώπους που πληρώνουν κανονικά...αισχρό.

Φίλος Εγω αισθάνομαι 2 φορές ******* γιατί κάποιες φορές μου έρχετε να ακολουθήσω την λογική τους....
Κρίμα, άντε να ανταγωνιστή κάποιος αυτόν το μάγκα.... αρε ΣΔΟΕ που θέλει το κολαράκι του...

Lambros46
13-06-12, 16:03
Φταίμε και εμείς πάντως που δεν καταγγέλουμε κάτι τέτοια λαμόγια.Να μου πείς,μετά θα είσαι ο "κακός" και ο "ρουφιάνος" αλλά...

Stamatis
13-06-12, 16:08
Φταίμε και εμείς πάντως που δεν καταγγέλουμε κάτι τέτοια λαμόγια.Να μου πείς,μετά θα είσαι ο "κακός" και ο "ρουφιάνος" αλλά...

Εδωσα εγώ στεγνά εναν μπακάλη.
Πήρα τηλέφωνο μπροστά του.
ειχε χαλάσει λέει η ταμειακή και δεν έκοβε.

τρεις εβδομάδες αυτό το βιολί.

τιποτα δεν έγινε.

ακόμα εκεί είναι και συνεχίζει να μην κόβει.

λοιπόν?

Lambros46
13-06-12, 16:14
Εδωσα εγώ στεγνά εναν μπακάλη.
Πήρα τηλέφωνο μπροστά του.
ειχε χαλάσει λέει η ταμειακή και δεν έκοβε.

τρεις εβδομάδες αυτό το βιολί.

τιποτα δεν έγινε.

ακόμα εκεί είναι και συνεχίζει να μην κόβει.

λοιπόν?

Π@π@ρια...Δεν υπάρχει σωτηρία για αυτό το μπορντέλο.

Thomelef
13-06-12, 18:29
κανονικά κατάσχεση αδείας πρέπει να γίνεται...εγώ αυτό ξέρω.
όπως υπάρχουν οι δημόσιοι που απλά πληρώνονται χωρίς να κάνουν τπτ, έτσι και αυτοί είναι τα αποβρ4άσματα του ιδιωτικού τομέα.
όχι τπτ άλλο, να είμαστε και δίκαιοι. όσο αξίζει να πάρουν πόδι απο τις υπηρεσίες ένα κάρο άχρηστοι χαραμοφάιδες, άλλο τόσο αξίζει να πάρουν πόδι απο την αγορά όλοι αυτοί οι ψευτοαπατεώνες του κώλου.

joseph
15-06-12, 23:01
Εγω παντως σημερα το υπογλωσσιο δεν το γλιτωσα, τα τριπλασια σε σχεση με περσι, ειχα και μεγαλυτερο εισοδημα το 2011 αλλα δεν φανταζομουν αυτο που βγηκε.

Δυστηχως πενταψηφιο το νουμερο.. να δω πως θα τα πληρωσω... το κερατο μου ακομα δεν μπορω να το χωνεψω.

Το κακο ειναι πως εχω και επιταγες που δεν εχω εισπραξει ακομα για τα εισοδηματα του 2011.....

joseph
15-06-12, 23:08
Καλημέρα στην παρέα.

Ποιός πληρώνει κυρίως το μάρμαρο? Μισθωτοί και συνταξιούχοι.

Εισόδημα 40000ε, σύνολο εφορίας 7100ε + 722ε επίδομα αλληλεγγύης.
Όσο δηλαδή το εισόδημα που δηλώνουν πολλοί γιατροί, δικηγόροι, υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι και κάποιοι κλάδοι επαγγελματιών.
https://img207.imageshack.us/img207/4618/image1gz.jpg


Δυστηχως για παραπλησιο εισοδημα με το δικο σου το κουστουμι που περιμενω ειναι τα διπλα απο αυτα που γραφεις, αν αφαιρεσω το ΟΑΕΕ που πληρωσα και τον φορο τι μου μενει???? το κερατο μου!

Thomelef
16-06-12, 09:20
απαιτείστε ρύθμιση και να πα να *******...
περμένουν ζεστό χρήμα τα λαμόγια, αλλά ένα μάθημα τους αξίζει. η ρύθμιση είναι κάτι που όλοι μπορούν να κάνουν.
άσχετα αν υπάρχουν τα λεφτά, έτσι για το γμτ και το σπάσιμο. το 54,4% των ελεύθερων επαγγελματιών δεν πληρώνει εισφορές, και ο υπόλοιπος κοσμάκης έχει χάσει τον ύπνο του.
την κατώτατη ρύθμιση απαιτείστε.

gnx
22-07-12, 12:34
Τελικά γνωρίζει κανείς εάν στο φετινό εκκαθαριστικό περιλαμβάνεται εισφορά πολυτελείας για αυτοκίνητα δίλιτρα και πάνω; Του έχει έρθει κανενός;

alexm
22-07-12, 12:51
Τελικά γνωρίζει κανείς εάν στο φετινό εκκαθαριστικό περιλαμβάνεται εισφορά πολυτελείας για αυτοκίνητα δίλιτρα και πάνω; Του έχει έρθει κανενός;

Το φετινο εκκαθαριστικο δεν περιλαμβανει την συγκεκριμενη εκτακτη εισφορα.

bill_m3
22-07-12, 13:03
Το φετινο εκκαθαριστικο δεν περιλαμβανει την συγκεκριμενη εκτακτη εισφορα.

και να προσθέσω. δεν έχει ακουστεί τίποτα ακόμα αν θα μας ξανά τα πάρουν με αυτό τρόπο!!!

A8hnaios
22-07-12, 14:24
ΣΤΟΝ ΠΗΓΑΙΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ, ΦΡΟΝΤΙΣΤΕ ΜΗΝ ΣΑΣ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΣΩΒΡΑΚΑ..

https://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/561382_247777391991841_446256792_n.jpg

harris
02-09-12, 02:08
Δηλαδη για να καταλαβω.
Μας εχουν βαλει εκτακτη εισφορα,
εχουν μειωσει το αφορολογικο ποσο (στα 4000 για πανω απο 30 και 9000 για οσους ειναι κατω των 30)
Μας φορολογουν για πολλοστη φορα το αυτοκινητο,
Μας φορολογουν για τα παιδια,
Μας φορολογουν για την κατοικια :ranting2:

Και τωρα ρωταω

Οτι αυτην την στιγμη, αυτοι που μας φορολογουν, μας εχουν κλεισει τις δουλειες μας, εχουν φορολογισει τα ονειρα μας, μας εχουν κανει να φοβομαστε να αρρωστησουμε γιατι δεν ξερουμε τι μας περιμενει ,να μας ζητανε λεφτα για ασφαλιση, για συνταξη (ενας θεος ξερει ποτε και αν θα παρουμε και ακομα αν παρουμε αν θα μας φτανουν για να ζησουμε), και αλλα πολλα αντιδημοκρατικα πραγματα.

Τελειωνοντας θελω να πω το εξης. Εγω ποσο θα πρεπει να ¨φορολογισω το κρατος¨ για το μελλων που μου περνει? Για το δικαιωμα που εχουμε απο τους προπαππουδες μας για μια ελευθερη χωρα, (που τωρα την ξεπουλανε), το δικαιωμα που εχω σαν ενας δημοκρατικος πολιτης να ζω αξιοπρεπεστατα με το κεφαλι πανω οπως εκαναν γενιες πριν απο μας... :gr:

Thomelef
02-09-12, 11:50
This is Greece...didn't you know? Everything on the leg...