PDA

Επιστροφή στο Forum : Z4 M Coupe σταθερότητα



EVERGET
27-05-12, 13:06
Προχτές οδήγησα ένα z4 m coupe που σκέφτομαι για ανταλλαγή με το m3 μου. Το αμάξι έχει πολυ λίγα χλμ και δείχνει σε άριστη κατάσταση χώρις να το έχω ελέγξει ακόμη σε συνεργείο. Αυτο που μου έκανε αρνητική εντύπωση στο test drive ηταν η μη σταθερότητα του αυτοκίνητου στις υψηλές ταχύτητες. Πήγαινα δηλαδή με 130 - 150 και στα ελαφριά σαμαρακια της λεωφόρου το αμάξι χοροπηδαγε και ψάρευε χωρίς να σου εμπνέει καμία ασφάλεια. Έχοντας συνηθίσει με το m3 που ακόμη και στα 200 βάλε πηγαίνει τρένο το z4 μου φάνηκε απαράδεκτο για γρήγορο αμάξι, οκ έχω ακούσει τα περί κοντου μεταξονιου κ απόλυτων αντιδράσεων του αυτοκινήτου αλλα δεν το περίμενα και έτσι! Δυο φορουμικοι γνωριμοι που είχαν z4 στο παρελθόν μου είπαν ότι έτσι είναι τα αυτοκίνητα αυτά. Θα ήθελα να ακούσω τις εντυπώσεις κατόχων ή κάποιων που εχου οδηγήσει z4 m....thanx!!!

Stradale
27-05-12, 13:12
Δεν ξέρω για το Ζ4 αλλα σαν να περιγράψεις πως ένιωσα όταν μπήκα στο Μ3 μετα το S2000 αν αυτο σου λέει κατι....

m3e36
27-05-12, 13:16
φορουσε μαμα αναρτηση το z4 ή κατι αλλο?

stef
27-05-12, 13:28
Είναι πολύ πιο απόλυτο το Ζ4 Μ ρε συ
Εκεί που στρίβεις Μαλιακό με 200+ με Μ3, με το Ζ4 μπορείς μεν να στρίψεις αλλά πρέπει να είσαι απόλυτα προσηλωμένος στο τιμόνι..
Λάθη δεν συγχωρεί...

EVERGET
27-05-12, 13:30
Στέφ δε λέμε για στροφές ρε συ, στην ευθεία μου φάνηκε ασταθες!
Και ναι φορούσε μαμα ανάρτηση..

120ie87
27-05-12, 13:50
1. Τα ζαντολάστιχα είχαν τις εργοστασιακές διαστάσεις? (επίσης, μήπως είχε βάλει αποστάτες ή είχε αλλάξει γενικώς offset?)


2. Ευθυγράμμιση πότε είχε κάνει τελευταία φορά και αν είχε κάνει είχε βάλει τις εργοστασιακές τιμές ή ο ευθυγραμμισάς είχε "μεγαλουργήσει" αυτοσχεδιάζοντας ?

Monsta
27-05-12, 14:19
Where's dat nigga?

Kostas_1
27-05-12, 18:00
Δεν ειναι φυσιλογικο. Πιθανη αιτια εκτος απο αυτες που υποθηκαν ειναι και Λαστιχα ρανφλατ, λαθος πιεσεις, silent blocks σκληρα, κλπ

merbeind
27-05-12, 21:12
Aπολυτα φυσιολογικο.Με το z4 στα 180 αρχιζω να κραταω πιο γερα το τιμονι φαντασου.Τελικη μονο μια φορα...
Μιλαω για απλο ουτε καν m που ειναι και πιο στημενο.
Ταξιδια εθνικη παω πλεον με το e46 και παω χαλαρα 200 με ενα χερι στο τιμονι που λεει ο λογος.

stef
27-05-12, 21:25
Δεν ειναι φυσιλογικο. Πιθανη αιτια εκτος απο αυτες που υποθηκαν ειναι και Λαστιχα ρανφλατ, λαθος πιεσεις, silent blocks σκληρα, κλπ

Δεν έχει runflat λάστιχα το Ζ4 Μ...thumb

Z4 DCT
27-05-12, 21:26
Σημερα......στον δρομο για Χαλκιδα μετα την εθνικη......ταχυτητες απο 180-220.....μεχρι και την εξοδο για Ριτσωνα....χωρις αγχος.....
Μαλλον κατι αλλο θε εχει αυτο το Ζ.....οπως τα λεει ο sharkythumb

Kostas_1
27-05-12, 21:26
Που να ξερουμε τι εχει κανει ρε Στεφ....

stef
27-05-12, 21:29
Έχω την εντύπωση πως μιας και οι διαστάσεις και τα offset είναι διαφορετικά από Ζ4 απλή, οι διαστάσεις των ελαστικών δεν βγαίνουν σε runflat
Mην το πάρετε τις μετρητοίς, απλά αυτή την εντύπωση έχω, εαν κάνω λάθος διορθώστε με

Kostas_1
27-05-12, 21:31
Λοιπον με το 2λιτρο με ολο το μπροστινο συστημα μαμα, ακομη και με 16αρια (οχι ρανφλατ), πηγαινα 180-200 στην ΕΟ για Θεσσλονικη αρκετη ωρα, με απολυτη σταθεροτητα και χωρις να εχω καμιά ασαφεια.

Kostas_1
27-05-12, 21:34
Το συμπτωμα που αναφερει ο everget το εχω δει σε Ζ4 που φορουσε ζαντες ιμιτασιον.

Βρε τι πιεσεις αλλαζαμε, τι ευθυγραμμισεις και ζυγοσταθμισεις, τι σινεμπλοκ...δεν εστρωνε με τπτ

Z4 DCT
27-05-12, 21:39
Σίγουρα κατι αλλο εχει να κανει....Κωστα, οπως τα λες.....

Εγω σημερα πάτησα δυο φορες 7η με 6200......ουδέν θεμα αρνητικής συμπεριφοράς.....

EVERGET
27-05-12, 22:00
Το αμάξι φοράει μαμα ζαντες, ανάρτηση, και έχει τόσα λίγα χλμ ώστε δε νομίζω ποτε να χρειάστηκε να αλλάξει σινεμπλοκ ή αμορτισέρ ή κάτι άλλο ώστε να χρειαστεί ευθυγραμμιση. Τα λάστιχα οπως σε όλα τα Μ δεν είναι run flat. Ίσως ένας κάτοχος z4 να μην έβρισκε τη συμπεριφορά του περίεργη, εγω σαν καλομαθημενος το βρηκα κάπως φοβιστικό....
Ίσως ο συνδυασμός κοντου μεταξονιου, σκληρής ανάρτησης και του πιο ακαμπτου πλαισιου που έχει παρουσιάσει η BMW τα τελευταία χρόνια να καθιστά το σύνολο μη απορροφητικό στις δυνάμεις που του ασκούνται κ άρα αρκετά απόλυτο και αποτομο!

Z4///M
27-05-12, 22:17
το εχω παει αρκετεσ φορες 270(στο κοντερ) και δεν νιωθω ασαφεια πουθενα! Αυτο που νιωθω ειναι οτι διαβαζει τον δρομο!

stef
27-05-12, 22:20
Αυτό που λέει ο Δημήτρης
Διαβάζει καλά το δρόμο και πού κοφτερό τιμόνι..
Εγώ 260 (κοντέρ) και πάω επίσης μια χαρά

S8N
27-05-12, 22:27
Αυτό που λέει ο Δημήτρης
Διαβάζει καλά το δρόμο και πού κοφτερό τιμόνι..
Εγώ 260 (κοντέρ) και πάω επίσης μια χαρά

Εσύ 260; Στα 260 η κουκούλα σου θα έχει φουσκώσει σαν το Hindenburg...

stef
27-05-12, 22:29
Εσύ 260; Στα 260 η κουκούλα σου θα έχει φουσκώσει σαν το Hindenburg...


Ρε συ, το Ζ4 δεν είναι ΤΤ , κατάλαβε το
Η κουκούλα δεν φουσκώνει, μόνο η τσέπη ξεφουσκώνει από την συντήρηση....:hystericalbs1:

alexk
27-05-12, 23:03
Εγώ πάω στοίχημα είναι τα συνεμπλόκ των πίσω μεγάλων ψαλιδιών.
Τα χλμ δεν λένε τίποτα μιας και τα εργοστασιακά μπορούν να χαλάσουν σε μόλις 10 χιλ. χλμ. αν το γκαζώνει.

Εγώ τα 2 που είχα οδηγήσει ήταν εκπληκτικά !

EVERGET
28-05-12, 01:08
"The Z4 M feels very stiff. The front 225/45 ZR18 Continental tyres follow every rut or camber, and sharp ridges not only kick back through the steering, but also knock the car off line."

Απο review του evo για την M roadster. Μάλλον απλα έτσι είναι τα z4 m....

Stradale
28-05-12, 08:06
Εβεργκετ,δεν ξέρω και το όνομα σου,πάρτο και μην το πολυσκέφτεσαι. Δεν θα εχεις και πίσω θέσεις,ευτυχία πίστεψε με...:D

Thomelef
28-05-12, 08:15
μήπως ρε νάσο είσαι πολύ παρατηρητικός???
για το αν φταίνε τα σινεμπλόκ των ψαλιδιών που λέει ο άλεξ, την ασάφεια θα την αισθάνεσαι εντονότερα όταν γκαζώνει το αμάξι απότομα.
εγώ θα'λεγα να ανταλλάξετε για κάνα 2 μέρες αμάξια με τον φίλο σου, να κάνετε τις δουλειές σας τις καθημερινές, και να βγάλεις πιο καλά συμπεράσματα...
το Ζ4 Μ κουπέ πάντως, είναι πάααααααααααααααρα πολύ όμορφο αυτοκίνητο. χτύπα το...

Monsta
28-05-12, 08:52
το Ζ4 Μ κουπέ πάντως, είναι πάααααααααααααααρα πολύ όμορφο αυτοκίνητο. χτύπα το...




Αλητεία είναι. Χτύπα το Νάσο. thumb

EVERGET
28-05-12, 09:06
Aλητεία ναι, αλλά θα δώσουμε "αμάξι", να πάρουμε "αμάξι"...όχι παιχνίδι...αυτός είναι και ο προβληματισμός μου...

Και το Μ3 δεν είναι καμία οσία ωστε να μου λείπει η "αλητεία"..;)

alexk
28-05-12, 09:09
Aλητεία ναι, αλλά θα δώσουμε "αμάξι", να πάρουμε "αμάξι"...όχι παιχνίδι...αυτός είναι και ο προβληματισμός μου...

Και το Μ3 δεν είναι καμία οσία ωστε να μου λείπει η "αλητεία"..;)

Εγώ μεταξύ των δύο θα προτιμούσα το Μ3.
Αυτή είναι μαγκιά του άλλωστε, ότι είναι πολύ πρακτικό. Πράγμα που δεν έχει κανένα κλασσικό σπορ αυτοκίνητο thumb

soc12r
28-05-12, 09:48
:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

https://www.youtube.com/watch?v=FGFM7XLMoFA

Stradale
28-05-12, 11:41
Εγώ μεταξύ των δύο θα προτιμούσα το Μ3.
Αυτή είναι μαγκιά του άλλωστε, ότι είναι πολύ πρακτικό. Πράγμα που δεν έχει κανένα κλασσικό σπορ αυτοκίνητο thumb

Συμφωνώ +1 απο εμενα,που πας να μπλεξεις... :)

m_power_lunatic
28-05-12, 14:18
Δεν υπηρχε περιπτωση να εδινα την Μ3 Ε46 για Ζ4Μ,να μου προσφερει τί ακριβως παραπανω????Λιγοτερα σε χωρους σιγουρα,σε εμφανιση παλι λιγοτερα για εμενα (υποκειμενικο).Ειναι πιο γρηγορο το Ζ4Μ ενταξει αλλα μεχρι εκει-αισθηση πιο ανοθευτη οκ αλλα παλι μεχρι εκει.....απορω με το διλημμα σου για να ειμαι λιγο ειλικρινης....

Monsta
28-05-12, 14:43
Είναι σε καλό δρόμο ο Νάσος. Τουλάχιστον δε κοιτάει πια Maserati. :D

EVERGET
28-05-12, 14:45
Δεν υπηρχε περιπτωση να εδινα την Μ3 Ε46 για Ζ4Μ,να μου προσφερει τί ακριβως παραπανω????Λιγοτερα σε χωρους σιγουρα,σε εμφανιση παλι λιγοτερα για εμενα (υποκειμενικο).Ειναι πιο γρηγορο το Ζ4Μ ενταξει αλλα μεχρι εκει-αισθηση πιο ανοθευτη οκ αλλα παλι μεχρι εκει.....απορω με το διλημμα σου για να ειμαι λιγο ειλικρινης....

To δίλημμά μου Γιάννη έγκειται στο ότι βρήκα ένα αμάξι με πολύ λίγα χλμ, καινουργές, με μία καρότσα πολύ πιο δεμένη από του Μ3 η οποία φέρει τα μηχανικά μέρη του Μ3 που μου αρέσουν πολύ...

Όσο για το ότι το Z4 είναι πιο γρήγορο, κάτι τέτοιο θεωρώ είναι εμφανές περισσότερο σε συνθήκες κόντρας παρά ουσιαστικής αίσθησης στο δρόμο. Η μικρή εντύπωση που αποκόμισα από το 15λεπτο test drive είναι ότι χαμηλά τραβάει πιο καλά το z4 αλλά ψηλά το m3 μου φαίνεται πως ανεβάζει πιο "αβίαστα". Επίσης, συνειδητοποίησα ότι μου έλειπε το smg και ο rasp ήχος του Μ3 που για κάποιο λόγω η bmw έπνηξε από τον s54 του z4.

Τη μεγαλύτερη εντύπωση βέβαια μου την έκανε η νευρικότητα του z4 στις υψηλές ταχύτητες πράγμα που δεν μου άρεσε καθόλου.


Είναι σε καλό δρόμο ο Νάσος. Τουλάχιστον δε κοιτάει πια Maserati. :D

Χα, χα, χα...είχα περάσει και κάποια φάση να κοιτάω Audi RS4 αλλά δεν τόλμησα να το εκφράσω εδώ μέσα!!!!:hystericalbs1:

Monsta
28-05-12, 14:56
Χα, χα, χα...είχα περάσει και κάποια φάση να κοιτάω Audi RS4 αλλά δεν τόλμησα να το εκφράσω εδώ μέσα!!!!:hystericalbs1:


B7 V8 ?? Για πες, πως σου φάνηκε ?

Άλλωστε από κρυφο-αουντάκιδες το φόρουμ άλλο τίποτα... :hystericalbs1:

S8N
28-05-12, 15:18
Τι ερωτήσεις είναι αυτές βρε Κώστα...

Άκου πως του φάνηκε...

Λίγο βαρύ, όπως όλα τα Audi:

https://i136.photobucket.com/albums/q170/MPower_this/photo175.jpg

EVERGET
28-05-12, 15:24
B7 V8 ?? Για πες, πως σου φάνηκε ?

Άλλωστε από κρυφο-αουντάκιδες το φόρουμ άλλο τίποτα... :hystericalbs1:

Ναι το Β7, είπαμε να έχει και κάτι από bmw...στην προκειμένη το v8 αδερφάκι του s65...

Δεν οδήγησα κάποιο, δεν έφτασα σε τόσο έσχατο σημείο προδοσίας...:th_Laie_67-1:

m_power_lunatic
28-05-12, 15:30
To δίλημμά μου Γιάννη έγκειται στο ότι βρήκα ένα αμάξι με πολύ λίγα χλμ, καινουργές, με μία καρότσα πολύ πιο δεμένη από του Μ3 η οποία φέρει τα μηχανικά μέρη του Μ3 που μου αρέσουν πολύ...

Όσο για το ότι το Z4 είναι πιο γρήγορο, κάτι τέτοιο θεωρώ είναι εμφανές περισσότερο σε συνθήκες κόντρας παρά ουσιαστικής αίσθησης στο δρόμο. Η μικρή εντύπωση που αποκόμισα από το 15λεπτο test drive είναι ότι χαμηλά τραβάει πιο καλά το z4 αλλά ψηλά το m3 μου φαίνεται πως ανεβάζει πιο "αβίαστα". Επίσης, συνειδητοποίησα ότι μου έλειπε το smg και ο rasp ήχος του Μ3 που για κάποιο λόγω η bmw έπνηξε από τον s54 του z4.

Τη μεγαλύτερη εντύπωση βέβαια μου την έκανε η νευρικότητα του z4 στις υψηλές ταχύτητες πράγμα που δεν μου άρεσε καθόλου.



Χα, χα, χα...είχα περάσει και κάποια φάση να κοιτάω Audi RS4 αλλά δεν τόλμησα να το εκφράσω εδώ μέσα!!!!:hystericalbs1:

Nασο εισαι πολυ προσεκτικος με το αμαξι σου και ειμαι σιγουρος οτι ειναι σε αριστη κατασταση.Εγω αν ξαναπερνα θα σου χτυπαγα την πορτα σιγουρα που λενε.

Θα σου λειψει αν κινηθεις προς Ζ4Μ το πιστευω αυτο.Πολυ δεσμευτικο αυτοκινητο ρε εσυ,κοιτα και η αγορα πως το αξιολογει.Με ελαχιστα χλμ και ολοκαινουργια και οι τιμες τους για την ηλικια τους (πιο καινουργια απο την πλειοψηφια των Μ3 Ε46) μιας και βγηκε αργοτερα ειναι αρκετα πεσμενες και θεωρω λογω του διθεσιου χαρακτηρα τους αποκλειστικα (αν απομονωσουμε τελη/εφορια κτλ) μιας και κατα τα αλλα ειναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ αυτοκινητο.Θεωρω οτι αν ειναι να πουληθει κατι σε αυτη την κατηγορια ο αλλος θα παρει Μ3 Ε46 και οχι Ζ4Μ.Τα ιδια ειχανε γινει και με τα Ζ3Μ/Ζ3Μ coupe παλαιοτερα.

Z4///M
28-05-12, 16:14
εδω εγω θελω να το ανταλλαξω , γιατι θελω 4 θεσεις!!!!

STREETRACING
28-05-12, 16:56
Απο γνωστούς μου μαντραδες όντως όλα τα ζ4 είναι πΑρα πολυ δύσκολα στη μεταπωληση
Και όσον αφορά το rs4 που αναφέρθηκε πριν σαν κατασκευή είναι μίλια μακραν καλύτερο απο πολλα Μ όπως μου εκμηστηρευτηκε άνθρωπος γνωστής που έχει οδηγήσει όλα τα rs και Μ.
Ιδίως αν το σηκώσεις στη ράμπα κ κυτταξεις κατασκευή πατωματος , ψαλιδιων κλπ είναι κορυφαιΑ
Και σε οδήγηση εθνική είναι αλλού .

S8N
28-05-12, 17:03
Απο γνωστούς μου μαντραδες όντως όλα τα ζ4 είναι πΑρα πολυ δύσκολα στη μεταπωληση
Και όσον αφορά το rs4 που αναφέρθηκε πριν σαν κατασκευή είναι μίλια μακραν καλύτερο απο πολλα Μ όπως μου εκμηστηρευτηκε άνθρωπος γνωστής που έχει οδηγήσει όλα τα rs και Μ.
Ιδίως αν το σηκώσεις στη ράμπα κ κυτταξεις κατασκευή πατωματος , ψαλιδιων κλπ είναι κορυφαιΑ
Και σε οδήγηση εθνική είναι αλλού .

https://i136.photobucket.com/albums/q170/MPower_this/a54.jpg

EVERGET
28-05-12, 18:00
Nασο εισαι πολυ προσεκτικος με το αμαξι σου και ειμαι σιγουρος οτι ειναι σε αριστη κατασταση.Εγω αν ξαναπερνα θα σου χτυπαγα την πορτα σιγουρα που λενε.

Θα σου λειψει αν κινηθεις προς Ζ4Μ το πιστευω αυτο.Πολυ δεσμευτικο αυτοκινητο ρε εσυ,κοιτα και η αγορα πως το αξιολογει.Με ελαχιστα χλμ και ολοκαινουργια και οι τιμες τους για την ηλικια τους (πιο καινουργια απο την πλειοψηφια των Μ3 Ε46) μιας και βγηκε αργοτερα ειναι αρκετα πεσμενες και θεωρω λογω του διθεσιου χαρακτηρα τους αποκλειστικα (αν απομονωσουμε τελη/εφορια κτλ) μιας και κατα τα αλλα ειναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ αυτοκινητο.Θεωρω οτι αν ειναι να πουληθει κατι σε αυτη την κατηγορια ο αλλος θα παρει Μ3 Ε46 και οχι Ζ4Μ.Τα ιδια ειχανε γινει και με τα Ζ3Μ/Ζ3Μ coupe παλαιοτερα.

Γιάννη έχεις πολυ δίκιο σε ό,τι λες είσαι η φωνή της λογικής μου! Βεβαια δεν ξέρω αν η υποτίμηση αυτή των z4 συνεχιστεί και στο μέλλον, κυρίως εξαιτίας της σπανιοτητάς τους!

giannis_compact
28-05-12, 18:06
Νασο κι εγω πιστευω πως ειναι καλυτερα να κρατησεις το Μ3 καθως:
α) ειναι το αμαξι σου, ξερεις σε τι κατασταση ειναι το προσεχεις και το εχεις σε αριστη κατασταση.
β) το Μ3 ειναι πιο εμπορικο (οσο εμπορικο ειναι αυτην την περιοδο ενα αυτοκινητο 3200+ κυβικων)
γ) πιο πρακτικο μιας και εχει 5 θεσεις
δ) το δικο σου εχει τον πιο ωραιο συνδυασμο χρωματων (υποκειμενικη αποψη)
ε) κατ'εμε ειναι πιο αλητικο
στ) μπορει να συνδυασει και ενα ταξιδι αλλα και μια αλητικη βολτα ευκολοτερα απ'οτι το Ζ4 μιας και το Ζ4 (οσον αφορα το ταξιδι) ειναι πολυ πιο στεναχωρο και με πολυ περιορισμενους χωρους
ζ) ειναι το ονειρο μου μια μερα να αγορασω ενα Μ3 Ε46 :) :)

mikegr
28-05-12, 18:32
Παντως κι εγω που οδηγησα ενα Ζ4 schnitzer του 09 καπου στα 160 με τον λιγο αερα που ειχε, το αμαξι με φοβησε. Ποιος ξερει ομως...

PANOS-E60
28-05-12, 18:44
ρε ΜΒΧ, θα μας κρατήσεις κι άλλο σε αγωνία ?

S8N
28-05-12, 19:08
ρε ΜΒΧ, θα μας κρατήσεις κι άλλο σε αγωνία ?

Εισαι κι εσύ προβληματισμένος αν η Z4M είναι πιο νευρική από το 520i? Το μόνο σίγουρο είναι πως στο Μαρτίνο δε στρίβει με 200.

PANOS-E60
28-05-12, 19:15
Εισαι κι εσύ προβληματισμένος αν η Z4M είναι πιο νευρική από το 520i? Το μόνο σίγουρο είναι πως στο Μαρτίνο δε στρίβει με 200.

Κοροιδεύεις εκ του ασφαλούς ε ? Εσύ θα είσαι την Κυριακή με την κυρά και τα κουτσούβελα και θα ψήνεις παιδάκια στον κήπο ... Εμείς θα είμαστε νηστικοί 12 ώρες πριν ξεκινήσει το bobsledge 530 γιά Πόρους και θα κρατάμε την ταυτότητα δαγκωμένη στο δρόμο.

Νασο σορυ γιά το οφ τοπικ, αλλά έπρεπε να του απαντήσω του χαβαλέ.

EVERGET
28-05-12, 19:21
ρε ΜΒΧ, θα μας κρατήσεις κι άλλο σε αγωνία ?

Πάνο και γω θα ήθελα να ακούσω την άποψη του Γιώργου μιας και είναι κάτοχος z4 m!

Z4 DCT
28-05-12, 19:21
Παντως κι εγω που οδηγησα ενα Ζ4 schnitzer του 09 καπου στα 160 με τον λιγο αερα που ειχε, το αμαξι με φοβησε. Ποιος ξερει ομως...

:shok:

Φίλε αν σε φοβησε στα 160 η νέα Ζ..... Η το αμάξι είχε κάτι λάθος στο σετ απ , η Απλά το άλλο σου αμάξι ειναι 7αρα:original:

gnx
28-05-12, 19:44
ρε ΜΒΧ, θα μας κρατήσεις κι άλλο σε αγωνία ?

Αγαπητέ Πάνο,

'Εχω να πώ τα εξής:

Ο Νάσος ανέφερε ότι το αυτοκίνητο στα 130-150 χιλιόμετρα την ώρα παρουσίαζε κάποια αστάθεια. Sorry, αλλά σε αυτές τις ταχύτητες δεν νομιζω ότι υπάρχουν αυτοκίνητα που μπορούν να περάσουν πάνω από αυτό που οι Αγγλοσάξωνες αποκαλούν road undulations χωρίς να σου δώσουν μία (ψιλο)τρομάρα. Γι'αυτό άλλωστε και το Γερμανικό auto motor und sport έδωσε στο αυτοκίνητο 3/5 αστέρια, με τη λέξη risiko στις δύο, τρείς προτάσεις της αξιολόγησης.

Το αυτοκίνητο είναι πολύ σκληρό, όχι όμως πιό σκληρό είναι ένα τρίλιτρο με 18αρες και runflat. Αλλά επειδή είδα κάπου μία αναφορά σε S2000, το Ζ4 Μ κάτω από τέτοιες συνθήκες μπορεί και φρενάρει σωστά, σε αντίθεση με το χόντα που λόγω του ιδιαιτερα παρεμβατικού ABS κάνεις το σταυρό σου.

Μπορεί όμως να βελτιωθεί με μία πιό ρυθμίσιμη ανάρτιση.

Όσον αφορά το τιμόνι, η υδραυλική κρεμαγιέρα του coupe, η πιό γρήγορη μέχρι την άφιξη του 1Μ και ελαφρά πιό γρήγορη απο του roadster από ότι θυμάμαι, δεν έχει σε αίσθηση καμία σχέση με την ηλεκτρική του απλού.

Εάν βάζεις στο ζύγι θέσεις, γιατι το κουπε έχει πορτ μπαγκαζ, άστο. Εγώ όταν το πήρα καινουργιο το 07 κοιτούσα μόνο διθέσια.

Εχει και ενα space grau ο Σπανός νομίζω με 19000 χλμ, δείχνει καινουργιο.

Ένα κουσούρι έχει το αμάξι, σπάνε οι βίδες της δεξιάς βάσεις της μηχανής. Ή βάζεις τις βιδες του Z4 GT3, ή θα σου δώσω εγώ ενισχυμένες βίδες της McMaster Carr που έχω.

Andri
28-05-12, 19:51
.....Εχει και ενα space grau ο Σπανός νομίζω με 19000 χλμ, δείχνει καινουργιο.



https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2491852/
11,5Κ χλμ του 06? μα καλά μόνο για πιπί το έβγαζε ο ιδιοκτήτης? :th_Laie_67-1:
Κουκλί φαίνεται !

Monsta
28-05-12, 19:53
Έχω πελάτη με ΜΥ 08 με 5 ή 6Κ χλμ.

gnx
28-05-12, 19:54
Έχω πελάτη με ΜΥ 08 με 5 ή 6Κ χλμ.

Και πολλές κουτσουλιές...αυτόν δε λές;

Andri
28-05-12, 19:55
Έχω πελάτη με ΜΥ 08 με 5 ή 6Κ χλμ.


Και πολλές κουτσουλιές...αυτόν δε λές;

Κρίμα δεν είναι ? ούτε 1κ χλμ το χρόνο? τόσα κάνεις άνετα σε μία βδομάδα με μία μικρή εκδρομή...πως αλλιώς θα το χαρείς?

Monsta
28-05-12, 20:07
Και πολλές κουτσουλιές...αυτόν δε λές;


Μαρτυριάρη.

Z4 DCT
28-05-12, 21:17
Ετσι ειναι το σωστό αμάξι...το βγάζεις σκ...το στρίβεις- τρέχεις - λιώνεις......το ξαναβάζεις μέσα...το περιποιείσαι με στοργή και προδερμ....και το σκ....ξανα μανα τα ιδια:thumbsup::thumbsup:

stef
28-05-12, 21:33
Έχω πελάτη με ΜΥ 08 με 5 ή 6Κ χλμ.

WTF??
Χειρότερος και από εμένα!!

EVERGET
29-05-12, 08:08
Ο Νάσος ανέφερε ότι το αυτοκίνητο στα 130-150 χιλιόμετρα την ώρα παρουσίαζε κάποια αστάθεια. Sorry, αλλά σε αυτές τις ταχύτητες δεν νομιζω ότι υπάρχουν αυτοκίνητα που μπορούν να περάσουν πάνω από αυτό που οι Αγγλοσάξωνες αποκαλούν road undulations χωρίς να σου δώσουν μία (ψιλο)τρομάρα.

Βασικά το z4 m ήταν το αυτοκίνητο εξαιτίας του οποίου συνειδητοποίησα ότι η Συγγρού έχει εγκάρσια σαμαράκια. Ακόμη και το Μ3 μου με την εργοστασιακή μεν αλλά ομολογουμένως σκληρή ανάρτηση, τα σινεμπλόκ πολυουρεθάνης και τις 19άρες περνάει ομαλά και σταθερότατα χωρίς ούτε κατά διάνοια να σε τρομάζει σε τέτοιες ταχύτητες. Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να υποβαθμίσω το z4 m γι αυτή του την ιδιαιτερότητα ή διαφορά σε σχέση με το αδερφάκι του το Μ3....απλά πριν προβώ σε αποφάσεις θέλω να έχω σχηματίσει σωστή γνώμη για το χαρακτήρα του μοντέλου ο οποίος φαίνεται πολύ ιδιαίτερος....

S8N
29-05-12, 08:58
Μήπως σας δημιουργεί την αίσθηση αυτή το γεγονός ότι στο Ζ4 κάθεστε πιο κοντά στον πίσω άξονα?

Stradale
29-05-12, 10:36
Μήπως σας δημιουργεί την αίσθηση αυτή το γεγονός ότι στο Ζ4 κάθεστε πιο κοντά στον πίσω άξονα?

Πολυυυυ σωστό αυτο!σχεδον πάνω,όχι απλα κοντά,οπότε λογικό όλες οι αντιδράσεις να περνάνε αφιλτραριστες στην καμπίνα..

ga41
01-06-12, 15:04
Το ότι έχει κάποια φαινομενική αστάθεια ισχύει.. Κάνουν αρκετό tramlining..

valerios2000
01-06-12, 23:53
Παρολα αυτα, το συγκεριμενο layout του Ζ4 ειναι κατα κοινη ομολογια πιο ουδετερο απο αυτο της M3 e46 και αυτο το βλεπω σχεδον καθημερινα

Specialized
15-06-12, 16:30
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2491852/
11,5Κ χλμ του 06? μα καλά μόνο για πιπί το έβγαζε ο ιδιοκτήτης? :th_Laie_67-1:
Κουκλί φαίνεται !

Λοιπόν παλικάρια να σας πω κι εγώ με την σειρά μου ότι μετά την πώληση του κοριτσιού μου σα να το γλυκοκοιτάζω αυτό!! Είναι και κοντά μου, πήγα και το είδα κι από κοντά και δεν κρύβω ότι έχω μπει λίγο στα αίματα!!
Νάσο, μήπως αυτό είναι που οδήγησες?

Υ.Γ. Κώστα, όσο και να μας "κακολογείς" τα Maserati έχουν την γλύκα τους... :thumbsup:

EVERGET
15-06-12, 16:47
Aυτό είναι Νίκο. Ζήτα και συ να το οδηγήσεις να ακούσουμε και μία άλλη άποψη (πρωην) ιδιοκτήτη Μ3. Και γω το γλυκοκοίταζα πολύ μέχρι που το οδήγησα. Πάντως αν κάποιος είναι οκ με τα "κουσούρια" που διαπίστωσα (και πολύ έχουν διαπιστώσει για το z4m) το εν λόγω φαίνεται να είναι πολύ αξιόλογο δείγμα...

Specialized
15-06-12, 18:35
Aυτό είναι Νίκο. Ζήτα και συ να το οδηγήσεις να ακούσουμε και μία άλλη άποψη (πρωην) ιδιοκτήτη Μ3. Και γω το γλυκοκοίταζα πολύ μέχρι που το οδήγησα. Πάντως αν κάποιος είναι οκ με τα "κουσούρια" που διαπίστωσα (και πολύ έχουν διαπιστώσει για το z4m) το εν λόγω φαίνεται να είναι πολύ αξιόλογο δείγμα...

Θα σε πάρω τηλ. Νάσος thumb

EVERGET
15-06-12, 19:23
Θα σε πάρω τηλ. Νάσος thumb

Οπότε θες Νίκο!

Thomelef
15-06-12, 19:27
Λοιπόν παλικάρια να σας πω κι εγώ με την σειρά μου ότι μετά την πώληση του κοριτσιού μου σα να το γλυκοκοιτάζω αυτό!! Είναι και κοντά μου, πήγα και το είδα κι από κοντά και δεν κρύβω ότι έχω μπει λίγο στα αίματα!!
Νάσο, μήπως αυτό είναι που οδήγησες?

Υ.Γ. Κώστα, όσο και να μας "κακολογείς" τα Maserati έχουν την γλύκα τους... :thumbsup:

όχι που θα ζούσες χωρίς s54...ρε νικόλα, δεν κοιτάς μπάς και βρείς κάνα τσε ες ελ???

Specialized
16-06-12, 08:16
όχι που θα ζούσες χωρίς s54...ρε νικόλα, δεν κοιτάς μπάς και βρείς κάνα τσε ες ελ???

Δεν υπάρχει κανένα ρε τρελέ :original:

Παρεπιπτόντως γιατί το rasp είναι κομμένο στο Ζ4Μ???!! Τι άλλες διαφορές έχει ο S54?

ga41
16-06-12, 08:19
Δεν έχει διαφορά ο κινητήρας, μόνο η αρχιτεκτονική της εξάτμισης. Τα χταπόδια είναι τα ίδια με της CSL αλλά όλα τα υπόλοιπα είναι ξεχωριστά για το Ζ4Μ.

Specialized
16-06-12, 08:27
Δεν έχει διαφορά ο κινητήρας, μόνο η αρχιτεκτονική της εξάτμισης. Τα χταπόδια είναι τα ίδια με της CSL αλλά όλα τα υπόλοιπα είναι ξεχωριστά για το Ζ4Μ.

ΟΚ ευχαριστώ. Κι η εισαγωγή ίδια?

ga41
16-06-12, 08:34
Όχι ακριβώς η ίδια αλλά παρόμοια.

E46 M3
https://realoem.com/bmw/diagrams/w/u/111.png

E85/E86 Z4 M
https://realoem.com/bmw/diagrams/j/g/228.png

EVERGET
14-09-12, 10:28
Ιδού τι λέει ο Chris Harris για το Z4M Coupe σε πρόσφατο άρθρο του στο pistonheads:

https://www.pistonheads.com/doc.asp?c=52&i=26310

Τείνω να πιστέψω πως οι εντυπώσεις μου δεν ήταν καθόλου εσφαλμένες.thumb

Το ρεζουμε:

"It was lighter and, on paper, was supposed to be a bit faster, but it never felt that quick to me. But for steering, ride and perhaps most importantly driver confidence, the M3 killed it. And, yes, I know that last point wasn't objective."

gnx
14-09-12, 20:33
ΓΙΟΥ ΡΕΜΕΜΠΕΡ ΔΙΣ; :th_Laie_67-1:

nik200
30-09-12, 11:18
μεχρι και στο top gear συμφωνουνε με τον νασσο...:shok::th_Laie_67-1:


https://www.youtube.com/watch?v=0FTcr2IFeg0

Thomelef
30-09-12, 12:01
Αφου ο νασος ειναι ο στιγκ ρε.
Χαχαχα!!!παντως μου εχει κεντρισει το ενδιαφερον να οδηγησω ενα, να δω τι παιζει.

ga41
30-09-12, 12:03
Κόπιασε όποτε θέλεις :)

NICK_M3
02-10-12, 13:43
ΟΧΙ !!

pilot
02-10-12, 13:46
:th_Laie_67-1:

EVERGET
02-10-12, 13:57
ΟΧΙ !!

Γιατί τόσο ένθερμο????:th_Laie_67-1: