PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεμβρανες τζαμιων Anti-Terror (safety film)



deepBLUE
21-05-12, 15:57
Πηγαινοντας σε καποιο καταστημα LLumar για να ρωτησω για μεμβρανες τζαμιων αυτοκινητου επεσα επανω σε ενα διαφημιστικο φυλλαδιο που μιλαγε για θωρακιση τζαμιων
Anti-Terror.
Ειχε και δειγμα απο τις μεμβρανες οι οποιες ειναι πιο παχιες απ οτι οι αντιλιακες και σε διαφορες αποχρωσεις.
Το κοστος βεβαια ειναι σχεδον διπλασιο απο αυτο των απλων αντιλιακων αλλα πιστευω πως αξιζει το κοπο.
Εδω θα βρειτε πληροφοριες σχετικα με το θεμα το οποιο πραγματικα ειναι ενδιαφερον στις εποχες που ζουμε και με ολα αυτα που συμβαινουν καθημερινα στους δρομους !!!

https://www.anti-terror.gr/

VanVIC
21-05-12, 16:27
Anti-vandal μεμβράνες χρειαζόμαστε, στα κεφάλια μας, για να προστατεύουμε το μυαλό μας απο τους βανδαλισμούς που επιχειρούν καθημερινά και συστηματικά τα δελτία ειδήσεων, κυρίως τα τηλεοπτικά.

BILL007
21-05-12, 16:33
Πολύ καλό Βαγγέλη!

και η 3Μ τις λέει ως safety film!Πραγματικά εντυπωσιακές!


https://www.youtube.com/watch?v=Limvx3D-f5o&feature=related


https://www.youtube.com/watch?v=KVkcYamk7Lw

Z4 DCT
21-05-12, 17:24
Τις ειδα απο κοντα.....αμα μαθεις και τις τιμες......:hyper:

Για το iq θελω περιπου 360ε.......

m-power_01
21-05-12, 17:32
Τις ειδα απο κοντα.....αμα μαθεις και τις τιμες......:hyper:

Για το iq θελω περιπου 360ε.......

Σιγά τον ουρανοξύστη. Ρώτα τον Βαγγέλη πόσο τις έβαλε

Karizma Z4
21-05-12, 20:36
Καλες και χρυσες οι εν λογω μεμβρανες και σιγουρα προσφερουν παραπανω απο μια συνηθισμενη μεμβρανη τζαμιων!:thumbsup:

Εχετε σκεφτει ομως οτι αν σε περιπτωση αναγκης π.χ τρακαρισμα ή ατυχημα χρειαστει να σπασεις το τζαμι εσυ ή οι απεξω για να βγεις ειναι 10 φορες πιο δυσκολο ;;; :thumbsdown: :thumbsdown: :thumbsdown:

deepBLUE
21-05-12, 20:46
Καλες και χρυσες οι εν λογω μεμβρανες και σιγουρα προσφερουν παραπανω απο μια συνηθισμενη μεμβρανη τζαμιων!:thumbsup:

Εχετε σκεφτει ομως οτι αν σε περιπτωση αναγκης π.χ τρακαρισμα ή ατυχημα χρειαστει να σπασεις το τζαμι εσυ ή οι απεξω για να βγεις ειναι 10 φορες πιο δυσκολο ;;; :thumbsdown: :thumbsdown: :thumbsdown:

Κοιταξε,δε γνωριζω αν και τι εχουν προβλεψει για μια τετοια περιπτωση.
Ισως αν τις χτυπησεις απο μεσα προς τα εξω να βγαινουν ευκολα(υποθεσεις κανω)ομως θα υπαρχει καποια απαντηση θελω να πιστευω.
Αν ομως τα πραγματα τα βαλεις κατω σε τι απ ολα εχεις περισσοτερες πιθανοτητες?
Στο να παθεις ενα τετοιο ατυχημα που να μη μπορεις να σπασεις το τζαμι και αν κατω απο πιες συνθηκες πρεπει να εχει γινει η το να εισαι στο φαναρι και να σου τη πεσουν προσπαθωντας να σου σπασουν το τζαμι να σου παρουν κατι η ακομα χειροτερα να σε βγαλουν απο το αμαξι για να στο παρουν ?
Και καλα να εισαι συ μεσα ,σκεψου ομως να ειναι στο αμαξι η γυναικα σου και τα παιδια σου μονοι τους μεσα :shok:
Ετσι νομιζω πρεπει να σκεφτει ο καθενας μας και να πραξει.
Οσο για το ακριβο συμφωνω ειναι ,ομως σκεψου πως μια φορα να σου παρουσιαστει μια δυσκολη περιπτωση ,εχεις βγαλει τα χρηματα σου με το παραπανω !!!!

Monsta
21-05-12, 21:12
Το κοστος βεβαια ειναι σχεδον διπλασιο απο αυτο των απλων αντιλιακων





Η Global USA που δουλεύουμε εμείς έχει τη σειρά της ΑΝΤΙΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΚΗΣ μεμβράνης ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΙΜΗ με τις απλές. Ειδικά για το φόρουμ μας.


Όποιος ενδιαφέρεται μου στέλνει ΡΜ... :original:

VanVIC
21-05-12, 21:13
Έτσι όπως το βλέπω, για ισόγεια σπίτια είναι ΜUST.

Monsta
21-05-12, 21:23
Γενικά υπάρχει ΜΕΓΑΛΗ ζήτηση για κατοικίες...

katsaraios
21-05-12, 21:38
Η Global USA που δουλεύουμε εμείς έχει τη σειρά της ΑΝΤΙΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΚΗΣ μεμβράνης ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΙΜΗ με τις απλές. Ειδικά για το φόρουμ μας.


Όποιος ενδιαφέρεται μου στέλνει ΡΜ... :original:

Αυτες Κωστα εχουν κανονικα πιστοποιητικο για ΚΤΕΟ ?
Για πες μια τιμη με πμ για το κουπε

deepBLUE
21-05-12, 21:41
Το κτεο εχει να κανει με την αποχρωση της μεμβρανης και μονο.

Lambros46
21-05-12, 21:47
Το κτεο εχει να κανει με την αποχρωση της μεμβρανης και μονο.

+1 Επειδή πέρασα και πρόσφατα ΚΤΕΟ,ούτε καν που μου ανέφεραν κάτι για τις μεμβράνες.

steliosm46
21-05-12, 21:54
ενδιαφέρον..:think:

A8hnaios
21-05-12, 22:07
Για σπίτι,μαγαζί... Ενδιαφέρον! :think:

nautikos32
22-05-12, 07:17
Τη προηγούμενη εβδομάδα είχα πάει και εγώ στη LLumar και αποφάσισα να βάλω τις Anti-Terror σκεπτόμενος ακριβώς αυτό.Να έχω τα παιδιά μέσα και να μου σπάσουν κάνα τζάμι και να κάνουν καμιά κίνηση να μου τις πάρουν.Επίσης σκέφτηκα τη περίπτωση τροχαίου και τα θραύσματα που θα πετάγονταν-αλλά μάλλον αυτό το κάνουν και οι απλές μεμβράνες αν δε κάνω λάθος.Βέβαια το κόστος είναι μεγαλύτερο από τη διπλή αξία των alu-light(αυτές είναι οι καλές της LLumar-τις έχω βάλει στα άλλα μου αυτοκίνητα).200 θέλει για τίς alu-light και 450 για τίς Anti-Terror.Εκτός αν επειδή βλέπουν το Ε 93 νομίζουν οτί έχουν πιάσει το παπά απο τα α....ια με κλέβουν.Τι να πω;

Stamatis
22-05-12, 07:26
Υπάρχει ειδικό σφυράκι απεγκλωβισμού για αυτές τις περιπτώσεις.
Είναι το γνωστό κόκκινο με την ακίδα στην άκρη.
Ρίχνεις μια στο τζάμι με με τη μύτη του κάνει στην μεμβράνη την "αρχή" που χρειάζεται.
Ενώ σαν ενιαίο φιλμ είναι πολύ ανθεκτικό, αν του ανοίξεις τρύπα, έστω και μικρή, ανοίγει.
Φυσικά πρέπει να γίνει απο μέσα και οχι απ έξω.

Κάπου υπάρχει στο βίντεο ένα φιλμ με αυτοκίνητο που έχει πιάσει φωτιά και προσπαθούν να σπάσουν τα τζάμια σε κάτι στιγμές πανικού που δεν περιγράφονται.
Τελικά το ανοίγουν με τσεκούρι της πυροσβετικής κομμάτι-κομμάτι.
(ένα τζιπ αμερικάνικο, το είχα δει στο dailyfix)

deepBLUE
22-05-12, 07:41
Τη προηγούμενη εβδομάδα είχα πάει και εγώ στη LLumar και αποφάσισα να βάλω τις Anti-Terror σκεπτόμενος ακριβώς αυτό.Να έχω τα παιδιά μέσα και να μου σπάσουν κάνα τζάμι και να κάνουν καμιά κίνηση να μου τις πάρουν.Επίσης σκέφτηκα τη περίπτωση τροχαίου και τα θραύσματα που θα πετάγονταν-αλλά μάλλον αυτό το κάνουν και οι απλές μεμβράνες αν δε κάνω λάθος.Βέβαια το κόστος είναι μεγαλύτερο από τη διπλή αξία των alu-light(αυτές είναι οι καλές της LLumar-τις έχω βάλει στα άλλα μου αυτοκίνητα).200 θέλει για τίς alu-light και 450 για τίς Anti-Terror.Εκτός αν επειδή βλέπουν το Ε 93 νομίζουν οτί έχουν πιάσει το παπά απο τα α....ια με κλέβουν.Τι να πω;

Αυτη είναι η τιμη .
500 έδωσα εγω .

nautikos32
22-05-12, 08:03
Σε ευχαριστώ,Οπότε προχωράω.

bill_m3
22-05-12, 08:13
Υπάρχει ειδικό σφυράκι απεγκλωβισμού για αυτές τις περιπτώσεις.
Είναι το γνωστό κόκκινο με την ακίδα στην άκρη.
Ρίχνεις μια στο τζάμι με με τη μύτη του κάνει στην μεμβράνη την "αρχή" που χρειάζεται.
Ενώ σαν ενιαίο φιλμ είναι πολύ ανθεκτικό, αν του ανοίξεις τρύπα, έστω και μικρή, ανοίγει.
Φυσικά πρέπει να γίνει απο μέσα και οχι απ έξω.

Κάπου υπάρχει στο βίντεο ένα φιλμ με αυτοκίνητο που έχει πιάσει φωτιά και προσπαθούν να σπάσουν τα τζάμια σε κάτι στιγμές πανικού που δεν περιγράφονται.
Τελικά το ανοίγουν με τσεκούρι της πυροσβετικής κομμάτι-κομμάτι.
(ένα τζιπ αμερικάνικο, το είχα δει στο dailyfix)

Σε αυτό πρέπει να δώσουμε λίγο παραπάνω βάση, σε περίπτωση ανάγκης θα σπάσει εύκολα από κάποιον που είναι μέσα, θα μου πεις το σκέτο σπάει εύκολα?? Όχι δεν σπάει......

Δεν ξέρω, το ψιλό φοβάμαι .....

Monsta
22-05-12, 08:52
Άνοιξα νέο θρεντ στο 'Προσφορές Επαγγελματιών' με αναλυτικές πληροφορίες για τις μεμβράνες ασφαλείας (αντι-τρομοκρατικές).

deepBLUE
22-05-12, 16:15
Θα ηθελα να τονισω τα εξης :

Συμφωνα με την εταιρια (για να μην εχουμε παρεξηγησεις)

Οι μεμβρανες αυτες που πουλαει η LLumar ειναι αποκλειστικα για αυτοκινητα οι αποχρωσεις ειναι 3 και μπαινουν σε ολα τ'αυτοκινητα και σε ολα τα μπαρμπριζ.

Antiterror dark η πιο σκουρα
Antiterror medium
Antiterror αχρωμο

Η ιδια η εταιρια ισχυριζεται πως ειναι η μονη που πουλαει μεμβρανες antiterror αποκλειστικα για αμαξια και οχι για κτηρια.
Η διαφορα ειναι πως αυτες που μπαινουν στα κτηρια ειναι για επιπεδες επιφανειες και δεν μπαινουν σε ολα τα μπαρμπριζ και αυτο γιατι δε μπορουν να θερμανθουν και να περνουν κουρμπες.

Monsta
22-05-12, 18:28
Θα ηθελα να τονισω τα εξης :

Συμφωνα με την εταιρια (για να μην εχουμε παρεξηγησεις)

Οι μεμβρανες αυτες που πουλαει η LLumar ειναι αποκλειστικα για αυτοκινητα οι αποχρωσεις ειναι 3 και μπαινουν σε ολα τ'αυτοκινητα και σε ολα τα μπαρμπριζ.

Antiterror dark η πιο σκουρα
Antiterror medium
Antiterror αχρωμο

Η ιδια η εταιρια ισχυριζεται πως ειναι η μονη που πουλαει μεμβρανες antiterror αποκλειστικα για αμαξια και οχι για κτηρια.
Η διαφορα ειναι πως αυτες που μπαινουν στα κτηρια ειναι για επιπεδες επιφανειες και δεν μπαινουν σε ολα τα μπαρμπριζ και αυτο γιατι δε μπορουν να θερμανθουν και να περνουν κουρμπες.


Βαγγέλη, ας λέει η Llumar ότι θέλει για να δικαιολογήσει τη διπλάσια τιμή. ;)

Ολόκληρη Αμερική, λες να είναι η μόνη εταιρεία που φτιάχνει μεμβράνη ασφαλείας ;

Τέλος πάντων, για να μη δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις στο κόσμο, παραθέτω και το λινκ της ASWF USA.

https://www.aswf.com/html/products/products_archi_protec_safety.html


Τέλος να προσθέσω εδώ ότι, μεμβράνες ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ της LLUMAR έχω στο μαγαζί μου από το 2004 !! Η μεμβράνη είναι μια χαρά, αλλά η τοποθέτηση ήταν πανάθλια και γεμάτη ατέλειες. Σε δικό μου αίτημα να αλλαχθούν, μπούχτησα από διάφορες δικαιολογίες. Και ναι, τις είχα πληρώσει και γω 'χρυσές'.



τέλος

Stathis
22-05-12, 18:55
Η Global USA που δουλεύουμε εμείς έχει τη σειρά της ΑΝΤΙΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΚΗΣ μεμβράνης ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΙΜΗ με τις απλές. Ειδικά για το φόρουμ μας.


Όποιος ενδιαφέρεται μου στέλνει ΡΜ... :original:



σιχαμενε εμενα μου εβαλες αυτες ή τις απλες? :think:

Z4 DCT
22-05-12, 19:11
σιχαμενε εμενα μου εβαλες αυτες ή τις απλες? :think:

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

VanVIC
22-05-12, 19:14
Ασχέτως εταιριών, στην επιλογή μου προτιμώ να δώσω προτεραιότητα στον "δικό μας" άνθρωπο παρά σε κάποιον άλλον επαγγελματία.

Monsta
22-05-12, 19:20
σιχαμενε εμενα μου εβαλες αυτες ή τις απλες? :think:


Αν εσένα σου έβαζα αυτές, θα τραβούσα όσα τράβηξα x 10 στο τετράγωνο. :original:

Stathis
22-05-12, 19:22
Αν εσένα σου έβαζα αυτές, θα τραβούσα όσα τράβηξα x 10 στο τετράγωνο. :original:

:ranting2::ranting2::ranting2:

deepBLUE
23-06-12, 22:57
Αυτο που παρατήρησα ειδικά τώρα που το αμαξι είναι εκτεθημενο διαρκώς στον ήλιο είναι πως οι συγκεκριμένες μεμβρανες είναι απόλυτα αποτελεσματικές με τον ήλιο !!!
Έχω την αίσθηση πως είναι πολυ καλύτερες ακόμα και απο τις απλές αντιλιακες που είχα στο προηγούμενο αυτοκίνητο .
Εκτος και αν παιζει ρόλο το ότι είναι πιο σκούρες .

harris
26-08-12, 15:31
Δηλαδη ειναι πιο χονδρες αυτες οι μενβρανες απο τις απλες? Εχει θεμα με το ανοιξε κλεισε τον παραθυρων?

deepBLUE
26-08-12, 23:15
Δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα .
Πράγματι είναι πιο χοντρές απ αυτες του ήλιου αν μάλιστα χτύπησεις με το χέρι το τζάμι θα καταλάβεις αμέσως πως είναι πιο στιβαρο !!!

giorgosz3
29-08-12, 08:57
ερώτηση: αφού λογικά έχουν μεγαλύτερο πάχος, δεν ζορίζουν το μοτέρ του παραθύρου, αλλα δεν το μπερδεύουν κιόλας αφού πολλαπλασιάζεται η αντίσταση και έχει την εντύπωση οτι κανένα κεφάλι, χέρι έχει σφηνώσει στο παράθυρο;


---έκανα γκάφα καθώς υπάρχει ερώτηση παρόμοια με αυτή για το άνοικε κλείσε του παραθύρου, αλλα παρ'όλα αυτά δε μειώνει σημαντικά τη διάρκεια ζωής του μοτέρ;

mark e92
29-08-12, 11:13
+1 Επειδή πέρασα και πρόσφατα ΚΤΕΟ,ούτε καν που μου ανέφεραν κάτι για τις μεμβράνες.

Ανοιγεις τα 2 παραθυρα και περνας ΚΤΕΟ.