PDA

Επιστροφή στο Forum : Μαλλον παμε για F20 και τελικά πήγαμε!!!



ntinos
03-04-12, 12:00
Παιζει ισχυρα το σεναριο να δωθει το si, και μετα κοιταμε να δωσουμε το 116.

Στο ιδιο σεναριο, θα μπουν στον κορβανα απο 19.000 (min)

Κατα πασα πιθανοτητα, θα εχει κλεισει η δουλεια για το si στα 12.οοο μεχρι το Πασχα, οποτε και βλεπουμε μετα αν θα μπορεσουμε να μαζεψουμε κατι πανω απο τα 7.οοο απο το 116.

Ας παρουμε ομως δεδομενο το συνολο των 19.οοο

==============

Δωστε τωρα βαση, και κατοπιν την αποψη σας:

Το (οποιο) αυτοκινητο στα χερια της γυναικας μου, θα κανει περιπου 25.000 χλμ τον χρονο.
Στην αρχη υπολογιζα για 30+ αλλα μαλλον επροκειτω για λαθος λογαριασμο...

Το μεγαλο ερωτημα:

116 diesel (με 112 αλογα)
0-100: 8,5 (9,1 το αυτοματο)
καταναλωση μικτη 4.3-4.5

ή
116 βενζινα (με τα 136)
0-100: 10,3
καταναλωση μικτη 5.5-5.7

Το βενζινα παιρνει και το 8αρι αυτοματο, το diesel οχι...

νομιζω οτι το diesel εχει κανα 3αρι χιλιαρικα παραπανω...

Για πειτε, για τι η συζυγος θελει εκτος απο λαμπαδα και σοκολατενιο αυγο, και ενα F20 (για sportline την βλεπω...)

Ποιο & κυριως γιατι παρακαλω



:thanks:


Περικαλω πολυ, μην αναλωθουμε στο οτι το F20 ειναι χαλια, σαν πολο, κλπ :D

ntinos
03-04-12, 12:07
Σημαντικο (?)

Το 116d θα μας δισκολεψει για test drive ..

Christos 330
03-04-12, 12:08
Diesel !!!

Πολυ οικονομικο σε ολα του !!!

pilot
03-04-12, 12:11
Η γυναίκα θα πάρει λαμπάδα, σοκολατένιο αυγό και F20...ο Ντίνος τι θα πάρει??:whistle:

ntinos
03-04-12, 12:12
Ευχαριστω Χρηστο, αλλα:

Η διαφορα σε κοστος καυσιμου (με σταθερα τα 25.000 χλμ τον χρονο), με τις σημερινες τιμες, ειναι στα περιπου 760 ευρω.
Τα παραπανω 3000 που θενε, θα "αποσβεστουν" στα κατι λιγοτερο απο 4 χρονια.

Που αλλου ειναι ποιο οικονομικο? Στην συντηρηση? Γιατι?

ntinos
03-04-12, 12:15
Η γυναίκα θα πάρει λαμπάδα, σοκολατένιο αυγό και F20...ο Ντίνος τι θα πάρει??:whistle:

Επι του παροντος τιποτε, ψωνισα εγω τον γεναρη...thumb.

Monsta
03-04-12, 12:18
Μη σε προβληματίζει τόσο το κιβώτιο, εκτός βέβαια κι αν wifey το θέτει ως όρο. Εξαρτάται που κινείται, αλλά απ όσο έχω καταλάβει από το τόπο διαμονής σου Ντίνο, η μεγαλύτερη απόσταση μάλλον καλύπτεται με 5η / 6η στο κιβώτιο (?).

Τέλος επειδή σε 3-4 χρόνια θα τ αλλάξεις κι αυτό και μόλις που θα χεις κάνει απόσβεση, ποιος είναι ο άλλος λόγος να πάρεις πετρέλαιο ?

ntinos
03-04-12, 12:23
Πραγματι, κυριως εκτος (με 5-6η) θα κινειται, οποτε μαλλον δεν ειναι θεμα...
Οχι, ορο δεν το εχει βαλει.

Οι οροι ειναι:
Ηλιοροφη
Σπορ τιμονι
Σπορ καθισματα
Ο καβγας θα γινει για το χρωμα, αλλα μαλλον θα την πεισω... :D
(Θα ανεβασω σικε ενα poll εδω, και θα της πω: "Nα ειδες τι λενε οι περισσοτεροι" :D )

BILL007
03-04-12, 13:18
+1 στο diesel και απο εμένα...:)

ntinos
03-04-12, 13:21
Παιδια ευχαριστω για την συμμετοχη, αλλα αν δεν σας ειναι ιδιατερος κοπος, τεκμηριωστε και το γιατι (diesel vs βενζινα)

giannis_compact
03-04-12, 13:44
Ντίνο και γώ προτείνω diesel γιατι:
α)Είναι πιο οικονομικό παντού ενώ η βενζίνη μέσα στην πόλη θα καίει πολύ παραπάνω.
β)Πολύ πιο ξεκούραστο ταξίδι,πιο χαμηλές στροφές και περισσότερη ροπή(το βενζινοκίνητο είναι τούρμπο μεν αλλά σίγουρα στις μεγαλύτερες ταχύτητες σίγουρα θα καίει πολύ παραπάνω και δε θα βλέπεις τα 5,5 του εργοστασίου,κάτι παρόμοιο με τα σιρόκο που λένε 6 λίτρα από το εργοστάσιο και στο ταξίδι δεν πέφτουν κάτω από τα 9 με τίποτα)
γ)Όταν το ντίζελ θα έχει με το καλό 100.000 χιλιόμετρα θα έχει μόλις ανοίξει το μοτέρ του ενώ της βενζίνης θα έχει αρκετά χιλιόμετρα.
δ)Ο βενζινοκίνητος τούρμπο,ο Ν13,δεν έχει αποδείξει ακόμη την αξιοπιστία του καθώς είναι νέος κινητήρας και δεν έχει κυκλοφορήσει πολύ,ενώ ο ντίζελ,ο Ν47Ν είναι αρκετό καιρό στην αγορά σε Ε90-Χ3-Ε60-Χ1 και σε γερμανικά φόρουμ που διαβάζω έχουν γράψει πολλά χιλιόμετρα χωρίς προβλήματα!
Ο πατέρας μου έχοντας Χ3 ντίζελ σε σύγκριση με ένα Χ3 βενζίνη ενός συναδέλφου του είναι παντού πιο οικονομικό και γενικά καλύτερο σε όλα.

ntinos
03-04-12, 13:49
οι επιδοσεις (στα 0-100 πχ) δεν ειναι θεμα που να απασχολει ?

Φυσικα το αυτοκινητο δεν προοριζεται για ... κοντρες στα φαναρια, αλλα να επιταγχυνει αξιοπρεπως, τουλαχιστον σαν το 116 (με τους 116 ιππους που εχει τωρα)

Στα χαρτια το 116d δειχνει να πηγαινει καλυτερα σε αυτον το τομεα απο το παλιο 116. Καλα τα λεω ?

tzanis320si
03-04-12, 13:55
Αυτο που λετε πιο οικονομικο σε ολα δεν στεκει....περα απο τη βενζινη ξερετε ποσο παει το σερβις και τα ανταλακτικα σε diesel πολυ παραπανω απο το βενζινοκινητο.Δεν συζηταω για ζημιες βεβαια τυπου αντλια πετρελαιου,μπεκ κ.τ.λ......ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ μακρια απο εμας....

giannis_compact
03-04-12, 13:55
οι επιδοσεις (στα 0-100 πχ) δεν ειναι θεμα που να απασχολει ?

Φυσικα το αυτοκινητο δεν προοριζεται για ... κοντρες στα φαναρια, αλλα να επιταγχυνει αξιοπρεπως, τουλαχιστον σαν το 116 (με τους 116 ιππους που εχει τωρα)

Στα χαρτια το 116d δειχνει να πηγαινει καλυτερα σε αυτον το τομεα απο το παλιο 116. Καλα τα λεω ?

Δε ξέρω Ντίνο αλλά το ντίζελ σίγουρα θα έχει πολύ περισσότερη ροπή,καθώς γενικά ένας ντίζελ κινητήρας είναι πιο ροπάτος από έναν βενζινοκινητήρα κι ας είναι και τούρμπο!

merlin
03-04-12, 14:03
Diesel δαγκωτό !!!

https://bmw-georgakopoulos.car.gr/cars/view/2268633/

ntinos
03-04-12, 14:18
Αυτο που λετε πιο οικονομικο σε ολα δεν στεκει....περα απο τη βενζινη ξερετε ποσο παει το σερβις και τα ανταλακτικα σε diesel πολυ παραπανω απο το βενζινοκινητο.Δεν συζηταω για ζημιες βεβαια τυπου αντλια πετρελαιου,μπεκ κ.τ.λ......ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ μακρια απο εμας....

Εχω την αισθηση οτι ισχυει το αντιθετο, οτι δλδ στην χειροτερη ειναι μια η αλλη/

Στα τυπικα σερβις, και σε καποια πραγματα που μου ερχονται στα γρηγορα στο μυαλο:
Ιδιες τιμες για:
Τακακια, δισκους, δισκο/πλατο, λαδι, φιλτρα
Γλυτωνεις και μπουζι με τα ντηζελ

(εκτος της αντλιας πετρελαιου)

Δεν ξερω πως προκυπτει το οτι τα ντηζελ εχουν πιο ακριβα σερβις.
Πχ, στο κορσα το ντηζελ, τα σερβις κοστιζουν οσο και της βενζινης...

ntinos
03-04-12, 14:19
Δε ξέρω Ντίνο αλλά το ντίζελ σίγουρα θα έχει πολύ περισσότερη ροπή,καθώς γενικά ένας ντίζελ κινητήρας είναι πιο ροπάτος από έναν βενζινοκινητήρα κι ας είναι και τούρμπο!

Και το ντηζελ ειναι τουρμπο παντως...
(και "πειραζεται" κιολας με το τιποτα...)

giannis_compact
03-04-12, 14:24
Και το ντηζελ ειναι τουρμπο παντως...
(και "πειραζεται" κιολας με το τιποτα...)
Ναι Ντίνο λέω κι άς είναι και τούρμπο ο βενζινοκιμητήρας! thumb

Nino
03-04-12, 14:56
εισαι σιγουρος οτι το 116 βγαινει σε diesel? εχω την εντυπωση με επιφυλαξη οτι βγαινει μονο σε 118 και πανω.
Κατα τα αλλα να με συγχωρεις και το λεω με πολυ καλη προθεση, δεν το καταλαβαινω να σκοτωσω εναν ασσο και να παω να χωσω τα τριπλασια + για αγορα ξανα ενος ασσου!!

tzanis320si
03-04-12, 15:46
Εχω την αισθηση οτι ισχυει το αντιθετο, οτι δλδ στην χειροτερη ειναι μια η αλλη/

Στα τυπικα σερβις, και σε καποια πραγματα που μου ερχονται στα γρηγορα στο μυαλο:
Ιδιες τιμες για:
Τακακια, δισκους, δισκο/πλατο, λαδι, φιλτρα
Γλυτωνεις και μπουζι με τα ντηζελ

(εκτος της αντλιας πετρελαιου)

Δεν ξερω πως προκυπτει το οτι τα ντηζελ εχουν πιο ακριβα σερβις.
Πχ, στο κορσα το ντηζελ, τα σερβις κοστιζουν οσο και της βενζινης...

στα αναλωσιμα τακακια δισκους κ.τ.λ ειναι ατα ιδια....χθες ημουν στη BMW και ηταν ενα X5 πετρελαιο φυσικα και το τι ντουμανι εβγαζε δεν μπορω να στο περιγραψω...το εψαχναν να δουνε τι φταιει...σε ενα αλλο ειχαν βγαλει το ενα μπεκ(ειχε προβλημα) και η τιμη απο οτι ακουσα ηταν γυρο στα 700-800....φαντασου ποσα μπουζια αλλαζεις και για ποσα χρονια αν σου κατσει μια τετοια στραβη.

Dimzan
03-04-12, 16:03
Λοιπον ας πω κι εγω την αποψη μου, με δεδομενο πως καταλαβαινω περιπου τι οδηγος εισαι:

Στα δεδομενα σου πιστευω καλυτερα να παρεις το 116 βενζινης με τα 136. Η δουλεια που εχει κανει η bmw στα νεα τουρμπομοτερ βενζινης ειναι τρομερη. Αριστες επιδοσεις, χαμηλο lag, και αυτο που σε ενδιαφερει κυριως , πολυ καλη καταναλωση. Με δεδομενο πως καταφερες να κρατησεις την καταναλωση του si σε λογικα επιπεδα θα καταφερεις και στο 116 να την κρατησεις χαμηλα. Η διαφορα καταναλωσης απο το diesel δεν αξιζει για τη χρηση που θα κανεις, διοτι πολυ απλα στο diesel εχεις μεγαλυτερο ρισκο να πληρωσεις ζημιες σε service.

Επισης θυμησου οτι προερχεσαι απο το si που στροφαρει αρκετα καλα ενω το diesel ειναι αστροφο εντελως. Θα σε ξενερωνει οσο να ναι. Το νεο τουρμπομοτερ παλι στροφαρει πολυ καλα , και σιγουρα θα σε προδιαθετει περισσοτερο για σπορ οδηγηση.


Τελος , οπως ειπε και ο ninox3 , θα παρεις 7000¤ απο τη σειρα 1, για να πληρωσεις τα τριπλα για σειρα 1 παλι? Καπως ασυμφορο δε σου ακουγεται?

Driver M
03-04-12, 16:07
Aν μέσα σε μια 3ετία έχεις κάνει απόσβεση τα παραπάνω λεφτά του diesel με βάση τα χιλιόμετρα που κάνεις, τότε προτείνω diesel.
Ειδάλλως βενζίνη.
Οι διαφορές στις επιδόσεις είναι μικρές, αφού δεν μιλάμε για σύγκριση diesel με ατμοσφαιρικού αλλά με τούρμπο.
Αφού σκοπεύεις να κάνεις το επόμενο βήμα και να πάρεις F20, εστίασε καθαρά στο οικονομικό κομμάτι κατά τη γνώμη μου. Πλέον ίσως είναι το μόνο που έχει νόημα.

PANOS-E60
03-04-12, 16:11
Λοιπον ας πω κι εγω την αποψη μου, με δεδομενο πως καταλαβαινω περιπου τι οδηγος εισαι:

Στα δεδομενα σου πιστευω καλυτερα να παρεις το 116 βενζινης με τα 136. Η δουλεια που εχει κανει η bmw στα νεα τουρμπομοτερ βενζινης ειναι τρομερη. Αριστες επιδοσεις, χαμηλο lag, και αυτο που σε ενδιαφερει κυριως , πολυ καλη καταναλωση. Με δεδομενο πως καταφερες να κρατησεις την καταναλωση του si σε λογικα επιπεδα θα καταφερεις και στο 116 να την κρατησεις χαμηλα. Η διαφορα καταναλωσης απο το diesel δεν αξιζει για τη χρηση που θα κανεις, διοτι πολυ απλα στο diesel εχεις μεγαλυτερο ρισκο να πληρωσεις ζημιες σε service.

Επισης θυμησου οτι προερχεσαι απο το si που στροφαρει αρκετα καλα ενω το diesel ειναι αστροφο εντελως. Θα σε ξενερωνει οσο να ναι. Το νεο τουρμπομοτερ παλι στροφαρει πολυ καλα , και σιγουρα θα σε προδιαθετει περισσοτερο για σπορ οδηγηση.


Τελος , οπως ειπε και ο ninox3 , θα παρεις 7000¤ απο τη σειρα 1, για να πληρωσεις τα τριπλα για σειρα 1 παλι? Καπως ασυμφορο δε σου ακουγεται?

Προσυπογράφω το παραπάνω κομμάτι του Δημήτρη και προσθέτω "βενζίνη γιατί θέλω να τ ακούω, βρε αδελφέ !"

ntinos
03-04-12, 16:30
εισαι σιγουρος οτι το 116 βγαινει σε diesel? εχω την εντυπωση με επιφυλαξη οτι βγαινει μονο σε 118 και πανω.
Κατα τα αλλα να με συγχωρεις και το λεω με πολυ καλη προθεση, δεν το καταλαβαινω να σκοτωσω εναν ασσο και να παω να χωσω τα τριπλασια + για αγορα ξανα ενος ασσου!!

Θα σε βοηθουσε να το καταλαβεις εαν εδινες 80-90 ευρω την εβδομαδα βενζινα σιγουρα κατ' αρχας (4,500 τον χρονο περιπου σε βενζινες...)


Κατα δευτερον θα δωσω 4-5.000 ακομη και ενα αλλο bmw παροπλισμενο

asot
03-04-12, 16:35
εισαι σιγουρος οτι το 116 βγαινει σε diesel?

Φρεσκαδούρα, Νίνο!
https://www.bmw.gr/insights/technology/efficientdynamics/phase_1/model_1series_3door_116d.html

Ανακοινώθηκαν τον Ιανουάριο 2012 οι κινητήρες
https://www.autoblog.gr/2012/01/12/bmw-model-year-update-mesures-for-march-2012/

Φαντάζομαι έφτασαν πλέον...

ntinos
03-04-12, 16:41
Λοιπον ας πω κι εγω την αποψη μου, με δεδομενο πως καταλαβαινω περιπου τι οδηγος εισαι:

Στα δεδομενα σου πιστευω καλυτερα να παρεις το 116 βενζινης με τα 136. Η δουλεια που εχει κανει η bmw στα νεα τουρμπομοτερ βενζινης ειναι τρομερη. Αριστες επιδοσεις, χαμηλο lag, και αυτο που σε ενδιαφερει κυριως , πολυ καλη καταναλωση. Με δεδομενο πως καταφερες να κρατησεις την καταναλωση του si σε λογικα επιπεδα θα καταφερεις και στο 116 να την κρατησεις χαμηλα. Η διαφορα καταναλωσης απο το diesel δεν αξιζει για τη χρηση που θα κανεις, διοτι πολυ απλα στο diesel εχεις μεγαλυτερο ρισκο να πληρωσεις ζημιες σε service.

Επισης θυμησου οτι προερχεσαι απο το si που στροφαρει αρκετα καλα ενω το diesel ειναι αστροφο εντελως. Θα σε ξενερωνει οσο να ναι. Το νεο τουρμπομοτερ παλι στροφαρει πολυ καλα , και σιγουρα θα σε προδιαθετει περισσοτερο για σπορ οδηγηση.


Τελος , οπως ειπε και ο ninox3 , θα παρεις 7000¤ απο τη σειρα 1, για να πληρωσεις τα τριπλα για σειρα 1 παλι? Καπως ασυμφορο δε σου ακουγεται?

Ευχαριστω για την απαντηση

Δεν ειναι για δικη μου χρηση αλλα της γυναικας μου. Οποτε η καταναλωση θα ειναι μικροτερη απο το 116 που εχει τωρα (καπου στα 8,3), αλλα οι γυναικες ειναι και βιαστικες...

Εγω απο το si πηγα σε κορσα ντηζελ, και δηλωνω ευτυχισμενος. Ειδικα (μαλλον και μονο) την στιγμη που με 30 ευρω κανω τα ιδια χιλιομετρα οσα με το si θα ηθελα 90+ ευρω. (σε εβδομαδιαια βαση !!!)
ΑΛΛΑ: η χρηση ειναι σπιτι - δουλεια & τουμπαλιν, οποτε μια χαρα εργαλειο ειναι το corsaκι...

Το si οπως εχω γραψει και αλλου, καθεται και πληρωνεται.
Δεν καταθετω πινακιδες, ΔΕΝ κοβω την (αχρειαστη απο τοτε που το πηρα) μικτη ασφαλεια, επειδη θα μου την σβουριξει μια μερα να ανοιξω την οροφη, και να παβ στην Δημητσανα για καφε. Ε, ναι. Αυτην την (ηλιθια για τους περισσοτερους) κ@βλα την πληρωνω.
Αλλα δεν εχω σκοπο να την πληρωνω και για παντα....

ΕΑΝ δωθει τελος παντων ενα 7αρι-8αρι ο υπαρχων ασσος (και με την προυποθεση παντα οτι το si θα το παρει φιλος μου στα 12.000 που εχουμε συμφωνησει, αλλα θα ξερουμε τις επομενες μερες μιας και ειναι καπως μπερδεμενη υποθεση), με 4-5 οπως ειπα και στον Νινο παραπανω, παιρνουμε τον νεο ασσο.

Γιατι ?
Αλλο ενα αμαξι με 0 χλμ, αλλο με 138.000 (ζημιες to be πχ), εγγυηση, τελη κυκλοφοριας, καταναλωση, καταναλωση, καταναλωση, και τελος καταναλωση.

Ε, ναι! και επειδη καλως ή κακως γουσταρουμε τα μπεβμε, δεν συζηταμε για τιποτε αλλο. Ποσο κακο μπορει αν ειναι πια αυτο το τελευταιο thumb

ntinos
03-04-12, 16:51
Και κατι ακομη

Πληρωσα το si κοντα στα 50 χιλιαρικα το 2006 (49.500 για την ακριβια)

Δεν αγορασα οικοπεδο. 138.000 χλμ του εκανα και θεωρω οτι "εβγαλε" με το παραπανω τα λεφτα του. Εκανε τον κυκλο του στα χερια μου.

Αν το βλεπω οτι εκανα επενδυση 50.000 πριν 6 χρονια, θα πρεπει να τραβαω τα μαλλια μου...
Μπααα, οχι, το ευχαριστηθηκα. Πες πως ηταν ενα ..... υπεροχο γευμα* που καποια στιγμη τελειωνει...


(παιζει βεβαια να τα λεω αυτα για να πεισω τον εαυτο μου, να μην αισθανομαι ριγμενος αν το δωσω 5-6 χιλιαριακα...) :D










* Nαι ξερω, για τον ΜπουΛη, ενα υπεροχο πιπινι :D

Nino
03-04-12, 16:56
Θα σε βοηθουσε να το καταλαβεις εαν εδινες 80-90 ευρω την εβδομαδα βενζινα σιγουρα κατ' αρχας (4,500 τον χρονο περιπου σε βενζινες...)


Κατα δευτερον θα δωσω 4-5.000 ακομη και ενα αλλο bmw παροπλισμενο

αυτα αφορουν τη καταναλωση στον ασσο? ή και στο 320si?
Τεσπα μια γνωμη ειπα εσυ ξερεις το τι ακριβως θελεις και τι θα κανεις!

ntinos
03-04-12, 16:57
Ναι την καταναλωση στον ασσο... ΜΟΝΟ

85 ευρω καθε Παρασκευη Χ 50 Παρασκευες = 4250 ....

ΜΟΝΟ Σπιτι-δουλεια και γυρω γυρω, ΟΧΙ εκδρομες ...

Dimzan
03-04-12, 17:27
Δεν ειπα να αλλαξεις μαρκα. Το κολλημα ειναι κολλημα και το δεχομαι. Αλλωστε το πιστευω πως στην κατηγορια τους αξιζουν τα bmw, οταν δεν αξιζουν παλι το λεω.

Απ οτι φαινεται εχεις προγραμματισει σωστα τα οικονομικα σου , οποτε με το καλο το νεο τουρμπακι :)

Ηθελα να τα ποσταρω πριν και το ξεχασα.

Εδω βλεπεις το βενζινοκινητο 116 με τα 136αλογα . Παρατηρησε πως στροφαρει, και δωσε και προσοχη στο κιβωτιο που ενω ειναι αυτοματο ειναι ταχυτατο, ενω σου διενι και δυνατοτητα εκκινησης.

https://www.youtube.com/watch?v=2eUqLB145bQ


Και εδω το diesel με τα 115

https://www.youtube.com/watch?v=P6g4ijQdg24

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
03-04-12, 17:36
Παντως απο οτι ειδα σε μια διαφημιση στο βημα μεν η bmw ανακοινωσε μειωμενες τιμες για ντιζελ 116 που θα ταξινομηθουν μεχρι τελη ιουνη..ριξε μια ματια!

gnx
03-04-12, 19:17
Ντίνο, εαν ο φίλος σου το θέλει το καρμπον...τότε προχώρα.

ε...και όταν παλιώσει ο κορσας βλέπεις τι κανεις.

E60_Arkadia
03-04-12, 19:36
Εγω την εποχη της αβεβαιοτητας που ζουμε σε καμμια περιπτωση δεν θα αγοραζα 2λιτρο αυτοκινητο και μαλιστα με μολις 116 ιππους και αρκετα ακριβο.Χτυπα το τουρμποβενζινα και θα εισαι αρχοντας.

ntinos
03-04-12, 20:37
1.6 ειναι και το diesel

ntinos
03-04-12, 20:40
Ντίνο, εαν ο φίλος σου το θέλει το καρμπον...τότε προχώρα.

ε...και όταν παλιώσει ο κορσας βλέπεις τι κανεις.

Μολις με το καλο γινουμε ... 4, ... https://f10.m5post.com/forums/attachment.php?attachmentid=360821&d=1269076418 και τελος

Monsta
03-04-12, 21:19
Το αστείο πάντως είναι ότι όλο ντίζελ ντίζελ και ντίζελ ακούμε και με τη τιμολογιακή πολιτική που ακολουθούν οι dealers, αλλά και τη διαφορά της τιμής των καυσίμων (βενζίνη vs πετρέλαιο), κάνεις απόσβεση σε 3-4 χρόνια και κοντά στις 100Κ χλμ. Λες και θα κρατήσει κάποιος ένα αμάξι για 200Κ-300Κ για να δει κέρδος στη τσέπη του ή θα το χρησιμοποιήσει για ταξί. ΜΠΟΥΡΔΕΣ στο τετράγωνο.

Μοναδική εξαίρεση ίσως αποτελεί ένα μοντέλο της citroen, το c3 αν θυμάμαι καλά, που διαφημίζουν φθηνότερο από της βενζίνης. Εκεί ναι, ευχαρίστως να τα δώσω για dd που θα μαζεύει 30Κ / χρόνο και να βλέπω net κέρδος από το 1ο χλμ. thumb

E60_Arkadia
03-04-12, 21:21
1.6 ειναι και το diesel

Κανεις λαθος,στην Ιταλια που ζω και εργαζομαι το 116 ειναι 2λιτρο με 116 αλογα.Ιδιο μοτερ με τα 118,120 απλα με αλλη χαρτογραφηση και επιμερους ρυθμισεις.Δεν πιστευω η bmw να βγαζει 1.6 μοτερ ντιζελ μονο για την Ελλαδα

Dimzan
03-04-12, 21:37
Υπαρχουν 2 εκδοσεις 116 diesel. Μια με 1600αρη κινητηρα που ονομαζεται και eficiend dynamics και μια ακομα εκδοση με 2λιτρο κινητρα. https://en.wikipedia.org/wiki/BMW_1_Series_(F20)


116d Efficient Dynamics 1.6 L 116 hp (87 kW) @4800 250 N·m (180 lb·ft) @1500-4500 10.5
116d 2.0 L 116 hp (87 kW) @4400 260 N·m (190 lb·ft) @1750-2500 10.3 (10.7)




sto site της bmw hellas παντως δεν εχει σειρα1 μοντελο 116d με τα 115. https://www.bmw.gr/1series/5door/2011/technical_data/index.html

E60_Arkadia
03-04-12, 21:41
https://www.bmw.it/it/it/newvehicles/1series/5door/2011/showroom/technical_data/index.html ουτε Ιταλια υπαρχει η 1.6.

ntinos
03-04-12, 22:13
Υπάρχει 1600κυβικα πετρέλαιο με 116 άλογα στην καρότσα F20.
Κοστιζει περίπου 3000 ευρω πάνω απο ότι το βενζίνας των 136 ίππων._

Μου είπαν σήμερα απο την μπεμβε ότι το δίνουν προσφορά σε τιμη κοντά με το βενζινα.

Με αυτο το δεδομένο συν την παταμετρο των περι 25k χλμ τον χρόνο πως βγαίνουν τα κουκιά ;

ntinos
03-04-12, 22:16
Δεν μπορώ να σε πείσω

Κοιτά στο bmw.de

strof
03-04-12, 22:34
Αν και το θεμα της διαφορας στην αξια τους λυθηκε με μια ενδεχομενη εκπτωση (αρκει να μην εχει αναλογη και το βενζινη), οικονομικα πλεον συμφερει χωρις αμφιβολια το diesel. Ψαξε να βρεις να κανεις test και τα δυο και αν μπορεις να 'συμβιβαστεις' με τις λιγοτερες στροφες στο στροφομετρο βουρ για diesel!

ntinos
03-04-12, 22:43
Έκπτωση για το βενζίνης δεν νομίζω να έχει. Τουλάχιστον επίσημα και στα -2500 με 3000 ευρω.
Στην Γερμανία πάντως η διαφορα στην τιμη τους είναι ελάχιστη, εκτιμώ ότι κάνουν την προσφορά για προμοσιον σε συνδυασμό με το κόμπλεξ που έχουν πολλοί στο να πάρουν ντίζελ...

Moufas E46
03-04-12, 22:57
Υπάρχει 1600κυβικα πετρέλαιο με 116 άλογα στην καρότσα F20.
Κοστιζει περίπου 3000 ευρω πάνω απο ότι το βενζίνας των 136 ίππων._

Μου είπαν σήμερα απο την μπεμβε ότι το δίνουν προσφορά σε τιμη κοντά με το βενζινα.

Με αυτο το δεδομένο συν την παταμετρο των περι 25k χλμ τον χρόνο πως βγαίνουν τα κουκιά ;

με αυτα τα χιλιομετρα που θα κανεις το diesel ειναι μονοδρομος και σε θεμα καταναλωσης και σε θεμα μακροζωιας του κινητηρα αλλα και σε θεμα μεταπωλησης αφου σε μια 5ετια θα εχεις κανει πανω κατω 150000χλμ. για σκεψου τι απαξιωση θα εχει ενα βενζινοκητο turbo με αυτα τα χλμthumb

ntinos
04-04-12, 07:11
Έκπτωση για το βενζίνης δεν νομίζω να έχει. Τουλάχιστον επίσημα και στα -2500 με 3000 ευρω.
Στην Γερμανία πάντως η διαφορα στην τιμη τους είναι ελάχιστη, εκτιμώ ότι κάνουν την προσφορά για προμοσιον σε συνδυασμό με το κόμπλεξ που έχουν πολλοί στο να πάρουν ντίζελ...

λαλακιες λεω...

2000 διαφορα εχουν

Ptboul
04-04-12, 08:29
..θεωρω οτι "εβγαλε" με το παραπανω τα λεφτα του. Εκανε τον κυκλο του στα χερια μου.

Μπααα, οχι, το ευχαριστηθηκα. Πες πως ηταν ενα ..... υπεροχο γευμα που καποια στιγμη τελειωνει...



https://www.planetsmilies.com/smilies/sad/sad0005.gif https://www.planetsmilies.com/smilies/sad/sad0015.gif


Σε μια ώρα θα ’χουν όλα τελειώσει
πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός
Ας πεθαίναμε αγκαλιά πριν τελειώσει
ο τελευταίος χορός


Τουλάχιστον πάρτην μια τελευταία μεγάλη σωστή βόλτα να σου δείξει όσα δεν της έμαθες και άκουσε για τελευταία φορά την μεταλλική της κραυγή. Όχι ικεσίας, αλλά υπενθύμισης: Οι παλιές αγάπες πάνε στον Παράδεισο._

zizu
05-05-12, 07:29
https://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/106030.asp

ntinos
26-05-12, 07:58
Προβλημα....

Της Κυριας μου δεν της βγηκε χαμογελο οδηγοντας την 116d, σε αντιθεση με την 116i, που την βρηκε πολυ σπιρτόζα....

Τι κανουμε ?

Δεδομενα:
1. Περιπου 20.οοο+ χλμ τον χρονο
2. Το 116i 2.5oo ευρω φτηνοτερο

Σκεψη: Το κιτακι βελτιωσης της Hartge (142hp για το 116d)

Μιληστε ελευθερα

Monsta
26-05-12, 08:45
Αμάν ρε Ντίνο, με το ζόρι το ντίζελ ?? Χτύπα το i αφού της αρέσει και βάλε εκεί πρόγραμμα κάποια στιγμή αργότερα.

gnx
26-05-12, 10:00
Ντίζελ, τέλη μηδέν, σωστά;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Andri
26-05-12, 10:02
Ντίζελ, τέλη μηδέν, σωστά;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Για την ώρα thumb
Από του χρόνου ? :th_Laie_67-1: :ranting2:

120ie87
26-05-12, 10:12
υπονοεί κάποιος ότι σε αυτή τη χώρα δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει?


:)

Andri
26-05-12, 10:31
υπονοεί κάποιος ότι σε αυτή τη χώρα δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει?


:)

Ποιος ? :whistle: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

fast-enough
26-05-12, 11:53
Diesel, πρόγραμμα, τέλος

ntinos
26-05-12, 13:21
Ευχαριστώ άπαντες

Θα κοιτάξω την ερχόμενη εβδομάδα να οδήγησω και το 116i, και θα αποφασίσουμε ποιο απο τα 2 τελικά....

Nino
26-05-12, 14:40
Ευχαριστώ άπαντες

Θα κοιτάξω την ερχόμενη εβδομάδα να οδήγησω και το 116i, και θα αποφασίσουμε ποιο απο τα 2 τελικά....

μη βιαζεσαι κατσε να περασει ο ιουνιος...

S8N
26-05-12, 15:02
μη βιαζεσαι κατσε να περασει ο ιουνιος...

Χμμμμμμ... Κάποιος είναι τρομοκρατημένος τώρα τελευταία!

Nino
26-05-12, 15:33
Χμμμμμμ... Κάποιος είναι τρομοκρατημένος τώρα τελευταία!

στηθος μαρμαρο καρδια πατατα χαχαχαχα

υγ. offtopic
το απογευμα θα παμε σε ενα γαμο απο το σοι της γυναικας μου
παντρευονται δυο που ειναι και οι δυο ανεργοι... τι να πω τωρα? το μονο καλο ειναι οτι μολις ηρθε μια βυζαρου κομμωτρια στο σπιτι για χτενισμα!!!

Nick bmwlover
26-05-12, 15:49
στηθος μαρμαρο καρδια πατατα χαχαχαχα

το μονο καλο ειναι οτι μολις ηρθε μια βυζαρου κομμωτρια στο σπιτι για χτενισμα!!!

:hystericalbs1:

S8N
26-05-12, 15:50
στηθος μαρμαρο καρδια πατατα χαχαχαχα

υγ. offtopic
το απογευμα θα παμε σε ενα γαμο απο το σοι της γυναικας μου
παντρευονται δυο που ειναι και οι δυο ανεργοι... τι να πω τωρα? το μονο καλο ειναι οτι μολις ηρθε μια βυζαρου κομμωτρια στο σπιτι για χτενισμα!!!

https://i136.photobucket.com/albums/q170/MPower_this/dirty.jpg

Γιάννη, βγάλε μια φωτογραφία με την κομμώτρια να την αξιολογήσουμε βρε συ:

https://i136.photobucket.com/albums/q170/MPower_this/12204_kid.jpg

Nino
26-05-12, 16:21
https://i136.photobucket.com/albums/q170/MPower_this/dirty.jpg

Γιάννη, βγάλε μια φωτογραφία με την κομμώτρια να την αξιολογήσουμε βρε συ:

https://i136.photobucket.com/albums/q170/MPower_this/12204_kid.jpg


αν με παρουν χαμπαρι θα με σκισουν...

vivere pericolozamentethumb

Lambros46
26-05-12, 16:22
αν με παρουν χαμπαρι θα με σκισουν...

vivere pericolozamentethumb


Την έβγαλες βρε αθεόφοβε??? :hystericalbs1::hystericalbs1:

Nino
26-05-12, 16:23
ναι αλλα με επιασε ταχυκαρδια χαχαχαχαχα

gnx
26-05-12, 16:26
στηθος μαρμαρο καρδια πατατα

καρδιά κουρκούτι, κώλος γιαούρτι :thumbsup:

Πόσα χρόνια είχα να το ακούσω αυτό!

Nick bmwlover
26-05-12, 16:43
αν με παρουν χαμπαρι θα με σκισουν...

vivere pericolozamentethumb




ναι αλλα με επιασε ταχυκαρδια χαχαχαχαχα

Αν συνεχισουμε μας βλεπω να σκιζουμε εντελως το νημα...

https://www.youtube.com/watch?v=JtyByefOvgQ"]https://www.youtube.com/watch?v=JtyByefOvgQ
Nτινο το 116i ειναι πιο γκαζιαρικο,αλλα για καθαρα για λογους οικονομιας θα σου προτεινα diesel.
Εγω αμα μπορουσα θα εβαζα το 118i στο δικο μου με το 8αρι αυτοματο,ονειρα δικα μου τωρα:th_Laie_67-1:

Andri
27-05-12, 10:44
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2141215/

Andri
27-05-12, 10:45
Αν συνεχισουμε μας βλεπω να σκιζουμε εντελως το νημα...
https://www.youtube.com/watch?v=JtyByefOvgQ
Nτινο το 116i ειναι πιο γκαζιαρικο,αλλα για καθαρα για λογους οικονομιας θα σου προτεινα diesel.
Εγω αμα μπορουσα θα εβαζα το 118i στο δικο μου με το 8αρι αυτοματο,ονειρα δικα μου τωρα:th_Laie_67-1:

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2462427/
Χωρίς το 8αρι αυτόματο όμως...thumb

Andri
27-05-12, 10:49
άλλο ένα όμορφο (αν σου αρέσει το κόκκινο) και με πολλά εξτρα αλλά είναι το 118
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2306990/

Andri
27-05-12, 10:51
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1976073/

Nick bmwlover
27-05-12, 14:19
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2462427/
Χωρίς το 8αρι αυτόματο όμως...thumb

Ειπα με το 8αρι γιατι το εχω οδηγησει κ επαθα πλακα...
Εξωτερικα δεν μου αρεσε τοσο πολυ,αλλα οταν μπηκα μεσα κ το οδηγησα δεν σκεφτομουν καθολου ποσο ασχημο ειναι απ'εξω...Τωρα αντε να καταλαβεις αν κανω πλακα η οχι,αλλα λεω αληθεια,δεν σκεφτομουν καθολου πως ειναι απ'εξω,μου αρεσε παρα πολυ το κιβωτιο του,το εσωτερικο του γενικα με εξαιρεση τα σκιαδια,τοσο πολυ που με εκανε να αλλαξω γνωμη για αυτο το αμαξι κ να αναιρεσω πολλα απο αυτα που ειχα πει κ να μεινω αυπνος για μερικα βραδια...

ntinos
28-05-12, 09:46
Ευχαριστω παιδια για τα λινκ, και τις αποψεις σας.

Θα ηθελα να ρωτησω, ας μου απαντησει καποιος που ξερει στα σιγουρα....

Ας πουμε οτι πας και παραγγελνεις ενα αυτοκινητο, κανει 26.500. Ο εμπορος εχει κερδος Χ ευρω.
Αν βαλεις αλλα 7-8 χιλιαρικα εξτρα, και τελικα παρει στα 34.000, το κερδος του εμπορου, παραμενει "Χ" (καποιο ποσοστο επι του 26.500), ή εχει κερδος και απο τα εξτρα ?

Η λογικη μου λεει, πως βγαζει και απο τα εξτρα, γνωριζετε τι ισχυει στην πραγματικοτητα ?
(παιζει το σεναριο μηπως κιολας, να βγαζει περισσοτερα σε αναλογια παντα, απο τα εξτρα)

Ευυχαριστω προκαταβολικως

ntinos
28-05-12, 09:48
μη βιαζεσαι κατσε να περασει ο ιουνιος...

Νino, πες μου εναν λογο αν θες

(Δεν εχω επιχειρηματα για να διαφωνησω, αλλα που στηριζεις την αποψη σου)

Lambros46
28-05-12, 10:47
Νino, πες μου εναν λογο αν θες

(Δεν εχω επιχειρηματα για να διαφωνησω, αλλα που στηριζεις την αποψη σου)

Μάλλον εννοεί κάτσε να περάσουν οι εκλογές για να δούμε τί θα μας ξημερώσει.

Ptboul
28-05-12, 10:55
Ας πουμε οτι πας και παραγγελνεις ενα αυτοκινητο, κανει 26.500. Ο εμπορος εχει κερδος Χ ευρω.
Αν βαλεις αλλα 7-8 χιλιαρικα εξτρα, και τελικα παρει στα 34.000, το κερδος του εμπορου, παραμενει "Χ" (καποιο ποσοστο επι του 26.500), ή εχει κερδος και απο τα εξτρα ?

Ευυχαριστω προκαταβολικως

To κέρδος του εμπόρου θα αυξηθεί αν προστεθούν extras στο αμάξι και το κέρδος του είναι επί της τελικής τιμής του αυτοκινήτου._

Απλά το margin έχει πλέον συρικνωθεί από την πληθώρα εκπτώσεων (περίπου 3-5% )

ntinos
28-05-12, 10:57
Merci Μπουλις

Τι παει να πει "margin".
Το 3 - 5% ειναι δικη σου εκτιμιση, η πληροφορια εκ των εσω ?

Ptboul
28-05-12, 11:00
Merci Μπουλις

Τι παει να πει "margin".
Το 3 - 5% ειναι δικη σου εκτιμιση, η πληροφορια εκ των εσω ?

Είναι το κέρδος του εμπόρου στο αμάξι. Ότι info δίνω είναι πάντα εκ των έσω και τσεκαρισμένη. Ένα όνομα έχουμε στην πιάτσα, απλά ο ανταγωνισμός είναι σκληρός (πρόεδρας, σιτάθς, Πάνος, κλπ) :hystericalbs1:

Nino
28-05-12, 11:06
Νino, πες μου εναν λογο αν θες

(Δεν εχω επιχειρηματα για να διαφωνησω, αλλα που στηριζεις την αποψη σου)

Να περασουν οι εκλογες να δουμε τι γινεται, αυτη τη στιγμη υπαρχει μια ασταθεια-αβεβαιοτητα, γενικως η εποχη δεν ευνοει για μεγαλα "ανοιγματα" ενω παραλληλα γινεται παρτυ απο bank run.
Τι θα συμβει? το πιθανοτερο τιποτα αλλα...

ntinos
28-05-12, 11:08
Θενκς Γιαννη

Πιθανοτατα, για ψυχολογικους τουλαχιστον λογους να κανουμε ενα postpone μεχρι τελος Ιουνη....

ntinos
28-05-12, 11:14
Είναι το κέρδος του εμπόρου στο αμάξι. Ότι info δίνω είναι πάντα εκ των έσω και τσεκαρισμένη. Ένα όνομα έχουμε στην πιάτσα, απλά ο ανταγωνισμός είναι σκληρός (πρόεδρας, σιτάθς, Πάνος, κλπ) :hystericalbs1:

Στα 32.850 (πχ) τελικη, το 3% ειναι 985 ευρω, και το 5% 1.642

Οταν κοβει ενα χιλιαρικο χωρις καν να το ζητησεις, η αισθηση μου ειναι οτι το κερδος ειναι μεγαλυτερο απο 3 - 5% ...

Ptboul
28-05-12, 11:35
Μπααα μη το λες Ντίνο, έχουν ψωμολυσάξει, δεν αγοράζει κανένας αμάξι πλέον και κάνουν τρελές εκπτώσεις-προσφορές.

Επιπλέον μιλάμε για Bmw, εξ ορισμού το κέρδος είναι μεγαλύτερο μιας κ δε μιλάμε για fiat μπράβο ή golf αλλά για σειρά 1.. πάνε αναλογικά αυτά.

ntinos
28-05-12, 11:41
Απλως λεω Πανο οτι δεν γινεται να κανουν εκπτωση το κερδος τους ... (3-5%)

Εκτιμω πως αλλιως δουλευει το συστημα...

Ptboul
28-05-12, 11:46
Απλως λεω Πανο οτι δεν γινεται να κανουν εκπτωση το κερδος τους ... (3-5%)

Εκτιμω πως αλλιως δουλευει το συστημα...

Θα επανέλθω αύριο θέτοντας τις απορίες σου επι τάπητος.

Ίσως σε μια ψηλοφουσκωμένη τιμή να υπάρχει το περιθώριο για κάτι καλύτερο συμπιέζοντας πχ το 1.500 ρικο μου στο 800 άρι προκειμένου να δείξω νούμερα ώστε να μη με κλείσουν τα κεντρικά..

Nino
28-05-12, 12:01
παντα υπαρχει περιθωριο για κατι καλυτερο με διαφορες μορφες (εκπτωση ή δωρα)
η προσωπικη μου γνωμη ειναι να πας σε κανα δυο τρεις διαφορετικους βορεια-νοτια... να δεις τις προσφορες τους αλλα να τις παρεις γραπτως.
Εμενα μου ειχαν κανει καλυτερη προσφορα και ο επομενος οταν του την ανεφερα μου ειπε< φερε να την δω οτι ετσι ειναι και θα στο κανω και εγω...>>

Ptboul
28-05-12, 12:14
Παίδες δε μπορείτε να φανταστείτε πόσο άσχημη είναι η κατάσταση.

Dealers χρόνων με κραταιές θέσεις στην Ελληνική αγορά, σε περιφέρεια και Αττική κατεβάζουν ρολλά. Έχει πέσει πολύ κλάμα και έχουμε ακόμα ανήφορο.

120ie87
28-05-12, 12:25
Πάνο, φαντάσου να έρθουν τα εκκαθαριστικά και τα χαράτσια (μετά τις εκλογές βέβαια αυτά... που να τα εμφανίσουν τώρα...)
ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ?

Προσοχή στην ψήφο φίλοι, βλέπω να έχουμε πάλι τα τζάκια της ΝΔ+ΠΑΣΟΚ να κάνουν τους εισπράκτορες της μέρκελ. :( :(

εξαθλίωση-κατάθλιψη-αυτοκτονίες-ανέχεια.... :(

ntinos
28-05-12, 12:34
Πάνο, φαντάσου να έρθουν τα εκκαθαριστικά και τα χαράτσια (μετά τις εκλογές βέβαια αυτά... που να τα εμφανίσουν τώρα...)
ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ?

Προσοχή στην ψήφο φίλοι, βλέπω να έχουμε πάλι τα τζάκια της ΝΔ+ΠΑΣΟΚ να κάνουν τους εισπράκτορες της μέρκελ. :( :(

εξαθλίωση-κατάθλιψη-αυτοκτονίες-ανέχεια.... :(

Ηλια, ειτε ο Μιμικος ειναι πρωθυπουργος, ειτε η Μαιρη, τα εκκαθαριστικα / χαρατσια θα ερθουν.

Δυστυχως (????), δεν ειμαι απο αυτους που θεωρει τον Μιμικο ποιο εξυπνο/"φιλοπατρη" απο την Μαιρη. Η πορεια ειναι προδιεργαμμενη δυστυχως.

Να δω τι θα συζηταμε για τις εκλογες του ερχομενου Σεπτεμβρη - Οκτωβρη

Cobalt
28-05-12, 14:41
Ηλια, ειτε ο Μιμικος ειναι πρωθυπουργος, ειτε η Μαιρη, τα εκκαθαριστικα / χαρατσια θα ερθουν.

Δυστυχως (????), δεν ειμαι απο αυτους που θεωρει τον Μιμικο ποιο εξυπνο/"φιλοπατρη" απο την Μαιρη. Η πορεια ειναι προδιεργαμμενη δυστυχως.

Να δω τι θα συζηταμε για τις εκλογες του ερχομενου Σεπτεμβρη - Οκτωβρη


Εγώ να μην ακούσω ξανά κανέναν να κλαίγεται και να παραπονιέται πάντως αν ξαναψηφίσει ΝΔ και ΠΑΣΟΚ.
δεν ειναι έτσι ακριβώς Ντίνο...

Ας φάμε και κάτι άλλο. 40 χρόνια και βάλε μακαρόνια δεν λέει...:shok:

ntinos
28-05-12, 14:49
Αν ημουν 20 χρονων θα ηξερα τι να ψηφισω

Σημερα στα 40 που ειμαι δεν ξερω....

PANOS-E60
28-05-12, 17:37
υπάρχει και ο φιλόξενος στίβος του "επικαιρότητα" γιά αυτην την κουβεντα παιδιά.

gnx
28-05-12, 18:11
Ο Πάνος ο χωροφύλακας!

Χαχαχα


Sent from my iPhone using Tapatalk

ntinos
29-05-12, 10:49
Θα επανέλθω αύριο θέτοντας τις απορίες σου επι τάπητος.

Ίσως σε μια ψηλοφουσκωμένη τιμή να υπάρχει το περιθώριο για κάτι καλύτερο συμπιέζοντας πχ το 1.500 ρικο μου στο 800 άρι προκειμένου να δείξω νούμερα ώστε να μη με κλείσουν τα κεντρικά..

Για επανελα, τσαμπα πηγαν τα "thanks" ?

:D

ntinos
21-06-12, 22:15
Ordered.

116d

Best Begards
Ntinos (o.h.b)


:D

giannis_compact
21-06-12, 22:17
Ordered.

116d

Best Begards
Ntinos (o.h.b)


:D

Εεεε πες και τιποτα παραπανω ρε Ντινο :th_Laie_67-1:

ntinos
21-06-12, 22:33
αφου το μηνυμα ηταν "on her behalf" :D

giannis_compact
21-06-12, 22:36
αφου το μηνυμα ηταν "on her behalf" :D

Δεν καταλαβαινω :original:

ntinos
21-06-12, 22:38
To μηνυμα μπηκε για λογαριασμο της κατοχου.

Αυτο μου ειπε, να ενημερωσω την παρεα μου ;-)

giannis_compact
21-06-12, 22:46
Μαλιστα... Νομιζα οτι το παρηγγειλες γιαυτο :)

Dimitrios
21-06-12, 23:25
Το παρήγγειλε αλλά θα το οδηγάει η σύζυγος, εκ μερους της οποιας ανακοινωνει την παραγγελια.... καλα ταξιδια!!!

DIMITr|S
21-06-12, 23:30
το site της bmw δεν δινει 116d!!!
το ειδα στον τιμοκαταλογο

Dimitrios
21-06-12, 23:32
https://www.bmw.gr/1series/5door/2011/highlights/eff_dyn_edition.html

120ie87
22-06-12, 06:54
Με το καλό Ντίνο!! thumb

Ptboul
22-06-12, 07:53
Εεεε πες και τιποτα παραπανω ρε Ντινο :th_Laie_67-1:

Έχει επάνω της Παναγιάς τα μάτια! Ποιο φορτωμένο και από το si είναι.

Καλοτάξιδο να είναι Ντινάκουσουμ, να το χαρείτε και να το ξεζουμίσετε :clap:

ntinos
22-06-12, 10:18
Έχει επάνω της Παναγιάς τα μάτια! Ποιο φορτωμένο και από το si είναι.

Καλοτάξιδο να είναι Ντινάκουσουμ, να το χαρείτε και να το ξεζουμίσετε :clap:

Ευχαριστουμε !

Χτες το απογευμα πηγαμε να το παραγγειλουμε, δεν κρατηθηκα, χωσαμε και κατι ακομα την τελευταια στιγμη.

Σημερα πηγα να δωσω το πρωι μια προκαταβολη, παλι προβλημα ακρατειας :D και εκανα ενα μπαξιματακι ακομα...

Ειμαι πολυ επιρρεπης ....

Ptboul
22-06-12, 10:24
Για πε! Δε μπορώ να φανταστώ τι άλλο μπορεί να έχωσες, κοτσαδόρο;

ntinos
22-06-12, 10:31
Ο κοτσαδορος δεν μπαινει στο efficient dynamics, οπως επισης δεν μπαινουν αλλες ζαντες/λαστιχα (απο το εργοστασιο)

Εχτες μπαξαμε την οθονη στο ταμπλο, σημερα το bluetooth/usb

Συνολο, 780 ευρω η "ζημια"...

akispapas
22-06-12, 11:48
Καλορίζικο Ντίνο. Το έχω σχεδόν ένα μήνα (116d)τώρα και είμαι ενθουσιασμένος. Είμαι σιγουρος ότι θα το παίρνεις πολύ συχνά από τη γυναίκα σου.

mark e92
22-06-12, 11:53
ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ!!!!!

alexk
22-06-12, 23:18
Με το καλό Ντίνο !

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
22-06-12, 23:25
με το καλο ντινο,καλοριζικο και καλοταξιδο να σου ειναι!

ntinos
23-06-12, 04:37
Ευχαριστούμε -;)

Θέλω να πιστεύω ότι θα βγει καλο

ntinos
01-09-12, 13:49
Στο τρίτο υπόγειο, κρυμενο στο βάθος μέσα στα σκοταδια την είδα να περιμένει την αφεντικινα της...

Την Δευτερα το πρωι παει για λίγο Μακιγιάζ (βαψιμο μαύρο στα νεφρα και στο diffuser) και μεσοβδομαδα θα βγει στους δρόμους... :-)))

S8N
01-09-12, 14:18
Καλοταξιδη, Ντίνο! Το λευκό της πηγαίνει πολύ!

ntinos
01-09-12, 14:21
Η Κυρια μου σε ευχαριστεί ;-)

Πραγματι, κατα την γνώμη μου το λευκό της παει καλύτερα απο ολα (μαζι με το υπέροχο alpine white που το είδα προχτές στα Συβοτα)

Konstantinos E60
01-09-12, 14:23
Καλοτάξιδο...!!!!!!

S8N
01-09-12, 14:38
Η Κυρια μου σε ευχαριστεί ;-)

Πραγματι, κατα την γνώμη μου το λευκό της παει καλύτερα απο ολα (μαζι με το υπέροχο alpine white που το είδα προχτές στα Συβοτα)

Και με το μακιγιάζ που σχεδιάζεις θα γίνει ακόμα πιο αλητικο. Ήδη βλέπω μαύρους καθρέπτες και μπροστινό σποιλερ (κεντρικό τμήμα)!

ntinos
01-09-12, 15:41
Το κατω τμημα του προφυλακτηρα ειναι στανταρ μαυρο στην sport εκδοση, τους καθρεπτες τους επιλεγεις ειτε μαυρους, ειτε στο χρωμα του αμαξωματος.

aristent
01-09-12, 18:19
με γεια Ντινο!!!:thumbsup:

https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=15032&d=1346499711

Andri
01-09-12, 19:43
Καλοτάξιδο Ντίνο !!

ntinos
01-09-12, 20:16
Ευχαριστω παιδια !

Ε91
01-09-12, 20:51
Καλοτάξιδη κι από εμένα!

Christos 330
01-09-12, 21:22
Kαλοταξιδο καλα και ασφαλη χλμ . . .

Για πες μας λιγα λογια για το 34αρι κουκλα φαινεται !!!

nikos1400
01-09-12, 22:50
Καλοταξιδο Ντινο !
Τελικα κοντευουμε να το συνηθισουμε και αυτο το σχεδιο, εχει και αλλες χάρες (d, <2lt κλπ...).
thumb

BabisStinson
01-09-12, 22:57
Καλορίζικη και καλοτάξιδη φίλε! thumb

ntinos
02-09-12, 00:17
Kαλοταξιδο καλα και ασφαλη χλμ . . .

Για πες μας λιγα λογια για το 34αρι κουκλα φαινεται !!!

Ουτε καν το προσεξα...

Το ματι μου επεσε σε ενα 328 (F30) με 227 μονο χιλιμετρα, προσφορα απο 58.οοο --> 42.οοο :shok:

alexk
02-09-12, 00:18
Καλορίζικο Ντίνο !
Να το χαρείτε με υγεία !

bill_m3
02-09-12, 00:27
Ουτε καν το προσεξα...

Το ματι μου επεσε σε ενα 328 (F30) με 227 μονο χιλιμετρα, προσφορα απο 58.οοο --> 42.οοο :shok:

Καλοταξιδος ο άσος:thumbsup: :thumbsup: και η 328 :D:D:D

katsaraios
02-09-12, 00:28
καλοταξιδο φιλε καλα και ασφαλη χιλιομετρα!

ntinos
02-09-12, 00:32
Καλοταξιδος ο άσος:thumbsup: :thumbsup: και η 328 :D:D:D


Ευχαριστω!
Δεν ειμεθα ομως σε κατασταση για 328 επι του παροντως :original:

mark e92
02-09-12, 14:55
δεν πειραζει ευκαιριες υπαρχουν παντα! Καλοριζικος ο ασσος!!!!

ntinos
03-09-12, 09:28
Ευχαριστω ;-)

Οι ευκαιριες, στον καιρο τους ...

pilot
03-09-12, 20:32
Καλοτάξιδο και απροβλημάτιστο! :thumbsup:

Panos 316T
03-09-12, 20:55
Καλοταξιδο Ντινο !

Γραψε εντυπωσεις (αν σαφησει η κυρα Ντιναινα να το οδηγας :) )

Stamatis
03-09-12, 21:53
https://www.trademotion.com/sfimages/214336/partImages/4462/SFPLImage108015.jpg

Καλορίζικο και καλοτάξιδο.

Lambros46
03-09-12, 21:53
https://www.trademotion.com/sfimages/214336/partImages/4462/SFPLImage108015.jpg

Καλορίζικο και καλοτάξιδο.

Έχεις γούστο my friend thumb

giannis_compact
03-09-12, 21:59
Ντινο, οταν κανει καποια χιλιομετρα το αυτοκινητο γραψε τις εντυπωσεις σου και αν θελεις και μια αναφορα στην καταναλωση.
Αρχισα να γλυκοκοιταω αυτο σε diesel:
https://s8.postimage.org/fhew0ie91/2756292_0_b.jpg (https://postimage.org/)
picture hosting (https://postimage.org/)

https://s8.postimage.org/6c6j6naud/2756292_3_b.jpg (https://postimage.org/)
upload pictures (https://postimage.org/)

ntinos
03-09-12, 22:34
Γιαννη, 114d (1600cc, 90 αλογα, 1 λιτρο καταναλωση περισσοτερο απο το 116d) για 1500 ευρω λιγοτερα απο το 116d ???

no no no no


========
Στο 2ο υπογειο ειδα ενα λευκο τριθυρο 125 mpack. Το πρωτο εν Ελλαδι...

ntinos
03-09-12, 22:39
https://www.trademotion.com/sfimages/214336/partImages/4462/SFPLImage108015.jpg

Καλορίζικο και καλοτάξιδο.

καλα να ειμαστε, δουλειες να εχουμε...:original:

ntinos
03-09-12, 22:41
https://www.trademotion.com/sfimages/214336/partImages/4462/SFPLImage108015.jpg

Καλορίζικο και καλοτάξιδο.

καλα να ειμαστε, δουλειες να εχουμε...:original:

https://www.ebay.de/itm/BMW-Performance-1er-E81-E82-E87-E88-Alufelgen-Sommerrader-Reifen-18-Zoll-NEU-/280950101979?pt=Auto_Felgen&hash=item4169ee57db

Vassilis ///M
04-09-12, 00:21
https://www.trademotion.com/sfimages/214336/partImages/4462/SFPLImage108015.jpg

Καλορίζικο και καλοτάξιδο.

Με πατάς στο ευαίσθητο σημείο μου...Τις έχω ερωτευθεί εδώ και καιρό....:thumbsup::thumbsup:

giannis_compact
04-09-12, 01:01
Γιαννη, 114d (1600cc, 90 αλογα, 1 λιτρο καταναλωση περισσοτερο απο το 116d) για 1500 ευρω λιγοτερα απο το 116d ???

no no no no


========
Στο 2ο υπογειο ειδα ενα λευκο τριθυρο 125 mpack. Το πρωτο εν Ελλαδι...

Ντινο οχι, μιλαω για τριθυρο 116d και οχι 114d. Η φωτογραφια ειναι ενδεικτικη για το αμαξωμα και οχι για τον κινητηρα. thumb

ntinos
04-09-12, 09:31
Ετσι αλλαζει ;-)

ntinos
05-09-12, 21:35
voila :

https://i336.photobucket.com/albums/n324/Ntinos_ole/photo18.jpg

https://i336.photobucket.com/albums/n324/Ntinos_ole/photo10.jpg

https://i336.photobucket.com/albums/n324/Ntinos_ole/photo9.jpg


(οι φωτος ειναι απο το αηφονι, στον διαγωνισμο θα κατεβουμε τον αλλο μηνα :D)

scania124
05-09-12, 22:33
Καλορίζικο.....καλοτάξιδο..... ποιο όμορφο μετά το λίφτινγκ!!!

Stamatis
05-09-12, 22:52
δε μαρες πουναι μαυρα τα νεφρά.
ας ήταν μαύρο το περίγραμμα, αλλά τις γρίλιες θα τις ηθελα ασημι.

Γούστα ειπε η μαϊμού και έφαγε το σαπούνι...

ntinos
10-09-12, 10:09
Μια ερωτηση πρωτου αποτανθω στον ντηλερ που πηραμε το αυτοκινητο...

Ποσο δυσκολο / ευκολο (& κοστοβορο) ειναι να διορθωσω την παραλειψη που εκανα και δεν εβαλα ηλεκτρικους καθρεπτες ????

Ptboul
10-09-12, 10:12
Αναδιπλούμενους θες να πεις. Ντινάκο - αν θυμάμαι καλά για το 90ρι ήθελαν ένα 400ρι.

ntinos
10-09-12, 10:16
Ναι σωστα αναδιπλουμενους.

Εκανα παραλειψη ο βλακας...

katsaraios
10-09-12, 10:18
voila :

https://i336.photobucket.com/albums/n324/Ntinos_ole/photo18.jpg

https://i336.photobucket.com/albums/n324/Ntinos_ole/photo10.jpg

https://i336.photobucket.com/albums/n324/Ntinos_ole/photo9.jpg


(οι φωτος ειναι απο το αηφονι, στον διαγωνισμο θα κατεβουμε τον αλλο μηνα :D)

ομορφο !!
μια κακια θα την ριξω για την Μπεμβε με το φλασακι στον καθρεπτη:hystericalbs1: η δεν βλεπω καλα???
Παντα ακολουθει η εταιρεια ,αργει αλλα μαθαινει

ntinos
10-09-12, 10:18
Καποιος Φανης απο ελλαδα στο https://f20.1addicts.com, βρηκα οτι εγραψε αυτο:

It is a costly option in Greece at around 550 Euro (is a pack along with auto dim interior and exteriro mirrors), but worth having IMHO.

Ptboul
10-09-12, 10:25
Ε, λογικό καινούριο αμάξι είναι.

ps: πάρε κ ένα dog guard - δίχτυ OEM.

tokiko
11-09-12, 17:04
Ντίνο καλορίζικο και καλά χιλιόμετρα,
ομορφούτσικο είναι

fanisk
11-09-12, 17:10
Καλα και ασφαλη χιλιομετρα Ντινο !!

Pisokoyna
20-09-12, 12:43
ntinos καλορίζικη η κούκλα σου με πολλά και ασφλή χλμ,

Έχω και εγώ το ίδιο 116 Sport σε λευκό.
Μου αρέσουν πολύ οι μαύροι καθρέφτες και το περίγραμμα το νεφρών!!
Μπορείς να δώσεις καμία λεπτομέρεια?
Ευχαριστώ

ntinos
20-09-12, 13:00
Ευχαριστω, επισης.
Ειναι τοσο δικη μου, που εχω κανει κανα 10αρι χλμ μονο :D


Οι καθρεπτες παραγγελθηκαν να ειναι μαυροι απο το εργοστασιο.
Υπηρχαν δυο επιλογες :
_ Η μια ολο μαυρο (σαν αυτο που παραγγειλα)
_ Η άλλη ηταν να ειναι το πανω μισο στο χρωμα του λοιπου αυτοκινητου, το κατω μισο μαυρο

Το περιγραμμα των νεφρων, καθως και το μαυρο ντιφιουσερ πισω, βαφτηκε στον φανοποιειο του ντηλερ. Το ειχα ζητησει κατα την παραγγελια, φυσικα χωρις χρεωση.

Pisokoyna
20-09-12, 13:12
Κατάλαβα....
Ευχαριστώ

spar@
22-09-12, 13:20
Ντινοο καλοταξιδο πολυ ομορφο καλα χιλιομετρα...

υ.γ περιμενω φωτογραφια με λαδοκολλα πανω στο καπο και καλαμακια...

ntinos
22-09-12, 14:57
θα το φροντισω παραυτα :D

mark e92
22-09-12, 15:18
καλοταξιδο Ντινο!!! Θελει ομως ενα φυμε ε??? και μια ζαντουλα μαυρη ισως???

nikos1400
22-09-12, 18:51
καλοταξιδο ντινο!!
να το χαρειτε!!

______________________

sent from samsung "smartphone" using tapatalk

Nick bmwlover
22-09-12, 22:16
Καλοταξιδο Ντινο!!!
Θα το ξαναπω,το αμαξι το οδηγησα μιση ωρα περιπου,κ εκανα 1 βδομαδα να ησυχασω!!!

120ie87
22-09-12, 22:31
Τι λέτε ρε παιδιά!!

Αυτό θα σας κάνει ζημιά με τόση ανησυχία....


.....

Nick bmwlover
22-09-12, 22:35
Τι λέτε ρε παιδιά!!

Αυτό θα σας κάνει ζημιά με τόση ανησυχία....


.....

:th_Laie_67-1:Κι ομως Ηλια,επειδη σε καταλαβαινω κ με καταλαβαινεις,απο οδηγικη συμπεριφορα κ αισθηση ειναι παρα πολυ καλο!!!

120ie87
22-09-12, 23:11
Ίσως να έρθει η στιγμή που θα το οδηγήσω.... μακάρι να είναι καλό εκεί κοντά στο όριο (αυτό που οδήγησες Νίκο είχε ρυθμιζόμενη ανάρτηση από το εσωτερικό του αυτοκινήτου με επιλογές πχ sport κλπ?)

ntinos
22-09-12, 23:32
Καλοταξιδο Ντινο!!!
Θα το ξαναπω,το αμαξι το οδηγησα μιση ωρα περιπου,κ εκανα 1 βδομαδα να ησυχασω!!!

Στο "sport", δεν ξερω πως γινεται, αλλα το αυτοκινητο μεταμορφωνεται (φανταζομαι τον βενζινα με τα 170 αλογα...).

Παρολο που ειναι 116 αλογα, αργοστροφο λογο ντηζελ, παει πολλλυ καλυτερα απο τον προηγουμενο ασσο (επισης 116 αλογα)

ntinos
22-09-12, 23:35
Ίσως να έρθει η στιγμή που θα το οδηγήσω.... μακάρι να είναι καλό εκεί κοντά στο όριο (αυτό που οδήγησες Νίκο είχε ρυθμιζόμενη ανάρτηση από το εσωτερικό του αυτοκινήτου με επιλογές πχ sport κλπ?)

Ολα εχουν επιλογη sport, sport+, comfort & eco pro. Δεν ξερω τι ακριβως αλαζει αναλογα με την επιλογη, δεν ξερω αν κανει κατι στην αναρτηση. Το τιμονι νομιζω πως κανει παντως.

nikos1400
23-09-12, 00:50
Στο "sport", δεν ξερω πως γινεται, αλλα το αυτοκινητο μεταμορφωνεται (φανταζομαι τον βενζινα με τα 170 αλογα...).

Παρολο που ειναι 116 αλογα, αργοστροφο λογο ντηζελ, παει πολλλυ καλυτερα απο τον προηγουμενο ασσο (επισης 116 αλογα)

ε βεβαια, τα 116 τουρμποντιζελ αλογα δεν ειναι το ιδιο με τα 116 βενζινοαλογα.
το εχεις διαπιστωσει κι απο το κορσα.

Ροπη.
:original:

Nick bmwlover
23-09-12, 21:08
Στο "sport", δεν ξερω πως γινεται, αλλα το αυτοκινητο μεταμορφωνεται (φανταζομαι τον βενζινα με τα 170 αλογα...).

Παρολο που ειναι 116 αλογα, αργοστροφο λογο ντηζελ, παει πολλλυ καλυτερα απο τον προηγουμενο ασσο (επισης 116 αλογα)

Aυτο οδηγησα,πολυ,πολυ ωραιο!!!
Οπως τα λεει ο Ντινος ειναι Ηλια.

koumis
17-10-14, 18:55
Έχω τον ίδιο προβληματισμό (βενζίνη vs πετρέλαιο) και το μονο που με κρατάει είναι το εξαιρετικό αυτόματο της 116i.

Ντίνο, 2 χρόνια μετά την αγορά θα επέλεγες το ίδιο ή θα πήγαινες σε βενζίνη? από επιδόσεις πως είναι?

ntinos
17-10-14, 21:55
Αν κανεις πολλα χιλιομετρα (20.000+) τον χρονο, και αν το 116d εχουν τα ιδια λεφτα με το 116i παιρνεις diesel για την οικονομια καυσιμου. Βεβαια, μονο εσυ εισαι αφεντικο της τσεπης σου ;-)

To 116d παει καλα, εχει δυναμη, δεν ειναι "σπιρτοζικο" ομως. Ειναι πολυ ωραιο στην οδηγηση, δεν ειναι ομως για πολλα κολπα

Το αυτοματο ειναι απιθανο ομως...

koumis
17-10-14, 23:07
Στα ίδια χρήματα ειναι λογω του αυτόματου που αυξάνει τη τιμη της 116i. Χιλιόμετρα κανω λιγότερα απο 15χιλιαδες αλλα εχω σκοπό να το κρατήσω αρκετά (10 εΤία και βάλε)

Πραγματικά εχω μπερδευτεί...

ntinos
18-10-14, 09:39
τα έχεις οδηγήσει ?

Ποιο σου άρεσε περισσότερο ?

Blacktan
18-10-14, 10:43
Εάν το key point σου μεταξύ των 2 αυτοκινήτων ειναι η οικονομία πάρε το πετρέλαιο , εάν το key point σου ειναι η διασκέδαση πάρε το αυτόματο βενζίνης !

koumis
18-10-14, 11:04
δεν έχω οδηγήσει το πετρέλαιο.
οι εντυπώσεις όμως από την βενζίνη ήταν άριστες και η κατανάλωση της 3 λίτρα πιο κάτω από το αυτοκίνητο που έχω τώρα.

ntinos
24-09-20, 23:37
θα κανω και ενα follow up και εδω :D

Εφυγε και αυτο το ντηζελ και η κυρα χτυπησε ενα 118i :whistle: