PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλιακος φορτιστης κινητου



Vasilis
16-05-12, 07:55
Χαιρετω τα φιλαρακια...

τι γνωμη εχετε για τους ηλιακους φορτιστες κινητων?

εχει δοκιμασει κανεις κ αν ναι τι μαρκα?


αποθηκευουν ενεργεια ή την μεταφερουν κατευθειαν στο κινητο εφοσον ειναι συνδεδεμενο?
δλδ...θα μπορουσες να το χεις φορτισμενο κ να το συνδεεις κ το βραδυ εφοσον εχει ''μαζεψει'' ρευμα?:thanks:

Stamatis
16-05-12, 08:02
Παπάτζα.
Πήρα έναν πανάκριβο απο το γερμανό.
Φορτίζει, αλλά με ρυθμούς κουτσής χελώνας.

Στην παραλία που χρειάζεσαι φορτιστή, επειδή το χρησιμοποιείς πολύ, το τηλέφωνο πρέπει να μείνει αδρανές για αρκετή ώρα προκειμένου να έχει ικανή φόρτιση.

Σε 3 ώρες χρήσης - browsing 3G- η διαφορά που κάνει με και χωρίς φορτιστή είναι περίπου 3% της μπαταρίας.
Αμελητέο.
προτιμότερο να πάρεις μια εφεδρική μπαταρία.

120ie87
16-05-12, 09:18
Μισό λεπτό Βασίλη, σου γράφω απάντηση για κάτι που χρησιμοποίησα τελευταία

120ie87
16-05-12, 09:28
Πήρα από το mediamarkt τον ηλιακό φορτιστή (στην πραγματικότητα είναι μια μπαταρία που μπορεί να συνδεθεί με πάρα πολλές συσκευές και την οποία έχεις ήδη φορτισμένη μαζί σου είτε από τον ήλιο είτε μέσω οποιασδήποτε usb που παρέχει ρεύμα) "technostar sc 1000o" (σε πορτοκαλί χρώμα τον έχει εκεί)

https://produkte.www.saturn.at/images_ext/commerce/catalog/images/g/g1143348.jpg

Αυτός δουλεύει λίγο διαφορετικά από ότι ένας συμβατικός ηλιακός φορτιστής ;)

Είναι ουσιαστικά μια μπαταρία η οποία φορτίζεται είτε στον ήλιο είτε μέσω usb στο laptop/netbook/pc/μπρίζα αυτοκινήτου με usb/κανονική μπρίζα-μετασχηματιστή με usb κλπ


Το πλεονέκτημά του είναι ότι έχει μπρίζες-αντάπτορες για όλα σχεδόν τα κινητά/gps κλπ.

Έτσι λοιπόν με αυτή τη συσκευή, την έχεις φορτισμένη στο αυτοκίνητο πχ (την έχεις ήδη φορτίσει είτε από τον ήλιο είτε μέσω usb) και αν σου αποφορτιστεί οποιοδήποτε κινητό/gps κλπ τότε το συνδέεις με τη συσκευή (ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΗΛΙΟ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ή να εκθέτεις τη συσκευή προς φόρτιση στον ήλιο/ζέστη/άμμο της παραλίας κλπ) και απλά το φορτίζει!! (όλες τις ώρες- ημέρα/βράδυ και βέβαια ότι κινητό/gps και αν έχεις εσύ/η κοπέλα σου/η παρέα σου γενικά)


Κόστος νομίζω 19 ευρώ.

Αξίζει τα χρήματά της με το παραπάνω αφού έχει τα πλεονεκτήματα που αναφέρθηκαν και είναι futureproof αφού μπορείς να τη συνδέσεις με τα κινητά/gps κλπ που έχεις τώρα ή θα έχεις στο μέλλον)


Ελπίζω να βοήθησα εσένα ή κάποιον άλλο φίλο ;)

120ie87
16-05-12, 10:03
Ορίστε και μερικές δικές μου φωτογραφίες :original:


(να προσθέσω ότι μπορούμε να φορτίσουμε - κινητά/gps/ψηφιακές φωτογραφικές/μπαταρίες ηλ.τσιγάρου μέσω usb πάλι κλπ) -γενικά διαθέτει "θηλυκό usb" για σύνδεση με οποιοδήποτε κανονικό usb, mini usb, μακρόστενο λεπτό usb τύπου φωτογραφικών samsung κλπ, αντάπτορα sony-ericcson, φορτίζει όλα τα Nokia (με νέου τύπου και παλαιού τύπου πιο χοντρό κυλινδρικό βύσμα)


ελπίζω να σας αρέσουν :whistle:

120ie87
16-05-12, 10:10
και κάτι επιπλέον (το γράφω ξεχωριστά επειδή έληξε ο χρόνος για modifications :) )


+ έχει ένδειξη φόρτισης για τη μπαταρία του και.... όταν υπάρχει ήλιος (ακόμα και σε σκιά το καλοκαίρι) ανάβει μόνο του και φορτίζει τη μπαταρία του αυτόματα(!)


To προτείνω ανεπιφύλακτα :)

Vasilis
16-05-12, 10:25
πολλα πολλα θενκς!

εφυγα για Media!!!

120ie87
16-05-12, 10:40
Να είσαι καλά Βασίλη! (υπέροχη η Λεύκαδα :) )


(ξέχασα να πω ότι στο mediamarkt -στην καβάλας+θηβών τουλάχιστον- το βρίσκεις στον 1ο όροφο (όχι στο ισόγειο) εκεί που έχει τις θήκες κινητών κλπ στο δεξί μέρος του σταντ κάτω χαμηλά) :)

120ie87
16-05-12, 10:56
:)

Οδηγίες χρήσης:


1. Πρώτα το βάζουμε στον ήλιο (ή μέσω usb σε laptop/netbook/pc κλπ) για να φορτίσει πλήρως (όταν είναι φορτισμένο και πατάμε το κουμπάκι του κάτω δεξιά για 2δευτερόλεπτα, τότε ανάβουν όλα τα λαμπάκια μέχρι το 100%). Αν είναι λίγο φορτισμένη η συσκευή, τότε όταν πατάμε το κουμπάκι ανάβει το ένα πράσινο λαμπάκι 25%, αν είναι κατά το ήμισυ φορτισμένη τότε ανάβουν τα 2 λαμπάκια 50% κοκ

2. Μετά, αφού έχει φορτιστεί η μπαταρία του, τότε το συνδέουμε με τη συσκευή που θέλουμε να φορτίσουμε.


Σημείωση: Ενώ φορτίζουμε τη συσκευή που θέλουμε, αν πατήσουμε το κουμπάκι τότε θα μας δείξει πόσο έχει αποφορτιστεί η μπαταρία του φορτιστή μας (για παράδειγμα αν πατήσουμε το κουμπάκι (για 2 δευτερόλεπτα) κάποια στιγμή θα δούμε ότι θα ανάψουν τα 3 πράσινα 75% κ



****για ότι έχω ξεχάσει να αναφέρω ρωτήστε εδώ***** :)

BILL007
16-05-12, 11:08
Και εγώ έχω ένα ηλιακό πανελάκι φόρτισης που βγάζει βύσμα usb.Ωστόσο όπως είπε και ο Σταμάτης,η ενέργεια που δίνει είναι ελάχιστη! :thumbsdown:
Το είχα πάρει πριν απο 6 χρόνια κοντά στα 15 ευρώ...

tzanis320si
16-05-12, 14:59
τι ηλιακοι φορτιστες και αιδιες...εδω δες με νερακι του θεουλι....thumb
Φορτιστής που δουλεύει με μια κουταλιά νερό!
https://tsekouratoi.blogspot.com/2012/05/blog-post_6180.html?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook

Χρίστος
16-05-12, 15:16
Με 200ε που θα εχει, ο Βασιλης παιρνει μεχρι και ηλιακο πανελ για να μη πληρωνει στο σπιτι δεη!!!!

tokiko
16-05-12, 15:40
Επειδή έχω κατασκευάσει ένα υβριδικό αμαξάκι με φωτοβολταϊκά και έγιναν πολλές δοκιμές να σας πω δυο πράγματα!

Το κάθε πάνελ έχει τα χαρακτηριστικά του, τα σημαντικά για τη φόρτιση της μπαταρίας είναι τα mAh (μίλι αμπέρ) όσο περισσότερα τόσο το καλύτερο. Όσα και αν είναι όμως τα αμπέρ,αν το πάνελ δεν παράγει μεγαλύτερη τάση (Volt) από την μπαταρία δεν πρόκειται να φορτίσει.

Ουσιαστικά ένα πάνελ σαν αυτό που πόσταρε ο φίλος 120ie87 είναι σα να έχεις ένα φωτοβολταϊκό στη μπαταρία του κινητού, ο όρος του υβριδικού!

Αν και γνωστά τα παραπάνω ελπίζω να βοήθησα κάπωςthumb

Χρίστος
16-05-12, 15:46
Επειδή έχω κατασκευάσει ένα υβριδικό αμαξάκι με φωτοβολταϊκά και έγιναν πολλές δοκιμές να σας πω δυο πράγματα!


Δε τα λενε ετσι αυτα μπροστα στο Βασιλη και μενα!!!!!!

tokiko
16-05-12, 15:47
Δε τα λενε ετσι αυτα μπροστα στο Βασιλη και μενα!!!!!!

Έχω όσο υλικό θες:thumbsup:

εντιτ: RC είναι το αμαξάκι

Vasilis
16-05-12, 17:28
Δλδ Μιχαλιω να το χτυπησω , έτσι;


Sent from my iPhone using Tapatalk

tokiko
16-05-12, 18:43
Δεν σου εγγυώμαι με τίποτα ότι θα κάνει δουλειά για τον απλούστατο λόγο δεν ξέρω το προϊόν. Το αν κάνει ή δεν κάνει είναι στα χαρακτηριστικά του προϊόντος και στην κρίση του καθενός και πως του αρέσουν τα πράγματα!

Επίσης να αναφέρω πως και τα watt παίζουν ρόλο, τον ίδιο ρόλο που παίζουν και σε ένα δράπανο.

Vasilis
16-05-12, 19:09
Δλδ με ποια χαρακτηριστικά θα σουν ευχαριστημένος ;
Μπορείς να μου υποδείξεις κάποιο ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

tokiko
16-05-12, 19:52
Στο πρώτο λινκ θα δεις ένα ίδιο με αυτό που ψάχνεις με ενσωματωμένη μπαταρία.
Στο δεύτερο θα δεις ένα μεγαλύτερο με περισσότερη ισχύ χωρίς μπαταρία.

https://www.ebay.com/itm/2600mAh-Portable-Solar-Powered-Panel-Charger-for-Mobile-Phone-iPhone-4-4S-iPad-2-/261025653713?pt=US_Tablet_Accessories&hash=item3cc65763d1

- Solar Panel : 0.8W, 5.5V, 150mA
- Fully charging time by Solar charging : ~ 10 - 15 hours ( depend on the power of sunlight )


https://www.ebay.com/itm/5V-700mA-Solar-Cell-Panel-Module-Charger-USB-5-5V-3-5W-/230756986147?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item35ba302d23

5V 700mA 3.5W

Το δεύτερο σίγουρα είναι καλύτερο.