PDA

Επιστροφή στο Forum : DIY ECU tuning



alexk
10-05-12, 19:02
Ξεκινώ αυτό το θρεντ για να αναφέρω την πρόοδο / αναζήτησή μου σε ότι έχει να κάνει με τον προγραμματισμό στα αγαπημένα μας BMW.

Σημαντική παρατήρηση : ότι αναφέρω και κάνω στο αυτοκίνητό μου είναι ευθύνη μου σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά.
Σε καμμία περίπτωση δεν φέρω καμμία ευθύνη αν κάποιος άλλος αναγνώστης κάνει κάτι όμοιο/αντίστοιχο και έχει πρόβλημα.
Δεν συστήνω να κάνετε κάτι αντίστοιχο αν δεν γνωρίζετε τι κάνετε, δεν είσαστε σίγουροι για τις γνώσεις προγραμματισμού και αν δεν έχετε υπολογίσει ότι υπάρχει ρίσκο που θα έχει και σημαντικό κόστος.
Πρωτού κάποιος ξεκινήσει λοιπόν να γνωρίζει ότι μπορεί να χρειαστεί να αγοράσει νέο εγκέφαλο και θα είναι μόνον δική του ευθύνη η όποια ζημιά.

.

alexk
10-05-12, 19:12
Ξεκινώντας λοιπόν, όπως είχα αναφέρει στο θρεντ Z3 coupe 2.8i 1999 (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=13294) θέλω να είμαι σε θέση να επαναπρογραμματίζω το Ζ3 όταν αλλάξω πράγματα στον κινητήρα (βλέπε εκκεντροφόρους, κομπρεσσέρ).
Φυσικά, αποκτά μεγάλο ενδιαφέρον γιατί μπορείς να κάνεις ωραία πράγματα... όπως το να σηκώνεις το ρελαντί του κινητήρα εν όψει trackday ;)

Flash / download / upload
Ένα από τα βασικά πράγματα είναι να μπορείς να κάνεις download/upload τον χάρτη από την ECU.
Μία από τις λύσεις που φαίνεται να δουλεύει στα περισσότερα BMW είναι το Galletto 12.60 μαζί με το software EOBD2.
Αγόρασα από το ebay ένα από τα αντεγραμμένα καλώδια του Galletto.
Εδώ λινκ ebay link (https://www.ebay.com/itm/BMWNEW-Galletto-1260-EOBD1260-OBD-ECU-Remap-Flash-/280838765307?pt=Motors_Automotive_Tools&vxp=mtr&hash=item41634b7afb#ht_7088wt_1163).
Πολύ καλή τιμή και δωρεάν μεταφορά από αυτόν τον πωλητή (βέβαια θέλει 20-25 μέρες να έρθει, ίσως το στέλνουν με Ινδικά περιστέρια που δουλεύουν για ψύχουλα).

Έκανα δοκιμή σήμερα το καλώδιο στο Z3C (κινητήρας Μ52Β28TU και ECU Siemens MS42).
Το καλώδιο και το πρόγραμμα δούλεψε σωστά και μπόρεσα να κατεβάσω σωστά το πρόγραμμα του κινητήρα.
Θα βάλω φωτογραφίες από τη διαδικασία αύριο.

Τα υπόλοιπα μετά...

Thomelef
10-05-12, 21:05
γουστάρω τρελά...
αν κατάλαβα καλά αλέξη, έχει πάρει πρόγραμμα το οποίο να διαβάζει τον κώδικα του εγκεφάλου και να στο παρουσιάζει με γράφημα στον υπολογιστή???

Stamatis
10-05-12, 21:48
γουστάρω τρελά...
αν κατάλαβα καλά αλέξη, έχει πάρει πρόγραμμα το οποίο να διαβάζει τον κώδικα του εγκεφάλου και να στο παρουσιάζει με γράφημα στον υπολογιστή???

πρέπει να ειναι σαν αυτό που έχω για την GTS.
κατεβάζει σε ενα εξελ τις τιμές και τους χάρτες.

Δεν εχω το αρχείο να στο δείξω, αλλά αμα το έχει πρόχειρο ο Μπαουερ που του το εστειλα θα δεις πως τα δειχνει.

Μπορεί να λέω και παπάτζες και να ειναι διαφορετικό όμως.

Thomelef
10-05-12, 22:21
ο εγκέφαλος έχει περασμένο μέσα τον αλγόριθμο, το λεγόμενο και πρόγραμμα. ένα κατεβατό με αριθμούς - σύμβολα - κωδικούς...κοινός ο κώδικας του προγράμματος.
επειδή αυτό δεν μεταφράζεται παρα μόνο απο άτομα που γνωρίζουν, υπάρχουν προγράμματα που σου δείχνουν όλο αυτό τον κώδικα εντολών με γραφικά στον υπολογιστή...κοινός τα προγράμματα που έχουν οι και καλά προγραμματιστές μας, και αλλάζουν μεταβλητές.
αυτά για την γενική ιδέα.


άλεξ θέλω μια χάρη.
αν μπορείς να σώσεις τον κώδικα του εγκεφάλου σε ένα αρχείο wordpad - word, θα μου έκανες πολύ μεγάλη χάρη αν μου το έστελνες, μιάς και θέλω πολύ να ανοίξω και να δώ μπροστά μου πως είναι ο κώδικας διαχείρησης ενός αυτοκινήτου, επειδή ασχολούμαι με το άθλημα και τους κώδικες.

:thanks:

BILL007
10-05-12, 22:28
αν μπορείς να σώσεις τον κώδικα του εγκεφάλου σε ένα αρχείο wordpad - word, θα μου έκανες πολύ μεγάλη χάρη αν μου το έστελνες, μιάς και θέλω πολύ να ανοίξω και να δώ μπροστά μου πως είναι ο κώδικας διαχείρησης ενός αυτοκινήτου, επειδή ασχολούμαι με το άθλημα και τους κώδικες.


Ανοίγοντας το, χωρίς το απαραίτητο πρόγραμμα που στην ουσία "αποκωδικοποιεί" και βάζει σε τάξη τα δεδομένα,λογικά δεν θα έχεις μεγάλα περιθώρια.Δεν νομίζω ότι τα αρχεία αυτά είναι γραμμένα σε τύπου xml μορφή για να μπορείς να τα διαβάσεις,αλλά ακόμα και έτσι να είναι (ιδανικό τελείως σενάριο) θα είναι τόσος ο όγκος που πάλι δεν θα είναι διαχειρίσιμος χωρίς το ανάλογο πρόγραμμα...

Αυτά πληροφοριακά :original:

Αλέξη προχώρα,αλλά με προσοχή και backup του αρχικού (νομίζω υπάρχει στον εγκέφαλο λειτουργία που λέγεται emergency flash και είναι για τέτοιες περιπτώσεις όπου κάτι πάει στραβά,γι'αυτό να έχεις αντίγραφο του αρχικού ;))

BILL007
10-05-12, 22:31
και αυτό που είπα για το emergency είναι εδω ;)

https://img3.imageshack.us/img3/3749/picture0014.png

Thomelef
10-05-12, 22:35
Ανοίγοντας το, χωρίς το απαραίτητο πρόγραμμα που στην ουσία "αποκωδικοποιεί" και βάζει σε τάξη τα δεδομένα,λογικά δεν θα έχεις μεγάλα περιθώρια.Δεν νομίζω ότι τα αρχεία αυτά είναι γραμμένα σε τύπου xml μορφή για να μπορείς να τα διαβάσεις,αλλά ακόμα και έτσι να είναι (ιδανικό τελείως σενάριο) θα είναι τόσος ο όγκος που πάλι δεν θα είναι διαχειρίσιμος χωρίς το ανάλογο πρόγραμμα...

Αυτά πληροφοριακά :original:

Αλέξη προχώρα,αλλά με προσοχή και backup του αρχικού (νομίζω υπάρχει στον εγκέφαλο λειτουργία που λέγεται emergency flash και είναι για τέτοιες περιπτώσεις όπου κάτι πάει στραβά,γι'αυτό να έχεις αντίγραφο του αρχικού ;))

κώδικας είναι ρε μπιλ. G, NC, ή οτιδήποτε άλλο τέλος πάντων. πόσο μεγαλύτερη διαφορά να έχει ένας τέτοιος κώδικας στην μορφή του απο ένα ρομπότ???
μιλάω για την μορφή. όχι για την αυτού καθε αυτού κωδικοποίηση.

BILL007
10-05-12, 22:38
Ναι εγώ και για την μορφή μιλάω, η οποία θα έχει κάποια στάνταρ κωδικοποίηση που λογικά δεν θα είναι απο τις γνωστές -πολύ πιθανόν να είναι και πατέντα bmw-

Για να δούμε αμα ποστάρει ο Αλέξης thumb Eγω ποντάρω σε αυτό που είπα Θωμά,έλα να πέφτουν τα στοιχήματα... :p :D

Thomelef
10-05-12, 22:53
τι ενοείς πατέντα πενβέ???γιατί σίγουρα θα έχει γράμματα και αριθμούς μέσα.
κάποιοι κωδικοί εντολής, σίγουρα θα είναι φτιαγμένοι απο τους ίδιους, και μάλον ότι θα έχει να κάνει με τροφοδοσία. δλδ καύσιμο, μεταβλητή καυσίμου, διαχείρηση αέρα, κτλ κτλ. τα κινητά μέρη όμως όπως μονάδα βάνος, στροφές κινητήρα, κτλ, θα έχουν πολούς κωδικούς παγκόσμιας ορολογίας. κάτι το οποίο κάνει περιστροφική κίνηση, δεν υπάρχει κανένας λόγος να χρειάζεται να φτιαχτεί απο την αρχή καινούρια γραμμή εντολής, μιάς και υπάρχουν διάφορες.
πχ είμαι σίγουρος ότι ότι κωδικοί όπως L384 - L385 - UIO - GTO - UDO και διάφορα άλλα, θα υπάρχουν μέσα στα σίγουρα.

BILL007
10-05-12, 23:07
Δεν μένει παρά να δούμε απο πρώτο χέρι :original:

m-power_01
10-05-12, 23:18
Αύριο το πρωί θα σας στείλω στο mail σας αρχεία και ανοιχτε τα όπως νομίζετε.

alexk
10-05-12, 23:57
άλεξ θέλω μια χάρη.
αν μπορείς να σώσεις τον κώδικα του εγκεφάλου σε ένα αρχείο wordpad - word, θα μου έκανες πολύ μεγάλη χάρη αν μου το έστελνες, μιάς και θέλω πολύ να ανοίξω και να δώ μπροστά μου πως είναι ο κώδικας διαχείρησης ενός αυτοκινήτου, επειδή ασχολούμαι με το άθλημα και τους κώδικες.

:thanks:

Εδώ το αρχείο από το Ζ3 Θωμά https://clubcsl.com/Z3C/z3-M52B28TU-MS42.bin

Ένα από τα προγράμματα που μάλιστα είναι δωρεάν είναι το Tunerpro [ https://www.tunerpro.net/ ]
Με αυτό μπορείς να ανοίξεις αυτό το .bin αλλά το σημαντικό είναι να έχεις το .xdf αρχείο που κάνει map τα περιεχόμενα του .bin σε πίνακες και μεταβλητές (variables, arrays, hashes).
Δεν έχω βρει ακόμη .xdf για τον MS42 και δεν έχω μελετήσει τόσο πολύ για να το φτιάξω. Θα χρειαστώ λίγο χρόνο.

Εδώ βάζω ένα από τα παραδείγματα με .bin και αρχείο .xdf από MS43 από 325 E46.
https://clubcsl.com/Z3C/tunerpro-MS43-example.jpg

Έχω ανοίξει 2 πίνακες με τις τιμές του κόφτη, πίνακα ψεκασμού και vanos.
Βέβαια τα πράγματα είναι αρκετά πιο πολύπλοκα από το να κάνεις 5 κλικ και να σηκώσεις τον κόφτη για παράδειγμα (.... βλέπε πρέπει να φτιάξεις χάρτη για ψεκασμό, ανάφλεξη κ.ο.κ. για τις στροφές που δεν υπάρχουν).

Θωμά > έχω ένα .xdf αρχείο για τον MSS54 του Μ3 Ε46 :original:

Σπύρο άν έχεις πληροφορίες που θέλεις να μοιραστείς, φυσικά και μπορείς να ποστάρεις.

Θα βάλω περισσότερα για τη διαδικασία αυτή όταν έχω όλες της πληροφορίες που πρέπει να έχω.


Μια παρένθεση εδώ.
Μπορεί κάποιος να πει γιατί ασχολείσαι και γιατί έχει νόημα να ψαχνόμαστε σε τέτοιο βαθμό ?
Ζούμε στο 2012 και η τεχνολογία είναι στο τσεπάκι μας και με τεράστιες επεξεργαστικές ικανότητες. Είναι κρίμα να μένει κάτι βασικό όπως ο προγραμματισμός του κινητήρα ένας μύθος καλυμμένος με πέπλο... και λίγοι και εκλεκτοί μπορούν να το κάνουν, τη στιγμή μάλιστα που είναι σχετικά απλή τεχνολογία.
Νομίζω την έμπνευση μου την έδωσε ο προγραμματιστής του Sportec που είχα γνωρίσει όταν πήγα το CSL για dyno.
Ένας 55αρης, απλός άνθρωπος και μου λέει... ο προγραμματισμός των μοτέρ δεν είναι πυρηνική φυσική, σκέψου έχω κάνει 106 rallye να δουλεύει 4πετάλουδο με τον απλό εγκέφαλο.

Panos 316T
11-05-12, 06:25
Ένας 55αρης, απλός άνθρωπος και μου λέει... ο προγραμματισμός των μοτέρ δεν είναι πυρηνική φυσική, σκέψου έχω κάνει 106 rallye να δουλεύει 4πετάλουδο με τον απλό εγκέφαλο.

Το μέλος μας και πλέον φίλος μου καλός bmw316turbo (Ζώης), έστησε άγραφο , το τούρμπισε,του έβαλε και τετραπετάλουδο.Α! εγκατέστησε και "νερά"!

Και βέβαια το ρύθμισε μόνος του λέγοντας μου άκριβώς το ίδιο πράγμα :
ρε τρίχα τι νομίζεις ότι είναι ; πυρηνική φυσική; :hystericalbs1:

Φυσικά αν δεν γνωρίζεις ή δεν ασχοληθείς κάπως έτσι το βλέπεις....

Καλή συνέχεια στο project και θα το παρακολουθούμε με ενδιαφέρον thumb

VanVIC
11-05-12, 06:44
Εξαιρετικά ενδιαφέρον θέμα μας παρουσιάζεις Αλέξη αλλά ταυτόχρονα απομυθοποιείς και "καταστάσεις". Βέβαια και σίγουρα αυτό δεν είναι "δουλεία" για όλους αλλά η ενημέρωση είναι ουσιαστική.

Στο thread αυτό, ιδανικά θα ήθελα και τις συμμετοχές των μελών skandalis, stratos, paganis οι οποίοι γνωρίζω οτι ασχολούνται με τέτοια θέματα, ο πρώτος επαγγελματικά και οι άλλοι δύο σε "ερασιτεχνικό" επίπεδο για τα δικά τους BMW.

Ωραία πρωτοβουλία Αλέξη, ΜΠΡΑΒΟ !

Z4 DCT
11-05-12, 07:34
Απίστευτο θρεντ:thumbsup:.....ποσα πράγματα φαντάζουν άπιαστα και όμως....

Αλεξthumbthumb


Αν και θα επρεπε να το ανοιξεις μετα τις Σερρες....σαν να το βλεπω μπροστα μου.....

''με πέρασες γιατι σκάλισα το πρόγραμμα του Μ και δεν μου άνοιγε στο φουλ γκαζι της 3ης η πεταλούδα στο 93,33%.....''...''δεν φταίω εγω...ο Αλεξ''

Thomelef
11-05-12, 08:04
σαφώς και υπάρχουν πολοί τρόποι για να απλοποιήσεις την διαδικασία αλλαγής διαχείρησης, αλλά πάντα οι σωστές αλλαγές γίνονται απο την αρχική βάση.
εγώ απλά για λόγους γνώσης και μόνο θέλω να μελετήσω τον κώδικα, και τπτ άλλο.
σβήνοντας έστω και ένα ερωτηματικό απο το κατεβατό, μπορεί να μην ξαναπάρει μπρός το αμάξι. οπότε, δεν είναι για να πολυπειράζεις...
απλά θέλω να δώ τι κωδικούς δουλεύουν στις γραμμές εντολών, και αν κάποιες απο αυτές είναι ίδιες με αυτές που δουλεύω εγώ.

Thomelef
11-05-12, 08:25
άλεξ, μήπως το πρόγραμμα που έχεις, μέσα στον φάκελο εγκατάστασης έχει τπτ αρχεία post???
αν ναι, πές μου να σου στείλω με ένα πμ το mail μου να μου τα στείλεις.
αυτά τα αρχεία, είναι οι γέφυρες που σθνδέουν τον αλγόριθμο με το πρόγραμμα γραφικών, και αντίστροφα, και είναι αυτά που κάνουν όλο το hard job.

alexk
11-05-12, 12:57
Απίστευτο θρεντ:thumbsup:.....ποσα πράγματα φαντάζουν άπιαστα και όμως....

Αλεξthumbthumb


Αν και θα επρεπε να το ανοιξεις μετα τις Σερρες....σαν να το βλεπω μπροστα μου.....

''με πέρασες γιατι σκάλισα το πρόγραμμα του Μ και δεν μου άνοιγε στο φουλ γκαζι της 3ης η πεταλούδα στο 93,33%.....''...''δεν φταίω εγω...ο Αλεξ''


thumb


άλεξ, μήπως το πρόγραμμα που έχεις, μέσα στον φάκελο εγκατάστασης έχει τπτ αρχεία post???
αν ναι, πές μου να σου στείλω με ένα πμ το mail μου να μου τα στείλεις.
αυτά τα αρχεία, είναι οι γέφυρες που σθνδέουν τον αλγόριθμο με το πρόγραμμα γραφικών, και αντίστροφα, και είναι αυτά που κάνουν όλο το hard job.


Θωμά όχι δεν έχει. Αυτό που κάνει το map είναι το xdf αρχείο.
Κάνε εγκατάσταση το tunerpro και θα σου στείλω τι χρειάζεσαι.
Το email μου alexk [at] clubcsl [dot] com, στείλε μου ένα email να δω το δικό σου.

nikos1400
11-05-12, 18:49
Παρακολουθουμε με ενδιαφερον !!
thumbthumbthumb

skandalis447
11-05-12, 19:51
Πολυ ωραιο και ενδιαφερον αρθρο...
Χαιρομαι οταν βλεπω ανθρωπους που δεν δισταζουν να πειραματιστουν στο αμαξι τους προκειμενοθ να αποκτησουν εξτρα γνωσεις...Αλλωστε,ασχετα με τις σπουδες μου,καπως ετσι αρχισα και εγω,οταν την πρωτη μερα που αγορασα VTi πριν 15 χρονια εκανα βιδες τον εγκεφαλο του...
Τωρα σχετικα με τις δοκιμες σας θα ηθελα να πω οτι το σημαντικοτερο ειναι τα καλα μηχανηματα,ωστε να αποφευγονται τα λαθη κατα τον προγραμματισμο,τα οποια συνηθως ειναι κοστοβορα...Ενα καλο serial tuning tool πρεπει να μπορει να κανει back to stock τον εγκεφαλο ακομα και αν καταλαθως μεινει το αμαξι απο ρευμα...Και πιστεψτε με,συμβαινει...
το λαπτοπ να ειναι ελαφρυ,χωρις πολλες εφαρμογες για να μην κολλαει και το αμαξι σε τροφοδοτικο...οταν μπορεσουμε να ανεβοκατεβαζουμε αρχεια χωρις προβλημα,τοτε θα αρχισουμε να μιλαμε για διορθωσεις...ενα ενα...γιατι μετα υπαρχει και η διορθωση του checksum ωστε να παρει μπροστα το αμαξι...
Υ.Γ. ενας αγραφος ειναι παντα πιο ευκολος να βγαλεις ακρη.Δεν ειναι σε hex και το λογισμικο του ειναι ευχρηστο και κατανοητο...Σε εναν εργοστασιακο εγκεφαλο ολη η μαγκια και η γνωση του προγραμματιστη ειναι να βρει adrress codes απο μνημες δλδ σε ποιο σημειο της μνημης ειναι γραμμενη η πληροφορια που θελουμε να αλλαξουμε...μετα οι αλλαγες ειναι σχετικα απλες...Μην ξεχανμε οτι καθε επεξεργαστης διαβαζει απο αλλες θεσεις μνημης καθε εντολη...οποτε στην ουσια ενας προγραμματιστης εξειδικευεται σε επεξεργαστες...

320d
11-05-12, 19:56
Πολυ ωραιο και ενδιαφερον αρθρο...
Χαιρομαι οταν βλεπω ανθρωπους που δεν δισταζουν να πειραματιστουν στο αμαξι τους προκειμενοθ να αποκτησουν εξτρα γνωσεις...Αλλωστε,ασχετα με τις σπουδες μου,καπως ετσι αρχισα και εγω,οταν την πρωτη μερα που αγορασα VTi πριν 15 χρονια εκανα βιδες τον εγκεφαλο του...
Τωρα σχετικα με τις δοκιμες σας θα ηθελα να πω οτι το σημαντικοτερο ειναι τα καλα μηχανηματα,ωστε να αποφευγονται τα λαθη κατα τον προγραμματισμο,τα οποια συνηθως ειναι κοστοβορα...Ενα καλο serial tuning tool πρεπει να μπορει να κανει back to stock τον εγκεφαλο ακομα και αν καταλαθως μεινει το αμαξι απο ρευμα...Και πιστεψτε με,συμβαινει...
το λαπτοπ να ειναι ελαφρυ,χωρις πολλες εφαρμογες για να μην κολλαει και το αμαξι σε τροφοδοτικο...οταν μπορεσουμε να ανεβοκατεβαζουμε αρχεια χωρις προβλημα,τοτε θα αρχισουμε να μιλαμε για διορθωσεις...ενα ενα...γιατι μετα υπαρχει και η διορθωση του checksum ωστε να παρει μπροστα το αμαξι...
Υ.Γ. ενας αγραφος ειναι παντα πιο ευκολος να βγαλεις ακρη.Δεν ειναι σε hex και το λογισμικο του ειναι ευχρηστο και κατανοητο...Σε εναν εργοστασιακο εγκεφαλο ολη η μαγκια και η γνωση του προγραμματιστη ειναι να βρει adrress codes απο μνημες δλδ σε ποιο σημειο της μνημης ειναι γραμμενη η πληροφορια που θελουμε να αλλαξουμε...μετα οι αλλαγες ειναι σχετικα απλες...Μην ξεχανμε οτι καθε επεξεργαστης διαβαζει απο αλλες θεσεις μνημης καθε εντολη...οποτε στην ουσια ενας προγραμματιστης εξειδικευεται σε επεξεργαστες...



στα ελληνικά assembly!!!

geolyk
25-12-14, 14:52
Τελικα τι εκανες? Τα καταφερες? Βρηκες κανα οδηγο?