PDA

Επιστροφή στο Forum : Μην ξανακάνετε δίαιτα ποτέ



Eleni
18-04-12, 01:35
https://3.bp.blogspot.com/-4j6EosM-LU8/T38iIfXYayI/AAAAAAABR24/VrDSYcUD5XU/s200/1259542380_1259293603_1259242053_vb21hrmtvnen.jpg (https://3.bp.blogspot.com/-4j6EosM-LU8/T38iIfXYayI/AAAAAAABR24/VrDSYcUD5XU/s1600/1259542380_1259293603_1259242053_vb21hrmtvnen.jpg)
Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να χάσετε βάρος; Αποφεύγοντας τις περίεργες δίαιτες και ακολουθώντας τις παρακάτω, απλές συμβουλές.
Μπορεί η απώλεια των παραπάνω κιλών που έχετε να σας φαίνεται μια «επίπονη» και δύσκολη διαδικασία, όμως.... είναι στο χέρι σας να κάνετε τα πράγματα πολύ πιο εύκολα.

Σε αρκετές περιπτώσεις, το να χάσετε μερικά κιλά, δε σημαίνει πως πρέπει να κάνετε αυστηρές δίαιτες πείνας ή να ακολουθήσετε ένα τρομερό πρόγραμμα διατροφής.

https://1.bp.blogspot.com/-2h2s1KPtl4k/T38iVGKs66I/AAAAAAABR3A/Ty6TgSHaRYY/s400/post-3-7.jpg

Με σωστή οργάνωση και θέληση, η απώλεια κιλών μπορεί να γίνει μια απλή διαδικασία…
Καταγράψτε τις συνήθειές σας:
Προσπαθήστε να καταλάβετε γιατί τρώτε παραπάνω απΆ όσο πρέπει.
Κρατήστε για μερικές εβδομάδες ένα ημερολόγιο του τι και πότε τρώτε και μετά προσπαθήστε να το αξιολογήσετε.
Εάν αγχώνεστε με τη δουλειά και… το ρίχνετε στα σουβλάκια κάθε βράδυ, είστε από εκείνους που τρώνε από άγχος.
Για άλλους ανθρώπους, το φαγητό μπορεί να αποτελεί τη «λύση» για την πλήξη, τη θλίψη ή τη μοναξιά -υπάρχουν μια σειρά από λόγους για τους οποίους τρώμε, εκτός από την πείνα.
Προσπαθήστε να ανακουφίσετε με άλλο τρόπο αυτά τα συναισθήματα και μετά θα μπορείτε να βελτιώσετε και τις διατροφικές σας συνήθειες.
Μη λιμοκτονείτε:
Πάρα πολλοί άνθρωποι νομίζουν ότι τρώγοντας λιγότερο, θα χάσουν βάρος.
Όμως, η έλλειψη φαγητού, έχει άμεσο αντίκτυπο στο μεταβολικό ρυθμό μας και αν τον καταστρέψουμε, θα αρχίσουμε να παίρνουμε βάρος με το που θα ξεκινήσουμε να ξανατρώμε σωστά.
Αν δεν τρώμε τα κατάλληλα τρόφιμα -ειδικά πρωτεΐνη- θα μειωθούν οι αποθήκες των μυών μας, που καίνε το περιττό λίπος κατά τη διάρκεια του ύπνου μας.
Μια σωστή αρχή:
Θα πρέπει οπωσδήποτε να τρώτε πρωινό.
Ο οργανισμός σας είναι χωρίς τροφή όλη τη νύχτα και το να παραλείψετε το πρωινό σημαίνει ότι το σώμα σας θα αρχίσει να χρησιμοποιεί τα αποθέματα λίπους, διότι πιστεύει ότι δεν θα του δοθεί τροφή.

Εφόσον ακολουθήσετε ένα σωστό πρόγραμμα διατροφής, θα χάσετε φυσικά μερικά περιττά κιλά, καθώς το σώμα σας θα αρχίσει να σας «εμπιστεύεται» ξανά.
Αλλά αν τη μία τρώτε πολύ και την άλλη πεινάτε, ο οργανισμός σας θα… τα χάσει.
Μη στερείστε τροφές:
Το να στερείστε ορισμένες τροφές, κάνει πιο πιθανό το να σας λείπουν πολύ και στη συνέχεια να το παρακάνετε τρώγοντας παραπάνω από αυτές.
Επιτρέποντας στον εαυτό σας να τρώει με μέτρο γλυκά και λιχουδιές, θα κάνετε τον ενθουσιασμό να μειώνεται.
Έχετε ποικιλία:
Παρατηρήστε τι τρώνε οι περισσότεροι άνθρωποι και θα δείτε ότι τρώνε συχνά τα ίδια φαγητά, πρωί, μεσημέρι και βράδυ, πολλές μέρες.
Προσπαθήστε να έχετε ποικιλία, με τρόφιμα διαφόρων χρωμάτων και κατηγοριών.
Εστιάστε σε ό,τι πρέπει να τρώτε και όχι σε ό,τι δεν πρέπει.
Η λέξη από «Υ»:
μη «φοβάστε» τους υδατάνθρακες.
Οι σύνθετοι υδατάνθρακες όπως το καστανό ρύζι και το ψωμί ολικής αλέσεως είναι πολύ σημαντικοί, καθώς κρατούν το αίμα του σακχάρου σε σταθερό επίπεδο, ενώ είναι επίσης σημαντικοί για τη διάθεσή μας και περιέχουν βασικά μέταλλα.
Το να αποφεύγουμε μια ολόκληρη ομάδα τροφίμων, σημαίνει ότι θα διατρέχουμε τον κίνδυνο να έχουμε ελλείψεις.
Βέβαια δε χρειάζεται να τρώμε τεράστιες ποσότητες.
Πάρτε το χρόνο σας:
Θα πρέπει να έχετε «συγκεκριμένα» γεύματα, που σημαίνει να μην τρώτε ενώ βλέπετε τηλεόραση, διαβάζετε ή εργάζεστε με το laptop σας.
Αν δεν επικεντρωθείτε στο φαγητό σας, δεν θα αισθάνεστε ότι τρώτε.
Αφιερώστε το χρόνο που χρειάζεται για να απολαύσετε πραγματικά το φαγητό σας.

clickatlife.gr

katsaraios
18-04-12, 05:57
Οι περισσοτεροι συγχεουν τον ορο Διαιτα με τον ορο Διατροφη..
Κανοντας μια σωστη διατροφη κοβοντας αλατια,ζαχαρες,ψωμια,λιπαρ (ειδικα κατεργασμενα π.χ σαλαμια,μπισκοτα) βλεπεις σημαντικη διαφορα γιατι οτι η φυση εχει στα προιοντα της ειναι μονο αυτο που χρειαζεται ο οργανισμος..
Πολυ νερο και συνδυασμος 4-5 μικρων σε ποσοτητα γευματων σε τακτικες ωρες..
Αυτα απο μεναthumb

pilot
18-04-12, 18:14
φασολάδα χωρίς ψωμί δεν γίνεται ρε φίλε!! :th_Laie_67-1:

gant
18-04-12, 19:24
φασολάδα χωρίς ψωμί δεν γίνεται ρε φίλε!! :th_Laie_67-1:

Σωστόοοοοοος. Στον στρατό δεν έμενε ψίχουλο όταν (αραιά και που) είχε φασολάδα.

Eleni
19-04-12, 02:51
φασολάδα χωρίς ψωμί δεν γίνεται ρε φίλε!! :th_Laie_67-1:
μπορεις να τρως ψωμι αλλα οχι απο κατεργασμενο αλευρι, τιποτα ....... ασπρο.......

pilot
19-04-12, 03:10
ααα καλά Ελένη.. βρήκες άνθρωπο τώρα.. εγώ τρώω ψωμί και με τα μακαρόνια! :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

giannis_compact
19-04-12, 05:25
ααα καλά Ελένη.. βρήκες άνθρωπο τώρα.. εγώ τρώω ψωμί και με τα μακαρόνια! :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:


Εμείς έχουμε όμως ιδιαίτερη συμπάθεια και σε κάτι άλλο thumb

katsaraios
19-04-12, 05:41
Εμείς έχουμε όμως ιδιαίτερη συμπάθεια και σε κάτι άλλο thumb

Ρε Γιαννη εσυ εισαι φιτ μποι αδυνατος ,αστα αυτα τα θρεντ ειναι για μας αλλες κατηγοριες:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Eleni
19-04-12, 16:34
ααα καλά Ελένη.. βρήκες άνθρωπο τώρα.. εγώ τρώω ψωμί και με τα μακαρόνια! :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
σε καταλαβαινω .... και ο αντρας μου το ιδιο κανει, απλα αγοραζω οργανικο ψωμι ακατεργαστο, χωρις συντηρητικα, και βελτιωτικα. Τρωμε ψωμι καθε μερα.....

Ψωμι απο spelt (δεν ξερω πως το λενε νομιζω λεγεται Ολυρα), barley (κριθαρι), rye (σικαλη), pumpernickel with rye (δεν ξερω πως το λενε ), buckwheat (φαγοπυρο), και σπορους αμαρανθου, λιναροσπορους. Ενα απο τα πιο Αρχαια σιτηρα ειναι η Ζεα.
https://https://stavretta.blogspot.com/2011/12/blog-post_12.html

Αν τα βρεις και τα δοκιμασεις, δεν νομιζω να μην σου αρεσουν , δεν σε φουσκωνουν και εχουν υπεροχη γευση.

race850i
20-04-12, 02:36
Δεν είναι μόνο ο τρόπος διατροφής η οι δίαιτες που κάνει ο κόσμος,είναι και ο κάθε οργανισμός που διαφέρει και αντιδρά ανάλογα σε κάθε διατροφή η δίαιτα.

Εγώ είμαι στέκα και χρειάζομαι ένα κοτόπουλο η ένα κιλό μακαρόνια με μπόλικο ψωμάκι την ημέρα και μερικά βραδιά σκότωνω και μισό κιλό παγωτό.

Αν το κάνει κάποιος άλλος με διαφορετικό μεταβολισμό μπορεί να πεθάνει.

Ο κάθε άνθρωπος είναι τέλειος διαφορετικός και η οποιαδήποτε διατροφή η δίαιτα αντιδρα και αναλόγως.

katsaraios
20-04-12, 08:51
Δεν είναι μόνο ο τρόπος διατροφής η οι δίαιτες που κάνει ο κόσμος,είναι και ο κάθε οργανισμός που διαφέρει και αντιδρά ανάλογα σε κάθε διατροφή η δίαιτα.

Εγώ είμαι στέκα και χρειάζομαι ένα κοτόπουλο η ένα κιλό μακαρόνια με μπόλικο ψωμάκι την ημέρα και μερικά βραδιά σκότωνω και μισό κιλό παγωτό.

Αν το κάνει κάποιος άλλος με διαφορετικό μεταβολισμό μπορεί να πεθάνει.

Ο κάθε άνθρωπος είναι τέλειος διαφορετικός και η οποιαδήποτε διατροφή η δίαιτα αντιδρα και αναλόγως.
Σαφως και αν υπολογισουμε τι ειδους μεταβολισμο η τι ειδους ζωη κανει ο καθενας θα βρουμε μεγαλες διαφορες..
Απλα αυτα που εγραψα εγω ειναι χοντρικα στον μεσο ορο των περιπτωσεων αυτων που θελουν να "ξαλαφρωσουν" απο κιλα ,βεβαια αν υπαρξει και γυμναστικη οποιασδηποτε μορφης:whistle: βοηθαει ακομα περισοτερο και ωφελει αφου δεν χανεται μαζι με το λιπος και μυικη μαζα ,τουλαχιστον οχι πολυ οσο οταν δεν γυμναζεται κανεις καθολου...

gnx
20-04-12, 10:34
φασολάδα χωρίς ψωμί δεν γίνεται ρε φίλε!! :th_Laie_67-1:

Για να δέσει η φασολάδα, εχε στο πλαι και κανα λουκάνικο Μουταβέλη. Στην Αθηνα τα εχει ο Σκλαβενιτης.

Ptboul
20-04-12, 11:37
Για να δέσει η φασολάδα, εχε στο πλαι και κανα λουκάνικο Μουταβέλη. Στην Αθηνα τα εχει ο Σκλαβενιτης.

Είσαι δικός μου, τέλος! Εχθές το βράδυ έφαγα με πατάκα τηγαΝιτή απ΄το χωριό! :hystericalbs1:

ntinos
20-04-12, 13:34
Και ενα κρεμμυδι (ξερο) βρε παιδια !

ntinos
20-04-12, 13:35
Είσαι δικός μου, τέλος! Εχθές το βράδυ έφαγα με πατάκα τηγαΝιτή απ΄το χωριό! :hystericalbs1:

Εχτες χτυπησα 2 χοιρινες στην weber, με μια κατσαρολα χορταρακια απο το χωριο....

Πεινασμενος σηκωθηκα απο το τραπεζι ρε γαμωτι...

katsaraios
20-04-12, 13:45
Για να δέσει η φασολάδα, εχε στο πλαι και κανα λουκάνικο Μουταβέλη. Στην Αθηνα τα εχει ο Σκλαβενιτης.
Μουτεβελη ρε Γιωργαρε αυτα με το πορτοκαλι μεσα..

Είσαι δικός μου, τέλος! Εχθές το βράδυ έφαγα με πατάκα τηγαΝιτή απ΄το χωριό! :hystericalbs1:
σιογαμπρε εμαθες να τρως :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Εχτες χτυπησα 2 χοιρινες στην weber, με μια κατσαρολα χορταρακια απο το χωριο....

Πεινασμενος σηκωθηκα απο το τραπεζι ρε γαμωτι...

ρε συ ο κομπρεσσορας συνεχιζει να στροφαρει και γυρναει τα νερα πισω σαν κατι παλια ΜΑΝ και Μερσεντες φορτηγα ,δεν ειναι τιποτα ,κατευθειαν να ριχνεις κατι κρυο απο πανω , οπως παγωτο πανω σε καταιφι η καμια κρεμ καραμελε να ιΣωνει το πραμα:th_Laie_67-1: