PDA

Επιστροφή στο Forum : Τριγμοι εσωτερικου



giannis_compact
04-04-12, 01:29
Λοιποοοον....Κατ'αρχας το Ε46 μου δεν τριζει καθολου και πουθενα...
Το ερωτημα που θετω ειναι αν ενα αυτοκινητο τριζει στο εσωτερικο,πως μπορει να περιοριστει το φαινομενο!Ας πουμε αν εχει τριγμους απο τις ταπετσαριες,κεντρικη κονσολα,χωρος αποσκευων...
Τις μερες του Πασχα θα βρισκομαι στο χωριο αρκετες μερες και μου ειπε ο ξαδερφος μου να λυσουμε το αμαξι του (VW Golf IV) μιας και λογω ηλικιας και χιλιομετρων εχει καποιους τριγμους,κυριως απο τις ταπετσαριες στις πορτες!Αρχικα,πηρε καινουρια κλιψακια και θα τα τοποθετησουμε πριν τις ξανα κουμπωσουμε.Να τονισω,οτι το αυτοκινητο ειναι χαμηλωμενο αλλα προκειται να βγαλει τα ελατηρια που φοραει και να φορεσει τα εργοστασιακα μαζι με απλα αμορτισερ γιατι το βαρεθηκε με τους δρομους που εχουμε και το θελει πιο πρακτικο!Αυτος πιστευει οτι βγαζοντας τη σκληρη αναρτηση και τα ελατηρια θα μειωθουν αρκετα οι τριγμοι!Ισχυει κατι τετοιο?Τι αλλο μπορουμε να κανουμε περα απο την αλλαγη των κλιψ στις ταπετσαριες των θυρων? :thanks:

nikos1400
04-04-12, 07:36
Λοιποοοον....Κατ'αρχας το Ε46 μου δεν τριζει καθολου και πουθενα...
Το ερωτημα που θετω ειναι αν ενα αυτοκινητο τριζει στο εσωτερικο,πως μπορει να περιοριστει το φαινομενο!Ας πουμε αν εχει τριγμους απο τις ταπετσαριες,κεντρικη κονσολα,χωρος αποσκευων...
Τις μερες του Πασχα θα βρισκομαι στο χωριο αρκετες μερες και μου ειπε ο ξαδερφος μου να λυσουμε το αμαξι του (VW Golf IV) μιας και λογω ηλικιας και χιλιομετρων εχει καποιους τριγμους,κυριως απο τις ταπετσαριες στις πορτες!Αρχικα,πηρε καινουρια κλιψακια και θα τα τοποθετησουμε πριν τις ξανα κουμπωσουμε.Να τονισω,οτι το αυτοκινητο ειναι χαμηλωμενο αλλα προκειται να βγαλει τα ελατηρια που φοραει και να φορεσει τα εργοστασιακα μαζι με απλα αμορτισερ γιατι το βαρεθηκε με τους δρομους που εχουμε και το θελει πιο πρακτικο!Αυτος πιστευει οτι βγαζοντας τη σκληρη αναρτηση και τα ελατηρια θα μειωθουν αρκετα οι τριγμοι!Ισχυει κατι τετοιο?Τι αλλο μπορουμε να κανουμε περα απο την αλλαγη των κλιψ στις ταπετσαριες των θυρων? :thanks:

εκτος απο τα κλιπσακια τα καινουρια Γιαννη, μπορει να βαλει πισσοχαρτο (αυτοκολλητο απλο, δεν ειναι αναγκη να'ναι Dynamat) στις λαμαρινες της πορτας οπου χωραει, να μειωθουν οι κραδασμοοι αλλα και για ηχομονωση υποτιθεται.

Tsakirakos
04-04-12, 09:45
εμενα ρε Γιαννη αρχιζει και τριζει λιγο ο μεσαιος καθρεφτης. σπαστικο! τι να τον κανω?

Nick bmwlover
04-04-12, 15:23
εμενα ρε Γιαννη αρχιζει και τριζει λιγο ο μεσαιος καθρεφτης. σπαστικο! τι να τον κανω?

Αν τριζει στον βραχιονα ριξε λιγο σπρευ σιλικονης,ισως λυθει.

Leonidas_E39
04-04-12, 15:38
Πες τον ξαδερφο σου Γιαννη αμα δεν ειναι μπλε να το βαψει μπλε και να το πετάξει στην θάλασσα . :hystericalbs1::hystericalbs1: :hystericalbs1::hystericalbs1:

Αρχισες να βάζεις χέρι και στο group ΚουVAG τώρα.:ranting2::ranting2:

Nick bmwlover
04-04-12, 15:39
Πες τον ξαδερφο σου Γιαννη αμα δεν ειναι μπλε να το βαψει μπλε και να το πετάξει στην θάλασσα . :hystericalbs1::hystericalbs1: :hystericalbs1::hystericalbs1:

Αρχισες να βάζεις χέρι και στο group ΚουVAG τώρα.:ranting2::ranting2:

Επιτηδες το κανει,για να του το χαλασει:th_Laie_67-1:

Leonidas_E39
04-04-12, 15:44
Όταν ερθεις μετα το DIY θα πλυθείς σε Betadin και θα τριφτεις με καθαρο οινόπνευμα για να μας μιλησεις. :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Το ποιο ωραίο θα ηταν να ρωτήσεις πως μπορεις να πείσεις εναν ξάδερφο που εχει golf για να το ζμπρώξει και να πάρει BMW. :hystericalbs1::hystericalbs1:

Nick bmwlover
04-04-12, 15:47
Όταν ερθεις μετα το DIY θα πλυθείς σε Betadin και θα τριφτεις με καθαρο οινόπνευμα για να μας μιλησεις. :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Το ποιο ωραίο θα ηταν να ρωτήσεις πως μπορεις να πείσεις εναν ξάδερφο που εχει golf για να το ζμπρώξει και να πάρει BMW. :hystericalbs1::hystericalbs1:

Μηπως να παει κ σε κανεναν παπα να εξομολογηθει???:hystericalbs1:

Leonidas_E39
04-04-12, 15:52
Ευχαριστώ νίκο μου διεφυγε.


Νεαρε dendyboy εδω είμαστε forum με bmw και γνωρίζουμε τρόπους αντιμετώπισης για τριγμούς σε bmw , οσο αναφορά το GroupΚουVAG ρώτα τον S8N (Αρη) να σου πέι πως αντιμετώπισε τέτοιου είδους προβλήματα. :whistle::whistle:

nikos valvetronic
05-04-12, 13:37
Ευχαριστώ νίκο μου διεφυγε.


Νεαρε dendyboy εδω είμαστε forum με bmw και γνωρίζουμε τρόπους αντιμετώπισης για τριγμούς σε bmw , οσο αναφορά το GroupΚουVAG ρώτα τον S8N (Αρη) να σου πέι πως αντιμετώπισε τέτοιου είδους προβλήματα. :whistle::whistle:

Λεω από που ξέρεις τρόπους να αντιμετωπίζεις τους τριγμούς αφού δεν έχεις ;;
Ειδικά το 39άρι είναι τάφος.
Από τριγμούς εννοώ ρε,άσε το δρόμο!!!

giannis_compact
05-04-12, 20:05
Όταν ερθεις μετα το DIY θα πλυθείς σε Betadin και θα τριφτεις με καθαρο οινόπνευμα για να μας μιλησεις. :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Το ποιο ωραίο θα ηταν να ρωτήσεις πως μπορεις να πείσεις εναν ξάδερφο που εχει golf για να το ζμπρώξει και να πάρει BMW. :hystericalbs1::hystericalbs1:

Ο ξάδερφός μου φίλτατε είναι αυτός που έχει το 525 το Ε39 το πετρέλαιο και είναι το τέταρτο bmw που έχει πάρει thumb

giannis_compact
05-04-12, 20:06
Επιτηδες το κανει,για να του το χαλασει:th_Laie_67-1:

Εκεί θα πάει η δουλειά τί νομίζεις Νίκο :th_Laie_67-1:

giannis_compact
05-04-12, 20:07
Λεω από που ξέρεις τρόπους να αντιμετωπίζεις τους τριγμούς αφού δεν έχεις ;;
Ειδικά το 39άρι είναι τάφος.
Από τριγμούς εννοώ ρε,άσε το δρόμο!!!

Ναι ε?Γιαυτό όταν βλέπει κάτι κόμπακτ στο δρόμο κόβει? :th_Laie_67-1: