PDA

Επιστροφή στο Forum : [E36] αλλαγή ιμάντες



Skyline_IS
24-05-12, 19:41
Σκέφτομαι να προβώ προληπτικά στην αντικατάσταση ιμάντα χρονισμού και ιμάντα για το a/c.

Βρίσκω και τους 2 ιμάντες της Continental στα 40 ευρώ.Αξίζει να τους προτιμήσω? Γνωρίζει κάποιος αν η ποιότητα τους είναι καλή ή θα κάνω μεγαλύτερη λαμακία?
Κάπου στο νετ διάβασα οτι η continental είναι ο επίσημος προμηθευτής των bmw,merc,audi,vw

spar@
24-05-12, 21:08
εχουν τα Bmw ιμαντα χρονισμου??

Nino
24-05-12, 21:32
εχουν τα Bmw ιμαντα χρονισμου??

πριν απο τον Μ40 ναι! αν δεν κανω λαθος

Skyline_IS
24-05-12, 22:25
εχουν τα Bmw ιμαντα χρονισμου??

:doh::doh:
Αμα γνωριζεις μισα πραγματα τετοιες βλακειες γραφεις..
Εν τελει ο ιμαντας που εβλεπα ειναι για την αντλια νερου και οχι χρονισμου..
:whistle::whistle:

giannis_compact
24-05-12, 22:27
:doh::doh:
Αμα γνωριζεις μισα πραγματα τετοιες βλακειες γραφεις..
Εν τελει ο ιμαντας που εβλεπα ειναι για την αντλια νερου και οχι χρονισμου..
:whistle::whistle:

Ρε χαζέ Μ43 έχεις...Δεν το περίμενα αυτό από σένα... :worthy::ban::ban:

Skyline_IS
24-05-12, 22:31
https://www.droiddog.com/wp-content/uploads/2011/01/00shoot_me.jpg

giannis_compact
24-05-12, 22:49
Ο άλλος πήγε για σέρβις στην Κομοτηνή 525 Ε60 με Μ54 και του χρέωσαν αλλαγή ιμάντα χρονισμού βαλβίδων...

BILL007
24-05-12, 22:51
Ο άλλος πήγε για σέρβις στην Κομοτηνή 525 Ε60 με Μ54 και του χρέωσαν αλλαγή ιμάντα χρονισμού βαλβίδων...


:shok::shok::shok: ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ?!?!?!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

BILL007
24-05-12, 22:51
και εγώ στο 46άρι μου θέλω να αλλάξω όλους αυτούς τους ιμάντες προληπτικά.Δεν έχω ψάξει κόστος...Αν κάποιος έχει πρόσφατο κοστολόγιο ας μας πει :thanks:

giannis_compact
24-05-12, 22:57
:shok::shok::shok: ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ?!?!?!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Γενικό συνεργείο ήταν, όχι ΒΜW...

Bassakos
24-05-12, 23:26
πριν απο τον Μ40 ναι! αν δεν κανω λαθος

και ο Μ40 εχει ιμαντα thumb

αυτο με την χρεωση ιμαντα χρονισμου, ενω το μοτερ εχει αλυσιδα
το εχω ακουσει να γινετε και σε M42 και σε vr6 ελεος!!! :thumbsdown:

leo328
25-05-12, 06:37
Σκέφτομαι να προβώ προληπτικά στην αντικατάσταση ιμάντα χρονισμού και ιμάντα για το a/c.

Βρίσκω και τους 2 ιμάντες της Continental στα 40 ευρώ.Αξίζει να τους προτιμήσω? Γνωρίζει κάποιος αν η ποιότητα τους είναι καλή ή θα κάνω μεγαλύτερη λαμακία?
Κάπου στο νετ διάβασα οτι η continental είναι ο επίσημος προμηθευτής των bmw,merc,audi,vw

και καλα θα κανεις...
τα continental ειναι οτι καλυτερο εφαμιλλοι των γνησιων.και γω μαλλον θα τους αλλαξω γιατι δεν ξερω απο ποτε εχουν αλλαχτει η' οχι.37ε και τους 2 τους βρηκα.
γενικα εχω σπαστει με τις τιμες της bmw και θα βαλω μπουζι,φιλτρα,λαδια,ιμαντε απο τους επισημους προμηθευτες και οχι bmw που ζητανε τα αντερα τους....(αντιστοιχα πηρα bosch μπουζι 4 ακιδα,mahle φιλτρα,λαδια γνησια αλλα με 8ε το λιτρο και ιμαντες θα παρω conti.αμα τα επαιρνα απο την bmw θα εδινα κανα 80αρι-90αρι παραπανω....)

giannis_compact
25-05-12, 06:45
και καλα θα κανεις...
τα continental ειναι οτι καλυτερο εφαμιλλοι των γνησιων.και γω μαλλον θα τους αλλαξω γιατι δεν ξερω απο ποτε εχουν αλλαχτει η' οχι.37ε και τους 2 τους βρηκα.
γενικα εχω σπαστει με τις τιμες της bmw και θα βαλω μπουζι,φιλτρα,λαδια,ιμαντε απο τους επισημους προμηθευτες και οχι bmw που ζητανε τα αντερα τους....(αντιστοιχα πηρα bosch μπουζι 4 ακιδα,mahle φιλτρα,λαδια γνησια αλλα με 8ε το λιτρο και ιμαντες θα παρω conti.αμα τα επαιρνα απο την bmw θα εδινα κανα 80αρι-90αρι παραπανω....)

Μα δεν υπαρχει λογος να αγοραστουν απο την BMW... Τα φιλτρα της BMW ειναι ολα knecht,τα μπουζι bosch/ngk αναλογα το μοντελο, οι ιμαντες continental και παει λεγοντας... Πριν λιγο καιρο αλλαξα βαλβιδα AGR sto X3 του πατερα μου... Εδω η γνησια εκανε 55 ευρω και πηρα της Behr απο Γερμανια 19 ευρω! Το κορυφαιο της υποθεσης ειναι, οτι η Behr ειχε ξυμμενο τον κωδικο της BMW πανω,το σηματακι ομως της BMW ξεχασαν να το ξυσουν και φαινοταν! Τις εβαλα διπλα-διπλα και ηταν ακριβως το ιδιο πραγμα!Και η γνησια εγραφε επισης Behr πανω.

leo328
25-05-12, 08:51
χαχαχα bmw ειναι αυτη ρε παιδια δε θα βγαλουν κερατιατικα?
Ζητανε για 2 ακρομπαρα-ημιμπαρα κανα 200αρι(που στην ουσια lemforder ειναι) και τα πηρα 70ε τα lemforder.γνησια λεει μετα και του ..... Τα εννιαμερα.
Τα ιδια και με τα top mount.πηρα boge που προμηθευει την bmw 66ε τετραδα ενω στην αντιπροσωπεια θελουν 120ε.χαχαχαχαχα.
Υ.γ και η mahle δινει φιλτρα στην bmw εκτος απο την εταιρια που αναφερθηκε.

Panos 316T
25-05-12, 09:23
παιδιά πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σας και προπαντός οικονομικές! χαχαχα



υγ:μήπως να ανοίξετε ένα άλλο thread με αυτές τις πληροφορίες ώστε να αποτελέσει μπούσουλα για τον όποιο ενδιαφερόμενο;

oldcarskickass
25-05-12, 09:28
και εγώ στο 46άρι μου θέλω να αλλάξω όλους αυτούς τους ιμάντες προληπτικά.Δεν έχω ψάξει κόστος...Αν κάποιος έχει πρόσφατο κοστολόγιο ας μας πει :thanks:

Ρε συ νομίζω έναν ιμάντα έχεις V belt δλδ, απλά άνοιξε το καπώ βρες τον ιμάντα και κοίτα από κάτω στις ράγες του ιμάντα αν έχει ψωριάσει, δλδ αν έχει αρχίσει να σκορπίζει, αλλιώς δεν χρειάζεται (δεν ξέρω τι δίνει η BMW έτσι το κάνω εγώ κάθε 40 - 50 χιλ χλμ ίσως και παραπάνω)

giannis_compact
25-05-12, 21:23
Υ.γ και η mahle δινει φιλτρα στην bmw εκτος απο την εταιρια που αναφερθηκε.

Η mahle ειναι η ιδια εταιρεια με την knecht Λεωνιδα...Ενα εργοστασιο ειναι...thumb