PDA

Επιστροφή στο Forum : Θεωριες του..... Σύμπαντος



aristent
29-04-12, 09:44
Δεν μου αρεσει το πολυ το διαβασμα,ομως οποτε μου δινεται η ευκαιρια για κουβεντα περι θεωριας του συμπαντος την κανω με μεγαλη ευχαριστηση.:original:

Ετσι εχθες, σε επισκεψη στο καταστημα μου ενος πελατη μου,Επικουρο Καθηγητη Εδαφολογιας σε Πανεπιστημιο,αναπτυξαμε μια κουβεντα που ξεκινησε απο μια μπαταρια λιθιου!!!:shok:

...λεγοντας μου οτι το πρωτο σωματιδιο που δημιουργηθηκε ηταν το Υδρογονο ,μετα το Ηλιο,μετα το Λιθιο κλπ. φυσικα επεξηγοντας οτι η θεωρια του Μπιγκ μπανγκ αυτο θα αποδειξει αφου ο ατομικος αριθμος(αριθμος πρωτονιων του ατομου)ειναι 1 για το Υδρογονο,2 για το Ηλιο,3 για το Λιθιο κλπ.

Συμφωνα με τον καθηγητη, το πειραμα στο Στερν, εχει κανει τελικα την συγκρουση των πυρηνων και τα πρωτα συμπερασματα αυτο εδειξαν.....


μεγαλα κειμενα δεν θα διαβασω,αλλα εαν καποιος θελει να συμπληρωσει ή να διορθωσει κατι, πολυ ευχαριστως να κανουμε μια κουβεντα...

...οχι τιποτε αλλο,αλλα να δουμε ποια ειναι η "διασταση" μας στο συμπαν και να καταλαβουμε οτι ο καθενας μας ειμαστε απλως "αστρικη σκονη"!!!!!

.....ετσι για ξεφυγουμε απο τους εγωϊσμους μας και τα καθημερινα μας μικροπροβληματα . thumb