PDA

Επιστροφή στο Forum : aftermarket μπιελες (διωστηρες)



PSDEDES
20-05-12, 15:52
Καλησπέρα
Λοιπόν θα μπω κατευθείαν σε ένα θέμα που με προβληματίζει. Είναι γνωστό ότι οι εργοστασιακές μπιελες ενος κινητήρα, τόσο από θέμα ροπης-ιπποδυναμης, όσο και από θέμα υψηλού στροφαρισματος έχουν όρια, ορια που θα φτάσει πολύ γρήγορα κάποιος που βελτιώνει τη μηχανή. Σε αυτό το σημείο αναβάθμισης θα πρέπει να κάνει μια παύση και να σκεφτεί το επόμενο βημα. Αν συνεχίσει να ανεβάζει κι άλλο η αστοχία υλικού που θα επιφέρει αιφνίδιο θάνατο στη μηχανή είναι δεδομένη.
Υπάρχουν διάφορες προτάσεις aftermarket για μπιελες υψηλής αντοχής που ανάλογα γιατί τις θέλουμε μπορούμε να επιλέξουμε τις αντιστοιχες,πχ άλλα στάνταρ θα έχει κάποιος που θέλει υψηλό στροφαρισμα και αλλά κάποιος που έχει ένα τουρμπατο μοτέρ και θέλει να ξεφύγει από τα συνηθισμένα επίπεδα υπερπληρωσης.
Ένας φίλος με ένα Audi 1.8t 20vt μετά από μια αναβάθμιση στο τούρμπο κάποια περιφερειακα (όπως μεγαλυτερα μπεκ) και αναπρογραμματισμο, έφτασε στα όρια πλεον. Θα ηθελε να ανεβάσει κι άλλο όμως (η βελτίωση είναι γλυκιά στην αρχή τουλάχιστον) και άρχισε να κάνει μια έρευνα για μπιελες. Δεν θα έβαζε τις πρώτες που θα έβρισκε ούτε και κάποιες που απλά τις έχουν βάλει αρκετοί, ήθελε να βρει κάτι που να τηρεί προδιαγραφές κατασκευαστή και να είναι ανθεκτικοτερο. Το πρόβλημα που αντιμετώπισε είναι το εξής. Όλες οι μπιελες που βρίσκει είναι μασιφ χωρίς διαδρομή λαδιού (για να ανεβαίνει το λάδι από τον στροφαλο μέσω της μπιελας και να λιπαινει το κουζινετι του πηρου του εμβολου και στη συνέχεια τον ίδιο τον κύλινδρο, όπως συμβαινει στο εργοστασιακό). Αυτό πρακτικα σημαίνει ότι η διαδρομή του λαδιού τελειώνει στα κουζινετα στροφαλου. Και η μόνη πηγή λιπανσης τόσο για το πιστονι όσο και για το κουζινετο του πηρου του είναι ένα μπεκ που ψεκαζει λάδι από κάτω προς τα πάνω στο κάτω μέρος του πιστονιου (το εργοστάσιο το έχει κάνει αυτό για να μπορεί με αυτόν τον τρόπο να ψυχει το πιστονι και όχι για να λιπαινει).
Αυτό είναι ένα μεγάλο θέμα που μας απασχολεί ιδιαίτερα. Μπορούμε να βρούμε μπιελες που να έχουν αυτή τη διαδρομή για το λάδι;
Σίγουρα κάποιες μεγάλες aftermarket εταιρείες που απευθύνονται σε συγκεκριμένα εργοστάσια όπως πχ η Νοέλ για την BMW έχει πράγματα που αν μη τι άλλο τηρούν προδιαγραφές. Τι γίνεται όμως αν δεν υπάρχει μια τέτοια εταιρία που να υποστηρίζει το μοτέρ σου; ρωτάω κατόπιν παρακλησης του φίλου μου με το Α4 εκτιμάει πολύ τα παιδιά με τις BMW αφού σύμφωνα με αυτόν η λέξη βελτίωση ενός ατμοσφαιρικού, ιδίως όταν γίνεται υπερτροφοδοτουμενο γίνεται συνονημο της φράσης περιπέτεια συνεργείο και υπομονή.

ghost-rider
20-05-12, 15:57
μπιελες, πιστονια, πιεση...
Μπουμ...
Το μανιταρι που θα δω νοτια στον οριζοντα θα προερχεται απο το 20vt του χρηστακη...

///M Arios
20-05-12, 18:47
μπιελες, πιστονια, πιεση...
Μπουμ...
Το μανιταρι που θα δω νοτια στον οριζοντα θα προερχεται απο το 20vt του χρηστακη...

(signwmh gia ta ellinoaglika alla apo edw pou eimai den mporw na grapsw aliws) gia pes m liako m auto to 20vt den einai pou. skaei kamia 20aria karotses sta 200 psoroalogakia sou....???

PSDEDES
20-05-12, 18:58
Παιδια με συγχωρείται αλλά νομίζω ότι εχουμε ανοίξει ένα μηχανολογικό θρεντ που έχει ένα κάποιο ενδιαφέρον για όποιον θελήσει να αλλάξει κάτι στη μηχανή του...
Ας μη μιλήσουμε ούτε για επιδόσεις ούτε για τίποτα τέτοιο, νομίζω επίσης ότι το θέμα επιλογής μπιελών είναι κάτι το αρκετά σημαντικό για να ασχοληθούμε...

GiannisRob
20-05-12, 20:21
Ενδιαφέρον το θέμα, το οποίο να σημειώσω ότι η παρέα έπιασε όταν προσπαθούσα να δω τον τελικό, χθες το βράδυ.

Εν πάση περιπτώσει, θα ήθελα να προσθέσω, ότι υπάρχει μια γενική τάση από τους ευρωπαίους κατασκευαστές, προς αλουμινένια μπλοκ με ενισχυμένα σφυρήλατα πιστόνια. Πρόσφατο παράδειγμα το 1,6Τ μοτέρ της Mini/Peugeot που πριν δύο μέρες ανακοινώθηκε ότι αντικαθίσταται από ένα νέο μοτέρ, με ίδια ακριβώς απόδοση, αλλά με αλουμινένιο μπλοκ και αντίστοιχα ενισχυμένα και σφυρήλατα πιστόνια. Τέτοια είναι και η προσέγγιση των σουηδών εδώ και πολλά χρόνια, πάντως...

spar@
20-05-12, 22:53
ρε παιδια βγαλτε τα τελευταια αλογα του σεταπ σας...
αν ανοιξετε μοτερ θα φυγει τοσο χρημα που θα το μετανιωσετε!Θα σας πει και ο andreasR που ειχε παρομοιο αυτοκινητο,
ολοι βαζουν skat μπιελες για το λουκι δεν ξερω τι ισχυει αλλα θα το ψαξω!
για μενα θα γινει κουμπαρας το αυτοκινητο!

PSDEDES
20-05-12, 23:32
Σωστό αυτό με το set up. Δεν θα γίνει τώρα άμεσα, αποτελεί πιο σωστά κάτι σαν μελλοντικό στόχο ας πούμε, και καθώς μας αρέσουν τα μηχανολογικα θέματα το ψάχνουμε έτσι από χόμπι και όταν κι αν θα ξέρουμε και τι να κανουμε. Οι scat δεν έχουν άυλο για το λάδι. Από πίεση αυτή τη στιγμή είναι πάντως μάλλον σε ασφαλές όριο για μαμά εσωτερικά δεν θα ανεβάσει άλλο, άλλαξε το πρόγραμμα που ειχε και δυνάμωσε αρκετά σε σχέση με πριν.

ghost-rider
21-05-12, 11:29
Λοιπον...
Ας την πω κ γω τη χαζομαρα μου. Αν κ σας τα εχω πει απο κοντα.
Προσωπικα διαφωνω με οποιαδηποτε αλλαγη εντοσθιων με αλλα διαφορετικου κραματος.
Ο λογος? Αλλο κραμα ισον αλλος συντελεστης θερμικης διαστολης.
Οποτε στο ρεκτιφιε καλα θα ρυθμισεις τις ανοχες σου αλλα σε θερμοκρασια λειτουργιας τι θα γινεται? Μπορει να ειναι πιο λασκο, μπορει να ρεκτιφιαρεται μονο του αλλα δυσκολα θα εχει τις σωστες ανοχες...
Κ ενταξει θα ειναι ενισχυμενο... Μακροζωια δε θα εχει.
Δεν ηξερα οτι οι μπιελες εμποριου δεν εχουν διαδρομη λαδιου. Εγκληματικο ακουγεται. Πως μπορει το μπεκ να λιπανει το εδρανο του πιστονιου????

ghost-rider
21-05-12, 12:43
(signwmh gia ta ellinoaglika alla apo edw pou eimai den mporw na grapsw aliws) gia pes m liako m auto to 20vt den einai pou. skaei kamia 20aria karotses sta 200 psoroalogakia sou....???

Αν ειχα οσα εχω, κ το 10% οσων εχω... Και 3 και 10 θα ειχα 200...

spar@
21-05-12, 13:07
Λοιπον...
Ας την πω κ γω τη χαζομαρα μου. Αν κ σας τα εχω πει απο κοντα.
Προσωπικα διαφωνω με οποιαδηποτε αλλαγη εντοσθιων με αλλα διαφορετικου κραματος.
Ο λογος? Αλλο κραμα ισον αλλος συντελεστης θερμικης διαστολης.
Οποτε στο ρεκτιφιε καλα θα ρυθμισεις τις ανοχες σου αλλα σε θερμοκρασια λειτουργιας τι θα γινεται? Μπορει να ειναι πιο λασκο, μπορει να ρεκτιφιαρεται μονο του αλλα δυσκολα θα εχει τις σωστες ανοχες...
Κ ενταξει θα ειναι ενισχυμενο... Μακροζωια δε θα εχει.
Δεν ηξερα οτι οι μπιελες εμποριου δεν εχουν διαδρομη λαδιου. Εγκληματικο ακουγεται. Πως μπορει το μπεκ να λιπανει το εδρανο του πιστονιου????

Ηλία πιστεύεις ότι ένα σφυρηλατο μοτέρ αντέχει σε κμ το ίδιο με ένα εργοστασιακο;;δλδ πιστεύεις ότι αν φτιαξεις ένα 20vt θα βγάλεις 200.000km! Αφού και μόλις το στρωσεις θα αρχίσει να καίει ελάχιστα λάδι! αν θέλετε αξιοπιστία και μακροζωια μείνετε στο 1ο στάδιο χαλαρό και χαρείτε το πολυ ωραίο αμαξακι σας! Αν ανοίξετε μοτέρ για μπιελες θα αλλάξετε και εμβολα γιατί απ ότι θυμάμαι έχει και κμ, θα αλλάξετε τα πάντα απο αναλώσιμα όπως τρόμπες και ιμαντες αφού θα χει λυθεί και στο τέλος θα μπείτε στη σκέψη για τουρμπινα χταποδια κλπ! Είμαι στο δρόμο για Λάρισα θα κοιτάξω για τις μπιελες λογικά κάνουν κάποια πατέντα!!

///M Arios
21-05-12, 13:29
Αν ειχα οσα εχω, κ το 10% οσων εχω... Και 3 και 10 θα ειχα 200... τι πινεις....??? :shok::shok::shok:

ghost-rider
21-05-12, 13:34
Ηλία πιστεύεις ότι ένα σφυρηλατο μοτέρ αντέχει σε κμ το ίδιο με ένα εργοστασιακο;;δλδ πιστεύεις ότι αν φτιαξεις ένα 20vt θα βγάλεις 200.000km! Αφού και μόλις το στρωσεις θα αρχίσει να καίει ελάχιστα λάδι! αν θέλετε αξιοπιστία και μακροζωια μείνετε στο 1ο στάδιο χαλαρό και χαρείτε το πολυ ωραίο αμαξακι σας! Αν ανοίξετε μοτέρ για μπιελες θα αλλάξετε και εμβολα γιατί απ ότι θυμάμαι έχει και κμ, θα αλλάξετε τα πάντα απο αναλώσιμα όπως τρόμπες και ιμαντες αφού θα χει λυθεί και στο τέλος θα μπείτε στη σκέψη για τουρμπινα χταποδια κλπ! Είμαι στο δρόμο για Λάρισα θα κοιτάξω για τις μπιελες λογικά κάνουν κάποια πατέντα!!

Ακριβως το αντιθετο ρε συ. Πιστευω οτι αν ανοιχτει θα αποκτησει ημερομηνια ληξης. Αυτο λεω. Εκτος αν ανακασκευαστει με εργοστασιακα oversize ανταλλακτικα για το οποιο δε θεωρω οτι συντρεχει κανενας λογος.
Τωρα εχει χλμ αλλα απο συμπιεση κ πιεση λαδιου που ελεγθηκε προσφατα ειναι αριστο.
Τι πρωτο χαλαρο σταδιο. Βιδωσε ο αλλος κ το εστειλε στο 1,7-1,8.
Η κουβεντα γινεται για να τσιμπησει τα 2 στις μεσαιες κατι που με βρισκει απολυτα αντιθετο.
Ιδωμεν...

///M Arios
21-05-12, 13:35
Αν ειχα οσα εχω, κ το 10% οσων εχω... Και 3 και 10 θα ειχα 200...


https://www.youtube.com/watch?v=H9yhGJ-oKfc

dark knight
21-05-12, 14:02
θα προτεινω κατι χωρις να ξερω απολυτα αν εχει εφαρμογη στην συγκεκριμενη περιπτωση αλλα φιλος με ρενω τουρμπο το ειχε κανει.θα μπορουσε να χρησιμοποιησει ενδεχομενως απο καποιο μοντελο ντιζελ που εχει πιο ενισχυμενα εντοσθια??

spar@
21-05-12, 14:13
Ακριβως το αντιθετο ρε συ. Πιστευω οτι αν ανοιχτει θα αποκτησει ημερομηνια ληξης. Αυτο λεω. Εκτος αν ανακασκευαστει με εργοστασιακα oversize ανταλλακτικα για το οποιο δε θεωρω οτι συντρεχει κανενας λογος.
Τωρα εχει χλμ αλλα απο συμπιεση κ πιεση λαδιου που ελεγθηκε προσφατα ειναι αριστο.
Τι πρωτο χαλαρο σταδιο. Βιδωσε ο αλλος κ το εστειλε στο 1,7-1,8.
Η κουβεντα γινεται για να τσιμπησει τα 2 στις μεσαιες κατι που με βρισκει απολυτα αντιθετο.
Ιδωμεν...

αυτο δεν εχει ηλεκτροβαλβιδα ??
ποιος το εβαλε να δουλεψει 1.8?προγραμμα?

ghost-rider
21-05-12, 14:29
αυτο δεν εχει ηλεκτροβαλβιδα ??
ποιος το εβαλε να δουλεψει 1.8?προγραμμα?


revo stage2. B7T3.

fast-enough
21-05-12, 16:48
Αν ειχα οσα εχω, κ το 10% οσων εχω... Και 3 και 10 θα ειχα 200...

Αν είχα τα διπλά από όσα έχεις και ακόμα άλλα τρία, θα 'μουν ευτυχισμένος κάτοχος πανέμορφου Μ3...
:thumbsup:

deepBLUE
21-05-12, 16:49
Δεν ειναι απαρραιτητο πως θα χρειαστει να κανεις τετοια αλλαγη κανοντας βελτιωση σε καποιο αμαξι.
Βεβαια παιζει ρολο πιο μοτερ εχεις απεναντι σου και που θες να φτασεις.
Αρα για τη κουβεντα και μονο δε μπορεις να μη μιλησεις για επιδοσεις.
Για παραδειγμα ο ess στο stage3 στο 3.0λιτρο δινει μονο πιστονια,μπεκ και ελατηρια βαλβιδων για αλλαγη που το αμαξι απο τα 231 αλογα θεωρητικα φτανει στα 460-480 αλογα.
Σε αυτο το μοτερ μπιελες και στροφαλος δε χριζουν καποιας αλλαγης μια και ειναι ανθεκτικοτατα και τουλαχιστον μεχρι τα 400 αλογα δοκιμασμενο χωρις να χρειαζεται να αλλαχτουν ουτε πιστονια ουτε ελατηρια.

Azurius
21-05-12, 17:08
Εγώ πάντως να σου πω μια και που έχω 20VT (αμέτρητες φορές διαλυμένο) και πλέον 4ο στάδιο έβαλα μπιέλες BC. Είναι εταιρία που κατασκευάζει (μπιέλες) ως επι το πλείστον για Ιαπωνικούς κινητήρες και ιδιαίτερα τις βάζουν σε ΕVO και Supra. Μιλάνε για αντοχή 250-270 ίππους ανά κύλινδρο (αυτός ήταν και ο μοναδικός λόγος που τις έβαλα). (Οι Scat όντως δεν έχουν αυλό απο όσο θυμάμαι κι εγώ). Για τα 2 που αναφέρθηκε χωρίς υποδομή στα εντόσθια το βλέπω το μοτέρ να αφήνει χρόνους... Όπως είπε ο spar@ σαν το μαμά μοτέρ δεν έχει.... Μπορεί βέβαια να σε μισήσει ο μηχανικός σου, αλλά καλύτερα να σου κόψει την καλημέρα παρά να αγοράσει Ferrari με τα λεφτά που θα του αφήνεις... Ο @#$%$! ο δικός μου σχεδόν την έβγαλε!

Andri
21-05-12, 17:17
.......... Είμαι στο δρόμο για Λάρισα θα κοιτάξω για τις μπιελες λογικά κάνουν κάποια πατέντα!!

22 ετών , Λαρισσαίος? Τρέλανε μας...Σε ποιο σχολείο πήγαινες?
(Λαρισσαίος thumb)
Σορρυ για το οφφ-τοπικ !

Lambros46
21-05-12, 17:18
22 ετών , Λαρισσαίος? Τρέλανε μας...Σε ποιο σχολείο πήγαινες?
(Λαρισσαίος thumb)
Σορρυ για το οφφ-τοπικ !

Φοιτητής είναι.Στο Σκαπτικής και Νεκροθαφτικής Τέχνης του ΤΕΙ Λάρισας.

spar@
21-05-12, 20:57
22 ετών , Λαρισσαίος? Τρέλανε μας...Σε ποιο σχολείο πήγαινες?
(Λαρισσαίος thumb)
Σορρυ για το οφφ-τοπικ !

Αθηναιος ειμαι, σπουδαζω Λαρισα!!!:thumbsup:

Andri
21-05-12, 21:42
Αθηναιος ειμαι, σπουδαζω Λαρισα!!!:thumbsup:
Που αν επιτρέπεται? Αν ανέβω Λάρισα και είσαι να κανονίσουμε coffee και με τον Άρη (Aristent) να γνωριστούμε
Σόρρυ για το 2το οφφ :thumbsup: