PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγη μπαταριας σε Ζ4 Ε89



Karizma Z4
20-04-12, 23:43
Καλησπερα στο φορουμ και χαιρομαι που ειμαι παλι μαζι σας,μιας και οι στρατιωτικες μου υποχρεωσεις δεν μου εχουν αφησει πολυ ελευθερο χρονο για να ασχολουμαι οπως παλια! :thumbsdown:

Υστερα απο 3 χρονια(παρα εναν μηνα!!!)συμβιωσης με την Ζετουλα μου,ηρθε η στιγμη να αλλαξω την εργοστασιαση μπαταρια.Παρολο που πριν απο ενα διμηνο εκανα μια τελευταια προσπαθεια να παρατεινω λιγο την ζωη της,κανοντας της μια καλη 3ωρη φορτιση δεν καταφερα πολλα και ετσι αναγκαζομαι να καταφυγω στην αντικατασταση της.

Το ερωτημα ειναι αν αξιζει να "πεσω" στην εργοστασιακη μπαταρια παλι και να την αλλαξω στην αντιπροσωπεια ή αν εχετε να προτεινετε καποια αλλη λυση π.χ να προτιμησω καποια aftermarket απο το εμποριο.Οποιαδηποτε συμβουλη για το θεμα ειναι ευπροσδεκτη!

Υ.Γ : Ειμαι παντελως ασχετος απο το θεμα της μπαταριας!:ranting2: Δεν γνωριζω ουτε μαρκες που κυκλοφορουν στο εμποριο,ουτε χαρακτηριστικα,πλην αυτων που γραφει η μπαταρια πανω!

farmgeo
21-04-12, 00:05
Bosch κλειστου τυπου και καθαρισες...!!!!!

Stamatis
21-04-12, 00:06
Bosch κλειστου τυπου και καθαρισες...!!!!!

αυτό ακριβώς.

thumb

m-power_01
21-04-12, 00:36
Πολυ αξιόλογες είναι οι banner.

bill_m3
21-04-12, 17:26
Πολυ αξιόλογες είναι οι banner.

+1000000000

Driver M
21-04-12, 17:31
Οι banner είναι πολύ καλές.
Αλλά και της bmw είναι άψογες.
Στην Ε90 μου έχω απ'όταν την αγόρασα την ίδια (3/2007) και ακόμα αντέχει άνετα.

Karizma Z4
15-06-12, 10:45
Σημερα μολις και υστερα απο τοσο καιρο,κατορθωσα να κανω την παραγγελια προκειμενου να αλλαξω την μπαταρια μου!

Εφοσον η εργοστασιακη μπαταρια ηταν τυπου AGM(gel δηλαδη)δεν μπορουσα να ξεφυγω απο αυτο και ετσι κατεφυγα στην αξιοπιστη λυση της Bosch με το μοντελο S6008. :original:

Η τιμη της ειναι λιγο τσουχτερη (150 ευρω)και σαφως πιο ακριβη απο μια μεση μπαταρια αλλα...c'est la vie!!! :thumbsdown:

Υ.Γ : Υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να προσεξω ; Οποιαδηποτε συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη φυσικα! :thumbsup:

Εδω το link με καποια απο τα χαρακτηριστικα της :

https://www.automoto-eshop.gr/bosch-s6008-70ah-760en-agm-technology.html

Stradale
15-06-12, 11:34
Λίγο καινούριο δεν ειναι το αμάξι σου για άλλαγη μπαταρίας;!

BILL007
15-06-12, 11:58
Βοsch S5 και S6 είναι οι καλύτερες!

Όντως το αμάξι σου είναι πολύ καινούργιο!

Εγώ για να φανταστείς άλλαξα την εργοστασιακή μετά απο 8 χρόνια!:thumbsup:

Karizma Z4
15-06-12, 12:03
Και εγω την ιδια απορια ειχα παιδια,αλλα δυστυχως η μπαταρια παρεδωσε πνευμα...

Αδικαιολογητο για αυτοκινητο 3ετιας,αλλα τι να κανω...

Ptboul
15-06-12, 12:12
Υ.Γ : Υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να προσεξω ; Οποιαδηποτε συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη φυσικα! :thumbsup:


Μην αφήνεις τα αλάρμ αναμμένα (σε στάση) ούτε τρίλεπτο!

Δεν μπορείτε να φανταστείτε για τι ξεΛίγωμα μιλάμε που συνήθως περνά απαρατήρητο.

Stradale
15-06-12, 12:14
Κανε μια μικρή έρευνα να δεις τον λόγο,απλα για την ιστορία. ;)

m-power_01
15-06-12, 17:19
Τίποτα να μην προσέξεις ρε! Να της πιεις το αίμα! Για αυτο δεν την πλήρωσες; Σιγά μην έχουμε άγχος και για μια μπαταρία

Karizma Z4
15-06-12, 18:35
Τίποτα να μην προσέξεις ρε! Να της πιεις το αίμα! Για αυτο δεν την πλήρωσες; Σιγά μην έχουμε άγχος και για μια μπαταρία

Roger that boss!!! thumb

john
16-06-12, 00:38
150?εγω την βρηκα πιο φτηνα χε χε

m-power_01
16-06-12, 02:42
150?εγω την βρηκα πιο φτηνα χε χε

Αν έλεγες πού , πώς ... Ίσως βοηθουσες

john
16-06-12, 10:38
Αν έλεγες πού , πώς ... Ίσως βοηθουσες

σου εστειλα μνμ

Karizma Z4
26-06-12, 07:19
Καλημέρα στην παρέα!

Η μπαταρία τοποθετήθηκε με επιτυχία και έγινε ο τεχνικός έλεγχος σε παλιά και καινουρια για να διαπιστωθεί η κατάσταση τους! Με την καινουρια όλα μια χαρα όπως ήταν αναμενόμενο εξάλλου,η παλιά όμως δούλευε με μόλις 189Α εκκίνησης! Ένας Θεός ξέρει πως έπαιρνε μπροστά το αυτοκίνητο...

Δυστυχώς,παρόλη την αλλαγή της μπαταρίας το πρόβλημα της εκκίνησης του κινητήρα όταν είναι το αυτοκίνητο στάσιμο για πάνω απο 12-14 ώρες και έχει παγώσει αρκετά,εξακολουθεί να υπάρχει,αν και ωφειλω να παραδεχτω σε μικρότερο βαθμό απο ότι πριν την αντικατάσταση της μπαταρίας...

Γνωρίζοντας απο γνωστούς και φίλους μέσα και έξω απο το φόρουμ πλέον 2 πιθανές αιτίες μου έρχονται στο μυαλό... Είτε ότι πρόκειται για πολλαπλασιαστες,είτε για τρομπα βενζίνης!

Σας έρχεται κάτι άλλο στο μυαλο ;;;

Υ.Γ : Να σημειωσω πως έχω αλλάξει μπουζί πριν απο 3000km οπότε θέλω να το αποκλεισω ως πιθανή αιτία βλάβης!

Lefteris116
28-06-12, 01:37
Με την αλλαγη μπαταριας δεν θελει και προγραμματισμο στον εγκεφαλο σε αντιπροσωπια??Γιατι κατι τετοιο κουλο εχω ακουσει.

ziaba
28-06-12, 08:35
Καλημέρα στην παρέα!

Η μπαταρία τοποθετήθηκε με επιτυχία και έγινε ο τεχνικός έλεγχος σε παλιά και καινουρια για να διαπιστωθεί η κατάσταση τους! Με την καινουρια όλα μια χαρα όπως ήταν αναμενόμενο εξάλλου,η παλιά όμως δούλευε με μόλις 189Α εκκίνησης! Ένας Θεός ξέρει πως έπαιρνε μπροστά το αυτοκίνητο...

Δυστυχώς,παρόλη την αλλαγή της μπαταρίας το πρόβλημα της εκκίνησης του κινητήρα όταν είναι το αυτοκίνητο στάσιμο για πάνω απο 12-14 ώρες και έχει παγώσει αρκετά,εξακολουθεί να υπάρχει,αν και ωφειλω να παραδεχτω σε μικρότερο βαθμό απο ότι πριν την αντικατάσταση της μπαταρίας...

Γνωρίζοντας απο γνωστούς και φίλους μέσα και έξω απο το φόρουμ πλέον 2 πιθανές αιτίες μου έρχονται στο μυαλό... Είτε ότι πρόκειται για πολλαπλασιαστες,είτε για τρομπα βενζίνης!

Σας έρχεται κάτι άλλο στο μυαλο ;;;

Υ.Γ : Να σημειωσω πως έχω αλλάξει μπουζί πριν απο 3000km οπότε θέλω να το αποκλεισω ως πιθανή αιτία βλάβης!

εμένα έρχεται στ μυαλό ο δύναμος σου τα παίξε ή μαμά μπαταρία σε 3 χρόνια με τ καινούρια πάλι έχεις πρόβλημα.... πήγαινε κ καντον μια μέτρηση εάν δε το χεις κάνει ήδη να δεις εάν δουλευει σωστά

m-power_01
29-06-12, 11:38
εμένα έρχεται στ μυαλό ο δύναμος σου τα παίξε ή μαμά μπαταρία σε 3 χρόνια με τ καινούρια πάλι έχεις πρόβλημα.... πήγαινε κ καντον μια μέτρηση εάν δε το χεις κάνει ήδη να δεις εάν δουλευει σωστά

Αν είχε πρόβλημα ο δυναμος , τώρα θα είχε ήδη γίνει χριστουγεννιάτικο δέντρα το καντραν του!