PDA

Επιστροφή στο Forum : Πίσω πάτωμα Ε46 Μ3 + Ε46



alexk
20-04-12, 17:14
Όπως ξέρετε το Ε46 έχει πρόβλημα με το πίσω πάτωμα.
Οι βάσεις έδρασης της πίσω γέφυρας ραγίζουν.

Η BMW δίνει ένα κιτ με εποξικό αφρό που ενισχύει το πάτωμα, για να μην ραγίζει.
Πρακτικά με τον αφρό ενώνεις το κάτω με το πάνω πάτωμα (από το εργοστάσιο έχει κενό εκεί).
Επίσης, με το κιτ ενισχύεται η ακαμψία του πίσω πλαισίου (αρκετοί με CSL που το έχουν κάνει έχουν νιώσει τη διαφορά).

Μερικά θρεντ

CSLregister -> https://www.cslregister.com/forum/showthread.php?t=8387

E46fanatics -> https://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=710760


Εδώ οι οδηγίες επισκευής από το BMW TIS -> https://clubcsl.com/CSL/e46_subframe_tis.pdf

Οργανώνω ένα group buy για το CSLregister.
Αν ενδιαφέρει και κόσμο από εδώ, μπορώ να οργανώσω και για Ελλάδα.

Το συνιστώ ειδικά σε Ε46 Μ3 γιατί όλα αργά ή γρήγορα θα ραγίσουν το πάτωμα.

doctore
20-04-12, 18:41
Είμαι μέσα.
Ραγίσει δε ραγίσει, αφού ενισχύει την ακαμψία του πίσω πλαισίου, θα το κάνω.
Το δύσκολο θα είναι να βρώ το μάστορα που θα το κάνει κατά γράμμα.

BILL007
20-04-12, 18:47
Aν του τυπώσεις τις οδηγίες του ΤΙS και του της πας θα το κάνει κατα γράμμα ;) Δεν είναι δα και κάτι το πολύ δύσκολο αυτό με τον αφρό της bmw όπως το διάβασα στο φτερό :original:

Thomelef
20-04-12, 19:47
μ'ενδιαφέρει και εμένα...για τι κόστος μιλάμε για το φοάμ???
πάντως στο θρεντ του φανάτικς, δείχνει διαδικασία, η οποία δεν χρειάζεται το αμάξι να πάει σε συνεργείο.

5555
20-04-12, 22:06
Αυτο αφορα και τα καμπριο? Δηλαδη η διαδικασια του φοαμ.

alexk
20-04-12, 22:36
Αυτο αφορα και τα καμπριο? Δηλαδη η διαδικασια του φοαμ.

Αν δεν κάνω λάθος ναι.

alexk
20-04-12, 22:40
cavity foam 83429410694 = 60 EUR
structuring foam 83420307530 = 125 EUR
10mm plug 51711906001 = 0.14 EUR

Κόστος για ένα αυτοκίνητο 310 EUR.
Για Ελλάδα θα χρειαστεί να πληρώσετε και ΦΠΑ.

Αν ο συνολικός αριθμός είναι πάνω από 10, θα έχουμε ακόμη 5% έκπτωση.

katsaraios
20-04-12, 22:43
Το κιτακι του Turner δεν ειναι πολυ οικονομικοτερο??
Αλλα πρεπει να μην εχει μεγαλο "σκισιμο" πανω απο 4-5 cm..

alexk
20-04-12, 22:50
Το κιτακι του Turner δεν ειναι πολυ οικονομικοτερο??
Αλλα πρεπει να μην εχει μεγαλο "σκισιμο" πανω απο 4-5 cm..

Εγώ θα βάλω το bmw πάντως...

Thomelef
20-04-12, 23:15
σύμφωνα με την περιγραφή, το κιτ της πεμβε ενισχύει καλύτερα το πάτωμα στα σίγουρα.
όσο χοντρή και να είναι η λαμαρίνα, δεν παύει να υπάρχει το κενό στις λαμαρίνες. με την μέθοδο του φοάμ θα γίνουν όλα ένα σώμα, άρα είναι και η καλύτερη λύση.

EVERGET
21-04-12, 12:04
Προσωπικά θεωρώ τη μέθοδο της bmw φθηνό ημίμετρο και απαράδεκτο τρόπο αντιμετώπισης ενός τόσο σοβαρού τεχνικού προβλήματος στα 46άρια (και στα 36άρια).

Ο αφρός δεν κάνει ενίσχυση ούτε αυξάνει την ακαμψία σε κάτι (που ακούστηκε αφρός για ακαμψία) παραμόνο χρησιμεύει σαν μέσο απορρόφησης κάποιων κραδασμών που δημιουργούνται στην περιοχή. Η ενίσχυση στην οποία μπορείς να βασιστείς και να ξεχάσεις το θέμα πάτωμα στο αμάξι σου είναι μόνο η κλασική με κόλλημα κοματιών λαμαρίνας εντός και εκτός του σάντουιτς πατώματος στα σημεία που ανοίγει. Και για να αυξηθεί όντως η αντοχή του πατώματος οι καλοί επισκευαστές κολάνε και κάθετα κομμάτια λαμαρίνας εντός του σάντουιτς (εκεί δηλαδή που η bmw βάζει αφρό) τα οποία όντως δίνουν ακαμψία.

Δεν χρειάζεται το κιτ του turner, ένας φανοποιός που το έχει ξανακάνει αυτό σε 46άρι μπορεί να κόψει τα κομμάτια λαμαρίνας που θα κολληθούν. Κοιτάμε λοιπόν να έχουμε φρέσκα σινεμπλόκ στη γέφυρα ώστε να μη χτυπάει πάνω στο πάτωμα, κάνουμε και την ενίσχυση με τον κλασικό τρόπο και ξενοιάζουμε.

Thomelef
21-04-12, 12:27
Νασο...υπάρχουν πολλοί τύποι φοαμ. Απο πολυ μαλακά, μέχρι και σκληρά σαν τσιμέντο. Λογικά η πεμβε θα δίνει κάποιο πολυ σκληρό τύπο.
Προσωπικά θεωρώ πως είναι μια καλή ενναλακτικη λύση για κάποιον που δεν θέλει να του γαζωνουν το αμάξι αφού το κόψουν πρώτα...

ΔημήτρηςΜ3
21-04-12, 12:28
μ'ενδιαφέρει και εμένα...για τι κόστος μιλάμε για το φοάμ???
πάντως στο θρεντ του φανάτικς, δείχνει διαδικασία, η οποία δεν χρειάζεται το αμάξι να πάει σε συνεργείο.

Θεσ/νικη υπάρχει μάστορας μου το είχε
Προτείνει σε μένα πριν 2χρονια
Το γνωρίζει καλα το θέμα !!!!

Thomelef
21-04-12, 12:37
Δε νομίζω ότι χρειάζεται μάστορας για να το κάνει. Στο DIY του φανατικς, δείχνει για πολυ απλή δουλεια ρε μητσο.

EVERGET
21-04-12, 12:56
Νασο...υπάρχουν πολλοί τύποι φοαμ. Απο πολυ μαλακά, μέχρι και σκληρά σαν τσιμέντο. Λογικά η πεμβε θα δίνει κάποιο πολυ σκληρό τύπο.
Προσωπικά θεωρώ πως είναι μια καλή ενναλακτικη λύση για κάποιον που δεν θέλει να του γαζωνουν το αμάξι αφού το κόψουν πρώτα...

και σαν τσιμέντο να είναι Θωμά, ένα τέτοιας πυκνότητας/σκληρότητας υλικό δεν μπορεί να θεωρηθεί ενίσχυση σε σημείο αυτοκινήτου που καταπονείται πάρα πολύ.

Δεν είναι κακό να σου κόψουν-γαζώσουν το Μ3 αφού και το ίδιο το ρημάδι κόβεται μόνο του, ίσα ίσα που στο γαζώνουν με αργκόν και όχι με κάτι χαζές ηλεκτροπόντες που έχει από τη μάνα του...

alexk
21-04-12, 13:02
Προσωπικά θεωρώ τη μέθοδο της bmw φθηνό ημίμετρο και απαράδεκτο τρόπο αντιμετώπισης ενός τόσο σοβαρού τεχνικού προβλήματος στα 46άρια (και στα 36άρια).

Ο αφρός δεν κάνει ενίσχυση ούτε αυξάνει την ακαμψία σε κάτι (που ακούστηκε αφρός για ακαμψία) παραμόνο χρησιμεύει σαν μέσο απορρόφησης κάποιων κραδασμών που δημιουργούνται στην περιοχή. Η ενίσχυση στην οποία μπορείς να βασιστείς και να ξεχάσεις το θέμα πάτωμα στο αμάξι σου είναι μόνο η κλασική με κόλλημα κοματιών λαμαρίνας εντός και εκτός του σάντουιτς πατώματος στα σημεία που ανοίγει. Και για να αυξηθεί όντως η αντοχή του πατώματος οι καλοί επισκευαστές κολάνε και κάθετα κομμάτια λαμαρίνας εντός του σάντουιτς (εκεί δηλαδή που η bmw βάζει αφρό) τα οποία όντως δίνουν ακαμψία.

Δεν χρειάζεται το κιτ του turner, ένας φανοποιός που το έχει ξανακάνει αυτό σε 46άρι μπορεί να κόψει τα κομμάτια λαμαρίνας που θα κολληθούν. Κοιτάμε λοιπόν να έχουμε φρέσκα σινεμπλόκ στη γέφυρα ώστε να μη χτυπάει πάνω στο πάτωμα, κάνουμε και την ενίσχυση με τον κλασικό τρόπο και ξενοιάζουμε.

Έχεις δει εμπρός στα φτερά του αυτοκινήτου σου, κοντά στους θόλους από μέσα με τι είναι κολλημένα ?
Με κόλλα, κρατάει καλά.
Ο αφρός αυτός είναι σκληρός.

Απόψεις είναι φυσικά αυτές.
Εγώ εμπιστεύομαι την bmw πάντως και όχι κάποιον μάστορα που θέλει να μου κολλήσει λαμαρίνες.

Thomelef
21-04-12, 13:15
Με σχεδόν το ίδιο υλικό πάντως, φτιάχνονται ολόκληρα κτίρια. Τα λεγόμενα πάνελ που λένε.
Για να κρατάνε λοιπόν κτίρια πόλων χιλιάδων μέτρων, πιστεύω ότι θα κρατήσουν μια χαρα και το πάτωμα του αυτοκινήτου. Και μόνο που δεν θα υπάρχει κενό, είναι μεγάλη υπόθεση. Με τα λαμακια πιστεύω ότι ίσως θα μπορούσε να ξανανοιξει το πάτωμα, περιμετρικά απο τις λαμες, μιας και η καταπόνηση θα μεταφέρεται αλλού, αλλα πάλι στα σημεία εδρασης...

katsaraios
21-04-12, 13:22
παντως θα επρεπε κατα την γνωμη μου να το κανει Δωρεαν η BMW αφου εχει διαπιστωθει ακομα και σε απλα κουπε οχι μονο σε Μ3 .
Επισης το θεμα κοψε -ραψε αν γινει σωστα νομιζω ειναι πιο σωστο πρεπει βεβαια να ανοιχτει απο πανω το πατωμα οποτε ισως φαινεται, αλλα σιγουρα το "δεσιμο" με σωστου παχους λαμαρινα και καλη εργασια ειναι αποδεδειγμενα εγγυηση.

Thomelef
21-04-12, 15:40
Επισεις αν το καλο σκεφτείτε, θεωρώ ότι το φοαμ θα κάνει πολυ μεγάλη απορρόφηση κραδασμων απο την λαμαρίνα. Σκεφτείτε μόνο ότι τώρα είναι τελείως κενό το σημείο εκείνο.
Πραγματικά όσο το καλο σκέφτομαι, νομίζω πως είναι η καλύτερη λύση. Για αυτο που είμαι περίεργος, είναι ο τύπος του υλικού. Δεν υπάρχει περίπτωση, θα μπορούμε να το προμηθευτουμε και απο μαγαζί με υλικά, και σίγουρα όχι πάνω απο 50 ευρώ. Αρκεί να μάθουμε κωδικούς ή συστατικά μειγματος για να πάμε να τα ζητήσουμε...
Μπορούμε να το μάθουμε αυτο???

BILL007
21-04-12, 15:43
Μπορούμε να το μάθουμε αυτο???

With chemical analysis thumb :thumbsup:

Thomelef
21-04-12, 16:04
With chemical analysis thumb :thumbsup:

συνήθως αυτά τα υλικά έχουν βαθμούς. κυρίως σκληρότητας, για να μπορούν να ανήκουν το καθένα στην κατηγορία του.
λογικά, κάποιος κωδικός απο τα αυτοκόλλητα που είναι κολλημένα στο σωληνάριο που δίνει η πεμβέ, θα γράφει κάποιον κωδικό, με τον οποίο θα μπορούμε να βρούμε αντίστοιχο υλικό άλλης μάρκας.
θεωρώ ότι τα 300 ευρώ για αυτό το πράγμα είναι τελείως γελοίο σαν κόστος, απο την στιγμή που μπορούμε να πάρουμε σωληνάρια πχ με 30 ευρώ.
χώρια ότι συμφωνώ απόλυτα με τον νάσο σε αυτό που λέει ότι θα έπρεπε να το δίνουν τζάμπα.
δλδ έλεος πια...ακόμα και απο την ζημιά που είναι οι ίδιοι υπεύθηνοι θέλουν να βγάλουν τα κέρατα τους???
εεεε όχι δα...δεν πάει έτσι το πράγμα ρε μάγκες. και οκ...θέλεις να βγάλει???δώστο σε μια νορμάλ τιμή. χώρια ότι δεν σου δίνουν και το πιστόλι, το οποίο έχει κάνα 20ευρω. χοντρά χοντρά, με ένα 40άρι 50άρι, η δουλειά γίνεται σίγουρα. το να είναι καμμιά ειδική ουσία κατά παραγγελία της πεμβέ, δεν υπάρχει ούτε μία στο τρισεκκατομύριο...

gant
21-04-12, 17:39
Τα audi κόβουν πάτωμα? :whistle::whistle:

katsaraios
21-04-12, 18:49
Τα audi κόβουν πάτωμα? :whistle::whistle:

Τα 4πορτα E46??:th_Laie_67-1:

STREETRACING
21-04-12, 20:29
Στην αμερική θυμάμαι η BMW άλλαζε ολόκληρο πάτωμα σε τέτοιες περιπτώσεις.
Εγω πάντως το εφτιαξα σε μάστορα καλό εδώ κ ένα χρόνο με 4 πλακάκια στυλ turner
Κ δεν κάνει τσικ.
Τα ίδια βάζει χρόνια κ σε απλά 46αρια κ σε 36αρια Μ3.

m_power_lunatic
21-04-12, 21:07
Στην αμερική θυμάμαι η BMW άλλαζε ολόκληρο πάτωμα σε τέτοιες περιπτώσεις.
Εγω πάντως το εφτιαξα σε μάστορα καλό εδώ κ ένα χρόνο με 4 πλακάκια στυλ turner
Κ δεν κάνει τσικ.
Τα ίδια βάζει χρόνια κ σε απλά 46αρια κ σε 36αρια Μ3.

Στειλε μου με pm τον μαστορα ή γραψτον και εδω,δεν ειναι κακο νομιζω....μια πληροφορια δινεις δεν κανεις διαφημιση.:thanks::thnx:

5555
21-04-12, 21:52
Λογικα το φοαμ θα μπει αφου πρωτα τσεκαριστει το πατωμα για ρωγμες. Οποτε αν τυχον βρεθουν ρωγμες θα γινει πρωτα ραψιμο και τα σχετικα στην καλυτερη περιπτωση και μετα το γεμισμα με φοαμ. Παντως θα το προτιμουσα απο το να βαζω πλακακια.

nikos1400
21-04-12, 22:01
Τα 4πορτα E46??:th_Laie_67-1:

:shok:
καλη ερωτηση!

katsaraios
21-04-12, 22:01
Αν καποιος θελει σωστο επαγγελματια για κοψε-ραψε υπαρχει στο Γαλατσι.
Επειδη πρεπει να κατεβει η γεφυρα χρεωνει κατι τις αλλα η δουλεια του ειναι αψογη και στο τελος δεν φαινεται και τιποτα απο κατω.
Υπαρχει και αλλος φανοποιος-καλλιτεχνης με τεραστια πειρα στις μπεμπες στην Ν.Χαλκηδονα.

m-power_01
21-04-12, 22:05
Να γραφτούν ανοιχτά τα ονόματα των συνεργείων

S54POWER
21-04-12, 22:25
Επειδη δεν σκεφτομαι να πουλησω το αυτοκινητο μου τα επομενα χρονια, σκεφτηκα πως θα ειναι καλο να το ενισχυσω.Ακολουθησα τον τροπο του τερνερ: ραψιμο οι πανω ποντες και τοποθετηση των κατω ενισχυσεων αλλα με κολλα.Για σιγουρια εκανα και την οδηγια της bmw με τους αφρους.Μαζι με καινουργια σινεμπλοκ γεφυρας και εργασια το κοστος εκτιναχτηκε αλλα εγω ειμαι σιγουρος οτι δεν προκειται να αντιμετωπισω ποτε ενα τοσο σοβαρο θεμα.

m_power_lunatic
21-04-12, 23:16
Αν καποιος θελει σωστο επαγγελματια για κοψε-ραψε υπαρχει στο Γαλατσι.
Επειδη πρεπει να κατεβει η γεφυρα χρεωνει κατι τις αλλα η δουλεια του ειναι αψογη και στο τελος δεν φαινεται και τιποτα απο κατω.
Υπαρχει και αλλος φανοποιος-καλλιτεχνης με τεραστια πειρα στις μπεμπες στην Ν.Χαλκηδονα.

Ο ενας ειναι ο Κροκιδης και ο αλλος στο Γαλατσι???Εκεινον στην ανηφορα λες σε ενα στενο???Που εχουνε και ενα DELTONA περλα λευκο???Τον αδερφο του Στρατου του μηχανικου με τα ιταλικα??

katsaraios
22-04-12, 00:36
Ο ενας ειναι ο Κροκιδης και ο αλλος στο Γαλατσι???Εκεινον στην ανηφορα λες σε ενα στενο???Που εχουνε και ενα DELTONA περλα λευκο???Τον αδερφο του Στρατου του μηχανικου με τα ιταλικα??

Οχι ειναι στην Παπαφλεσσα, Κουστας-Δουλγεριδης ,μαλιστα ο Μπαμπης ειναι και μελος εδω.

wheelman
15-06-12, 20:12
Τα 4πορτα E46??:th_Laie_67-1:

και όμως george τελικά κόβουν.

katsaraios
15-06-12, 20:29
και όμως george τελικά κόβουν.

Ηλια αν εχεις τετοιο θεμα εχω συνεργειο υπ'οψιν για να στο φτιαξειthumb

wheelman
15-06-12, 20:34
Ηλια αν εχεις τετοιο θεμα εχω συνεργειο υπ'οψιν για να στο φτιαξειthumb
ευχαριστώ ρε φίλε, αλλα το ανακάλυψα σήμερα όσο ήμουν στο συνεργείο,
οπότε θα το φτιάξει ο μηχανικός, του το άφησα μέσα.

katsaraios
15-06-12, 20:39
ευχαριστώ ρε φίλε, αλλα το ανακάλυψα σήμερα όσο ήμουν στο συνεργείο,
οπότε θα το φτιάξει ο μηχανικός, του το άφησα μέσα.

Με την μεθοδο της bmw με τον αφρο?
Η θα σου κολλησει κομματι??
να ξερεις οτι θελει καλη δουλεια και εσωτερικα του πατωματος και λαμαρινα απο πατωμα αλλιως πιθανον να υπαρξει παλι προβλημα..
ενημερωσε με με π.μ αν δεν θες εδω...

wheelman
15-06-12, 21:34
Με την μεθοδο της bmw με τον αφρο?
Η θα σου κολλησει κομματι??
να ξερεις οτι θελει καλη δουλεια και εσωτερικα του πατωματος και λαμαρινα απο πατωμα αλλιως πιθανον να υπαρξει παλι προβλημα..
ενημερωσε με με π.μ αν δεν θες εδω...

Γιώργο δέν με πειράζει να γράψω εδώ.

Δεν λέω, καλά και τα λουκάνανικα και οι εκδρομές, αλλα θεωρώ πώς σκοπός της κοινότητας είναι να μοιραζόμαστε
τις γνώσεις και τις εμπειρίες μας προκειμένου να δημιουργήσουμε μία "βάση πληροφοριών" γύρω απο τις μπέμπες μας,
που θα βοηθήσει όλα τα μέλη(μακάρι να μήν έχουν άλλα παιδιά παρόμοιο θέμα).

Δέν ξέρω ρε φίλε, ευελπιστώ ότι θα γίνει καλή δουλειά, όπως εγώ τον ρώτησα "μάστορα τί κανουμε" & δεν είπα "κόψε κάτι",
έτσι περιμένω και απο εκείνον το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα χωρίς "εκπτώσεις" στην ποιότητα.
Ο χρόνος θα δείξει και εν πάση περιπτώσει, εάν έχω πάλι πρόβλημα πίστεψε με δέν θα είμαι εγώ χαμένος αλλα το συνεργείο.
Πιστεύω πως θα πρέπει να βλέπουν τη δημοσιότητα τόσο οι καλές δουλείες όσο και οι χάλια.

Όσο για το τεχνικό κομάτι,
δέν θα είναι με αφρό, από ότι κατάλαβα θα παίξει κόλλημα και κάτι σαν το kit της TMS με πλακάκια.
Απλά πρέπει αύριο να επιβεβαιώσω εάν έχει σκοπό να αλλάξει και τα σινεμπλόκ, θεωρώ είναι κρίμα
μετα απο τέτοια δουλεία και καινούρια αμορτισέρ να αφήσω τα παλία.

katsaraios
15-06-12, 21:47
Σιγουρα θα κοιταξεις να βαλει και εσωτερικα του "σκισμενου" κομματιου ενισχυση,αν το ξερει και εχει εμπειρια θα γινει καλη δουλεια...
Για αυτο και η τεχνικη οδηγια της εταιρειας ειναι σφραγισμα εσωτερικα με αφρο ειδικο και εξωτερικα με κομματι...
Επισης να σου κανει προληπτικα την ιδια εργασια και στην αλλη μερια ,δεν ειδα αν εχεις και εκει σκισιμο...
Οσον αφορα την συνεχεια και την μελλοντικη αυξηση ισχυος μην το φοβασαι αν γινει σωστη δουλεια,κυκλοφορουν πολλα 'ενισχυμενα" "ραμμενα" και δεν εχουν παρα σε λιγες περιπτωσεις ξανα θεμα σε αλλο σημειο..thumb

wheelman
15-06-12, 21:57
Σιγουρα θα κοιταξεις να βαλει και εσωτερικα του "σκισμενου" κομματιου ενισχυση,αν το ξερει και εχει εμπειρια θα γινει καλη δουλεια...
Για αυτο και η τεχνικη οδηγια της εταιρειας ειναι σφραγισμα εσωτερικα με αφρο ειδικο και εξωτερικα με κομματι... Δέν ξέρω ακόμα, θα το δώ πάντως ty


Επισης να σου κανει προληπτικα την ιδια εργασια και στην αλλη μερια ,δεν ειδα αν εχεις και εκει σκισιμο...
Tα πλάκάκια θα μπούν απο ότι κατάλαβα και στις τέσσερις βάσεις.


Οσον αφορα την συνεχεια και την μελλοντικη αυξηση ισχυος μην το φοβασαι αν γινει σωστη δουλεια,κυκλοφορουν πολλα 'ενισχυμενα" "ραμμενα" και δεν εχουν παρα σε λιγες περιπτωσεις ξανα θεμα σε αλλο σημειο..thumb
Μακάρι ρε φίλε, ελπίζω τι να πώ...

BILL007
16-06-12, 11:21
Με την μεθοδο της bmw με τον αφρο?


Αυτό ξέρουμε πόσο κοστίζει Eλλάδα και αν το αναλαμβάνει κάποιος που να το έχει ξανακάνει?:original::thnx:

Νομίζω ότι όλα τα bmw πρέπει προληπτικά να το κάνουν αυτό με τον αφρό...

BILL007
18-06-12, 22:09
Δείτε και βίντεο εδω να ανατριχιάσετε!!!

https://video.google.com/videoplay?docid=8362789948066992482#


cavity foam 83429410694 = 60 EUR
structuring foam 83420307530 = 125 EUR
10mm plug 51711906001 = 0.14 EUR

Κόστος για ένα αυτοκίνητο 310 EUR.
Για Ελλάδα θα χρειαστεί να πληρώσετε και ΦΠΑ.

Αν ο συνολικός αριθμός είναι πάνω από 10, θα έχουμε ακόμη 5% έκπτωση.

Απο τα 185,14 μεχρι τα 310 τι είναι?Η εργασία? :thnx:


συνήθως αυτά τα υλικά έχουν βαθμούς. κυρίως σκληρότητας, για να μπορούν να ανήκουν το καθένα στην κατηγορία του.
λογικά, κάποιος κωδικός απο τα αυτοκόλλητα που είναι κολλημένα στο σωληνάριο που δίνει η πεμβέ, θα γράφει κάποιον κωδικό, με τον οποίο θα μπορούμε να βρούμε αντίστοιχο υλικό άλλης μάρκας.
θεωρώ ότι τα 300 ευρώ για αυτό το πράγμα είναι τελείως γελοίο σαν κόστος, απο την στιγμή που μπορούμε να πάρουμε σωληνάρια πχ με 30 ευρώ.
χώρια ότι συμφωνώ απόλυτα με τον νάσο σε αυτό που λέει ότι θα έπρεπε να το δίνουν τζάμπα.
δλδ έλεος πια...ακόμα και απο την ζημιά που είναι οι ίδιοι υπεύθηνοι θέλουν να βγάλουν τα κέρατα τους???
εεεε όχι δα...δεν πάει έτσι το πράγμα ρε μάγκες. και οκ...θέλεις να βγάλει???δώστο σε μια νορμάλ τιμή. χώρια ότι δεν σου δίνουν και το πιστόλι, το οποίο έχει κάνα 20ευρω. χοντρά χοντρά, με ένα 40άρι 50άρι, η δουλειά γίνεται σίγουρα. το να είναι καμμιά ειδική ουσία κατά παραγγελία της πεμβέ, δεν υπάρχει ούτε μία στο τρισεκκατομύριο...

Μάθαμε κάτι παραπάνω???Το θέμα είναι δυστυχώς σοβαρό για πολλούς,μην πω για όλους!!!!!:thumbsdown:



Αυτό ξέρουμε πόσο κοστίζει Eλλάδα και αν το αναλαμβάνει κάποιος που να το έχει ξανακάνει?:original::thnx:

Νομίζω ότι όλα τα bmw πρέπει προληπτικά να το κάνουν αυτό με τον αφρό...

UPPPPP!!!!!!!

alexk
18-06-12, 22:32
Απο τα 185,14 μεχρι τα 310 τι είναι?Η εργασία? :thnx:


Το structuring foam 83420307530 = 125 EUR το χρειάζεσαι επί 2.
Οπότε 125 επί 2.

Εγώ θα φτιάξω το δικό μου τον Νοέμβρη πριν τις Σέρρες.
Θα βάλω της BMW εγώ, 300 ευρώ είναι μικρό ποσό σε σχέση με το να κόψεις το πλαίσιο.

BILL007
18-06-12, 22:35
Το structuring foam 83420307530 = 125 EUR το χρειάζεσαι επί 2.
Οπότε 125 επί 2.

Εγώ θα φτιάξω το δικό μου τον Νοέμβρη πριν τις Σέρρες.
Θα βάλω της BMW εγώ, 300 ευρώ είναι μικρό ποσό σε σχέση με το να κόψεις το πλαίσιο.

Εγώ θα το φτιάξω λογικά το Σεπτέμβρη,ισως και πιο πριν.
Θα προτιμήσω τον αφρό της BMW να βάλω,όλο το κιτάκι όπως είναι...thumb

Συμφωνώ άπειρα ότι 300 ευρώ δεν είναι τίποτα μπροστά στο να κόψεις πλαίσιο...

EVERGET
18-06-12, 23:13
Μην τρομάζετε, δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα! Το 46άρι στο βιντεάκι πρέπει να το έχει αφήσει αρκετό καιρό χωρίς να το προσέξει για να του εξελιχθεί έτσι. Οι περισσότεροι το διαπιστώνουν σε αρχική κατάσταση όπου η ρογμή έχει πάχος τρίχας οπότε εκεί τα πράγματα διορθώνονται πολύ ευκολότερα. Θέλω δηλαδή να πω πως όταν κόψει κάποιος πάτωμα δεν γίνεται έτσι σμπαράλια το υποπλαίσιό του, αρχικά γίνεται μία πολύ ελάχιστη ρογμή που εάν δεν εντοπιστεί μετά από πολύ καιρό εξελίσσεται σε ρήγμα...

Thomelef
19-06-12, 07:50
what nasos said...
πρέπει να είναι πολύ χαιβάνι κάποιος για να φτάσει το αμάξι σε τέτοιο σημείο όπως του βίντεο, όπως επίσεις και να επισκέπτεται το συνεργείο μια φορά στα 2 χρόνια για να μην πάρει γραμμή τέτοια ζημιά.

Stradale
19-06-12, 08:10
Απορώ,αυτη η ζημιά δεν ακούγεται;πως ειναι δυνατόν να συμβεί αυτο και να μην το πάρεις χαμπάρι τόσο καιρο;!

BILL007
19-06-12, 09:32
Oλα είναι δυνατά στους ελληνικούς καρόδρομους thumb :thumbsdown:

Thomelef
19-06-12, 10:14
Απορώ,αυτη η ζημιά δεν ακούγεται;πως ειναι δυνατόν να συμβεί αυτο και να μην το πάρεις χαμπάρι τόσο καιρο;!


what nasos said...
πρέπει να είναι πολύ χαιβάνι κάποιος για να φτάσει το αμάξι σε τέτοιο σημείο όπως του βίντεο, όπως επίσεις και να επισκέπτεται το συνεργείο μια φορά στα 2 χρόνια για να μην πάρει γραμμή τέτοια ζημιά.

thumb

wheelman
19-06-12, 10:53
Αρχικό μήνυμα απο Stradale https://bmwfans.gr/forum/images/buttons/viewpost.gif (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?p=287704#post287704)
Απορώ,αυτη η ζημιά δεν ακούγεται;πως ειναι δυνατόν να συμβεί αυτο και να μην το πάρεις χαμπάρι τόσο καιρο;! Ναι ακούγεται στο ξεκίνημα ή σε απότομα άφημα του γκαζιού με μικρές σχέσεις.


Αρχικό μήνυμα απο Thomelef https://bmwfans.gr/forum/images/buttons/viewpost.gif (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?p=287700#post287700)
what nasos said...
πρέπει να είναι πολύ χαιβάνι κάποιος για να φτάσει το αμάξι σε τέτοιο σημείο όπως του βίντεο, όπως επίσεις και να επισκέπτεται το συνεργείο μια φορά στα 2 χρόνια για να μην πάρει γραμμή τέτοια ζημιά. Σαν παθών επιτρέψτε μου να διαφωνήσω μαζί σας,
το αυτοκίνητο ήταν πρίν δύο εβδομάδες συνεργείο για αλλαδή λαδιών
και φλοτερ στάθμης λαδιού και δέν διαπιστώσαμε τίποτα πλήν του αμορτισέρ
που είχε πετάξει λάδια οπότε και δρομολογήθηκε η αντικατάσταση τους.
Προφανώς το τελειωμένο αμορτισέρ κάνει τα πράγματα χειρότερα,
αλλα η χοντρή ζημιά έγινε και ακούγονταν μια εβδομάδα τώρα, οπότε you do the math

EVERGET
19-06-12, 11:07
Με μία απλή επιθεώρηση πάνω σε ράμπα δεν φαίνεται εάν έχει αρχίσει να πετάει ρογμές το πάτωμα. Θα πρέπει ο μηχανικός να κατεβάσει λίγο τη γέφυρα και να δει τα σημεία στα οποία εδράζεται στο πάτωμα μέσω των τεσσάρων σινεμπλόκ αφού από εκεί ξεκινάνε οι ρογμές.

Bellof-3
19-06-12, 11:14
Μια απορια (μηχανολογος δεν ειμαι και γενικα δεν το πολυ εχω το θεμα) καποιος που θελει να ξενοιασει σοβαρα, και αφου οπως ειπε ο αλεξ αυτα ειναι μικρα ποσα σε σχεση με την πιθανοτητα να κοπει πλαισιο, δε θα ηταν πιο σωστο να γινει και το φοαμ και ενισχυση με πλακακια?

Thomelef
19-06-12, 12:05
Ναι ακούγεται στο ξεκίνημα ή σε απότομα άφημα του γκαζιού με μικρές σχέσεις.
Σαν παθών επιτρέψτε μου να διαφωνήσω μαζί σας,
το αυτοκίνητο ήταν πρίν δύο εβδομάδες συνεργείο για αλλαδή λαδιών
και φλοτερ στάθμης λαδιού και δέν διαπιστώσαμε τίποτα πλήν του αμορτισέρ
που είχε πετάξει λάδια οπότε και δρομολογήθηκε η αντικατάσταση τους.
Προφανώς το τελειωμένο αμορτισέρ κάνει τα πράγματα χειρότερα,
αλλα η χοντρή ζημιά έγινε και ακούγονταν μια εβδομάδα τώρα, οπότε you do the math

δλδ έπαθες την ίδια ζημιά που δείχει το βίντεο μέσα σε μια εβδομάδα???

wheelman
19-06-12, 12:46
δλδ έπαθες την ίδια ζημιά που δείχει το βίντεο μέσα σε μια εβδομάδα???
Εάν σου φαίνεται εσένα περίεργο φαντάσου εμένα,
προφανώς το ράγισμα υπήρχε αλλα δέν είχε κάνει αισθητή την παρουσία του
(δέν ήταν εμφανές & δέν άκουγα κάποιο θόρυβο).
Όταν φτάσει σε σημείο που φαίνεται έιναι ποια αργά.
Όπως σωστά είπε ο φίλος everget για να διαπιστωθεί τυχόν ρωγμή πρέπει
να Καθαρίσεις το υποπλαίσο και να λύσεις το συνεμπλόκ.

wheelman
19-06-12, 13:24
Πληροφριακά,
στην απέναντη όχθη του Ατλαντικού είχε ξεκινήσει μια δικαστική διαδικασία (https://www.motorauthority.com/news/1033524_bmw-settles-e46-3-series-subframe-lawsuit-promises-to-repair-affected-models)
για το εν λόγω ζήτημα όπου τελικά υπό προυποθέσεις( πχ μαμά αυτοκίνητο, <10 ετών )
το αυτοκίνητο επισκευάζοταν δωρεάν (https://www.pistonheads.com/gassing/topic.asp?h=0&f=181&t=1073697&mid=0&i=20&nmt=E46+M3+rear+subframe+cracks&mid=0) είτε με την μέθοδο του αφρού εάν ήταν μικρή η ρωγμή,
έιτε αντικαταστούσαν το υποπλάισιο (https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=AL11&mospid=47628&btnr=41_1267&hg=41&fg=25) εάν ήταν πάνω απο 2cm

Stradale
19-06-12, 15:28
Πάντως ειναι μεγάλη αστοχία απο πλευράς BMW. Μα σε 316,έλεος δηλαδη!

BILL007
19-06-12, 15:56
Σε όλα δυστυχώς...Δεν έχει να κάνει...Είναι βλακεία εκ κατασκευής...:ranting2::ranting2::rantin g2:

Stradale
19-06-12, 16:21
Το θετικό ειναι ότι νιώθεις ότι εχεις τρελο μοτέρ. Σχιζει πλαίσια λέμε!!

gnx
19-06-12, 18:58
Συμβαίνει και στα 46άρια compact?


Sent from my iPhone using Tapatalk

katsaraios
19-06-12, 19:17
Συμβαίνει και στα 46άρια compact?


Sent from my iPhone using Tapatalk
εχω δει σε κομπακτ ολιγον "τσιγκλισμενο" ,το ειχε προλαβει στις αρχες του ομως

nuovo..
18-07-12, 10:07
Τα 4πορτα E46??:th_Laie_67-1:

Ναι κοβουν.
Πηγε ο πατερας μου σημερα το ε46 316 4πορτο 2000μοντ (280000κμ) για αλλαγη λαδιου και ανακαλυψαν οτι στη δεξια πλευρα εχει κοψει σασι,ξερεται περιπου το κοστος επισκευης?επισεις καλυτερα δεν θα ειναι με την ευκαιρια να ενισχυθει και η αριστερη πλευρα?

dark knight
18-07-12, 10:31
αληθευει οτι στα καμπριο ειναι πιο ενισχυμενο?

zaharias
18-07-12, 10:39
Ναι κοβουν.
Πηγε ο πατερας μου σημερα το ε46 316 4πορτο 2000μοντ (280000κμ) για αλλαγη λαδιου και ανακαλυψαν οτι στη δεξια πλευρα εχει κοψει σασι,ξερεται περιπου το κοστος επισκευης?επισεις καλυτερα δεν θα ειναι με την ευκαιρια να ενισχυθει και η αριστερη πλευρα?

Κοστος δεν γνωριζω (εγω, προσωπικα), αλλα απο τη στιγμη που θα επισκευασεις τη μια μερια, καλο ειναι να φτιαξεις και την αλλη με την ευκαιρια..

EVERGET
18-07-12, 10:58
Tα σημεία που κόβονται και συνήθως ενισχύονται είναι στο πίσω δεξιά σινεμπλόκ και στο μπροστά αριστερά (κοιτώντας το αμάξι από μπροστά).

NickM3CS
16-08-12, 20:35
ειμαι και εγω μεσα παιδια... για το κιτ

NickM3CS
16-08-12, 20:36
Όπως ξέρετε το Ε46 έχει πρόβλημα με το πίσω πάτωμα.
Οι βάσεις έδρασης της πίσω γέφυρας ραγίζουν.

Η BMW δίνει ένα κιτ με εποξικό αφρό που ενισχύει το πάτωμα, για να μην ραγίζει.
Πρακτικά με τον αφρό ενώνεις το κάτω με το πάνω πάτωμα (από το εργοστάσιο έχει κενό εκεί).
Επίσης, με το κιτ ενισχύεται η ακαμψία του πίσω πλαισίου (αρκετοί με CSL που το έχουν κάνει έχουν νιώσει τη διαφορά).

Μερικά θρεντ

CSLregister -> https://www.cslregister.com/forum/showthread.php?t=8387

E46fanatics -> https://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=710760


Εδώ οι οδηγίες επισκευής από το BMW TIS -> https://clubcsl.com/CSL/e46_subframe_tis.pdf

Οργανώνω ένα group buy για το CSLregister.
Αν ενδιαφέρει και κόσμο από εδώ, μπορώ να οργανώσω και για Ελλάδα.

Το συνιστώ ειδικά σε Ε46 Μ3 γιατί όλα αργά ή γρήγορα θα ραγίσουν το πάτωμα.

Αλεχ σε παρακαλω υπολογισε και μενα... για ποτε λετε να παρετε το κιτ?ποτε θα το οργανωσεισ?

BILL007
16-08-12, 21:23
Αλεχ σε παρακαλω υπολογισε και μενα... για ποτε λετε να παρετε το κιτ?ποτε θα το οργανωσεισ?

Θα γίνει τελικά τέτοιο group buy???Το σκέφτομαι και εγω σοβαρά,γιατί για 300 ευρώ είναι "φτηνή" πρόληψη...thumb

RallyArt
16-08-12, 21:35
Εγώ μάλλον θα το κάνω μπετο άρα μου φαίνεται δεν θα χρειαστεί, θα το κόλλησω απο όλες τις πλευρές το μπουρδελ😁!!! Χεχε


Το έγραψα με το κωλομηλοτηλεφωνο μου!

alexk
16-08-12, 23:52
Εγώ θα το τοποθετήσω πριν τις Σέρρες.
Όποιος είναι σοβαρά ενδιαφερόμενος, το γράφει και προχωράμε.
Εσείς μπορείτε να παραλάβετε το κιτ και πιο γρήγορα από εμένα.

aimiliosbmw
04-01-16, 20:55
Καλή χρονιά καταρχήν...
Πιο απ τα δύο θεωρείται ως καλύτερη λύση για το γνωστό φαινόμενο?
1)https://www.turnermotorsport.com/p-91-e46-rear-chassissubframe-reinforcement-kit.aspx

2)https://www.redish-motorsport.com/E46M3FloorSubframeCrackRepairReinforcement.html

steliosm46
04-01-16, 21:11
και οι 2 ειναι απ τις καλυτερες

η redish ειδικα κανει απιστευτη δουλεια, σε πελατες που πηγαινουν οι ιδιοι τα αυτοκινητα εκει αλλα μιλαμε για μεγαλο κοστος!

Το κιτ της ειναι και αυτο ποιο ακριβο,

και με του turner την ιδια δουλεια θα κανεις.

aimiliosbmw
04-01-16, 21:30
Από όσο μπορώ να καταλάβω του redish πιάνει περισσότερη επιφάνεια άρα μάλλον και καλύτερο δέσιμο. Μήπως είναι όμως υπερβολικό να ξυστεί και να κολληθεί τόση επιφάνεια?Του turner ούτε που θα φαίνεται επισκευασμένο νομίζω...
Αφού επισκευαστεί ανάμεσα έχει δοκιμαστεί κάποια άλλη κόλλα εκτός BMW να γεμίσει και να το κάνει μπετό?
Στο δικό μου συγκεκριμένα έχω μια μικρή τριχιά που οι πιο πολλοί λένε να μην του κάνω τίποτα ακόμα...εμένα με τρώει για να είμαι ειλικρινής και σίγουρα με το καιρό χειρότερο θα γίνει καλύτερο δε θα γίνει.

jannisa
04-01-16, 23:17
Μητσης με 300-350 εουρος και δικες του ενισχυσεις-''κουτια'' που τρυπαει μονο απο κατω και ενωνει το πατωμα του πορτπαγκαζγγγγγγ και τελειωσες. Κι εγω μια τριχα ειχα.

aimiliosbmw
04-01-16, 23:23
Νομίζω ότι χωρίς το από μέσα είναι μίση δουλειά.

steliosm46
04-01-16, 23:24
τι εννοεις να ξυστει τοση επιφανεια.

τα σημεια που "ποναει" το αυτοκινητο ειναι συγκεκριμενα.

οι ενισχυσεις μπαινουν στα σημεια που παταει η γεφυρα και 2 εχτρα λαμακια με το ιδιο παχος εκει που παταει το διαφορικο. για να ειναι στο ιδιο υψος.

πανω ακριβως απ το πατωμα στα σημεια που παταει το διαφορικο κοβεις τα κοματακια τις λαμαρινας. και ενισχυεις και το μεσα φυλλο της λαμαρινας καθως το πατωμα ειναι σαν σαντουιτς εχει 3 φυλλα λαμαρινας.

απο εκει και περα μπορεις να χρησιμοποιησεις προιοντα της Wurth για παραδειγμα η κατι αντιστοιχο το οποιο μπορει ευκολα ενας καλος φανοποιος να σου εξηγησει.

Καλα ειναι να το πας σε καποιον που εχει ξανακανει αυτη τη δουλεια ετσι ωστε να μην πειραματιζεται στο δικο σου αυτοκινητο, αν και δεν ειναι πυρηνικη φυσικη.

Ενας καλος φανοποιος θα ξερει τι θα κανει.

Μια τιμη φανοποιοου για αυτη τη δουλεια δεν ξερπερναει τα 200ευρω τουλαχιστον για βορειο ελλαδα.

Απο εκει και περα παιρνεις και το κιτ αυτο και εισαι οκ. Εχει και χαρτι με οδηγιες.

aimiliosbmw
04-01-16, 23:29
τι εννοεις να ξυστει τοση επιφανεια.

τα σημεια που "ποναει" το συγκεκριμενο αυτοκινητο ειναι συγκεκριμενα.

οι ενισχυσεις μπαινουν στα σημεια που παταει η γεφυρα και 2 εχτρα λαμακια με το ιδιο παχος εκει που παταει το διαφορικο. για να ειναι στο ιδιο υψος.

πανω ακριβως απ το πατωμα στα σημεια που παταει το διαφορικο κοβεις τα κοματακια τις λαμαρινας. και ενισχυεις και το μεσα φυλλο της λαμαρινας καθως το πατωμα ειναι σαν σαντουιτς εχει 3 φυλλα λαμαρινας.

απο εκει και περα μπορεις να χρησιμοποιησεις προιοντα της Wurth για παραδειγμα η κατι αντιστοιχο το οποιο μπορει ευκολα ενας καλος φανοποιος να σου εξηγησει.

Καλα ειναι να το πας σε καποιον που εχει ξανακανει αυτη τη δουλεια ετσι ωστε να μην πειραματιζεται στο δικο σου αυτοκινητο, αν και δεν ειναι πυρηνικη φυσικη.

Ενας καλος φανοποιος θα ξερει τι θα κανει.

Μια τιμη φανοποιοου για αυτη τη δουλεια δεν ξερπερναει τα 200ευρω τουλαχιστον για βορειο ελλαδα.

Απο εκει και περα παιρνεις και το κιτ αυτο και εισαι οκ. Εχει και χαρτι με οδηγιες.Της redish ειναι μεγαλύτερη η ενίσχυση σαν κολλημα(κάνει ένα Γ σε σχέση με τοu turner που είναι flat)

jannisa
04-01-16, 23:30
τα κολλαει ολα απο κατου εννοουσα ///μ ιλιε

steliosm46
04-01-16, 23:39
Οι διαφορες ειναι μικρες μην νομιζεις.

και το Γαμα που κανει εκει ενταξει δεν ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα.

εκει ουτος η αλλος θα μπει αργκον και θα κολλησει τα παντα. Μπορεις να βαλεις και ενα δικο σου λαμακι εχτρα αμα θες δεν ειναι κατι δυσκολο.,

Εγω προσωπικα εκανα Copy το κιτ του Turner στον παντογραφο και στραντζα-ψαλιδι για τις καμπυλες.

λαμαρινα ντε καπε ειναι τα λαμακια αυτα στην ουσια.

aimiliosbmw
04-01-16, 23:44
Υπάρχει κάποιος που μπορεί να τα δώσει για κόπια ?
Δυστυχώς οι έξω τα πουλάνε πιο φτηνά απ ότι εδώ στην Ελλάδα.

Thomelef
05-01-16, 09:15
Ελπίζω αυτός που σου είπε το ¨μην κανείς τπτ ακομα¨ να μην ειναι επαγγελματίας.

Δλδ τι θα πρέπει να γίνει για να μπεις στη διαδικασία του να το φτιάξεις? να ανοίξει σαν μαρουλι?

Πολυ καλά κανείς και μπαίνεις στη διαδικασία να το φτιάξεις και ακομα καλύτερα που ψάχνεις να το φτιάξεις και με ενίσχυση. Εγώ 2 φορές το έκανα, την πρώτη χωρίς ενίσχυση και ξανάνοιξε και την δεύτερη με ενίσχυση με το κιτ της turner.

Να ξέρεις πάντως ότι ενίσχυση σε συνάρτηση σινεμπλοκ γέφυρας ειναι αυτο που θα ξενοιασεις απο αυτο το θέμα. Τα μαμά σινεμπλοκ κανουν μεγάλη ζημιά, μιας και πατάνε μονο περιμετρικά της επιφάνειας τους και όχι σε όλη την επιφάνεια. Τα powerflex πχ, εκτός του ότι έχουν μεγαλύτερη επιφάνεια, έχουν και flat top, όπου τα κάνει να πατάνε σε όλη τους την επιφάνεια. + το γεγονός ότι ειναι και πιο καλά και θα νιώθεις ότι εχεις πίσω μέρος τσιμέντο...

EVERGET
05-01-16, 10:16
Αιμίλιε εγώ το είχα κάνει στο συνεργείο που και οι δύο ξέρουμε. Είχε γίνει με ενισχύσεις custom και όχι κάποιο κιτ turner κλπ. Επίσης η όλη διαδικασία έγινε από κάτω και δεν χρειάστηκε να κόψουμε μέσα στο πορτ μπαγκαζ που δείχνει πολύ άσχημο. Εκεί έχουν φτιάξει δεκάδες Μ3 και το ξέρεις, είναι πολύ safe επιλογή. Επίσης, όπως είπε και ο Θωμάς τα powerflex με το που το ενισχύσεις είναι απαραίτητη επιλογή για την γέφυρα.

aimiliosbmw
05-01-16, 11:57
Τα powerflex (κίτρινα αν θυμάμαι καλά) είναι αγορασμένα εδώ και πολύ καιρό...σχεδόν από τότε που αγόρασα το αμάξι.
Είχα πάρει και για τα ψαλίδια οπού και είναι ήδη απάνω.Για να είμαι ειλικρινής τα μπροστινά κάποιες φορές ακούγονται και μου την έχουν σπάσει λίγο.
Αυτό που οι απόψεις διίστανται απ ότι βλέπω είναι για την επέμβαση απ το πορτ παγκαζ.
Είναι τυχαίο που σε όλες τις λύσεις ανοίγουν και από πορτ παγκαζ για να κολληθεί?
Το αισθητικό δε με πειράζει καθόλου αφού μάλλον θα βάλω και κάποιο μονωτικό από πάνω και δε θα φαίνεται τίποτα.
Θέλω να ελπίζω ότι δε θα χρειαστεί να απολογηθώ σε υποψήφιο αγοραστή(το πήρα για να μείνει)αφού θα είναι ενήμερος για το σημείο κονσέρβα.
Μάλλον θα τον απαλλάξω από μεγάλο μπελά που θα το έχω επισκευάσει είδη.

Αν... λέμε αν... πάει για πώληση θα φροντίσω για φωτογραφικό υλικό από το μέγεθος του κακού, που είναι αμελητέο.

ghost-rider
05-01-16, 14:07
Το κιτ της redish ειναι πολυ πιο σωστα φιλοσοφημενο.
Κανει λιγο καλυτερη κατανομη τασεων.

Επιπλεον, αν δεν βαλεις εποξειδικο υλικο μεσα στη δοκο να γινει μασιφ (οπως προτεινει η bmw) η δουλεια ειναι μεσοβεζικη.

Μετα απο καποια χλμ(στην καλυτερη των περιπτωσεων αλλα τοσα) θα κοπει παραδιπλα.

Και θα το ξαναενισχυσεις και θα ξανακοπει ακομα παραδιπλα.

Με τις λαμες επισκευαζεις τη ζημια που εχεις.

Ενισχυση αποτελει μονο το γεμισμα της δοκου με εποξειδικο υλικο.
(πολυ περιληπτικα περιοριζει τις παραμορφωσεις της δοκου σε αποτομες επιταχυνσεις και επιβαρδυνσεις. Εως και τις μηδενιζει. Οι λαμες απλα τις μεταφερουν παραδιπλα.
Το πατωμα κοβεται επειδη οι μετακινησεις που παιρνει ειναι πολυ κοντα στα ορια της ελαστικης περιοχης.
Οσο ειναι καινουριο τις αντεχει μια χαρα, αλλα καθε ζορισμα το περναει στα καταστοιχα.
Το κουβαλαει στην πλατη του.
Το μετραει.
Σκιζεται απο κοπωση.
Την πατησαν χονδροειδως οι μηχανικοι που κανανε τη συνθεση του πατωματος.
Αυτος ειναι και ο λογος που οσο και να το σκισεις καινουριο δε θα παθει τπτ. Δεν πα να του βαλεις 2000 αλογα.
Αν ομως φαει τα ψωμια του θα το κοψει ακομα και αν εχει 50 ιππους.
Εξαλλου το πραγματικο ζορι ειναι στις επιβραδυνσεις και οχι στις επιταχυνσεις.
Τελος παντων το τραβηξα πολυ.
Οι τυποι αυτοι που την πατησαν λοιπον και δεν εξετασαν ποσο θα αντεξει η γεφυρα τους στη χρηση, εδωσαν και την απολυτη λυση για να ξεπεραστει το προβλημα.
Την κανουν μασιφ με εποξειδικο υλικο.
Θα μπορουσα να τους κραζω για το πως την πατησαν, αλλα μαλλον οφειλω να τους βγαλω το καπελο για το πως σκεφτηκαν να εξαλειψουν το προβλημα χωρις να αλλαξουν πατωματα σε οσα 46αρια κυκλοφορουν...
Ολα τα αλλα ειναι πατεντες.
Οι λαμες θα μπουν μονο για ψυχολογικους λογους και αν το εχεις ηδη σκισει φυσικα.)


Αν η ρωγμη σου ειναι τριχοειδης και μικρη σε μηκος μπορεις να γεμισεις απευθειας χωρις να βαλεις λαμες.
Υπαρχει σχετικη οδηγια και στο εντυπο που εστειλαν στα εξουσιοδοτημενα.
Δεν θα το εκανα.


Δεν εχω κοψει πατωμα αλλα καποια στιγμη θελω να βαλω τις λαμες του εγγλεζου και κατοπιν να γεμισω το πατωμα με το ματζουνι της bmw(το αναποδο δε γινεται).
Γιατι θα βαλω τις λαμες αφου δεν το εχω σκισει και αφου ισχυριζομαι οτι ειναι αχρηστες?
Για το σηκωνω στη ραμπα, να το κοιταω απο κατω και να νιωθω οτι ειναι κτηνος.
Αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου...
Καλα μπορει και να κοπει μεχρι να το παρω αποφαση, οποτε θα εχουν και οι λαμες νοημα:hystericalbs1:


Στο θεμα των σινεμπλοκ.
Βαζοντας πιο σκληρα σινεμπλοκ περνας κρουσεις στο πατωμα.
Για μενα μην κανεις τετοιο πραγμα.
Ειναι εγκλημα.
Το σωστο ειναι να αλλαζει κανεις τακτικα τα εργοστασιακα σε ενα τοσο ευαισθητο σημειο.
Απο την αλλη απο το να εχει κανεις κομμενα εργοστασιακα, σαφως ειναι προτιμοτερα τα powerflex.
Το πιο σωστο ομως ειναι να ειναι παντα καινουρια τα εργοστασιακα.

aimiliosbmw
05-01-16, 14:32
Επωξειδικά εκτός bmw πια προτείνουμε?
Πέρα της κακής μελέτης στο σασί...οσον αφορά τα μαμά σινεμπλοκ ακόμα και καινούργια νομίζω ότι έχει γραφτεί και στα έξω forum ότι σε αυτά οφείλεται το πρόβλημα λόγω έδρασης τα δυο μισοφέγγαρα δλδ που κοπανανε το σασι με τα μπρος πίσω της γέφυρας.

ghost-rider
05-01-16, 14:43
Υπαρχουν πολλα παραπλησια υλικα.
Βγαζουν πολλες εταιρειες οπως η sika? η sintecno κ αλλες που φτιαχνουν εποξειδικα.
Παιζουν ομως σε πολλα νουμερα ρευστοτητας.
Πρεπει να βρεις το σωστο ωστε και το κενο να γεμισει και μην ειναι πολυ ρεπτορευστο κ τρεχει απο παντου.
Δεν ξερω αν θα το ρισκαρα.
Εκτος αν ξερεις ποιος ειναι ο προμηθευτης της bmw για το συγκεκριμενο υλικο.

Thomelef
05-01-16, 15:37
Τα μαμά σινεμπλοκ είναι ότι χειρότερο μπορεί να φοράει το αμάξι. Όποιος τα έχει πιάσει στα χέρια του εύκολα το καταλαβαίνει.

Εκτός του ότι έχουν μικρότερη διάμετρο εδρασης, περιμετρικά έχουν τοιχωμα λεπτό που ακουμπάει στο πάτωμα. Το κακό με αυτά, είναι ότι αυτά πατάνε στο πάτωμα και όχι όλη η επιφάνεια του σινεμπλοκ.

Το πάτωμα σκίζει από τις εκκινησεις, τις γρήγορες αλλαγές και τις αναπηδησεις του πίσω μέρος από σπινιαρισματα. Το βρίσκω πολύ χλωμό να ανοίξει από φρεναρισματα.

JiMk86
05-01-16, 22:46
Αιμίλιε εγώ το είχα κάνει στο συνεργείο που και οι δύο ξέρουμε. Είχε γίνει με ενισχύσεις custom και όχι κάποιο κιτ turner κλπ. Επίσης η όλη διαδικασία έγινε από κάτω και δεν χρειάστηκε να κόψουμε μέσα στο πορτ μπαγκαζ που δείχνει πολύ άσχημο. Εκεί έχουν φτιάξει δεκάδες Μ3 και το ξέρεις, είναι πολύ safe επιλογή. Επίσης, όπως είπε και ο Θωμάς τα powerflex με το που το ενισχύσεις είναι απαραίτητη επιλογή για την γέφυρα.


Έβαλες και αφρό; Αν ναι ποιον;

Ρωτάω επειδή βλέπω κάποιοι βάζουν και αφτερμαρκετ, διαφορές σε ρευστότητα, μάλλον το θέμα ενδιαφέρει πολλούς, καλό θα ήταν να το αναλύσουμε λίγο παραπάνω...


Sent from my iPhone using Tapatalk

steliosm46
05-01-16, 23:26
αν δεν γινει και δουλεια απο πανω τοτε ειναι μιση δουλεια.

τι να σας πω τωρα πρεπει αυτοι που δεν το εχεται κανει να το δειτε.

εγω προσωπικα το εκανα. το αποτελεσμα ειναι εργοστασιακο. δεν φενεται τιποτα μα τιποτα

αμα δεν κοπουν τα 2 κομματια απο πανω στα σημεια που παταει η γεφυρα, να ελεγχθουν τα σημεια που ειναι απο κατω τσαμπα κοπος.

απο κατω βαζεις τα λαμακια για να ενισχυσης το κατω μερος απο πανω το αφηνεις ετσι? εχει ακομη 2 φυλλα λαμαρινας απο πανω. ειναι σαντουιτς

οσο αναφορα τα συνεμπλοκ της γεφυρας εγω εχω τα ΟΕΜ

Και οταν κατεβασα την γεφυρα τα συνεμπλοκ ηταν σαν καινουργια

συνεμπλοκ εκει που κανουν πολυ δουλεια ειναι στα πισω ψαλιδια στο ΤΟΕ in-out.

εγω προσωπικα εκει εχω Powerflex Black Series.

το αποτομο σταματα-ξεκινα, εκει τρανταζεται το αυτοκινητο

δεν ειναι τυχαιο του οτι εκεινα φαγωνονται πρωτα. αφου απο εκει ξεκιναει να το πιασιμο και η αντισταση που εχειν να φορτισει ολη η γεφυρα.

Δεν ειναι ομως κακο να μπουν και στην γεφυρα Powerflex

turbodog
05-01-16, 23:30
Ο Στελιος τα λεει μια χαρα, ετσι ακριβως ειναι

EVERGET
06-01-16, 01:37
Aξίζει να κόψεις από το πάνω μέρος - εσωτερικό του πορτ-μπαγκαζ μόνο εάν έχει αρχίσει να σκίζεται και εκεί (πολύ προχωρημένο στάδιο). Εάν δεν έχει αρχίσει τότε δεν υπάρχει λόγος να κάνεις το εσωτερικό του αυτοκινήτου σου κάπως έτσι (και αν όχι έτσι πάντως σίγουρα πειραγμένο σε σχέση με μαμά):

https://www.mwstewart.co.uk/images/6124/

Και η εικόνα που έβαλα είναι καλή δουλειά γιατί έχουν δει πολλά τα μάτια μας.

Ανοίγοντας από κάτω βλέπεις τι γίνεται στο εσωτερικό του σάντουιτς και ενισχύεις και την ενδιάμεση λαμαρίνα (από την κάτω της μεριά). Αφού λοιπόν ενισχύσεις και την ενδιάμεση λαμαρίνα, κλείνεις από κάτω και ενισχύεις εξωτερικά το κάτω φύλλο. Οπότε δεν είναι καθόλου μισή δουλειά....

Βασικά μέσα το πάτωμα είναι έτσι (δεν είναι μαύρη τρύπα να μας τρομάζει και να μεγαλοποιούμε τα πράγματα...:original:):

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2016/01/SANY08951_zps645f70c2-1.jpg

Τέλος για να απαντήσω στο φίλο JiMk86 δεν έχω βάλει κάποιον αφρό μέσα στο πάτωμά μου. Έχω κάνει πολύ καλή ενίσχυση με λάμες και είμαι σίγουρος πως δεν πρόκειται να κάνει κιχ. Ο αφρός είναι μία έξτρα προστασία καθαρά για ψυχολογικούς λόγους. Από μόνος του δεν προσφέρει και πολλά αφού ας μην ξεχνάμε πως πολλά Μ3 με αφρό στο subframe ανοίγουνε με ίδια σχεδόν συχνότητα με χωρίς.....

margaldi
06-01-16, 09:42
Πολύ σωστή παρατήρηση. Η αστοχία είναι αποτέλεσμα της κόπωσης του μετάλλου, φυσικά και λάθος σχεδιασμός του σημείου που δεν λαμβάνει υπόψη το κύκλο φόρτισης. Σκοπός οποίας επέμβασης πρέπει να είναι η ελάχιστοποιηση συγκέντρωσης τάσεων που αυτές συμβαίνουν σε σημεία όπως πχ μικρορωγμες, ενώσεις ή διεπιφανειες αν ομοιογενών υλικών κλπ. Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες της γεωμετρίας στο συγκεκριμένο σημείο αλλά η πλήρωση με κάποιο υλικό απορρόφησης κραδασμών ή/και που μετατρέπει το τμήμα όλο σε ένα ενιαίο στοιχείο πιθανόν να οδηγεί σε σημαντική αποφορτιση των επιμαχων σημείων. Πάντως μόνο καλό μπορεί να κάνει κατά την άποψή μου. Νομίζω επίσης ότι η bmw δεν έχει κάποια μαγική φόρμουλα στον αφρό ή ρητίνη.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Thomelef
06-01-16, 10:00
Τα σινεμπλοκ των πίσω ψαλιδιων φαγωνονται εύκολα λόγο της θέσης τους. Σκεφτητε ότι στην θέση που βρίσκονται και με τη γωνια που έχουν, προσπαθούν να συγκρατησουν τις μετατοπησεις βάρους.

Μέσα έξω πάνε όλη την ώρα. Πέραν του κακού σχεδιασμού, εγώ επιμένω και στον τρόπο που ειν κατασκευασμενα τα σινεμπλοκ.

Στο δικό μου τη δεύτερη φορά, ανοίξαμε και από πάνω αν θυμάμαι καλά.

turbodog
06-01-16, 10:49
Ο αφρος δεν ειναι η καλυτερη λυση. Ενα μπαλωμα ειναι για την μ@λακια που εκαναν κατα τον σχεδιασμο.

Η BMW σαν επισημη εταιρεια επρεπε να βρει μια μη επεμβατικη λυση, οχι κατ αναγκη την καλυτερη, και ετσι πιστευω κατεληξαν στον αφρο, καθως δεν μπορει να κοβει θολους η να κολαει λαμακια σαν official λυση στο προβλημα.

Η αποψη μου ειναι οτι πρεπει να γινει και δουλεια απο πανω για να εχουμε τα καλυτερα δυνατα αποτελεσμα. Μονο λαμακια απο κατω δεν νομιζω να μας δωσουν μονιμη λυση στο προβλημα
Καταλαβαινω ομως και αυτους που δεν θελουν να κοψουν απο πανω για οποιους λογους, κυριως ψυχολογιας και εμφανισης.

Οσοι βαζουν αφρο να εχουν υποψιν οτι σε περιπτωση που αποφασισουν να κολλησουν λαμακια απο κατω μεταγενεστερα, οι θερμοκρασιες που θα αναπτυχθουν κατα την διαρκεια της συγκολησης θα επηρεασουν τον αφρο που θα βρισκεται ηδη μεσα.

Η σωστη οδηγηση ειναι ενας ακομα παραγοντας που θα βοηθησει στο να μην ξαναεχουμε προβλημα με το πατωμα ακομη και μετα την επισκευη. Αμα ο αλλος ειναι σιδεροφαγος και σε καθε φαναρι φευγει ταπα με μονιμο wheel hoping, το πατωμα θα ξαναανοιξει.

m_power_lunatic
06-01-16, 12:02
Υπαρχουνε Μ3 Ε46 με πανω απο 200.000χλμ που δεν εχει κανει κιχ το πατωμα,βεβαια τα οδηγανε κυριως μεγαλοι ανθρωποι και γυναικες (τα 2 που ξερω).

BILL007
06-01-16, 14:50
Αμα ο αλλος ειναι σιδεροφαγος και σε καθε φαναρι φευγει ταπα με μονιμο wheel hoping, το πατωμα θα ξαναανοιξει.


LET'S GOOOO!!!!! :D :D :D :warriorsmiley: :warriorsmiley: :warriorsmiley: :warriorsmiley: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

aimiliosbmw
09-02-16, 18:19
Ο κωδικός της BMW είναι ο Structured Foam - 83190445721 άλλα όπως θα διαπιστώσετε τον προμηθευεται από τη Henkel που είναι ο
TEROSON Terocore-1401CA-25 άλλα δεν τον φέρνει η Henkel Ελλάς.

wheelman
09-02-16, 18:36
Ο κωδικός της BMW είναι ο Structured Foam - 83190445721 άλλα όπως θα διαπιστώσετε τον προμηθευεται από τη Henkel που είναι ο
TEROSON Terocore-1401CA-25 άλλα δεν τον φέρνει η Henkel Ελλάς.

Great find!!! thumb :original:

BILL007
09-02-16, 21:12
Ο κωδικός της BMW είναι ο Structured Foam - 83190445721 άλλα όπως θα διαπιστώσετε τον προμηθευεται από τη Henkel που είναι ο
TEROSON Terocore-1401CA-25 άλλα δεν τον φέρνει η Henkel Ελλάς.

TΡΟΜΕΡΗ ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ!!! :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup::thumbsup: :thnx: :thnx: :thnx: :thnx: for sharing!!!!!




Technical Data Sheet Terocore 1401 CA-25

Two-component structural foam to increase the stiffness, strength, fatigue strength and improving the vibration behavior pumped, room temperature curing

Product Description Terocore 1401 CA-25 is a two component, low expanding, high-strength structural epoxy resin-based foam having high compressive strength and low density. Terocore 1401 CA-25 is free from solvents, isocyanates and PVC. Curing takes place at room temperature by the reaction of A and B component. The reaction can be heated by the Components are accelerated up to 50 ° C. Depending on the geometry and Amount of material, the foam can vary degree. Applications Terocore 1401 CA 25 containing hollow microspheres, reducing its stiffness, strength and duration be increased vibration resistance. Applications include voids, sheets and Structural parts. Terocore 1401 CA-25 can be used for prototypes or as a repair solution of cartridges for the large-scale operation to be processed out of barrels.

Specifications Terocore 1401 AA-25 Component A Terocore 1401 AA-25 Component B Color: dark gray white / light gray Odor: characteristic by amine Density: about 0.8 g / cm 3 about 0.6 g / cm 3 Flow meter at 20 ° C: 30 s/20 g 26 s/20 g Nozzle: 4 mm Pressure: 2 bar Mixing ratio by Volume: 2 1 Mixture (component A + B) Terocore 1401 CA-25 Color: gray Odor: after curing neutral Pot life (according to Bohlin, oscilutf8g) at 20 ° C: 90 minutes at 30 ° C: 60 minutes Density (cured): about 0.7 g / cm 3 Pressure resistance: 15 - 20 MPa Modulus of elasticity: 700 ± 50 MPa Poisson's ratio: 0.22 to 0.26 Volume change: 0-30% (depending on the hardening) Water absorption: <0.5% weight gain Test conditions: 24 hours at 98% RH, 40 ° C Service temperature: -40 ° C to 90 ° C. short-term (up to 1 h): 110 ° C

Processing
Terocore 1401 CA-25 is located in the cartridges in the ratio 2:1 before (by volume). To Processing is the safety pin from the plug. Subsequently, the unscrew top cap, the stopper removed and attached to the mixer before remote cap screwed back on the thread. (Note: Use only original mixer since otherwise can be assumed for the mixing no warranty!) For applications in cavities or parts of the structure to be reinforced parts are quite or partially filled with Terocore 1401 CA 25th (Note: Terocore 1401 CA-25 is expanding by about 0 - 30%) Where appropriate, a hole with a diameter of 7 - 14 mm are drilled, through which the material may then be introduced. The openings are then simply sealed with tape. Functional openings after filling with Terocore 1401 CA-25 must still be used, by prior introduction of Terocore 1401 CA-25 kept free appropriate action. Optionally it is possible, while the openings expose the curing process before the final curing of the foam. If after removing the required amount Terocore 1401 CA-25 nor material in the cartridges is present, the mixer is removed, cleaned thoroughly and the MaterialauslassΓΆffnungen Safety plug and the cap put back. The remaining material is then possible to are processed by a new mixer is placed.

Curing
The curing process takes place without additional heat from the outside only by chemical Reactions take place at room temperature after the mixing of components A and B. Warning: This reaction can be carried large quantities Terocore 1401 CA-25 to excessive heat lead. The heat generation and thus the curing time and degree of expansion are determined by the Application temperature, and the geometry of the filling body, and the material quantity determined. When surface application in thin layers of heat and degree of expansion are small. When filling large volume of voids in the material to temperatures up to 160 ° C be achieved. The increase in volume is then about 30%. The parts have to be filled may be handled or transported with protective gloves. After about 8 to 24 hours (depending on Temperature, application, and amount of introduced free surface) has cured the material.

Cleaning
Fresh, uncured material should immediately with a dry cloth of the substrates or the cartridge and gun tips are wiped. Remains of Terocore 1401 CA-25 can be removed (eg, benzene) with solvents. In barrel processing systems The filled with mixed material parts are cleaned by rinsing with the A-component. Cured material can only be mechanically removed.

BILL007
09-02-16, 21:16
άλλα όπως θα διαπιστώσετε τον προμηθευεται από τη Henkel που είναι ο
TEROSON Terocore-1401CA-25 άλλα δεν τον φέρνει η Henkel Ελλάς.

Mάλλον γενικά δεν μπορείς να τον παραγγείλεις απ'οτι διάβασα Αιμίλιε...Εκτός και είναι batch ποσότητα που δεν θα σε συμφέρει :( :( :( :(
Το έχεις βρει πουθενά αλλού μεμονομένα προς παραγγελία?



Batches are only made for OEM and Suppliers unless you're looking at spend a few thousand on a batch of the stuff. I've already done all the research you just did.

Sigh... wish there was an easier way to get this foam or even fix the sub frame.

Κάποιος τελικά λέει πως κατάφερε αλλά και πάλι η τιμή της BMW ήταν φθηνότερη! :shok:


This might not be the deal I was hoping for.

BMW structural foam ¤127.20 for 840 ml (2 x 420ml tubes) = ¤0,151 / ml
Terocore 1401 ¤38 for 175 ml = ¤0,217¤ / ml (+43% compared to BMW)

You need 1700 ml of structural foam in total for rear right and left mounting points.
I did not find the thread for the front mounting points foam method though ? I remember seeing it and can't find the DIY anymore. How much structural foam is needed for that ?

Total cost for rear mounting points (with my prices) :
BMW : 255¤ inc. VAT
Teroson : 380¤ inc. VAT

BMW prices don't sound that bad anymore ! That thing is expensive !

https://www.m3forum.net/m3forum/showthread.php?t=421501

BILL007
09-02-16, 21:22
Eπίσης ΠΡΟΣΟΧΗ! Το υλικό έχει ημερομηνία λήξης!!!!!


Product shelf life is 12 months
Κατά καιρούς εμφανίζονται σετ σε πολύ πιο χαμηλή τιμή και ο λόγος είναι οτι είναι ληξούρια! :shok:


https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2016/02/attachmentphpattachmentid513325d13723543-1.jpg
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2016/02/attachmentphpattachmentid513324d13723543-1.jpg

BILL007
09-02-16, 21:36
https://www.m3forum.net/m3forum/showthread.php?p=1066085604#post1066085604


https://youtu.be/kOCWXx-Yjvk

Και επίσης epic posts!



A lot of the discussion in this thread has been about how many tubes of foam to inject, which holes to inject it into, which layers to inject it into, whether cavity foam is required and if so, where it should be injected. Some of uncertainty arose when people started to look closely at BMW's original procedure and question it. Also, conflicting information has been posted in various forums.

Since there's so much conflicting information and injecting foam is irreversible, I decided to take a look at this to satisfy myself how it should be done before I do it. I wish I had an uninstalled RACP to inspect, but since I don't, I looked for photos. There are a lot of photos, but unfortunately, most are of the rear mounts. There aren't very many useful photos of the front mounts. I used images from M3F (here (https://www.m3forum.net/m3forum/showpost.php?p=1066085582&postcount=1) and here (https://www.m3forum.net/m3forum/showpost.php?p=1066459666&postcount=471)), as well as from posts on www.vrperformance.com (https://www.vrperformance.com/mt/2009/02/cracking_up_e46_subframe_issue_1.html), www.e46zone.com (https://www.e46zone.com/forum/topic/14652-e46-saloon-subframe-repair-diy/), m3cutters.co.uk (https://forums.m3cutters.co.uk/showthread.php?t=46204) and aussieexotics.com (https://aussieexotics.com/forum/bmw-m-power/e46-m3-subframe-failure-3130.0.html). Thanks to those who posted the photos, especially maruscmn and thomn8r.

Since there are so many good photos of the rear mounts, I started there.

Below is a photo of an "original" coupe RACP. I've highlighted some notable areas.
In the red, you can clearly see that at least in this view, the driver and passenger side rear mounts appear to be mirror images of each other. Without cutting an RACP open, I have no way to confirm if they are mirror images inside, but I'd be surprised if they aren't. I think it's safe to say that the claim that the passenger side mount is different can be disregarded. Based on this photo, the procedure for injecting foam into the rear mounts should be the same for both sides, at least for the original design RACP.

In the yellow, you can see that if there is a passage from the cavity between the rear mounts to the cavity between the front and rear mounts (the blue area and the corresponding area on the passenger side), it's quite small. Again, there's no way to confirm how big the passage is without cutting an RACP open.Based on this photo, in my opinion, the best places to inject foam in the rear mounts are the smaller outer openings on the driver and passenger sides (highlighted in green). My reasons for this are because the areas to the far left and far right are small volume, closed off (the foam has nowhere to go) and the two openings are very close to the mounts. If all of the foam is injected into these openings and allowed to flow inward from either side, the mounts will be completely encapsulated and any air pockets will be pushed in one direction, inward. It would be useful to know what the volume of the cavity is to confirm the amount of foam required. When / if I inject foam into the RACP on my car, I will probably close off the larger openings (highlighted in purple) to force the foam to stay within the internal cavity. I think this makes sense, because the load on the rear mounts is tension (particularly on the driver side), so putting foam above the structure doesn't serve any purpose, whereas filling the entire lower cavity with foam will distribute the load all the way across the RACP instead of only toward the sides.

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2016/02/PIC2002520annotated-1.jpg

Here is a close-up of the driver side rear mount. The highlighted area is on the original, but note the area where the passage to the front mounts is located. If there is an opening between the internal cavity of the rear mounts, it's small.

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2016/02/CIMG1017-1.jpg

Below is a photo of a new RACP. I highlighted the major difference, which is what appears to be a barrier inside the rear cavity on the driver side.

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2016/02/PIC2002420annotated-1.jpg

Here are a couple of close-up photos showing the difference. If it's a barrier, as suspected, then it will prevent foam from flowing toward the inner part of the rear mount structure. Perhaps the additional spot-welds noted by Redish are an improvement, but I don't think this barrier (if that's what it is) is an improvement. Since most people are injecting 2 x 420 ML into this cavity, it would be useful to know what the volume is. It would also be useful to know where excess foam would try to exit the cavity if too much is injected. If someone wanted to completely fill the rear cavity all the way across, it would might have to be done from the passenger side, depending on how tightly the barrier seals the cavity (assuming it is a barrier).

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2016/02/IMAG0427-1.jpg
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2016/02/IMAG0425-1.jpg

Below is a photo of the driver side rear mount inner cavity. You can clearly see that if foam is injected to the left of the mount, it will easily flow through the mount, fully encapsuutf8g it.

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2016/02/SANY0895-1.jpg

Below is the only photo I've found that shows the entire front of the RACP from above. If anyone knows of a better photo, please let me know. Unfortunately, the quality isn't very good, but you can see the layer that forms a cavity around the front mounts. It's not completely clear from the photo, but it appears that the passenger side and driver side cavities are not connected. It also appears that there is no barrier between the area under the rear seat and the cavities to the left and right where the RTABs are located. Those cavities are quite large and it would be wasteful if foam migrated into them, so it makes sense that a substantial amount of cavity foam should be injected into the openings on the outer sides of the seat.

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2016/02/IMAG0407-1.jpg

Below are photos of the front passenger side mount. The red area is the passage from the cavity above the front mount to the cavity between the front and rear mounts. The yellow area is the seatbelt bolt hole. The blue area is an internal hole that is not externally accessible, which is unfortunate, because it otherwise would be an ideal place to inject foam directly into the mount. Since the load on both sides is compression, I think it's beneficial to completely fill the front mount cavity.

Below is a photo of the front passenger side mount looking front to back.

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2016/02/DSC0160120annotated-1.jpg

Below is a photo of the front passenger side mount looking down from above. The red highlight around the mount is from the original photo.

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2016/02/CIMG101920annotated-1.jpg

Here is a photo of the seat area looking back to show the openings where foam can be injected. Based on what I said above, I agree that the far left and right latch bolt holes should be injected with cavity foam to prevent the structural foam from migrating into the cavities where the RTABs are located. I also agree that structural foam should be injected into the next inner most holes until it appears at the seat belt bolt hole. After that, I think foam should be injected into the seat belt bolt holes until it starts to leak out of the latch bolt hole, at which point the latch bolts should be replaced and foam injected until it appears at the middle holes. I don't see any point to also inject into the latch bolt hole because it's so close to the seat belt hole.

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2016/02/dmIhK9Ah-1.jpg

Quite a lot can be determined from photos, but the only way to determine the volumes of the various cavities is to take measurements from an RACP that is still fastened to the surrounding panels. Unfortunately, due to the way the RACP fastens to the surrounding panels, a lot of the metal would have to cut out. Basically, from the front edge rear seat where it joins the floor, across to either side, all the way back around the wheel wells and back across the trunk through the middle of the "spare tire well'. When I first asked an autowrecker how much they would charge for the labour to remove an RACP they said $300, but I suspect it would be more based on how much of the surrounding panels would have to be removed to preserve the volumes of the cavities. If anyone would like to see this done and you are willing to share the cost, send me a PM. I'm willing to do the work, but not to part with $400 or more.



No, please stop. Who has come up with the idea of trying to fill the upper cavity? This is madness as you would need a lot more than one extra cartridge of epoxy!
If one really believes in the "foam" (it's really a structural resin, or epoxy) just stick with the BMW application instructions. But double for both sides if that's what you want to do.

The idea is to stiffen/reinforce the "beam" which is made up of the sheetmetal components that form the lower cavity. Like this:

https://images.tapatalk-cdn.com/15/12/03/6caf43384e26aa6c92c7052bee22e47c.jpg

Inside 2 & 3, embedding 4

https://images.tapatalk-cdn.com/15/12/03/f568b2b2c048d8151b06bb330b955e1c.jpg

Completely filling the cavity is key to the reinforcement. If it's not filled there really isn't much benefit from injecting the epoxy.

The upper cavity has a much larger volume than the lower cavity. Just look at these pics

https://images.tapatalk-cdn.com/15/12/03/6af8bacc68c6ceed8632340ccc99803a.jpg

https://images.tapatalk-cdn.com/15/12/03/cb84296ccd82de4c9f35e5c0c66119c5.jpg

https://images.tapatalk-cdn.com/15/12/03/48bdf2654161358df8dfdb20d3d8cfc3.jpg

And it continues in the chassis leg both towards the rear of the car AND upwards and forwards from the pic above.

So trying to fill the upper cavity would certainly take a lot more than one extra cartridge.

Having explained this I should say I'm among those who believe the "foam fix" is something that BMW came up with as the least expensive way of a "good enough fix" for the time being. A band aid fix if you will.
If anyone is interested in why I say so please read the beginning of post #2 in this thread (post #3 also has additional info): https://www.m3forum.net/m3forum/showt...p?p=1067164063 (https://www.m3forum.net/m3forum/showthread.php?p=1067164063)



Sent from my iPhone using Tapatalk

https://www.m3forum.net/m3forum/showthread.php?t=421501

aimiliosbmw
09-02-16, 22:20
Mάλλον γενικά δεν μπορείς να τον παραγγείλεις απ'οτι διάβασα Αιμίλιε...Εκτός και είναι batch ποσότητα που δεν θα σε συμφέρει :( :( :( :(
Το έχεις βρει πουθενά αλλού μεμονομένα προς παραγγελία?



Κάποιος τελικά λέει πως κατάφερε αλλά και πάλι η τιμή της BMW ήταν φθηνότερη! :shok:



https://www.m3forum.net/m3forum/showthread.php?t=421501

Σε έρευνα για το terocore 401 μονο τα 175ml βρίσκω το οποίο φαντάζομαι ότι είναι το Α+B σε έτοιμο?Απο τιμες https://www.loctite-glue.com/Teroson+EP+1401-175+ml++%28pianka+wzmacniaj%C4%85ca+profile+zmkni% C4%99te%29+_+%28TEROCORE+1401_+%28IDH.776176%29_p3 2741.htm

Απο Σφακιανάκη σήμερα που μίλησα μου είπε κάπου στα 200,00 αν και αύριο θα ξέρει με σιγουριά. Του έδωσα το τελευταίο κωδικό 83190007361 αλλά να σου πω την αλήθεια δε ξέρω αν η τιμή που μου έδωσε είναι για ένα η δυο φυσίγγια των 420ml.

Κι εδώ έριξα μια ματιά...
https://www.ecstuning.com/BMW-E46-M3-S54_3.2L/Search/SiteSearch/83190007361/
βάλε και το τελωνείο...

BILL007
09-02-16, 22:34
Σε έρευνα για το terocore 401 μονο τα 175ml βρίσκω το οποίο φαντάζομαι ότι είναι το Α+B σε έτοιμο?Απο τιμες https://www.loctite-glue.com/Teroson+EP+1401-175+ml++%28pianka+wzmacniaj%C4%85ca+profile+zmkni% C4%99te%29+_+%28TEROCORE+1401_+%28IDH.776176%29_p3 2741.htm



Θέλει πολλά τέτοια αν είναι μονά! 400 λέει είναι τα διπλά της BMW και χρειάζεται 4 διπλά για να γίνει συνολικά η όλη εφαρμογή! thumb

Fanatic
17-04-20, 16:52
Καλησπέρα σε ολους.

Μιας που είδα ότι το συγκεκριμένο thread έχει αρκετά στοιχεία όσον αφορά την ενίσχυση του πατώματος και επειδή το έψαξα παρά πολύ το θέμα θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τι έκανα εγώ.

Το αυτοκίνητο μου δεν είχε κανένα ράγισμα. Έγινε έλεγχος φυσικά αρχικά με την γέφυρα πάνω στο αμάξι αλλά επιβεβαιώθηκε όταν κατέβηκε για να ενισχυθεί το πάτωμα. Ότι έκανα έγινε καθαρά για προληπτικούς λόγους γιατί θεωρώ ότι είναι προτιμότερο να ενισχυθεί ένα πάτωμα πριν ανοίξει.
Θεωρώ το standard που θα πρέπει όλοι να κάνουν είναι να κολληθούν πλακάκια από κάτω για να απλώσει το φορτίο. Εγώ επέλεξα τα πλακάκια του reddish Motorsport λόγω της εκτεταμένης έρευνας που έχουν κάνει και ότι ήταν το πρώτο επίσημο κιτ που βγήκε. Τα περισσότερα κιτ που κυκλοφορούν είναι είτε αντιγραφή είτε παραλλαγή των reddish.
Επόμενο και νομίζω εξίσου αν όχι πιο σημαντικό από τα πλακάκια ειναι κάτι να δένει το πάτωμα από πάνω. Τα πλακάκια πρακτικά απλώνουν το φορτίο αλλά χρειάζεται από πάνω κάτι να μειώνει την κίνηση του πατώματος που πρακτικά σιγά σιγά προκαλεί το ράγισμα. Είχα δει διάφορες λύσεις που υπάρχουν στην αγορά (Vince bar, CMP) αλλά τελικά κατέληξα στο X brace της SME. O λόγος διπλός.
Πρώτος: Δεν χρειάζεται κόψιμο ράψιμο και γενικά να πολύ δουλειά για να μπει(όπως ένα Vince bar για παράδειγμα). Δύο τρύπες για να περάσουν μεγαλύτερες βίδες προς την γέφυρα και άλλες δύο στα πλάγια που βιδωνει στους θόλους.
Δεύτερος: Πολύ σημαντικός. Ειναι αναστρέψιμο. Άμα μελλοντικά θελήσω να το πουλήσω και σε κάποιον πιθανό αγοραστή δεν αρέσει βγαίνει πανευκολα και οι τρύπες που μένουν δεν έχουν καμία επιρροή στο υπόλοιπο πλαίσιο. Κλείνουν καθαρά για αισθητικούς λόγους με μια τάπα και αλλάζονται οι μοκέτες.
Τριτος: Ελάχιστο βάρος. Το Χbar είναι φτιαγμένο από chromoly, ένα κράμα μετάλλου πιο γερο από ατσάλι οπότε με λιγότερο υλικό επιτυγχάνεται η ίδια στιβαρότητα. Αποτέλεσμα. Ζυγίζει μόλις 3 κιλά.

Τα αρνητικά αν θα μπορούσα να πω είναι το υψηλό κόστος για μια μεταλλική μπάρα πρακτικά (550 ευρώ) και ότι είναι ένα "εμπόδιο" μέσα στο Πορτ μπαγκαζ που πραγματικά εμένα δεν μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα αφού χωράει κανονικά παιδικό καρότσι.

Μερικές φώτο από το αποτέλεσμα και τις τρύπες που θέλει στο πάτωμα.

Fanatic
17-04-20, 17:03
448064480744808