PDA

Επιστροφή στο Forum : 1Μ ή Ε92 Μ3 ??



Monsta
09-05-12, 15:47
Τώρα που τα πράγματα θα φτιάξουν, θα καταργηθούν έκτακτες εισφορές, ακριβά τέλη κυκλοφορίας, ακριβές βενζίνες και το χρήμα θ αρχίσει και πάλι να ρέει στην αγορά, μπορούμε ν αρχίσουμε να ονειρευομαστε...

Λοιπόν, το poll φυσικά είναι για ολους, αλλά κυρίως για κατόχους Ε46 Μ3 (λόγω εμπειρίας).

Με τι θ αλλάζατε λοιπόν το 46 σας ? Με μεταχειρισμένο 1Μ ή με μτχ 92 Μ3 ??


:original:

TSAF
09-05-12, 15:49
Τώρα που τα πράγματα θα φτιάξουν, θα καταργηθούν έκτακτες εισφορές, ακριβά τέλη κυκλοφορίας, ακριβές βενζίνες και το χρήμα θ αρχίσει και πάλι να ρέει στην αγορά, μπορούμε ν αρχίσουμε να ονειρευομαστε..

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

αλλα για να τα λες εσυ αυτα κατι θα ξερεις οποτε θελω μια 1Μthumb

m-power_01
09-05-12, 15:51
Με δύο τενεκεδες λάδι, με 50 κιλά αλεύρι ή με μία κουτα flokos!

Monsta
09-05-12, 15:54
Μη τα ισοπεδώνεις όλα. Είπαμε έχω φτιάξει διάθεση και κοιτάω μπροστά. Το ίδιο πρέπει να κάνετε και σεις !!

nikos1400
09-05-12, 15:57
...και οταν αρχισει η Ελλαδα να βγαζει πετρελαιο,
μια Μ3 V8 παρακαλω.
:thumbsup:

PATSIMINI
09-05-12, 15:58
Δεν εχω μ3 αλλα αν παρεις ενα μιτριο με το dct κιβωτιο για μενα e92...πιο πολυ με το αλλο με χαλαει το εσωτερικο και οτι συνεχεια θα κανεις αναποδα με τοση ροπη!!!!το μεγαλο για τους μεγαλους το μικρο για τους μεγαλυτερους!!

Vassilis ///M
09-05-12, 16:01
Δεν μπορώ να συμμετέχω γτ δεν έχω καν Μ3. . .

Και να είχα βέβαια δεν θα το άλλαζα ποτέ. . .thumbthumb

alexk
09-05-12, 16:16
Που είναι η επιλογή δεν το αλλάζω ?

Monsta
09-05-12, 16:19
Που είναι η επιλογή δεν το αλλάζω ?


χεχεχε εσύ έχεις csl κύριε. Είσαι αυτομάτως εκτός ψηφοφορίας. :original:

Nick bmwlover
09-05-12, 16:23
Tωρα μιλαμε για τον ερωτα μου...Την ερωτευτηκα τρελα οταν την πρωτοειδα,το πως ενιωσα οταν την οδηγησα ειναι "ακαταλληλο",καθε φορα που την βλεπω κ την ακουω ανεβαινουν οι σφυγμοι μου,αναστατωνομαι,βαριαστε ναζω,ξεφυσαω...
Δεν περιγραφω αλλο...
Μ3 Ε92!!!

120ie87
09-05-12, 16:29
Για μένα τα όνειρα "θερινής νυκτός" είναι δύο, το ένα εδώ και πάρα πολλά χρόνια και το άλλο προστέθηκε τώρα τελευταία:


1. Μ3 Ε30
2. 1Μ

και τα δύο σε λευκό χρώμα



https://farm6.staticflickr.com/5144/5565927427_dce42b740a_z.jpg



https://www.mycarportal.net/wp-content/uploads/2010/10/BMW-1M-Alpine-White-Rendering-Front-View-Update.jpg

Driver M
09-05-12, 16:37
E92.

Πιο κοντά στη φιλοσοφία του Ε46 λόγω ατμόσφαιρας και όπως και να το κάνουμε, καλή χρυσή η τουρμπίνα αλλά V8 με στροφάρισμα στο Θεό δεν είναι.

m3est
09-05-12, 16:39
Οι ιδιοκτητες Μ3 παλι Μ3 θ' αγοραζαν.(ατμοσφαιρα - ηχος μοτερ - ψηλο στροφαρισμα)
Οι ιδιοκτητες 135ι το 1Μ θ' αγοραζαν.(μικρο - ροπη twinturbo - ευκολη βελτιωση)
Η ψηφοφορια λογικα θα καταληξει υπερ της Μ3.

m-power_01
09-05-12, 16:40
Εσύ σε ποιους συγκαταλέγεσαι όμως ;
Ποιο θα διάλεγες; Αχαχαχαχαα

Vasilis M3
09-05-12, 17:00
Aν και δεν θα άλλαζα με τίποτα το Μ3 Ε46 αν το είχα...

Θα επιλέξω Μ3 Ε92 με Akrapovic thumb

Είπαμε...το ///Μ δεν το αλλάζεις εύκολα!!!

ΔημήτρηςΜ3
09-05-12, 17:03
1M TURBOOOOOOOO ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ ΤΕΛΟΣ

Stradale
09-05-12, 17:12
Αν και δύσκολα θα εδινα το 46ρι Μ,θα έπαιρνα το Ε92.Δεν μου αρεσει η εμφάνιση απο το αλλο για κανένα λογο...

TSAF
09-05-12, 17:16
Για μένα τα όνειρα "θερινής νυκτός" είναι δύο, το ένα εδώ και πάρα πολλά χρόνια και το άλλο προστέθηκε τώρα τελευταία:


1. Μ3 Ε30
2. 1Μ

και τα δύο σε λευκό χρώμα



https://farm6.staticflickr.com/5144/5565927427_dce42b740a_z.jpg



https://www.mycarportal.net/wp-content/uploads/2010/10/BMW-1M-Alpine-White-Rendering-Front-View-Update.jpg

ΕΥΓΕ :thumbsup:

doctore
09-05-12, 17:18
E9X δεν υφισταται για μένα. Ε92 Μ3 DCT μόνο.
Κώστα μια που είσαι σε κουβαρντιλικια δε προσθέτεις και κανα Carrera S ?

Monsta
09-05-12, 17:42
E9X δεν υφισταται για μένα. Ε92 Μ3 DCT μόνο.
Κώστα μια που είσαι σε κουβαρντιλικια δε προσθέτεις και κανα Carrera S ?


Αχ αχ αχ άπληστε Ντοκ. Στο 90-στό franchise που θα κάνω, μία καρρέρα ες για σένα.

gnx
09-05-12, 17:43
It depends on cost ma nigga


Sent from my iPhone using Tapatalk

nikos1400
09-05-12, 17:47
It depends on cost ma nigga


Sent from my iPhone using Tapatalk

Money can't buy me love.
Niggaaaaaaa !!!!
thumb

edit: it could buy some fun though

doctore
09-05-12, 17:51
Αχ αχ αχ άπληστε Ντοκ. Στο 90-στό franchise που θα κάνω, μία καρρέρα ες για σένα.

Και νάναι PDK , όχι ημίμετρα !

EVERGET
09-05-12, 18:17
Το Μ3 φυσικά, γιατί το σπορ αμάξι πρέπει ξεκάθαρα να είναι ατμοσφαιρικό και υψηλόστροφο...απλά και μόνο για λόγους αίσθησης κι ας σέρνεται χαμηλά και ας μην έχει ρεπριζ. Από ταπεινά 4κύλινδρα s2000 έως V12 υπερκατασκευές του στιλ 599gtb, έτσι πρέπει να είναι το σπορ αμάξι: γκαζιά και ανατριχίλα.

VanVIC
09-05-12, 19:11
Ο ήχος του V8 της Μ3 με έχει συναρπάσει όπως επίσης και η προοπτική "αναβάθμessής του...
Δαγκωτό Μ3 Ε92 !

Monsta
09-05-12, 19:42
It depends on cost ma nigga


Sent from my iPhone using Tapatalk



It's only money duuuude. Just vote.

gnx
09-05-12, 20:01
and we got P-L-E-N-T-E-Y!!!!!!

VanVIC
09-05-12, 20:05
It's only money duuuude. Just vote.


and we got P-L-E-N-T-E-Y!!!!!!



https://www.youtube.com/watch?v=odVGroOBs-Y

βρε λές ;

z3 2.2
09-05-12, 20:39
Μ3 θα αγοραζα.
Πρωτον γιατι ειμαι οικογενιαρχης
δευτερον γιατι το Μ1 εχει λιγο καγκουρε εμφανιση για τα γουστα μου
και τριτον γιατι το ατμοσφαιρικο ειναι πιο κοντα στα θελω μου

nikos1400
09-05-12, 20:56
Μ3 θα αγοραζα.
Πρωτον γιατι ειμαι οικογενιαρχης
δευτερον γιατι το Μ1 εχει λιγο καγκουρε εμφανιση για τα γουστα μου
και τριτον γιατι το ατμοσφαιρικο ειναι πιο κοντα στα θελω μου

:shok:
τι λες ρε τουρμπατε ??

:th_Laie_67-1:

Monsta
09-05-12, 21:20
το ατμοσφαιρικο ειναι πιο κοντα στα θελω μου


Ατμόσφαιρα-τούρμπο-ατμόσφαιρα? Έχεις καιρό ν ανοίξεις θρεντ... :original:

nik200
09-05-12, 21:39
m3 e46 και πολυ μας ειναι.....:whistle:

aristent
09-05-12, 21:45
Aν και δεν θα άλλαζα με τίποτα το Μ3 Ε46 αν το είχα...

Θα επιλέξω Μ3 Ε92 με Akrapovic thumb

Είπαμε...το ///Μ δεν το αλλάζεις εύκολα!!!

+1thumb

Nick bmwlover
09-05-12, 22:07
:shok:
τι λες ρε τουρμπατε ??

:th_Laie_67-1:

:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

VanVIC
09-05-12, 22:45
...

Θα επιλέξω Μ3 Ε92 με Akrapovic ...


Έγραψess !
👍

chief
09-05-12, 23:14
Σορι για το οφ τοπικ.
Βαγγελη, ενα αυτοκιντο ///Μ δεν εχει αναγκη να δειχνει την αξια του μονο στις ευθειess. Εχει χαρισματα σε πολλους τομεις μεταξυ αυτων και η δυναμη. Οποιεσδηποτε προσθηκess που αφορούν μεγαλη αυξηση της ιποδυναμης αλαζουν τον χαρακτηρα και την αξιοπιστια του αυτοκινητου προς το χειρότερο.

VanVIC
09-05-12, 23:31
Σορι για το οφ τοπικ.
Βαγγελη, ενα αυτοκιντο ///Μ δεν εχει αναγκη να δειχνει την αξια του μονο στις ευθειess. Εχει χαρισματα σε πολλους τομεις μεταξυ αυτων και η δυναμη. Οποιεσδηποτε προσθηκess που αφορούν μεγαλη αυξηση της ιποδυναμης αλαζουν τον χαρακτηρα και την αξιοπιστια του αυτοκινητου προς το χειρότερο.

Χρυστόφορε δεν έχω πρόθεση να προσβάλω αλλά ούτε και να αμφισβητήσω την αρτιότητα του Μ3 αλλά γούστα είναι αυτά, επέτρεψέ μου το δικαίωμα της επιλογής.
Ενδεχομένως η άποψη του m3est για την μεταμόρφωση του Μ3Ε92 με τις ανωτέρω "προσθήκess" θα έδεινε μια πιο διαφωτιστική εικόνα περί του θέματος και ίσως να σε έπειθε οτι το αυτοκίνητο δεν πάει καλά μόνο στις ευθείες.

aristent
09-05-12, 23:39
....τελευταια φορα που ειδα τον m3est(στα Μεγαρα...) μονο ευθεια δεν πηγαινε!!!....αγνωστη λεξη!!!:thumbsup:

alexk
09-05-12, 23:46
Χρυστόφορε δεν έχω πρόθεση να προσβάλω αλλά ούτε και να αμφισβητήσω την αρτιότητα του Μ3 αλλά γούστα είναι αυτά, επέτρεψέ μου το δικαίωμα της επιλογής.
Ενδεχομένως η άποψη του m3est για την μεταμόρφωση του Μ3Ε92 με τις ανωτέρω "προσθήκess" θα έδεινε μια πιο διαφωτιστική εικόνα περί του θέματος και ίσως να σε έπειθε οτι το αυτοκίνητο δεν πάει καλά μόνο στις ευθείες.

Βαγγέλη θέλεις να πεις ότι με τον κομπρέσσορα φρενάρει καλύτερα ή έχει καλύτερο κράτημα ?
Σε καμμία περίπτωση.
Στην ευθεία σίγουρα θα πηγαίνει πιο γρήγορα αλλά αυτό είναι ίσως ενδιαφέρον για κόντρες και τίποτε άλλο.

chief
10-05-12, 00:05
Χρυστόφορε δεν έχω πρόθεση να προσβάλω αλλά ούτε και να αμφισβητήσω την αρτιότητα του Μ3 αλλά γούστα είναι αυτά, επέτρεψέ μου το δικαίωμα της επιλογής.
Ενδεχομένως η άποψη του m3est για την μεταμόρφωση του Μ3Ε92 με τις ανωτέρω "προσθήκess" θα έδεινε μια πιο διαφωτιστική εικόνα περί του θέματος και ίσως να σε έπειθε οτι το αυτοκίνητο δεν πάει καλά μόνο στις ευθείες.
Φυσικα και δεν περνω κατι σαν "προσβολη αυτοκινητου" αυτα που γραφεις. Αλλωστε οσοι με ξερουν, ξερουν οτι δεν ειμαι κολλημενος με μαρκες και μοντελα. Κουβεντα γινεται και φυσικο ειναι εσυ, εγω και ο καθενας να εχει το δικαιομα της επιλογης.:original:
Το βρισκω απιθανο ομως να υπάρχει καποιος υποψηφιος αγοραστης Μ3 που το αγοραζει με σκοπο να το κομπρεσαρει.

Με τον Νικο ειμαστε φιλοι και εχουμε τηλεφωνηθει αρκετες φορες, εχουμε βρεθει και σε track day, και εχει ερθει και εδω περνοντας ενα δυημερο μαζι μου.

Εχω καθημερινη επαφη και σχεδον εβδομαδιαία συναντηση με παιδια που εχουν κομπρεσορατα. Εν ολιγης, προσωπικη αποψη για το αν πηγαινουν καλα στις στροφες και στις ευθειες. Δεν νομιζω να χρειαζομαι και αλλη διαφωτιστικη εικονα.
Ειπαμε προσωπικες αποψεις ειναι αυτα και τιποτα αλλο.

Αυτο που δεν καταλαβα ομως ειναι γιατι γινετε απο εσενα συνεχομενη αναφορά κομπρεσορα (και συγκεκριμενης μαρκας) στην συγκριση του Μ3 και του 1Μ.
Εχει αναγκη το Μ3 τον κομπρεσορα για να γινει ισαξιο του 1Μ ?

Bassakos
10-05-12, 00:10
1M γιατι ειναι μικροτερο σε ογκο, ειναι ποιο ευελικτο , και ποιο ελαφρυ
οτι πρεπει γαι να παρεις τα βουνα

steliosm46
10-05-12, 00:28
Ανάμεσα στα 2 παίρνω το Μ3 Ε92 γιατί είναι ποιο αισθησιακό σε σχέση με το 1Μ πιστεύω..είναι ατμόσφαιρα με τον V8 που ουρλιάζει και καταλαβαίνεις τα πάντα..αυτό και μόνο..
και το σκάφος μαρέσει ποιο πολυ..

pilot
10-05-12, 01:57
Μ3 Ε92..δεν θα με χαλούσε είτε manual είτε DCT..
Το γουστάρω πολύ το 1Μ, αλλά πιστεύω πως το Μ πρέπει να είναι ξυραφιασμένο ατμοσφαιρικό.. επίσης νομίζω πως για κάποιο λόγο το Μ3 έχει σχεδόν διπλάσια τιμή από το 1Μ..thumb

VanVIC
10-05-12, 06:31
Βαγγέλη θέλεις να πεις ότι με τον κομπρέσσορα φρενάρει καλύτερα ή έχει καλύτερο κράτημα ?
Σε καμμία περίπτωση.
Στην ευθεία σίγουρα θα πηγαίνει πιο γρήγορα αλλά αυτό είναι ίσως ενδιαφέρον για κόντρες και τίποτε άλλο.

Αλέξη δεν θέλω να πώ τίποτε περισσότερο απ΄αυτό που έγραψα αρχικά: μ΄αρέσει η προοπτική που έχει το Μ3 Ε92 με τον ESS, προσωπικό γούστο είναι αυτό, δεν σημαίνει οτι η δική μου άποψη είναι η σωστή, απλά σε μένα θα μ΄άρεσε περισσότερο μ΄αυτή την αναβάθμιση.
Σαφώς και σέβομαι τις απόψεις σας, ειδικά αυτών που έχετε άποψη απο 1ο χέρι με τα Μ, εγώ δεν είχα ποτέ αν και πολύ θά΄θελα.

VanVIC
10-05-12, 06:48
Φυσικα και δεν περνω κατι σαν "προσβολη αυτοκινητου" αυτα που γραφεις. Αλλωστε οσοι με ξερουν, ξερουν οτι δεν ειμαι κολλημενος με μαρκες και μοντελα. Κουβεντα γινεται και φυσικο ειναι εσυ, εγω και ο καθενας να εχει το δικαιομα της επιλογης.:original:
Το βρισκω απιθανο ομως να υπάρχει καποιος υποψηφιος αγοραστης Μ3 που το αγοραζει με σκοπο να το κομπρεσαρει.

Με τον Νικο ειμαστε φιλοι και εχουμε τηλεφωνηθει αρκετες φορες, εχουμε βρεθει και σε track day, και εχει ερθει και εδω περνοντας ενα δυημερο μαζι μου.

Εχω καθημερινη επαφη και σχεδον εβδομαδιαία συναντηση με παιδια που εχουν κομπρεσορατα. Εν ολιγης, προσωπικη αποψη για το αν πηγαινουν καλα στις στροφες και στις ευθειες. Δεν νομιζω να χρειαζομαι και αλλη διαφωΙτιστικη εικονα.
Ειπαμε προσωπικες αποψεις ειναι αυτα και τιποτα αλλο.

Αυτο που δεν καταλαβα ομως ειναι γιατι γινετε απο εσενα συνεχομενη αναφορά κομπρεσορα (και συγκεκριμενης μαρκας) στην συγκριση του Μ3 και του 1Μ.
Εχει αναγκη το Μ3 τον κομπρεσορα για να γινει ισαξιο του 1Μ ?

Χρυστόφορε αν υποθέσουμε οτι είμαι υποψήφιος αγοραστής Μ3Ε92 (μπορεί και να είμαι), με βάση τα όσα έχω δεί, έχω διαβάσει και έχω ακούσει για την αναβάθμιση με Akrapovic & ESS, θα το αγόραζα με την προοπτική της τοποθέτησής τους.

Τώρα, συνεχόμενη αναφορά στο συγκεκριμένο thread... μια που έγραψα για την προτίμησή μου και μια που σχολίασα σε άλλο post με το "έγραψess", τα μετά είναι απαντήσεις στην μεταξύ μας επικοινωνία.
Είμαι ευχαριστημένος απο την εμπειρία μου με ESS αλλά ακούω και τα καλύτερα απ΄όσους έχουν τοποθετήσει οπότε ναί, υπερθεματίζω δοθείσης ευκαιρίας.
Πάντως δεν έχω κάποιο προσωπικό συμφέρον διαφήμισης αν σε κάποιους μπορεί να φάνηκε έτσι.
Επίσης, σε καμία περίπτωση δεν χρειάζεται το Μ3 κομπρεσσάρισμα για είναι ισάξιο με το 1Μ. Αυτό απάντηση στο ερώτημά σου για το τυπικό της υπόθεσης αν και δεν καταλαβαίνω γιατί το έθεσες έτσι, πέραν της πλάκας.

Χρυστόφορε μένω στο "κουβέντα να γίνεται", μην παρεξηγείς παρακαλώ.
Βέβαια καταλαβαίνω οτι και το ESS δεν είναι σαν την Coca Cola που πάει μ΄όλα.

STREETRACING
10-05-12, 07:10
Η προτίμηση μου απο παλιά σαν επόμενο αμάξι είναι μόνο μια,
Μ5.
Στη συγκεκριμένη ψηφοφορία επιλέγω 1Μ
Γιατί η καινούργια Μ3 δεν μου αρέσει

m_power_lunatic
10-05-12, 07:16
Με εχει απασχολησει το θεμα του Μ3 Ε92 πολλες φορες στο παρελθον σε συζητησεις με φιλους αλλα και εγω μονος μου οταν το σκεφτομαι.

Ενας ανασταλτικος παραγοντας σημαντικος ειναι η εμφανιση του.....δεν ειναι πιο ομορφο στα δικα μου ματια απο την Μ3 Ε46 και δευτερον η αισθηση του σε συγκριση με τον προκατοχο του παλι.

Εαν το προτιμησω μελλοντικα εναντι μιας Μ3 Ε46 παλι για δευτερη φορα θα ειναι για την απαραμιλλη του αξιοπιστια που δινει ρεστα και για εμενα ειναι βασικο χαρακτηριστικο καθε πραγματικης BMW απο καταβολης της εταιρειας.

Οπως ειδατε το 1Μ δεν αναφερθηκε πουθενα......για εμενα μονο ατμοσφαιρα και στροφαρισμα στο θεο και σαφως η ασχημια του 1Μ.....δεν μπορεσα να την χωνεψω με τιποτα,sorry!Αναμεσα στα 2 προτιμω Μ3 Ε92 για τον κινητηρα και την εμφανιση,ξεκαθαρα πιο ομορφο το 92αρι.

chief
10-05-12, 07:34
Χρυστόφορε αν υποθέσουμε οτι είμαι υποψήφιος αγοραστής Μ3Ε92 (μπορεί και να είμαι), με βάση τα όσα έχω δεί, έχω διαβάσει και έχω ακούσει για την αναβάθμιση με Akrapovic & ESS, θα το αγόραζα με την προοπτική της τοποθέτησής τους.

Τώρα, συνεχόμενη αναφορά στο συγκεκριμένο thread... μια που έγραψα για την προτίμησή μου και μια που σχολίασα σε άλλο post με το "έγραψess", τα μετά είναι απαντήσεις στην μεταξύ μας επικοινωνία.
Είμαι ευχαριστημένος απο την εμπειρία μου με ESS αλλά ακούω και τα καλύτερα απ΄όσους έχουν τοποθετήσει οπότε ναί, υπερθεματίζω δοθείσης ευκαιρίας.
Πάντως δεν έχω κάποιο προσωπικό συμφέρον διαφήμισης αν σε κάποιους μπορεί να φάνηκε έτσι.
Επίσης, σε καμία περίπτωση δεν χρειάζεται το Μ3 κομπρεσσάρισμα για είναι ισάξιο με το 1Μ. Αυτό απάντηση στο ερώτημά σου για το τυπικό της υπόθεσης αν και δεν καταλαβαίνω γιατί το έθεσες έτσι, πέραν της πλάκας.

Χρυστόφορε μένω στο "κουβέντα να γίνεται", μην παρεξηγείς παρακαλώ.
Βέβαια καταλαβαίνω οτι και το ESS δεν είναι σαν την Coca Cola που πάει μ΄όλα.
Οχι ρε τι να παρεξηγησω? Δεν σημαινει οτι αμα ανταλαξουμε 2-3 ποστ με αντιθετη αποψη = παρεξηγηση ! Εγραψα και πιο πάνω οτι κουβεντα κανουμε και τιποτε αλλο.

Ο λόγος που εκανα quote το ποστ σου σχετικά με το κομπρεσαρισμα ειναι διότι έκτος οτι το βρίσκω αχρειαστο και περιττό στο Μ3, το βρισκω και αχρειαστο ειδικά στην περιπτωση που θελουμε να το συγκρινουμε με το 1Μ.
Το Μ3 Ε92 DCT νομιζω οτι ειναι αρκετα πιο γρηγορο απ το 1Μ σε ευθεία. Οπότε μάλλον το 1Μ θελει καποιες αναβαθμησεις απ τον Αλω ή τον κάθε βελτειωτη για να γινει γρηγορο όσο και το Μ3.

Τωρα, όσον αφορά το θεμα supercharger kit και Μ3.
Γνωμη μου ειναι οτι περα απ την ESS υπάρχουν και αλλες σοβαρες εταιρίες στο θεμα αυτό οπως η VF Engineering, Active Autowerke και αλλες.
Υπάρχουν παιδιά που εχουν τοποθετησει ειτε ESS ειτε οποιαδηποτε αλλη μάρκα και εχουν πάρει το μοτερ στο χερι απ τα πρωτα 200 χιλιομετρα. Υπάρχουν και αλλοι πάλι με διαφορετικά κιτάκια που το αμαξι δουλευει κανονικά (αναλογα με την χρηση δηλαδη...).
Θελω να πω, οτι για την σωστη λειτουργεια ενός κομπρεσαρισμενου ///Μ μοτέρ, κυριο λόγο έχει η τοποθετηση, οι γνωσεις και η μελλοντική υποστηριξη που έχει ο υποψηφιος αγοραστης και δευτερεύοντα ρόλο το τι μάρκα ειναι το κιτ.

Μιας και εγινε αναφορά στο ονομα του και δεν το λέω για τα τυπικά προσχηματα, στην περιπτωση που θα ηθελε κάποιος να κομπρεσαρει, στον Αλω θα τον παρότρυνα πάει ειτε ο Νικος εφερνε τα ess ειτε οποιαδηποτε αλλη μάρκα.
Τους λόγους τους εγραψα πιο πάνω.

VanVIC
10-05-12, 07:39
...Υπάρχουν παιδιά που εχουν τοποθετησει ειτε ESS ειτε οποιαδηποτε αλλη μάρκα και εχουν πάρει το μοτερ στο χερι απ τα πρωτα 200 χιλιομετρα ...

Τέτοιο θέμα με ESS δεν γνωρίζω. Ξέρεις κάποια περίπτωση;


Y.Γ.: Ξεφευγουμε off-topic και θα μας "κράξουν" (και μάλλον καλά θα κάνουν)

chief
10-05-12, 07:45
του Σοκιν το 46αρι.

alexk
10-05-12, 08:21
Ενδεχομένως η άποψη του m3est για την μεταμόρφωση του Μ3Ε92 με τις ανωτέρω "προσθήκess" θα έδεινε μια πιο διαφωτιστική εικόνα περί του θέματος και ίσως να σε έπειθε οτι το αυτοκίνητο δεν πάει καλά μόνο στις ευθείες.

Αυτος ειναι ο λογος που σου απαντησα.
Εδω αναφερεις οτι το αυτοκινητο δεν παει καλα μονο στις ευθειες.
Δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται αυτο, μιας και θα εχει αυξημενη ιπποδυναμη και ροπη. Καμμια αλλαγη πουθενα αλλου.
Επισης, το βαρος θα αυξηθει και άλλο και μαλιστα θα ψηλωσει και άλλο, αφου ο κομπρεσσορας ειναι σε υψηλο σημειο (μην αναφερω την επιπλεον αδρανεια που θα προσθεσει το κομπρεσσερ μιας και εχει κινουμενη μαζα σε πολυ υψηλες στροφες περιστροφης)


Αλέξη δεν θέλω να πώ τίποτε περισσότερο απ΄αυτό που έγραψα αρχικά: μ΄αρέσει η προοπτική που έχει το Μ3 Ε92 με τον ESS, προσωπικό γούστο είναι αυτό, δεν σημαίνει οτι η δική μου άποψη είναι η σωστή, απλά σε μένα θα μ΄άρεσε περισσότερο μ΄αυτή την αναβάθμιση.
Σαφώς και σέβομαι τις απόψεις σας, ειδικά αυτών που έχετε άποψη απο 1ο χέρι με τα Μ, εγώ δεν είχα ποτέ αν και πολύ θά΄θελα.

Βαγγελη περι ορεξεως κολοκυθοπιτα, οτι αρεσει στον καθενα.
Εγω προσωπικα δεν βλεπω πως ενας κομπρεσσορας κανει καλυτερο σπορ αυτοκινητο ένα Μ3 Ε92.
Εχω οδηγησει Μ3 Ε90 και Ε92. Μπορω με βεβαιοτητα να πω οτι το μονο που δεν του λειπει ειναι ιπποδυναμη.
Προσωπικα αν θα αλλαζα κατι σε αυτο το αυτοκινητο θα ηταν για να μειωσω το μεγαλο βαρος που εχει (με ζαντες, φρενα, εξατμιση κτλ), θα αλλαζα λιγο την γεωμετρια του.
Αυτο μονο θετικα εχει. Επιταχυνεις καλυτερα, επιβραδυνεις καλυτερα, εχεις καλυτερο κρατημα και μικροτερες φθορες σε ελαστικα και φρενα.
Μονο κερδος λοιπον.
Φυσικα αλλοι ειναι καλυτεροι οδηγοι από εμενα και τα 420 αλογα τα στιβουν σαν λεμονι.
Εγω κοιταω να μειωσω βαρος και να αξιοποιησω την δυναμη του κινητηρα. Αν αυτη εξαντληθηκε μετα κοιταω για κατι ριζικο σαν τον κομπρεσσορα (βλεπε Ζ3).
Τα 370 του CSL δεν μπορω να πω οτι μου ειναι ανεπαρκη και τα εχω για την πλακα.

Ολοι ενθουσιαστηκαμε οταν ο αγαπητος Nabu (S2000) εγραψε οτι μειωσε το βαρος και δεν ασχοληθηκε πολυ με κινητηρα.

Z4 DCT
10-05-12, 08:31
Ο κομπρεσορας ειναι για τις ευθείες....το αμάξι δεν οδηγείτε σε βουνίσιο δρόμο με στροφές.....μιλάω......βλέποντ ς το σε τέτοιο δρόμο........δεν πατάει κάτω, δεν μπορεί να βγάλει την δύναμη του για να ξεκολλήσει με ασφάλεια....thumb
Ποσο μάλλον να το βάλεις σε πίστα

STREETRACING
10-05-12, 08:38
Στα 92αρια δουλεύουν οι κομπρεσσορες πολυ καλα .
Καμμιά σχέση με τα 46 Αρια.
Αρκεί βέβαια να ελεγχθεί τι συμβαίνει κ με τους 5ους κυλινδρους που έχουν πρόβλημα ακόμα κ τα νορμαλ.

Z4 DCT
10-05-12, 08:44
Στα 92αρια δουλεύουν οι κομπρεσσορες πολυ καλα .
Καμμιά σχέση με τα 46 Αρια.
Αρκεί βέβαια να ελεγχθεί τι συμβαίνει κ με τους 5ους κυλινδρους που έχουν πρόβλημα ακόμα κ τα νορμαλ.

Μια χαρα δουλεύει....πύραυλος....κατ επανάληψη 330++....και όλα δουλεύουν άψογα.....αλλα στο βουνό δεν πατάει....με ενα μαμά 92 αρι, θα μείνει πίσω...και νομιζο οτι αυτο ειναι φυσιολογικοτατο......οποιος κομπρεσαρει ενα απίστευτα πολύστροφο v8 μοτερ....και ενα τελεία στημένο αμαξι απο την μανα του...τοτε δεν ζηταει απόλυτες επιδόσεις σε πιστα και στροφες....αλλα απόλυτες επιδόσεις σε ευθεία....σε γκαζια.....και ταξιδια.....και λιγες στροφες

nik200
10-05-12, 08:55
για να συνοψισω και να συμφωνησω με τα παιδια πιο πανω..

οταν βαλεις ενα κομπρεσσορα σε ενα αμαξι που σε μαμα μορφη τα ορια του ειναι "αλλου" και ηδη θελει "χερια" και ψυχη για να παει (πολυ) γρηγορα..ειναι ο ορισμος της ματαιοδοξιας..και φυσικα χαλας ολη την ομοιογενεια του συνολου..κατ εμε ειναι αμαρτια να κανεις κατι τετοιο απο την στιγμη που ηδη δεν μπορεις να το πας οριο...

STREETRACING
10-05-12, 09:58
Μια χαρα δουλεύει....πύραυλος....κατ επανάληψη 330++....και όλα δουλεύουν άψογα.....αλλα στο βουνό δεν πατάει....με ενα μαμά 92 αρι, θα μείνει πίσω...και νομιζο οτι αυτο ειναι φυσιολογικοτατο......οποιος κομπρεσαρει ενα απίστευτα πολύστροφο v8 μοτερ....και ενα τελεία στημένο αμαξι απο την μανα του...τοτε δεν ζηταει απόλυτες επιδόσεις σε πιστα και στροφες....αλλα απόλυτες επιδόσεις σε ευθεία....σε γκαζια.....και ταξιδια.....και λιγες στροφες
Αυτο ακριβωσ
Τα 46αρια είναι πιο πιεσμενα γι αυτο κ τα διάφορα προβλημΑτα όταν κομπρεσσαρονται.

manos///3
10-05-12, 11:27
M3 E92 λευκο παρακαλω!thumb

mark e92
10-05-12, 11:49
m3 E92 αν και βλεπω να καταθετονται πολλες πινακιδες απο 2000CC και πάνω για το 2013!!!

VanVIC
10-05-12, 12:54
του Σοκιν το 46αρι.

Δεν ήξερα οτι είχε σπάσει του Sokin (κρίμα αν είναι έτσι) αλλά εδώ μιλάμε για 92άρια Μ3.
Έχεις τέτοια περίπτωση;

VanVIC
10-05-12, 12:56
Ματαιοδοξία μεγάλο πράμα !
Μ´αυτή τη λογική πολλά θα έπρεπε να είναι διαφορετικά, έχετε δίκιο.

chief
10-05-12, 13:40
Δεν ήξερα οτι είχε σπάσει του Sokin (κρίμα αν είναι έτσι) αλλά εδώ μιλάμε για 92άρια Μ3.
Έχεις τέτοια περίπτωση;
Του Σοκιν ειχε σπάσει δυο φορες αν θυμαμαι καλα Βαγγελη.
Η πρωτη ηταν μια εβδομαδα μετα που εβαλε τον κομπρεσορα και οταν το εφτιαξε μετα απο μια εβδομαδα πάλι ξαναεσπασε.
Ας με διωρθωσει καποιος για την δευτερη φορα. Η πρωτη ηταν σιγουρη γιατι τοτε ειχαμε καθημερινη τηλεφωνικη επικοινωνια.

46αρια ξερω αρκετα που εκαναν μπαμ και εδω στην Κυπρο με κιτ απο διαφορες εταιρίες . Σχεδόν απ όλες.
Βεβαια ακομη και σημερα όλες οι εταιρίες ισχυρίζονται ακομη οτι τα κιτακια ειναι αξιοπιστα και τα αμαξια ράβουν...

Το μονο που εχω δει να δουλευει ειναι του Turbodog και αυτό ειναι γιατι ο Μητσος ειναι γνωστης και μερακλής. Φυσικα ομως και αυτου το αμαξι δεν νομιζω να μπορει να αντεχει παραπανω απο 6-7 λεπτα σε ρυθμους time attack.
Τα μαμα μοτερ αντεχουν.

Για 92αρια δεν εχω κατι υποψην μου απο προσωπικη εμπειρία. Ομως και παλι οι εταιρίες λένε οτι ειναι αξιόπιστα.

Κακως κανουμε αυτο το οφτοπικ φυσικα και γεννικευουμε την συζητηση. Θα μπορουσε να ηταν αλλο θρεντ.
Αλλο ισως νοημα θελω να δωσω εγω και αλλο εσυ.

Ε91
10-05-12, 14:07
Χωρίς να έχω (το διευκρινίζω) εμπειρία από M και χωρίς να αμφισβητώ την τεχολογική αρτιότητα και τις οδηγικές αρετές της Ε92 Μ3, μάλλον (theoretically speaking...:original:) θα διάλεγα την 1Μ.
Μικρότερο μήκος (4.38 m) έναντι της Μ3 (4,615 m).
Μικρότερο βάρος (1.495 kgr) έναντι της Μ3 (1.655 kgr).
Ιδιαίτερo σχεδιo, σε σχέση με την Ε92 Μ3, που δεν διαφέρει ιδιαίτερα από την απλή Ε92.
Πιο σπάνιο αυτοκίνητο στην (ελληνική) αγορά, εν αντιθέσει με την Μ3 Ε92.
Πέραν των αριθμών (που αλίευσα από το net, συνεπώς δεν είμαι σίγουρος αν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα) γενικά, ο Άσσος Μ μου βγάζει περισσότερη "αλητεία" και "τσαμπουκά" και γιά αυτό τον προτιμώ.

m3est
10-05-12, 14:26
Οπως εχω ξαναγραψει λογω αυξημενων υποχρεωσεων (επιχειρηση,σπιτι,παιδια κλπ) δεν μπαινω συχνα στο φορουμ και χανω πολλα.Ετσι λοιπον θα γραψω την προσωπικη μου εμπειρια και δεν ξερω πότε θα ξαναμπω να απαντησω.

Το 2009 αγοραστηκε το Μ3 Ε92 DCT.(Την επομενη το πρωι μπηκε η Akrapovic)
To 2010 τοποθετηθηκε ο ESS VT2 575ps.
Το 2011 αγοραστηκε το 1Μ.

Προσωπικο συμπερασμα απο τη συμβιωση με τα προηγουμενα ειναι οτι
1)το Μ3 ειναι απολαυση σαν μοτερ λιγο πνιγμενο χαμηλα (λογω 4 καταλυτων)με την Akrapovic εγινε τελειο και χαμηλα, σαν στριψιμο πολυ καλο και αρκετα ευκολοοδηγητο πολυ βελτιωμενο σε σχεση με το Ε46 στο δρομο.
2)με τον ΕSS εγινε εκτελεστης στις ευθειες αλλα χειροτερεψε στο στριψιμο οποτε ειναι για τους λατρεις της ευθειας(που δεν ειμαι)
3)το 1Μ ηρθε μικρο κι ελαφρυ και προσεφερε χαρές στο στριψιμο με κλειστες διαδρομες (Αι Γιαννης Ρωσος ,Βυτινα, Ριτσωνα)αλλα δεν ειναι Μ3 στις ανοικτες διαδρομες.

Προσωπικο παντα συμπερασμα επειδη προτιμω τις διαδρομες με κλειστες στροφες καταληγω πως το καλυτερο παιχνιδι γι αυτη τη χρηση ειναι το 1Μ.Παρ ολα αυτα συνεχιζω να σεβομαι το Μ3 που κατα καιρους μου εχει προσφερει μεγαλη ικανοποιηση στην οδηγηση.

alexk
10-05-12, 16:51
Ματαιοδοξία μεγάλο πράμα !
Μ΄αυτή τη λογική πολλά θα έπρεπε να είναι διαφορετικά, έχετε δίκιο.

Βαγγέλη κάτι που ήθελα να γράψω προηγουμένως αλλά ξέχασα (έχω μανικιάσει με ένα σκούτερ βλέπεις :th_Laie_67-1:).

Δεν είμαι αντίθετος στα κομπρεσσέρ, άλλωστε θα βάλω και εγώ στο δικό μου ζετάκι.
Είναι καλή λύση και συμφέρουσα (σχετικά μιλάω με το να αρχίσεις με πιστόνια, μπιέλες, πολυπετάλουδα και ούτως καθ'εξής ) για επιπλέον ιπποδύναμη σε μη Μ μοντέλα.
Ειδικά όταν η βελτίωση είναι ολοκληρωμένη με φρένα, ανάρτηση κτλ; όπως καλή ώρα στο δικό σου αυτοκίνητο, το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό.
Πιστεύω το μεγάλο θετικό μιας τέτοιας βελτίωσης (ενός μη Μ μοντέλου) είναι ότι το κόστος συντήρησης κρατιέται χαμηλότερα από ένα Μ μοντέλο (βλέπε έχει πιο αραιά διαστήματα συντήρησης, πιο φθηνά αναλώσιμα και μη-αναλώσιμα κτλ.).

Όπως είπε ο φίλος παραπάνω είναι ματαιοδοξία να προσπαθείς να βγάλεις τρελά άλογα από ένα Μ, εκτός άν το θέλεις για κόντρες ή για dragster (όπως ο Σταμάτης που τρέχει σε αγώνες).

ΥΓ : είμαστε εκτός θέματος αλλά είναι ωραία συζήτηση, ένα νέο θρεντ ίσως καλοί μας μοντς ?

aristent
10-05-12, 17:00
Τώρα που τα πράγματα θα φτιάξουν, θα καταργηθούν έκτακτες εισφορές, ακριβά τέλη κυκλοφορίας, ακριβές βενζίνες και το χρήμα θ αρχίσει και πάλι να ρέει στην αγορά, μπορούμε ν αρχίσουμε να ονειρευομαστε...

Λοιπόν, το poll φυσικά είναι για ολους, αλλά κυρίως για κατόχους Ε46 Μ3 (λόγω εμπειρίας).

Με τι θ αλλάζατε λοιπόν το 46 σας ? Με μεταχειρισμένο 1Μ ή με μτχ 92 Μ3 ??


:original:


Οπως εχω ξαναγραψει λογω αυξημενων υποχρεωσεων (επιχειρηση,σπιτι,παιδια κλπ) δεν μπαινω συχνα στο φορουμ και χανω πολλα.Ετσι λοιπον θα γραψω την προσωπικη μου εμπειρια και δεν ξερω πότε θα ξαναμπω να απαντησω.

Το 2009 αγοραστηκε το Μ3 Ε92 DCT.(Την επομενη το πρωι μπηκε η Akrapovic)
To 2010 τοποθετηθηκε ο ESS VT2 575ps.
Το 2011 αγοραστηκε το 1Μ.

Προσωπικο συμπερασμα απο τη συμβιωση με τα προηγουμενα ειναι οτι
1)το Μ3 ειναι απολαυση σαν μοτερ λιγο πνιγμενο χαμηλα (λογω 4 καταλυτων)με την Akrapovic εγινε τελειο και χαμηλα, σαν στριψιμο πολυ καλο και αρκετα ευκολοοδηγητο πολυ βελτιωμενο σε σχεση με το Ε46 στο δρομο.
2)με τον ΕSS εγινε εκτελεστης στις ευθειες αλλα χειροτερεψε στο στριψιμο οποτε ειναι για τους λατρεις της ευθειας(που δεν ειμαι)
3)το 1Μ ηρθε μικρο κι ελαφρυ και προσεφερε χαρές στο στριψιμο με κλειστες διαδρομες (Αι Γιαννης Ρωσος ,Βυτινα, Ριτσωνα)αλλα δεν ειναι Μ3 στις ανοικτες διαδρομες.

Προσωπικο παντα συμπερασμα επειδη προτιμω τις διαδρομες με κλειστες στροφες καταληγω πως το καλυτερο παιχνιδι γι αυτη τη χρηση ειναι το 1Μ.Παρ ολα αυτα συνεχιζω να σεβομαι το Μ3 που κατα καιρους μου εχει προσφερει μεγαλη ικανοποιηση στην οδηγηση.

Τωρα Μονστα τι εχεις να πεις?...ο ανθρωπας εχει και τα δυο και μαλιστα σοβαρα "γαργαλημενα"!!!!:thumbsup:

...νομιζω οτι η επιλογη αλλαζω Ε46Μ3 με Ε92Μ3(λευκο) πακετο μαζι με 1Μ(μαυρο) δεν ηταν στις επιλογες που φανταζοσουν???:thumbsup:

Andri
10-05-12, 17:04
Αν δεν υπήρχαν τα γνωστά μέτρα της Ελλάδας θα κοιτούσα Μ3 E92(μτχ-πάντα) και όχι 320i e92 που πήρα το Πάσχα, μιας και οι τιμές δεν διαφέρουν τρελά ενώ τα 2 αυτοκίνητα είναι απλά διαφορετικά...Το Μ3 ήταν-είναι και θα συνεχίσει να είναι ο πόθος και το όνειρο ζωής μου...(Για την ώρα βολεύομαι με το 320 που είναι Μ-Pacκ) .
the future is near...

atha
10-05-12, 18:14
m3 all the way baby

Monsta
10-05-12, 19:37
Κι γω Μ3 ψήφισα, αν και το ιδανικότερο θα ήταν ο V8 στη καρότσα του 1Μ.

Ωραίο και πρησμένο το 1Μ, αλλά η μοτεράκλα του Μ3 θα μείνει στην ιστορία.

Z4 DCT
10-05-12, 19:41
Κι γω Μ3 ψήφισα, αν και το ιδανικότερο θα ήταν ο V8 στη καρότσα του 1Μ.

Ωραίο και πρησμένο το 1Μ, αλλά η μοτεράκλα του Μ3 θα μείνει στην ιστορία.

:shok::shok:

Τι ειπε τωρα!!!!!:thumbsup::thumbsup:


Πάω και στοίχημα οτι τώρα που γράφουμε κάποιος θα το έχει στα σκαριά αυτό.....

Monsta
10-05-12, 20:31
:shok::shok:

Τι ειπε τωρα!!!!!:thumbsup::thumbsup:


Πάω και στοίχημα οτι τώρα που γράφουμε κάποιος θα το έχει στα σκαριά αυτό.....


Έχει ήδη γίνει, κάπου υπάρχει το λινκ...

nikos1400
10-05-12, 20:35
Κι γω Μ3 ψήφισα, αν και το ιδανικότερο θα ήταν ο V8 στη καρότσα του 1Μ.

Ωραίο και πρησμένο το 1Μ, αλλά η μοτεράκλα του Μ3 θα μείνει στην ιστορία.

ξερεις τι ιδεα (φανταστικη:D) μου'ρθε τωρα ?

"φτιαξε το bmw των ονειρων σου, με υπαρχοντα ανταλλακτικα bmw"...

:think:


ps. με "φανταστικα" ευρω βεβαια, ε ? :D

Thomelef
10-05-12, 20:47
απο τα δύο θα διάλεγα το Μ3. δεν το πήγα ποτέ το 1Μ λόγο του Ν54, και δεν με ενδιαφέρουν ούτε τα νούμερα του, ούτε το αν είναι πιο αποτελεσματικό. και μόνο που έχει σήμα Μ και είναι τούρμπο απο το εεργοστάσιο, χαλιέμαι τρελά.
περί βελτιώσεων κτλ κτλ, και μιας και μιλάμε για πολύ γρήγορα αμάξια, θεωρώ ότι η σωστότερη και λογικότερη προσέγγιση που έχω ακούσει ποτέ, ήταν μια φράση που είχε πεί ο άλεξ...ευχαριστηθείτε τα αμάξια σας. το συνεχόμενο και μεγάλο μπάξ δεν έχει κάποιο ουσιώδες νόημα...

gnx
10-05-12, 20:55
Εγώ γιατρε μου ψηφισα Μ3 αλλά το 1Μ μου αρέσει περισσοτερο, πειραζει;

Z4 DCT
10-05-12, 20:58
. και μόνο που έχει σήμα Μ και είναι τούρμπο απο το εεργοστάσιο, χαλιέμαι τρελά.
.

Πως να μην χαλιέσαι......σε πατάει σε περνάει και γενικά σου κάνει όλες τις στάσεις του kamasutra με άνεση:warriorsmiley::warriorsmiley:

nikos1400
10-05-12, 21:18
απο τα δύο θα διάλεγα το Μ3. δεν το πήγα ποτέ το 1Μ λόγο του Ν54, και δεν με ενδιαφέρουν ούτε τα νούμερα του, ούτε το αν είναι πιο αποτελεσματικό. και μόνο που έχει σήμα Μ και είναι τούρμπο απο το εεργοστάσιο, χαλιέμαι τρελά.
περί βελτιώσεων κτλ κτλ, και μιας και μιλάμε για πολύ γρήγορα αμάξια, θεωρώ ότι η σωστότερη και λογικότερη προσέγγιση που έχω ακούσει ποτέ, ήταν μια φράση που είχε πεί ο άλεξ...ευχαριστηθείτε τα αμάξια σας. το συνεχόμενο και μεγάλο μπάξ δεν έχει κάποιο ουσιώδες νόημα...

:think:
σωστα!
τι θα κανουμε, θα καθομαστε σαν το ΓΙΑΝΝΗ να γυαλιζουμε τους θολους απο μεσα...?

:th_Laie_67-1:

Γιαννη, ο Θωμας μου ειπε να το πω!
:D









πλακα κανω, δικη μου πρωτοβουλια ειναι.

Skyline_IS
10-05-12, 22:27
M3 σε alpine white και fox red εσωτερικο, δαγκωτο!

Lambros46
10-05-12, 23:00
απο τα δύο θα διάλεγα το Μ3. δεν το πήγα ποτέ το 1Μ λόγο του Ν54, και δεν με ενδιαφέρουν ούτε τα νούμερα του, ούτε το αν είναι πιο αποτελεσματικό. και μόνο που έχει σήμα Μ και είναι τούρμπο απο το εεργοστάσιο, χαλιέμαι τρελά.
περί βελτιώσεων κτλ κτλ, και μιας και μιλάμε για πολύ γρήγορα αμάξια, θεωρώ ότι η σωστότερη και λογικότερη προσέγγιση που έχω ακούσει ποτέ, ήταν μια φράση που είχε πεί ο άλεξ...ευχαριστηθείτε τα αμάξια σας. το συνεχόμενο και μεγάλο μπάξ δεν έχει κάποιο ουσιώδες νόημα...

Το πιστεύεις ότι και εμένα μου έχει μείνει "τρελά" αυτή η φράση???

pilot
10-05-12, 23:54
έτσι είναι..το αυτοκίνητο μάγκες πρέπει να το πίνεις και όχι να σε πίνει!thumb

Thomelef
11-05-12, 08:27
έτσι...τι να την κάνεις γυναίκα τούμπανο αμα δεν σου κάνει κούκου...

Monsta
11-05-12, 09:14
Εγώ γιατρε μου ψηφισα Μ3 αλλά το 1Μ μου αρέσει περισσοτερο, πειραζει;


Εσύ πρέπει να βρεις το τρόπετ για να ξεκινήσουμε...

z3 2.2
11-05-12, 18:30
:shok:
τι λες ρε τουρμπατε ??

:th_Laie_67-1:

Νικ,καλο το τουρμπακι αλλα σαν την ανοθευτη δυναμη και το στροφαρισμα....