PDA

Επιστροφή στο Forum : τοπικη-ολικη βαφη



panosz3
03-04-12, 20:29
Καλησπερα παιδια θα θελα να ρωτησω το εξης γιατι θα παω αυριο να το κανω οποτε να μαι ενημερος..θελω να βαψω την δεξια μερια του προφιλακτηρα στο ζ3 δηλαδη απο την πινακιδα κ περα..αξιζει να κανω τοπικο βαψιμο η θα φαινεται?να τον βαψω ολοκληρο??
:thanks:

panosz3
03-04-12, 20:33
απλα παιδια αν ειναι ευκολο οποιος γνωριζει να μου στειλει κατι γιατι θα παω αυριο πρωι-πρωι και παλι ευχαριστω!!

Vasilis
03-04-12, 20:33
εγω ειχα κανει κατι παρομοιο κ δεν φαινοταν τιποτα.

βεβαια ματι ''ειδικου'' ισως μπορουσε να το ξεχωρισει.

ημουν ΠΟΛΥ ευχαριστημενος,παλι το ιδιο θα κανα

εξαρταται φυσικα απο τον μαστορα αλλα κ απο την διαφορα τιμης των δυο μεθοδων!

aristent
03-04-12, 20:34
Καλησπερα παιδια θα θελα να ρωτησω το εξης γιατι θα παω αυριο να το κανω οποτε να μαι ενημερος..θελω να βαψω την δεξια μερια του προφιλακτηρα στο ζ3 δηλαδη απο την πινακιδα κ περα..αξιζει να κανω τοπικο βαψιμο η θα φαινεται?να τον βαψω ολοκληρο??
:thanks:

αν κρινω απο την δικη μου ταλαιπωρια σε τοπικο φαναρτζη......βαψε τον ολοκληρο.....

panosz3
03-04-12, 20:37
απο πια αποψη?φαινεται διαφορα?σορυ που ρωταω απλα δεν γνωριζω καθολου!απλα εχει και διαφορα στην τιμη γιατι θελω να κανω και κατι αλλο στο καπω..

panosz3
03-04-12, 20:40
εγω ειχα κανει κατι παρομοιο κ δεν φαινοταν τιποτα.

βεβαια ματι ''ειδικου'' ισως μπορουσε να το ξεχωρισει.

ημουν ΠΟΛΥ ευχαριστημενος,παλι το ιδιο θα κανα

εξαρταται φυσικα απο τον μαστορα αλλα κ απο την διαφορα τιμης των δυο μεθοδων!

εγω θα παω στην paintbull..ειναι αρκετα γνωστη εταιρια και εχω ακουσει καλα λογια..τι λετε??

Vasilis
03-04-12, 20:42
εγω θα παω στην paintbull..ειναι αρκετα γνωστη εταιρια και εχω ακουσει καλα λογια..τι λετε??

δεν θελω να δυσφημισω κατι που ΔΕΝ εχω δοκομασει

ωστοσο δεν εχω ακουσει κ τα καλυτερα

gnx
03-04-12, 20:44
Να το δει ο Νεγρος πρωτα καλυτερα να σου πει

panosz3
03-04-12, 20:44
ναι καταλαβα..!οποτε να το αποφυγω καλυτερα?γνωριζετε καποιον καλο που να κανει και σχετικα οικονομικη δουλεια?

panosz3
03-04-12, 20:45
Να το δει ο Νεγρος πρωτα καλυτερα να σου πει

τι εννοεις?

Monsta
03-04-12, 20:47
απο πια αποψη?φαινεται διαφορα?σορυ που ρωταω απλα δεν γνωριζω καθολου!απλα εχει και διαφορα στην τιμη γιατι θελω να κανω και κατι αλλο στο καπω..

Στο καπό ΔΕΝ κάνεις ΠΟΤΕ τοπική. Τελεία και παύλα.



Όσο για τον προφυλακτήρα σου, αν μπορεί ο μάστορας να σβήσει πάνω σε κάθετο νεύρο να προτιμήσεις τοπικό, αν όχι θα το κάνεις ολόκληρο. Απ όσο θυμάμαι ο προφυλακτήρας του Ζ3 δεν έχει κανένα κάθετο νεύρο.

Vasilis
03-04-12, 20:49
Να το δει ο Νεγρος πρωτα καλυτερα να σου πει


τι εννοεις?


Στο καπό ΔΕΝ κάνεις ΠΟΤΕ τοπική. Τελεία και παύλα.



Όσο για τον προφυλακτήρα σου, αν μπορεί ο μάστορας να σβήσει πάνω σε κάθετο νεύρο να προτιμήσεις τοπικό, αν όχι θα το κάνεις ολόκληρο. Απ όσο θυμάμαι ο προφυλακτήρας του Ζ3 δεν έχει κανένα κάθετο νεύρο.

...ο Νεγρος!:th_Laie_67-1:

panosz3
03-04-12, 20:50
Στο καπό ΔΕΝ κάνεις ΠΟΤΕ τοπική. Τελεία και παύλα.



Όσο για τον προφυλακτήρα σου, αν μπορεί ο μάστορας να σβήσει πάνω σε κάθετο νεύρο να προτιμήσεις τοπικό, αν όχι θα το κάνεις ολόκληρο. Απ όσο θυμάμαι ο προφυλακτήρας του Ζ3 δεν έχει κανένα κάθετο νεύρο.

ναι στο καπω δεν θελω να κανω τοπικο βαψιμο, απλα εχει ενα βαθουλοματακι μικρο και θελει επιδιορθωση..μου ειπε οτι θα το καταφερει αρκετα ωστε να μην φαινεται..τωρα για τον προφυλακτηρα εγω εχω σαν μασκα-προφυλακτηρα οποτε μπορει να χει νευρο ειναι του διλιτρου..απλα δεν ξερω θα φαινεται διαφορα?ξερετε καποιον που ειναι καλος?

Monsta
03-04-12, 20:51
Να το δει ο Νεγρος πρωτα καλυτερα να σου πει


τι εννοεις?


Ο Νέγρος είμαι εγώ. Έχω αφρικανικές ρίζες και είμαι λίιιιιγο σκούρος γι αυτό και μου χει βγει το όνομα. Μη φοβάσαι όμως, δε δαγκώνω. :original:

aristent
03-04-12, 20:52
απο πια αποψη?φαινεται διαφορα?σορυ που ρωταω απλα δεν γνωριζω καθολου!απλα εχει και διαφορα στην τιμη γιατι θελω να κανω και κατι αλλο στο καπω..

Κανονικα θα επρεπε να απαντησει ο Κωστας ο Μονστα,αλλα θα θεωρηθει μη αντικειμενικη η απαντηση του, αφου ειναι το αντικειμενο του οι τοπικες βαφες....


....αλλα η αληθεια ειναι οτι ειναι ιδιομορφη τεχνη η τοπικη βαφη και αν δεν την κατεχεις καλα και δεν την κανεις με μερακι οπως ο Κωστας ,το αποτελεσμα θα ειναι μετριο....

εδω στη Λαρισα μετα απο χτυπημα στον πισω προφυλακτηρα αποφασισα να παω σε φανοποιο για να γινει καλυτερα ο ελεγχος για μη ορατες ζημιες αφου ειχε πεσει καποιος απο πισω μου....το λαθος μου ειναι οτι ενω αυτος ελεγε να βαψουμε ολον τον προφυλακτηρα εγω επεμενα να γινει μονο τοπικα....φυσικα μετα την παραλαβη πηγα σε Τσιπς αβεϊ καταστημα για να διορθωσει τα κακως κειμενα....

...τωρα για Πεϊντμπουλ δεν εχω αποψη αφου δεν εχω επισκεφτει καποιο....αλλα δεν εχω ακουσει τα καλυτερα χωρις αυτο να σημαινει κατι,αφου ακομη και η τεχνικη αφορα των ανθρωπο και οχι μονο τον τροπο επισκευης.....


ωσπου να γραψω απαντησε ο νεγρος!!!χαχαχαχχα

Monsta
03-04-12, 20:54
ναι στο καπω δεν θελω να κανω τοπικο βαψιμο, απλα εχει ενα βαθουλοματακι μικρο και θελει επιδιορθωση..μου ειπε οτι θα το καταφερει αρκετα ωστε να μην φαινεται..τωρα για τον προφυλακτηρα εγω εχω σαν μασκα-προφυλακτηρα οποτε μπορει να χει νευρο ειναι του διλιτρου..απλα δεν ξερω θα φαινεται διαφορα?ξερετε καποιον που ειναι καλος?


Φαίνεσαι λίγο μπερδεμένος.

Πήγαινε στο ραντεβού σου αύριο και καλή επιτυχία.

panosz3
03-04-12, 20:55
Ο Νέγρος είμαι εγώ. Έχω αφρικανικές ρίζες και είμαι λίιιιιγο σκούρος γι αυτό και μου χει βγει το όνομα. Μη φοβάσαι όμως, δε δαγκώνω. :original:

χαχαχα απλα δεν το καταλαβα για αυτο ρωτησα!!δεν πειραζει αν εχουμε δικο μας ανθρωπο εδω μεσα θα παω αλλου?θες να μου στειλεις πμ?

aristent
03-04-12, 21:00
Παρε το πμ απο τον Κωστα ,


Θα σου πω ομως και εγω οτι ειμαι ενας πελατης του, αφου εκανα μια μικροεπισκευη στον μασιπιε της ασπρουλας μου,και πραγματικα δεν φαινεται πουθενα κατι......ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΨΕΙΡΑΣ!!!!!:thumbsup:

.......και δεν εχω κανενα οικονομικο ή αλλο ωφελος απο το αν εχει η δεν εχει δουλεια ο Κωστας.thumb

Monsta
03-04-12, 21:08
Να σου το εξηγήσω με ένα σχεδιάκι για να σε βοηθήσω να καταλάβεις τι είναι το 'νεύρο'.



















































































Στη παρακάτω γρατζουνιά ΔΕΝ μπορείς να κάνεις τοπική ή τουλάχιστον δεν ενδείκνυται, επειδή δεν υπάρχει πουθενά νεύρο.


https://img38.imageshack.us/img38/9199/topikivafi.jpg

panosz3
03-04-12, 21:11
Να σου το εξηγήσω με ένα σχεδιάκι για να σε βοηθήσω να καταλάβεις τι είναι το 'νεύρο'.



















































































Στη παρακάτω γρατζουνιά ΔΕΝ μπορείς να κάνεις τοπική ή τουλάχιστον δεν ενδείκνυται, επειδή δεν υπάρχει πουθενά νεύρο.


https://img38.imageshack.us/img38/9199/topikivafi.jpg

χαχαχαχα καταλαβα!! :th_Laie_67-1:

Driver M
03-04-12, 21:29
Πιστεύω πως αν γίνει σωστή δουλειά και γίνει κι ένα γυάλισμα στον υπόλοιπο προφυλακτήρα, τότε δεν θα φαίνεται.

Έχω βάψει πριν κανα 3άρι χρόνια τοπικά τον μπροστά προφυλακτήρα κάτω από το δεξί φανάρι μέχρι τον προβολέα ομίχλης, αφού είχε κάτι μικρογρατζουνιές, και ακόμα και σήμερα δεν φαίνεται τίποτα.

Monsta
03-04-12, 21:31
Πιστεύω πως αν γίνει σωστή δουλειά και γίνει κι ένα γυάλισμα στον υπόλοιπο προφυλακτήρα, τότε δεν θα φαίνεται.

Έχω βάψει πριν κανα 3άρι χρόνια τοπικά τον μπροστά προφυλακτήρα κάτω από το δεξί φανάρι μέχρι τον προβολέα ομίχλης, αφού είχε κάτι μικρογρατζουνιές, και ακόμα και σήμερα δεν φαίνεται τίποτα.


Στο Ε90 Άρη ?

Driver M
03-04-12, 21:40
Στο Ε90 Άρη ?
Ναι Κώστα.

Monsta
03-04-12, 21:44
Ναι Κώστα.


Μα βρε Άρη μου λογικό είναι να μη βλέπεις τίποτα στο Ε90, για δύο λόγους:

α) Ο εμπρός προφυλακτήρας του Ε90 είναι λουκούμι για τοπική στο συγκεκριμένο σημείο που περιγράφεις, αφού υπάρχει ένα ωραιότατο νεύρο εκεί που τελειώνουν τα φανάρια. :original:

β) Και να μην υπήρχε όμως το νεύρο και να κάναμε εντελώς ελεύθερο σβήσιμο, το ασημί (αν θυμάμαι καλά ασημί είναι το δικό σου), είναι από τα ευκολότερα χρώματα στο σβήσιμο του βερνικιού, άρα και 99.9% αόρατο. :original:

Driver M
03-04-12, 21:53
Μα βρε Άρη μου λογικό είναι να μη βλέπεις τίποτα στο Ε90, για δύο λόγους:

α) Ο εμπρός προφυλακτήρας του Ε90 είναι λουκούμι για τοπική στο συγκεκριμένο σημείο που περιγράφεις, αφού υπάρχει ένα ωραιότατο νεύρο εκεί που τελειώνουν τα φανάρια. :original:

β) Και να μην υπήρχε όμως το νεύρο και να κάναμε εντελώς ελεύθερο σβήσιμο, το ασημί (αν θυμάμαι καλά ασημί είναι το δικό σου), είναι από τα ευκολότερα χρώματα στο σβήσιμο του βερνικιού, άρα και 99.9% αόρατο. :original:
Έχεις δίκιο και στα 2 Κώστα.
Ασημί είναι το αμάξι μου κι όντως έχει μεγάλες ακμές ο προφυλακτήρας των Ε90.

Απλά επειδή ο φίλος σκοπεύει να κάνει μεγάλο κομμάτι κι όχι μικρό (όπως αυτό που έβαψα εγώ) πιστεύω πως είναι ευκολότερο να χαθεί στο μάτι το σβήσιμο.
Φυσικά εσύ ξέρεις αν πράγματι μπορεί να γίνει ώστε το αποτέλεσμα να είναι άψογο.

Monsta
03-04-12, 21:58
Απλά επειδή ο φίλος σκοπεύει να κάνει μεγάλο κομμάτι κι όχι μικρό (όπως αυτό που έβαψα εγώ) πιστεύω πως είναι ευκολότερο να χαθεί στο μάτι το σβήσιμο.
Φυσικά εσύ ξέρεις αν πράγματι μπορεί να γίνει ώστε το αποτέλεσμα να είναι άψογο.


Δεν ισχύει αυτό. Το μόνο που βοηθάει και μπορεί να ξεγελάσει το μάτι είναι ορισμένες ανοιχτές αποχρώσεις (όπως το 354).