PDA

Επιστροφή στο Forum : Yγραέριο LPG σε μοτέρ Ν46 Β20 Valvetronic



120ie87
25-05-12, 20:32
Παίδες, δεν σας κρύβω ότι μάλλον μέχρι Δευτέρα πρωί πηγαίνω να δώσω προκαταβολή για να βάλω LPG στο BMW.

Έχω μιλήσει με γνωστό εγκαταστάτη ο οποίος έχει BMW X3 2λιτρο με το ίδιο μοτέρ. Το σύστημα που σκέφτομαι να βάλω είναι το Landi Renzo.
Σας παρακαλώ αν θέλετε να με αποτρέψετε, κάντε το μέχρι τότε.
Σκεφτείτε πριν απαντήσετε ότι:

1. κάνω 15.000χλμ/χρόνο και ότι θα έχω κάνει απόσβεση με τις σημερινές τιμές σε 1μιση χρόνο από σήμερα.
2. δεν θα τρυπηθεί η εισαγωγή αλλά θα μπουν τα μπεκ από το ίδιο σημείο με τα μπεκ της βενζίνης.


***Παρακαλώ, γράψτε τις σκέψεις σας, θα με βοηθήσετε να καταλήξω***


->εννοείται ότι αν γίνει τελικά η κίνηση, θα υπάρξει ξεχωριστό νήμα με παρουσίαση του αυτοκινήτου και συνεχής ενημέρωση για τυχόν προβλήματα κλπ

Andri
25-05-12, 21:14
Δεν ξέρω καθόλου από LPG αφού το Πάσχα που πήρα το E92 και ρώτησα αν μπαίνει κόστος κτλπ μου είπαν ότι δεν μπαίνει λόγω μοτέρ και το άφησα εκεί το θέμα ....
Πάντως βοηθάει πολύ σε οικονομία και ειδικά αν κάνει κάποιος πολλά χλμ

Nick bmwlover
25-05-12, 21:28
Hλια διαβασε λιγο εδω https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=7079

120ie87
25-05-12, 21:37
Hλια διαβασε λιγο εδω https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=7079


Ευχαριστώ Νίκο (έχω διαβάσει εκατοντάδες σελίδες στο διαδίκτυο και αυτά) διαβάζω μέρες τώρα- μη σου πω εβδομάδες..... :whistle:

Kostas_1
25-05-12, 21:53
Αν ειναι σιγουρος οτι μπαινει οκ, γιατι εχω ακουσει οτι ειναι δυσκολο σε valvetronic

trueno
25-05-12, 22:33
Mόλις το βάλεις να περάσεις από το σπίτι!!!!

Nick bmwlover
25-05-12, 22:35
Mόλις το βάλεις να περάσεις από το σπίτι!!!!

Να σου ψησει καφεδακι???:hystericalbs1:

120ie87
25-05-12, 22:47
^ ε.... γκουχ γκουχ.... είμαστε συγγενείς με τον trueno....!

Nick bmwlover
25-05-12, 22:51
^ ε.... γκουχ γκουχ.... είμαστε συγγενείς με τον trueno....!

Οποτε θελω να πιστευω οτι καταλαβε οτι σου εκανα πλακα κ δεν παρεξηγηθηκε ο ιδιος...

trueno
25-05-12, 22:53
Δεν παρεξηγούμαι ευκολα παιδιά!!

E46 POWER
26-05-12, 00:25
Landi Renzo δεν θα προτεινα..τα εχουν τα θεματακια τους γενικα... κοιταξε σε zavoli aeb κτλ. επισης πως ακριβως θα περναει απο το ιδιο το μπεκ? ειναι σαν τα omvl? για ρωτα τον εγκαταστατη περισσοτερες λεπτομερειες... εχω να ασχοληθω καμια 2 ετια με εγκατασταση και ισως να εχω χασει αρκετα!.

120ie87
26-05-12, 01:29
Landi Renzo δεν θα προτεινα..τα εχουν τα θεματακια τους γενικα... κοιταξε σε zavoli aeb κτλ. επισης πως ακριβως θα περναει απο το ιδιο το μπεκ? ειναι σαν τα omvl? για ρωτα τον εγκαταστατη περισσοτερες λεπτομερειες... εχω να ασχοληθω καμια 2 ετια με εγκατασταση και ισως να εχω χασει αρκετα!.


E46 power πιο συγκεκριμένος μπορείς να γίνεις για τα προβληματάκια των Landi Renzo?

(υπάρχουν εταιρίες οι οποίες αναφέρονται πολύ συχνότερα στις λίστες των προβλημάτων)


Παίδες, παρακαλώ να κάνουμε προσπάθειες να ξεμπερδέψουμε τα πράγματα, παρακαλώ να αναφέρουμε συγκεκριμένες περιπτώσεις που γνωρίζουμε καλά.
Αν πείτε όχι δεν προχωράω...

bmwz3
26-05-12, 01:54
Νομιζω το brc ειναι απο τα καλυτερα και δοκιμασμενα απο εμενα κοντα στα 20.000 χιλιομετρα.επισης μην δωσεις για φουλ πακετο brc πανω απο 1100 ευρω.
και το vialle πρεπει να ειναι απο τα καλυτερα,αλλα και ακριβο νομιζω.....
η ολη ιστορια ειναι οτι για να εχεις αψογο αποτελεσμα πρεπει ο εγκαταστατης να ξερει και να ασχοληθει σοβαρα και επισης το συστημα που θα βαλει να ειναι απο τα καλυτερα και να μην το μπασταρδεψει πχ εβαλα πνευμονα brc, πολυβαλβιδα αλλη μαρκα,κτλ κτλ.
ολα να ειναι κομπλε απο την ιδια ποιοτικη εταιρεια.

z3 2.2
26-05-12, 03:07
H αποψη μου για το υγραεριο ειναι η εξης.
Κανενα μοτερ δεν κατασκευαστηκε για να καιει κατι αλλο εκτος απο βενζινη.

Οι περισσοτερες δουλειες που εχω δει ειναι για γελια (και σφαλιαρες) και εχουμε λυσει πολλα αυτοκινητα με τρυπια πιστονια και καμμενες βαλβιδες.
Η τοπικη υπερθερμανση ειναι μονοδρομος.

Μην το κανεις. ειναι αμαρτια

m-power_01
26-05-12, 03:20
Δεν έχω κάποιο ουσιαστικό επιχείρημα για να σε αποτρέψω. Τα νούμερα εσύ τα έβαλες κάτω και είδες ότι σε συμφέρει. Για την μάρκα επίσης δεν μπορώ να σου πω κάτι μιας και τα περισσότερα κιτ (τα Ιταλικά) μαλλον φτιάχνονται απο ίδια εργοστάσια. Επίσης υπάρχει ο ανθρώπινος παράγοντας που μπορεί να τα διαλύσει όλα. Πήγαινε λοιπόν σε αυτόν κανε μια βόλτα το δικό του και κρίνε. Η αλήθεια είναι ότι τα περισσότερα που έχω δει είναι τσαπατσουλιες. Για την εισαγωγή μην σκαλωνεις, αυτο είναι το λιγότερο με κανα 50αρικο βρίσκεις στο ΝΕΤ.
Καλή επιτυχία.

Υ.γ θα σου πρότεινα όταν θές να το κυνηγησεις το αμάξι, να είσαι γυρισμενος στην βενζίνη. Απέφευγε τα στροφαρίσματα. Δεν είναι τυχαίο που οι ταριφες βγάζουν 300.000 χλμ απροβληματιστα εδω και χρόνια

giannis_compact
26-05-12, 04:43
Παντως φιλε μου, χωρις να θελω να σε αποθαρρυνω (αν και αυτο κανω), εγω ειδα σε συνεργειο Χ3 με Ν46Β20, το οποιο ειχε αεριο να εχει σπασει το μοτερ απο φτωχο μειγμα (αρα απο το αεριο).

nikos1400
26-05-12, 06:39
ισως υποσυνειδητα να θελεις σε κανα-δυο χρονια να βαλεις κατι αλλο ??
:whistle:
https://image.automobilemag.com/f/19040289+w750+st0/0906_09_z+2008_bMW_135i+engine.jpg

χωρις πλακα, χωρις να'μαι εγω ειδικος, για τους λογους που λεει ο Δημητρης Ζ3 2.2 απο πανω δε θα το εκανα σε δικο μου αυτοκινητο.

120ie87
26-05-12, 08:11
Σας ευχαριστώ πολύ για τις γνώμες, το αυτοκινητο είναι σε απίστευτη κατάσταση και δεν θα ήθελα να χαλάσει κάτι.... μάλλον δεν βλέπω να το κάνω....



edit: ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! :)

E46 POWER
26-05-12, 10:26
τιποτα κατι μπερδεματακια κτλ. οχι τιποτα το ιδιαιτερο.. εγω σου λεω καντο...αλλα βαλε zavoli H aeb.. αυτα ξερω αυτα εμπιστευομαι.. οχι οτι τα αλλα δεν ειναι καλα..πχ στο honda εχω βαλει αεβ με πνευμονα λοβατο γιατι ο τομασετο που ειχα ηταν μεγαλος... εχει κανει 20000 απροβληματηστα...

το παν ειναι να στο ρυθμισουν καλα και να εχει ο μαστορας inovate.. ακομη καλυτερα δυναμομετρο... η μαρκα ειναι δευτερευων παραγοντας.

επισης να το ρυθμισεις να ψεκαζει και ενα 3% βενζινη για να εχει καλυτερη λιπανση.

S8N
26-05-12, 10:55
Ν46 ή Ν43 φοράει το αυτοκίνητο?

Κι εγώ πάντως κατά είμαι. Δυστυχώς γνωρίζω περίπτωση φίλου με Χ5 4.4 που το πήρε στο χέρι. Το θέμα είχε να κάνει καθαρά με το στέγνωμα. Πολύστροφα μοτέρ τα οποία δουλεύουν χαμηλά με αέριο, ψηλά με βενζίνη, μετά ξανά με αέριο κλπ κάποια στιγμή τα φτύνουν. Αν έχεις πάρει απόφαση να οδηγείς ταριφέικα, πάω πάσο. Εγώ δεν το κάνω ούτε στο terios.

120ie87
26-05-12, 11:48
Ήδη ακύρωσα το ραντεβού για το υγραέριο. :)

Ίσως στο μέλλον να υπάρξουν κι άλλες λύσεις περισσότερο αξιόπιστες.


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ :)

sierra
26-05-12, 19:24
Παιδιά εχω ένα φίλο που βάζει αέριο και δεν έχω ακούσει να έχουν προβλήματα. Τι μάρκα είναι δεν ξέρω, είναι όμως ιταλικά. Μάλιστα του έχω πεί να κάνει και μιά προσφορά για μας εδώ και θα την πάρω αυτή την εβδομάδα. Άμα θέλετε να σας δώσω τηλέφωνο να ρωτήσετε... thumb

RallyArt
26-05-12, 19:56
Ο αδελφός μου έχει LPG και έχει κάνει πάνω από 50.000χλμ χωρίς κανένα πρόβλημα....
Και μην ξεχνάμε ότι το LPG στο εξωτρικό το χρησιμοποιούν σε αρκετά μεγάλο ποσοστό, δεν τους θεωρώ χαζούς.

bmwz3
26-05-12, 20:12
Τις βλακειες με τα δηθεν προβληματα τα λενε οι βενζιναδες και οχι ολοι...αυτοι που δεν μπορουν να κανουν εγκαταστασεις υγραεριου γιατι δεν εχουν χωρο ή δεν εχουν τα 75000 που χρειαζεται.υπαρχει και η περιπτωση να στο βαλει το κιτ κανενας ξυλουργος!!(το εχω ακουσει και αυτο!!)

rebelrebel
13-06-12, 18:07
Γεια σας
Επειδη το εχω ψαξει πολυ το θεμα και το ψαχνω ακομα _δειτε εδω https://www.youtube.com/user/autodynamiki
ειναι πολυ κατατοπιστικος ο ανθρωπος. Εχω βαλει lpg στο matiz και ειμαι ευχαριτημενος στο παραπανω καταστημα και δεν εβαλα ακομα στο bmw e90 οκτ 08 αμεσου ψεκασμου μονο και μονο επειδη κοστιζει 2200ε
Με το ματιζ με 32 λιτρα υγραεριο (σημερα 25.50) κανω 460 χιλιομετρα μεσα στην πολη
Με βενζινη 33 λιτρα 350 χιλ
η οικονομια ειναι απιστευτη

Lambros46
13-06-12, 18:13
Δηλαδή το ματίζ με βενζίνη σου καίει σχεδόν 10 λίτρα τα 100km???Δεν παίζει αυτό.Κάνεις κάποιο λάθος ή έχει κάποιο πρόβλημα το αμάξι.Επίσης,πώς γίνεται και σου καίει λιγότερα λίτρα με το υγραέριο όταν όσοι έχουν βάλει υγραέριο αναφέρυν κάποια αύξηση της κατανάλωσης ή στην καλύτερη περίπτωση ίδια κατανάλωση?

oldcarskickass
13-06-12, 18:15
Υ.γ θα σου πρότεινα όταν θές να το κυνηγησεις το αμάξι, να είσαι γυρισμενος στην βενζίνη. Απέφευγε τα στροφαρίσματα. Δεν είναι τυχαίο που οι ταριφες βγάζουν 300.000 χλμ απροβληματιστα εδω και χρόνια

Γιατί είναι πολλά 300.000 με υγραέριο;

120ie87
13-06-12, 18:29
Έβαλα το Prins Silverline στο αμάξι τελικά στην QGas (Στη Λ. Αμφιθέας κοντά στην Αγ.Κυριακή)

Το αμάξι πηγαίνει απλά άψογα μέχρι στιγμής- μου έχει κάνει εντύπωση η γραμμικότητα απόδοσης της ροπής και η αθόρυβη και ομαλή λειτουργία στα 140-160-180 στην εθνική

(μοτέρ Valvetronic N46B20)



Υ.Γ έκανα 610km (50%εθνική-50%επαρχιακό σε βουνά και λαγκάδια) με 36 ευρώ ....

120ie87
13-06-12, 18:42
Επίσης με ταχύτητες 160-180++ και την εθνική εντελώς άδεια πολύ αργά το βράδυ έκανα 420χλμ με 31 ευρώ...

120ie87
13-06-12, 18:46
Το σύστημα Prins Silverline βρίσκεται σε προσφορά στα 1330 ευρώ με ΦΠΑ και ΚΤΕΟ κομπλέ (+10ευρώ για να γράψει η άδεια "υγραέριο")


Η QGas είναι επίσημος αντιπρόσωπος της Prins για την Αθήνα- και βέβαια αν πάτε εκεί, θα πάτε συστημένοι από μένα (αν και απ ότι ξέρω και συστημένοι να μην πάτε είναι πολύ προσεχτικοί και "ψείρες" σε κάθε αμάξι που μπαίνει για υγραέριο)


Το σύστημα είναι παντού Prins και η βαλβίδα Tomaseto - όλα επώνυμα από τις καλύτερες εταιρίες του χώρου - ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΨΕΜΜΑΤΑ, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΥΓΡΑΕΡΙΟ ΚΑΙ ΒΑΖΟΥΝ ΑΛΛΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ (τουρκικα, βουλγάρικα κλπ) ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΜΑΞΙΑ.

Lambros46
13-06-12, 19:24
Ηλία από βενζίνη πόσο σου καίει τώρα με το υγραέριο?Ή δεν καίει καθόλου?

120ie87
13-06-12, 19:42
Λάμπρο, μετά από 1000χλμ ο δείκτης παραμένει στο 1/4 (εκεί που ήταν πριν βάλω υγραέριο).

Ίσως να έχει κάψει μισό ευρώ βενζίνη-ίσως και λιγότερο....

Το σύστημα χρησιμοποιεί βενζίνη κατά την εκκίνηση και για περίπου 1 λεπτό ή λιγότερο. Όταν το αμάξι το ξαναβάζεις μπροστά αλλά είναι ήδη ζεστό ίσως να χρησιμοποιεί βενζίνη για 5 δευτερόλεπτα.
Μετά, αφού το βάλεις μπρος ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΥΓΡΑΕΡΙΟ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΣΤΡΟΦΩΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ (από ρελαντί μέχρι κόφτη) :original:

bmwz3
13-06-12, 20:25
αντε μεγειες να χαρεις το αμαξι σου!!καλες βολτες !!

DIMITr|S
13-06-12, 21:05
κανε τον κoπο να μας ενημερωνεις που και που!γιατι το θεμα μας ενδιαφερει ολους και μεχριστιγμης μονο αρνητικα ακουμε!

120ie87
13-06-12, 21:10
Ευχαριστώ πολύ!

Θα σας ενημερώνω και να ρωτάτε ότι θέλετε αν μπορώ να σας απαντήσω :)

gnx
27-07-12, 14:32
Update στο θέμα:

vialle, prinz, ή κάτι άλλο. Ξέρει κανείς τίποτε παραπάνω;

Έκανα ενα πρώτο τηλεφωνικο γύρο για το Χ3 Ν45Β20, το πρώτο ¤2050 + ΦΠΑ και ντεπόζιτο στο πορτμαγκάζ, το δεύτερο ¤1370 και ντεπόζιτο 60 λίτρων,λέει, στη θέση της ρεζέρβας.

Πέρυσι το αμάξι πήρε 3546.13 ευρώ μπιτΖίνα όλο το χρόνο. Φέτος μέχρι σήμερα YTD 2549.01 ευρώ.

WTF?

Εμ, με $8,6 το γαλόΝι, τι να περιμένω.

Stradale
27-07-12, 14:46
Ελα,πείτε ότι χαλάει το αμάξι,κάνει μπαμ κτλ... :) Πλακίτσα.

Vialle να βάλεις ΑΛΛΑ πρόσεξε με τι δεξαμενή γιατί αν δεν ταιριάζει σωστα δεν θα παιρνεις σωστες ενδείξεις από τον μετρητή υπολοίπου καυσίμου.Βέβαια θα το υπολογίζεις με τα χιλιόμετρα που έχεις κάνει,αλλά αν ειανι να το αποφύγεις,γιατί οχι;

ΔημήτρηςΜ3
27-07-12, 15:00
Τελικα πια είναι τα αρνητικά του???

Stradale
27-07-12, 15:13
Τελικα πια είναι τα αρνητικά του???

Του υγραεριου γενικα;

Βαγγελης
27-07-12, 17:11
.καλησπερα και απο μένα.εγώ παιδια υγραέριο έχω εδώ και 2μήνες στο ε46 3,30.Το θετικό είναι ότι πραγματικά εγώ έχω 56ρα δεξαμενή και με βγάζει εθνική γύρω στα 420 με 455 χιλιομετρα με 40εως 45 ευρώ γέμισμα.Μέχρι εδώ καλα τα χιλιομετρα που κινουμε είναι απο 120 έως και 170.Ο άνθρωπος που το έβαλε το σύστημα πνευμονας τομασέτο μου εξήγησε ότι είναι για το πολύ μέχρι 45000στροφές δηλαδή 160 εώς 170 χιλιομετρα.Εάν σκεφτείς ότι η καταναλωσή του είναι περίπου 12 λίτρα στα 100 έχει κινουμενο με αυτή τη ταχύτητα μια αυξηση 1,2 με 1,5 λίτρα μεγαλύτερη κατανάλωση.Εάν λοιπόν τα βάλετε όλα αυτά κάτω δηλαδή το ότι 1)Με τη βενζίνη έκαιγε λιγότερο 2)μειωμένες αποδόσεις ψιλοσέρνεται το αυτοκίνητο 3)Το άνχος της συντηριτικής οδήγησης μη ξεφύγεις.Η οικονομία δεν ξεπερνά το 30 με 40 τις εκατό.Χαιρομε μεν που φουλάρω με 40 και 45 ευρω αλλα έχω χάσει το παλιο ευατό του αυτοκινήτου μου:thanks:

ΔημήτρηςΜ3
27-07-12, 17:51
Του υγραεριου γενικα;

Ναι γενικά

spyrosK
31-01-13, 19:45
:think: επαναφερω το θεμα. Λογω της εποχης και της εξωφρενικης φορολογιας/τελων εχω αρχισει να ψαχνω για συστηματα υγραεριου για το Χ3. Σε πρωτη ερωτηση σε μαγαζι της περιοχης μου μου δοθηκε ενα κοστος 1100 ¤ με εγκατασταση του ντεποζιτου στο χωρο των αποσκευων για λογους ασφαλειας (διοτι στο χωρο της ρεζερβας θα ερχεται χαμηλα) και γενικα μαλλον προχειρη εγκατασταση που σαν ιδεα δεν με ικανοποιει. Απο την αλλη η bmw δια στοματος μηχανικου γνωστης αντιπροσωπειας ηταν τελειως αποτρεπτικος λογω προβληματων που οπως ειπε εμφανιζονται (αναβουν λαμπακια οπως ειπε χωρις να ειναι βεβαιο οτι υπαρχει και το αντιστοιχο προβλημα) , και για τα οποια δεν επεμβαινουν αν δεν βγει ολη η εγκατασταση :shok:
Πως βλεπετε το ολο θεμα διοτι η αναγκη μειωσης του κοστους ειναι επιτακτικη ...

gnx
31-01-13, 20:00
Εγώ έβαλα στο Χ3 πρίν 9000 χιλιόμετρα. Δεξαμενή καυσίμου δεν θα εβαζα ποτέ στο χώρο αποσκευών, την έβαλα στη θέση της ρεζέρβας, είναι πενήντα-κάτι λίτρα, ακριβώς δεν ξέρω, κατεβαίνει λίγο κάτω από το ράφι που κουβαλά τη ρεζέρβα. Κατανάλωση 14λτ από 12.5λτ με βενζίνη.


Το παν στο υγραέριο είναι η σωστή εγκατάσταση. Εάν κάνεις 15000 χλμ το χρόνο θα γλιτώνεις 1300 ευρώ το χρόνο. Εμένα μου κόστισε 1385 ευρώ. Από το Σεπτέμβριο έχω αποσβέσει περί τα 680 ευρώ.

GanKostas-E90
31-01-13, 20:02
Φιλε μου σιγουρα το κοστος της βενζινης ειναι ενα θεμα αλλα εγω πιστευω οτι πρεπει να το ξανασκεφτεις σημερα μιλουσα με ενα φιλο και μου ελεγε για 4 αυτοκινητα συναδερφων με προβληματα στις βαλβιδες και εγω επειδη κανω πολλα χιλ σκεφτηκα πολλες φορρες να το κανω υγραεριο αλλα προτιμο να πληρωνω την κολοβενζινη παρα να παρω κανενα κινητηρα στο χεριthumb

spyrosK
31-01-13, 20:15
Εγώ έβαλα στο Χ3 πρίν 9000 χιλιόμετρα. Δεξαμενή καυσίμου δεν θα εβαζα ποτέ στο χώρο αποσκευών, την έβαλα στη θέση της ρεζέρβας, είναι πενήντα-κάτι λίτρα, ακριβώς δεν ξέρω, κατεβαίνει λίγο κάτω από το ράφι που κουβαλά τη ρεζέρβα. Κατανάλωση 14λτ από 12.5λτ με βενζίνη.


Το παν στο υγραέριο είναι η σωστή εγκατάσταση. Εάν κάνεις 15000 χλμ το χρόνο θα γλιτώνεις 1300 ευρώ το χρόνο. Εμένα μου κόστισε 1385 ευρώ. Από το Σεπτέμβριο έχω αποσβέσει περί τα 680 ευρώ.

Αρα μαλλον ολα καλα . Ποιο συστημα εβαλες; οπως φαινεται παιζει ρολο η εγκατασταση. Αν δεν υπαρχει θεμα , που το εβαλες ; η παροχη μπηκε στον προφυλακτηρα; γενικα ειναι αρκετες οι επεμβασεις στο αμαξι αλλα απο την αλλη οντως υπαρχει οικονομια. Θελει ψαξιμο...

gnx
31-01-13, 20:23
Έβαλα στην qgas ενα σύστημα της Prins. Παροχή όχι στον προφυλακτήρα, δίπλα στο στόμιο της βενζίνης, πίσω απο το πορτάκι κανονικά.

spyrosK
31-01-13, 20:50
Παντως με προβληματιζει και η θεση που πηρε ο μηχανικος στη bmw που ειπε οτι δεν «ακουμπανε» αμαξια με υγραεριο. Σιγουρα δεν το συνιστουν αλλα απο την αλλη στα τοσα αμαξια που βαζουν υγραεριο ειναι λογικο και αναμενομενο καποια να βγαζουν προβληματα.

trueno
31-01-13, 20:56
Σπυρο ο 120ιΕ87 που ξεκινησε το θεμα ειναι ανηψακι μου! Εχει κανει εγκατάσταση state-of-the-art σε εναν διλιτρο ασσο που εχει, και γενικα ειναι πολυ ψαγμενος στο αμαξι. Στειλε του ενα pm να σου πει οτι θες. Αν θες να κανονισουμε να το δεις και από κοντα.

gnx
31-01-13, 20:56
Αυτό παίζει ρόλο...Εγώ το Χ3 το πάω πλέον σε εξειδικευμένο συνεργείο BMW στη Παλλήνη, ο άνθρωπος δεν έχει κανένα πρόβλημα να ασχοληθεί με το αμάξι.

GanKostas-E90
31-01-13, 21:03
Βεβαια (φιλικα παντα) τα αποτελεσματα-φθορες δεν ειναι δυνατον να φανουν σε 10000χιλ ετσι δεν ειναι?

PANOS-E60
31-01-13, 21:14
Αυτό παίζει ρόλο...Εγώ το Χ3 το πάω πλέον σε εξειδικευμένο συνεργείο BMW στη Παλλήνη, ο άνθρωπος δεν έχει κανένα πρόβλημα να ασχοληθεί με το αμάξι.

Τest Car πας Γιώργο ?

spyrosK
31-01-13, 21:15
Σπυρο ο 120ιΕ87 που ξεκινησε το θεμα ειναι ανηψακι μου! Εχει κανει εγκατάσταση state-of-the-art σε εναν διλιτρο ασσο που εχει, και γενικα ειναι πολυ ψαγμενος στο αμαξι. Στειλε του ενα pm να σου πει οτι θες. Αν θες να κανονισουμε να το δεις και από κοντα.

Thanks Σταθη, ξερεις καλα οτι ψαχνω διαφορες λυσεις για τη μειωση του κοστους του κατα τ αλλα υπεροχου αμαξιου μσς.

spyrosK
31-01-13, 21:17
Τest Car πας Γιώργο ?

Οντως ποιο ειναι το συγκεκριμενο συνεργειο;

spyrosK
31-01-13, 21:19
Βεβαια (φιλικα παντα) τα αποτελεσματα-φθορες δεν ειναι δυνατον να φανουν σε 10000χιλ ετσι δεν ειναι?

Σ αυτο δεν εχεις αδικο...

gnx
31-01-13, 21:27
Τest Car πας Γιώργο ?

Ναι Πάνο.

PANOS-E60
31-01-13, 21:31
Οντως ποιο ειναι το συγκεκριμενο συνεργειο;

πάνω στη μαραθωνος προς Αθηνα, στην Παλλήνη.

E461800
10-02-13, 17:01
Μέτα απο 9 πέριπου μήνες με αέριο ,έχω κάνει 14300χλμ μέχρι ώρας ,ουτε λαμπάκια , μια χαρά όλα ......thumb:thumbsup:

spyrosK
26-05-13, 15:33
update στο θεμα. εχουμε νεωτερα στοιχεια (xλμ, τυχον προβληματα, καταναλωση και γενικοτερη λειτουργια του αυτοκινητου), απο τον gnx και τον 120 iE87 για το συστημα Prinz ?
γιατι σκεφτομαι πολυ σοβαρα να το τοποθετησω στο Χ3 μου

enatos
26-05-13, 18:33
Εχω κινητήρα Ν42Β20 και χρησιμοποιώ υγραέριο 3χρόνια παρα ένα μήνα με περίπου 60.000χλμ. Δυστυχώς η εγκατάσταση του υγραερίου εξαρτάται από τις παρακάτω μεταβλητές:Κιτ+μάρκα, εγκαταστάτης, dme εφόσον μιλάμε για BMW.Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι είναι ελάχιστοι οι γνώστες και οι επαγγελματίες εγκαταστάτες, όπως επίσης δεν μπορούν να αντιληφθούν την διαφοροποιηση των προσαρμογών του κινητήρα.Γενικά να είσαι προετοιμασμένος ότι ΚΑΝΕΝΑΣ δεν θα καταφέρει να σου το εγκαταστήσει κιτ και να δουλεύει τέλεια με την πρώτη όποτε να ξέρεις ότι θα ξαναπάς.

E461800
26-05-13, 19:36
update στο θεμα. εχουμε νεωτερα στοιχεια (xλμ, τυχον προβληματα, καταναλωση και γενικοτερη λειτουργια του αυτοκινητου), απο τον gnx και τον 120 iE87 για το συστημα Prinz ?
γιατι σκεφτομαι πολυ σοβαρα να το τοποθετησω στο Χ3 μου

Κανένα απολύτος θέμα μέχρι στιγμής ,αυτο που έχω να σου πώ είναι ότι πρέπει να πάς μέτα απο 1000 χλμ για μία ρύθμιση , με κλείστα τα μάτια βάλτο ,πρόσεχε εγκαταστάτη .Μετά τα 1000 καλό είναι να πάς μετα απο κανα εξάμηνο με χρόνο να δεις που βρίσκεσαι , αλλά πάντα με το συστημα που έχω βάλει και για τον εγκαταστάτη που έχω πάει .Ισως να μήν χρειάζεται βέβαια τόσος έλεγχώς !!??? 1210 χλμ 72€ αέριο σε ταξήδι με ταχυτητα από 120 χλμ μέχρι 160 χλμ .Αθηνα γιάννενα μέσω δομοκού τρίκαλα καποια χλμ που έκανε εκει και επιστροφή από Γιάννενα Αθήνα μέσω Ριό Αντιριου ..Για συστημα και εγκαταστατη εάν θέλεις .......................................:thumbsup:

E461800
26-05-13, 19:38
Εχω κινητήρα Ν42Β20 και χρησιμοποιώ υγραέριο 3χρόνια παρα ένα μήνα με περίπου 60.000χλμ. Δυστυχώς η εγκατάσταση του υγραερίου εξαρτάται από τις παρακάτω μεταβλητές:Κιτ+μάρκα, εγκαταστάτης, dme εφόσον μιλάμε για BMW.Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι είναι ελάχιστοι οι γνώστες και οι επαγγελματίες εγκαταστάτες, όπως επίσης δεν μπορούν να αντιληφθούν την διαφοροποιηση των προσαρμογών του κινητήρα.Γενικά να είσαι προετοιμασμένος ότι ΚΑΝΕΝΑΣ δεν θα καταφέρει να σου το εγκαταστήσει κιτ και να δουλεύει τέλεια με την πρώτη όποτε να ξέρεις ότι θα ξαναπάς.

Ακριβως !! με την πρώτη δέν γίνεται ....++++10000000000thumb

enatos
26-05-13, 20:03
Πέρα από τους κινδύνους στην επιλογή μάρκας-εγκαταστάτη να ξέρεις ότι τα "ποτηράκια" δηλ ψεκασμός υγραερίου χωρίς τρύπημα πολλαπλής μπορεί να σου χαλάσει την λειτουργία στη βενζίνη όπως συνέβει σε φίλο με 6κυλινδρο Ε46. Πάντως αν έχεις "ανησυχίες" με το πεντάλ στα δεξιά έχοντας το πρόγραμμα ρύθμισης του υγραερίου και το κατέχεις το σπόρ μπορείς να κάνεις παπάδες...Στο λέω επειδή έχω ανησυχίες...

Vassilis ///M
26-05-13, 20:45
Κανένα απολύτος θέμα μέχρι στιγμής ,αυτο που έχω να σου πώ είναι ότι πρέπει να πάς μέτα απο 1000 χλμ για μία ρύθμιση , με κλείστα τα μάτια βάλτο ,πρόσεχε εγκαταστάτη .Μετά τα 1000 καλό είναι να πάς μετα απο κανα εξάμηνο με χρόνο να δεις που βρίσκεσαι , αλλά πάντα με το συστημα που έχω βάλει και για τον εγκαταστάτη που έχω πάει .Ισως να μήν χρειάζεται βέβαια τόσος έλεγχώς !!??? 1210 χλμ 72€ αέριο σε ταξήδι με ταχυτητα από 120 χλμ μέχρι 160 χλμ .Αθηνα γιάννενα μέσω δομοκού τρίκαλα καποια χλμ που έκανε εκει και επιστροφή από Γιάννενα Αθήνα μέσω Ριό Αντιριου ..Για συστημα και εγκαταστατη εάν θέλεις .......................................:thumbsup:

Την εγκατάσταση την έκανες Γιάννενα????
Αν ναι σε ποιόν πήγες?????

120ie87
26-05-13, 23:25
^ Γιάννενα = prins φαρμάκης ;)

E461800
27-05-13, 16:22
Την εγκατάσταση την έκανες Γιάννενα????
Αν ναι σε ποιόν πήγες?????

Tήν εγκατασταση την έκανα Αθήνα ....Για Γιάννενα ετοιμαζομουνα αλλά την έκανα Αθήνα με κέρδισε και αυτός :thumbsup:

E461800
27-05-13, 16:23
Tήν εγκατασταση την έκανα Αθήνα ....Για Γιάννενα ετοιμαζομουνα αλλά την έκανα Αθήνα με κέρδισε και αυτός :thumbsup:

Γιάννενα μόνο φαρμάκης !!!!!!

enatos
28-05-13, 17:12
Γιάννινα, όχι Γιάννενα!!

120ie87
28-05-13, 19:20
Κανένα απολύτος θέμα μέχρι στιγμής ,αυτο που έχω να σου πώ είναι ότι πρέπει να πάς μέτα απο 1000 χλμ για μία ρύθμιση , με κλείστα τα μάτια βάλτο ,πρόσεχε εγκαταστάτη .Μετά τα 1000 καλό είναι να πάς μετα απο κανα εξάμηνο με χρόνο να δεις που βρίσκεσαι , αλλά πάντα με το συστημα που έχω βάλει και για τον εγκαταστάτη που έχω πάει .Ισως να μήν χρειάζεται βέβαια τόσος έλεγχώς !!??? 1210 χλμ 72¤ αέριο σε ταξήδι με ταχυτητα από 120 χλμ μέχρι 160 χλμ .Αθηνα γιάννενα μέσω δομοκού τρίκαλα καποια χλμ που έκανε εκει και επιστροφή από Γιάννενα Αθήνα μέσω Ριό Αντιριου ..Για συστημα και εγκαταστατη εάν θέλεις .......................................:thumbsup:




εσύ πρέπει να έβαλες καλό σύστημα και σε καλό εγκαταστάτη! :mpaks::mpaks::happybday:

Vassilis ///M
28-05-13, 20:18
Γιάννινα, όχι Γιάννενα!!

Σωστότατος!!!!!!!!!!

E461800
28-05-13, 21:34
Γιάννινα, όχι Γιάννενα!!

Eάν θέλετε το σωστό ???!!!! ΙΩΑΝΝΙΝΑ !!!!!! [Αλλα στο χωριό μου το λέμε Γιάννενα ] Σας αρέσει δέν σας αρέσει ......χα χα χα :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1::hystericalbs1:

aristent
28-05-13, 21:51
https://www.youtube.com/watch?v=cZzjOscFsPs"]https://www.youtube.com/watch?v=cZzjOscFsPs

εδω μιλαει ομως για την γυναικα του "Γιαννη" και οχι για τα Ιωαννινα!!!:thumbsup:

E461800
28-05-13, 22:05
https://www.youtube.com/watch?v=cZzjOscFsPs

εδω μιλαει ομως για την γυναικα του "Γιαννη" και οχι για τα Ιωαννινα!!!:thumbsup:

+++ 10000000000000000:hystericalbs1::hystericalbs1::th umbsup:

E46-31
29-05-13, 22:28
φοβερος:thumbsup:

www.alphadigital.gr

enatos
31-05-13, 17:04
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:Sorry που ανακάτεψα το θέμα με την ονομασία Ιωάννινα!!!:hystericalbs1::hystericalbs1:: hystericalbs1:

sakispapakis
03-06-13, 22:12
χαίρετε κύριοι και από μένα.
Έχω ένα 318i E90 με τον Ν46Β20. Έβαλα LPG ICOM πριν 2 χρόνια στη Λάρισα στον Νινόνπουλο. Εντυπώσεις και προβλήματα ύστερα από 55.000 χλμ:

Μετά από περίπου 1 χρόνο και 25.000 χλμ χάλασε η αντλία και αντικαταστάθηκε στα πλαίσια της εγγύησης με νέα και ισχυρότερη, η οποία είναι εντελώς αθόρυβη σε σχέση με την παλιά.

Η μέση κατανάλωση με βενζίνη ήταν 8l/100Km ενώ με το υγραέριο είναι τώρα στα 9l/100χλμ. Το αμάξι πηγαίνει άριστα σε πορεία και μάλιστα έχω την εντύπωση ότι τραβάει καλύτερα σε χαμηλές στροφές. Βέβαια δεν ξέρω πως εξηγείτε αυτό, αφού έχει μικρότερη θερμογόνο δύναμη το αέριο, αλλά αυτήν την εντύπωση έχω.

Στην αρχή μας παίδεψε να βρούμε τον κατάλληλο calibrator, γιατί μετρώντας τον παλμό ψεκασμού στο ρελαντί μας έδειχνε πλούσιο μίγμα ενώ στην πορεία γινόταν φτωχό και διόρθωνε συνέχεια. Αγόρασα ένα OBD WiFi και παρακολουθώντας συνεχώς την διόρθωση από τον αισθητήρα λ, καταλήξαμε να είμαστε σχεδόν τέλεια.

Έχω ένα πρόβλημα από την αρχή της εγκατάστασης και δεν έχω βρεί λύση. Όταν το αμάξι είναι στο ρελαντί, κάθε 3-4 sec κάνει ένα "πήδημα" ο κινητήρας. Είναι ενοχλητικό αλλά λύση δεν έχουμε βρει. Αλλάξαμε όλα τα απάρτια του ICOM εκ περιδρομής αλλά πάλι το κάνει. Το συνήθισα τώρα...

Έχω βάλει μεγάλη δεξαμενή με ονομαστική χωρητικότητα 86l και γεμίζει με 72l. Επειδή ακούω διάφορα για πρατήρια που κλέβουν κλπ να σας πω πως όπου έβαλα αέριο (55.000 χλμ έχω κάνει!) ενώ ήταν άδεια η δεξαμενή, ΠΟΤΕ δεν μπήκε παραπάνω από 73 λίτρα. Επίσης παρακολουθώντας την αυτονομία του και την κατανάλωση πάντα ήμουν μέσα στα πλαίσια του αναμενόμενου, ανάλογα φυσικά με τον τρόπο οδήγησης. Δηλαδή ποτέ δεν έβγαλα κάτω από 750χλμ και ποτέ πάνω από 800χλμ. Συνήθως είμαι κοντά στα 800χλμ όταν κινούμαι σε εθνική οδό με ταχύτητες από 100 - 160 χλμ/ώρα.

Το σύστημα το έβαλα στα 116.000 και τώρα έχω 173.000 χλμ. Από συντήρηση δεν έχει αλλάξει κάτι στο αμάξι. Την τελευταία φορά που άλλαξα μπουζί αντί για τα μαμά (ιριδίου φυσικά) έβαλα BOSCH ιριδίου ειδικά για LPG. Δεν μπορώ να σας πω πως έχω καταλάβει διαφορά.

Ως συμπέρασμα για να μην σας κουράσω άλλο, όταν αλλάξω αυτοκίνητο (λέμε τώρα...) αν δεν είναι diesel (έχω και ένα astra 1.9dti επαγγελματικό που σκοτώνει!), αμέσως μετά την αντιπροσωπεία θα έχω ραντεβού για lpg από το 1ο χλμ. Γράφω 35.000 χλμ το χρόνο και περιττό να σας πως πόσα χρήματα έχω εξοικονομήσει στα δύο χρόνια.

Να είμαστε πάντα καλά να εξοικονομούμε χρήματα από το αέριο, για να τα δίνουμε σε τέλη κυκλοφορίας...

enatos
06-06-13, 15:49
Όταν το αμάξι είναι στο ρελαντί, κάθε 3-4 sec κάνει ένα "πήδημα" ο κινητήρας.
Υποθέτω ότι σου δίνει την αίσθηση ότι σαν να μπερδεύει στους ψεκασμούς?
ερωτήσεις:
1)Το κάνει σε όλες τις θερμοκρασίες λειτουργίας?
2)Το κάνει πιο πολυ το χειμώνα ή το καλοκαίρι?
3)Ο εγκέφαλος του αερίου διαβάζει τον εγκεφαλο της βενζίνης μέσω OBD σύνδεσης?
4)Το έκανε και σε όλη την φάση που ψαχνώσουνα με τις ρυθμίσεις?
5)Τι προσαρμογές έχεις?(Fast trim)

sakispapakis
06-06-13, 19:41
καλησπέρα,

Το κάνει σε όλες τις θερμοκρασίες, άσχετα άν είναι καλοκαίρι ή χειμώμας, αν είναι μετά από πορεία ή κίνηση στην πόλη κλπ. Το έχω εξαντλήσει σε σενάρια και άκρη δεν έβγαλα.

Ο εγκέφαλος του αερίου το μόνο που κάνει είναι να γυρίζει σε αέριο μετά από 35'' από την έναρξη του κινητήρα. Μετά ο ψεκασμός γίνεται από την ECU του αυτοκινήτου και σύμφωνα με την υπάρχουσα χαρτογράφηση σε συνάρτηση με τις μετρήσεις του MAF, λ κλπ.

Το Short term Fuel Trim είναι σε πορεία από -5 έως 0 συνήθως. Αυτό βέβαια αλλάζει ανάλογα το φορτίο και τις στροφές αλλά σε γενικές γραμμές επέλεξα να είμαι λίγο πλούσιος. Όταν ήμουν φτωχότερο είχα μεγαλύτερη κατανάλωση και λιγότερη ροπή (Σαφέστατη διαφορά). Όταν πήγα αρκετά πλούσιος με μεγαλύτερο calibrator κατά δύο νούμερα, μου άναψε κινητήρας με ένδειξη για λάθος στον αισθητήρα MAF.

Με την βενζίνη δεν έχω κανένα πρόβλημα οπότε δεν κοιτάω για πολ/στες.

Από μπεκ είμαι στα Blue και calibrator C4. Και με C5 πάει άριστα αλλά καταναλώνει 0,3-0,5 l/100km παραπάνω.

enatos
06-06-13, 20:01
Τι fast fuel trim έχεις??Στο slow fuel trim εισαι εντάξει μην ψάχνεσαι άλλο εκει.Το κιτ σου δεν το γνωρίζω για να μην παρεξηγούμε αλλά κάποια πράγματα είναι κοινά οσο αφορά την ρύθμιση.Πάντως η αίσθηση που σου δίνει είναι σαν να μπερδεύει ψεκασμούς στο ρελαντί??Θεωρητικά ο ψεκασμός γίνεται απο τον εγκέφαλο της βενζίνης στην πράξη γίνεται από του αερίου βασιζόμενος αλλά διαφοροποιούμενος από αυτό τον αεριου εξού και τα μπερδέματα στο ρελαντί...Το ότι πάει καλύτερα στις χαμηλές στροφές το αέριο είναι γεγονός (110-115 οκτάνια)εκεί που χάνει είναι ψηλά...

sakispapakis
06-06-13, 20:46
Το fast είναι το Short που γράφω.

Το kit είναι υγρού ψεκασμού (χωρίς πνεύμονα) και ΔΕΝ παρεμβαίνει πουθενά ο εγκέφαλος του αερίου ούτε προγραμματίζετε όπως στα kit αερίου ψεκασμού. Αν θέλεις άλλη φορά να σου εξηγήσω ακριβώς τη λειτουργία του. Είναι 5ης γενιάς σύστημα που στην τελευταία του έκδοση για άμεσου ψεκασμού κινητήρες δεν έχει καν δικά του μπεκ αλλά ψεκάζει μέσω των μπεκ της βενζίνης καθώς επίσης εκκινεί τον κινητήρα με αέριο.

Αυτό για τα οκτάνια αδερφέ δεν το πολυκαταλαβαίνω. Βοήθησέ με λίγο αν ξέρεις κάτι παραπάνω. Τα οκτάνια δεν έχουν καμία σχέση με την θερμοδυναμική απόδοση του καύσιμου. Όσο πιο πολλά τόσο λιγότερες προαναφλέξεις (πυράκια/knocks) ειδικά σε υψηλής συμπίεσης κινητήρες. Η αλήθεια είναι πως δεν είχα ποτέ πρόβλημα με προαναφλέξεις και γενικά στα 4κύλινδρα μοτέρ η bmw δεν γνωρίζω να έχει πρόβλημα. Η VW από την άλλη με τους FSI που είχε άμα δεν έβαζες 100 πυροβολούσε συνέχεια λόγω υψηλής συμπίεσης.
Τώρα αν πάει καλύτερα χαμηλά για αυτό το λόγω ΟΚ. Αν μπορείς να μου το εξηγήσεις κάπως αλλιώς σε παρακαλώ γιατί δεν κατέχω πράμα...

Σε ευχαριστώ

ghost-rider
06-06-13, 21:02
Τα οκτάνια δεν έχουν καμία σχέση με την θερμοδυναμική απόδοση του καύσιμου. Όσο πιο πολλά τόσο λιγότερες προαναφλέξεις (πυράκια/knocks) ειδικά σε υψηλής συμπίεσης κινητήρες.

thumb thumb

enatos
06-06-13, 21:31
Εχω την εντύπωση ότι το ίδιο αυτοκίνητο με 95αρα βενζινη, ας αφήσουμε το lpg, είναι μέρα με την νύχτα οταν βάλεις 100αρα.Πέραν αυτού η καθαρότητα του Lpg είναι ετη φωτος καλυτερη από αυτή της βενζίνης, δεν ξέρω αν παρατηρείς την εξάτμιση σου.Και μιας και άνοιξε η κουβέντα λιγο "μελέτη για το σπίτι"..
https://www.bosch.com.au/content/language1/downloads/Spark_Plug_LPG_A4_Brochure.pdf

enatos
06-06-13, 21:36
Μία διευκρίνιση όταν λέμε για οκτάνια στο lpg δεν είμαστε επιστημονικά αληθεις μιας και δεν υπάρχουν καν στο μείγμα προπανίου-βουτανίου.Απλά κατα αναλογία αντιστοιχεί σε μια υποθετική βενζίνη 100+ οκτάνιων.

enatos
06-06-13, 22:19
ΔΕΝ παρεμβαίνει πουθενά ο εγκέφαλος του αερίου ούτε προγραμματίζετε όπως στα kit αερίου ψεκασμού
Είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα σύνδεσης μεταξύ των εγκεφάλων??Στο λέω γιατί υπάρχουν ζωτικές παράμετροι για μια καλή ρύθμιση του κιτ όπως αυτές των προσαρμογών, λαμδα, θερμοκρασίας αέρα κλπ.Μήπως δεν σου το έχουν συνδέσει γιατί συμβαίνει σε πολλά ελληνικά μαστόρια να κοιτάνε το καλώδιο και να μην ξέρουν ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΚΡΥΨΟΥΝ...

georgebmw
07-06-13, 00:22
Εγώ πάλι με το valvetronic που αγορασα πριν λίγο καιρο ειχε βάλει υγραεριο απο της 140000 χλμ κ οταν το πείρα εγω το αμαξη ειχε 260000χλμ!μεχρη τωρα όλα κομπλε!μαρκας λοβατο!εχω απίστευτη οικονομία εντελος αδειος με 10¤ δοκιμαστικά με έβγαλε 115χλμ εντός πόλης!!

sakispapakis
07-06-13, 12:18
Μία διευκρίνιση όταν λέμε για οκτάνια στο lpg δεν είμαστε επιστημονικά αληθεις μιας και δεν υπάρχουν καν στο μείγμα προπανίου-βουτανίου.Απλά κατα αναλογία αντιστοιχεί σε μια υποθετική βενζίνη 100+ οκτάνιων.

Νομίζω πως ούτε στην βενζίνη υπάρχουν οκτάνια αλλά είναι θεωρητική μέτρηση σε σχέση με την "ιδανική καύση" σε πρώτυπο κινητήρα με δεδομένο καύσιμο. Αν σας μπερδεύω ζητώ συγνώμη, δεν είμαι χημικός, αλλά αυτό θυμάμαι από το σχολειο...

Στην ουσία είναι κάτι σαν... βαθμός απόδοσης για τις προαναφλέξεις γι' αυτό μετριέται και στο lpg και σε όλα τα καύσιμα που δουλεύουν με μπουζί. (Δεν είμαι σίγουρος όμως 100%, οπότε αδέρφια μή βαράτε όλοι μαζί)

sakispapakis
07-06-13, 12:19
Είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα σύνδεσης μεταξύ των εγκεφάλων??Στο λέω γιατί υπάρχουν ζωτικές παράμετροι για μια καλή ρύθμιση του κιτ όπως αυτές των προσαρμογών, λαμδα, θερμοκρασίας αέρα κλπ.Μήπως δεν σου το έχουν συνδέσει γιατί συμβαίνει σε πολλά ελληνικά μαστόρια να κοιτάνε το καλώδιο και να μην ξέρουν ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΚΡΥΨΟΥΝ...

Ναι αυτό είναι απόλυτο. Η μόνη παρέμβαση είναι στην εναλλαγή καυσίμου. Γι'αυτό και θεωρείτε από τα κορυφάια συστήματα μαζί με το αντίστοιχο της vialle.

enatos
07-06-13, 12:27
Η βενζίνη είναι μείγμα επτανίων-οκτανίων.Απλά όσο λιγότερα πειράκια τόσο περισσότερη ποσότητα βενζίνης ή αερίου αναφλέγεται την σωστή στιγμή επομένως και ο κινητήρας δουλεύει σύμφωνα με τον σχεδιασμό του και η κατανάλωση είναι χαμηλότερη...Σιγουρέψου πάντως για το ζήτημα επικοινωνίας μεταξύ των εγκεφάλων μπορεί να σου αλλάξει το αυτοκίνητο αυτή η δυνατότητα...Και όταν λεω σιγουρέψου ΨΑΞΤΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗ.

zgouriazmenos
07-06-13, 13:42
Όπως τα λέει ο φίλος sakispapakis είναι. Το Icom δε συνδέεται με τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου. Εναλλάκτης καυσίμου είναι κατά βάση.

Giorgos 116i
07-06-13, 17:46
Γειά σας παιδιά ήθελα να ρωτήσω αν έχει βάλει κάποιος αέριο σε bmw 116 N45..Μίλησα με την αντιπροσωπία εδω στην σερρες και μου ειπαν οτι όλο το πακετο θα μου κοστίσει γύρο στα 1000 ευρώ..Τώρα δεν ξερω ποιο κιτ χρησιμοποιουν μήπως εχει βαλει καποιος στην bmw.?

sakispapakis
07-06-13, 18:39
Η βενζίνη είναι μείγμα επτανίων-οκτανίων.Απλά όσο λιγότερα πειράκια τόσο περισσότερη ποσότητα βενζίνης ή αερίου αναφλέγεται την σωστή στιγμή επομένως και ο κινητήρας δουλεύει σύμφωνα με τον σχεδιασμό του και η κατανάλωση είναι χαμηλότερη...Σιγουρέψου πάντως για το ζήτημα επικοινωνίας μεταξύ των εγκεφάλων μπορεί να σου αλλάξει το αυτοκίνητο αυτή η δυνατότητα...Και όταν λεω σιγουρέψου ΨΑΞΤΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗ.

Είδες που όσο ζω μαθαίνω!

Πάντως μάγκες το σημαντικότερο είναι ότι κάθε εβδομάδα που γεμίζω το ρεζερβουάρ, ένα πενηντάνιο περισεύει στο πορτοφόλι και έτσι στο τέλος του μήνα βγαίνει η μισή δόση του στεγαστικού!

enatos
07-06-13, 18:55
Δεν το συζητάμε, σε 2 βδομάδες κλείνω 3 χρόνια τρελής οικονομίας και τζιτζικόματος όταν έχω ανησυχίες....

spyrosK
01-07-13, 17:48
τελικα και μετα απο αρκετη σκεψη, διαβασμα στο internet αλλα και αμφιταλαντευση αποφασισα και τοποθετησα στην Χ3 μου (με τον γνωστο κινητηρα Ν46) το συστημα υγραεριου της Prins στη Qgas ( το οποιο εχουν βαλει κι αλλοι φιλοι
απο το φορουμ. Μετα 1200 χιλ οι μεχρι τωρα εντυπωσεις ειναι θετικες λαμβανοντας υποψη την διαφορα τιμης βενζινης και αεριου, ωστοσο η καταναλωση ειναι αρκετα αυξημενη και ειδικα σε ενα γεμισμα με κινηση κυριως στην Αθηνα, υπολογισα πως εκαψε τουλαχιστο 20 % περισδοτερο αεριο. Θα συνεχισω το τσεκ της καταναλωσης οπως επισης και θα ζητησω να ρυθμιστουν οι στροφες στο ρελαντι κι οσο λειτουργει με βενζινη, γιατι ανεβοκαταβαινουν και μια φορα εσβησε. Οσο κι αν το ζητουμενο ειναι η οικονομια δεν παυει παρα να ειναι μια επεμβαση στη λειτουργια του αυτοκινητου με οτι αυτο μπορει να συνεπαγεται. Στα θετικα οτο δεν εχω καταλαβει διαφορα σε ρεπριζ,επιδοσεις.:mpaks:

E461800
01-07-13, 18:40
Θα πρέπει να πάς μετά τα 2000 χιλιόμετρα για άλλη μια τελική ρυθμιση του αερίου όπως και να έχει και να τπου διευκρινύσεις ,τή είναι αυτό που σε προβληματίζει , όλλα ρυθμίζονται ....Καλορίζικό και καλοτάξιδω !:thumbsup:

gnx
01-07-13, 18:50
Σπύρο, το 20% εάν το αμάξι πιεστεί είναι μέσα στο εύρος που έχω παρατηρήσει εγώ.

Ενδεικτικά να σου αναφέρω ότι έχω καταγράψει 47 γεμίσματα από άδειο και 15978.5 χιλιόμετρα. Η μέση αυτονομία 339.6 χλμ. Η χειρότερη αυτονομία 296.1 χλμ, η καλύτερη 401.4 χλμ.

spyrosK
01-07-13, 19:55
προφανως εχουμε το ιδιο ρεζερβουαρ-σαμπρελα (το οποιο σε μενα γεμιζει με 45-46 λτ) , οποτε αν κρινω απο αυτα που αναφερεις και απο τα 3 γεμισματα που εχω κανει (με αυτονομία 320 χιλ, 295 χιλ και το τελευταιο με οδηγηση στην εθνικη στο οποιο πάω για 400 χιλ), μάλλον εκει κυμαινομαι κι εγω και δεν πρεπει να περιμένω κατι διαφορετικο.

enatos
01-07-13, 21:24
τελικα και μετα απο αρκετη σκεψη, διαβασμα στο internet αλλα και αμφιταλαντευση αποφασισα και τοποθετησα στην Χ3 μου (με τον γνωστο κινητηρα Ν46) το συστημα υγραεριου της Prins στη Qgas ( το οποιο εχουν βαλει κι αλλοι φιλοι
απο το φορουμ. Μετα 1200 χιλ οι μεχρι τωρα εντυπωσεις ειναι θετικες λαμβανοντας υποψη την διαφορα τιμης βενζινης και αεριου, ωστοσο η καταναλωση ειναι αρκετα αυξημενη και ειδικα σε ενα γεμισμα με κινηση κυριως στην Αθηνα, υπολογισα πως εκαψε τουλαχιστο 20 % περισδοτερο αεριο. Θα συνεχισω το τσεκ της καταναλωσης οπως επισης και θα ζητησω να ρυθμιστουν οι στροφες στο ρελαντι κι οσο λειτουργει με βενζινη, γιατι ανεβοκαταβαινουν και μια φορα εσβησε. Οσο κι αν το ζητουμενο ειναι η οικονομια δεν παυει παρα να ειναι μια επεμβαση στη λειτουργια του αυτοκινητου με οτι αυτο μπορει να συνεπαγεται. Στα θετικα οτο δεν εχω καταλαβει διαφορα σε ρεπριζ,επιδοσεις.:mpaks:

Σου έβαλε "ποτηράκια" στα μπεκ της βενζίνης?Από όσο έχω δει τσέκαρε τις προσαρμογές των μειγμάτων γιατί λίγο πονάνε οι αρχικές εγκαταστάσεις σε αυτό τον τομέα...Ετσι δεν είναι Ε461800??

spyrosK
01-07-13, 21:34
Τωρα τι να σου πω για "ποτηρακια" δεν ξερω. Παντως οταν παω για ρυθμιση θα του πω οτι μου φαινεται οτι θελει επιπλεον ρυθμιση.

enatos
01-07-13, 22:08
Για φτώχεια καταραμένη στα μείγματα σε βλέπω όπως συνεβει και με τον Ε461800...Την εισαγωγή την τρύπησαν?