PDA

Επιστροφή στο Forum : παιδια στο αυτοκινητο



tzanis320si
03-05-12, 11:07
Ειπα να ανοιξω αυτο το θρεντ και αιτια ειναι καποιοι ανεγκεφαλοι που θελουν να λεγονται γονεις που κατα την γνωμη μου θελουν σκοτωμα....:ranting2:
Καθε μερα βλεπω καποια πραγματα στο δρομο τα οποια μου ανεβαζουν το αιμα στο κεφαλι....παιδια ορθια μεσα στο πισω η και μπροστα καθισμα του αυτοκινητου και να παιζουν η παλευουν μεταξυ τους,πολλες φορες να βγαζουν τα κεφαλια εξω απ το αυτοκινητο,μωρακια που τα εχουν στα ποδια τους οδηγοι η συνοδηγοι χωρις να τους παρεχουν καμια ασφαλεια και χωρις κανενα καθισματακι ασφαλειας,με συνεπεια σε ενα απλο φρεναρισμα δεν λεω συγκρουση να χτυπανε ασχημα η και να χανουν τη ζωη τους...και ολα αυτα απ την απερισκεψια των γονιων τους.


https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=K6tsgzFvVI0

E36-Hartge
03-05-12, 12:29
Πες τα φίλε μου γιατί όπου και να το συζητήσω με λένε υπερβολικό και τα κλασικα ότι εσυ μεγαλωσες με παιδικά καθισματακια αερόσακους και αλλά τέτοια.

Όταν γίνει το ατύχημα και μετά αρχίζουν τα κλάματα και το πως έγινε και δεν το περίμενα και και και και...

manos///3
03-05-12, 12:31
Κ δε χρειαζεται καν να τρακαρουν..
Ενα φρεναρισμα πανικου φτανει

super duper
03-05-12, 13:36
η οδηγικη παιδεια που σπανια την συναντας στους ελληνικους δρομους περιλαμβανει και το στοιχειο που πολυ σωστα εντοπιζεις.
εχω να θυμαμαι ενα απιστευτο καυγα οταν ανεγκεφαλος οδηγος είχε το μωρο στα ποδια του και πηγαινε ...στο φανάρι τον στόλισα δεόντος .(θα μου πεις καποιος , τι σε ενδιαφερει? οπως και να εχει θελει προσοχη

Z4 DCT
03-05-12, 13:39
Μεγάλο θέμα......ο δικός μου έχει αρχίσει να διαμαρτύρεται για το καθισματακι του.....δεν είμαι μωρό και τέτοια......

Kostas_1
03-05-12, 15:38
Αν εχει μεγαλωσει αρκετα, μηπως μπορει να μπει στο καθισμα κανονικα?

Η λυση που εφαρμοσα και πετυχε ειναι: ΔΕΝ ξεκιναω το αυτοκινητο μεχρι να δεθει κανονικα. Δε μπα να χτυπιέται οσο θελει. Μετα την 3-4η φορα, δένονταν μονος του αμεσως.

Nino
03-05-12, 15:49
φιλη της κορης μου σε mini cooper στο πισω καθισμα στη μεση, πατησε η μανα της φρενο πανικου και εφυγε και εσπασε το παρμπριζ με το κεφαλι.
Ευτυχως για καλη της τυχη, εσπασε μονο το τζαμι.
Οσα δεν φερνει ο χρονος τα φερνει η στιγμη, ποτε τα μικρα παιδια χωρις ζωνη, ποτε κανενας που επιβαινει στο αμαξι χωρις ζωνη.
Ενα ακομα θεμα που χρηζει ιδιαιτερης προσοχης ειναι τα παιδια (7-10) που πολλοι τα βαζουν να καθησουν στη θεση του συνοδηγου δεμενα με τη ζωνη ασφαλειας.
Η ζωνη εχει προεντατηρες που σημαινει σε περιπτωση που ενεργοποιηθουν το παιδι (λογω υψους η ζωνη ειναι στο λαιμο τους) κινδυνευει απο στραγγαλισμο ή στη καλυτερη βαρια θωρακικη κακωση.

ntinos
03-05-12, 17:01
20αρης, με το golf του avatar μου, με ταχυτητα <30 πατησα φρενο γερο να μην πατησω μια γατα που πεταχτηκε στα δυο μετρα.

Προσπερασα απο πανω το τιμονι, και κουτουλησα γερα στο παρμπριζ. Απο τοτε, πρωτα βαζω ζωνη, και μετα το κλειδι...

sophie
08-05-12, 14:06
Α, ωραίο τόπικ.
Γιάννη Ζ4, όπως σε όλα τα θέματα στα παιδιά, πρέπει να δίνουμε αγώνα να κάνουν το σωστό χωρίς να νιώθουν πώς θίγεται η προσωπικότητά τους! Το καθισματάκι ήταν και σε εμάς θέμα και ευτυχώς επιτύχαμε συμβιβασμό. Μέσα στην πόλη κυκλοφορεί με το boost που απλά την ανασηκώνει για να μπορεί να δεθεί με την ζώνη με ασφάλεια χωρίς να πνιγεί, και στα λίγα ταξίδια βάζουμε το κάθισμα με την προϋπόθεση να κάνουμε συχνές στάσεις να κουνιέται λίγο, δεν μας βλέπει και κανείς στην εθνική άλλωστε!

Τώρα, υπάρχουν φορές που είναι πρακτικά αδύνατο να εφαρμόσει κανείς επακριβώς τον νόμο. Το πρόγραμμα της εργαζόμενης μαμάς είναι πολύπλοκο και πολλές φορές χρειάζεται να εξηπηρετήσω άλλες μαμάδες με το να μεταφέρω τα παιδιά τους κάπου κοντά, πιο σπάνια έχω ζητήσει κι εγώ το σέρβις από πεθερά, φίλη, μαμά συμμαθήτριας.
Σε αυτές τις περιπτώσεις βάζω ΟΛΑ τα παιδάκια (όσα και να είναι!) δεμένα με ζώνες στο πίσω κάθισμα και πολύ μα πάρα πολύ προσεχτική οδήγηση.

oldcarskickass
08-05-12, 14:29
Σωστό θέμα, θυμάμαι μάλιστα το χειρότερο.

Χειμώνα την μέρα που απολύθηκα από φαντάρος, νοέμβρης, και σκάει ένα Virago έξω από το σπίτι μου με ένα πιτσιρίκι δημοτικού με την σχολική τσάντα δεμένη στο τιμόνι το πιτσιρίκι πάνω στο τεπόζιτο και ο παππούς οδηγώντας.
Εννοείτα χωρίς κράνος και οι δύο.
Του ρίχνω μια μούτζα και 2 - 3 παναγίες, φωναχτά. Κατεβαίνει και άρχισε να το παίζει μάγκας. Αυτό που του είπα είναι ότι εύχομαι σε περίπτωση στραβής να βλέπει το πιτσιρίκι να χαροπαλεύει, του ευχήθηκα να ζήσει χρόνια πολλά και να βλέπει το παιδί να γυρνάει στα νοσοκομεία.

Το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι το είπε στον παπά (του χωριού) ο οποίος άρχισε το κήρυγμα ότι δεν πρέπει να μιλάμε έτσι κτλ κτλ, έφαγε και ο παπάς της παναγίες του ζεστές ζεστές, του είπα να με συγχωρέσει καθότι εγώ αμαρτωλός και αυτός χριστιανός, και έφυγε ψέλνοντας, και νομίζω αφρίζοντας.

Για να πάρουν παράδειγμα τα πιτσιρίκια ΠΡΕΠΕΙ να βλέπουν ΚΑΙ τους μεγαλύτερους. Τα μικρά τα παιδιά μέχρι μια ηλικία είναι σαν τα πιθήκια, κάνουν ό,τι βλέπουν, ας βλέπουν λοιπόν όσο μπορούν πιο σωστά πράματα γίνεται

E36-Hartge
08-05-12, 21:07
Χθες είδα σε ενα φυλάδιο απο τα lidl ενα παιδικό καθισματακι που γράφει οτι είναι για 15-30κιλά...μόνο το απο κάτω εννοώ και όχι κανονικό καθισματάκι.

Αυτό που ήθελα να μάθω είναι το αν έχει σχεση και η ηλικία του παιδιού που δεν αναγράφεται πουθενά μιας και το ψάχνω τον τελευταίο καιρό.

Εμένα π.χ ο γιός μου ειναι 18μηνών και είναι κοντά τα 14κιλά...μπορώ να τον βάλω σε τέτοιου τύπου καθισματάκι?

Επίσεις γράφει οτι κάνει και για τη θέση του συνοδηγού.

nikos valvetronic
08-05-12, 21:51
Αυτό είναι το λεγόμενο booster αλλά δεν είναι για τόσο μικρό παιδάκι...

Εγώ σε τέτοιο έβαλα την μεγάλη μου στα 6 της.Σκέψου λίγο σε μια πλαινή στούκα τι

μπορεί να γίνει (ου μη γέννητο).Το παιδί είναι πολύ περισσότερο προστατευμένο από τα

κανονικά καθισματάκια που έχουν ενισχυμένα όλα τα πλαινά τους.thumb

E36-Hartge
08-05-12, 22:28
Το καταλαβαίνω αυτό που λες και βέβαια έχω καθισματακι απλά τυχαίνει πολλές φορές να είναι στο αυτοκίνητο της γυναίκας μου και να πρέπει να πάω κάπου κοντά με το δικό μου.

Είμαι απο επαρχία και η μεγαλύτερη απόσταση που μπορεί να κάνω μπορεί να είναι 4-5χιλιόμετρα και με ταχύτητες οχι πάνω απο 30-40km/h

Σε ταξίδια βεβαια παντα με το καθισματακι του.

Στην ουσία θέλω κάτι που να μπορέσω να πάω κάπου κοντά και να μην είναι ο μικρός μόνο με τη ζωνη του και να είναι ασφαλής.

katsaraios
08-05-12, 22:55
Το καταλαβαίνω αυτό που λες και βέβαια έχω καθισματακι απλά τυχαίνει πολλές φορές να είναι στο αυτοκίνητο της γυναίκας μου και να πρέπει να πάω κάπου κοντά με το δικό μου.

Είμαι απο επαρχία και η μεγαλύτερη απόσταση που μπορεί να κάνω μπορεί να είναι 4-5χιλιόμετρα και με ταχύτητες οχι πάνω απο 30-40km/h

Σε ταξίδια βεβαια παντα με το καθισματακι του.

Στην ουσία θέλω κάτι που να μπορέσω να πάω κάπου κοντά και να μην είναι ο μικρός μόνο με τη ζωνη του και να είναι ασφαλής.
Φιλε παρε ενα καλο καθισμα μην παρεις το "μισο" ,το πάιδακι σου ειναι μικρο ακομα για τετοιο,επισης ισσοροπει καλυτερα σε κανονικο καθισμα.
Θυμηθειτε οτι τα περισσοτερα ατυχηματα γινονται σε κοντινες αποστασεις οπου δεν παιρνουν ολοι σχολαστικα προφυλαξεις.

sierra
09-05-12, 00:19
Τόση ώρα που διαβάζω γράφετε ότι πάτε με λίγα χιλιόμετρα, ότι προσέχετε κ.τ.λ. και κανένας μα κανένας δεν ανέφερε την ταχύτητα του άλλου που μπορεί να είναι 80,90, 100,120, και ξέρετε όλοι ότι σε μία σύγγρουση οι ταχύτητες προστίθενται, οπότε καταλαβένετε ότι κάτι κάνετε λάθος. Εγώ έβαζα ζώνη από το 1974 όταν πήρα το δίπλωμα και άρχισα να οδηγώ την Cortina του πατέρα μου και είχαμε βάλει ζώνες που τις ρύθμιζες μόνο σου. Το 1983 που γεννήθηκε ο 1ος μου γιός έμπενε πάντα πίσω με την μαμά και όταν έγινε 2 χρονών μπήκε στο καθισματάκι εκείνης της εποχής. Πάντα με έβλεπε πριν ξεκινήσω να φοράω ζώνη και έμαθε έτσι. Ποτέ δεν του έγινε το χατίρι να μπεί μπροστά.
Αγαπητή Σοφία αυτό που κάνεις είναι μεγάλο ρίσκο (με τα άλλα παιδάκια) γιατί στο λέω; Το 1980 - 1984 δούλευα σε ασφαλιστική και τα μάτια μου είχαν δει πολλούς φίλους να τραβιώντε στα δικαστήρια και να χαλάνε φιλίες χρόνων γιατί με κάτι τέτοιες εξηπερετήσεις σε κάποια ατυχήματα μετά έριχναν το φταίξιμο στον οδηγό και γινότανε χαμός. Γιαυτό προτείνω σε όλους να προσέχετε. Με συγχωρείτε που σας ζάλισα... thumb

E36-Hartge
09-05-12, 11:36
Καθισματάκι όπως είπα παραπάνω έχω...συγκεκριμένα το Recaro Young Expert.

Απο αυτά που διάβασα τότε και ανάλογα τα χρήματα που έδωσα νομίζω πως είναι ενα καλό καθισματακι.

Απο εκεί και περα δεν ξέρω αν π.χ αγοράσω ενα κανονικό αλλα αρκετά οικονομικό καθισματακι θα είναι καλύτερο απο ένα επώνυμο booster.