PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξατμιση σε Ζ3 ατμοσφαιρικό!!!



John.Cr
09-05-12, 10:44
Καλημέρα παιδια,είμαι νέος κάτοχος μιας Ζ3 2002 Fecelift 1.9 και παλιός μιας Ζ3 1997 1.8,λόγο προϊστορίας OPEL GT ,HONDA S2000 turbo μου αρέσει η βαβουρα αλλα και η απόδοση... ;) επιδη όταν είχα την Ζ3 του 97 δεν είχα ιδέα απο μηχανολογηκα είχα ασχοληθεί περισοτερο με την εμφάνιση...τώρα που επέστρεψα στην πρώτη μου αγάπη είπα να ασχοληθώ λίγο πιο σοβαρά όσο αφορά την μηχανική βελτίωση...με έναυσμα το ότι η καινούρια μου Ζ3 έχει αρκετά πραγματάκια απο την Μ όπως καθίσματα τιμόνι κ.α...αποφάσισα ότι κάποια στιγμή θα γίνει πλήρη μετατροπή σε Ζ3Μ και θα το κρατησω για παντα...αλλα λόγο οικονομικού το βλέπω να καθηστερω λίγο παρόλα αυτα ψάχνω για Μ εμπροσθιο προφιλακτηρα και τους πλαινους αεραγογους απο το Μ...θα ήθελα να μου πείτε μια γνώμη για το πως θα πρέπει να φιαχτει μια σωστή εξατμιση για να μπορέσει να αποδώσει το μέγιστο...εγω έχω καταργήσει το μεσαίο καζάνι και έχω φιαξει διχαλο και έχω βγάλει μια δεύτερη γραμη ελεύθερη με άλλες 2 τελικές απολυξεις με αποτελεσμα να εχω 4 απολυξεις 60μμ και απο την άλλη μεριά έχω αφήσει το μαμά καζάνι...ευχαριστω εκ των προτέρων!!!

Nickolas_s2k
09-05-12, 11:14
Σε ζ3 1.9 δεν υπαρχει εξατμιση που να αποδιδει το μεγιστο..ετσι οπως περιγραφεις οτι την εχεις φτιαξει με διχαλα,απο τη μια το μαμα καζανι απο την αλλη ελευθερη σωληνα με μπουκακια σιγουρα το ελαχιστο αποδιδει ...Αυτα τα μοτερ δεν παιρνουν αλογα..και δε συμφερει για 5 αλογα ΑΛΗΘΙΝΑ να πας να σκασεις ενα σωρο λεφτα για προγραμμα χταποδοεξατμιση και ''φιλτρο'' .. Η βαζεις αλλο μοτερ η κρατα το ως εχει! Και κατι τελευταιο..''Βαβουρα'' και roadster δεν πανε μαζι ! Αλλο αυτοκινητο χρειαζοσουν για να εξυπηρετεις τις αναγκες σου και αν οντως ειναι η ζ3 η μεγαλη σου αγαπη κοιτα να την φροντισεις οπως της αξιζει..Αυτα τα αυτοκινητα δεν φτιαχτηκαν για βαβουρες, λευκα καντραν μεσα στο ταμπλω, αεροτομες, σποιλερ-μποιλερ και τα λοιπα συναφη..

panosz3
09-05-12, 11:33
Συμφωνω με τον Νικο..στην αρχη ειχα και εγω καποιες τασεις αλλα τελικα ειναι ξενα στο Ζ3 ολα αυτα..επειδη ειναι καμπριο οντως η εξατμιση ειδικα σε μεγαλυτερες ταχυτητες θα σου περνει τα αφτια,το μονο που ισως να πηγαινε ειναι ενας φισιολογικος ηχος που να πλησιαζει τον Μ (ψιλοσταστος δηλαδη) μιας και θες Μ λουκ αλλα οχι πολυ μπασος και δυνατος!αυτα κατα την γνωμη μου,οτι κανεις παντως με το καλο!!:original:

ziaba
09-05-12, 12:04
κάνε υπομονή κ καν το κατευθείαν z3m (s54)

deepBLUE
09-05-12, 12:25
κάνε υπομονή κ καν το κατευθείαν z3m (s54)

Και γω αυτό θα σου πρότεινα.
Αν έχεις σκοπό να προβείς σε μετατροπή Μ μη μπαινεις σε περιττές διαδικασίες ;)
Όσο για το θόρυβο ανάλογα με το τι βελτίωση έχεις κάνει στο αμαξι παει και αυτός !!!

John.Cr
09-05-12, 14:52
Σας ευχαριστω παιδια για την βοήθεια σας...παντωσ δεν εχω σκοπο ουτε για αεροτομεσ ουτε αυτοκολιτακια στα καντραν κτλ...απλα θα θελω να δωσω μια αναπνοη στο αμαξι...η ποιο φτηνή λύση που σκέφτηκα εάν δεν τα καταφέρω να βάλω Μ μοτέρ να βάλω κάποια απο τα εξακιλινδρα έτσι μαζι με τα οποία άλογα παραπάνω να έχω και αυτόν τον μεταλικο ψιλό θόρυβο...Παίδες εσείς στις δικές σας εξατμίσεις τι έχετε φιαξει;

m-power_01
09-05-12, 14:58
Νομίζω ότι στο car υπάρχει αγγελία για schnitzer σε καλά λεφτά. Σε γνωστό μαγαζί στην καλιθεα

VanVIC
09-05-12, 19:33
...εγω έχω καταργήσει το μεσαίο καζάνι και έχω φιαξει διχαλο και έχω βγάλει μια δεύτερη γραμη ελεύθερη με άλλες 2 τελικές απολυξεις με αποτελεσμα να εχω 4 απολυξεις 60μμ και απο την άλλη μεριά έχω αφήσει το μαμά καζάνι...


Οπως θά'λεγε και στη διαφήμιση: Αλλοιώνειτγευσρεφλε !

Πάντως πέρα απο πλάκα, κι εγώ πιστευω οτι αν δεν πάς σε εκτεταμένη αναβάθμιση κινητήρα, η εργοστασιακή "εκπνοή" μια χαρά είναι.
Με μια πιο ελευθερη εξάτμιση, αν δεν έχεις φροντίσει για αντίστοιχη αναβάθμιση σε εισαγωγή ("εισπνοή") και πρόγραμμα, κατα πάσα πιθανότητα όχι μόνο δεν θα έχεις όφελος αλλά μάλλον για χειρότερη απόδοση πάς.
Πάντως και για γνωστό ΦΠΑ, στα συγκεκριμένα μοτέρ, "πολλά δίνεις - λίγα παίρνεις", δυστυχώς, και στα αυτά τα λίγα -πάλι δυστυχώς- περιλαμβάνεται και η ηχορύπανση...

John.Cr
09-05-12, 19:39
Σε ευχαριστω και εσενα φίλε μου πολυ σωστά τα λες...έχω βάλει το carbon βαρελακι της BMC Kai σκέφτομαι να κανω μια χαρτογράφηση στον μαμά εγκέφαλο...μέχρι να αλλάξω τελείως το μοτέρ...υπάρχει κάποιος κάτοχος Ζ3 που να έχει το τουρμπισει η το κομπρεσοραρει να μας δώσει σχετικές πληροφορίες;;;

VanVIC
09-05-12, 19:45
Σε ευχαριστω και εσενα φίλε μου πολυ σωστά τα λες...έχω βάλει το carbon βαρελακι της BMC Kai σκέφτομαι να κανω μια χαρτογράφηση στον μαμά εγκέφαλο...μέχρι να αλλάξω τελείως το μοτέρ...υπάρχει κάποιος κάτοχος Ζ3 που να έχει το τουρμπισει η το κομπρεσοραρει να μας δώσει σχετικές πληροφορίες;;;

Υπάρχει τουλάχιστον ένας απο την κάθε περίπτωση.
Με λίγο εκτεταμένη αναζήτηση και διάβασμα θα ενημερωθείς αρκετά πιστευω.