PDA

Επιστροφή στο Forum : ΦΡΕΝΑ ΑΠΟ Ε36 Μ3/Ζ3Μ



NikoZ3
04-05-12, 15:26
Καλησπερα παιδια, επειδη ειμαι κοντα στην αλλαγη των δισκοφρενων (286x22) με μεγαλυτερα,θα ηθελα να μαθω αν γνωριζει κανεις αν μπορουν να μπουν τα δισκοφρενα απο Ζ3Μ η' Μ3 (315X28).
Σιγουρα υπαρχει η σχετικα ευκολη και δοκιμασμενη επιλογη του κιτ απο Ζ3 3.0L (300x22) με απλα αλλαγη του δισκου και της βασης (φορεας) της δαγκανας, οταν φυσικα η δαγκανα ειναι για 22mm παχος.
Σε περιπτωση επιλογης απο Μ3 εκει τι γινεται ? Μεχρι που πρεπει να γινουν αλλαγες? :cheers:

Nickolas_s2k
04-05-12, 15:54
Οταν εψαχνα να αλλαξω τα δικα μου σκεφτομουν και εγω τα φρενα απο ζ3μ ομως για να μπουν δεν ειναι ευκολη διαδικασια απο την αποψη οτι χρειαζεσαι τα ακρα απο ζ3μ και εμπρος και πισω και δεν ηθελα να μπω στη διαδικασια αλλαγης ακρων κλπ..Για αυτο κατεληξα στα ακομα μεγαλυτερα φρενα εμπρος απο 330 ε46 (325*25χιλ) που ταιριαζουν ''κουτα'' απλα θες απο 17αρα ζαντα και πανω.. Το φρεναρισμα βελτιωθηκε παρα πολυ κυριως σε διαρκεια και η διαφορα ηταν ακομα εμφανεστερη στα ''πολλα'' χλμ..Οταν ομως καταλαβα οτι αλλαξα φρενα ηταν οταν τοποθετηθηκαν σωληνακια υψηλης και πολυ καλα υγρα! Μετα η διαφορα ηταν το χαος σε σχεση με πριν..

deepBLUE
04-05-12, 15:57
Μπορείς να βάλεις ακόμα και αυτες του csl με μια μικρή μετατροπη στο τορνο στις σιαγονες και καθάρισμα οι δίσκοι στο τορνο.
Μια καλη τιμη για μεταχειρο με την εργασία είναι κατ εμε στα 1200 ευρω.
Έχω κάνει την ίδια και το αμαξι για τη δύναμη που έχει φρενάρει πολυ καλα !!!
Για πίσω βρες ένα ολόκληρο άξονα απο Z3M αξίζει το κόπο και θα έχεις και μπλοκέ ;)

ziaba
04-05-12, 15:59
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=13278
δες εδω τα ιδια φρενα εχετε

NikoZ3
04-05-12, 17:14
Για αυτο κατεληξα στα ακομα μεγαλυτερα φρενα εμπρος απο 330 ε46 (325*25χιλ) που ταιριαζουν ''κουτα'' απλα θες απο 17αρα ζαντα και πανω..

Στην 17αρα την Motorsport που φοραω απο Μ3 Ε36 αραγε θα μπαινει ?


Οταν ομως καταλαβα οτι αλλαξα φρενα ηταν οταν τοποθετηθηκαν σωληνακια υψηλης και πολυ καλα υγρα! Μετα η διαφορα ηταν το χαος σε σχεση με πριν..

Εδω μ'εχει προβληματισει αρκετα το θεμα ... Αν υποθεσουμε οτι επειγει να κανω μια απο της δυο αλλαγες αμεσα και την επομενη σε κανα 3-4 μηνες, ποια απο τις δυο περιπτωσεις πιστευεις οτι αξιζει τον κοπο να γινει πρωτα ? τα δισκοφρενα η' τα σωληνακια ?

Thanx thumb

Nickolas_s2k
04-05-12, 17:37
Θα μπαινουν ναι..εδω δες πως φαινονται τα δικα μου..οριακα μεν αλλα μπαινουν κανονικα σε 17αρα..

https://img35.imageshack.us/img35/7815/img1000000751.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/35/img1000000751.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (https://imageshack.us)

Αν καταλαβα καλα δεν θες να ξαναβαλεις αυτα που φορας τωρα οποτε πας για κιτ φρενων δαγκανες δισκοι τακακια..ειτε πας σε φρενα απο 330 ε46 ειτε πας σε ιδια διασταση με τα δικα σου 286 απλα αεριζομενα οπως σε ολα τα ε36 εως 328 ειτε σε καποια αλλη επιλογη.. Δεν μπορω να σε συμβουλεψω τι να βαλεις πρωτα..εγω πχ εβαλα πρωτα τα φρενα και μετα εβαλα σωληνακια και καλα υγρα!

m-power_01
04-05-12, 18:03
Αν δώσεις τα δικά σου σε φιλική τιμη , σου έχω έτοιμο αγοραστή

ziaba
04-05-12, 20:13
https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=269417&postcount=5:cheers:

NikoZ3
05-05-12, 01:11
Θα μπαινουν ναι..εδω δες πως φαινονται τα δικα μου..οριακα μεν αλλα μπαινουν κανονικα σε 17αρα..

Δηλαδη κουμπωνουν κανονικα ? Και η δαγκανα με τη βαση της αλλα και ο δισκος επανω στο ακρο χωρις καμμια μετατροπη ?




Αν καταλαβα καλα δεν θες να ξαναβαλεις αυτα που φορας τωρα οποτε πας για κιτ φρενων δαγκανες δισκοι τακακια..ειτε πας σε φρενα απο 330 ε46 ειτε πας σε ιδια διασταση με τα δικα σου 286 απλα αεριζομενα οπως σε ολα τα ε36 εως 328 ειτε σε καποια αλλη επιλογη..

Η αληθεια ειναι πως σκεφτομαι κατα το φθινοπωρο να βγαλω το 2.5λιτρο και να παω για 3λιτρο (M54)
Γι'αυτο και κοιταω για μεγαλυτερο κιτ ... σωληνακια λεω για αργοτερα κι εγω. :wink:



Αν δώσεις τα δικά σου σε φιλική τιμη , σου έχω έτοιμο αγοραστή thumb


https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=269417&postcount=5:cheers: thumb

Nickolas_s2k
05-05-12, 02:54
Χωρις καμια απολυτως μετατροπη κουμπωνουν κανονικοτατα..

Vassilis ///M
05-05-12, 13:04
Δηλαδη κουμπωνουν κανονικα? Και η δαγκανα με τη βαση της αλλα και ο δισκος επανω στο ακρο χωρις καμμια μετατροπη?
Γι'αυτο και κοιταω για μεγαλυτερο κιτ ... σωληνακια λεω για αργοτερα κι εγω.

Πάρτα και έλα να στα βάλω εγώ μέσα σε 20λεπτά....thumbthumb
(πλάκα κάνω είμαστε μακρυά)...
Διαδικασία βγάλε-βάλε είναι...Τπτ το ιδιαίτερο...
Πολύ σημαντικό είναι ότι απαιτείται αυστηρά ζάντα 17'' και πάνω...

Υ.Γ. :Σωληνάκια θα σου πρότεινα να βάλεις αμέσως μην το αφήνεις για αργότερα...

m-power_01
05-05-12, 17:52
Plug and play!

NikoZ3
05-05-12, 20:21
με τα πολλα και με τα λιγα, τελικα μου ανατρεψατε τα σχεδια !!! thumb
ευχαριστω για την βοηθεια και τις πληροφοριες, επανερχομαι το συντομοτερο με αποτελεσματα ...

z3outofmind
05-05-12, 21:14
Εγώ Πάντος φοράω από μ3 ε46 οτι θες στηλε πμ να σου δώσω το τηλ μου να τα πούμε,δεν χρειάζεσαι άκρα,και τα εργατικα δεν ξεπερνάνε τα 120 ευρό...

Vassilis ///M
05-05-12, 21:21
Εγώ Πάντος φοράω από μ3 ε46 οτι θες στηλε πμ να σου δώσω το τηλ μου να τα πούμε,δεν χρειάζεσαι άκρα,και τα εργατικα δεν ξεπερνάνε τα 120 ευρό...

Όντως δεν χρειάζονται άκρα...Απλά δύο αντάπτορες σε μηχανουργείο...thumb

z3outofmind
05-05-12, 21:26
3χρονια τα φοράω και το συνολικο κόστος μου είχε φτάσει τα 800 ευρό και αυτό με σωλινακια υψηλής και καινούργια τακακια...εγώ δεν πείρα ούτε ανταπτορες!!

Vassilis ///M
05-05-12, 21:30
3χρονια τα φοράω και το συνολικο κόστος μου είχε φτάσει τα 800 ευρό και αυτό με σωλινακια υψηλής και καινούργια τακακια...εγώ δεν πείρα ούτε ανταπτορες!!

Να υποθέσω τότε ότι ''άνοιξες'' σε τόρνο λίγο παραπάνω το σποίρωμα απο τις βάσεις δαγκάνας???
Αν ναι δεν έχεις τρέμουλο?????

z3outofmind
05-05-12, 21:50
Να υποθέσω τότε ότι ''άνοιξες'' σε τόρνο λίγο παραπάνω το σποίρωμα απο τις βάσεις δαγκάνας???
Αν ναι δεν έχεις τρέμουλο?????

Εαν ανοίξεις τις τρύπες ναι θα έχεις..εαν είσαι από Αθήνα κανε τον κόπο και ελα μεχρι Κόρινθο εαν αποφάσεις να τα βάλεις να δεις τα δικά μου και να στα φτιάξει ένα φιλαράκι μαστορακι που έφτιαξε και τα δικά μου.σου είπα οτι το κόστος δεν ξεπερνά τς 120ευρό.τωρα εαν θεωρείς οτι σε συμφέρει για αλλα φρένα τα βάζεις κατω και αποφασίζεις.

Vassilis ///M
05-05-12, 22:02
Εαν ανοίξεις τις τρύπες ναι θα έχεις..εαν είσαι από Αθήνα κανε τον κόπο και ελα μεχρι Κόρινθο εαν αποφάσεις να τα βάλεις να δεις τα δικά μου και να στα φτιάξει ένα φιλαράκι μαστορακι που έφτιαξε και τα δικά μου.σου είπα οτι το κόστος δεν ξεπερνά τς 120ευρό.τωρα εαν θεωρείς οτι σε συμφέρει για αλλα φρένα τα βάζεις κατω και αποφασίζεις.

Προς θεού δεν θέλω να αλλάξω φρένα...Απλά ρώτησα εγκυκλοπαιδικά για να μαθαίνω...
Απλά καλό είναι να μαθαίνουν και οι υπόλοιποι αν φυσικά επιθυμείς την όλη διαδικασία...
Όσο για φρένα έχω απο Ε46 330 μπρος-πίσω....

Ευχαριστώ πάντως!!!!

z3outofmind
05-05-12, 22:16
Προς θεού δεν θέλω να αλλάξω φρένα...Απλά ρώτησα εγκυκλοπαιδικά για να μαθαίνω...
Απλά καλό είναι να μαθαίνουν και οι υπόλοιποι αν φυσικά επιθυμείς την όλη διαδικασία...
Όσο για φρένα έχω απο Ε46 330 μπρος-πίσω....

Ευχαριστώ πάντως!!!

Όπως είπα τα έχω τρια χρόνια και δεν θυμάμαι με ακρίβεια
πως και πόσο ακριβώς έφαγαν τους ανταπτορες και έγραψα οτι δεν τα έφτιαξα εγώ και δεν μπορώ για κατι τόσο σοβαρό απλα να πω την εμπειρία μου.για φρενα μιλάμε,εαν ήταν για xenon πχ η συζητήση οκ ο καθένας θα έλεγε τα δικά του.οταν βλέπω ανάλογο θέμα γιατι έχει ξανά συζητηθεί βοηθάω εαν το θες να πω οτι γίνεται κοστίζει τοσο και τα έφτιαξα εκεί.