PDA

Επιστροφή στο Forum : Έφυγε ο Δημήτρης Μητροπάνος - Φτωχότερη η Ελληνική μουσική σκηνή



Vasilis
17-04-12, 11:03
Σύμφωνα με πληροφορίες σήμερα το πρωί, σε ηλικία 64 ετών έφυγε από ανακοπή καρδιάς ο δημοφιλής τραγουδιστής Δημήτρης Μητροπάνος.


Nεοτατος κ ταλαιπωρημενος...

Ελαφρυ το χωμα...

Z4 DCT
17-04-12, 11:12
:sad::sad::sad:

stefm5
17-04-12, 11:15
δυστυχώς αληθεύει...
κρίμα, ήταν νέος και αξιόλογος :(

A8hnaios
17-04-12, 11:18
ΑΚΟΜΑΤι λες τώρα;;;;;!!!
Great respect...

ΚΡΊΜΑ ΡΕ ΓΑΜΏΤΟ ΕΊΧΕ ΝΑ ΔΏΣΕΙ ΠΑΡΆ ΠΟΛΛΆ ΑΚΟΜΑ,,

hades7
17-04-12, 11:25
τι να πω απο τους αγαπημενους μου τον ειχα ακουσει τελευταια πριν κανα τριμηνο,απλα μοναδικος ελεγα στην παρεα μου τοτε βλεπωντας τον στην σκηνη οτι δεν θα μου εκανε εντυπωση αν πεθαινε εκεινη την ωρα πανω στην σκηνη ηταν τοσο ωχρος αλλα ρε παιδια η φωνη του ηταν απιστευτη μεχρι το τελος του.
θυμαμαι σε ενα αφιερωμα που του ειχε κανει η Σεμινα μετα απο περιπετεια παλι με την υγεια του να προσπαθει να τραγουδησει να μην μπορει να χανει τα λογια να τον λυπασαι ομως αυτος δυνατος και πισμομενος επανηρθε.λιγους μηνες μετα σε αντιστοιχο αφιερωμα στον Τερζη καλεσμενος και αυτην την φορα για να τιμησει τον φιλο του του δεινουν το μικροφωνο και τραγουδαει το "δυο νυχτες" (το αγαπημενο μου τραγουδι)ολοι περιμενουν να βαλτωσει και να μην μπορεσει να τα καταφερει να ανταπεξερθει στις απαιτησεις αυτου του εξαιρετικα δυσκολου τραγουδιου.Ομως εκεινος ειναι εκει να αποδηξει οτι δεν ειναι ξεγραμμενος κανωντας μια ανεπαναληπτη ερμηνια που αφηνει απαντες αφωνους.Μεγαλος πραγματικα τεραστιος δυνατος, μαχητης ειχα το προαισθημα απο την ημερα που τον ειδα οτι δεν εχει αλλο λαδι στο καντιλι του σε αλλο θρεντ διαλεξα ενα αλλο τραγουδι του που θα με ανατριχιαζει πλεον ακομα περισσοτερο πλεον ακουγωντας το.
να σαι καλα αδελφε...

https://www.youtube.com/watch?v=5ZYvIA5fl2Y

hades7
17-04-12, 11:41
https://www.youtube.com/watch?v=ANjRDg86DVE

soc12r
17-04-12, 11:46
Oτι κ ν πουμε ειναι λιγο πολυ λιγο αντιοοο!!!!!!!!!!

sierra
17-04-12, 11:46
Δυστυχώς έφυγε άλλος ένας γνήσιος λαϊκός τραγουδιστής με πολλές επιτυχίες στο ενεργητικό του, υπερήφανος που ήταν από τα Τρίκαλα, ντόμπρος και ΚΥΡΙΟΣ. Από τους αγαπημένους μου τραγουδιστές. Απώλεια για το Ελληνικό λαϊκό τραγούδι. Συλλυπητήρια στους δικούς του... :sad: :sad: :sad:

Samaro
17-04-12, 12:09
Η τελευταία του συνέντευξη...


Ο Δημήτρης Μητροπάνος, σε μία απο τις τελευταίες του συνεντεύξεις τον περασμένο Δεκέμβριο για το περιοδικό DOWΝ TOWN, μίλησε στην Κάλλια Καστάνη για τα πέτρινα χρόνια, το τραγούδι, την πολιτική και το θάνατο...

"Δεν έμαθα ποτέ μουσική..."

Το τραγούδι, λέει ο Μητροπάνος, δεν του το ΄μαθε κανένας. Το ΄μαθε μόνος του από τις καντάδες, στις γειτονιές. Κι από ένα ραδιόφωνο που έπαιζε Τσιτσάνη, Μάρκο και Καζαντζίδη. «Δεν έμαθα ποτέ μουσική, δεν ξέρω μουσική. Δεν ξέρω που γράφεται το ντο, δεν ξέρω κανένα όργανο, δεν ξέρω τίποτα. Μια φορά αποφάσισα να μάθω λίγη κιθάρα, και πήγα στον Γεράσιμο τον Μηλιαρέση, έναν από τους καλύτερους κιθαρίστες. Αυτός όμως το ΄δε να με κάνει Σεγκόβια !«Είναι κρίμα», μουΆ λεγε «έχεις καταπληκτικά χέρια, έχεις ταλέντο». Τον χαιρέτησα κι έφυγα. Δεν το ΅χα σκοπό να μάθω, ούτε διάθεση - είχα το σχολείο μου, είχα τόσα πράγματα δεν ήθελα να βάλω κι άλλο μπελά στο κεφάλι μου. Βέβαια, τόσα χρόνια που δουλεύω, με τόσους κιθαρίστες, κάτι θα μπορούσα να ΄χω πιάσει. Ε, τεμπελάκος ήμουνα, τΆ άφησα και πέρασε έτσι το πράγμα….»

"Είμαι χορτάτος..."

Για τον εαυτό του δεν φοβάται; «Για μένα ; Όχι. Τι να φοβηθώ ; Χορτάτος είμαι. Στη ζωή μου και καλά πέρασα και άσχημα πέρασα και «πέρα» πήγα και γύρισα. Όλα τα ΄κανα»

Δηλώνει «πάντα αριστερός και ΚΚΕ». Θρήσκος δεν είναι, ομολογεί όμως πως είδε το «χέρι του Θεού», στη ζωή του. Που ; «Στο θέμα της υγείας μου κατΆαρχήν. ΄Οταν πήγε ο σταφυλόκκοκος στο αίμα και πειράχτηκε το νεφρό μου, όλοι με είχαν για ξεγραμμένο. Χρειάστηκε να πάω στη Γαλλία για να μου πουν πως η μεταμόσχευση ήταν μια υπόθεση ρουτίνας…Είναι όμως κάποιες εξήντα μέρες, στο νοσοκομείο – εκεί στην πρώτη νοσηλεία μου, πριν την επέμβαση – που οποίες δεν υπάρχουν καν στο μυαλό μου. Δεν ήμουν σε κώμα, αλλά δεν γνώριζα, δεν επικοινωνούσα με κανένα, έλεγα περίεργα πράγματα, είχα παραισθήσεις. Είναι σαν να μην τις έζησα ποτέ αυτές τις μέρες - μου τις διηγηθήκανε μετά. Αν συμφιλιώθηκα με την ιδέα του θανάτου ; Δεν ξέρω, δεν κουβέντιασα ποτέ με τον εαυτό μου τέτοια πράγματα, ούτε με απασχόλησαν ποτέ. Ένα γεγονός της ζωής είναι και ο θάνατος. Κάποτε, μοιραία, θα έρθει. Την ανημπόρια δεν θέλω εγώ. Αυτό, φοβάμαι περισσότερο απΆόλα. Αυτό, μόνο».

Λίγο αμήχανα, σαν να απολογείται, μου λέει πως ζει μια «απλή ζωή» - διαβάζει, βλέπει φίλους, κουβεντιάζει με τις κόρες του – την 17χρονη Αναστασία και τη 14χρονη Μυρσίνη, τις «αδυναμίες» του. Γήπεδο και μπάλα, που και που, λίγη τηλεόραση – ειδήσεις κυρίως και ταινίες. Reality και talent shows δε βλέπει. «Αυτά γίνονται για να τα βλέπει ο κόσμος και να γελάει. Πάνε κάτι άσχετοι και κρίνουνε το φόρεμα της τραγουδίστριας, και πως δεν πρέπει να είναι ο τραγουδιστής κοντός, ή χοντρός ή φαλακρός γιατί είναι λέει αντιαισθητικό. Οπα ! Εν αρχή ην η φωνή και μετά πάμε για τα υπόλοιπα. Δεν κατάλαβα δηλαδή πρέπει να είμαστε όλοι Ρουβάδες ; Εντάξει ο Ρουβάς έτυχε να είναι αυτός που είναι και μπράβο του. Πέρα από κει τι γίνεται ;»

Λαϊκό τραγούδι ; Γίνεται ; «Όχι. Το τραγούδι είναι μια σύνθετη υπόθεση, Θέλει παρέα. Αυτή η απομόνωση τώρα, που όλα τα παιδιά έχουν στο σπίτι τους, κομπιούτερ και ηχοσύστημα δεν θα φτιάξει ποτέ λαϊκό τραγούδι. Το λαϊκό τραγούδι δεν είναι κλασική μουσική, θέλει ψυχή, πόνο και μοίρασμα. Αμα διαβάσεις ιστορίες το πως γράφανε οι παλιοί, θα καταλάβεις. Μαζευόντουσαν π.χ. πέντε – έξι, ο Παπαϊωάννου, ο Μπιθικώτσης και λέγανε «σήμερα, θα πάμε στου Τσιτσάνη». Και πηγαίνανε, κάθονταν, τρώγανε, πίνανε, πιάναν τα μπουζούκια τους και σκαρώνανε μελωδίες και στιχάκια. Τώρα ο καθένας ζει μόνος του. Πώς να γίνει το τραγούδι ;»

Σαρανταπέντε χρόνια τραγουδάει. Το συνήθισε ή ακόμα; «Όχι. Και τρακ έχω πριν βγω στην πίστα– δε φεύγει αυτό. Ποτέ. Θυμάμαι, μια φορά είχε έρθει στο κέντρο ο Μπιθικώτσης να με δει και έκατσε πρώτο τραπέζι φάτσα κάρτα. Τρέμανε τα πόδια μου εμένα – και ήμουνα και πενήντα χρονών, δεν ήμουνα κανά παιδάκι. Αλλά εντάξει…Ηταν ο Μπιθικώτσης! Να, τέτοια τρακ έχω. Αν μου έχει περάσει από το μυαλό να αποσυρθώ ; Βεβαίως ! Πάντα έλεγα «σε πέντε χρόνια θα σταματήσω το τραγούδι»….»

Ο ΖΑΜΠΕΤΑΣ, Ο ΣΤΕΛΙΟΣ ΚΑΙ Ο ΜΙΚΗΣ

Ενας «μεγάλος λαϊκός», που δεν ξέρει να διαβάζει νότες ; Κι όμως υπάρχει. Και είναι ο ο ίδιος που – ειρωνεία !- ομολογεί πως «Δεν ήθελα να γίνω τραγουδιστής – αρχιτέκτονας, αυτό ήταν το όνειρό μου. Από ανάγκη, ξεκίνησα το τραγούδι. ΄Επρεπε να κάνω μια δουλειά για να βοηθήσω την οικογένεια. Να σπουδάσω, έτσι κι αλλιώς μου ήταν απαγορευμένο. Εννιά δέκα χρονών, με φώναξαν στην Ασφάλεια και μου ΅παν «Κοίτα, βρες καμιά τέχνη γιατί για να σπουδάσεις, ξέχασέ το. Ο πατέρας σου ήταν κομμουνιστής, ο θείος σου κομμουνιστής, χαρτί Κοινωνικών Φρονημάτων, δεν θα πάρεις…». Δεν έκλαψα, ούτε θύμωσα. Σκέφτηκα μόνο «εντάξει, θα κάνω ό,τι κάνω, αλλά σΆ αυτό που θα κάνω θα πετύχω για να σας δείξω…». Μετά, κάθε μέρα, πήγαινα, έπαιρνα την Αυγή, την έβαζα παραμάσχαλα, και πέρναγα καμαρωτός έξω από την Ασφάλεια. Σαν να τους έλεγα «αν σας βαστάει, κλείστε με φυλακή ρε!». Πέρασαν χρόνια μέχρι να ερωτευτώ το τραγούδι. Πολλά χρόνια. Εντάξει, από μικρός που ΄μουνα μου ΅λεγαν «τραγουδάς καλά». Μου άρεσε το τραγούδι αλλά για επάγγελμα δεν το ΅θελα. Πότε αποφάσισα πως αυτή θα είναι η δουλειά μου ; Ουου, χρόνια μετά τον πρώτο δίσκο μου – μην σου πω και δέκα χρόνια! ΄Ημουνα όμως και τυχερός στη δισκογραφία μου. Σκέψου, πρώτος δίσκος με τον Ζαμπέτα. Δουλέψαμε τρία χρόνια μαζί, τρία πολύ σημαντικά χρόνια. Ο Ζαμπέτας μου στάθηκε σαν πατέρας. Εκείνος με δίδαξε – πέρα από το τραγούδι- και τη συμπεριφορά απέναντι στο τραγούδι : πώς να αντιμετωπίζω τους συναδέλφους μου, το πάλκο, τα πάντα - πράγματα ουσίας για ένα παιδί δεκαοκτώ χρονών. Σκέψου, όταν πρωτοπήγα να δουλέψω, στα «Ξημερώματα» πήγαινα σχολείο ακόμα. Κάθε βράδυ στις 11.30 μου ΅λεγε «μικρέ τράβα φύγε, κοιμήσου, για να πας το πρωί στο σχολείο». Αν καυγαδίσαμε ποτέ ; Όχι. Το μόνο που μου ΅λεγε ήταν «Πες μου τώρα με τα πολιτικά τι γίνεται – αλλά όχι κουμμουνιστικά ε ; Κανονικά!».

Αν ο Ζαμπέτας ήταν «ο πατέρας», ο Καζαντζίδης ήταν το είδωλό του. Λέει πως πήγε ένα βράδυ να τον δει στην «Τριάνα» του Χειλά, κι έκατσε όλη νύχτα να τον ακούει. ΄Ορθιος. Για να βλέπει καλά. «΄Ετυχε να τον γνωρίσω κιόλας. Ενας φίλος του θείου μου, ήταν φίλος του και συναντηθήκαμε στο σπίτι του, στην Κνωσσού, που έμενε με τη Μαρινέλλα. Αν του τραγούδησα ; Τι να τραγουδήσω! Για να μου δώσει θάρρος ξεκίνησε να τραγουδάει αυτός – χαζός ήμουνα εγώ να τραγουδήσω μετά; Καθόμουνα και τον άκουγα!».

Θυμάται γελώντας πως στα 18 του, που γύριζε την Ελλάδα, για συναυλίες με τον Θεοδωράκη, σταματούσαν στις ταβέρνες να φάνε κι εκείνος έτρεχε κι έβαζε στα τζουκ μποξ νΆ ακούσει Καζαντζίδη – «μα καταλάβαινα εγώ, τότε, τι σήμαινε Μίκης ;» Μερικές φορές, η Ιστορία, γράφεται με κενά, ψιλά γράμματα και ημερομηνίες - υστερόγραφα

«Χειμώνας του Ά71. Φαντάρος ήμουνα τότε, στην Αλεξανδρούπολη. Για να μπω στο στούντιο, ζήτησα και πήρα μια τετραήμερη άδεια. Σκέψου πως από τον Άγιο Φεβρουάριο εγώ δεν άκουσα τίποτα. ΄Ηρθα, τραγούδησα, έφυγα και γύρισα άρον άρον στο στρατόπεδα. Κι έτσι βγήκε αυτός ο δίσκος του Μούτση που εγώ θεωρώ πως – μαζί με το «Στου αιώνα την παράγκα» – είναι ένας από τους μεγαλύτερους σταθμούς στην καριέρα μου….»

Η επιτυχία, η καθιέρωση θα ΅ρχόταν μετά, με τα «ερωτικά» λαϊκά του, με τις υπογραφές του Μουσαφίρη, του Παπαβασιλείου. Και μαζί, τα λεφτά, η δόξα, οι γυναίκες. «Αν έκανα αλητείες ; Και βέβαια έκανα ! Και πολλές μάλιστα! ΄Επινα πολύ, ξενύχταγα πολύ – στα πρωινά «μαγαζιά», με τα μπουζούκια ήμουνα ο καλύτερος πελάτης. Τέσσερις το πρωί τέλειωνα τη δουλειά και συνέχιζα - δώδεκα το μεσημέρι πήγαινα για ύπνο. Ναι, έκανα αλητείες, εντάξει. Αλλά τις έκανα για μένα, γιατί το ευχαριστιόμουνα εγώ. Και γυναίκες κυνήγησα και για γυναίκες πόνεσα – δεν νομίζω να υπάρχει κανένας που δεν το ΅κανε. Δεν ξέρω αν μετρούσε το ότι ήμουνα τραγουδιστής, εμένα μια φορά δεν με αφορούσε. Κάποιες φορές το εκμεταλλεύτηκα – μη λέμε και ψέματα – δεν ήταν όμως στόχος μου αυτός. Πιο πολύ με ενδιέφερε ας πούμε, ο Ολυμπιακός, από κάποια άλλα πράγματα…»

Παντρεύτηκε, χώρισε, γύρισε. Ξαναπαντρεύτηκε. Εικοσιπέντε χρόνια τώρα, τα τραγούδια του τα ερωτικά, σε κείνη τα αφιερώνει. «Η Βένια, είναι ο άνθρωπός μου – ο άνθρωπος που μοιράζομαι τη ζωή μου. Την αγαπάω πολύ, με αγαπάει κι εκείνη και ας πέρασε τα πάνδεινα από μένα. Αυτό

https://www.enikos.gr/lifestyle/34651,H_teleytaia_toy_synenteyxh.html



Χωριστό Μεγάλο Κεφάλαιο ο Δημ. Μητροπάνος !
Αγαπητός ανθρωπος , μεγάλος τραγουδιστής.
Εφυγε νεότατος !

Καλό σου ταξίδι Δημήτρη !

gant
17-04-12, 12:30
Έμεινε κανένας μεγάλος πλέον και μου διαφεύγει?

Τι να πρωτοδιαλέξεις απ τις μοναδικές του ερμηνείες?
Μια όμως θα με στοιχειώνει για πάντα, ΤΑ ΛΑΔΑΔΙΚΑ.
Όποτε το ακούω, βλέπω την νιότη μου να ξετυλίγεται σαν σε κινηματογραφική ταινία.
Είναι σαν να βλέπω την μεγαλύτερη εταίρα της πόλης μου, την αείμνηστη Αμαλία να περνά από μπροστά μου τυλιγμένη στα κόκκινα σατέν της, μέσα σε ένα σύννεφο καπνού από Νο 5 η 7 η 10 Παπαστράτος, από Γλυκόποιοτα Ματσάγγος η Τέλειον Καρέλια.
Φαντάρια, Ναύτες και 18αρηδες στη καθιερωμένη μπουρδελότσαρκα του Σαββάτου, οι περισσότερο να πάρουν μάτι, ωστε να χουν παραστάσειςγια....αργότερα.

R.I.P

hades7
17-04-12, 12:32
https://www.newsit.gr/files/Image/2012/04/17/mitropanos/resized/MITROPANOS1_533_355.jpg

aristent
17-04-12, 12:48
ενταξη ,ο τραγουδιστης Μητροπανος ηταν τεραστιος καλλιτεχνης,αλλα αυτο που κανει να ξεχωριζει καποιος επωνυμος, ειναι ο χαρακτηρας του....και απο αυτην την πλευρα ειχανε ολοι, μα ολοι, να πουνε τα καλυτερα!!!

....και δεν εννοω τωρα που εφυγε, αφου ετσι κι αλλιως θα ειπωθουν καλα λογια.....αλλα οταν ηταν ενεργα στον καλλιτεχνικο χωρο!!!

Θα σε αναζητουμε και θα σε βρισκουμε μεσα απο τα τραγουδια σου Δημητρη Μητροπανο....γλεντι υποδοχης θα στησουν στην "αλλη πλευρα"....καλη διασκεδαση!!!


https://www.youtube.com/watch?v=a_ykiT6r9nY&feature=related"]https://www.youtube.com/watch?v=a_ykiT6r9nY&feature=related

...αναπαυσου εν ειρηνη.

gio rentis
17-04-12, 13:11
είναι αδκό να πεθαίνουν διαμάντια σαν τον Μητροπάνο και να ζούν οι παλιάνθρωποι που μας κατέστρεψαν...Μεγάλη απώλεια,τεράστια και ως προς την καλλιτεχνική αξία αλλά και ως προς το ΗΘΟΣ!έδωσε πολλά και στην Ελλάδα και σε εμάς ..ΚΑΛΌ ΤΑΞΊΔΙ Δημητρη... για μας είσαι αθάνατος θα σε έχουμε για πάντα στις καρδιές μας

pilot
17-04-12, 13:50
ενας ενας φευγουν οι Μεγαλοι...:sad::sad::sad:

saulm3
17-04-12, 13:58
ενα ακομη σημαντικο προσωπο εφυγε τοσο γρηγορα,στεναχωριεμαι τοσο γιατι ενα ενα κομματι απο τουσ γνησιους ελληνεσ φευγουν

Vassilis ///M
17-04-12, 13:59
17 Απριλίου 2011 "έσβησε" ο Παπάζογλου
17 Απριλίου 2012 "έσβησε" ο Μητροπάνος...

Ά ρε τύχη πως τα φέρνεις...

Tsakirakos
17-04-12, 14:00
καλο Παραδεισο...αισθανομαι τυχερος που τον ακουσα live το 2011 στην Αθηνα. ανατριχιλα!

gio rentis
17-04-12, 14:02
https://www.youtube.com/watch?v=BUtQFJVbNII"]https://www.youtube.com/watch?v=BUtQFJVbNII

Φτωχότεροι σε όλα! κριμα

konstantinaM3
17-04-12, 14:17
κριμα για τον καημενο τον μητροπανο ωραιος ανθρωπος καλος με φωναρα να ειναι ελαφρυ το χωμα που θα τον σκεπασει.

gant
17-04-12, 14:24
17 Απριλίου 2011 "έσβησε" ο Παπάζογλου
17 Απριλίου 2012 "έσβησε" ο Μητροπάνος...

Ά ρε τύχη πως τα φέρνεις...

Τι λες τώρα? Τραγική σύμπτωση!
Χθές αργά έβλεπα στην TV, τον Μίλτο Πασχαλίδη να ερμηνεύει Παπάζογλου και σκεφτόμουν πως κάπου τέτοια εποχή είχα παρευρεθεί στην κηδεία του πέρσι.

BILL007
17-04-12, 15:07
Tελικά το ήπιε το ποτήρι και αυτός...

"Ενα ποτήρι θάνατο θα πιω,απόψε να μεθύσω..." όπως έλεγαν και οι στίχοι σε ένα τραγούδι του.


https://www.youtube.com/watch?v=cXBK7ePsR9s

Τα τραγούδια του και η ψυχή που έβγαζε μέσα απο αυτά, τον έκαναν αθάνατο στις μνήμες όλων!

Θα τραγουδάει πλέον τώρα σε κάποια γειτονιά του παραδείσου...Ελαφρύ να'ναι το χώμα που θα τον σκεπάσει


https://www.protothema.gr/culture/music/article/?aid=190681

https://img.protothema.gr/67DB5ECADCFFFADC941C661ADA960F4A.jpg

Panos 316T
17-04-12, 16:37
Το καλυτερο σχολιο που εχω ακουσει απο ανθρωπο του χωρου για τον Δ.Μητροπανο:
ακους να τραγουδαει και καταλαβαινεις ποιες λεξεις γραφονται με γιωτα, υψιλον και ητα...


Κριμα....

super duper
17-04-12, 17:50
μεγαλη φωνή και μεγαλο το κενο που μενει πίσω.
Αληθεια ποιοι έχουν μεινει πλέον ?
στελιος, στρατος , δημητρης.... μεγαλη παρακαταθηκη

z3 2.2
17-04-12, 18:59
κριμα,ηταν νεοτατος.
Ας παει εκει ψηλα να τραγουδησει με ολους τους αλλους που εφυγαν

z3 2.2
17-04-12, 19:06
https://m.youtube.com/watch?gl=US&hl=el&client=mv-google&v=Dfz_zDrDYAA
αν το βαλετε να παιξει βαλτε το ΔΥΝΑΤΑ

A8hnaios
17-04-12, 19:36
ΤΕΡΆΣΤΙΟΣ Με όλη τη σημασία,από όλεσ τις πλευρές!
Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΜΕΓΆΛΟΣ ΛΑΪΚΌΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΉΣ..

Το Δεύτερο πρόγραμμα της ελληνικής ραδιοφωνίας κάνει ένα αφιέρωμα στο Μητροπάνο.
Κάθε μέρα από σήμερα Τριτη έως τη Παρασκευη 17:00-20:00.
Ένα αφιέρωμα που το είχε ετοιμάσει ο άλλος μεγάλος,ΠΆΝΟΣ ΓΕΡΑΜΑΝΗΣ το 2005..
Με το Δημήτρη στο στούντιο να απαντάει σε ερωτήσεις και να ξεδιπλώνει τη ζωή του απ τα παιδικά του χρόνια
Άκουσα σήμερα την πρώτη εκπομπή πραγματικά ΆΞΙΖΕ!!

Christos 330
17-04-12, 19:51
καλο Παραδεισο...αισθανομαι τυχερος που τον ακουσα live το 2011 στην Αθηνα. ανατριχιλα!

Tι ειπες τωρα ; ; ;

Ονειρο το ειχα να τον δω αυτον τον ανθρωπο και παντα το ελεγα !!!

Εχουμε δει ολα τα σκυλια και δεν ειχα την τυχη και την τιμη να τον ακουσω !!!


https://www.youtube.com/watch?v=UvIpvMlYYkM

Αρχοντας !!!

atha
17-04-12, 20:40
akoma kai ego pou den exo kai kamia megli sxesi me tin elliniki mousiki ofeilo na po oti itan enas apo tous 2-3 agapimenous mou. staratos kai axioprepis. andras me ta ola tou .

mia apo tis liges fones sto elliniko tragoudi paei .krima

Ptboul
18-04-12, 12:13
Στίχοι από μερικά αγαπημένα. :crying:

Θεσσαλονίκη, Σαββατόβραδο κι Απρίλης
και να μου δίνεις τον καημό μ' απλοχεριά,
σε κάποια απόμερη γωνιά της Νέας Κρήνης
με το τζουκ-μποξ να με γυρίζεις στα παλιά.

__________________________

Καλοκαίρια και χειμώνες
περιμένω να φανείς
δάκρυα καυτά σταγόνες
θα με καιν ώσπου να 'ρθεις
__________________________
Αυτό το τσιγάρο που καίει είναι το τελευταίο
τα μάτια σου κλείσε δεν θέλω να δεις ότι κλαίω
γιατί είναι μοιραίο να φύγω
σε λίγο σε λίγο σε λίγο
__________________________

Μ' έναν καημό υπόγειο
στον ήλιο στη Μεσόγειο
να σ' ανταμώσω ξεκινώ
Οι φίλοι στα γρανάζια τους
τα φρένα και τα γκάζια τους
κι η Ελλάδα ν' αρμενίζει
με μιαν ελπίδα κόσκινο
__________________________

Μια στάση εδώ να βγω στο δρόμο να χορέψω ένα ζεϊμπέκικο
πάνω στην άσφαλτο και συ με ύφος ψεύτικο
να με κοιτάζεις τάχα πως με λογαριάζεις
να με κοιτάζεις τάχα πως με λογαριάζεις
__________________________

Της νύχτας οι αμαρτωλοί και της αυγής οι μόνοι
θέλουν βαρύ ζεϊμπέκικο και νευρικό τιμόνι
σε τόπους τριγυρίζουνε σβησμένους απ' το χάρτη
για μια σταγόνα ουρανό για μιαν αγάπη σκάρτη

ntinos
18-04-12, 13:43
RIP

https://www.ert-archives.gr/V3/public/main/page-assetview.aspx?tid=91823&autostart=0

Nino
18-04-12, 17:10
https://www.youtube.com/watch?v=v98tJaR8B_0

Nino
18-04-12, 20:23
RIP Δημητρη!!

απο το facebook

Χρίστος
19-04-12, 01:26
ΑΝΟΙΞΑΝΕ ΟΙ ΟΥΡΑΝΟΙ.....ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΥΠΟΔΕΧΤΟΥΝΕ......
ΚΙ Ο ΣΤΕΛΙΟΣ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕ....ΚΡΥΦΑ....ΝΑ ΜΗ ΤΟΝ ΔΟΥΝΕ.....
ΣΟΥ ΣΤΡΩΣΕ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ ΠΕΤΑΛΑ.....ΝΑ ΑΚΡΙΒΟΠΑΤΗΣΕΙΣ....
ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ....ΣΟΥ ΠΑΝΕ....ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ.....
ΚΑΙ ΕΚΑΝΑΝ ΚΥΚΛΟ ΓΥΡΩ ΣΟΥ.....ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΣΟΥ....
ΣΤΕΛΙΟΣ ΚΑΙ ΣΤΡΑΤΟΣ ΤΡΑΓΟΥΔΟΥΝ.....ΤΩΡΑ....ΤΙΣ ΖΕΜΠΕΚΙΕΣ ΣΟΥ....
ΕΚΛΕΙΣΑΝ ΤΑ ΛΑΔΑΔΙΚΑ.....ΚΑΠΟΥ....ΣΤΗ ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ.....
ΤΗ ΡΟΖΑ.... ΤΩΡΑ .... ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ....ΚΑΠΟΙΟΣ....ΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΕΙ??
ΓΡΑΦΤΗΚΕ Ο ΕΠΙΛΟΓΟΣ.... ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΤΟΝ ΑΠΑΝΩ.......
ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΕΡΑΣΕΣ....
ΔΗΜΗΤΡΗ ΜΗΤΡΟΠΑΝΟ....