PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομικός προγραμματισμός



Stamatis
24-05-12, 08:29
:original:

Stamatis
24-05-12, 08:34
Για να δούμε, η κρίση πως μας έχει επηρρεάσει.

Μιλάμε για μείωση του εισοδήματος.

Ποιός την είδε στο πετσί του και πως την αντιμετώπιζει?

απαντήσετε με το χέρι στην καρδιά.
Ψήφος ανώνυμη.

Ptboul
24-05-12, 08:35
Που ψηφίζουμε? Εμένα με έχει ψιλοπάει αίμα. Μείωση στη μείωση μέχρι το 2014 και μετά κατάρτηση ατομικών συμβάσεων και ή το δέχεσαι ή τα παπούτσια στο χέρι.

fast-enough
24-05-12, 09:58
Εμείς και οι δύο έχουμε μείωση λόγω περισσότερων κρατήσεων (φόρων κλπ) προς το παρόν, αλλά προσπαθούμε να ξοδεύουμε λιγότερα...

Konstantinos E60
24-05-12, 10:04
Μετά την φορολογική δήλωση δεν μπορω να προγραμματισω ΤΙΠΟΤΑ.

hades7
24-05-12, 10:06
θελω bmx εδω να παει το θρεντ 160 σελιδες

Z4 DCT
24-05-12, 10:07
θελω bmx εδω να παει το θρεντ 160 σελιδες

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

S8N
24-05-12, 10:37
Μια από τα ίδια με τον Πάνο.

Από έξοδα έχουμε βενζίνες, super market, πάγια σπιτιού και δύο γραφείων και τη μικρή -ευτυχώς- δόση του terios.

Εκείνο που με έχει σκίσει είναι οι υποχρεωτικές ασφαλιστικές εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ οι οποίες είναι εις διπλούν (για μενα ΚΑΙ για την άνεργη σύζυγο) αλλά και η ιδιωτική ασφάλιση υγείας της γυναίκας μου. Μιλάμε για 11 χιλιάρικα το χρόνο τα οποία αισίως αυξάνονται κατά 60% από Οκτώβρη όσον αφορά το ΤΣΜΕΔΕ. Βάλτε και τις δόσεις για τις τακτοποιήσεις κι άντε γεια.

Σε όλα αυτά προστέθηκε και ένας tenant from hell ο οποίος χρωστάει 6 ενοίκια, κοινόχρηστα, ΔΕΚΟ κλπ και ο οποίος μου στοίχισε αρκετά σε δικηγόρο για να τον πετάξω έξω (πηγαίνει δικαστικός επιμελητής τη Δευτέρα).

Σε γενικές γραμμές είναι δύσκολα τα πράγματα και δουλεύω σα σκύλος. Ευτυχώς είμαι νέος κι αντέχω.:thumbsup:

Panos 316T
24-05-12, 10:43
δεν θυμάμαι

πότε έκανα το τελευταίο μπάξιμο στην μπέμπα μου:electrician2:

πότε έκανα το τραπέζι σε φίλους μου :fagopoti:

πότε έφυγα για 3μερο με την γυναίκα μου :tt1::hug:

:think:


υπόψη... γράφω τα πιο light...:ranting2:

sierra
24-05-12, 13:50
Eγώ παιδιά λόγω του ότι η συνταξή μου είναι αναπηρική δεν μου έκοψαν τίποτα προς το παρών, η γυναίκα μου από αυτόν τον μήνα πήρε σύνταξη, οπότε είμαι στα ίδια και συνεχίζω το πρόγραμμα που είχα κάνει ανάλογα των εσόδων που είχα. Το εφ΄άπαξ που πήρα το έβαλα στην τράπεζα για να έχω γιατί του χρόνου τελειώνει ο μικρός το λύκειο και καταλαβένετε ότι τα έξωδα θα αυξηθούν. Αυτά προς το παρών... thumb

Monsta
24-05-12, 14:23
Λίγο πριν τη κρίση πήραμε την απόφαση να μετακομίσουμε στο πατρικό της γυναίκας μου και να φύγουμε από το ενοίκιο και τα τρελά κοινόχρηστα (200τμ σε τριπλοκατοικία). Λες και ξέραμε τι θα ακολουθούσε...

Με τα έσοδα πλέον μειωμένα σε σχέση με άλλες χρονιές, αναγκάστηκα να προχωρήσω σε μειώσεις μισθών & ενοικίων.

Μέχρι στιγμής τα φέρνουμε βόλτα, του χρόνου κανείς δε ξέρει.

pilot
24-05-12, 14:52
θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό γιατί βγάζω περισσότερα από πέρυσι(βέβαια έχει ανεβεί κατά πολύ η δουλειά και πολύ περισσότερο η ευθύνη) αλλά γενικά είμαστε μαζεμένοι με τα έξοδα, βοηθάω και τους γονείς μου γιατί δυσκολεύονται και φυσικά μαζεύω λεφτά γιατί του χρόνου λέω να νυμφευτώ!!
Εξάλλου δυο άτομα είμαστε,''κρατάμε'' ακόμα..:warriorsmiley:

Monsta
24-05-12, 15:15
Έλα φανερωθείτε εσείς που ''βγάζετε περισσότερα / ξοδεύετε περισσότερα''. Ή τουλάχιστον φέρτε να σας φτιάξουμε κάνα αυτοκίνητο. :D

nikos1400
24-05-12, 15:22
η απαντηση ειναι "βγαζουμε λιγοτερα, ξοδευουμε τα ιδια" οχι λογω αναψυχης, αλλα λογω του οτι εχουν ανεβει παλι τα παντα.

προχθες μου ηρθε η ΔΕΗ 423 ευρω. αυξημενες ολες οι χρεωσεις, 100 ευρω Υπηρεσιες κοινης ωφελειας. και να ητανε οντως κοινης ωφελειας, παει στο διαλο...

εκανα δυο κινησεις, γλιτωσαμε ευτυχως το καραγκιοζιλικι των 2000cc+
το επιτοκιο του στεγαστικου ελαχιστα προς τα πανω.
στα σουπερ μαρκετ φαινεται μεγαλη διαφορα. χωρις να μετραμε ακομα μεχρι και το σεντ, εχει μεγαλη αυξηση...

τα πεθερικα μου βοηθαμε οσο μπορουμε (πεθερος ΔΥ, πεθερα οικιακα), οι δικοι μου τη βγαζουν ακομα (παρολο που "κανει να λαβουν").

δεν παραπονιεμαι, δε θελω να'μαι αχαριστος, ακομα καλα ειμαστε.

S8N
24-05-12, 15:44
θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό γιατί βγάζω περισσότερα από πέρυσι(βέβαια έχει ανεβεί κατά πολύ η δουλειά και πολύ περισσότερο η ευθύνη) αλλά γενικά είμαστε μαζεμένοι με τα έξοδα, βοηθάω και τους γονείς μου γιατί δυσκολεύονται και φυσικά μαζεύω λεφτά γιατί του χρόνου λέω να νυμφευτώ!!
Εξάλλου δυο άτομα είμαστε,''κρατάμε'' ακόμα..:warriorsmiley:

Έυγε Γιώργο! Μια ένσταση έχω μονάχα: Γιατί να παντρευτείς βρε παιδί μου? Για να βοηθάς και τα πεθερικά σου του χρόνου? Ξανασκέψου το!:whistle:

pilot
24-05-12, 16:19
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: δεν έχουν ανάγκη τα πεθερικά μου.. όχι οτι είναι πλούσιοι..οι άνθρωποι έχουν είδη προικός και ξυπνάνε από τα χαράματα για τις λαϊκές..αν και τελευταία, όπως είναι φυσικό, έχει πέσει παααααρα πολύ η δουλειά..ο κόσμος δεν έχει να φάει θα μου πεις, σεμεδάκια και κουβέρτες θα αγοράζει?

Πάντως Αρη δεν ξέρω για σένα αλλά η δικιά μου η πεθερά είναι αστέρι! Γερμανίδα και αρχιτέκτων.. τώρα πως ''καταλήξανε'' στις λαϊκές είναι άλλη ιστορία..

gant
24-05-12, 16:38
Συνταξιούχος, συνολικό εισόδημα μειωμένο κατά 30%, μέχρι τώρα, γιατί θα έχει και συνέχεια. Η σύζυγος δεν έχει εισοδήματα, ο μικρός κάνει μεταπυχιακό δεν έχει εισοδήματα, ο μεγάλος όλο και θέλει κάποια βοήθεια, μια και μένει μόνος. Άρχισαν τα δύσκολα.

m-power_01
24-05-12, 16:57
Που είναι το βγάζω λιγότερα , ξοδεύω περισσότερα ;

PANOS-E60
24-05-12, 16:59
Που είναι το βγάζω λιγότερα , ξοδεύω περισσότερα ;

είσαι μιά κατηγορία μόνος σου thumb :original:

hades7
24-05-12, 16:59
Που είναι το βγάζω λιγότερα , ξοδεύω περισσότερα ;

δεν εχω ρε και ελευθερη αδερφη να σου δοσω

oldcarskickass
24-05-12, 17:06
Το δεν βγάζω τίποτα;

Εδώ και ένα χρόνο αποφάσισα να παρατήσω τα πάντα για να βγάλω την σχολή (από τα 16 υπολειπόμενα έμειναν 3 πλέον), τα έτοιμα τώρα αρχίζουν και τελειώνουν. Ευτυχώς μένουμε σε δικό μας σπίτι.

Από την άλλη ο πατέρας μου έχει φάει τρελή μείωση σύνταξης, η γυναίκα του (οδοντίατρος) καλά πάει αλλά έχουν πέσει τρελά οι τιμές (και η πελατεία), η μάνα μου χαροπαλεύει και ο άντρας της το ίδιο.

Γενικά φρίκη, ευτυχώς δεν έχω δανειστεί τίποτα (τα έκλεισα όλα όπως όπως πέρυσι, σχεδόν με αίμα)και το χειρότερο είναι ότι αρχίζω να πιστεύω ότι και με το κωλόχαρτο τα πράματα θα είναι χειρότερα (ειδικά ΑΝ γραφτώ και στο κωλόΤΣΜΕΔΕ).

Πάλι καλά έχουμε το ίντερνετ λέμε καμιά μαλακία (βαράμε και καμία) και περνάει η ώρα, αλλιώς... Δαφνί.

stefm5
24-05-12, 17:09
ευτυχώς το εισόδημά μου έχει μείνει σταθερό όλον τον καιρό της κρίσης και επειδή δεν έχω οικογενειακές υποχρεώσεις είμαι ακόμα άνετος
μάλιστα επειδή τον προηγούμενο χρόνο ήμουν αρκετά σφιχτός τώρα κάνω κάποια μπαξίματα στην μπέμπα

S8N
24-05-12, 17:12
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: δεν έχουν ανάγκη τα πεθερικά μου.. όχι οτι είναι πλούσιοι..οι άνθρωποι έχουν είδη προικός και ξυπνάνε από τα χαράματα για τις λαϊκές..αν και τελευταία, όπως είναι φυσικό, έχει πέσει παααααρα πολύ η δουλειά..ο κόσμος δεν έχει να φάει θα μου πεις, σεμεδάκια και κουβέρτες θα αγοράζει?

Πάντως Αρη δεν ξέρω για σένα αλλά η δικιά μου η πεθερά είναι αστέρι! Γερμανίδα και αρχιτέκτων.. τώρα πως ''καταλήξανε'' στις λαϊκές είναι άλλη ιστορία..

Μαθηματικοί είναι και οι δυο. Η πεθερά μου είναι εξαιρετική. Τον πεθερό μου δεν τον έχω γνωρίσει και πολύ, ή θα κοιτάζει τηλεόραση μασουλώντας αποσβωλομένος ή θα προσπαθεί να λύσει την Υπόθεση Riemann:

https://www.dhushara.com/DarkHeart/RH2/RH_files/image382.gif

Τον θυμάμαι όταν γεννήθηκε η κόρη μου, να κοιτάζει βράδυ του Δεκέμβρη τη φωτισμένη Αθήνα από το σαλονάκι του 5ου ορόφου του ΙΑΣΩ. Ήταν σκεπτικός και προβληματισμένος. Κάποια στιγμή γύρισε, με κοίταξε στα μάτια και μου είπε:

"Να πάρεις έναν μετρητή Geiger Muller για να μετρήσεις την ιονίζουσα ακτινοβολία των συσκευών στο σπίτι σου".

Η απάντηση που ήθελα να του δώσω εκείνη τη στιγμή ήταν η εξής:

https://www.youtube.com/watch?v=yrNgI2lzK-A

Με τον μπαντζανάκη μου ζούμε για κάτι τέτοιες δηλώσεις του πεθερού μας.

PANOS-E60
24-05-12, 17:18
:th_Laie_67-1: κλασική περίπτωση τύπου "άντε γειά" δηλαδή ...

nikos1400
24-05-12, 17:19
:hystericalbs1:
ο καλυτερος εισαι Αρη!
και εγω δεν εχω παραπονο.

Panos 316T
24-05-12, 17:24
δεν εχω ρε και ελευθερη αδερφη να σου δοσω

Ελα ρε ....παντρευτηκε ο γαλάτης;;;;;;;;;;


αχαχαχαχα

Monsta
24-05-12, 17:55
ευτυχώς το εισόδημά μου έχει μείνει σταθερό όλον τον καιρό της κρίσης και επειδή δεν έχω οικογενειακές υποχρεώσεις είμαι ακόμα άνετος
μάλιστα επειδή τον προηγούμενο χρόνο ήμουν αρκετά σφιχτός τώρα κάνω κάποια μπαξίματα στην μπέμπα

Νάτος ο πρώτος. Ας φανερωθεί κι ο επόμενος. ;)

A8hnaios
24-05-12, 19:35
και γω μια απ τα ιδια ειμαι!!!...


https://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/579482_428501630517338_182803741753796_1308428_181 2401434_n.jpg https://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/535336_385978641436304_182803741753796_1186756_121 2513314_n.jpg

Monsta
24-05-12, 19:40
και γω μια απ τα ιδια ειμαι!!!...




Εσύ ψώνισες αμάξι φέτος, τι μιλάς ??? :hystericalbs1:

hades7
24-05-12, 19:48
https://www.youtube.com/watch?v=Gfcx77BIrh8

A8hnaios
24-05-12, 19:49
Εσύ ψώνισες αμάξι φέτος, τι μιλάς ??? :hystericalbs1:


https://4.bp.blogspot.com/_LOfi70W2WpA/S6qKPbBy7iI/AAAAAAAAApk/CKcK1wNc0w8/s1600/RastaMonsta-1.jpg https://canadaconnections.net/wp-content/uploads/2011/11/The-Dragons-and-The-Gorilla-Pits-The-Monsta-Squad-2011.jpg


:whistle: :whistle:

lefterishatzi
24-05-12, 19:49
Μέχρι τώρα καλά ήμουν κι εγώ, έβγαζα λιγότερα αλλά όντας ελεύθερος δεν το καταλάβαινα. Έπαθα όμως ένα μικρό σοκ από την εφορία αυτό τον μήνα και μαζεύτηκα λιγάκι (αφορολόγητο 5000). Θα λείψει πολύ χρήμα από την αγορά λόγω εφορίας αυτό το καλοκαίρι.

A8hnaios
24-05-12, 19:52
Μέχρι τώρα καλά Θα λείψει πολύ χρήμα από την αγορά λόγω εφορίας αυτό το καλοκαίρι.

https://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/466664_382839095083592_182803741753796_1178294_581 681396_o.jpg

Eleni
24-05-12, 20:23
Αν και δεν ειμαι στην Ελλάδα, κάποια κρίση υπάρχει και εδω. Ειμαι στο δημόσιο, και εχουν παγώσει οι αυξήσεις εδω και 6 χρόνια. Πριν τρία χρόνια πήρα μια προαγωγή, οποτε πήρα αύξηση..... Γιατι δυο συνεχή χρόνια.
Μπορω να πω οτι με αλλα προγράμματα που εχουμε εδω, μπορεις να αποταμιεύσεις απο το μικτό εισόδημα, και να μην πληρώσεις φόρους σε αυτο το ποσο, (φυσικα υπάρχουν όροι κ δεν μπορεις να τα τράβηξεις οτι ωρα θες) , αλλα έτσι μείνεις το φορολογητεο ποσο και αποταμιεύεις και καθαρά παιρνω τα ίδια.
Φυσικα τα έξοδα ειναι περισσότερα, και χαλαω περισσότερα.....

Οταν μπορουμε και οι καταστάσεις το επιτρεπουν, πρεπει να ζούμεκαινα απολαύσουμε καθε λεπτο της ζωής μας.

sheriff
24-05-12, 23:45
ευτυχως η δουλεια εχει σημαντικη ανοδο που ξεπερναει το 16%...

το προβλημα εγκειται στην 1)αυξηση και των ακαλυπτων επιταγων

2)εδω και ενα χρονο πληρη ανακαινιση στο σπιτι της αρραβωνιαστικιας

3)σε λιγοτερο απο 1 μηνα πλεον παντρευομαι με οτι σημαινει αυτο απο θεμα εξοδων

αυτα!

fast-enough
25-05-12, 00:15
Στην ίδια δουλειά 4 χρόνια τώρα, 0% αύξηση και όπως προείπα περικοπές λόγω φόρων, εκτάκτων κλπ.
Με 2 παιδιά, ένα μικρό δάνειο που εξυπηρετείται κανονικά και τις τρέχουσες ανάγκες, η αποταμίευση μοιάζει μακρινό όνειρο. Δεν παραπονιέμαι όμως. Προσπαθώ πάντα να ανέβω το σκαλί που βλέπω μπροστά μου.
Έχουμε καταντήσει να λέμε πάλι καλά που έχουμε δουλειά και πληρωνόμαστε.
Προοπτική αρνητική, ενώ στα 37 θα έπρεπε να στοχεύουμε ψηλότερα με καλύτερες αποδοχές και ποιοτικότερο χρόνο.
Η ώρα είναι 01:10 και είμαι ακόμη στο γραφείο.
Που θα πάει φίλοι και συνφορουμίτες? Θα τα καβαλήσουμε τα εμπόδια. Θέληση, δύναμη, κουράγιο και πίστη. Κυρίως στις δυνατότητές μας.

Z4 DCT
25-05-12, 09:39
Εύχομαι με όλη μου την ψυχή....σε όλους όσους τα βγάζουν δύσκολα πέρα.....ενα καλύτερο αύριο.....και αισιοδοξία.....

aristent
25-05-12, 17:24
Εύχομαι με όλη μου την ψυχή....σε όλους όσους τα βγάζουν δύσκολα πέρα.....ενα καλύτερο αύριο.....και αισιοδοξία.....

+1 :original: