PDA

Επιστροφή στο Forum : [Ε36]Αλλαγη Εισαγωγης



Χρίστος
16-02-10, 15:22
Αποφασισα να δοκιμασω μια εισαγωγη της K&N στο αμαξι μιας και εχω διαβασει καλα λογια για τη συγκεκριμενη στο αμαξι μου.

Σκεφτομαι να κανω τη δουλεια μονος μου μαζι με φωτο για να μπορεσω να τη βαλω στο DYI για τη βοηθεια οσων θελουν να κανουν κατι αντοιστιχο στις εισαγωγες τους.

Θελω να ρωτησω αν καποιος εχει κανει κατι τετοιο.
Ποια η δυσκολια?
Τι ακριβως χρειαζεται?
Εχει τιποτα key points?

Εκτος αυτου θα ηθελα και μια αποψη για το τι θα δω να αλλαξει στο αμαξι.(ηχος,νευρο,ελευθερωσ η,γκαζι)
Ξερω οτι δε προκειται να απογειωθει αλλα θα ηθελα περιπου να ξερω τι να περιμενω οτι και οσο και αν ειναι αυτο.

mitsos_chania
16-02-10, 15:29
Xρηστο φιλτρο θα βαλεις ή χοανη?Δεν το αφηνεις το αμαξακι στην ησυχια του?τσαμπα τα 100ευρωπουλα

Χρίστος
16-02-10, 15:32
Xρηστο φιλτρο θα βαλεις ή χοανη?Δεν το αφηνεις το αμαξακι στην ησυχια του?τσαμπα τα 100ευρωπουλα
ποιος μιλησε για ευρο?????thumb

gregE36
16-02-10, 19:06
εισαι σιγουρος οτι θα δεις διαφορα?προς το καλυτερο?

BILL007
16-02-10, 19:19
Mάλλον για φιλτροχοάνη που αντικαθιστά τον παπά μιλάει...
Γι'αυτό και ζητάει οδηγίες.Δεν είναι filter panel.

gregE36
16-02-10, 19:23
το καταλαβα αλλα δεν νομιζω να δει διαφορα προς το καλυτερο

zaharias
16-02-10, 20:38
Καλυτερα οχι Χρηστο..

Θα δεις μεγαλη διαφορα στη καταναλωση και πολυ "βαβουρα" απο την εισαγωγη χωρις αξιολογο αποτελεσμα..

Αν δεν εχεις επεμβει βαθια στο μοτερ και να παιξεις και με προγραμμα, δεν δουλευει συνηθως η φιλτροχοανη.. αντιθετως θα ελεγα..

Γενικα, οι εισαγωγες της BMW ειναι καλοσχεδιασμενες και ενα ελευθερο φιλτρακι μεσα στο φιλτροκουτι ειναι υπερ-αρκετο..

z3 2.2
16-02-10, 20:43
Γενικα, οι εισαγωγες της BMW ειναι καλοσχεδιασμενες και ενα ελευθερο φιλτρακι μεσα στο φιλτροκουτι ειναι υπερ-αρκετο..
Παρα πολυ σωστος ο Ζαχαριας.
Ενα φιλτρακι μεσα στο κουτι και τελος!:original:

Stamatis
16-02-10, 20:44
Ο ηχος αλλαζει, ειδικα στα αποτομα πατηματα.
Η εγκατασταση ειναι ευκολη, πιο πολυ ξηλωμα παρα εφαρμογη θα το ελεγα.

georggge46
16-02-10, 20:45
Καλυτερα οχι Χρηστο..

Θα δεις μεγαλη διαφορα στη καταναλωση και πολυ "βαβουρα" απο την εισαγωγη χωρις αξιολογο αποτελεσμα..

Αν δεν εχεις επεμβει βαθια στο μοτερ και να παιξεις και με προγραμμα, δεν δουλευει συνηθως η φιλτροχοανη.. αντιθετως θα ελεγα..

Γενικα, οι εισαγωγες της BMW ειναι καλοσχεδιασμενες και ενα ελευθερο φιλτρακι μεσα στο φιλτροκουτι ειναι υπερ-αρκετο..

thumb:thumbsup:

BILL007
16-02-10, 21:03
Γενικα, οι εισαγωγες της BMW ειναι καλοσχεδιασμενες και ενα ελευθερο φιλτρακι μεσα στο φιλτροκουτι ειναι υπερ-αρκετο..


Kαι εγώ το ίδιο πιστεύω...:original:

Χρίστος
16-02-10, 22:34
Γενικα, οι εισαγωγες της BMW ειναι καλοσχεδιασμενες και ενα ελευθερο φιλτρακι μεσα στο φιλτροκουτι ειναι υπερ-αρκετο..


Παρα πολυ σωστος ο Ζαχαριας.
Ενα φιλτρακι μεσα στο κουτι και τελος!:original:

μηπως μπορειτε να βοηθησετε λιγο με καμια φωτο για να καταλαβω περιπου τι απ ολα να βαλω επανω???

zaharias
16-02-10, 22:45
https://www.zerotohundred.com/newforums/attachments/engine-and-performance/193753-kaitospeed-k-and-n-drop-in-air-filter-img_1212.jpg

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/02/IMG_2257-1.jpg

Χρίστος
16-02-10, 22:49
(τιμη αυτου ζαχαρια????)

εγω ξερω οτι εχει και σωληνες.Δε το εχω ακομα στα χερια μου αλλα θυμαμαι ειχε κωνικο φιλτρο(παπας αν το λεω καλα).

zaharias
16-02-10, 22:56
(τιμη αυτου ζαχαρια????)

εγω ξερω οτι εχει και σωληνες.Δε το εχω ακομα στα χερια μου αλλα θυμαμαι ειχε κωνικο φιλτρο(παπας αν το λεω καλα).

Οριστε.. :)
https://cgi.ebay.co.uk/BMW-E36-316-318-318I-318IS-Z3-1-8-1-9-K-N-Air-Filter_W0QQitemZ150409630192QQcmdZViewItemQQptZUK_ CarsParts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item23051cd1f0

Sorry που σου κοψαμε τα φτερα και τη χαρα απο την αρχη, αλλα ειναι κριμα να δωσεις χρηματα και να παρεις κατι που δεν προκειται να δουλεψει σωστα στο αμαξι σου..
Ξερω παιδι με schnitzer kit στα 2100cc που το φοραει και με το αναλογο προγραμμα, δουλευει μια χαρα, βοηθαει και ακουγεται γ@μ@τ@..
Αλλα σε ενα "μαμα" μοτερ ή δεν θα κανει τιποτα ή θα πηγαινει και χειροτερα..

BILL007
16-02-10, 22:59
Οι σωλήνες χρήστο είναι για τις χοάνες/βαρελάκια!

Αυτά που σου λέει ο Ζαχαρίας είναι τα filter panel που μπαίνουν μέσα στο μαμά φιλτροκούτι!

Χρίστος
16-02-10, 23:11
ενα τετοιο παρομοιο διαολο εχει,μαζι με σωληνες
https://www.abbasiinc.com/parts08/dinanfilter.jpg

δε μπαινει στο μαμα κουτι αυτος?

BILL007
16-02-10, 23:16
Aυτό είναι φιλτροχοάνη...Δεν μπαίνει μέσα στη μαμά εισαγωγή...

Μόνο πανελάκια σαν αυτό https://www.turnermotorsport.com/image/intake/afe/intake_afe_air_filter_direct_fit_oe_replacement_bm w_1.jpg μπαίνουν στα φιλτροκούτια του Μ43...

Χρίστος
16-02-10, 23:20
δλδ το τετραγωνο που εχω στη φωτο το βγαζω ολο και εκει που ειναι η γραμμη με το βελακι μπαινει?

Vasilis
16-02-10, 23:22
ακριβως............!

Χρίστος
16-02-10, 23:23
και γινεται μετα ετσι???
https://www.racdyn-usa.com/Merchant2/graphics/00000002/142.52.36.104M.jpg

Nick bmwlover
16-02-10, 23:27
Χρηστο στην πρωτη φωτο φαινεται ενα πανελλακι,τι ειναι αυτο?!
Η φιλτροχοανη μπαινει ετσι οπως ειπες.
Εχει κ πανελ κ φιλτροχοανη?!

Nick bmwlover
16-02-10, 23:29
και γινεται μετα ετσι???
https://www.bmwfans.gr/forum/

Αν θες βαζεις κανενα σωληνακι-κολαρο για να το απομακρυνεις απο το μοτερ γιατι μπορει να τραβαει το ζεστο αερα ετσι...

Χρίστος
16-02-10, 23:29
Χρηστο στην πρωτη φωτο φαινεται ενα πανελλακι,τι ειναι αυτο?!
Η φιλτροχοανη μπαινει ετσι οπως ειπες.
Εχει κ πανελ κ φιλτροχοανη?!
ποια φωτο εννοεις?

Nick bmwlover
16-02-10, 23:30
https://www.bmwfans.gr/forum/

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/02/IMG_2257-1.jpg

Αυτη Χρηστο!!!

Nick bmwlover
16-02-10, 23:32
Ουπς,λαθος μου...

Vasilis
16-02-10, 23:32
καλα τα λετε κ οι δυο....

ετσι τοποθετειτε...

αν θες την απομακρυνεις με σωληνα απο το μοτερ.....σε ελευθερο σημειο να τραβαει πιο κρυο αερα

πολλοι την κατεβαζουν χαμηλα κατω απο τα φωτα...ειναι επικυνδινο ομως σε περιπτωση βροχης να σου τραβηξει νερα μεσα....αν φυσικα μπεις σε κανα ποταμι....!

Χρίστος
16-02-10, 23:33
δεν αντεξα και τον πηρα τηλεφωνο.

Αυτη ειναι αλλα χωρις το πλαστικο γθρω γυρω.
μου ειπε αν θελω να φτιαξω ενα για καλυτερη θερμοκρασια αερα
https://www.octanemotorsports.com/images/K&N-57-1000.jpg

mitsos_chania
16-02-10, 23:33
Νικο αυτο ειναι το απλο φιλτρο που μπαινει μεσα στο φιλτροκουτι.καμια σχεση με αυτο που λεει ο Χρηστος

Vasilis
16-02-10, 23:34
ναι...υποτιθεται οτι αυτο το γυρω γυρω...απομονωνει την θερμοκρασια...

πατεντες γινονται πολλες ομως....να το χεις υποψη σου...

ποιο ειναι το πιο σωστο απο ολα....?

δεν ειμαι ο καταλληλος για να στο πει

mitsos_chania
16-02-10, 23:36
ναι...υποτιθεται οτι αυτο το γυρω γυρω...απομονωνει την θερμοκρασια...

πατεντες γινονται πολλες ομως....να το χεις υποψη σου...

ποιο ειναι το πιο σωστο απο ολα....?

δεν ειμαι ο καταλληλος για να στο πει

Το σωστο ειναι το μαμα Βασιλη.Ακομα και απλο φιλτρο μεσα στο φιλτροκουτι να βαλει,αν δεν συντηρειται σωστα χαλαει το maf:original:

Χρίστος
16-02-10, 23:39
ωραια.Αφου λοιπον πλεον το βλεπω(εστω και σε φωτο) και καταληξαμε, ξαναρωταω.

Με αυτο θα δω τιποτα? Εστω και στο ελαχιστο.
Ξαναλεω οτι μου το δινει και ειναι αχρησιμοποιητο.

Το να παρω 30cm samco ή εστω απλο σωληνα δεν ειναι τιποτα.
Στο θεμα πατεντα κατι θα σκεφτω,ελπιζω να ακουσω και απο σας ιδεες.

zaharias
16-02-10, 23:40
Το σωστο ειναι το μαμα Βασιλη.Ακομα και απλο φιλτρο μεσα στο φιλτροκουτι να βαλει,αν δεν συντηρειται σωστα χαλαει το maf:original:

Μητσακο, απλα δεν θελει υπερβολες στο λαδωμα μετα τον καθαρισμο και φυσικα να μην ειναι πολυ ελευθερο το φιλτρο, να μην εχει μεγαλα "ανοιγματα"...

BILL007
16-02-10, 23:45
Xρήστο ΝΑΙ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ!Nα σου απαριθμήσω τι κιόλας, με την φιλτροχοάνη:
1) Βαβούρα (λίγη έχεις τώρα)
2) 1-2 θεωρητικά άλογα
3) Φόβο (βάσιμο κιόλας) στο μυαλό σου ότι το maf/luft μπορεί να σε χαιρετήσει πρώιμα και να θες ένα σκασμό λεφτά για να το αλλάξεις...

Θες και άλλα?

Αυτά τα φίλτρα γενικότερα είναι μια ψευδαίσθηση σε αμάξια νορμάλ χωρίς σημαντικά πειράγματα σε προγράμματα κτλπ.Αν και πάλι σου ξαναλέω ότι η bmw έχει πολύ καλά συστήματα εισαγωγής που ακόμα και βελτιωτές σε πολλά μοντέλα δεν πειράζουν το μαμά φιλτροκούτι!ΔΕΝ ΤΟ ΑΦΑΙΡΟΥΝ!Βάζουν κάνα πανελάκι μέσα και thats all...Ρώτα και τον skandali που κάνει tunning να στα πει και αυτός...

Χρίστος
16-02-10, 23:50
Xρήστο ΝΑΙ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ!Nα σου απαριθμήσω τι με την φιλτροχοάνη:
1) Βαβούρα
2) 1-2 θεωρητικά άλογα
3) Φόβο στο μυαλό σου ότι το maf/luft μπορεί να σε χαιρετήσει πρώιμα

Θες και άλλα?
1) δε με πολυαπασχολει
2) ανα αλλαξει η αισθηση θεωρητικα στο πατημα μου αρκει:thumbsup:
3)Εχω λαδια για τη καλη συντηρηση του.Ελπιζω να μεινει στο μυαλο!

BILL007
16-02-10, 23:56
1) δε με πολυαπασχολει
2) ανα αλλαξει η αισθηση θεωρητικα στο πατημα μου αρκει:thumbsup:
3)Εχω λαδια για τη καλη συντηρηση του.Ελπιζω να μεινει στο μυαλο!

1)Ok
2)Δεν θα αλλάξει (προς το καλύτερο)...Ρισκάρεις να γίνει χειρότερο
3)Τα λάδια (τα πολλά-αλλά και τα λίγα αναλόγως για τι πράγμα μιλάμε) και γενικότερα ο τρόπος στροβιλισμού και η περισσότερη σκόνη και σωματίδια που αφήνει το πιο ελεύθερο είναι που το χαλάνε το maf

4) Ρώτα τους ειδικούς στην βελτίωση.Σου είπα έναν κιόλας για να πιστείς σχετικά με το τι πρέπει να πράξεις και να αφήσεις τις χοάνες για άλλες φάσεις...

:warriorsmiley:

Χρίστος
17-02-10, 00:01
1)Ok
2)Δεν θα αλλάξει (προς το καλύτερο)...Ρισκάρεις να γίνει χειρότερο
3)Τα λάδια (τα πολλά-αλλά και τα λίγα αναλόγως για τι πράγμα μιλάμε) και γενικότερα ο τρόπος στροβιλισμού και η περισσότερη σκόνη και σωματίδια που αφήνει το πιο ελεύθερο είναι που το χαλάνε το maf

4) Ρώτα τους ειδικούς στην βελτίωση.Σου είπα έναν κιόλας για να πιστείς σχετικά με το τι πρέπει να πράξεις και να αφήσεις τις χοάνες για άλλες φάσεις...

:warriorsmiley:
2)Αν γινει το βγαζω και το κανω κορυφη στο χριστουγεννιατικο δεντρο του χρονου.Δε προκειται να κλαιω τιποτα $$$
3)Εδω εχει να κανει με το τι θα κανω για να απομονοθει σωστα
4)θα περιμενω να ακουστει εδω και αλλη γνωμη.Δε το βιαζομαι!!!

Stamatis
17-02-10, 08:20
Μην το κανεις.
Μετρησαν στο bimmerforums σε δυναμομετρο τι κανει το βαρελακι.
Αναλογα με τα κυβικα η εδωσε 1 αλογο που δεν ειναι μετρησιμο γιατι ακομα και δυο δυναμομετρησεις να κανεις 1 αλογο θα το δεις στα πλαισια του στατιστικου λαθους ή σε μια περιπτωση εδωσε 4 αλογα αλλα το αμαξι φοραγε και shark προγραμμα οποτε μαλλον ηταν αλλου η αιτια.
Τον θορυβο θα τον βαρεθεις.
Το φιλτρακι πανελ ειναι η καλυτερη λυση.
Μερικα πραγματα ειναι καλα απο τη μανα τους, θα πειραζες π.χ κεραμικα δισκοφρενα για να βαλεις σιδερενια επειδη γυαλιζουν στον ηλιο;

Skyline_IS
17-02-10, 18:52
https://www.bmwfans.gr/forum/


Για να μην ανοιγω ξεχωριστο τοπικ, ποια ειναι τα οφελη με το να βαλω ενα φιλτρο ελευθερας?

Χρίστος
17-02-10, 19:43
περνεις υποτιθεται πιο πολυ αερα και σε βοηθαει να κρατας τη θερμοκρασια πιο χαμηλα

zaharias
17-02-10, 19:51
Για να μην ανοιγω ξεχωριστο τοπικ, ποια ειναι τα οφελη με το να βαλω ενα φιλτρο ελευθερας?

Κοιτα, ΜΗΝ περιμενεις να δεις καμια τρελη διαφορα βαζοντας ΜΟΝΟ το φιλτρο.. Απλα, βοηθαει λιγο στο συνολο (να αναπνεει και λιγο καλυτερα το μοτερ) αν συνδιαστει με προγραμμα και ενα τελικο καζανακι, μια βελτιωση 1ου σταδιου δλδ..

Skyline_IS
17-02-10, 22:06
Κοιτα, ΜΗΝ περιμενεις να δεις καμια τρελη διαφορα βαζοντας ΜΟΝΟ το φιλτρο.. Απλα, βοηθαει λιγο στο συνολο (να αναπνεει και λιγο καλυτερα το μοτερ) αν συνδιαστει με προγραμμα και ενα τελικο καζανακι, μια βελτιωση 1ου σταδιου δλδ..

Εννοειται οτι δεν περιμενω τρελα πραγματα απλα θελω να μαθω την χρησιμοτητα ενος φιλτρου (ελευθερας ακουω αλλα δεν ξερω τι κανει).
Τελικο εχει ηδη πανω αλλα τι προγραμμα να κανεις σε 16αρι μοτερ.Ποσα αλογα να παει παραπανω?

mitsos_chania
18-02-10, 14:55
Εννοειται οτι δεν περιμενω τρελα πραγματα απλα θελω να μαθω την χρησιμοτητα ενος φιλτρου (ελευθερας ακουω αλλα δεν ξερω τι κανει).
Τελικο εχει ηδη πανω αλλα τι προγραμμα να κανεις σε 16αρι μοτερ.Ποσα αλογα να παει παραπανω?

Σκετο το πανελ δεν προσφερει τπτ παραπανω απο το εργοστασιακο.Μαζι με ενα προγραμμα και ενα αλλο τελικο θα παρεις περιπου 5-7 αλογακια τα οποια τα δινει κυριως το προγραμμα

kloukakis
18-02-10, 15:19
Εμένα πχ που έχει μεσαίο και τελικό αξίζει?

Οταν πήρα το αυτοκινητο είχε φίλτρο ελευθέρας, αλλα το έβγαλα και έβαλα το μαμα γιατι πίστευα πως περναεί σκόνι και πως διαφορα δεν κάνει.
Διαφορα αξιόλογη δεν είδα, ίσως βοηθάει πιο πολύ στα πολλά χλμ.....
Θα το ξαναβάλω για λίγο να δω αν ότως έχει διαφορά και θα σας πως.....