PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με βερνικι στην πορτα συνοδηγου...



NS-conv
08-04-12, 12:15
Θα ηθελα τη βοηθεια σας ειδικα απο τους συμφορουμιτες που ασχολουνται με τετοιου ειδους δουλειες...παρακατω στις φωτογραφιες φαινεται το χερουλι της πορτας απο το αυτοκινητο του πατερα μου(corolla ee101)...οπως θα δειτε υπαρχει ενα θεμα με το βερνικι περιμετρικα στο χερουλι...τι κανουμε σε αυτες τις περιπτωσεις για να μη χειροτερεψει αυτο το προβλημα?Το θεμα ειναι οτι το υπολοιπο αυτοκινητο παρα την ηλικια του (18) δεν αντιμετωπιζει παρομοιο προβλημα σε αλλο σημειο...Απο τι μπορει να προκληθηκε αυτο? :helpsmilie:

gyiama
08-04-12, 12:17
αλατα ειναι αυτα δεν εχει τπτ το βερνικι. παρε λιγο viakal σε ενα πανακι και καθαρισε τα μετα ριξε μπολικο νερο να ξεπλυθει

NS-conv
08-04-12, 12:25
Δυστυχως δεν ειναι αλατα...εχει σκασει το βερνικι στο συγκεκριμενο σημειο...

Monsta
08-04-12, 12:30
Δε μπορώ να καταλάβω από τις φωτό, αλλά αν έχει σκάσει το βερνίκι γύρω από το χερούλι όπως λες, η ΜΟΝΗ λύση είναι βάψιμο πόρτας.

Το πρόβλημα προφανώς προκλήθηκε όταν σε προηγούμενο βάψιμο πόρτας, το χερούλι μονώθηκε αντί να αφαιρεθεί. Το βερνίκι δεν εισχώρησε μέσα από τη μπετούγια και σιγά σιγά προκλήθηκε το συγκεκριμένο πρόβλημα.

NS-conv
08-04-12, 12:32
Δε μπορώ να καταλάβω από τις φωτό, αλλά αν έχει σκάσει το βερνίκι γύρω από το χερούλι όπως λες, η ΜΟΝΗ λύση είναι βάψιμο πόρτας.

Το πρόβλημα προφανώς προκλήθηκε όταν σε προηγούμενο βάψιμο πόρτας, το χερούλι μονώθηκε αντί να αφαιρεθεί. Το βερνίκι δεν εισχώρησε μέσα από τη μπετούγια και σιγά σιγά προκλήθηκε το συγκεκριμένο πρόβλημα.

Το αυτοκινητο δεν εχει ξαναβαφτει απο τοτε που αγοραστηκε...Σβησιμο δεν γινεται σε αυτο το σημειο?

Monsta
08-04-12, 15:32
Εξαρτάται. Αν θες το τέλειο - αόρατο αποτέλεσμα, στο σημείο που είναι, όχι.

Όπως και να χει πάντως, σιγουρέψου ότι το χερούλι θα βγει, ώστε να τριφτεί καλά στις γωνίες πριν το βάψιμο.

mark e92
08-04-12, 16:24
Μπορει να το εβαψαν πριν το παρεις!!!

fan1s_e21
08-04-12, 19:01
Δυστυχως δεν ειναι αλατα...εχει σκασει το βερνικι στο συγκεκριμενο σημειο...

ξεκιναει να κανει αποκολληση το βερνικη ,
μπορει να εχει προκληθει απο διαφορους λογους
θελει βαψιμο αλλα δεν ειναι τπτ το τραγικο:original:

NS-conv
09-04-12, 13:33
Μπορει να το εβαψαν πριν το παρεις!!!

Το αυτοκινητο αγοραστηκε καινουργιο το 94...δεν εχει ξαναβαφτει πουθενα εκτος απ το καπο...

mark e92
09-04-12, 15:39
Το αυτοκινητο αγοραστηκε καινουργιο το 94...δεν εχει ξαναβαφτει πουθενα
εκτος απ το καπο...
Γνωριζεις το PDI???

120ie87
09-04-12, 17:09
Φίλε, απ ότι μπορούμε να διακρίνουμε από τη φωτογραφία το βερνίκι δεν ξεκίνησε να "ξεφτίζει" από το χερούλι αλλά ακριβώς κάτω από αυτό.
Νομίζω ότι το χρώμα έχει αρχίσει να δείχνει σημάδια "ηλικίας" και ότι ίσως με τον καιρό θα δεις και άλλα σημεία να "ξεφτίζουν". Ίσως πρέπει να σκέφτεσαι το ολικό βάψιμο σιγά-σιγά...
(συγνώμη αν σε απογοήτευσα, μακάρι να πέφτω έξω...)


-> έχω προσέξει τελευταία πολλά κυρίως ιαπωνικά που πλησιάζουν την 20ετία με σημεία που το βερνίκι έχει "ξεφτίσει".

NS-conv
09-04-12, 19:44
Γνωριζεις το PDI???

οχι δεν το γνωριζω...τι ειναι? :shok:

NS-conv
09-04-12, 19:49
Φίλε, απ ότι μπορούμε να διακρίνουμε από τη φωτογραφία το βερνίκι δεν ξεκίνησε να "ξεφτίζει" από το χερούλι αλλά ακριβώς κάτω από αυτό.
Νομίζω ότι το χρώμα έχει αρχίσει να δείχνει σημάδια "ηλικίας" και ότι ίσως με τον καιρό θα δεις και άλλα σημεία να "ξεφτίζουν". Ίσως πρέπει να σκέφτεσαι το ολικό βάψιμο σιγά-σιγά...
(συγνώμη αν σε απογοήτευσα, μακάρι να πέφτω έξω...)


-> έχω προσέξει τελευταία πολλά κυρίως ιαπωνικά που πλησιάζουν την 20ετία με σημεία που το βερνίκι έχει "ξεφτίσει".

Δεν με απογοητευσες καθολου φιλε...ολα στο προγραμμα ειναι...18 χρονων αυτοκινητο ειναι και πολυ καλα κρατιεται πιστευω...καποια στιγμη θα γινει και το ολικο αν εμφανιστουν και αλλα σημαδια...προς το παρον θα μεινει ετσι για ευνοητους λογους... thumb

Christos 330
09-04-12, 20:14
Για μενα αστο ετσι ρε φιλε και απλα προσεχε το . . .

Δεν ξεφλουδισε ολο το αμαξι αν δεις οτι γινετε εντονοτερο απλα κανε οτι χρειαζεται . . .

Να μπεις στην διαδικασια να βαψεις ενα αμαξι που εχει μονο εκει θεμα το βλεπω λιγο

υπερβολικο !!!

NS-conv
09-04-12, 20:17
Για μενα αστο ετσι ρε φιλε και απλα προσεχε το . . .

Δεν ξεφλουδισε ολο το αμαξι αν δεις οτι γινετε εντονοτερο απλα κανε οτι χρειαζεται . . .

Να μπεις στην διαδικασια να βαψεις ενα αμαξι που εχει μονο εκει θεμα το βλεπω λιγο

υπερβολικο !!!

Σε καμια περιπτωση δεν μπαινω στη διαδικασια να βαψω ολο το αυτοκινητο για αυτο το λογο...Ορθα σκεφτεσαι...Απλα θα το παρακολουθω...οταν παραγινει και εμφανιστουν και αλλα παρομοια προβληματα τοτε θα δω τι θα κανω...Ετσι και αλλιως ο πατερας μου δεν σκοπευει να το πουλησει...και δεν αξιζει κιολας...

120ie87
09-04-12, 20:19
Δεν με απογοητευσες καθολου φιλε...ολα στο προγραμμα ειναι...18 χρονων αυτοκινητο ειναι και πολυ καλα κρατιεται πιστευω...καποια στιγμη θα γινει και το ολικο αν εμφανιστουν και αλλα σημαδια...προς το παρον θα μεινει ετσι για ευνοητους λογους... thumb


Ναι! Φαίνεται σε πολύ καλή κατάσταση! Και εγώ δεν εννοούσα να πας σώνει και καλά για ολικό.... αλλά απλά να το έχεις μέσα στο πρόγραμμα για κάποια στιγμή στο μέλλον...

thumb

mark e92
11-04-12, 11:38
οχι δεν το γνωριζω...τι ειναι? :shok:

πριν το παρει ο πελατης το παιρναμε απο ελενχο. αν θεχει καποιο συμαδακη η οτιδηποτε αλλο μπορει να βαψουμε κατι π.χ. πορτα ,φτερο κλπ. το 199? ειχαμε πολλα τετοια προβληματα Τωρα η κατασταση εχει βελτιωθει σε ποσοστο 90%.