PDA

Επιστροφή στο Forum : Car Audio?άραγε ποιές μάρκες?????



ΦΑΝΗΣ
14-02-10, 17:37
Μια και πολλοί από εσάς έχετε ή σκέφτεσται να βάλετε ηχοσύστημα(1din ή 2din)ποιές μάρκες προτιμάτε να τοποθετήσετε πάνω στο αυτοκινητό σας?εγώ αν και δεν έβαλα σκέφτομαι να βάλω μελλοντικά 2din της Pioneer...:thumbsup:

Vasilis
14-02-10, 18:11
αν κ τοποθετησα της ALPINE.....θεωρω οτι καλυτερη λυση (εκ των υστερων βεβαια) θα ηταν της KENWOOD μιας κ θεωρω οτι εχουν πληθωρα ακουστικων επιλογων κ καλυτερο interface απο την alpine

απο αξιοπιστια θεωρω κ τις 2 το ιδιο ομως...!

Χρίστος
14-02-10, 18:17
μιλαμε μονο για πηγη??????

bill_m3
14-02-10, 18:17
αν κ τοποθετησα της ALPINE.....θεωρω οτι καλυτερη λυση (εκ των υστερων βεβαια) θα ηταν της KENWOOD μιας κ θεωρω οτι εχουν πληθωρα ακουστικων επιλογων κ καλυτερο interface απο την alpine

απο αξιοπιστια θεωρω κ τις 2 το ιδιο ομως...!

+1 για kenwood έχω 1din και θα πάω λίαν συντόμως για 2din!!!

Stamatis
14-02-10, 18:36
1din με οθονη ανακλινομενη kenwood εχω και ολα καλα ως τωρα.

BILL007
14-02-10, 18:51
+1 στο Alpine :)

scania124
14-02-10, 19:45
+1000 στην Pioneer

δοκιμασμενη λυση .........
τα τελευταια τρια μηχανηματα που εχω βαλει ηταν pionner......πολυ αξιοπιστα...δεν με προδωσαν ποτε.

φανη την 2din την ειδες και Live.......

georggge46
14-02-10, 19:49
+1000 στην Pioneer

δοκιμασμενη λυση .........
τα τελευταια τρια μηχανηματα που εχω βαλει ηταν pionner......πολυ αξιοπιστα...δεν με προδωσαν ποτε.

φανη την 2din την ειδες και Live.......

:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Dimzan
14-02-10, 20:03
Φοραω sony.

Το επομενο θα ειναι καποιο δοκιμασμενο κινεζικο 2din συνδεδεμενο σε απλο ενισχυτη.

Και λιγοτερα χρηματα, και καλη χρηστικοτητα (ειναι να πετυχετε μοντελο) και καλος ηχος αν μπει σε ενισχυτη γιατι ο δικος τους ειναι μαπα σε ολα τα κινεζικα.

Για 1din δεν το συζυταω, kenwood-pioneer-alpine τα θεωρω κορυφη. Το Πρωτο πολυ αποδοτικο για τα χρηματα του, το 2ο ισσοροπημενο σε ολες τις αποψεις, και το τριτο αριστο με αντιστοιχη τιμη.

Sony παντως δε νομιζω να ξαναπαρω, διοτι χανει λιγο στον ηχο ειδικα οταν βαζω ραδιο.

georggge46
14-02-10, 20:46
Φοραω sony.

Το επομενο θα ειναι καποιο δοκιμασμενο κινεζικο 2din συνδεδεμενο σε απλο ενισχυτη.

Και λιγοτερα χρηματα, και καλη χρηστικοτητα (ειναι να πετυχετε μοντελο) και καλος ηχος αν μπει σε ενισχυτη γιατι ο δικος τους ειναι μαπα σε ολα τα κινεζικα.

Για 1din δεν το συζυταω, kenwood-pioneer-alpine τα θεωρω κορυφη. Το Πρωτο πολυ αποδοτικο για τα χρηματα του, το 2ο ισσοροπημενο σε ολες τις αποψεις, και το τριτο αριστο με αντιστοιχη τιμη.

Sony παντως δε νομιζω να ξαναπαρω, διοτι χανει λιγο στον ηχο ειδικα οταν βαζω ραδιο.

Το κινεζικο ,και τον καλυτερο High-end ενισχυτη να παρεις θα σου βγαζει ''παρασιτο'' λογω κακης προενισχυσης......

Dimzan
14-02-10, 20:54
Το κινεζικο ,και τον καλυτερο High-end ενισχυτη να παρεις θα σου βγαζει ''παρασιτο'' λογω κακης προενισχυσης......

Δεν εχουν καποιο line out ...? δεν το ξερα αυτο!

Ενα ομως 2ντιν κινεζικο που εχω δει στην αρχη επαιζε μαπα. Μετα βελτιωθηκε αισθητα. Εκανε περι τα 400ευρω οταν το αντιστοιχο μαμα κοστιζε 700+ με τις μισες δυνατοτητες

georggge46
14-02-10, 21:00
Δεν εχουν καποιο line out ...? δεν το ξερα αυτο!

Ενα ομως 2ντιν κινεζικο που εχω δει στην αρχη επαιζε μαπα. Μετα βελτιωθηκε αισθητα. Εκανε περι τα 400ευρω οταν το αντιστοιχο μαμα κοστιζε 700+ με τις μισες δυνατοτητες

εχουν line out αλλα η προενισχυση τους δεν παρεμβαλεται ! Η προενισχυση της καθε πηγης παιζει προτιστο ρολο στην ποιοτητα του ηχου !! Ακομα και σε επωνημες συσκευες οι διαφορες στον ηχο ειναι πολυ μεγαλες !!

Stamatis
14-02-10, 21:17
Off topic on

εχετε ακουσει τα mark levinson στα lexus.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι αντιστοιχο σε κανενα after market audio. Τοσο high end απο τη μανα του δεν εχω ακουσει πουθενα.

Ενταξει με 2000+ σε ενισχυτες και ηχεια παιζουν και τα after market καλα, αλλα τετοιο ηχο ουτε με hk ουτε με σφαιρες δεν εχω ακουσει.

Off topic off

VanVIC
14-02-10, 21:20
Becker ...

kloukakis
14-02-10, 21:42
Για πηγή την μοναδική ποιότητα ήχου την έχει η pioneer, πολύ μπροστά.
Ειδικά τώρα έχει και κατι 2din που μόνο καφέ δεν ψήνουν!
Αν θέλεις ποιότηα εκεί.
Αν δεν σε νιάζει τόσο και θέλεις να γλυτώσεις κανένα πολύτιμο ευρώ, μπορείς να πάρεις κάτι αξιόλογο με λιγότερα χρήματα

Στις πηγές οι επόνημες μάρκες που βάζουμε στα σπίτι μας δεν είναι τοσο καλές στα αυτοκίνητα, μην μπερδεύεστε....

ΦΑΝΗΣ
14-02-10, 21:45
φανη την 2din την ειδες και Live.......

Ναι Θάνο πολύ καλό :thumbsup: δεν είδα όμως έχει και θύρα USB?

georggge46
14-02-10, 21:54
Για πηγή την μοναδική ποιότητα ήχου την έχει η pioneer, πολύ μπροστά.
Ειδικά τώρα έχει και κατι 2din που μόνο καφέ δεν ψήνουν!
Αν θέλεις ποιότηα εκεί.
Αν δεν σε νιάζει τόσο και θέλεις να γλυτώσεις κανένα πολύτιμο ευρώ, μπορείς να πάρεις κάτι αξιόλογο με λιγότερα χρήματα

Στις πηγές οι επόνημες μάρκες που βάζουμε στα σπίτι μας δεν είναι τοσο καλές στα αυτοκίνητα, μην μπερδεύεστε....

Συμφωνω απολυτα οσων αφορα την pioneer ! Ωστοσο και οι Alpine δεν πανε πισω ,με παραμετρικα EQ και πολλες ρυθμισεις, αν και πιο πριμαριστες απο τις pioneer που εχουν δωσει πιο πολυ εμφαση στα μπασα !

Kostas_1
14-02-10, 21:57
Συμφωνω απολυτα οσων αφορα την pioneer ! Ωστοσο και οι Alpine δεν πανε πισω ,με παραμετρικα EQ και πολλες ρυθμισεις, αν και πιο πριμαριστες απο τις pioneer που εχουν δωσει πιο πολυ εμφαση στα μπασα !

Mολις με προλαβες!!!!
Την ιδια ακριβως αποψη θα ελεγα και γω..

sierra
14-02-10, 22:30
:original:Για μενα η alpine είναι καλύτερη,τέτοιο έχω τώρα.Στο TAUNUS GT είχα pioneer,στο sierra και στο ibiza gti sony.Τo alpine δεν παίζεται.Τώρα που θα βάλω 2din θα είναι κινέζικο.Το έχω ακούσει, δεν κάνει παράσιτα και είναι και οικονομικό. Και μη ξεχνάτε τα Κινέζικα έχουν ανέβει ποιοτικά,δεν είναι όπως παλιά.:thumbsup:

georggge46
14-02-10, 22:34
:original:Για μενα η alpine είναι καλύτερη,τέτοιο έχω τώρα.Στο TAUNUS GT είχα pioneer,στο sierra και στο ibiza gti sony.Τo alpine δεν παίζεται.Τώρα που θα βάλω 2din θα είναι κινέζικο.Το έχω ακούσει, δεν κάνει παράσιτα και είναι και οικονομικό. Και μη ξεχνάτε τα Κινέζικα έχουν ανέβει ποιοτικά,δεν είναι όπως παλιά.:thumbsup:

δεν κανουν παρασιτα οταν τα δουλευεις χωρις ενισχυτη. Συνδεσε τα με εξωτερικο ενισχυτη και θα καταλαβεις τι παει να πει παρασιτο....:thumbsdown:

scania124
14-02-10, 22:37
Ναι Θάνο πολύ καλό :thumbsup: δεν είδα όμως έχει και θύρα USB?

ναι φανη εχει......το βαζεις οπου θες εσυ...
ακομα εχει και sd καρτα και av εξοδο απο εμπρος

fast-enough
15-02-10, 01:07
Becker δαγκωτό. Από Γερμανία όμως γιατί εδώ θα το πληρώσεις τρεις φορές πάνω. Μακράν το καλύτερο που έχω δοκιμάσει. Τότε η διάφορα από το τοπ της Pioneer ήταν εντυπωσιακή...

Nick bmwlover
15-02-10, 18:42
Kenwood απο μενα για πηγη...

stratos
15-02-10, 19:01
Το καλήτερο value for money και απόδοσης για μένα είναι το Pioneer. Με 200-250 euro έχεις τόσες λειτουργίες που φαίνονται πολλές εκτός και αν έχεις ηχοσύστημα με 12 ηχεία και 3 ενισχυτές οπότε κάτι πιο εξειδικευμένο όπως JVC ή Alpine θα έκανε δουλειά....

mdenax
16-02-10, 08:28
Εγω ψηφισα kenwood γιατι ενας σημαντικος παράγοντας ειναι η δυνατότητα να παίρνει διάφορα προγραμματα πλοηγησης,destinator,igo8,ginious,κτλ . Το kenwood παιρνει,το Alpine παίρνει?:think:

bill_m3
16-02-10, 09:19
Εγω ψηφισα kenwood γιατι ενας σημαντικος παράγοντας ειναι η δυνατότητα να παίρνει διάφορα προγραμματα πλοηγησης,destinator,igo8,ginious,κτλ . Το kenwood παιρνει,το Alpine παίρνει?:think:

Το kenwood????????????????????
Για πες ........

mdenax
16-02-10, 10:00
Μαλον δεν το είπα σωστά....
Το ιδιο το kenwood παιζει μονο garmin που ομως κυκλοφορουν πολυ χάρτες της autodrive να βάλεις,για να παίξει τα υπόλοιπα που λεώ θελει μια συσκευή στο av in το navibox.

Το kenwood το ειχα στο παλιό μου αυτοκίνητο ενα focus σε 2din.
Τωρά σε αυτό είμαι ακόμη σε σκέψεις...

georggge46
16-02-10, 10:11
Μαλον δεν το είπα σωστά....
Το ιδιο το kenwood παιζει μονο garmin που ομως κυκλοφορουν πολυ χάρτες της autodrive να βάλεις,για να παίξει τα υπόλοιπα που λεώ θελει μια συσκευή στο av in το navibox.

Το kenwood το ειχα στο παλιό μου αυτοκίνητο ενα focus σε 2din.
Τωρά σε αυτό είμαι ακόμη σε σκέψεις...

το navibox δεν μπαινει μονο στα kenwood. Μπαινει σχεδον σε ολα τα επωνυμα και μπορεις να τρεξεις οποιο προγραμμα πλοηγησης θελεις !

YAz
16-02-10, 11:55
Pioneer. Δεν είναι τυχαία απ'τις πρώτες στον επαγγελματικό εξοπλισμό.

Vasilis
16-02-10, 12:05
Εγω ψηφισα kenwood γιατι ενας σημαντικος παράγοντας ειναι η δυνατότητα να παίρνει διάφορα προγραμματα πλοηγησης,destinator,igo8,ginious,κτλ . Το kenwood παιρνει,το Alpine παίρνει?:think:

το ALPINE ....οταν το επελεξα...το επελεξα γιατι μπορουσες να το ''σπασεις'' κ να χεις κ αλλα συστηματα πλοηησης....οπως κ εχω μεχρι τωρα...!

YAz
16-02-10, 13:36
Το κακό είναι ότι βλέπω μερικοί να απαντάνε καθαρά για τον ήχο, και άλλοι να απαντάνε για το gps... Πιστεύω ότι είναι τελείως διαφορετικό το να συγκρίνουμε τις μάρκες και για τις δύο αυτές κατηγορίες ..

mdenax
16-02-10, 13:46
το ALPINE ....οταν το επελεξα...το επελεξα γιατι μπορουσες να το ''σπασεις'' κ να χεις κ αλλα συστηματα πλοηησης....οπως κ εχω μεχρι τωρα...!

δεν το ξερα αυτο για το alpine αν γινεται ειναι πολυ καλη φαση.

Το πιο σημαντικο ειναι η πλοηγηση για μενα.

Κωνσταντίνος
16-02-10, 23:08
Off topic on

εχετε ακουσει τα mark levinson στα lexus.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι αντιστοιχο σε κανενα after market audio. Τοσο high end απο τη μανα του δεν εχω ακουσει πουθενα.

Ενταξει με 2000+ σε ενισχυτες και ηχεια παιζουν και τα after market καλα, αλλα τετοιο ηχο ουτε με hk ουτε με σφαιρες δεν εχω ακουσει.

Off topic off

:shok:
Tα Lexus φοράνε Mark Levinson ;;;
Για όποιον γνωρίζει, πρόκειται για εταιρία που βγάζει απο τους κορυφαίους, αν όχι τους κορυφαίους ενισχυτές και γενικότερα συστήματα ήχων. Πριν μερικά χρόνια παρήγαγε τον Νο.1 οικιακό ενισχυτή με τιμή περίπου 100,000 ¤.
Εμ που να ακούσεις σε άλλο αυτοκίνητο τέτοιο ήχο.............


Ψήφισα Pioneer. Υστερα απο 3 είχα στην κατοχή μου, έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος

330compressor
21-02-10, 20:57
Alpine δε ξανα περνω ποτε πριν καποια χρονια ειχα παρει μηχανημα dekc το ακριβοτερο τις σειρας δεν επιανε καλα τους σταθμους του ραδιοφωνου με ειχε τρελανη αυτο δεν ξερω για τα σημερινα ....

Dobermann
23-02-10, 21:24
Εγώ λόγο κάποιας σχετικής εμπειρίας επειδή πέρασαν πολλά απο τα χέρια μου έχω καταλλήξει στα alpine και στα JVC... pioneer όποτε είχα το μετάνιωνα, την μία έκαιγαν προενισχύσεις, την άλλη κόλλαγαν τα cd... Αν και τον καλύτερο ήχο που έχω ακούσει ήταν απο alpine για αυτό έμεινα εκεί και στα jvc που είναι σκυλιά και με καλό ήχο, εύκολο μενού.....

Το καλύτερο που τα συνδιάζει όλα είναι το carputer αλλά θέλεις πολλά καλώδια και touch οθόνη που ανεβάζει πολύ το κόστος....