PDA

Επιστροφή στο Forum : Ν43 επισημα πλεον ΔΩΡEΑΝ αντικατασταση πολλαπλασιαστων!!!



aristent
02-05-12, 22:24
Οπως λεει και ο τιτλος του θρεντ,η BMW Hellas κατοπιν παραλαβης καμπανιας απο την "μαμα" εταιρεια, αλλαζει ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ !!!....τους πολλαπλασιαστες σχεδον σε ολους τους κινητηρες Ν43.

Δυστυχως,δεν εδωσα την απαραιτητη σημασια στο ποστ 17 https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=7219&page=2του "ΔημητρηςΜ3" ...

...αν και το ειχα διαβασει το θρεντ,δεν καταλαβα οτι αναφερεται σε ολους τους Ν43 και οχι μονο στη σειρα 1 που ειχε το θεμα!!!

Οπως ισως εχετε διαβασει σε αλλο θρεντ,την περασμενη εβδομαδα "εμεινα" και εγω απο πολλαπλασιαστη 3ου κυλινδρου και ενω πηγα στο επισημο σερβις της BMW επικρατησε "μουγκα στην στρουγκα" περι ανακλησης!!!:ranting2:

Επειδη δεν ειχε ανταλλακτικο πολλαπλασιαστη μου εβαλε εναν μεταχειρισμενο,αλλα ταυτοχρονα μου προτεινε να αλλαξουμε και τα μπουζι.....του λεω Οκ και πληρωσα 40ευρω μπουζι και 80ευρω εργασια.....και περιμενω το ανταλλακτικο......

Ομως σε τηλ/κη επικοινωνια με τον Αλεξη(alexm)εμαθα οτι με το που "πριζωσε" το οχημα θα επρεπε να του βγαλει 2 ανακλησεις/καμπανιες!!!...μια για το γνωστο θεμα με τον αρνητικο πολο και μια για τους πολλαπλασιαστες!!!

Για τους πολλαπλασιαστες συγκεκριμενα ισχυουν τα εξης:
Αντικατασταση σε καποιες χιλιαδες οχηματα με αριθμους πλαισιων κλπ...με μηδεν κοστος για τον πελατη και αποζημιωση αναλογα με το οχημα στον τοπικο ντηλερ για την εργασια του(πχ.80ευρω) και αφου θα χρειαστει να "λυθουν"ολα τα πλαστικα καπακια ας αλλαχθουν και τα μπουζι με ελαχιστο κοστος εργασιας,αφου θα ειναι και ευκαιρια λογο ευκολης προσβασης.

Η αντικατασταση καλυπτεται ακομα και για εκτος εγγυησης οχηματα,αν καταλαβα καλα, ακομη και 5ετιας η για 5χρονια ισχυει η οδηγια.....τελος παντων δεν την διαβασα αλλα ο Αλεξης μιλαει για εγκυρες πληροφοριες απο επισημο ντηλερ της BMW.

Επισης υπαρχει και ακομη μια οδηγια για τα μπεκ,μολις εχει νεοτερα ο Αλεξης ελπιζω οτι θα τα γραψει και ο ιδιος.

Αγαπητοι συμφουρομιτες,σε τετοια θεματα οταν εχουμε εγκυρες πληροφοριες θα πρεπει να τις ανταλλασουμε με εντονο τροπο,θρεντ,ανακοινωσεις κλπ.γιατι οι καιροι ειναι δυσκολοι και η κοροϊδια που εφαγα εγω απο το τοπικο επισημο σερβις, θα μπορουσε να γινει στον καθενα μας.thumb



ΥΣ....σημερα που πηγα και τους τα ειπα,ευτυχως ξεκινησα απο τον ηλεκτρολογο και μετα στον υπευθυνο του συνεργειου δεν ειχαν τι να μου πουνε!!!...δικαιολογιες του στυλ δεν εχει ενημερωθει το συστημα ,και ολο τρεχανε απο το ενα στο αλλο λαπτοπ να διαβασουν αυτα που δεν εγραφε το αλλο κλπ....και καλα δεν εμφανιζονταν ......παραμυθια της χαλιμας!!!


....αν και το αφεντικο το ξερω προσωπικα, δεν πηγα εκει,.... γιατι καποιος ισως να εχανε τη δουλεια του σημερα......αυτο ισχυει φυσικα εαν ειναι εξω απο αυτο το "παιχνιδι" του "δεν ξερω δεν ακουσα" και αυτος.....

alexm
02-05-12, 23:59
Αρη,εαν χειριζοσουν την ολη υποθεση οπως σου ειπα,θα ετρεχαν και δεν θα εφταναν......,φυσικα γνωριζα εκ των προτερων οτι δεν ειναι του χαρακτηρα σου να τους πρεσαρεις και μαλλον αυτα τα λιγα που τους ειπες,πολλα ηταν......:whistle:
Ειναι γνωστο πλεον,οτι σχεδον σε ολα τα μοντελα bmw,παραγωγης 07-08-09....με κινητηρα Ν43 υπαρχει ανακληση που αφορα:
Πολλαπλασιαστες,αντικαθισ ωντας τον κωδικο .....935 με τον κωδικο .....777.
Μπεκ,αντικαθιστωντας το μαυρα μπεκ με νεα χρωματος γκρι.
Εαν το προβλημα του ρεταρισματος συνεχιζετε,αντικατασταση των μπουζι και επαναπρογραματισμο του αυτοκινητου,συμφωνα με το προγραμμα good will.
Πριν δυο εβδομαδες περιπου,σε ολα τα επισημα σερβις, εγινε νεα ενημερωση 280 σελιδων με πλαισια που υποκεινται στην συγκεκρινενη καμπανια,για την οποια η bmw πληρωνει τα σερβις με το ποσο των 80-100 ευρω και εχει ισχυ 5 χρονια ή 150000 χλμ,η προηγουμενη ανακληση ηταν για 3 χρονια ή 100000 χλμ χωρις αποζημιωση εργασιας απο την bmw προς τα σερβις.
Στου Αρη το 5αρι υπαρχει και η καμπανια (οπως σε ολα τα σειρα 5 ε60-6 ε63)του αρνητικου πολου της μπαταριας.
Ο Αρης πληρωσε 80 ευρω εργασια για την αντικατασταση των μπουζι και εαν δεν τους πιεζε λιγο σημερα,μαλλον θα πληρωνε και αλλα.....,αφου ο διαγνωστης οταν μπριζωσε το 5αρι την εκανε γαργαρα την καμπανια που ηταν σε ισχυ!!!!
Αντε ρε..... Αρουλη δεν πειραζει,θα τα πατσισεις (οπως του υποσχεθηκαν) με την αλλαγη στα υγρα φρενων και την εξαερωση,εξαλου για αυτον τον ηπιο χαρακτηρα σου (ακομα και οταν αδικεισαι), οι φιλοι σου σε αγαπαμε......thumb

S8N
03-05-12, 00:03
Για 80 ευρώ κάνει έτσι ο καρφοδέκαρος? Εμένα ο Νταγκουνάκης μου άλλαξε μπεκ στην εγγύηση και μου χρέωσε 450 επιπλέον για πολλαπλασιαστές και μπουζί. Είχα φύγει κι ευχαριστημένος, μιας και γλύτωσα τουλάχιστον τα μπεκ. Είμαι LOSER με περικεφαλαία.

alexm
03-05-12, 00:13
Για 80 ευρώ κάνει έτσι ο καρφοδέκαρος? Εμένα ο Νταγκουνάκης μου άλλαξε μπεκ στην εγγύηση και μου χρέωσε 450 επιπλέον για πολλαπλασιαστές και μπουζί. Είχα φύγει κι ευχαριστημένος, μιας και γλύτωσα τουλάχιστον τα μπεκ. Είμαι LOSER με περικεφαλαία.

Για ξανατραβα μια βολτα απο εκει,μεσα στην νεα καμπανια με τους καινουργιους πολλαπλασιαστες σε κοβω.......να εισαι.
Μην ξεχασεις να σου αλλαξουν και τον (κ) πολο.......:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:


Καλως ηρθες......thumb

aristent
03-05-12, 07:01
...ηθελα να 'ξερα τι θα λενε στους πελατες τους, οι αντιπροσωποι που προσφατα τους αλλαξαν τους πολλαπλασιαστες ????


Στον φιλτατο Αρη S8N μολις παει στο συνεργειο:
"Α,οχι ρε γαμωτη!!!....:whistle:αν και ειναι γνωστη η ατυχια σας σε τετοια θεματα!!!":th_Laie_67-1: :hystericalbs1:

...να συμπληρωσω και τη "φατσα" του υπαλληλου, μολις στριψει ο Αρης!!!: :thefinger:

Andri
03-05-12, 09:35
Και εγώ πέρυσι το καλοκαίρι πλήρωσα την αλλαγή στον άσσο 4 πολλ/στων γτ ήταν εκτός εγγύησης μου είπαν :/ (2/09 μοντ)Ξέρουμε τι ισχύει για τους αριθμούς πλαισίων για να ελέγξω προληπτικά και στο E92 που πήρα το Πάσχα μην έχω πάλι τρεχάματα και πληρώσω άσκοπα ευρώ...

Z4 DCT
03-05-12, 09:38
Για ξανατραβα μια βολτα απο εκει,μεσα στην νεα καμπανια με τους καινουργιους πολλαπλασιαστες σε κοβω.......να εισαι.
Μην ξεχασεις να σου αλλαξουν και τον (κ) πολο.......:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:


Καλως ηρθες......thumb

Για Ν54 εχει καμια ανάκληση?????....ο αλεξ ειναι εγκυκλοπαιδια

Stathis
03-05-12, 09:51
Για 80 ευρώ κάνει έτσι ο καρφοδέκαρος? Εμένα ο Νταγκουνάκης μου άλλαξε μπεκ στην εγγύηση και μου χρέωσε 450 επιπλέον για πολλαπλασιαστές και μπουζί. Είχα φύγει κι ευχαριστημένος, μιας και γλύτωσα τουλάχιστον τα μπεκ. Είμαι LOSER με περικεφαλαία.

ο γκρατσιας στην αγ. παρασκευη εχει πολυ καλο υπευθυνο στο συνεργειο.
οταν μπεις παλι στον ισιο δρομο, να σου δωσω να πας εκ μερους μου...:hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Z4 DCT
03-05-12, 09:53
ο γκρατσιας στην αγ. παρασκευη εχει πολυ καλο υπευθυνο στο συνεργειο.
οταν μπεις παλι στον ισιο δρομο, να σου δωσω να πας εκ μερους μου...:hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

alexm
03-05-12, 12:55
Και εγώ πέρυσι το καλοκαίρι πλήρωσα την αλλαγή στον άσσο 4 πολλ/στων γτ ήταν εκτός εγγύησης μου είπαν :/ (2/09 μοντ)Ξέρουμε τι ισχύει για τους αριθμούς πλαισίων για να ελέγξω προληπτικά και στο E92 που πήρα το Πάσχα μην έχω πάλι τρεχάματα και πληρώσω άσκοπα ευρώ...

Πας με το κλειδι σου σε ενα επισημο σερβις και μαθαινεις τα παντα!!!!!!

alexm
03-05-12, 13:02
Για Ν54 εχει καμια ανάκληση?????....ο αλεξ ειναι εγκυκλοπαιδια

Για κατι καπακια λεει.....:whistle:και εαν το οχημα μπαινει σε πιστα ή κανει μονοημερες γρηγορες διαδρομες,εχει ανακληση στον οδηγο.......:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Z4 DCT
03-05-12, 13:03
Για κατι καπακια λεει.....:whistle:και εαν το οχημα μπαινει σε πιστα ή κανει μονοημερες γρηγορες διαδρομες,εχει ανακληση στον οδηγο.......:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1::hyst ericalbs1:

S8N
03-05-12, 13:07
ο γκρατσιας στην αγ. παρασκευη εχει πολυ καλο υπευθυνο στο συνεργειο.
οταν μπεις παλι στον ισιο δρομο, να σου δωσω να πας εκ μερους μου...:hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Δε σφάξανε. Καλύτερα να κόψω τα αποτέτοια μου, να τα φορέσω σκουλαρίκια και ν' ακούω Yanni's Greatest Hits...

https://www.youtube.com/watch?v=aR8-VmO48yw&feature=related

antoniskrg
03-05-12, 13:21
Αρη,εαν χειριζοσουν την ολη υποθεση οπως σου ειπα,θα ετρεχαν και δεν θα εφταναν......,φυσικα γνωριζα εκ των προτερων οτι δεν ειναι του χαρακτηρα σου να τους πρεσαρεις και μαλλον αυτα τα λιγα που τους ειπες,πολλα ηταν......:whistle:
Ειναι γνωστο πλεον,οτι σχεδον σε ολα τα μοντελα bmw,παραγωγης 07-08-09....με κινητηρα Ν43 υπαρχει ανακληση που αφορα:
Πολλαπλασιαστες,αντικαθισ ωντας τον κωδικο .....935 με τον κωδικο .....777.
Μπεκ,αντικαθιστωντας το μαυρα μπεκ με νεα χρωματος γκρι.
Εαν το προβλημα του ρεταρισματος συνεχιζετε,αντικατασταση των μπουζι και επαναπρογραματισμο του αυτοκινητου,συμφωνα με το προγραμμα good will.
Πριν δυο εβδομαδες περιπου,σε ολα τα επισημα σερβις, εγινε νεα ενημερωση 280 σελιδων με πλαισια που υποκεινται στην συγκεκρινενη καμπανια,για την οποια η bmw πληρωνει τα σερβις με το ποσο των 80-100 ευρω και εχει ισχυ 5 χρονια ή 150000 χλμ,η προηγουμενη ανακληση ηταν για 3 χρονια ή 100000 χλμ χωρις αποζημιωση εργασιας απο την bmw προς τα σερβις.
Στου Αρη το 5αρι υπαρχει και η καμπανια (οπως σε ολα τα σειρα 5 ε60-6 ε63)του αρνητικου πολου της μπαταριας.
Ο Αρης πληρωσε 80 ευρω εργασια για την αντικατασταση των μπουζι και εαν δεν τους πιεζε λιγο σημερα,μαλλον θα πληρωνε και αλλα.....,αφου ο διαγνωστης οταν μπριζωσε το 5αρι την εκανε γαργαρα την καμπανια που ηταν σε ισχυ!!!!
Αντε ρε..... Αρουλη δεν πειραζει,θα τα πατσισεις (οπως του υποσχεθηκαν) με την αλλαγη στα υγρα φρενων και την εξαερωση,εξαλου για αυτον τον ηπιο χαρακτηρα σου (ακομα και οταν αδικεισαι), οι φιλοι σου σε αγαπαμε......thumb
Σήμερα που πήγα σε επίσημο αντιπρόσωπο για έλεγχο 60000 Km, τον ρώτησα για την καμπάνια, και μου είπε ότι ισχύει, αλλά σε οχήματα κατασκευής εως 2008. Έβαλε το αυτοκίνητο στο διαγνωστικό, και μου είπε ότι δε με βάζει σύμφωνα με τον αριθμό πλαισίου στην καμπάνια. Το δικό μου είναι κατασκευής 6/2009, και μου είχε κάψει 1 πολ/στη στις 47000 Km. Τελικά επειδή τότε δεν τους είχα αλλάξει όλους, τους παραγγείλαμε τώρα. Ο κωδικός πλέον 935 δεν πρέπει να ξαναφορεθεί, ή θα τοποθετούνται και οι 2 κωδικοί στα οχήματα ανάλογα με το έτος κατασκευής? Το αυτοκίνητο το δικό μου είναι Ε92 320.

Ε91
03-05-12, 13:23
Αρη,εαν χειριζοσουν την ολη υποθεση οπως σου ειπα,θα ετρεχαν και δεν θα εφταναν......,φυσικα γνωριζα εκ των προτερων οτι δεν ειναι του χαρακτηρα σου να τους πρεσαρεις και μαλλον αυτα τα λιγα που τους ειπες,πολλα ηταν......:whistle:
Ειναι γνωστο πλεον,οτι σχεδον σε ολα τα μοντελα bmw,παραγωγης 07-08-09....με κινητηρα Ν43 υπαρχει ανακληση που αφορα:
Πολλαπλασιαστες,αντικαθισ ωντας τον κωδικο .....935 με τον κωδικο .....777.
Μπεκ,αντικαθιστωντας το μαυρα μπεκ με νεα χρωματος γκρι.
Εαν το προβλημα του ρεταρισματος συνεχιζετε,αντικατασταση των μπουζι και επαναπρογραματισμο του αυτοκινητου,συμφωνα με το προγραμμα good will.
Πριν δυο εβδομαδες περιπου,σε ολα τα επισημα σερβις, εγινε νεα ενημερωση 280 σελιδων με πλαισια που υποκεινται στην συγκεκρινενη καμπανια,για την οποια η bmw πληρωνει τα σερβις με το ποσο των 80-100 ευρω και εχει ισχυ 5 χρονια ή 150000 χλμ,η προηγουμενη ανακληση ηταν για 3 χρονια ή 100000 χλμ χωρις αποζημιωση εργασιας απο την bmw προς τα σερβις.
Στου Αρη το 5αρι υπαρχει και η καμπανια (οπως σε ολα τα σειρα 5 ε60-6 ε63)του αρνητικου πολου της μπαταριας.
Ο Αρης πληρωσε 80 ευρω εργασια για την αντικατασταση των μπουζι και εαν δεν τους πιεζε λιγο σημερα,μαλλον θα πληρωνε και αλλα.....,αφου ο διαγνωστης οταν μπριζωσε το 5αρι την εκανε γαργαρα την καμπανια που ηταν σε ισχυ!!!!
Αντε ρε..... Αρουλη δεν πειραζει,θα τα πατσισεις (οπως του υποσχεθηκαν) με την αλλαγη στα υγρα φρενων και την εξαερωση,εξαλου για αυτον τον ηπιο χαρακτηρα σου (ακομα και οταν αδικεισαι), οι φιλοι σου σε αγαπαμε......thumb


Ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση.
Μήπως υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο επίσημο (εσωτερικό ή μη) έγγραφο της BMW ή έστω ο αριθμός ή η ημερομηνία της Οδηγίας περί ανάκλησης, το οποίο θα μπορούσαμε να επικαλεστούμε όταν θα πάμε το αυτοκίνητο στο service;
Ευχαριστούμε και πάλι για τις χρήσιμες πληροφορίες.

antoniskrg
03-05-12, 13:29
Ο υπεύθυνος του συνεργείου, πήγε στο γραφείο και έφερε ένα χαρτί 7-8 σελίδων νομίζω που έγραφε τις λεπτομέρειες για την καμπάνια. Άρα σίγουρα έχει σταλεί επίσημο έγγραφο γιατί είδα ότι είχε αποδέκτη την αντιπροσωπεία.

aristent
03-05-12, 13:40
Ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση.
Μήπως υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο επίσημο (εσωτερικό ή μη) έγγραφο της BMW ή έστω ο αριθμός ή η ημερομηνία της Οδηγίας περί ανάκλησης, το οποίο θα μπορούσαμε να επικαλεστούμε όταν θα πάμε το αυτοκίνητο στο service;
Ευχαριστούμε και πάλι για τις χρήσιμες πληροφορίες.

...oτι υπαρχoυν και μαλιστα εντυπο 280 σελιδων, ειναι 100% σιγουρο.thumb

....,αλλα "τα εν οίκω μη εν δημο" ......αυτο ισχυει παντου,.... ετσι και για την επισημη αντιπροσωπεια της BMW δεν φανταζομαι να μας "δωσει" τα εσωτερικα της εγγραφα για κοινοποιηση,αλλα τουλαχιστον να τηρησει τα διατεταγμενα απο την "μαμα" εταιρεια.thumb

alexm
03-05-12, 14:05
Σήμερα που πήγα σε επίσημο αντιπρόσωπο για έλεγχο 60000 Km, τον ρώτησα για την καμπάνια, και μου είπε ότι ισχύει, αλλά σε οχήματα κατασκευής εως 2008. Έβαλε το αυτοκίνητο στο διαγνωστικό, και μου είπε ότι δε με βάζει σύμφωνα με τον αριθμό πλαισίου στην καμπάνια. Το δικό μου είναι κατασκευής 6/2009, και μου είχε κάψει 1 πολ/στη στις 47000 Km. Τελικά επειδή τότε δεν τους είχα αλλάξει όλους, τους παραγγείλαμε τώρα. Ο κωδικός πλέον 935 δεν πρέπει να ξαναφορεθεί, ή θα τοποθετούνται και οι 2 κωδικοί στα οχήματα ανάλογα με το έτος κατασκευής? Το αυτοκίνητο το δικό μου είναι Ε92 320.

Εως τον 2/09 αναφερει η καμπανια......thumb
Δεν θα ξανατοποθετηθει ο κωδικος 935 ασχετα με το ετος κατασκευης,ο κωδικος αυτος για την bmw θα υπαρχει μεχρι να αλλαχθουν ολοι αυτοι η πολλα/στες με καινουργιους με τον νεο κωδικο.
Μολις ξεμπερδεψουν με τα μοντελα κατασκευης 07-08,λογικα θα ερθει η επομενη καμπανια που θα αφορα μοντελα 09-10,αφου και αυτα τον παλιο κωδικο φορανε απο το εργοστασιο.

Η αλλαγη των πολλα/στων που θα κανεις, ειναι με χρεωση σου;

alexm
03-05-12, 14:11
Ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση.
Μήπως υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο επίσημο (εσωτερικό ή μη) έγγραφο της BMW ή έστω ο αριθμός ή η ημερομηνία της Οδηγίας περί ανάκλησης, το οποίο θα μπορούσαμε να επικαλεστούμε όταν θα πάμε το αυτοκίνητο στο service;
Ευχαριστούμε και πάλι για τις χρήσιμες πληροφορίες.

Δεν υπαρχει λογος να εχεις καποιο εγγραφο,εαν ειναι κατασκευη 07-08 πηγαινεις και τους ρωτας εαν εισαι στην μεσα στην καμανια,εξαλου δεν εχει λογο το σερβις να μην το κανει αφου πληρωνεται για αυτην την εργασια....thumb

antoniskrg
03-05-12, 14:30
Εως τον 2/09 αναφερει η καμπανια......thumb
Δεν θα ξανατοποθετηθει ο κωδικος 935 ασχετα με το ετος κατασκευης,ο κωδικος αυτος για την bmw θα υπαρχει μεχρι να αλλαχθουν ολοι αυτοι η πολλα/στες με καινουργιους με τον νεο κωδικο.
Μολις ξεμπερδεψουν με τα μοντελα κατασκευης 07-08,λογικα θα ερθει η επομενη καμπανια που θα αφορα μοντελα 09-10,αφου και αυτα τον παλιο κωδικο φορανε απο το εργοστασιο.

Η αλλαγη των πολλα/στων που θα κανεις, ειναι με χρεωση σου;

Δεν ξέρω αν θα μου τους χρεώσει. Έτσι και αλλιώς ήθελα να τους αλλάξω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο! Δηλ. θα πρέπει να κοιτάξω να έχουν τον κωδικό 777 ? Αν είναι πάλι 935 να μην το δεχτώ έτσι?

S8N
03-05-12, 15:02
Ωραίες δουλειές μας άνοιξαν ο Άρης και ο Αλέξης. Πρέπει δηλαδή να πάω σπίτι, να αφαιρέσω το καπάκι, να βγάλω έναν έναν τους πολλαπλασιαστές και να εξακριβώσω αν είναι οι 935 ή οι 777.

Την άλλη ανάκληση με τον πόλο της μπαταρίας την έχει κάνει κανείς? Σας έχουν πάρει τηλέφωνο? Περίφημο after sales η BMW Hellas. Καλά, το άλλο δεν το σχολιάζω καν: Κοντεύει να παλιώσει η F10 και θυμήθηκαν ανακλήσεις στην Ε60.

alexm
03-05-12, 15:07
Δεν ξέρω αν θα μου τους χρεώσει. Έτσι και αλλιώς ήθελα να τους αλλάξω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο! Δηλ. θα πρέπει να κοιτάξω να έχουν τον κωδικό 777 ? Αν είναι πάλι 935 να μην το δεχτώ έτσι?

Εαν δεν εχεις προβλημα αυτη την στιγμη και η αλλαγη ειναι με εξοδα δικα σου,δεν εχεις λογο να το κανεις,οταν και εφοσον παρουσιαστει προβλημα το κοιτας,μπορει τοτε να ειναι η αλλαγη δωρεαν.

alexm
03-05-12, 15:38
Ωραίες δουλειές μας άνοιξαν ο Άρης και ο Αλέξης. Πρέπει δηλαδή να πάω σπίτι, να αφαιρέσω το καπάκι, να βγάλω έναν έναν τους πολλαπλασιαστές και να εξακριβώσω αν είναι οι 935 ή οι 777.

Την άλλη ανάκληση με τον πόλο της μπαταρίας την έχει κάνει κανείς? Σας έχουν πάρει τηλέφωνο? Περίφημο after sales η BMW Hellas. Καλά, το άλλο δεν το σχολιάζω καν: Κοντεύει να παλιώσει η F10 και θυμήθηκαν ανακλήσεις στην Ε60.

Μην παιδευεσαι,τον παλιο κωδικο εχεις,εκτος εαν εκανες την αλλαγη προσφατα.
Η ανακληση του πολου....:whistle:,αφορα 1.300.000 οχηματα σε ολον το κοσμο,ενα μικρο πλαστικο στην βαση του αρνητικου πολου αλλαζουν και η bmw Hellas τα περιμενει.
Αντι να ανοιξεις το εμπρος καπο για να δεις τους πολλα/στες,δεν ανοιγεις το πισω μην δεις αυτο......:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
Ελα πλακιτσα,καμια σχεση με την καμπανια η φωτο....thumb

Stathis
03-05-12, 15:43
καμια ανακληση σε αουντι και vw εχει ρε αλεξη? εχε το νου σου ρε φιλε. :whistle::th_Laie_67-1:

S8N
03-05-12, 15:51
καμια ανακληση σε αουντι και vw εχει ρε αλεξη? εχε το νου σου ρε φιλε. :whistle::th_Laie_67-1:

Μπα, ανάκληση σε ολόκληρο αυτοκίνητο δεν παίζει!

Stamatis
03-05-12, 15:57
καμια ανακληση σε αουντι και vw εχει ρε αλεξη? εχε το νου σου ρε φιλε. :whistle::th_Laie_67-1:

για τα A6 Allroad υπάρχει οδηγία ανακύκλωσης.
μείνε μακρυά απο συνεργεία, θα το πάρεις σε κύβο.

Stathis
03-05-12, 16:01
καλα πειτε οτι κακια θετε.
προκαλω δημοσια οποιο πενβε θελει εως 2999 κυβικα (ατμοσφαιρα), σταση 400...
να δουμε ποιος ειναι για ανακυκλωση... χεχεχεχε

Z4 DCT
03-05-12, 16:04
για τα A6 Allroad υπάρχει οδηγία ανακύκλωσης.
μείνε μακρυά απο συνεργεία, θα το πάρεις σε κύβο.

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

S8N
03-05-12, 16:18
καλα πειτε οτι κακια θετε.
προκαλω δημοσια οποιο πενβε θελει εως 2999 κυβικα (ατμοσφαιρα), σταση 400...
να δουμε ποιος ειναι για ανακυκλωση... χεχεχεχε

Με 318is ανοίγεις? :original:

Stathis
03-05-12, 16:20
αν πατησει με το υγραεριο να το σκεφτω...:D

Stamatis
03-05-12, 16:21
καλα πειτε οτι κακια θετε.
προκαλω δημοσια οποιο πενβε θελει εως 2999 κυβικα (ατμοσφαιρα), σταση 400...
να δουμε ποιος ειναι για ανακυκλωση... χεχεχεχε
Αν και βγαίνουμε οφ τοπικ και ζητάω συγνώμη απο τους συμμετέχοντες,
η πρόκληση γίνεται δεκτή.
Ακούω τόπο και ώρα.

- ας σηκωθεί νέο θρεντ αν είναι δυνατόν-

Stathis
03-05-12, 16:30
φαναρι αμαρουσιου (στη στροφη) μεχρι φαναρι κατ.
δεν με συμφερει στην ανηφορα γιατι εισαι ελαφρυτερος, αλλα δε βαριεσαι εχεις και πιο λιγα αλογα οποτε θα ειμαστε ισοδυναμοι.
αν θελει ερχεται και ο κατσαραιος να σας ραψω ντουμπλ φας...

Stamatis
03-05-12, 16:33
φαναρι αμαρουσιου (στη στροφη) μεχρι φαναρι κατ.
δεν με συμφερει στην ανηφορα γιατι εισαι ελαφρυτερος, αλλα δε βαριεσαι εχεις και πιο λιγα αλογα οποτε θα ειμαστε ισοδυναμοι.
αν θελει ερχεται και ο κατσαραιος να σας ραψω ντουμπλ φας...
Εχει κανείς κανα ζευγάρι λάστιχα της προκοπής φορεμένα σε 17άρες να μου τα δανείσει για μισή ώρα?
τα πισινά μου είναι Γ Τ Π καβάλα.

Δε βαριέσαι, έτσι όπως είναι, δεν με νοιάζει.
και να μην βγώ μπροστά, θα γράψω πάντες για 400 μέτρα.
Να γίνει.

Stathis
03-05-12, 16:35
επ! μην αρχισουμε τα φαουλ απο τωρα.
δανεζικα λαστιχα, δανεζικα ζουμια, δανεζικα σαλιγκαρια.
δεν εχει τετοια, ο καθενας παταει οπως ειναι και με οτι εχει.

Stamatis
03-05-12, 16:36
εντάξει ρε απλά άσε κενό μια λωρίδα μη μου φύγει και ψαχνόμαστε.
Αντε μετά να εξηγήσεις στην ασφαλιστική πως σε χτύπησα με τον κώλο στην ευθεία.

Stathis
03-05-12, 16:38
δεν προκειται να γινει αυτο...
να φιληθειτε με τον κατσαραιο, ισως.
θα βαλω καμερα στο πισω τζαμι να σας γραψει... :)

Andri
03-05-12, 16:55
Πας με το κλειδι σου σε ενα επισημο σερβις και μαθαινεις τα παντα!!!!!!
Ναι και εγώ αυτό σκέφτηκα αρχικά αλλά είδα πιο πάνω ότι κάναν ότι δεν ξέρανε σε μερικές αντιπροσωπίες? Τέσπα το Σάββατο θα περάσω μία βόλτα αφού θα ανέβω Λάρισα έτσι και αλλιώς (αντιπροσωπεία αγοράς)...

alexm
03-05-12, 17:06
καμια ανακληση σε αουντι και vw εχει ρε αλεξη? εχε το νου σου ρε φιλε. :whistle::th_Laie_67-1:

Σταθη,ανακληση μονο για αudi δεν βρηκα,εχει πολλες ομως για VW-SEAT-AUDI-SKODA...:whistle::th_Laie_67-1:



https://www.automd.com/recall/audi_m/

Stathis
03-05-12, 17:21
Σταθη,ανακληση μονο για αudi δεν βρηκα

ειδατε που σας τα ελεγα, θηρια αξιοπιστιας...:thumbsup:

aristent
03-05-12, 20:45
Ναι και εγώ αυτό σκέφτηκα αρχικά αλλά είδα πιο πάνω ότι κάναν ότι δεν ξέρανε σε μερικές αντιπροσωπίες? Τέσπα το Σάββατο θα περάσω μία βόλτα αφού θα ανέβω Λάρισα έτσι και αλλιώς (αντιπροσωπεία αγοράς)...

....δεν ξερω για τις αλλες,αλλα στη Λαρισα ετσι εγινε με εμενα,.....

Andri
04-05-12, 18:29
....δεν ξερω για τις αλλες,αλλα στη Λαρισα ετσι εγινε με εμενα,.....
Δλδ αν πάω τη Δευτέρα δεν θα βγάλω άκρη ?? :( Μόνο λάδια με βλέπω να αλλάζω.... :Ρρ On road to Larissa City ;)

aristent
04-05-12, 18:37
Δλδ αν πάω τη Δευτέρα δεν θα βγάλω άκρη ?? :( Μόνο λάδια με βλέπω να αλλάζω.... :Ρρ On road to Larissa City ;)

Δεν νομιζω να σου πουν ψεματα, εαν οντως το οχημα σου ειναι στη λιστα με τις ανακλησεις..... απλα μην περιμενεις να στο πουνε αυτοι,μαλλον να το αποφυγουν θελουν λογο ελειψης ανταλλακτικων....αλλο λογο δεν καταλαβαινω για να μην το κανουνε,αφου ετσι κι αλλιως πληρωνονται απο την BMW για την εργασια τους!!!!

...μακαρι να μου στελνανε και εμενα 1,000-2,000 πελατες να τους παρω απο 80-100ευρω!!!...για 30λεπτα δουλειας!!!

E46 POWER
04-05-12, 23:22
γιατι μπορει να τα βαζουν μετα τον αποδεκτο χρονο της ανακλησης και εφοσον τεκμηριωθει οτι αλλαχτηκαν χωρις να φανε μιση ωρα!!!! καποια μαγκια θα εχει δεν μπορει!

Samaro
05-05-12, 08:01
Δεν νομιζω να σου πουν ψεματα, εαν οντως το οχημα σου ειναι στη λιστα με τις ανακλησεις..... απλα μην περιμενεις να στο πουνε αυτοι,μαλλον να το αποφυγουν θελουν λογο ελειψης ανταλλακτικων....αλλο λογο δεν καταλαβαινω για να μην το κανουνε,αφου ετσι κι αλλιως πληρωνονται απο την BMW για την εργασια τους!!!!

...μακαρι να μου στελνανε και εμενα 1,000-2,000 πελατες να τους παρω απο 80-100ευρω!!!...για 30λεπτα δουλειας!!!

Αρη, όταν βγεί ανάκληση ανταλακτικού, τα εξουσιοδοτημενα συνεργεία δεν έχουν λόγο να αποκρύψουν το γεγονός απο τον πελάτη τους.
Στην περίπτωση μάλιστα που δεν έχουν διαθέσιμο ανταλακτικό, σημειώνουν την ημέρα που ο πελάτης έφερε το αυτοκίνητο για επισκευή και τον ειδοποιούν μόλις παραλάβουν νέο ανταλακτικό.

Ομως τα προς αντικατάσταση (λόγω ανάκλησης )ανταλακτικά, είναι συνήθως απο το στοκ εμπόρευμα του συνεργείου.

Ετσι, όταν το συνεργείο τοποθετήσει το δικό του ανταλλακτικό στον πελάτη, ενημερώνει τη μαμά εταιρία για την εγγύηση και εκείνη τον πληρώνει :

α) Για το ανταλλακτικό με την τιμή αγοράς + ΦΠΑ (κόστος)που του το είχε πουλήσει.
β) Για την εργασία, με την συμφωνημένη εργατοώρα που έιναι αρκετά χαμηλότερη βέβαια αυτής που χρεώνεται στους πελάτες λιανικής !

Απο τα πιο πάνω προκύπτουν τα εξής :
- Οταν το συνεργείο δεν έχει επαρκές απόθεμα ανταλλακτικών,(πχ έχει ένα, δύο) τα κρατάει για να τα δώσει με κέρδος σε πελάτη εκτός εγγύησης.
- Το αυτοκίνητο του πελάτη σε εγγύηση, επισκευάζεται σε νεκρό χρόνο,(οταν οι μηχανικοί δεν θα έχουν δουλειά) επειδή η αξία εργατοώρας εγγύησης είναι μικρότερη !

:original:

aristent
05-05-12, 08:09
Αρη, όταν βγεί ανάκληση ανταλακτικού, τα εξουσιοδοτημενα συνεργεία δεν έχουν λόγο να αποκρύψουν το γεγονός απο τον πελάτη τους.
......

..αυτο πιστευα και εγω.....

.... μεχρι που πηγα για την βλαβη του δικου μου πολλαπλασιαστη και δεν με ενημερωσε κανεις οτι υπαρχει ανακληση!!!:thumbsdown:

Samaro
05-05-12, 08:29
Υπάρχουν και μ@κ@κες !!

Andri
07-05-12, 02:10
Δεν νομιζω να σου πουν ψεματα, εαν οντως το οχημα σου ειναι στη λιστα με τις ανακλησεις..... απλα μην περιμενεις να στο πουνε αυτοι,μαλλον να το αποφυγουν θελουν λογο ελειψης ανταλλακτικων....αλλο λογο δεν καταλαβαινω για να μην το κανουνε,αφου ετσι κι αλλιως πληρωνονται απο την BMW για την εργασια τους!!!!

...μακαρι να μου στελνανε και εμενα 1,000-2,000 πελατες να τους παρω απο 80-100ευρω!!!...για 30λεπτα δουλειας!!!

Αύριο θα φανεί που θα πάω πρωί πρωί στην αντιπροσωπεία και ελπίζω ο ηλεκτρολόγος που είπες(τυχαίνει να το ξέρω) να βοηθήσει την κατάσταση αν όντως ισχύει ανάκληση και για μένα αν και είδα πριν ότι αναφέρεται μέχρι 2/09 ενώ το e92 μου είναι 4/09 ...θα δείξει...αλλιώς λαδάκια μόνο και έτοιμος μέχρι να μου ανάψουν τα λαμπάκια και να τρέχω να πληρώνω (πάλι σαν τον άσσο)
Μόνο πολ/στες θέλουν αλλαγή? Είδα και κάτι για μπεκ..Για ποια μοντέλα ισχύει?

Andri
07-05-12, 12:02
Μόλις γύρισα από την αλλαγή λαδιών-φίλτρου, μου είπαν πως δεν έχει έρθει ακόμα ανάκληση για το δικό μου αλλά λογικά θα έρθει με την επόμενη που θα τους έρθει...Μου φάνηκε πως δεν πήγε να μου κρύψουν κάτι (τον έναν τον γνωρίζω κάπως) ...Θα δείξει με το αν χτυπήσει το τηλ μου και μου πούνε έλα για αλλαγή...

aristent
07-05-12, 16:05
Μόλις γύρισα από την αλλαγή λαδιών-φίλτρου, μου είπαν πως δεν έχει έρθει ακόμα ανάκληση για το δικό μου αλλά λογικά θα έρθει με την επόμενη που θα τους έρθει...Μου φάνηκε πως δεν πήγε να μου κρύψουν κάτι (τον έναν τον γνωρίζω κάπως) ...Θα δείξει με το αν χτυπήσει το τηλ μου και μου πούνε έλα για αλλαγή...

...ισως εισαι τυχερος και εχεις ηδη τους νεους πολλαπλασιαστες πανω στο οχημα σου λογο της νεοτερης ημερ.παραγωγης,οποτε δεν χρειζεις αλλαγης τους.thumb

....και ακομα καλυτερα ισως εχεις και τα νεα μπεκ .....δυστυχως και αυτα σε καποιες σειρες παραγωγης,βρεθηκαν ακαταλληλα και πρεπει να αντικαταστασθουν!!!:thumbsdown:

Θα ηταν ευχης εργο να μαθαιναμε ακριβως τι λεει η "μαμα" εταιρεια απο Γερμανια στην εδω επισημη BMW Hellas.........αφου δεν υπαρχει επισημη ενημερωση για τους πελατες της, παρα μονο η καμπανια που εσταλει στους επισημους επισκευαστες....


....αλλα μαλλον θα πρεπει να συμβιβαστουμε με το ασχημο συναισθημα και την ταλαιπωρια να μενεις απο μοτερ στην μεση του δρομου!!!:thumbsdown:

Andri
08-05-12, 13:31
...ισως εισαι τυχερος και εχεις ηδη τους νεους πολλαπλασιαστες πανω στο οχημα σου λογο της νεοτερης ημερ.παραγωγης,οποτε δεν χρειζεις αλλαγης τους.thumb

....και ακομα καλυτερα ισως εχεις και τα νεα μπεκ .....δυστυχως και αυτα σε καποιες σειρες παραγωγης,βρεθηκαν ακαταλληλα και πρεπει να αντικαταστασθουν!!!:thumbsdown:

Θα ηταν ευχης εργο να μαθαιναμε ακριβως τι λεει η "μαμα" εταιρεια απο Γερμανια στην εδω επισημη BMW Hellas.........αφου δεν υπαρχει επισημη ενημερωση για τους πελατες της, παρα μονο η καμπανια που εσταλει στους επισημους επισκευαστες....


....αλλα μαλλον θα πρεπει να συμβιβαστουμε με το ασχημο συναισθημα και την ταλαιπωρια να μενεις απο μοτερ στην μεση του δρομου!!!:thumbsdown:
4ος του 09 είναι οπότε δεν νομίζω να φοράω τους 777 για να μην μου βγάλει πρόβλημα...
όσο για τα μπεκ ρώτησα και για τον άσσο (2ος του 09) (έβγαλε ήδη πρόβλημα στους πολ/πλες αλλά το πλήρωσα από την τσέπη μου-δεν είχε έρθει ανάκληση τότε) Αλλά δεν μου είπαν κάτι...
ΑΝ χρειάζονται αλλαγή(και πάνε να το κρύψουν-ή δεν ενημερώθηκε ο υπολογιστής τους(λίγο απίθανο βέβαια) ) πως το ελέγχω για να μην πάθω κάτι στη μέση του πουθενά είτε εγώ με το 3αρι είτε ο αδερφός μου με τον άσσο?

aristent
08-05-12, 16:36
......
ΑΝ χρειάζονται αλλαγή(και πάνε να το κρύψουν-ή δεν ενημερώθηκε ο υπολογιστής τους(λίγο απίθανο βέβαια) ) πως το ελέγχω για να μην πάθω κάτι στη μέση του πουθενά είτε εγώ με το 3αρι είτε ο αδερφός μου με τον άσσο?

....ΑΓΝΩΣΤΟ!!!!

....εαν καποιος απο το φορουμ ειναι επισημος επισκευαστης, θα μπορουσε, εαν ηθελε, να μας πει τι ακριβως ισχυει ........


....εγω οτι εμαθα, οπως το εχω γραψει και αρχικα,το εμαθα απο τον Αλεξη(alexm) απο Πατρα και εκεινος φυσικα με τη σειρα του απο επισημο ντηλερ/επισκευαστη.....και η αληθεια ειναι οτι μου ειπε αρκετα πραγματα που αφορουν το δικο μου οχημα,οποτε δεν μπορω να πω τι ισχυει για ολους......

.....ειπα να τα κανω με τη σειρα που πρεπει και ετσι περιμενω τηλ/μα(απο εχτες Δευτερα μου ειπαν οτι θα επικοινωνουσαν....σημερα Τριτη τιποτα!!!... και ακομη περιμενω.....) απο την εδω αντιπροσωπεια ,για το ραντεβου της αντικαταστασης και να μαθω επιπλεον οτι μπορω για το θεμα.....

Εαν ο Αλεξης, που εχει καποια "προσβαση" ,μπορει να μας πει περισσοτερα, θα ηταν πολυ χρησιμο.thumb

Andri
08-05-12, 18:38
....ΑΓΝΩΣΤΟ!!!!

....εαν καποιος απο το φορουμ ειναι επισημος επισκευαστης, θα μπορουσε, εαν ηθελε, να μας πει τι ακριβως ισχυει ........


....εγω οτι εμαθα, οπως το εχω γραψει και αρχικα,το εμαθα απο τον Αλεξη(alexm) απο Πατρα και εκεινος φυσικα με τη σειρα του απο επισημο ντηλερ/επισκευαστη.....και η αληθεια ειναι οτι μου ειπε αρκετα πραγματα που αφορουν το δικο μου οχημα,οποτε δεν μπορω να πω τι ισχυει για ολους......

.....ειπα να τα κανω με τη σειρα που πρεπει και ετσι περιμενω τηλ/μα(απο εχτες Δευτερα μου ειπαν οτι θα επικοινωνουσαν....σημερα Τριτη τιποτα!!!... και ακομη περιμενω.....) απο την εδω αντιπροσωπεια ,για το ραντεβου της αντικαταστασης και να μαθω επιπλεον οτι μπορω για το θεμα.....

Εαν ο Αλεξης, που εχει καποια "προσβαση" ,μπορει να μας πει περισσοτερα, θα ηταν πολυ χρησιμο.thumb

Αλέξη(alexm) δώσε μας φώτα να μην μας φορτώσουν κανένα βράδυ... :thnx: :thnx:

gnx
14-05-12, 21:08
To σάββατο, και σημερα, μου εμφανιστηκαν τα συμπτώματα στον άσσο.

https://bmwfans.info/parts/catalog/E88/Cabrio/Europe/120i-N43/LHD/N/2008/february/browse/engine_electrical_system/ignition_coil_spark_plug/

https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=UM51&mospid=50765&btnr=12_1417&hg=12&fg=05

Εδώ όμως δείχνει τον -935 σαν τελευταιο μοντέλο. Τον 777 τον εχει κανενας πουθενά τυπωμένο;

Andri
14-05-12, 23:11
Μου είπε ο αδερφός μου που τους άλλαξε και τους 4 εκτός εγγύησης και προ ανάκλησης δλδ τα πλήρωσε από την τσέπη του πως πάλι ουσιαστικά 935 βάλανε πάλι αλλά αντι για 1 κάπου έγραφε 2 σαν σειρά κάτι τέτοιο...Δεν ξέρω αν ούτε αυτή η αλλαγή απέδωσε καρπούς στην εταιρία και έβγαλε μετά τους 777 και υπάρχει σαν καθαρό code...Ελπίζω να μην ισχύει το 2το και πληρώνει πάλι....

gnx
15-05-12, 08:57
Σήμερα το πρωι πήγα στο Σπανό και τους ειπα οτι το αμαξι τις τελευταιες τρεις μέρες ρεταρει/αναβοσβήνει η ένδειξη κινητήρα, και οτι λογικά είναι πολλαπλασιαστές.

Μου λένε ότι υπάρχει καμπάνια για συγκεκριμενες χρονολογιες. Ειδαν οτι και το δικο μου είναι σε αυτά, τους λέω ότι ενημερώθηκα ότι οι παλιοί -935 αλλάζουν με καινούργιους -777, -477 μου ανταπαντά ο τεχνικός, τον ρώτησα εάν εχει στοκ καινούργιους, μου είπε ότι εχει, άλλαξα και μπουζί επί τη ευκαιρία, σε μία ώρα είχα φύγει.

Είδωμεν.

Z4 DCT
15-05-12, 09:05
Σήμερα το πρωι πήγα στο Σπανό και τους ειπα οτι το αμαξι τις τελευταιες τρεις μέρες ρεταρει/αναβοσβήνει η ένδειξη κινητήρα, και οτι λογικά είναι πολλαπλασιαστές.

Μου λένε ότι υπάρχει καμπάνια για συγκεκριμενες χρονολογιες. Ειδαν οτι και το δικο μου είναι σε αυτά, τους λέω ότι ενημερώθηκα ότι οι παλιοί -935 αλλάζουν με καινούργιους -777, -477 μου ανταπαντά ο τεχνικός, τον ρώτησα εάν εχει στοκ καινούργιους, μου είπε ότι εχει, άλλαξα και μπουζί επί τη ευκαιρία, σε μία ώρα είχα φύγει.

Είδωμεν.

Γιωργο.....εχεις χρονολογίες που τρέχει η καμπάνια??, μπορεις να ρωτησεις??

aristent
21-06-12, 14:01
....τελικα πηρα εγω τηλεφωνο στην αντιπροσωπεια και εκλεισα ραντεβου για την επομενη Τεταρτη, για την αλλαγη στους πολλαπλασιαστες και τον πολο....

....προφανως τοσο καιρο "ερχονται-φευγουν" οι νεοι πολλαπλασιαστες....η λιστα για αντικατασταση ειναι τεραστια και οποιος παει για σερβις, του γινεται η αντικατασταση.....οι υπολοιποι σε αναμονη...

Ο υπευθυνος του συνεργειου (Κωστας) μου ειπε οτι ξερει οτι γραφω στο φορουμ μας(πιθανον να τα διαβαζει η του να του τα λενε....)και ειδικα για το συγκεκριμενο θεμα,......αλλα τι να κανουμε φιλε Κωστα???.....ειναι δυναμη το να επικοινωνουμε τοσοι ανθρωποι εδω μεσα, που περα απο την διασκεδαση μας ,καταληγει να εχει αποτελεσματα για το καλο μας.thumb

ΥΣ....τελικα ο Κωστας συμφωνησε οτι θα κανουμε καποια εργασια αξιας 80ευρω(αντικατασταση υγρα φρενων/ σωληνακια φρενων&εξαερωση με GT1) Δωρεαν για να πατσισουμε τα 80 ευρω που πληρωσα για εργασια που δεν επρεπε να πληρωσω την προηγουμενη φορα,.....ιδωμεν λοιπον την Τεταρτη!!!!:thumbsup:

m-power_01
21-06-12, 14:06
....τελικα πηρα εγω τηλεφωνο στην αντιπροσωπεια και εκλεισα ραντεβου για την επομενη Τεταρτη, για την αλλαγη στους πολλαπλασιαστες και τον πολο....

....προφανως τοσο καιρο "ερχονται-φευγουν" οι νεοι πολλαπλασιαστες....η λιστα για αντικατασταση ειναι τεραστια και οποιος παει για σερβις, του γινεται η αντικατασταση.....οι υπολοιποι σε αναμονη...

Ο υπευθυνος του συνεργειου (Κωστας) μου ειπε οτι ξερει οτι γραφω στο φορουμ μας(πιθανον να τα διαβαζει η του να του τα λενε....)και ειδικα για το συγκεκριμενο θεμα,......αλλα τι να κανουμε φιλε Κωστα???.....ειναι δυναμη το να επικοινωνουμε τοσοι ανθρωποι εδω μεσα, που περα απο την διασκεδαση μας ,καταληγει να εχει αποτελεσματα για το καλο μας.thumb

ΥΣ....τελικα ο Κωστας συμφωνησε οτι θα κανουμε καποια εργασια αξιας 80ευρω(αντικατασταση υγρα φρενων/ σωληνακια φρενων&εξαερωση με GT1) Δωρεαν για να πατσισουμε τα 80 ευρω που πληρωσα για εργασια που δεν επρεπε να πληρωσω την προηγουμενη φορα,.....ιδωμεν λοιπον την Τεταρτη!!!!:thumbsup:

Προς τιμήν του είναι του κ.Κώστα που διαβάζει ή που ενημερώνεται και φροντίζει να ευχαριστήσει του πελάτες του.

Andri
21-06-12, 14:07
Άρη έχουμε κανένα νεότερο για τις χρονολογίες των Ν43 που ήρθε η ανάκληση?
Περιμένω και τη δική μου κάποια στιγμή...

aristent
21-06-12, 14:09
Προς τιμήν του είναι του κ.Κώστα που διαβάζει ή που ενημερώνεται και φροντίζει να ευχαριστήσει του πελάτες του.

ακριβως!!!thumb


Άρη έχουμε κανένα νεότερο για τις χρονολογίες των Ν43 που ήρθε η ανάκληση?
Περιμένω και τη δική μου κάποια στιγμή...

Υπομονη,την Τεταρτη θα μαθω περισσοτερα.thumb

Andri
21-06-12, 14:22
Υπομονη,την Τεταρτη θα μαθω περισσοτερα.thumb

Θα περιμένω ενημέρωση για τις χρονολογίες που αναφέρεται η ανάκληση thumb :thanks:

S8N
21-06-12, 15:38
Σήμερα το μεσημέρι με πήραν κι εμένα. Μπαίνω Δευτέρα για πολλαπλασιαστες και καλώδιο ρεύματος. Και λαδια-φίλτρο λαδιου-μπουζι. Να δούμε πόσο θα τσούζει, αυτή τη φορά δεν πρόλαβα να πάρω και λάδια απ' έξω.

Andri
21-06-12, 15:40
Να δούμε πόσο θα τσούζει, αυτή τη φορά δεν πρόλαβα να πάρω και λάδια απ' έξω.

Μπορείς αν είναι εύκολο να παραθέσεις link για λάδια από έξω? :thanks:

S8N
21-06-12, 15:42
Θα σου στείλω μόλις πάω στο γραφείο, σε μισή ωρίτσα. Γράφω από κινητό.

Lambros46
21-06-12, 15:44
Μπορείς αν είναι εύκολο να παραθέσεις link για λάδια από έξω? :thanks:

https://www.ebay.de/itm/BMW-Motorol-5W-40-7X1-Ltr-5W40-Super-Power-Leichtlauf-/180569203317?pt=Autopflege_Wartung&hash=item2a0ac36275

Andri
21-06-12, 15:49
https://www.ebay.de/itm/Castrol-EDGE-Formula-RS-0W-40-5-Liter-0W40-Motorol-/170547835058?pt=Autopflege_Wartung&hash=item27b57170b2#ht_3917wt_932
Έχουν διαφορά τα formula rs με τα edge sport?

Andri
21-06-12, 15:50
Θα σου στείλω μόλις πάω στο γραφείο, σε μισή ωρίτσα. Γράφω από κινητό.
οκ:thanks:

S8N
21-06-12, 16:20
Ορίστε το link για τα δικά μου:

https://www.ebay.de/itm/Original-BMW-Motorol-5W30-LL-04-12X1-Liter-5W-30-/180569201691?pt=Autopflege_Wartung&hash=item2a0ac35c1b

Andri
21-06-12, 16:36
Από τον ίδιο βλέπω αγοράζετε !
Εντυπώσεις? Βλέπω πως έχουν σχεδόν μισή τιμή τα λάδια !
Στα 0-40 ξέρει κανείς διαφορά σε edge και formula rs? (τα edge ήξερα μόνο -και βάζω)

S8N
21-06-12, 17:02
Από τον ίδιο βλέπω αγοράζετε !
Εντυπώσεις? Βλέπω πως έχουν σχεδόν μισή τιμή τα λάδια !
Στα 0-40 ξέρει κανείς διαφορά σε edge και formula rs? (τα edge ήξερα μόνο -και βάζω)

Η Castrol τα 'χει κάνει σκατά με τις ονομασίες, αλλά μόνο αν έχεις //Μ αξίζει ν' ασχοληθείς.

Για την ιστορία:

1. Υπήρχε το castrol RS που ήταν εγκεκριμένο από τη BMW για τα μοτέρ Μ.
2. H castrol άλλαξε τη σύσταση του RS κι έπαψε να έχει την έγκριση της BMW (χαμηλότερος δείκτης αντοχής HTHS).
3. H CASTROL μετονόμασε το παλαιό RS σε TWS και η BMW ενέκρινε το TWS, εξακολουθώντας να μη συνιστά το νέο RS.
4. Με τον καιρό η CASTROL μετονόμασε το TWS σε EDGE και το νέο RS σε FORMULA RS.
5. Με τον καιρό η CASTROL μετονόμασε το FORMULA RS σε EDGE SPORT.

Andri
21-06-12, 17:04
Η Castrol τα 'χει κάνει σκατά με τις ονομασίες, αλλά μόνο αν έχεις //Μ αξίζει ν' ασχοληθείς.

Για την ιστορία:

1. Υπήρχε το castrol RS που ήταν εγκεκριμένο από τη BMW για τα μοτέρ Μ.
2. H castrol άλλαξε τη σύσταση του RS κι έπαψε να έχει την έγκριση της BMW (χαμηλότερος δείκτης αντοχής HTHS).
3. H CASTROL μετονόμασε το παλαιό RS σε TWS και η BMW ενέκρινε το TWS, εξακολουθώντας να μη συνιστά το νέο RS.
4. Με τον καιρό η CASTROL μετονόμασε το TWS σε EDGE και το νέο RS σε FORMULA RS.
5. Με τον καιρό η CASTROL μετονόμασε το FORMULA RS σε EDGE SPORT.

Δλδ το formula Rs που υπάρχει είναι ότι έχει μείνει stock αφού πλέον κυκλοφορεί το edge sport? :thumbsup:

S8N
21-06-12, 17:32
Δλδ το formula Rs που υπάρχει είναι ότι έχει μείνει stock αφού πλέον κυκλοφορεί το edge sport? :thumbsup:

Λογικά, ναι.

lefterishatzi
22-06-12, 14:23
Σήμερα έκανα κι εγώ την αλλαγή δωρεάν. Να ενημερώσω για όποιον ενδιαφέρεται για χρονολογίες εμένα είναι: 09/2007 E92 316i Coupé N43 Ευρώπη Αριστεροτίμονο N

aristent
27-06-12, 20:03
....αν και το εγραψα στο θρεντ για τα μπαξιματα,σημερα εκανα και εγω την αλλαγη των πολλαπλασιαστων και τον ελεγχο για τον πολο....ενα πλαστικο καλυμα ηταν που δεν εχριζε αλλαγης συμφωνα με τον Κωστα τον υπευθυνο του συνεργειου.

....οπως μου ειχε υποσχεθει ο Κωστας, δεν με χρεωσε για την εργασια αλλαγης σε υγρα φρενων και σωληνακια αλλα μονο την εργασια για αλλαγη σε πισω τακακια (54ευρω με φπα)για να πατσισουμε την χρεωση της προηγουμενης φορας που εγινε αλλαγη πολλαπλασιαστη με χρεωση εργασιας χωρις να εκτελεστει η καμπανια με δωρεαν εργασια και αντικατασταση με τους νεους.....
τα καλα ομως να λεγονται και ευχαριστω τον Κωστα που ηταν ΟΚ τελικα.
:thnx:

alexm
27-06-12, 22:31
....αν και το εγραψα στο θρεντ για τα μπαξιματα,σημερα εκανα και εγω την αλλαγη των πολλαπλασιαστων και τον ελεγχο για τον πολο....ενα πλαστικο καλυμα ηταν που δεν εχριζε αλλαγης συμφωνα με τον Κωστα τον υπευθυνο του συνεργειου.

....οπως μου ειχε υποσχεθει ο Κωστας, δεν με χρεωσε για την εργασια αλλαγης σε υγρα φρενων και σωληνακια αλλα μονο την εργασια για αλλαγη σε πισω τακακια (54ευρω με φπα)για να πατσισουμε την χρεωση της προηγουμενης φορας που εγινε αλλαγη πολλαπλασιαστη με χρεωση εργασιας χωρις να εκτελεστει η καμπανια με δωρεαν εργασια και αντικατασταση με τους νεους.....
τα καλα ομως να λεγονται και ευχαριστω τον Κωστα που ηταν ΟΚ τελικα.
:thnx:

Η καμπανια για τον πολο της μπαταριας, εγινε τελικα;

S8N
27-06-12, 22:32
Εγώ μπήκα μέσα τη Δευτέρα. Μου αντικατέστησαν το πλαστικό του πόλου και τους πολλαπλασιαστες. Με δική μου χρέωση έγινε το σέρβις αλλαγης λαδιών, φίλτρου λαδιού, φίλτρου αέρα και μικροφιλτρων ενώ ζήτησα να αντικατασταθούν και τα μπουζι. Εκαναν κι έναν δωρεάν τεχνικό έλεγχο σε όλο το αυτοκίνητο, κατά τον οποίο ανακαλυψαν και μια καμμένη ασφάλεια. Κατά τα αλλα, το βρήκαν λένε σε εξαιρετικη κατάσταση. Μου έλεγαν και μου επαναλάμβαναν για την ανάρτηση (ψαλιδια, σινεμπλοκ), ότι δεν παρουσιάζει καμία φθορά η τζόγο. Εντύπωση μου έκανε, τόσο ευαίσθητη είναι; Η έχουν δει πολλά τα μάτια τους;

S8N
27-06-12, 22:44
Ξέχασα να αναφέρω πως το παλαιό καπάκι του καλωδίου του πόλου είναι μαύρο, ενω το νέο λευκό.

giannis_compact
27-06-12, 22:47
Αρη ποσα χιλιομετρα εχει το αυτοκινητο? Εμενα μου εκανε εντυπωση ενα 520 Ε60 2,2 με 104.000 χιλιομετρα ενος φιλου που αναρτηση και γενικα ολο το μπροστινο συστημα ηταν διαλυμενα.

aristent
27-06-12, 22:54
Η καμπανια για τον πολο της μπαταριας, εγινε τελικα;

θεωρητικα ναι.....στην πραξη οχι....... εγινε απλα ενας οπτικος ελεγχος και δεν εχω προβλημα φθορας ,οποτε(συμφωνα με τον υπευθυνο....) δεν χρειζω αντικατασταση....

... ενα απλο πλαστικο καλυμμα ειναι.... εχει ενα τετοιο στο συρταρι του ο υπευθυνος και το δειχνει σε οποιον παει για την ανακληση....αλλα μεχρι στιγμης συμφωνα παντα μ'αυτα που μου ειπε,περασανε σχεδον 70 οχηματα και κανενα δεν εχρηζε αντικαταστασης....

Ποιος σ'ακουει τωρα.......:th_Laie_67-1: :hystericalbs1: :thumbsup:






θα ξαναπαω ετσι κι αλλιως γιατι δεν ειχαν αισθητηρα για τα πισω φρενα...οποτε οτι οδηγιες δωσεις θα κανω!!!:thumbsup:


Εγώ μπήκα μέσα τη Δευτέρα. Μου αντικατέστησαν το πλαστικό του πόλου και τους πολλαπλασιαστες. Με δική μου χρέωση έγινε το σέρβις αλλαγης λαδιών, φίλτρου λαδιού, φίλτρου αέρα και μικροφιλτρων ενώ ζήτησα να αντικατασταθούν και τα μπουζι. Εκαναν κι έναν δωρεάν τεχνικό έλεγχο σε όλο το αυτοκίνητο, κατά τον οποίο ανακαλυψαν και μια καμμένη ασφάλεια. Κατά τα αλλα, το βρήκαν λένε σε εξαιρετικη κατάσταση. Μου έλεγαν και μου επαναλάμβαναν για την ανάρτηση (ψαλιδια, σινεμπλοκ), ότι δεν παρουσιάζει καμία φθορά η τζόγο. Εντύπωση μου έκανε, τόσο ευαίσθητη είναι; Η έχουν δει πολλά τα μάτια τους;

καλα, πως "ανακαλυψαν" καμμενη ασφαλεια και εσυ δεν ειχες παρει ειδηση???.....και αντε εσυ δεν προσεξες κατι,δεν σου εβγαζε κανενα μηνυμα?

S8N
27-06-12, 23:17
Αρη ποσα χιλιομετρα εχει το αυτοκινητο? Εμενα μου εκανε εντυπωση ενα 520 Ε60 2,2 με 104.000 χιλιομετρα ενος φιλου που αναρτηση και γενικα ολο το μπροστινο συστημα ηταν διαλυμενα.

Περίπου 68.000 έχει. Το πήρα με 27.000 πριν 2 χρόνια. Το μόνο που έχω αλλάξει ειναι αμορτισερ και ελατήρια με σκληρότερα.



καλα, πως "ανακαλυψαν" καμμενη ασφαλεια και εσυ δεν ειχες παρει ειδηση???.....και αντε εσυ δεν προσεξες κατι,δεν σου εβγαζε κανενα μηνυμα?

Ήταν η ασφάλεια του αναπτήρα. Δεν καπνίζω, ούτε έχει τύχει να φροντίσω το κινητό εκεί...

alexm
27-06-12, 23:52
.. ενα απλο πλαστικο καλυμμα ειναι.... εχει ενα τετοιο στο συρταρι του ο υπευθυνος και το δειχνει σε οποιον παει για την ανακληση....αλλα μεχρι στιγμης συμφωνα παντα μ'αυτα που μου ειπε,περασανε σχεδον 70 οχηματα και κανενα δεν εχρηζε αντικαταστασης....

Ποιος σ'ακουει τωρα.......:th_Laie_67-1: :hystericalbs1: :thumbsup:



δεν εχω να πω τιποτα......:shok:, βασικα δεν ξερω εαν αυτο που περιγραφεις, ειναι για γελια ή για κλαματα......:whistle:

Υ.Γ: τα πλαστικα που του εχει στειλει η bmw για να αλλαξει δεν νομιζω να του χρησιμευσουν καπου, αλλα τα σωληναρια με αυτο του πρασινου χρωματος ζελε που του εχουν στειλει να βαλει μεσα στα πλαστικα, μπορει να τα χρησιμοποιησει για τα δοντια....., κατι σαν SENSIGEL thumb


https://www.pharmacy2go.gr/c/prontida-dontion-305/1857-sensigel-kataprauntiko-gel-gia-euaisteta-dontia

aristent
28-06-12, 00:01
οτι και να πεις εχεις δικιο......

....θα απαιτησω να γινει αντικατασταση και περασμα τζελ στην επομενη επισκεψη,δεν εχει λογο να το αρνηθει.thumb

Driver M
28-06-12, 00:15
....αν και το εγραψα στο θρεντ για τα μπαξιματα,σημερα εκανα και εγω την αλλαγη των πολλαπλασιαστων και τον ελεγχο για τον πολο....ενα πλαστικο καλυμα ηταν που δεν εχριζε αλλαγης συμφωνα με τον Κωστα τον υπευθυνο του συνεργειου.

....οπως μου ειχε υποσχεθει ο Κωστας, δεν με χρεωσε για την εργασια αλλαγης σε υγρα φρενων και σωληνακια αλλα μονο την εργασια για αλλαγη σε πισω τακακια (54ευρω με φπα)για να πατσισουμε την χρεωση της προηγουμενης φορας που εγινε αλλαγη πολλαπλασιαστη με χρεωση εργασιας χωρις να εκτελεστει η καμπανια με δωρεαν εργασια και αντικατασταση με τους νεους.....
τα καλα ομως να λεγονται και ευχαριστω τον Κωστα που ηταν ΟΚ τελικα.
:thnx:
54 ευρώ πήγε η εργασία για την αλλαγή των πίσω τακακιών συνονόματε?
Αν ναι, τότε συγνώμη αλλά είναι μεγάλο φαρμακείο.

spar@
28-06-12, 01:32
μια χαρα τιμη Αρη....θες να σου πω τιμολογιο ΕΚΚΑ σε σμαρτ??αχαχαχαχα
20ευρο αφαιρεση τροχων
27 ευρο αλλαγη τακακια
20ευρο τοποθετηση τροχων
10 ευρο ανταλλακτικα σπρει καθαρισμου
5 ευρο σαντουιτς μηχανικου λογω ωρας
3 ευρο φρεντο καπουτσινο μηχανικου
5 ευρο τοποθετηση παλαιων ανταλλακτικων σε καδο ανακυκλωσης
60ευρο τακακια πισω ανταλλακτικα
προσθεσε τα, πολλαπλασιασε τα x23% και αυτο προσθεσε το στη σουμα σου...
ετσι χρεωνει μια αντιπροσωπεια!

GiannisRob
28-06-12, 02:34
Αυτά δεν είναι τίποτα. Κάτσε να σου σκανάρω λογαριασμό 1200¤ για σέρβις στο ρημαδοβόλβο στην εδώ αντιπροσωπία να σου φύγει το τσερβέλο!

aristent
28-06-12, 07:27
54 ευρώ πήγε η εργασία για την αλλαγή των πίσω τακακιών συνονόματε?
Αν ναι, τότε συγνώμη αλλά είναι μεγάλο φαρμακείο.

....γι' αυτο το εγραψα,να δειτε τι χρεωνουν!!!!:ranting2:....πολλα μου φανηκαν και εμενα,αλλα τι να κανω?...αφου επρεπε να παω για τις ανακλησεις.....εδω ειναι που αρχιζει να φωναζει ο Αλεξης(και με το δικιο του) αφου ο πολος δεν εγινε τελικα!!!

S8N
28-06-12, 21:52
Λάδια, φίλτρο λαδιού, μικροφιλτρα καμπίνας (2), φίλτρο αερα, μπουζι και εργασία στοίχισαν 367 ευρώ σε μένα με 20% έκπτωση στα ανταλλακτικά και 15% στην εργασία.

aristent
28-06-12, 22:01
Λάδια, φίλτρο λαδιού, μικροφιλτρα καμπίνας (2), φίλτρο αερα, μπουζι και εργασία στοίχισαν 367 ευρώ σε μένα με 20% έκπτωση στα ανταλλακτικά και 15% στην εργασία.

δεν ειχες δικα σου λαδια?

S8N
28-06-12, 22:02
Αρουλη, ξέρω γιατί μου έριξες thanks. Γιατί επεσαν να σε φάνε για τα 54 ευρώ και ξαφνικά βρέθηκε ακόμη μεγαλύτερο θύμα!

S8N
28-06-12, 22:03
δεν ειχες δικα σου λαδια?

Τα έδωσα στον πατέρα μου και δεν πρόλαβα να παραγγείλω.

aristent
28-06-12, 22:04
Αρουλη, ξέρω γιατί μου έριξες thanks. Γιατί επεσαν να σε φάνε για τα 54 ευρώ και ξαφνικά βρέθηκε ακόμη μεγαλύτερο θύμα!

:hystericalbs1: :th_Laie_67-1: :hystericalbs1: τι μεγαλυτερο??? τεραστιο ΘΥΜΑ!!!

z3 2.2
28-06-12, 22:04
...ηθελα να 'ξερα τι θα λενε στους πελατες τους, οι αντιπροσωποι που προσφατα τους αλλαξαν τους πολλαπλασιαστες ????


αυτο πιστεψε με ειναι ενα μεγαλο προβλημα.

PANOS-E60
28-06-12, 22:06
Τα έδωσα στον πατέρα μου και δεν πρόλαβα να παραγγείλω.

δεν θυμάμαι να σε υιοθέτησα :whistle: :th_Laie_67-1:

S8N
28-06-12, 22:25
Ο,τι περίσσεψε από την δική σου παρτίδα, Πανο, το πήρε ο θείος της γυναίκας μου για το Χ3 του. Είμαστε πενβεδοοικογενεια βλέπεις!

gviti
13-11-12, 10:18
Παιδιά καλησπέρα,

Καταρχάς ένα μεγάλο ευχαριστώ που αναδείξατε αυτό το θέμα και είμαι σίγουρος πλέον οτι μπορώ να πιέσω το συνεργείο για να μου αλλάξει τους πολ/στές.

Όπως πολλοί από εσάς, έτσι και εγώ, με ένα Ν43 02/09 έχω ήδη ένα καμένο πολ/στη και το αυτοκίνητο έχει αρχίσει και ρετάρει ξανά :ranting2:

Όταν είχα πάει για την αλλαγή του καμένου πολ/στη μου είχαν αλλάξει εντός εγγύησης μόνο τον ένα (τον καμένο), ενώ οι υπόλοιποι 3 παρέμειναν οι παλιοί.

Μπορώ να ζητήσω να μου αλλάξουν τώρα και τους 4 (3 παλιούς και 1 καινούριο) με τη λογική οτι μιας και οι 3 από τους 4 είναι προβληματικοί, αυτό έχει επιβαρύνει και τον 1 μη προβληματικό;

Ευχαριστώ

bimmerm
13-11-12, 12:22
στους αλλαζουν ολους ακομα και τον εναν που εβαλες και αλλαζεις και τα μπουζι οπωσδηποτε...για τα μπουζι δεν ξερω αν πληρωνεις ,για τα αλλα δεν δινεις τιποτα.

aristent
13-11-12, 16:44
Παιδιά καλησπέρα,

Καταρχάς ένα μεγάλο ευχαριστώ που αναδείξατε αυτό το θέμα και είμαι σίγουρος πλέον οτι μπορώ να πιέσω το συνεργείο για να μου αλλάξει τους πολ/στές.

Όπως πολλοί από εσάς, έτσι και εγώ, με ένα Ν43 02/09 έχω ήδη ένα καμένο πολ/στη και το αυτοκίνητο έχει αρχίσει και ρετάρει ξανά :ranting2:

Όταν είχα πάει για την αλλαγή του καμένου πολ/στη μου είχαν αλλάξει εντός εγγύησης μόνο τον ένα (τον καμένο), ενώ οι υπόλοιποι 3 παρέμειναν οι παλιοί.

Μπορώ να ζητήσω να μου αλλάξουν τώρα και τους 4 (3 παλιούς και 1 καινούριο) με τη λογική οτι μιας και οι 3 από τους 4 είναι προβληματικοί, αυτό έχει επιβαρύνει και τον 1 μη προβληματικό;

Ευχαριστώ

Απο τη στιγμη που βαζουν το κλειδι του οχηματος σου, στην ειδικη θηκη που εχουν τα εξουσιοδοτημενα για BMW συνεργεια,βλεπουν στον υπολογιστη τους, εκτος ολων των αλλων(τελευτ.σερβις κλπ.),οποια μηνυματα(καμπανιες τις λενε αυτοι) τρεχουν για το οχημα σου.thumb

Η αμφισβητηση μου ειναι, στο οτι μπορουν να μην σε πληροφορησουν,να κανουν παραβλεψη και να μην εκτελεσουν την καμπανια, πληκτρολογοντας ψεμματα οτι εγινε η εργασια...

.....επικινδυνο γι'αυτους αφου εαν διασταυρωθει και το μαθουν τα κεντρικα της BMW, χανουν ολα τα δικαιωματα της συνεργασιας τους.....ομως οι εποχες ειναι παραξενες και ποτε δεν ξερεις...

.....εγω χρειαστηκε να το πω για τους πολλαπλασιαστες....... και καλα το "κομπιουτερ" δεν το εδειξε με την πρωτη κλπ.κλπ......


Οι νεοι πολλαπλασιαστες εχουν νεο κωδικο ,αλλα δυστυχως επειδη και οι δικοι σου πρεπει να αποσταλουν παλι στη Γερμανια ως αποδεικτικο αντικαταστασης,δεν θα εχεις την ευκαιρια να τους εχεις στα χερια σου.....αν και μεγαλυτερο αγχος να εχεις στο να μπουν οι νεοι. thumb


αφου λοιπον θα εχουν "ξηλωθει" αρκετα πραγματα απο το καλυμα του μοτερ εχει πλεον ο μηχανικος "οπτικη" επαφη με τα μπουζι,οποτε ΜΕ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΟ ΚΟΣΤΟΣ ΧΡΟΝΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑΣ (πχ.20 ευρω....αν και δωρεαν θα μπορουσε να το κανει....),μπορει να σου αλλαξει ολα τα μπουζι (50ευρω κοστιζουν περιπου)


Αντε και καλη τυχη!!!:original:

gviti
14-11-12, 10:05
@bimmerm: katarxas euxaristo gia tin apantisi! se sinexeia auto pou eipes, theoreis oti an vgei oti to autokinito einai meros tis kampanias allagis pol/ston exo to dikaioma na allakso kai ton prosfata allagmeno o opoios "theoritika" einai neas texnologias kai einai akoma mesa sta 2 xronia eggiisis?

@aristent: logiko pou exeis tosa polla "Thank you", oi apantiseis sou einai poli katatopistikes! exo akoma mia mikri erotisi, esto oti to pao se ena sinergeio gia na diapistoso ean to autokinito einai ontos meros tis kampanias, autos o elegxos ginetai aplos me to kleidi i xreiazetai kati parapano gia na to diapistosoun pou simainei oti mporei na pliroso apla gia ton elegxo? Thelo na po, an to pao se kapoion kai mou pei oti den trexei kampania gia to autokinito (logo kai ton diskolon kairon opos eipes), tha mporousa poli apla na to pao se kapoion allo kai se kapoion allo, arkei autos o elegxos na min apaitei oute xrono oute xrima...

:thanks:

PANOS-E60
14-11-12, 10:11
φίλε, γράφε σε παρακαλούμε με ελληνικούς χαρακτήρες, είναι κανόνας του φόρουμ.

gviti
14-11-12, 10:43
@bimmerm: καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση! σε συνέχεια αυτού που είπες, θεωρείς ότι αν βγει πως το αυτοκίνητο είναι μέρος της καμπάνιας αλλαγής πολ/στων έχω το δικαίωμα να αλλάξω και τον πρόσφατα αλλαγμένο ο οποίος "θεωρητικά" είναι νέας τεχνολογίας και είναι ακόμα μέσα στα 2 χρόνια εγγύησης;

@aristent: λογικό που έχεις τόσα πολλά "Thank you", οι απαντήσεις σου είναι πολύ κατατοπιστικές! έχω ακόμα μια μικρή ερώτηση, έστω ότι πάω σε ένα συνεργείο για να διαπιστώσω εάν το αυτοκίνητο είναι όντως μέρος της καμπάνιας, αυτός ο έλεγχος γίνεται απλώς με το κλειδί, ή χρειάζεται κάτι παραπάνω για να το διαπιστώσουν , που σημαίνει ότι μπορεί να πληρώσω για τον έλεγχο; Θέλω να πω, αν το πάω σε κάποιον και μου πει οτι δεν τρέχει καμπάνια για το αυτοκίνητο (λόγω και των δύσκολων καιρών όπως είπες), θα μπορούσα πολύ απλά να το πάω σε κάποιον άλλο και σε κάποιον άλλο, αρκεί αυτός ο έλεγχος να μην απαιτεί ούτε χρόνο ούτε χρήμα...

gviti
14-11-12, 11:55
μόλις με κάλεσαν από το service και με ενημέρωσαν για την καμπάνια που έχει εκδοθεί από την bmw σχετικά με "αστοχία υλικού" και περιλαμβάνει την αντικατάσταση όλων των πολ/στων :thumbsup:

@bimmerm: τελικά θα αλλαχθεί και ο ήδη αλλαγμένος, όπως ακριβώς είπες thumb

gviti
14-11-12, 15:22
κάτι άλλο, διαδικαστικό κυρίως: γνωρίζει κανείς αν μπορώ να είμαι παρών κατά τη διάρκεια της αλλαγής (απ'όσο μου είπαν η όλη διαδικασία θα πάρει περίπου 1 ώρα), ώστε να είμαι σίγουρος οτι θα περάσουν τους νέους πολ/στές;

αν όχι, τι πρέπει να πάρω μαζί μου φεύγοντας, ως διαπιστευτήριο για την αλλαγή που έγινε και τον τύπο των πολ/στων που αντικαταστάθηκαν;

:electrician2:

aristent
14-11-12, 15:38
κάτι άλλο, διαδικαστικό κυρίως: γνωρίζει κανείς αν μπορώ να είμαι παρών κατά τη διάρκεια της αλλαγής (απ'όσο μου είπαν η όλη διαδικασία θα πάρει περίπου 1 ώρα), ώστε να είμαι σίγουρος οτι θα περάσουν τους νέους πολ/στές;

αν όχι, τι πρέπει να πάρω μαζί μου φεύγοντας, ως διαπιστευτήριο για την αλλαγή που έγινε και τον τύπο των πολ/στων που αντικαταστάθηκαν;

:electrician2:

λιγο δυσκολο(και δικαιως....) να αφησουν πελατες πανω απο το κεφαλι του μηχανικου,ομως υπαρχουν πολλα συνεργεια που εχεις οπτικη επαφη με το οχημα σου μεσα απο καποια τζαμαρια....τωρα το τι μπορεις να καταλαβεις απο τοση αποσταση αυτο ειναι ενα αλλο θεμα.thumb


....θελω να πιστευω οτι δεν θα σου την φερουν,......δεν υπαρχει κατι που θα μπορουσες να τσεκαρεις ετσι απλα με μια ματια,αφου θα πρεπει να λυθουν καπποια καπακια για να φτασεις στους πολλαπλασιαστες.

οποτε "πιστευε και μη,......... ερευνα":thumbsup:

gviti
14-11-12, 16:18
χμ, κατάλαβα, θα πρέπει απλά να τους εμπιστευτώ. αυτό που με απασχολεί όμως περισσότερο είναι αν θα αλλαχθεί ο ήδη αλλαγμένος ή αν θα αφήσουν τον ίδιο.

μπορώ να ζητήσω να μου δώσουν κάπως εγγράφως τις αλλαγές που έγιναν (π.χ. serial number πολ/στη, τύπος πολ/στη, κλπ.) ώστε να το έχω ως backup; έχω διαβάσει επίσης σε κάποια ξένα forums ότι μπορείς να ζητήσεις να σου δώσουν ιστορικό των εργασιών service που έχουν κάνει βάση του VIN σου. ξέρουμε αν γίνεται στην Ελλάδα;

aristent
14-11-12, 17:15
χμ, κατάλαβα, θα πρέπει απλά να τους εμπιστευτώ. αυτό που με απασχολεί όμως περισσότερο είναι αν θα αλλαχθεί ο ήδη αλλαγμένος ή αν θα αφήσουν τον ίδιο.

μπορώ να ζητήσω να μου δώσουν κάπως εγγράφως τις αλλαγές που έγιναν (π.χ. serial number πολ/στη, τύπος πολ/στη, κλπ.) ώστε να το έχω ως backup; έχω διαβάσει επίσης σε κάποια ξένα forums ότι μπορείς να ζητήσεις να σου δώσουν ιστορικό των εργασιών service που έχουν κάνει βάση του VIN σου. ξέρουμε αν γίνεται στην Ελλάδα;

δεν εχουν λογο να μην σου αλλαξουν τον ηδη αλλαγμενο,φυσικα εαν ειναι απο την παλια σειρα....

.....και μαλιστα θα ειναι στην ευχαριστη θεση να σου τον δωσουν,ετσι για "ρεζερβα" ,αφου ηδη ειναι πληρωμενος και καπου στα συρταρια τους θα εχουν εναν καμμενο(ή και τον παλιο δικο σου) για να δωσουν στις επιστροφες.thumb


τωρα, για το ιστορικο των σερβις και παλι εαν δεν υπαρχει πολυς φορτος εργασιας και εχουν καλη διαθεση, ειναι ευκολο να το δεις σε μια οθονη,ή ακομα καλυτερα να στο εκτυπωσουν.....δεν βλεπω το λογο να στο αρνηθουν

bimmerm
14-11-12, 19:15
ο φιλος aris στα εξηγησε πολυ καλα και τα επισημα και τα ...''ανεπισημα''.

οσο για τους πολ/στες πρεπει να τους αλλαξεις ΟΛΟΥΣ και ΜΑΖΙ και τα ΜΠΟΥΖΙ για καλυτερη λειτουργια και για να μην εχεις προβλημα .αν δεν τα αλλαξεις ειναι παρα πολυ πιθανο εως σιγουρο οτι θα ξαναπας η' για τον τελευταιο πλ/στη η' για τα μπουζι.
τα μπουζι συνηθως τα πληρωνεις εσυ αλλα οπως σου ειπε ο αρης δεν ειναι πολλα τα χρηματα.καντο !!! καποιοι δεν τα χρεωσαν αλλα ειναι στο χερι τους.

τωρα κοιτα.να μπεις μεσα μπορεις να το ζητησεις.μια φορα μπορει να σε αφησουν να μπεις αλλα σκεψου αν θες να την καψεις σαυτην την περιπτωση.αλλες φορες δεν νομιζω να σε αφησουν (και καλα κανουν) γιατι εχουν εντολες λειτουργιας απο την μαμα και νομιζω απο την ευρωπαικη ενωση.μπορεις να μπεις μονο αν σε καλεσουν ΑΥΤΟΙ για να σου δειξουν καποια ζημια η' το ζητησεις εσυ για να επιβεβαιωσεις κατι.καλυτερα μην το κανεις τωρα.

οσον αφορα την αξιοπιστια πρεπει να δειξεις εμπιστοσυνη. δινεται εγγυηση εκ νεου για τα ανταλλακτικα. οποτε εισαι καλλυμενος αν ξαναχαλασει που δεν προκειται αν κανεις αυτα που σου ειπαμε ΟΛΑ.
αν τυχον ο πολ/στης που σου αλλαξαν ειναι απο τα καινουρια ,για να τους πεισεις οτι θελεις να τους αλλαξουν ολους πες τους οτι γνωριζεις το ιστορικο αυτης της ανακλησης και της ζημιας και ετσι πρεπει να γινει.αν οχι ζητα τους εγγυηση.
γενικα να ξερεις οτι οσο πιο προετοιμασμενος και πειστικος εισαι οτι γνωριζεις πραγματα δεν προκειται να φερουν αντιρηση.επισης πριν κανεις οτιδηποτε μολις σου αναγγελουν τι εχει και τι πρεπει να γινει πρεπει να κανεις εκεινη την στιγμη συμφωνια.μετα ψαχνεσαι.
γιατι δυστυχως οπως σου ειπε ο αρης ειδικα αυτην την εποχη μερικοι ψαχνουν ''ευκαιριες".

σε καποια περιπτωση που ημουν εγγυηση βγηκε κατι και οταν επικαλεστηκα οτι συνομιλησα με την μαμα ελλας και ενημερωθηκα ,το εκαναν για τα καλα εντερ στο μυαλο τους.

Andri
15-11-12, 15:35
Εμένα πάντως μου αλλάξαν και τους 4 ενώ είχα πάει για λάδια την προηγούμενη βδομάδα λόγω της ανάκλησης .
Ήμουν μπροστά στην αλλαγή και βάλανε του νέου τύπου..δεν έχουν λόγο να μην το κάνουν καθώς κρατάνε τους 4 παλιούς και πληρώνονται από την bmw...

aristent
15-11-12, 17:17
Εμένα πάντως μου αλλάξαν και τους 4 ενώ είχα πάει για λάδια την προηγούμενη βδομάδα λόγω της ανάκλησης .
Ήμουν μπροστά στην αλλαγή και βάλανε του νέου τύπου..δεν έχουν λόγο να μην το κάνουν καθώς κρατάνε τους 4 παλιούς και πληρώνονται από την bmw...

....ετσι,να τονισουμε οτι τους πολλαπλασιαστες τους παραλαμβανουν ΑΧΡΕΩΤΟΥΣ με δελτιο αποστολης απο τα κεντρικα στη Γερμανια και σε καθε σετ, ο καθε επισκευαστης, πληρωνεται για τον χρονο εργασιας του!!!!...αρα κανενας λογος να "δυσανασχετησουν" και να μην κανουν την αντικατασταση.

thumb

halkida116mpack
21-11-12, 22:15
Αρη σημερα με πηραν κι εμενα τηλεφωνο απο το εξουσιοδοτημενο του Κεμιδη στην Χαλκιδα, εκει παω για σερβις, και μου ειπαν για δωρεαν αντικατασταση πολλαπλασιαστων.Οταν εκραζα προσωπικα την πενβε ελλας οτι δεν ειναι τυχαιο γεγονος να κανεις καθε χρονο μπαρουτι τους πολλαπλασιαστες σου και οτι κατι ειναι λαθος η απο τη μελετη η απο τα υλικα μου ελεγαν οτι ξερουν αυτοι...παντως μετα απο 4 χρονια παλι καλα που ασχοληθηκαν με αυτο το θεμα των Ν43

aristent
21-11-12, 22:22
Τωρα συνειδητοποιησα οτι εχουν περασει 4 χρονια!!!:shok:

και καποιοι ατυχοι ιδιοκτητες οπως και εσυ,θα εχουν χρυσοπληρωσει την αστοχια αυτη της bmw......


ειδικα εσενα, δεν θα σε αδικησει κανεις για την υπογραφη σου!!!:thumbsup:

halkida116mpack
22-11-12, 00:11
Τωρα συνειδητοποιησα οτι εχουν περασει 4 χρονια!!!:shok:

και καποιοι ατυχοι ιδιοκτητες οπως και εσυ,θα εχουν χρυσοπληρωσει την αστοχια αυτη της bmw......


ειδικα εσενα, δεν θα σε αδικησει κανεις για την υπογραφη σου!!!:thumbsup:

Aρη μιλαμε για 8 πολλαπλασιαστες, 4 μπεκ, 2 νοξ, 1 λαμδα ισως να μου ξεφευγει κατι ακομα αλλα μετα απο ολα αυτα και μετα απο 4 χρονια με φωναζουν να μου πουν στα αλλαζουμε ολα τσαμπα γιατι πριν 4 χρονια ειχες δικιο.οταν τους ελεγα καποια πραγματα γιατι μπορει να μην ξερω τι ειναι η πενβε αλλα σαν ηλεκτρολογος μηχανικος με εμπειρια σε υπερσυγχρονη βιομηχανια κατι μπορει να ξερω ρε ****** μου,τι ειναι ο πολλαπλασιαστης?ενα γαμοτυλιγμα, ενας μετασχηματιστης ειναι.εεεε καντε κανα δυο κινησεις να δειτε τι τον τρωει.

bimmerm
22-11-12, 11:43
εγω δεν νομιζω οτι δεν γνωριζαν.απλα ακολουθουν την νοοτροπια που εχουν υιοθετησει εδω και καιρο.οπως ας πουμε και το οτι δεν εβγαινε η πολιτικη που εφαρμοζαν τοσα χρονια στην ελλαδα αλλα το ηξεραν και το σνεχιζαν γιατι οικονομουσαν χοντρα.και τωρα που οικονομησαν το αναγνωριζουν...
ετσι και με τους πλ/στες.τα οικονομησαν και τωρα κανουν τους σωτηρες..τελος παντων εστω και αργα καποιοι θα επωφεληθουν...

scania124
03-01-13, 09:18
ενα ωραιο πρωινο πηρα τηλεφωνο σε αντιπροσωποια θεσσαλονικης να κλεισω ραντεβου για την ανακληση...
το ρεντεβου κλείστηκε για την επομενη το πρωι.
το αυτοκινητο το ειχα και πλυμενο...το μηχανοστασιο πεντακαθαρο.
9 το πρωι ημουν εκει....δινω το κλειδι στον υπευθυνο στο γραφειο του και μου αρχιζει το ποιημα

bmw:εεεε σας εχει καποια αλλο θεμα το αυτοκινητο σας??

scania:οχι απλα τον τελευταιο καιρο δεν δουλευει το start&stop....μαλλον επειδη καθετε το αυτοκινητο θα εχει πεσει η ταση της μπαταριας και δεν το αφηνει να σβησει.

bmw:μαλλον χρειαζεστε αντικατασταση μπαταριας...επισης βλεπω οτι χρειαζετε υγρα φρενων....τακακια πισω....χειμερινο ελενχο.

scania:φιλε ασε την μπαταρια....καλη ειναι ακομα...τα υγρα τα αλλαξα πριν 2 εβδομαδες απλα δεν εκανα reset στο συστημα...ελενχο το πριν δυο εβδομαδες σε αλλο εξουσιοδοτούμενο...τα τακακια δες τα(υποψιν οτι τα εχω αλλαγμενα πριν 2 εβδομαδες και αυτα με καινουργιους αισθητηρες απλα δεν εχω κανει reset)

bmw: οκ περαστε στο σαλονι και θα σας ειδοποιησουμε οταν ειναι ετοιμο.

scania:φιλε δες πρωτα τα τακακια αν θελουν αλλαγμα και μετα κοψε χαρτια και στειλε το αυτοκινητο μεσα.

bmw:οκ μην στεναχωριεστε.

παω χαζευω την βιτρινα και τσουπ να το παλικαρι...

bmw:κυριε δημητριαδη τελικα τα τακακια θελουν αλλαγμα....να τα αλλαξουμε??

scania:αλλαξε τα φιλε.....απλα τα παλια ριξτα πισω στο αυτοκινητο.

Bmw:οκ..

scania:απλα τα θελω επειδη ειναι ferodo να εχω τους κωδικους

bmw:εεεεε ναι κανενα προβλημα.

χαζευω την καινουργια 3αρα και 5αρα....βλεπω τις τιμες και μου αναβουν τα λαμπακια απο τον φορο πολυτελειας...

μετα απο 5 λεπτα

bmw:κυριε δημητριαδη.....τελικα τα τακακια ειναι οκ και δεν θελουν αλλαγη απλα το διαγνωστικο εδειχνε αλλαγει.

scania: ρε φιλε σιριαλ το καναμε....ματακια δεν εχει ο μαστορας σας???

περναει καμια ωριτσα......ετοιμο το αυτοκινητο.....παω το περνω και βλεπω ενα αυτοκινητο μεσα στα νερα.
παω παλι μεσα...
scania:ρε φιλε πλακα μας κανετε ...σου εφερα ενα αυτοκινητο πλυμενο και θα παρω ενα αυτοκινητο μπουρδελο????

Bmw:ξερετε ενας υπαλληλος μας καταλαθος το εβρεξε με το λαστιχο και μετα στην δοκιμη κολλησε η σκονη επανω.

scania:ε και??πλυστηριο δεν εχετε απαιτω να το παραλαβω οπως ηταν.

bmw:ξερετε το πλυσιμο εχει χρεωση!!!!!!!!!!!!!!!!

scania:
:ranting2:
:ranting2:
:ranting2:
:ranting2:
:ranting2:
:ranting2:
:ranting2:
εισαι σοβαρος......καλο μπουρδελο ειστε.....

φευγω με ολα τα λαμπακια αναμενα και πριν μπω στο αμαξι λεω να ανοιξω και το καπο...
και εκει ειναι που τρελαθηκα
οπως ξηλωσαν τα πλαστικα τα ακουμπησαν επανω στο φιλτροκουτι και στην εισαγωγη απο το φιλτροκουτι και τα γρατσουνισαν ΟΛΑ...
μεσα εγινε πολεμος μπροστα σε ολους που περιμεναν μεσα στο σαλονι.
απαιτησα καινουργια και αυτοι μου λεγαν θα μου κανουν εκτωση την αλλη φορα στο σερβις.......
μετα απο μεγαλο καυγα εφυγα.....δεν θελω ουτε να περασω απ εξω παλι.....αντιπροσωποιες και σκ@τ@......
το οτι δεν αφηνουν κανεναν να μπαινει μεσα στο συνεργειο παιζει μεγαλο ρολο......ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΛΕΒΟΥΝ ΟΣΟ ΘΕΛΟΥΝ!!!!!!!

Z4 DCT
03-01-13, 09:32
ενα ωραιο πρωινο πηρα τηλεφωνο σε αντιπροσωποια θεσσαλονικης να κλεισω ραντεβου για την ανακληση...
το ρεντεβου κλείστηκε για την επομενη το πρωι.
το αυτοκινητο το ειχα και πλυμενο...το μηχανοστασιο πεντακαθαρο.
9 το πρωι ημουν εκει....δινω το κλειδι στον υπευθυνο στο γραφειο του και μου αρχιζει το ποιημα

bmw:εεεε σας εχει καποια αλλο θεμα το αυτοκινητο σας??

scania:οχι απλα τον τελευταιο καιρο δεν δουλευει το start&stop....μαλλον επειδη καθετε το αυτοκινητο θα εχει πεσει η ταση της μπαταριας και δεν το αφηνει να σβησει.

bmw:μαλλον χρειαζεστε αντικατασταση μπαταριας...επισης βλεπω οτι χρειαζετε υγρα φρενων....τακακια πισω....χειμερινο ελενχο.

scania:φιλε ασε την μπαταρια....καλη ειναι ακομα...τα υγρα τα αλλαξα πριν 2 εβδομαδες απλα δεν εκανα reset στο συστημα...ελενχο το πριν δυο εβδομαδες σε αλλο εξουσιοδοτούμενο...τα τακακια δες τα(υποψιν οτι τα εχω αλλαγμενα πριν 2 εβδομαδες και αυτα με καινουργιους αισθητηρες απλα δεν εχω κανει reset)

bmw: οκ περαστε στο σαλονι και θα σας ειδοποιησουμε οταν ειναι ετοιμο.

scania:φιλε δες πρωτα τα τακακια αν θελουν αλλαγμα και μετα κοψε χαρτια και στειλε το αυτοκινητο μεσα.

bmw:οκ μην στεναχωριεστε.

παω χαζευω την βιτρινα και τσουπ να το παλικαρι...

bmw:κυριε δημητριαδη τελικα τα τακακια θελουν αλλαγμα....να τα αλλαξουμε??

scania:αλλαξε τα φιλε.....απλα τα παλια ριξτα πισω στο αυτοκινητο.

Bmw:οκ..

scania:απλα τα θελω επειδη ειναι ferodo να εχω τους κωδικους

bmw:εεεεε ναι κανενα προβλημα.

χαζευω την καινουργια 3αρα και 5αρα....βλεπω τις τιμες και μου αναβουν τα λαμπακια απο τον φορο πολυτελειας...

μετα απο 5 λεπτα

bmw:κυριε δημητριαδη.....τελικα τα τακακια ειναι οκ και δεν θελουν αλλαγη απλα το διαγνωστικο εδειχνε αλλαγει.

scania: ρε φιλε σιριαλ το καναμε....ματακια δεν εχει ο μαστορας σας???

περναει καμια ωριτσα......ετοιμο το αυτοκινητο.....παω το περνω και βλεπω ενα αυτοκινητο μεσα στα νερα.
παω παλι μεσα...
scania:ρε φιλε πλακα μας κανετε ...σου εφερα ενα αυτοκινητο πλυμενο και θα παρω ενα αυτοκινητο μπουρδελο????

Bmw:ξερετε ενας υπαλληλος μας καταλαθος το εβρεξε με το λαστιχο και μετα στην δοκιμη κολλησε η σκονη επανω.

scania:ε και??πλυστηριο δεν εχετε απαιτω να το παραλαβω οπως ηταν.

bmw:ξερετε το πλυσιμο εχει χρεωση!!!!!!!!!!!!!!!!

scania:
:ranting2:
:ranting2:
:ranting2:
:ranting2:
:ranting2:
:ranting2:
:ranting2:
εισαι σοβαρος......καλο μπουρδελο ειστε.....

φευγω με ολα τα λαμπακια αναμενα και πριν μπω στο αμαξι λεω να ανοιξω και το καπο...
και εκει ειναι που τρελαθηκα
οπως ξηλωσαν τα πλαστικα τα ακουμπησαν επανω στο φιλτροκουτι και στην εισαγωγη απο το φιλτροκουτι και τα γρατσουνισαν ΟΛΑ...
μεσα εγινε πολεμος μπροστα σε ολους που περιμεναν μεσα στο σαλονι.
απαιτησα καινουργια και αυτοι μου λεγαν θα μου κανουν εκτωση την αλλη φορα στο σερβις.......
μετα απο μεγαλο καυγα εφυγα.....δεν θελω ουτε να περασω απ εξω παλι.....αντιπροσωποιες και σκ@τ@......
το οτι δεν αφηνουν κανεναν να μπαινει μεσα στο συνεργειο παιζει μεγαλο ρολο......ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΛΕΒΟΥΝ ΟΣΟ ΘΕΛΟΥΝ!!!!!!!


Καλως ηρθες στο κλαμπ των ''περίεργων'' συμπέθερε!!!!......έπρεπε να του τον ακουμπήσεις στο στομα του λαλακα......:ranting2::ranting2::ranting2:

scania124
03-01-13, 09:56
Καλως ηρθες στο κλαμπ των ''περίεργων'' συμπέθερε!!!!......έπρεπε να του τον ακουμπήσεις στο στομα του λαλακα......:ranting2::ranting2::ranting2:
ρε πανω σε εμας θα πεσουν ολοι οι λαλακες......
το αμαξι ειναι πλεον 5 χρονων και θεωρω οτι ειναι σε αριστη κατασταση...πρεπει ο καθε παπαρας να στο κανει μπουρδελο επειδη δεν τον ενδιαφερει??

Ε91
03-01-13, 13:40
Σε καταλαβαίνω απόλυτα.
Κάθε φορά που θα επισκεφθώ το service,το αυτοκίνητό μου είναι πεντακάθαρο και το engine bay χειρουργείο.
Το θεωρώ αφενός ένδειξη σεβασμού προς τον τεχνικό που θα ασχοληθεί με το αμάξι μου,αφετέρου έναν τρόπο να του δείξω ότι είμαι ψείρας και θέλω να προσέξει το αμάξι.
Πάντοτε μετά την παραλαβή,θα δω λαδιλες και δαχτυλιές στο μηχανοστάσιο (αν το δεις από τη θετική πλευρά βέβαια,είναι ένας τρόπος να διαπιστώσεις ότι πράγματι αλλάχθηκαν τα λάδια ή ότι έγινε η εργασία που ζήτησες...).

Harisp
03-01-13, 14:06
θα δω λαδιλες και δαχτυλιές στο μηχανοστάσιο (αν το δεις από τη θετική πλευρά βέβαια,είναι ένας τρόπος να διαπιστώσεις ότι πράγματι αλλάχθηκαν τα λάδια ή ότι έγινε η εργασία που ζήτησες...).

Ή ότι τρώγανε σουβλάκια την ώρα του διαλείματος και ακουμπούσαν τις σακούλες στο μοτέρ επάνω... :th_Laie_67-1:

ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ... :ranting2:

E60_Arkadia
03-01-13, 15:00
Ακομα πατε σε εξουσιοδοτημενα! Τελικα γουσταρετε να τους τα ακουμπατε...:thumbsdown: Μονο αν ειναι για ανακληση (οπως τωρα) η εχει ακομα εγγυηση...

bimmerm
03-01-13, 15:57
φιλε σκανια και εμενα πρωτο σερβις και μαλιστα απο εκει που το αγορασα το ιδιο ,μου γρατζουνισαν τα πλαστικα .

μπορεις να γραψεις(εαν επιτρεπεται) η' (εαν δεν επιτρεπεται) να μου στειλεις σε π.μ. ποιο συνεργειο ειναι?αμα ειναι το ιδιο ξερω.αν οχι ,να ξερω να μην πατησω εκει.

επειδη δεν βρηκα σχετικο τοπικ με συνεργεια που προτεινουμε ηθελα να πως πως μου εχουν πει για δυο καλα συνεργεια -εξειδικευμενα θεσσαλονικη.

halkida116mpack
03-01-13, 23:06
παιδια εγω παω σε εξουσιοδοτημενο και
1 ο χωρος του πελατη ειναι κατω στο ιδιο μερος που ειναι οι τεχνικοι
2 μου πλενουν μεσα εξω σχεδον παντα το αμαξι δωρεαν
3οτι εχει χαλασε μου το δινουν στο χερι και μου εξηγουν πως λειτουργει και που βρισκεται το προβλημα
4οι χρεωσεις τους ειναι σε λογικα κατ εμενα πλαισια
5 οσους εσυειλα απο εδω μεσα εμειναν ευχαριστημενοι και φευγουν απο αθηνα για να κανουν σερβις στη χαλκιδα
6 δεν περνω μιζα απο το συνεργειο :hystericalbs1:

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
20-01-13, 13:00
χθεσινοβραδυνα συμπτωματα
ρεταρισμα,αυξημενη καταναλωση και το αυτοκινητο απλα δεν τσουλαγε...

διαγνωση πολλαπλασιαστης-ες?(Ε 90 lci 316)

Andri
20-01-13, 13:31
Μήπως φταίει η βενζίνη ? λαμπάκι άναψε? κάτι?

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
20-01-13, 13:36
το ειχα φουλαρει πριν απο 25 μερες και τωρα ειναι στο 1/4.αναψε αυτο για τις αυξημενες εκπομπες ρυπων και εσβησε αμεσως αλλα το ρεταρισμα συνεχιστηκε

Andri
20-01-13, 13:37
Φούλαρε 100αρα και δες πως θα πάει το πράγμα και βλέπεις.. ίσως φταίει κι α η χαμηλή στάθμη βενζίνης....

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
20-01-13, 13:45
αυριο πρωι κατευθειαν στο συνεργειο.by the way εχω καταλαβει οτι οι περισσοτερες ζημιες συμβαινουν Σαββατο,ετσι για να σε γ@μησει(ημερα εξοδου,Κυριακη κλειστα)..συμφωνειτε?

Driver M
20-01-13, 13:50
αυριο πρωι κατευθειαν στο συνεργειο.by the way εχω καταλαβει οτι οι περισσοτερες ζημιες συμβαινουν Σαββατο,ετσι για να σε γ@μησει(ημερα εξοδου,Κυριακη κλειστα)..συμφωνειτε?
Ανακληση εχει γινει στο αμαξι οσον αφορα στους πολλαπλασιαστες?

Andri
20-01-13, 13:54
Μην σκας , αν είναι πολλ/στες λογικά θα σου έχει έρθει η ανάκληση και θα την βγάλεις φτηνά...

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
20-01-13, 18:28
Ανακληση εχει γινει στο αμαξι οσον αφορα στους πολλαπλασιαστες?

οχι δεν με εχει ενημερωσει καποιος.....

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
20-01-13, 18:30
Μην σκας , αν είναι πολλ/στες λογικά θα σου έχει έρθει η ανάκληση και θα την βγάλεις φτηνά...


ναι σωστα,ετσι κι αλλιως ειναι μεσα στην εγγυησηαλλα σπαστηκα αρκετα χθες και σημερα....αυτο δεν μου τοκαλυπτει η εγγυηση.....

Bitz
20-01-13, 18:59
παιδια εγω παω σε εξουσιοδοτημενο και
1 ο χωρος του πελατη ειναι κατω στο ιδιο μερος που ειναι οι τεχνικοι
2 μου πλενουν μεσα εξω σχεδον παντα το αμαξι δωρεαν
3οτι εχει χαλασε μου το δινουν στο χερι και μου εξηγουν πως λειτουργει και που βρισκεται το προβλημα
4οι χρεωσεις τους ειναι σε λογικα κατ εμενα πλαισια
5 οσους εσυειλα απο εδω μεσα εμειναν ευχαριστημενοι και φευγουν απο αθηνα για να κανουν σερβις στη χαλκιδα
6 δεν περνω μιζα απο το συνεργειο :hystericalbs1:

Eαν δεν θελεις να πεις το ονομα στον αερα στειλε σε παρακαλω πμ.:thnx:

alexm
20-01-13, 20:23
οχι δεν με εχει ενημερωσει καποιος.....

ουτε προκειται να σε ενημερωσει, πρεπει να το πας σε επισημο σερβις, να μπει στο διαγνωστικο και να δειξει εαν υπαρχει καμπανια σε ισχυ για το συγκεκριμενο πλαισιο.....thumb


Υ.Γ: η συγκεκριμενη καμπανια δεν εχει σχεση με την εγγυηση

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
21-01-13, 14:03
πολλαπλασιαστης ηταν και τον αλλαξαν στα πλαισια της εγγυησης....

Andri
21-01-13, 14:13
πολλαπλασιαστης ηταν και τον αλλαξαν στα πλαισια της εγγυησης....

Αν δεν άλλαξες 4αδα δυστυχώς κατά μεγάλη πιθανότητα θα ετοιμαστείς να ξαναπάς...
Όταν άναψε στον άσσο του αδερφού μου έκανα το ίδιο λάθος και άλλαξα τον έναν( και εκτός εγγύησης) μετά από ούτε μήνα ξαναπήγα και άλλαξα και τους 4
και σε μία αλλαγή λαδιών ήρθε και η ανάκληση και τους ξαναλλάξαμε... (5 πολ/στες από την τσέπη μας επειδή δεν είχε βγει η καμπάνια και είχε λήξει η εγγύηση ...)

aristent
21-01-13, 14:17
πολλαπλασιαστης ηταν και τον αλλαξαν στα πλαισια της εγγυησης....

Ρωτησες μηπως το οχημα σου περιλαμβανεται στι λιστα με την ανακληση στους πολλαπλασιαστες???.....το λεω επειδη τυχαινει να μην ενημερωνουν παντα τον πελατη,ετσι αλλαζουν μονο εναν ή δυο καμμενους και στη συνεχεια οταν καει καποιος αλλος και εχει ληξει και η εγγυηση πληρωνεις κανονικα.

Οι νεοι πολλαπλασιαστες εχουν βελτιωμενη κατασκευη και αλλον κωδικο ανταλλακτικου.....

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
21-01-13, 20:33
δυστυχως η ευτυχως δεν ειναι επισημος συνεργατης,ομως σαν συνεργειο ειναι πολυ καλος.Την επομενη φορα που θα βρεθω Αθημα Ή Πατρα θα απευθυνθω στους εκει επισημους συνεργατες

Andri
21-01-13, 23:28
πολλαπλασιαστης ηταν και τον αλλαξαν στα πλαισια της εγγυησης....


δυστυχως η ευτυχως δεν ειναι επισημος συνεργατης,ομως σαν συνεργειο ειναι πολυ καλος.Την επομενη φορα που θα βρεθω Αθημα Ή Πατρα θα απευθυνθω στους εκει επισημους συνεργατες

Κάτσε γιατί εγώ κάπου χάθηκα...
Δεν πήγες σε αντιπροσωπεία και σου άλλαξε πολλαπλασιαστή συνεργείο εντός εγγύησης?!
πως γίνεται αυτό ?!
Αν κάνεις service σε συνεργείο πλην αντιπροσωπείας ξέρω πως χάνεις την εγγύηση και εσένα σου άλλαξε πολλαπλασιαστή εντός εγγύησης?!

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
22-01-13, 14:02
το αυτοκινητο το ειχε φερει πρωην επισημος συνεργατης bmw που ομως συνεργαζεται κανονικα με τη μαμα εταιρεια.θα τον συνεφερε να μην τηρησει την εγγυηση ενω το αμαξι αγοραστηκε εκει?

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
29-01-13, 20:56
εκλεισα ραντεβου για να μου αλλαξουν στα πλαισια της ανακλησης τους πολλαπαλσιαστες
ερωτηση
μετα απο την αλλαγη-ανακληση,σας τους εχει ξανακαψει?

Vassilis ///M
29-01-13, 21:02
εκλεισα ραντεβου για να μου αλλαξουν στα πλαισια της ανακλησης τους πολλαπαλσιαστες
ερωτηση
μετα απο την αλλαγη-ανακληση,σας τους εχει ξανακαψει?

Για πε για πε!!!!!

Loukas
29-01-13, 21:03
εκλεισα ραντεβου για να μου αλλαξουν στα πλαισια της ανακλησης τους πολλαπαλσιαστες
ερωτηση
μετα απο την αλλαγη-ανακληση,σας τους εχει ξανακαψει?

εμενα σε Ν43β16 οχι.

Andri
29-01-13, 22:06
Στου αδερφού μου (οι 5 που πληρώσαμε που σου είπα) μετά την ανάκληση όλα οκ μέχρι τώρα σε Ν43 1.6
Στο δικό μου και πριν και μετά μια χαρά όλα ευτυχώς σε Ν43 2.0

aristent
30-01-13, 05:37
εκλεισα ραντεβου για να μου αλλαξουν στα πλαισια της ανακλησης τους πολλαπαλσιαστες
ερωτηση
μετα απο την αλλαγη-ανακληση,σας τους εχει ξανακαψει?

Xτυπα ξυλο!!!!....,απο τον Μαϊο του '12 μεχρι σημερα,δεν εχει ξανακαψει...

....αλλα να φανταστεις οτι και με τους πρωτους,που ηταν απο τοτε που παρελαβα καινουργιο το οχημα μου τον 5ο του 2008, εκανα 40,000 χιλ. χωρις να εχει καει ουτε ενας μεχρι τον 4ο του 2012!!!.....αν ειναι να θελουν πιο νωρις απο αυτα τα χιλ.αλλαγμα οι νεοι βελτιωμενοι????.......
..... "καηκαμε"!!!:thumbsup:

fragpitsi
31-01-13, 20:46
παιδια το αμαξι μου εκει που πηγαινα κανονικα απο 4η εβαλα 3 χαλαρα και αρχισε να ρεταρει κ να μην τραβαει καθολου... λογικα ειναι πολλαπλασιστης? εχω mia e90 lci 316 αγορασμενη 8/2010

aristent
31-01-13, 21:06
Πολυ πιθανο δυστυχως,......η διαγνωση θα δειξει......

Ομως,ειναι τοσο νεο μοντελο το δικο σου, που λογικα πρεπει να εχει τους νεοτερους πολ/τες,.....αμα πας σε επισημο σερβις,ρωτα εαν τρεχει καποια καμπανια για το οχημα σου.thumb

Andri
31-01-13, 21:06
παιδια το αμαξι μου εκει που πηγαινα κανονικα απο 4η εβαλα 3 χαλαρα και αρχισε να ρεταρει κ να μην τραβαει καθολου... λογικα ειναι πολλαπλασιστης? εχω mia e90 lci 316 αγορασμενη 8/2010
Μπορεί να φταίει και το καύσιμο , μπορεί ο αισθητήρας για τα καυσαέρια αλλά μπορεί και οι πολλαπλασιαστές. Λαμπάκι δεν σου άναψε? πήγαινε να το "μπριζώσουν" και θα σου πούνε... δεν κοστίζει πολύ η διαδικασία και δεν κρατάει πολύ ώρα...

fragpitsi
31-01-13, 21:11
το κιτρινο λαμπακι του κινητηρα αναβοσβησε... απο οτι μου ειπε κ ο κωνσταντινοσ κ που ειναι ιδιο αμαξι για αυτον ειχε ανακληση λογικα πιστευω και σε μενα

aristent
31-01-13, 21:12
..... πήγαινε να το "μπριζώσουν" και θα σου πούνε... δεν κοστίζει πολύ η διαδικασία και δεν κρατάει πολύ ώρα...

ε ναι τι???...στο λεει ατομο που παει και χωρις να χρειαζεται να μπει στην μπριζα!!!:thumbsup:

Andri
31-01-13, 21:19
ε ναι τι???...στο λεει ατομο που παει και χωρις να χρειαζεται να μπει στην μπριζα!!!:thumbsup:

Ούτε τότε μπήκε... :th_Laie_67-1: Έλεγχο γενικά κάνανε... αφού το λαμπάκι service είχε ανάψει λόγω ημερομηνίας
Με είχε επηρεάσει το κλίμα άδειας και Χριστουγέννων και ήθελα να πληρώσω... :whistle: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

fragpitsi
01-02-13, 10:31
Τελικα ημουν στην ανακληση και εγω (e90 lci 2010). Μου αλλαξαν τον ενα που ειχε προβλημα κ μετα απο κανα δεκαημερο που θα ερθουν θα τους αλλαξουν και τους 4

Vassilis ///M
01-02-13, 12:49
Περιμένω σήμερα τον ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ Κ να έρθει Γιάννενα...

Αύριο κατόπιν ραντεβού μπαίνουμε μέσα (αντιπροσωπεία) για την ανάκληση...
Νεότερα απο βδομάδα...

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
03-02-13, 22:55
αλλαχθηκαν το Σαββατο οι 4 στα πλαισια της ανακλησης....ελπιζω να μην εχουμε ξανα προβλημα........

bimmerm
07-03-13, 20:04
επειδη δεν θυμαμαι για ποιας χρονολογιας αυτοκινητα μιλησαμε για ανακληση εδω στο θρεντ να πληροφορησω οτι εχει βγει και οδηγια ανακλησης πολ/στων και για τα τελευταια μοντελλα παραγωγης απο 2010 και μετα....

Andri
07-03-13, 20:20
Τελικά έμεινε κανένα Ν43 χωρίς να πρέπει να αλλάξει πολ/στες?

bimmerm
08-03-13, 10:17
δεν ξερω...εμενα πριν ενα χρονο περιπου τους ρωτησα οταν ειχε βγει η προηγουμενη ανακληση και μου ειπαν οτι το δικο σου ειναι ενταξει ,δεν χρειαζεται ....τωρα????

bimmerm
08-03-13, 11:30
αλλαζει το ανταλλακτικο και απο μπος παει σε δελφι (αν το λεω σωστα)...προληπτικη η αλλαγη λογω αλλαγης ανταλλακτικου.

Koyotte
20-12-15, 12:14
Για Ν46 γνωρίζουμε αν υπάρχει αντίστοιχη ανάκληση?:thanks:

Lefterisk
20-12-15, 20:19
οι Ν46 δεν ειχαν ποτε τετοια θεματα...σε τετοιο βαθμο τουλαχιστον...
αν ειχες την ατυχια να αποτελεις εξαιρεση ειναι κριμα.

maris7
27-12-15, 10:27
παλι τα ιδια μετα απο πρωινο ξεκινημα ρεταρισμα και κιτρινο λαμπακι κινητηρα
μοντελο ιουλιος του 2007
οποτε ειμαι στην ανακληση των πολλαπλασιαστων
καποιος με τους ''καινουργιους'' πολλαπλασιαστες ξαναεχει προβλημα η' λυνεται?

dreamer
26-10-16, 10:54
ηρθε και η σειρα μου για μπεκ..1200 τα 4σερα μου ειπαν αλλα εκαναν αιτηση για good will.αυτο ειναι το κοστος τους αν γνωριζετε? ειχα αλλαξει πολ/στες πριν λιγα χρονια δωρεαν στα πλαισια της ανακλησης..και νοξ εντος εγγυησης.μηπως υπαρχει καμμια ανακληση για μπεκ? νομμιζω οττι υπηρχε μαζι με τους πολ/στες μια οδηγια,οχι ανακληση αλλα δεν ειμαι σιγουρος..