PDA

Επιστροφή στο Forum : SMG - DKG MODE!



Thomelef
10-05-12, 09:28
πόσο καμμένοι είμαστε τελικά???
ποιό mode χρησημοποιείτε στο σαζμάν του M-car σας ανάλογα με την χρήση που του κάνετε?

εγώ πάντα το έχω στο 3 για την καθημερινή μου χρήση, είτε γρήγορη είτε χαλαρή, ενώ όταν το αίμα βράζει μου την σπάει που δεν έχει mode 20...:D :D :D


για πείτε και οι υπόλοιποι. :original: :original: :original:

Monsta
10-05-12, 09:39
Εγώ προς το παρών το έχω στη θέση 'Ν' (Neutral).

EVERGET
10-05-12, 09:50
Eγώ το έχω μόνιμα στο 4

Πολλοί μου έχουν πει πως το ιδανικό είναι το 3, αλλά στα ψηλά δεν μου αρέσει όπως αλλάζει οπότε το 4 με καλύπτει παντού είναι ομαλό χαμηλά και όσο γρήγορο πρέπει ψηλά.

Z4 DCT
10-05-12, 10:16
πόσο καμμένοι είμαστε τελικά???
ποιό mode χρησημοποιείτε στο σαζμάν του M-car σας ανάλογα με την χρήση που του κάνετε?

εγώ πάντα το έχω στο 3 για την καθημερινή μου χρήση, είτε γρήγορη είτε χαλαρή, ενώ όταν το αίμα βράζει μου την σπάει που δεν έχει mode 20...:D :D :D


για πείτε και οι υπόλοιποι. :original: :original: :original:

Άμα ρωτάς για 35αρι..... Το νορμαλ στην πόλη ειναι υπέρ αρκετό..... Πολλα κιλά ροπή...., αλλάζει ταχ στις 2000 χαλαρά .... Τραβάει πολυ και έναν απόλαυση.

Σε Γρηγορη διαδρομή να βαζω Απλά το sport......
Το sport+, δεν το δουλεύω σχεδόν ποτέ...... Ίσως σε κανένα πάτημα, η μι πολυ απλωμένη πίστα....:D

STREETRACING
10-05-12, 10:24
στο 3.
70% στο χειροκινητο
και στο 6 σε ανοιγματα

hades7
10-05-12, 10:30
Άμα ρωτάς για 35αρι..... Το νορμαλ στην πόλη ειναι υπέρ αρκετό..... Πολλα κιλά ροπή...., αλλάζει ταχ στις 2000 χαλαρά .... Τραβάει πολυ και έναν απόλαυση.

Σε Γρηγορη διαδρομή να βαζω Απλά το sport......
Το sport+, δεν το δουλεύω σχεδόν ποτέ...... Ίσως σε κανένα πάτημα, η μι πολυ απλωμένη πίστα....:D

ασε μωρη χελωνα εσυ αμα τηχον ψωφισεις σε κανα μισο αιωνα απο τωρα, θα κανεις να φτασεις στον παραδεισο 2 χρονια

5555
10-05-12, 11:30
Παρτε και ενα 3 και απο εμενα.

Thomelef
10-05-12, 12:25
Άμα ρωτάς για 35αρι..... Το νορμαλ στην πόλη ειναι υπέρ αρκετό..... Πολλα κιλά ροπή...., αλλάζει ταχ στις 2000 χαλαρά .... Τραβάει πολυ και έναν απόλαυση.

Σε Γρηγορη διαδρομή να βαζω Απλά το sport......
Το sport+, δεν το δουλεύω σχεδόν ποτέ...... Ίσως σε κανένα πάτημα, η μι πολυ απλωμένη πίστα....:D

γι Μ-CARS μίλησα ρε βλάχο...τι πετάγεσαι να τα μας πρίξεις για την μπανιέρα σου πάλι...

Thomelef
10-05-12, 12:26
επίσεις να προσθέσω τώρα που είδα το μυν του φίλου streetracing, ότι ποτέ μα ποτέ δεν το βάζω στο αυτόματο...
μονίμως χειροκίνητο.

Z4 DCT
10-05-12, 12:52
γι Μ-CARS μίλησα ρε βλάχο...τι πετάγεσαι να τα μας πρίξεις για την μπανιέρα σου πάλι...

Και γω για M απάντησα.......:whistle:
Έλα να σου μέτρησω το κάσονι σου..... Θα έχω φωνάξει και την ΕΛΠΑ μην μασας:whistle:

Karizma Z4
10-05-12, 12:52
Σε ήρεμη οδήγηση καθημερινή χρησιμοποιώ το "Normal" mode.

Σε γρηγόρη οδήγηση το "Sport +" mode!

EVERGET
10-05-12, 12:55
επίσεις να προσθέσω τώρα που είδα το μυν του φίλου streetracing, ότι ποτέ μα ποτέ δεν το βάζω στο αυτόματο...
μονίμως χειροκίνητο.

Το αυτόματο του SMG είναι Γ.Τ.Π....:thumbsdown:

Karizma Z4
10-05-12, 13:08
Το αυτόματο του SMG είναι Γ.Τ.Π....:thumbsdown:

Για την εποχή του νομίζω πως έκανε καλα την δουλεια του,μιας και τα διπλοσυμπλεκτα εμφανίστηκαν λίγα χρονια μετα και αν υπήρχαν σε καποια αυτοκίνητα τοτε ήταν προνόμιο των ακριβών supercars και μόνο!thumb

Thomelef
10-05-12, 13:17
Και γω για M απάντησα.......:whistle:
Έλα να σου μέτρησω το κάσονι σου..... Θα έχω φωνάξει και την ΕΛΠΑ μην μασας:whistle:

μας χωράει και τους δύο???ρωτάω γιατί αν κάνεις ότι πας να περάσεις, θα πέσω πάνω σου...
δεν θα σου κάνω το χατήρι να με περάσεις με τπτ ρε...ακόμα και αν χρειαστεί να θυσιάσω 2 αμάξια.χαχαχαχαχαχαχα

EVERGET
10-05-12, 13:29
Για την εποχή του νομίζω πως έκανε καλα την δουλεια του,μιας και τα διπλοσυμπλεκτα εμφανίστηκαν λίγα χρονια μετα και αν υπήρχαν σε καποια αυτοκίνητα τοτε ήταν προνόμιο των ακριβών supercars και μόνο!thumb

Μίλησα για το αυτόματο mode μόνο, το οποίο υστερεί μιας και το κιβώτιο είναι ουσιαστικά χειροκίνητο με το εξτρά feature της αυτόματης λειτουργίας.

Το σειριακό του mode μου αρέσει πολύ....

Thomelef
10-05-12, 13:59
το σειριακό mode, του smg, δεν έχει απολύτως τπτ να ζηλέψει απο τα αντίστοιχα σειριακά κιβώτια πολών τεράτων που έβγαιναν την ίδια εποχή.

Z4 DCT
10-05-12, 14:03
μας χωράει και τους δύο???ρωτάω γιατί αν κάνεις ότι πας να περάσεις, θα πέσω πάνω σου...
δεν θα σου κάνω το χατήρι να με περάσεις με τπτ ρε...ακόμα και αν χρειαστεί να θυσιάσω 2 αμάξια.χαχαχαχαχαχαχα
:shok::shok:

Thomelef
10-05-12, 14:08
:shok::shok:

ακούω να λές!!! :th_Laie_67-1:

pilot
10-05-12, 14:09
Συμφωνώ με Τομ..στο 3 κατά το 90% και πάντα manual..στο αυτόματο το έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστα, συνήθως στην εθνική όταν κατέβαινα Αθήνα..

Όταν θέλω να γουστάρω το βάζω στο 5..στο 6 σπάνια και μόνο σε κάνα πατηματάκι..
Προσωπικά ρε παίδες μια χαρά μου φαίνεται η αυτόματη λειτουργία σε σχέση πάντα με κλασικά αυτόματα που έτυχε να οδηγήσω η συνοδηγησω.. τώρα για πιο σύγχρονα δεν ξέρω..

pilot
10-05-12, 14:10
:shok::shok:

Γιάννη...το εννοεί!! :rally:

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

nik200
10-05-12, 14:20
στην χαλαρη οδηγηση το εχω στο sublekti mode...:whistle:

οταν ομως εχω κεφια...ειναι στο karfoti mode :hystericalbs1::worthy:

saulm3
10-05-12, 14:34
παντα χειροκινητο κ στο 3 το εχω.κ σε κανενα πατημα οταν ζοριστω το βαζω στο τερμα.manual πολυ σπανια....

pilot
10-05-12, 14:47
χειροκίνητο-manual το ίδιο ρε Τάσο..:whistle:

saulm3
10-05-12, 14:58
χειροκίνητο-manual το ίδιο ρε Τάσο..:whistle:

ναι σορυ automatic...thumb

alexk
11-05-12, 12:38
Eγώ το έχω μόνιμα στο 4

Πολλοί μου έχουν πει πως το ιδανικό είναι το 3, αλλά στα ψηλά δεν μου αρέσει όπως αλλάζει οπότε το 4 με καλύπτει παντού είναι ομαλό χαμηλά και όσο γρήγορο πρέπει ψηλά.

Μόνο manual και πάντα στο 4 εκτός από πίστα που είναι στο 6.

doctore
11-05-12, 13:11
:thumbsup:

Μόνιμα στο manual, DSC off ,SPORT on, program 6

Άμα κατεβαίνω κανά βουνό με στροφές, ή ρίχνει κατακλυσμό βάζω DSC on.
Μιά, δυό φορές το χρόνο άμα πέσω σε κανα μποτιλιάρισμα το βάζω στο AUTO 3.

Stradale
11-05-12, 13:42
:thumbsup:

Μόνιμα στο manual, DSC off ,SPORT on, program 6

Άμα κατεβαίνω κανά βουνό με στροφές, ή ρίχνει κατακλυσμό βάζω DSC on.
Μιά, δυό φορές το χρόνο άμα πέσω σε κανα μποτιλιάρισμα το βάζω στο AUTO 3.

Χαρά στο κουράγιο σου να πατάς συνέχεια τα κουμπάκια όταν βάζεις μπρος το αμάξι dottore :th_Laie_67-1:

doctore
11-05-12, 18:01
Χαρά στο κουράγιο σου να πατάς συνέχεια τα κουμπάκια όταν βάζεις μπρος το αμάξι dottore :th_Laie_67-1:

Βάλε στα προηγούμενα και ζώνη, οροφή, ανεμιστήρα, bluetooth, navi,
πιο γρήγορα απογειώνεσαι με Cessna παρά με Μ3 SMG.
:original:

Stradale
11-05-12, 19:01
Βάλε στα προηγούμενα και ζώνη, οροφή, ανεμιστήρα, bluetooth, navi,
πιο γρήγορα απογειώνεσαι με Cessna παρά με Μ3 SMG.
:original:

Τώρα που είπες ανεμιστήρα,γίνεται να μην ανάβει ο κλιματισμος κάθε φορά που παίρνει μπροστά το αμάξι;Τον κλεινω,το σβήνω,το αναβω και τσουπ φσου φσου....

doctore
11-05-12, 19:27
Τώρα που είπες ανεμιστήρα,γίνεται να μην ανάβει ο κλιματισμος κάθε φορά που παίρνει μπροστά το αμάξι;Τον κλεινω,το σβήνω,το αναβω και τσουπ φσου φσου....

Νομίζω η σειρά είναι να σβησεις το auto μετα τον ανεμιστηρα και μετα τον κινητήρα. Δοκίμασε να βαλεις μπρος με το δεύτερο κλειδί.

skandalis447
11-05-12, 19:33
για το κλιμα γινεται αλλα θελει προγραμματισμο το car/key memory.
Το smg το δουλευω μονιμα στο μανιουαλ 3 εκτος απο κανενα πατημα οποτε παει στο 6...
κατω απο το 3 δεν ειναι καλο,γιατι ξεκιναει με 2α στο αυτοματο πολλες φορες και πατιναρει το δισκο...

Stathis
11-05-12, 21:26
Τώρα που είπες ανεμιστήρα,γίνεται να μην ανάβει ο κλιματισμος κάθε φορά που παίρνει μπροστά το αμάξι;Τον κλεινω,το σβήνω,το αναβω και τσουπ φσου φσου....

γινεται με προγραμματισμο απο τη bmw.

STREETRACING
11-05-12, 21:53
Δεν το κατάλαβα αυτο με τον ανεμιστηρα. Εμένα μου ανάβει όταν βάλω εμπρός αν πριν τον Είχα σε λειτουργία. Αν πριν δεν δούλευε δεν είναι αναμμενος όταν ξαναβαζω εμπρός.

steliosm46
11-05-12, 22:12
στο 3 συνήθως ή 4 και όταν θέλω να οδηγήσω γρήγορα στο 5 με sport on και σε κανα πατηματάκι στο 6!

στο μποτιλιάρισμα εάν πέσω καμια φορά το βάζω στο αυτόματο και στο 2

nik200
12-05-12, 08:55
στο μποτιλιάρισμα εάν πέσω καμια φορά το βάζω στο αυτόματο και στο 2

εγω παλι στο μποτιλιαρισμα..αρχιζω τα γ@μοσταυριδια..με τον πυργολεβιε που ειχε βαλει ο προηγουμενος....:hystericalbs1::thumbs up:

pilot
12-05-12, 14:00
για το κλιμα γινεται αλλα θελει προγραμματισμο το car/key memory.
Το smg το δουλευω μονιμα στο μανιουαλ 3 εκτος απο κανενα πατημα οποτε παει στο 6...
κατω απο το 3 δεν ειναι καλο,γιατι ξεκιναει με 2α στο αυτοματο πολλες φορες και πατιναρει το δισκο...

μόνο στο Α1 ξεκινάει με 2α Δημήτρη..

Thomelef
12-05-12, 14:31
μόνο στο Α1 ξεκινάει με 2α Δημήτρη..

και στο δύο γιωρίκα. πρέπει να σταματήσεις τελείως για κάνα δυο δευτερόλεπτα για να κατεβάσει πρώτη μόνο του.

pilot
12-05-12, 14:40
ναι ρε το ξέρω.. απλά στο 1ο πρόγραμμα στο auto ΔΕΝ βάζει ποτέ 1η..thumb

στα άλλα προγράμματα ούτως η άλλως αν δεν σταματήσει τελείως δεν βάζει 1η.. αφού τραβάει ρε το Αργαλείο!

Stathis
12-05-12, 15:16
βαζει οταν ειναι ανηφοριτσα...

Thomelef
12-05-12, 15:25
βαζει οταν ειναι ανηφοριτσα...

μήπως αυτό γίνεται στο δικό σου το ποταμόπλοιο που δεν τραβάει στην ανηφόρα, και θέλει χαμηλή ταχύτητα...:D :D

doctore
12-05-12, 15:35
μόνο στο Α1 ξεκινάει με 2α Δημήτρη..

Έτσι λέει και στο εγχειρίδιο.
Α1 ειδικό πρόγραμμα για πάγο, χιόνι και ολισθηρές καταστάσεις.

Stradale
12-05-12, 19:07
Νομίζω η σειρά είναι να σβησεις το auto μετα τον ανεμιστηρα και μετα τον κινητήρα. Δοκίμασε να βαλεις μπρος με το δεύτερο κλειδί.

Δεν έπιασε τίποτα από αυτά δυστυχώς :( Ευχαριστώ πάντως.Και για προγραμματισμό απο την BMW δεν με βλέπω,οπότε μάλλον θα ζήσω με αυτό thumb

alexk
12-05-12, 23:53
Έτσι λέει και στο εγχειρίδιο.
Α1 ειδικό πρόγραμμα για πάγο, χιόνι και ολισθηρές καταστάσεις.

Στο χιόνι πάμε αυστηρά με DSC OFF, SPORT ON και S4.

Thomelef
13-05-12, 00:47
Στο χιόνι πάμε αυστηρά με DSC OFF, SPORT ON και S4.

ξέχασες τα σλικ ρε. :th_Laie_67-1:

Stathis
13-05-12, 09:44
Τα ξεχναει τα σλικς

alexk
14-05-12, 07:48
Χεχε, θα βάλω μετά φωτογραφία με CUPs στις Άλπεις ενώ χιονίζει :warriorsmiley:
SPARTANS

Z4 DCT
14-05-12, 07:52
με CUPs στις Άλπεις ενώ χιονίζει :warriorsmiley:
SPARTANS

:shok::shok::shok:

alexk
27-05-12, 11:03
Χεχε, θα βάλω μετά φωτογραφία με CUPs στις Άλπεις ενώ χιονίζει :warriorsmiley:
SPARTANS

Δεν μπορώ να βρω μια από μέσα που να δείχνει όταν χιόνιζε...
Σεπτέμβριος 2010 και με ένα φίλο από Αγγλία, κάνουμε τα πάσα.
Για κακή μας τύχη χιονίζει φουλ στο Gotthard, Oberalp και Furka.
Ασυνήθιστο να χιονίζει Σεπτέμβρη...
Εγώ είχα τα cup :) Σε ένα πάρκινγκ που είχε καμμιά 10αρια πόντους χιόνι είπα να παίξω λίγο σαν παιδί και κόλλησα :hystericalbs1:

Στο susten δεν μπορέσαμε να ανέβουμε, το κλείσανε.
https://clubcsl.com/CSL/blog/Susten-pass.jpg

Την επόμενη μέρα βέβαια πήγαμε San Bernandino και ο καιρός ήταν τέλειος !
Καταγάλανος ουρανός, ζέστη, άδειος δρόμος και 2 CSL να κάνουν φασάρια.
Ειδικά το Ελβετικό ντρίφταρε στα πέταλα με 1η παρακαλώ...

Thomelef
27-05-12, 11:05
φοβερή φώτο...

Φοίβος
09-11-12, 20:48
Να πω και εγώ???? Διαβάζω τα προγράμματα που δουλεύετε... και νομίζω ότι είμαι προβληματικό! :)
Εγώ το έχω μόνιμα στο 6 απλά δεν πατάω πάντα το sport!!! Η μόνες περιπτώσεις που το βάζω στο αυτόματο και με setup στο 3 είναι:

1. Στην τρελή κίνηση
2. Χαλαρό ταξίδι με cruise control
3. ........... αν πρέπει να βάλω το χέρι μου λίγο πιο δεξιά...... ξέρετε στο διπλανό κάθισμα!!! (πόσες φορές έχω ευχαριστήσει τον κατασκευαστή γι' αυτή την αυτόματη επιλογή.... δεν λέγεται.... :) :) :) )

Thomelef
09-11-12, 20:51
εγώ ανέβηκα κατηγορία και δουλεύω πλέον 4...

πάντα χειροκίνητο.

doctore
09-11-12, 21:52
:original: Eγώ πάντα 6 sport :original:

pilot
09-11-12, 22:48
εγώ ανέβηκα κατηγορία και δουλεύω πλέον 4...

πάντα χειροκίνητο.

same here..

EVERGET
10-11-12, 00:20
Και γω μόνημα στο 4, the best!

STREETRACING
10-11-12, 00:39
3 auto
Μόνο 5 η 6 χειρ όταν βγαίνω παγανια