PDA

Επιστροφή στο Forum : EΛΛΗΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΘIΣΜΑΤΩΝ



Thomelef
25-04-12, 20:59
χαζεύοντας στο νετ, είδα αυτό το βίντεο μιας ελληνικής εταιρείας που παράγει καρέκλες.
οι συγκεκριμένοι είναι ένας απο τους μεγάλους μας πελάτες, που και αυτοί τραβάνε τον δικό τους γολγοθά αυτή την δύσκολη περίοδο.
μιλάμε για ίσως την μεγαλύτερη καρεκλοποιία πανελλαδικά, και μια απο τις μεγάλες της ευρώπης. η παραγωγή τους είναι μεγαλύτερη απο 700 καρέκλες ημερησίως, και τα πάντα γίνονται αυτόματα με μηχανήματα θηρία, τελευταίας γενιάς.
αυτό που πάντα μου έκανε εντύπωση, ήταν το πόσο προσγειωμένοι άνθρωποι είναι οι ιδιοκτήτες, τόσο οι γηραιότεροι, όσο και η νεότερη γενιά που είναι άξιοι συνεχιστές.
θα ήθελα να πώ ότι το βίντεο δεν δείχνει το ακριβές μέγεθος της εταιρείας, αλλά είναι ένα καλό δείγμα για να καταλάβει κάποιος ότι ακόμα και στην ελλάδα, υπάρχουν άνθρωποι με όραμα και μπορούν απο πολύ χαμηλα, να φτάσουν σε υψηλό επίπεδο πάντα με πολύ δουλειά.


https://www.youtube.com/watch?v=IaRxue54yX8

ξέρω ότι δεν είναι το ουάου θρεντ, και πως πολύ δεν θα καταλάβουν και πολά, απλά επειδή έχω ιδιαίτερη σχέση με τους ανθρώπους, θεώρησα ότι θα τους έκανα καλό προωθώντας λίγο την εξαγωγική τους καμπάνια που μάλον περιλαμβάνει και αυτό το βίντεο, έστω και σε έναν χώρο σαν και τον δικό μας, ο οποίος δεν έχει σχέση με το αντικείμενο.
προσωπικά αισθάνομαι περήφανος που έχω τέτοιους συνεργάτες, και πιο πολύ που είναι έλληνες.

aristent
25-04-12, 21:40
Ολοι ψαχνουν μια "καρεκλα" για να βολευτουν!!!...ετουτοι εδω βγαζουν 700 την ημερα!!!:thumbsup:

Γιατι θα πρεπει να ειναι σουπρουαου το θρεντ Τομι?...μια χαρα ειναι!!!

.... και παρουσιαζει μια εταιρια με επιτυχημενους ανθρωπους και προϊοντα,ειναι και απο την περιοχη μου....


....στο 2:26 δειχνει το βιντεο την επιγραφη για το επιμελητηριο Λαρισας.thumb

aristent
25-04-12, 21:42
Α και μην ξεχασω,αυτο σε τιμαει ιδιαιτερα:

προσωπικά αισθάνομαι περήφανος που έχω τέτοιους συνεργάτες, και πιο πολύ που είναι έλληνες.
thumb

Thomelef
25-04-12, 21:46
ευχαριστώ πολύ άρη.
πιστεύω ότι η εικόνα της ελλάδος, μόνο με σχετικά παραδείγματα όπως των κυρίων μπορεί να αλλάξει.
να δείξουμε και εμείς, ότι δεν είμαστε όλη η ελλάδα - τεμπέληδες - γραφειάδες - βολεψάκηδες, όπως νομίζουν για όλους τους έλληνες οι ξένοι.
έστω και λίγο κάτι κάνουμε και εμείς. μόνο κερδισμένοι μπορούμε να βγούμε.

aristent
25-04-12, 21:55
Συμφωνω σε ολα!thumb

...και ομως, οι ξενοι ξερουν πολυ καλα τι "διαολακια" ειμαστε οταν θελουμε να κανουμε κατι,.......αλλα δεν θελουν να μας βλεπουν να παμε "μπροστα".....ας κοιταμε το μελλον και ας εχουμε αισιοδοξια σε κοντρα ολων.

Thomelef
25-04-12, 22:07
αυτό δεν ισχύει, εκτός και αν μιλάμε για αυτούς που κυβερνάνε. μπορεί να είναι περήφανοι οι πολίτες των άλλων χωρών επειδή ζούνε σε πιο αναπτυγμένο περιβάλον απο εμάς, αλλά δεν ισχύει το γεγονός ότι μας θέλουν να είμαστε τριτοκοσμικοί.
πολύ απλά, γιατί δεν τους νοιάζει. τους νοιάζει τι κάνουν αυτοί, και όχι τι κάνουν οι διπλανοί όπως συνηθίζουμε να κάνουμε εμείς.

spar@
25-04-12, 23:45
Θωμα σε 2 χρονια θα ρθω να κοβω ξυλα ετοιμασου....

m-power_01
26-04-12, 00:58
Θωμα σε 2 χρονια θα ρθω να κοβω ξυλα ετοιμασου....


Σιγά ρε Τσεπέτο... Τρομάξαμε!

spar@
26-04-12, 01:10
Επειδη σε δυο χρονια δεν εχω σκοπο να πεινασω, και αν κατσω με την αφεντια σου οχι θα πεινασω θα δειψασω κιολας, σκεφτηκα να αρχισω να ψαχνω δουλεια απο τωρα...

Z4 DCT
26-04-12, 07:46
Δεν έχω να πω τίποτα ...μόνο ενα Μπράβο....thumbthumb

nikos1400
26-04-12, 08:15
1) Ελληνες να βοηθανε Ελληνες. Αυτο θελουμε σημερα.
thumbthumbthumb

2) Μπραβο τους που χρησιμοποιουν ενα απο τα εργαλεια προβολης της εποχης μας, το youtube.
και το facebook επισης, αν και σιχαινομαι οταν βλεπω αλλους να το χρησιμοποιουν με λυσσα
προβαλοντας τα προσωπικα τους σε κοινη θεα (τα εν οικω, μη εν δημω...), για επιχειρησεις ειναι must. thumb


....και μπραβο για τη δουλεια τους !

Nino
26-04-12, 09:05
καλα αφηστε τα μπραβο και την επομενη φορα που θα ξεκινησουμε για τα γνωστα φτηνοκαταστηματα (στην Ελλαδα πουλανε δυο φορες πανω απο αλλες χωρες) που τις καρεκλες τις φτιαχνουν παιδακια σε τριτες χωρες για ενα δολαριο μεροκαματο την ημερα, ας αναλογιστουμε οτι στηριζοντας τις εγχωριες επιχειρησεις και ας ειναι πιο ακριβες στηριζουμε την ιδια την υπαρξη μας ως χωρα.
Να μην ξεχναμε οτι αν ανεβει η παραγωγη σε παρομοιες εταιρειες διαμαντια που δινουν ψωμι σε Ελληνες συνανθρωπους μας τοτε και οι τιμες θα πεσουν.
Αρκετα πια εχουμε επιδοτησει καθε χωρας τον ΟΑΕΔ ας σκεφτουμε και λιγο τη χωρα μας.

Thomelef
26-04-12, 09:36
καλα αφηστε τα μπραβο και την επομενη φορα που θα ξεκινησουμε για τα γνωστα φτηνοκαταστηματα (στην Ελλαδα πουλανε δυο φορες πανω απο αλλες χωρες) που τις καρεκλες τις φτιαχνουν παιδακια σε τριτες χωρες για ενα δολαριο μεροκαματο την ημερα, ας αναλογιστουμε οτι στηριζοντας τις εγχωριες επιχειρησεις και ας ειναι πιο ακριβες στηριζουμε την ιδια την υπαρξη μας ως χωρα.
Να μην ξεχναμε οτι αν ανεβει η παραγωγη σε παρομοιες εταιρειες διαμαντια που δινουν ψωμι σε Ελληνες συνανθρωπους μας τοτε και οι τιμες θα πεσουν.
Αρκετα πια εχουμε επιδοτησει καθε χωρας τον ΟΑΕΔ ας σκεφτουμε και λιγο τη χωρα μας.

συμφωνώ απόλυτα. φυσικά οι καρέκλες που δίνουν οι άνθρωποι απο θέμα κόστους, είναι αλλού...
οι δυνατότητα παραγωγής τους είναι τεράστια. και μιλάμε μόνο για το τμήμα καρέκλας, χωρίς να αναφέρουμε καν την παραγωγή τραπεζιών που έχουν.
ένα μικρό δείγμα της δουλειάς τους.

www.xlf.gr
XLF = ΞΥΛΟΒΙΟΤΕΧΝΙΚΗ FURNITURE, και το xl επίσεις συνδιάζει το μέγεθος της εταιρείας...
άπειρα τα προιόντα, και πωλιούνται σε αρκετά γνωστές αλυσίδες καταστημάτων επίπλου. όχι στα ακριβά καταστήματα με τις φίρμες, σε καταστήματα οιυ απευθύνονται στον μέσο καταναλωτή κυρίως.

spar@
26-04-12, 16:18
Θωμα αλλη μια εταιρια που φτιαχνει τις μεταλλικες καρεκλες μονου μπρατσου, δλδ οχι με 4 ποδια δεν ειναι στην Θεσσαλονικη? κατι τετοιο μας ειχαν πει!
εχω σχεδιασει μια τετοια καρεκλα σε τεστ αντοχης!!!

Thomelef
26-04-12, 16:30
Θωμα αλλη μια εταιρια που φτιαχνει τις μεταλλικες καρεκλες μονου μπρατσου, δλδ οχι με 4 ποδια δεν ειναι στην Θεσσαλονικη? κατι τετοιο μας ειχαν πει!
εχω σχεδιασει μια τετοια καρεκλα σε τεστ αντοχης!!!

για πια εταιρεία μιλάς ρε???μονόμπρατση καρέκλα???δεν έχω κάτι κατά νου ρε σπάρα...

spar@
26-04-12, 16:36
κατι τετοιο μας ειπαν οτι φτιαχνονται Θεσσαλονικη και εχουν τρελες πωλησεις!
παιζει να μας λεγανε και π..ριες!

Thomelef
26-04-12, 16:40
για έπιπλα γραφείου μιλάς δλδ.
δεν έχω ιδέα, όπως επίσεις δεν είχα ιδέα ότι είχαν μείνει κατασκευαστές πάνω στο είδος. τα κινέζικα παίρνουν και δίνουν αβέρτα κουβέρτα στο συγκεκριμένο είδος.
η μοναδική εταιρεία που είχε μείνει ήταν η σατο, και αυτή δεν έχω ιδέα τι κάνει πλέον.
ήταν πελάτες μας πάντως ένα φεγγάρι και αυτοί...
ρεσύ. τον γιάννη τον σκιπητάρη τον ξέρεις???

spar@
26-04-12, 16:47
τι ειναι αυτος?

Thomelef
26-04-12, 17:31
ήταν στο γραφείο διασύνδεσης πρίν από κάποια χρόνια, και πιο μετά εγώ τον είχα πάρει για χειριστή cnc.

spar@
26-04-12, 17:43
δεν τον γνωριζω...
τωρα κανω εγω cnc!!!

Thomelef
26-04-12, 17:46
δεν τον γνωριζω...
τωρα κανω εγω cnc!!!
ψαρούλη μου...σπαράκι είσαι???
ότι χρειαστείς, μην διστάσεις...ακόμα και αν έχει να κάνει με κώδικα που περιέχει και interpolated axis, όπως έχουν τα πενταξονικά...

spar@
26-04-12, 17:58
oχι ρε συ ειπαμε, τα βασικα κανουμε να περασουμε το μαθημα, εκτος αν παρω πτυχιακη πανω σε cnc!
παντως το τει εχει πολυ καλο επιπεδο εργαστηριων, και φερανε καινουρια μηχανηματα!!!
ευχαριστω πολυ!

Thomelef
26-04-12, 18:10
εκεί να πάρεις πτυχιακή. η κατάσταση στην ελλάδα αλλάζει...πιστεύω ότι θα μπούμε σε τροχιά παραγωγής, και τέτοιου είδους χειριστές θα χρειαστούν. πίστεψε με, πάντα έχει να κάνει με το μέλον ο συγκεκριμένος κλάδος.

tokiko
26-04-12, 20:09
εκεί να πάρεις πτυχιακή. η κατάσταση στην ελλάδα αλλάζει...πιστεύω ότι θα μπούμε σε τροχιά παραγωγής, και τέτοιου είδους χειριστές θα χρειαστούν. πίστεψε με, πάντα έχει να κάνει με το μέλον ο συγκεκριμένος κλάδος.

Η μηχανολογία δεν έχει όρια και είναι πολύ σημαντική!!

pilot
27-04-12, 01:03
Προσωπικά πιστεύω πως είναι τα πάντα! ο μηχανολόγος/μηχανικός/τεχνικός δεν θα πεινάσει ποτέ! thumb

Thomelef
27-04-12, 07:29
αν και την συγκεκριμένη χρονική περίοδο ισχύει το αντίθετο λόγο ολικής καταστροφής που έφεραν οι κυβερνήσεις, θεωρώ ότι δεν θα ξαναπέσουμε σε παρόμοια και τόσο χάλια κατάσταση. οπότε ναι, συμφωνώ ότι αυτοί οι άνθρωποι που ασχολούνται με αυτό πάντα κάτι θα έχουν να κάνουν.

pilot
28-04-12, 00:05
αν και την συγκεκριμένη χρονική περίοδο ισχύει το αντίθετο λόγο ολικής καταστροφής που έφεραν οι κυβερνήσεις, θεωρώ ότι δεν θα ξαναπέσουμε σε παρόμοια και τόσο χάλια κατάσταση. οπότε ναι, συμφωνώ ότι αυτοί οι άνθρωποι που ασχολούνται με αυτό πάντα κάτι θα έχουν να κάνουν.

βασικά Θωμά εγώ το βλέπω γενικά, όχι μόνο στην Ελλάδα.. δηλαδή τι εννοώ? Αν κάποιος μηχανολόγος θέλει να δουλέψει και πάει παντού, ''αύριο'' έχει καλοπληρωμένη δουλειά! thumb

Thomelef
28-04-12, 09:11
στο εξωτερικό υπάρχει πληθώρα κόσμου σε τέτοιες ειδικότητες. κοινός υπάρχει ανταγωνισμός.
στην ελλάδα λόγο πολύ χαμηλού βιομηχανικού επιπέδου είναι το θέμα, όπου μέχρι σήμερα βγαίνουν 10 δικηγόροι, 5 λογιστές, 5 γιατροί, 30 μάνατζερ, 60 γραφίστες, 200 απόφοιτοι λυκείου χωρίς περαιτέρω εκπαίδευση σε κάτι συγκεκριμένο, και 1 μηχανολόγος.
βέβαια πιστεύω ότι θ'αλλάξει αυτό στο κοντινό μέλον, γιατί πέραν το επάγγελμα του γιατρού που προσφέρει κάτι ουσιαστικό, τα υπόλοιπα λίγο πολύ δεν προσφέρουν και κάτι το ιδιαίτερο πλέον, για να μην πώ ότι δεν προσφέρουν απολύτως τπτ σε γενικές γραμμές, πλύν κάποιων ειδικών περιπτώσεων στην κατηγορία του μάνατζμεντ, όπου υπάρχει ένα πολύ μικρό ποσοστό αξιόλογων ανθρώπων και κοιτάνε μπροστά με θάρρος.