PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβληματα σειρας 1!!!



Nick bmwlover
12-02-10, 12:07
Λοιπον,στα 16.000 χλμ περιπου,και ενω κατευθυνομουν για Τρικαλα,εν κινησει κ συγκεριμενα πανω σε προσπεραση,ξαφνικα το αυτ/το κοβει δυναμη και δεν ανεβαζε πανω απο 2.000 στροφες.Σταματαω δεξια με αλαρμ,ο κινητηρας ηταν σε λειτουργια για 45 λεπτα,κ οταν πατουσα το γκαζι οι στροφες δεν ανεβαιναν πανω απο 2.000 και ανεβοκατεβαιναν μεχρι το προαναφερθεν νουμερο για 2-3 δευτερολεπτα.Σβηνω τη μηχανη κ ξαναβαζω μπροστα και το μοτερ δουλευε ρολοι.Το αφησα για καμια εβδομαδα στην αντιπροσωπεια για ελεγχους,το περασαν ποσες φορες απο διαγνωστικο,εκαναν επαναπρογραμματισμο,και εδειξε σφαλμα τροφοδοσιας!
Μου αλλαξαν αισθητηρες εισαγωγης-εξαγωγης κ ολα μια χαρα,πηρα και εγω τον ασσο μου πισω και ο πατερας μου το 46αρι του που το ειχα παρει για μια εβδομαδα...
Χθες το βραδυ,στα 39.285 χλμ το αυτ/το αρχισε να ρεταρει,αλλες φορες στο πατημα του γκαζιου ακουγοταν σαν 10 κυλινδρο κ αλλες φορες σαν 4χρονη βεσπα,αλλα οι στροφες ανεβαιναν σε υψηλοτερα νουμερα απο την προηγουμενη φορα και οσες φορες και να το εσβηνα και το ξαναεβαζα μπροστα,η κατασταση παρεμενε,κ μου αναψε μετα απο καμποση ωρα κιτρινη ενδειξη βλαβης μηχανης,το πηγα φορτωτικη σε αντιπροσωπεια επι της Συγγρου.
Το διαγνωστικο σημερα στις 12:15 εδειξε πολλαπλασιαστη 3ου κυλινδρου,ο οποιος αλλαχτηκε εντος εγγυησης,και εντελως φιλικα με συμβουλεψαν να αλλαξω μπουζι,τα οποια σκοπευα να αλλαξω σημερα,και αλλαζονται αυτην τη στιγμη που μιλαμε,αλλου ομως,διοτι εκει δεν προλαβαινα λογω χρονου,κινησης κ αποστασης(δουλευω στις 2!!!)
Αυτα απο εμενα κ ελπιζω τα απροοπτα να τελειωνουν εδω...

z3 2.2
12-02-10, 12:27
Μηπως να τους παρακαλεσεις μιας και ειναι ακομα στη εγγυηση το αυτοκινητο να σου αλλαξουν και τους αλλους τρεις πολλαπλασιαστες?
Αμα ειναι προβληματικοι και εχουν αντικατασταθει με καινουριο κωδικο καλο θα ηταν να αλλαχτουν ολοι

bill_m3
12-02-10, 14:07
Μηπως να τους παρακαλεσεις μιας και ειναι ακομα στη εγγυηση το αυτοκινητο να σου αλλαξουν και τους αλλους τρεις πολλαπλασιαστες?
Αμα ειναι προβληματικοι και εχουν αντικατασταθει με καινουριο κωδικο καλο θα ηταν να αλλαχτουν ολοι

Νίκο έτσι ακριβώς όπως τα λέει ο Δημήτρης, πες τους να τους αλλάξουν όλους αν γίνεται.....

HULK
12-02-10, 14:11
Σωστα συνηθως αλλαζονται ολοι οταν εχει προβλημα ενας.

Z4 DCT
12-02-10, 15:34
Εμενα συνεχιζει να τριζει το πανο μερος απο το λαστιχο που ''κουμπωνει.. το παραθυρο του συνοδηγου οταν κλεινει....και γιατρευεται μονο αν το κατεβασω ελαχιστα και δεν ακουμπα επανω!!!!!:ranting2:

Nino
12-02-10, 17:01
τελικα με αυτους τους πολλαπλασιαστες πρεπει να εχουν θεμα πολλες σειρες!!

yodas
12-02-10, 17:32
ειδικά οι άσσοι όμως υποφέρουν όπως ακούω από φίλους....

ΦΑΝΗΣ
12-02-10, 17:48
Και όχι μόνο,σχεδόν όλα τα Γερμανικά υποφέρουν από αυτό το φαινόμενο του Πολλαπλασιαστή!!!

Nick bmwlover
12-02-10, 21:40
Δημητρη κ Βασιλη συμφωνω μαζι σας,το σκεφτηκα κ εγω,αλλα πανω στη βιασυνη μου το ξεχασα, αν δε νομιζω να το δεχτουν στη συγκεκριμενη αντιπροσωπεια,αν ημουν στα Τρικαλα θα τους αλλαζανε σιγουρα!

TAZ118!
30-08-10, 17:11
Eιχα παρατηρησει τον τελευταιο καιρο οτι εχει ανεβει η καταναλωση τουλαχιστον 1 λιτρο/100χλμ και οτι βαραει πειρακια κατω απο τις 2000σ.α.λ. ...
Την τελευταια εβδομαδα βαζω μονο 100αρα ΕΚΟ και τα πειρακια εχουν εξαφανιστει...
Tελικα πηγα σημερα σε γνωστο εξειδικευμενο συνεργειο στον Γερακα για διαγνωση οπου το διαγνωστικο εδειξε την γνωστη δυσλειτουργια του αισθητηρα NοX....
Το κοστος αντικαταστασης ανερχεται περιπου στα 500 ευρω αλλα με ενημερωσαν οτι μαλλον ''τρεχει'' καμπανια απο την εταιρεια για αυτον τον αισθητηρα οποτε θα απευθυνθω σε αντιπροσωπεια μηπως και αλλαχτει στα πλαισια στης καμπανιας....
Ξερει καποιος για αυτην την καμπανια?

Nick bmwlover
31-08-10, 20:49
Eιχα παρατηρησει τον τελευταιο καιρο οτι εχει ανεβει η καταναλωση τουλαχιστον 1 λιτρο/100χλμ και οτι βαραει πειρακια κατω απο τις 2000σ.α.λ. ...
Την τελευταια εβδομαδα βαζω μονο 100αρα ΕΚΟ και τα πειρακια εχουν εξαφανιστει...
Tελικα πηγα σημερα σε γνωστο εξειδικευμενο συνεργειο στον Γερακα για διαγνωση οπου το διαγνωστικο εδειξε την γνωστη δυσλειτουργια του αισθητηρα NοX....
Το κοστος αντικαταστασης ανερχεται περιπου στα 500 ευρω αλλα με ενημερωσαν οτι μαλλον ''τρεχει'' καμπανια απο την εταιρεια για αυτον τον αισθητηρα οποτε θα απευθυνθω σε αντιπροσωπεια μηπως και αλλαχτει στα πλαισια στης καμπανιας....
Ξερει καποιος για αυτην την καμπανια?

Δηλαδη ποσο ηταν πριν και ποσο τωρα η καταναλωση?

Samaro
31-08-10, 21:01
τελικα με αυτους τους πολλαπλασιαστες πρεπει να εχουν θεμα πολλες σειρες!!
Εχει θέμα ολόκληρη η BMW !!!!:whistle:

nfot
31-08-10, 21:40
Και οχι μονο η ΒΜW. Πολλες εταιρειες εχουν - ειχαν προβλημα.

TAZ118!
31-08-10, 23:19
Δηλαδη ποσο ηταν πριν και ποσο τωρα η καταναλωση?

Απο το 8-8.5 εχει ανεβει στο 9.5-10...

halkida116mpack
31-08-10, 23:26
Εχει θέμα ολόκληρη η BMW !!!!:whistle:

και κανουν και οτι δεν το γνωριζουν οταν τους λες οτι πρεπει να εχουμε και πολλαπλασιαστη στο ντουλαπακι του αυτοκινητου για ωρα αναγκης επειδη ειναι στανταρακι οτι θα καψει ετσι για πλακα κι απο κανεναν αμα μερακλωθει το αμαξι....:hystericalbs1::th_Laie_67-1:

scania124
31-08-10, 23:28
και κανουν και οτι δεν το γνωριζουν οταν τους λες οτι πρεπει να εχουμε και πολλαπλασιαστη στο ντουλαπακι του αυτοκινητου για ωρα αναγκης επειδη ειναι στανταρακι οτι θα καψει ετσι για πλακα κι απο κανεναν αμα μερακλωθει το αμαξι....:hystericalbs1::th_Laie_67-1:
εγω παντως εχω εναν καβατζα μαζι μου.......σε 10 λεπτα τον αλλαζω.......

και μετα η bmw λεει οτι δεν ξερει τιποτα!!!

halkida116mpack
31-08-10, 23:42
εγω παντως εχω εναν καβατζα μαζι μου.......σε 10 λεπτα τον αλλαζω.......

και μετα η bmw λεει οτι δεν ξερει τιποτα!!!

εχεις καποιο φορητο διαγνωστικο ή με τον κλασικο τροπο να βγαζεις εναν εναν εκτος τους πολλαπλασιαστες θα βρεις ποιος ειναι???μια και βλεπω οτι πιανουν τα χερια σου(αφου αλλαζεις μονος σου τους πολ/στες)εμενα το προβλημα μου ειναι στο πως βγαινει το πλαστικο καπακι μπροστα απο τους υαλοκαθαριστηρες γιατι για να φτασω σε πολλαπλασιαστη πρεπει να βγαλω το καπακι της μηχανης αφου ομως πρωτα εχω βγαλει κι αυτο το πραμα...μηπως ξερεις πως βγαινει??αν ειμαι εκτος θεματος ...ζητω συγνωμη ...σβηστε το

scania124
31-08-10, 23:55
εχεις καποιο φορητο διαγνωστικο ή με τον κλασικο τροπο να βγαζεις εναν εναν εκτος τους πολλαπλασιαστες θα βρεις ποιος ειναι???μια και βλεπω οτι πιανουν τα χερια σου(αφου αλλαζεις μονος σου τους πολ/στες)εμενα το προβλημα μου ειναι στο πως βγαινει το πλαστικο καπακι μπροστα απο τους υαλοκαθαριστηρες γιατι για να φτασω σε πολλαπλασιαστη πρεπει να βγαλω το καπακι της μηχανης αφου ομως πρωτα εχω βγαλει κι αυτο το πραμα...μηπως ξερεις πως βγαινει??αν ειμαι εκτος θεματος ...ζητω συγνωμη ...σβηστε το

βγαζω εναν εναν να δω ποιος ειναι ....κλασικος τροπος.....

και σε εμενα βγαινει το καπακι...αναγκαστικα.

ευκολο ειναι καμια 10 βιδες ειναι....δεν πιστευω στον ασσο να αλλαζει κατι ....εγω εχω Ε90...το καπακι της μηχανης ειναι με 3 βιδες....
θα βαλω αυριο μια φωτο με το πιες βιδες βγαζεις να το δεις ...ειναι πανευκολο αρκει μονο να πιανουν εστω και λιγο τα χερια σου.

Ptboul
01-09-10, 11:09
βγαζω εναν εναν να δω ποιος ειναι ....κλασικος τροπος.....
και σε εμενα βγαινει το καπακι...αναγκαστικα.
ευκολο ειναι καμια 10 βιδες ειναι....δεν πιστευω στον ασσο να αλλαζει κατι ....εγω εχω Ε90...το καπακι της μηχανης ειναι με 3 βιδες....


Δηλ. αγοράζεις πεμφέ κ πας ταξίδι στην εθνική με πιθανότητα να βρεθείς να βιδώνεις, να ξεβιδώνεις κ να αλλάζεις πολλαπλασιαστές στη μέση του δρόμου όπως θα έκανες με μια λαμπρέτα το '60? Δε μου τα λέτε καλά :think:

halkida116mpack
01-09-10, 11:30
βγαζω εναν εναν να δω ποιος ειναι ....κλασικος τροπος.....

και σε εμενα βγαινει το καπακι...αναγκαστικα.

ευκολο ειναι καμια 10 βιδες ειναι....δεν πιστευω στον ασσο να αλλαζει κατι ....εγω εχω Ε90...το καπακι της μηχανης ειναι με 3 βιδες....
θα βαλω αυριο μια φωτο με το πιες βιδες βγαζεις να το δεις ...ειναι πανευκολο αρκει μονο να πιανουν εστω και λιγο τα χερια σου.

το φοβαμαι να το σκαλησω χωρις καποιο μανιουαλ απο υπερβολικη αγαπη...τα χερια που πιανουν οκ ηλ/λογος μηχανικος ειμαι....εχω κανει παραγκελεια απο εμπει και το σερβις αντ ρεπεαρ μανουαλ αλλα εχει καμια βδομαδα δεν ηρθε ακομα το ριμαδι κι αυτο...



Δηλ. αγοράζεις πεμφέ κ πας ταξίδι στην εθνική με πιθανότητα να βρεθείς να βιδώνεις, να ξεβιδώνεις κ να αλλάζεις πολλαπλασιαστές στη μέση του δρόμου όπως θα έκανες με μια λαμπρέτα το '60? Δε μου τα λέτε καλά

εμεις δεν τα αλεμε καλα η καποιος δεν ξερει να φτιαχνει αξιοπιστα αυτοκινητα??? αφου ουτε το κινητο σερβις τις μπε εμ βε μπορει να μας τα φτιαξει(δεν εχουν διαγνωστικο λενε για τα πολυ καινουρια αμαξια) τι θα κανω θα ακυρωνω ξενοδοχεια η θα χαλαω τα ταξιδια μου για ενα πολλαπλασιαστη?

S8N
01-09-10, 12:07
Οι πολλαπλασιαστές είναι πονεμένη ιστορία σε όλα τα αυτοκίνητα.

Πριν είχα group VAG και τους άλλαζα πιο συχνά απ' ότι το χαρτί υγείας στην τουαλέτα.

Χθες μάλιστα έμεινα με το Astra της γυναίκας μου... Το κόστος ήταν 149,80.:ranting2:

Nick bmwlover
01-09-10, 13:57
Απο το 8-8.5 εχει ανεβει στο 9.5-10...

Αυτα ειναι νουμερα εκτος πολεως?!
Εγω μεσα στην πολη βλεπω τουλαχιστον 10-11,κ σε ταξιδι πολυ χαλαρο,μπορει 9,κατι...

Nick bmwlover
01-09-10, 13:59
εχεις καποιο φορητο διαγνωστικο ή με τον κλασικο τροπο να βγαζεις εναν εναν εκτος τους πολλαπλασιαστες θα βρεις ποιος ειναι???μια και βλεπω οτι πιανουν τα χερια σου(αφου αλλαζεις μονος σου τους πολ/στες)εμενα το προβλημα μου ειναι στο πως βγαινει το πλαστικο καπακι μπροστα απο τους υαλοκαθαριστηρες γιατι για να φτασω σε πολλαπλασιαστη πρεπει να βγαλω το καπακι της μηχανης αφου ομως πρωτα εχω βγαλει κι αυτο το πραμα...μηπως ξερεις πως βγαινει??αν ειμαι εκτος θεματος ...ζητω συγνωμη ...σβηστε το

Αν δεν κανω λαθος εννοεις το φιλτρο καμπινας...

Samaro
01-09-10, 15:12
Αυτα ειναι νουμερα εκτος πολεως?!
Εγω μεσα στην πολη βλεπω τουλαχιστον 10-11,κ σε ταξιδι πολυ χαλαρο,μπορει 9,κατι...
Νίκο, εχεις πολυ βαρύ ποδι. Το ξέρεις ;;;thumb

TAZ118!
01-09-10, 15:21
Αυτα ειναι νουμερα εκτος πολεως?!
Εγω μεσα στην πολη βλεπω τουλαχιστον 10-11,κ σε ταξιδι πολυ χαλαρο,μπορει 9,κατι...

Αυτα ειναι εντος πολεως.Σε ταξιδι η καταναλωση ειναι 7 στα 120,7.5 στα 140,8.5 στα 160 και 11-11.5 στα 200.
11-12 μεσα σε πολη βλεπω μονο σε γρηγορες ''φασεις'' με κοντραδικες εκκινησεις και τις ταχυτητες ολες στον κοφτη.
Σε γρηγορα ταξιδι στην Θεσσαλονικη με μεση ταχυτητα στο σκελος της μεταβασης 180,καφριλικια μεσα στην πολη και μεση 160 στον γυρισμο ειχα μεση καταναλωση 9...
Το θεμα ειναι οτι ο αισθητηρας Νοx τα εχει παιξει οποτε παμε για αλλον...Θα προσπαθησω μηπως το γλυτωσω και η αντιπροσωπεια τον αλλαξει δωρεαν η'
σε χαμηλη τιμη λογω ''Good Will'' αλλα τετοιες εποχες και με τον Ασσο 1 χρονο εκτος εγγυησης το βρισκω πολυ χλωμο...
Ενδεικτικα κοστος ανταλλακτικου 420+ ευρω και εργασια 80+ ευρω...

Driver M
01-09-10, 15:52
Αυτα ειναι εντος πολεως.Σε ταξιδι η καταναλωση ειναι 7 στα 120,7.5 στα 140,8.5 στα 160 και 11-11.5 στα 200.
11-12 μεσα σε πολη βλεπω μονο σε γρηγορες ''φασεις'' με κοντραδικες εκκινησεις και τις ταχυτητες ολες στον κοφτη.
Σε γρηγορα ταξιδι στην Θεσσαλονικη με μεση ταχυτητα στο σκελος της μεταβασης 180,καφριλικια μεσα στην πολη και μεση 160 στον γυρισμο ειχα μεση καταναλωση 9...
Το θεμα ειναι οτι ο αισθητηρας Νοx τα εχει παιξει οποτε παμε για αλλον...Θα προσπαθησω μηπως το γλυτωσω και η αντιπροσωπεια τον αλλαξει δωρεαν η'
σε χαμηλη τιμη λογω ''Good Will'' αλλα τετοιες εποχες και με τον Ασσο 1 χρονο εκτος εγγυησης το βρισκω πολυ χλωμο...
Ενδεικτικα κοστος ανταλλακτικου 420+ ευρω και εργασια 80+ ευρω...

Φίλε μου, οι καταναλώσεις που γράφεις στα 160 και κυρίως στα 200 μου φαίνονται εξαιρετικά χαμηλές. Εμένα στα 200 με 5η στάνταρ ξεπερνάει τα 15 (αν και συνήθως σε τέτοιες ταχύτητες σπάνια κοιτάω την κατανάλωση), πάντως έχω παρατηρήσει ότι μετά τα 130-140 η κατανάλωση εκτοξεύεται.

Όλα αυτά σε Ε90 150hp.

TAZ118!
01-09-10, 15:56
Τοσο ειναι με σταθερη ταχυτητα στα 200.Αν μεινει εκει μονο για λιγα λεπτα λογικο μου φαινεται να ειναι 15...
Το εχω δοκιμασει σε βολτα στο Λουτρακι τα χριστουγεννα οποτε απο Ελευσινα μεχρι εισοδο Λουυτρακιου ειχα μεση ταχυτητα 190 με μεση καταναλωση 11.5 και το Sprint Booster στο 100%...

halkida116mpack
02-09-10, 01:36
Αν δεν κανω λαθος εννοεις το φιλτρο καμπινας...

ναι νικο αλλα βγαινει ολο μαζι....ξερεις, ειμαι σιγουρος αφου παθων εισαι κι εσυ απο πολ/στες...

Nick bmwlover
03-09-10, 09:32
Νίκο, εχεις πολυ βαρύ ποδι. Το ξέρεις ;;;thumb

:th_Laie_67-1:Το ξερω Αντωνη μου,το ξερω...:original:
Ελα ομως που του εκανα σερβισακι αυτην την εβδομαδα και χθες ξεκινησα για Τρικαλα και στον δρομο επιασα και μεγαλες ταχυτητες,νουμερα δεν λεμε,αλλα και 140-80χλμ/ωρα,γενικα δεν ηθελα πολυ να τρεξω,και μου εβγαλε μεση καταναλωση 8,8!!!
Πολυ το ευχαριστηθηκα :thumbsup:γιατι ειχα να τα δω αυτα τα νουμερα απο τοτε σχεδον που το πηρα...:hystericalbs1:

skin
16-11-10, 11:02
Παιδιά καλησπέρα,

Διαβάζω αρκετό καιρό το forum και έχω βρει απαντήσεις σε αρκετά θέματα που είχα.

Είμαι κάτοχος της 116 από τον Μάρτιο και εδώ και κάποιες τρίζει η πόρτα του οδηγού.

Έχω ακούσει ότι έχει συμβεί και σε άλλους άσσους.

Τι λέτε να φταίει?

skin
16-11-10, 11:06
Παιδία καλησπέρα,

Διαβάζω αρκετό καιρό το forum και έχω βρει απαντήσεις σε αρκετά θέματα.

Είμαι κάτοχος του 116 από τον Μαρτιο και εδ΄ς και λίγο καιρό τρίζει η πόρτα του οδηγού.

Γενικά ακούω τριξίματα μέσα στην καμπίνα.

Έχω ακούσει και από άλλους για αυτό.

Το συνάντησε κανείς?

Z4 DCT
16-11-10, 14:41
Παιδιά καλησπέρα,

Διαβάζω αρκετό καιρό το forum και έχω βρει απαντήσεις σε αρκετά θέματα που είχα.

Είμαι κάτοχος της 116 από τον Μάρτιο και εδώ και κάποιες τρίζει η πόρτα του οδηγού.

Έχω ακούσει ότι έχει συμβεί και σε άλλους άσσους.

Τι λέτε να φταίει?
Μαλλον δεν ειναι η πορτα, αλλα και να ειναι , παρε ενα καλο σπρει σιλικονης και ριξε στα λαστιχα
Αν τριζει η πορτ, ριξε στο λαστιχο περιμετρικα, αν ειναι το παραθυρο, που μαλλον αυτο ειναι, ριξε εκει που μπαινει μεσα στο πανω μερος της πορτας...εκει που 'χωνεται μεσα η κορυφη του.
Αν ειναι τι παραθυρο θα το καταλαβεις με το αν το αφησεις λιγα χιλιοστα ανοιχτο, οποτε και θα σταματησει ο ηχος....thumb

nfot
16-11-10, 21:01
Οπως εχει γραφτει ξανα, ποτε σιλικονη. Μονο ταλκ στα λαστιχα πορτων, ηλιοροφων κτλ.

Z4 DCT
16-11-10, 21:04
Οπως εχει γραφτει ξανα, ποτε σιλικονη. Μονο ταλκ στα λαστιχα πορτων, ηλιοροφων κτλ.

Αυτο δεν το ηξερα??? γιατι??:shok:

Εμενα μου εβαλαν σιλικονη στο συνεργειο και σταματησαν ολα..

nfot
16-11-10, 21:06
Ας μας απαντησει καποιος πιο ειδικος. Μαλλον στο "αλλο" φορουμ εχει γινει ο σχετικος σχολιασμος.

Nick bmwlover
11-12-10, 17:08
Λοιπον χθες το βραδυ καθως γυριζα απο σταθμο Λιοσιων για Μοσχατο,εξω απο την τροχαια Αθηνων συγκεκριμενα,ακουω το μοτερ να βγαζει δυστυχως εναν γνωριμο ηχο...Μετα απο κανα 3λεπτο αναβει κ η ενδειξη βλαβης κινητηρα η οποια συνεχισε να ειναι αναμμενη κ το αμαξι να μη δουλευει σωστα ρεταροντας για κανα 15 λεπτο,στο δρομο εν τω μεταξυ το αμαξι ακουγοταν σαν να ειχα βαλει μοτερ απο evo,subaru κατι τετοιο:th_Laie_67-1:,κλασσικα...
Σε φαναρι πανω στην Πειραιως χωρις να εχει σβησει το μοτερ,σβηνει η ενδειξη κ το μοτερ δουλευε ξανα κανονικα!!!Σημερα το πρωι το πηγα διαγνωστικο,κ εβγαλε σαν προσωρινες βλαβες,αισθητηρα αζωτου,αισθητηρα λ κ συστημα αναφλεξης 4ου κυλινδρου!!!Οι βλαβες σβηστηκαν κ αποχωρησα,χωρις να πειραξω-αλλαξω κατι,ειχε κανενας σας ταυτοχρονα παρομοια σφαλματα?

Z4 DCT
11-12-10, 17:31
Λοιπον χθες το βραδυ καθως γυριζα απο σταθμο Λιοσιων για Μοσχατο,εξω απο την τροχαια Αθηνων συγκεκριμενα,ακουω το μοτερ να βγαζει δυστυχως εναν γνωριμο ηχο...Μετα απο κανα 3λεπτο αναβει κ η ενδειξη βλαβης κινητηρα η οποια συνεχισε να ειναι αναμμενη κ το αμαξι να μη δουλευει σωστα ρεταροντας για κανα 15 λεπτο,στο δρομο εν τω μεταξυ το αμαξι ακουγοταν σαν να ειχα βαλει μοτερ απο evo,subaru κατι τετοιο:th_Laie_67-1:,κλασσικα...
Σε φαναρι πανω στην Πειραιως χωρις να εχει σβησει το μοτερ,σβηνει η ενδειξη κ το μοτερ δουλευε ξανα κανονικα!!!Σημερα το πρωι το πηγα διαγνωστικο,κ εβγαλε σαν προσωρινες βλαβες,αισθητηρα αζωτου,αισθητηρα λ κ συστημα αναφλεξης 4ου κυλινδρου!!!Οι βλαβες σβηστηκαν κ αποχωρησα,χωρις να πειραξω-αλλαξω κατι,ειχε κανενας σας ταυτοχρονα παρομοια σφαλματα?

Πολλαπλασιαστης..........:whistle:

Nick bmwlover
11-12-10, 17:37
Πολλαπλασιαστης..........:whistle:

Μπορει να κολλησε ο πολλαπλασιαστης,αλλα οχι να βγηκε off...
Πριν 2 μηνες περιπου που μου εβγαλε κ τον 3ο πηγα κ τους αλλαξα ολους...:confused:

gnx
11-12-10, 17:38
Λοιπον χθες το βραδυ καθως γυριζα απο σταθμο Λιοσιων για Μοσχατο,εξω απο την τροχαια Αθηνων συγκεκριμενα,ακουω το μοτερ να βγαζει δυστυχως εναν γνωριμο ηχο...Μετα απο κανα 3λεπτο αναβει κ η ενδειξη βλαβης κινητηρα η οποια συνεχισε να ειναι αναμμενη κ το αμαξι να μη δουλευει σωστα ρεταροντας για κανα 15 λεπτο,στο δρομο εν τω μεταξυ το αμαξι ακουγοταν σαν να ειχα βαλει μοτερ απο evo,subaru κατι τετοιο:th_Laie_67-1:,κλασσικα...
Σε φαναρι πανω στην Πειραιως χωρις να εχει σβησει το μοτερ,σβηνει η ενδειξη κ το μοτερ δουλευε ξανα κανονικα!!!Σημερα το πρωι το πηγα διαγνωστικο,κ εβγαλε σαν προσωρινες βλαβες,αισθητηρα αζωτου,αισθητηρα λ κ συστημα αναφλεξης 4ου κυλινδρου!!!Οι βλαβες σβηστηκαν κ αποχωρησα,χωρις να πειραξω-αλλαξω κατι,ειχε κανενας σας ταυτοχρονα παρομοια σφαλματα?

Εγω. Τη Δευτερα σε Ν43 διλιτρο. Μου εκαναν reflash και ειναι σα να απεκτησε ο ασσος Μ button.

Nick bmwlover
11-12-10, 17:46
Reflash,δηλαδη?!Επαναπρογραμμα τισμο?

halkida116mpack
11-12-10, 22:45
Λοιπον χθες το βραδυ καθως γυριζα απο σταθμο Λιοσιων για Μοσχατο,εξω απο την τροχαια Αθηνων συγκεκριμενα,ακουω το μοτερ να βγαζει δυστυχως εναν γνωριμο ηχο...Μετα απο κανα 3λεπτο αναβει κ η ενδειξη βλαβης κινητηρα η οποια συνεχισε να ειναι αναμμενη κ το αμαξι να μη δουλευει σωστα ρεταροντας για κανα 15 λεπτο,στο δρομο εν τω μεταξυ το αμαξι ακουγοταν σαν να ειχα βαλει μοτερ απο evo,subaru κατι τετοιο:th_Laie_67-1:,κλασσικα...
Σε φαναρι πανω στην Πειραιως χωρις να εχει σβησει το μοτερ,σβηνει η ενδειξη κ το μοτερ δουλευε ξανα κανονικα!!!Σημερα το πρωι το πηγα διαγνωστικο,κ εβγαλε σαν προσωρινες βλαβες,αισθητηρα αζωτου,αισθητηρα λ κ συστημα αναφλεξης 4ου κυλινδρου!!!Οι βλαβες σβηστηκαν κ αποχωρησα,χωρις να πειραξω-αλλαξω κατι,ειχε κανενας σας ταυτοχρονα παρομοια σφαλματα?

νικο δεν μπορει να ειναι ολα μαζι....πιθανο το μπεκ η ο παλλαπλασιαστης και αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να μην διαβασει σωστα ο ΝΟΧ και ο Λ...
επειδη τα εχω αλλαξει ΟΛΑ αυτα οι τιμες περιπου ειναι οι εξης
λ 280
νοχ 500
ενας πολλαπλασιαστης 60
ενα μπεκ 250....
αν δεν μεινει μονιμη η βλαβη μην αλλαξεις τιποτα...η γνωμη μου

Z4 DCT
12-12-10, 08:49
Reflash,δηλαδη?!Επαναπρογραμμα τισμο?

Ναι Νικο

Konstantinos E60
12-12-10, 14:42
Αλλαξε τουλάχιστων τον πολλαπλασιαστή ! Αν στο έκανε μία φορά θα στο ξανακάνει.

ΔημήτρηςΜ3
12-12-10, 16:10
ειδικά οι άσσοι όμως υποφέρουν όπως ακούω από φίλους....

αν και το εχουμε σχεδν ενα χρονο το ασσο το μονο που εβγαλε ειναι ενας πολλαπλασιαστης

Nick bmwlover
12-12-10, 19:30
νικο δεν μπορει να ειναι ολα μαζι....πιθανο το μπεκ η ο παλλαπλασιαστης και αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να μην διαβασει σωστα ο ΝΟΧ και ο Λ...
επειδη τα εχω αλλαξει ΟΛΑ αυτα οι τιμες περιπου ειναι οι εξης
λ 280
νοχ 500
ενας πολλαπλασιαστης 60
ενα μπεκ 250....
αν δεν μεινει μονιμη η βλαβη μην αλλαξεις τιποτα...η γνωμη μου

Παναγιωτη δεν ειναι μονιμη η βλαβη,δεν αλλαζω τπτ!!!

Nick bmwlover
12-12-10, 19:38
Αλλαξε τουλάχιστων τον πολλαπλασιαστή ! Αν στο έκανε μία φορά θα στο ξανακάνει.

Κωνσταντινε δεν εχουν περασει 2 μηνες που μου εκαψε εναν και αλλαξα και τον τελευταιο που δεν ειχε καει,του 4ου κυλινδρου,κ μου εβγαλε προβλημα εκει!!!Ολες τις φορες που μου εβγαζε πολλαπλασιαστη ηταν μονιμη η κατασταση,οχι προσωρινη οπως ηταν τωρα...
Την πρωτη φορα που μου παρουσιασε οτιδηποτε το αμαξι ηταν πανω σε προσπεραση οπου μου εκοψε δυναμη,κ ρεταριζε 45λεπτα το μοτερ,σταματημενος,το εσβησα,ξαναεβαλα μπρος κ δουλευε ρολοι,διαγνωστικο εδειξε σφαλμα τροφοδοσιας,κ εκανα επαναπρογραμματισμο κ ολα οκ!!!

nikos1400
12-12-10, 19:52
Κωνσταντινε δεν εχουν περασει 2 μηνες που μου εκαψε εναν και αλλαξα και τον τελευταιο που δεν ειχε καει,του 4ου κυλινδρου,κ μου εβγαλε προβλημα εκει!!!Ολες τις φορες που μου εβγαζε πολλαπλασιαστη ηταν μονιμη η κατασταση,οχι προσωρινη οπως ηταν τωρα...
Την πρωτη φορα που μου παρουσιασε οτιδηποτε το αμαξι ηταν πανω σε προσπεραση οπου μου εκοψε δυναμη,κ ρεταριζε 45λεπτα το μοτερ,σταματημενος,το εσβησα,ξαναεβαλα μπρος κ δουλευε ρολοι,διαγνωστικο εδειξε σφαλμα τροφοδοσιας,κ εκανα επαναπρογραμματισμο κ ολα οκ!!!

Νικο υπομονη !
Τι δι@ολο γινεται ?
Το software του εγκεφαλου ??
Πως το εξηγουνε ???

Leonidas_E39
12-12-10, 20:37
Γείτονας μολις τωρα με Ασσο 6 μηνων και 11500 χιλ εμεινε με ενδειξεις ρεταρισματος εν κινηση και στο ρελαντι να κανει σαν τρικυλινδρο. Ειναι δυνατον βρε παιδια. Ο γειτονας παντως σαλταρισε μολις του ειπα συνηθισμενο προβλημα στους Ασσους και μαλλον παει για πολλαπλασιαστη.

Z4 DCT
12-12-10, 20:38
Εμενα με 25000χλμ....ουδεν προβλημα ποτε

scania124
12-12-10, 23:13
Εμενα με 25000χλμ....ουδεν προβλημα ποτε

ποσα????25000??????τοσα πολλα!!!!!!!????????

συμπε πουλατο το παλιωσε.....:hystericalbs1:

Driver M
12-12-10, 23:21
Ό,τι και να φταίει, τα τόσο συχνά αυτά προβλήματα είναι αδικαιολόγητα και απ'ό,τι φαίνεται εμφανίζονται γενικά στους e.d. κινητήρες, όχι μόνο στους άσσους.

Πραγματικά αστεία προβλήματα για τόσο ακριβά και ποιοτικά υποτίθεται αυτοκίνητα.

beliris
12-12-10, 23:42
Με βάση τα παράπονα που διαβάζω για την σειρά 1,μάλλον κρατάει καταγωγή από Βάρτμπουργκ,λόγω Δρέσδης.

halkida116mpack
13-12-10, 00:40
Εμενα με 25000χλμ....ουδεν προβλημα ποτε

Γιαννη μην νομιζεις οτι την γλυτωσες ....ψευτης να βγω βεβαια
αλλα εμενα μεχρι τις 32000 δουλευε ρολοι απο τοτε αρχισε το κλαμα...:th_Laie_67-1:

Z4 DCT
13-12-10, 09:09
Γιαννη μην νομιζεις οτι την γλυτωσες ....ψευτης να βγω βεβαια
αλλα εμενα μεχρι τις 32000 δουλευε ρολοι απο τοτε αρχισε το κλαμα...:th_Laie_67-1:

ΠΩ ΠΩ ΤΙ ΓΚΑΝΤΕΜΟΣΑΥΡΟΣ ΕΙΣΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ........:shok::shok::shok::shok:

Nick bmwlover
13-12-10, 15:41
Νικο υπομονη !
Τι δι@ολο γινεται ?
Το software του εγκεφαλου ??
Πως το εξηγουνε ???

Αυτοι δεν το εξηγουν,κ εγω εκει εχω καταληξει...

timor
08-03-11, 15:31
δες και την διακλάδωση.εάν σου ξανακάνει ρετάρισμα-άναμα της ένδειξης πρόβλημα στον κινητήρα,άνοιξε το καπό βγάλε την διακλάδωση κ ξαναβάλτην κ βουρ για συνεργείο. α!! κ την πεταλούδα βενζίνης.
δεν φταίνε ούτε πλπσιαστές ούτε software.

Nick bmwlover
11-04-11, 21:30
Εδω κ αρκετο καιρο ακουγα στο ρελαντι,αλλα κ μετα το σβησιμο του κινητηρα για 5-6 δευτερολεπτα,ενα τακ-τακ απο τον χωρο του κινητηρα,ομως δεν ειχα δωσει κ πολυ σημασια καθοτι ηξερα οτι ο Ν43Β16 ντιζελοφερνει αρκετα στο ρελαντι αλλα ειχα παρατηρησει και αυξημενη καταναλωση ακομα κ σε ταξιδι με πολυ νορμαλ ταχυτητες!!!Ετσι λοιπον δεν αντεχα αλλο να το ακουω αυτο και εκατσα να προσπαθησω να προσδιορισω απο που προερχοταν αυτος ο σπαστικος ηχος...Στην αρχη νομιζα οτι ηταν η πεταλουδα κ οτι ηθελε ενδεχομενως καθαρισμα,αλλα απ'οτι διαπιστωσαμε αργοτερα οταν το πηγα στο συνεργειο,ο ηχος αυτος δεν προερχοταν απο την πεταλουδα καθοτι καθαριστηκε και κ ο ηχος επεμενε!!!Το βαλαμε κ στο διαγνωστικο το οποιο ομως δεν εδειξε τπτ...
Τελικα αυτο το τακ-τακ προερχεται απο το μοτερ ρυθμισης αερα στην πολλαπλη εισαγωγης,το οποιο μαλλον κολλαει,και ειναι το υπ'αριθμον 17 οπως φαινεται παρακατω https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=UB71&mospid=51165&btnr=11_4071&hg=11&fg=40&hl=19 και στο οποιο αποδιδω την αυξημενη καταναλωση,κ ενδεχομενως να μην παρεχεται το σωστο μειγμα στον κυλινδρο,με αποτελεσμα μειωμενη αποδοση κινητηρα,ακομη κ στο ελαχιστο!!!Θελω να πω ομως,οτι δεν εχω παρατηρησει κατι αλλο στο αμαξι,πλην αυτων που ανεφερα.
Το κοστος του κυμαινεται στα 180-200 ευρω περιπου,απ'οτι ενημερωθηκα.
Οπως κ να εχει,θα γινει αντικατασταση του αμεσα!!!
Καλη συνεχεια να εχουμε,χωρις το παραμικρο προβλημαthumb

aristent
11-04-11, 21:51
Περαστικα Νικολα!!!
Κριμα το "the best quality" να μας κανει τετοια!!!

Nick bmwlover
11-04-11, 21:53
Περαστικα Νικολα!!!
Κριμα το "the best quality" να μας κανει τετοια!!!

Συνηθισμενα τα βουνα στα χιονια Αρη μου,αν κ εγω εχω "φαει" πολυ λιγα...:whistle:

Nick bmwlover
12-04-11, 14:49
Το προβλημα λυθηκε σημερα με την αντικατασταση του ελαττωματικου εξαρτηματος,τερμα τα τακ-τακ...

giannis_compact
12-04-11, 16:32
Τελικά πόσο στοίχισε Νίκο?

Nick bmwlover
12-04-11, 20:10
Τελικά πόσο στοίχισε Νίκο?

Ελαφρως μεταχειρισμενο εβαλα Γιαννη,100 ευρω,απο ανταλλακτικα-μοτερ που γινονται κομματια κ πωλειται το καθε εξαρτημα σαν μεταχειρισμενο,παντως δεν μου κανει κανεναν θορυβοthumb

Z4 DCT
12-04-11, 20:16
Στο ματιαξανε το εργαλείο Νικολα!!!!
Έλα να σου ρίξω δυο κολόνες με τον ασσο για να δεις ότι δεν πήρες Ούτε ατι.......:th_Laie_67-1:

Nick bmwlover
12-04-11, 20:22
Στο ματιαξανε το εργαλείο Νικολα!!!!
Έλα να σου ρίξω δυο κολόνες με τον ασσο για να δεις ότι δεν πήρες Ούτε ατι.......:th_Laie_67-1:

Θα σε πονεσει Γιαννη,σου το λεω
αν επιμενεις εγω δεν φταιω:whistle:

Nick bmwlover
12-04-11, 21:00
Moλις γυρισα απο μια συντομη βολτα που εκανα...Το αμαξι τραβαει λιγο καλυτερα,οχι τοσο αισθητη η διαφορα μεχρι τις 4.000 στροφες,αλλα υπαρχει,απο τις 4 κ πανω η διαφορα σε εμενα ηταν περισσοτερο αισθητη,αλλα επαναλαμβανω οχι τεραστια!!!

StratosZ4
19-04-11, 13:15
Τα προβληματα παιδια αφορουν τα 116 μονο η εμφανιζονται και στα μεγαλυτερου κυβισμου μοντελα?

Cobalt
19-04-11, 13:29
Εδω κ αρκετο καιρο ακουγα στο ρελαντι,αλλα κ μετα το σβησιμο του κινητηρα για 5-6 δευτερολεπτα,ενα τακ-τακ απο τον χωρο του κινητηρα,ομως δεν ειχα δωσει κ πολυ σημασια καθοτι ηξερα οτι ο Ν43Β16 ντιζελοφερνει αρκετα στο ρελαντι αλλα ειχα παρατηρησει και αυξημενη καταναλωση ακομα κ σε ταξιδι με πολυ νορμαλ ταχυτητες!!!Ετσι λοιπον δεν αντεχα αλλο να το ακουω αυτο και εκατσα να προσπαθησω να προσδιορισω απο που προερχοταν αυτος ο σπαστικος ηχος...Στην αρχη νομιζα οτι ηταν η πεταλουδα κ οτι ηθελε ενδεχομενως καθαρισμα,αλλα απ'οτι διαπιστωσαμε αργοτερα οταν το πηγα στο συνεργειο,ο ηχος αυτος δεν προερχοταν απο την πεταλουδα καθοτι καθαριστηκε και κ ο ηχος επεμενε!!!Το βαλαμε κ στο διαγνωστικο το οποιο ομως δεν εδειξε τπτ...
Τελικα αυτο το τακ-τακ προερχεται απο το μοτερ ρυθμισης αερα στην πολλαπλη εισαγωγης,το οποιο μαλλον κολλαει,και ειναι το υπ'αριθμον 17 οπως φαινεται παρακατω https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=UB71&mospid=51165&btnr=11_4071&hg=11&fg=40&hl=19 και στο οποιο αποδιδω την αυξημενη καταναλωση,κ ενδεχομενως να μην παρεχεται το σωστο μειγμα στον κυλινδρο,με αποτελεσμα μειωμενη αποδοση κινητηρα,ακομη κ στο ελαχιστο!!!Θελω να πω ομως,οτι δεν εχω παρατηρησει κατι αλλο στο αμαξι,πλην αυτων που ανεφερα.
Το κοστος του κυμαινεται στα 180-200 ευρω περιπου,απ'οτι ενημερωθηκα.
Οπως κ να εχει,θα γινει αντικατασταση του αμεσα!!!
Καλη συνεχεια να εχουμε,χωρις το παραμικρο προβλημαthumb

πλάκα κάνεις.... δεν ήξερα καν οτι υπήρχε τέτοιος μηχανισμός στην πολλαπλή εισαγωγής! θα το παρατηρήσω και σε μένα αν κάνει θόρυβο (Ε90) γιατί απο κατανάλωση έχω και εγώ ΤΡΟΜΕΡΑ μεγάλη.
βλέπεις διαφορά τώρα μετά την αλλαγή στα λίτρα και στην ένδειξη του BC?

Nick bmwlover
19-04-11, 16:22
πλάκα κάνεις.... δεν ήξερα καν οτι υπήρχε τέτοιος μηχανισμός στην πολλαπλή εισαγωγής! θα το παρατηρήσω και σε μένα αν κάνει θόρυβο (Ε90) γιατί απο κατανάλωση έχω και εγώ ΤΡΟΜΕΡΑ μεγάλη.
βλέπεις διαφορά τώρα μετά την αλλαγή στα λίτρα και στην ένδειξη του BC?

Mεσα στην πολη δεν μπορω να βγαλω ακρη,ετσι οπως παω κιολας...
Την Κυριακη που θα κανω ταξιδακι θελω να το διαπιστωσω,με φουλ φορτιο θα ειμαι κιολας!!!

bimmerm
12-06-13, 11:50
πριν λιγο καιρο ειχα ενα θεματακι σαββατιατικα.ειτε κλειδωνα ειτε οχι οταν εφτανε η στιγμη να ''σβησουν'' το σταρτ-στοπ -φωτακι και το πρασινο φωτακι διπλα στους διακοπτες παραθυρων στην θεση οδηγου ,δεν εσβηνε,δεν εκοβε το ρευμα.κανει εναν θορυβο οπως οταν κλειδωνεις ,πηγαινε να κοψει ρευμα και να σβησει και αμεσως τα ξαναναβε.
παιρνω την μομπαιλ λογω σαββατου και μου λεει οτι ειναι μπαταρια.του λεω ειναι καινουρια και δεν εχω αφησει ποτε να λιγωσει ,ουτε χρησιμοποιω ραδιο κ.λπ. με σβησμενη μηχανη.μου λεει να την αποσυνδεσω και να ξαναδω και αν το ξανακανει να το αφησω μεχρι δευτερα γιατι δεν παθαινει τιποτα αν συνεχισει να το κανει.του λεω γιατι δεν ερχεστε να το δειτε?λεει οτι δεν εχει κλειδι για μπαταρια???????.αντε καλα,μην αρχισω τωρα,μομπαιλ...

μου λεει το ιδιο ενας φιλος μου που ξερει ο πατερας του και πανω που ψαχνω κλειδι για να βγαλω πολους ....σταματαει μονο του μετα απο λιγη ωρα.

πηγα στην επισημη ...μου λενε... αφου σταματησε μαλλον κολλησε ο εγκεφαλος,να μην ανησυχω.αν το ξανακανει να παω να το δουν. ομως το ξανακανε.και ξανασταματησε παλι μονο του.

πηγα λοιπον στην αντιπροσωπεια και εκανα τελικα μια ενημερωση.υπαρχει οδηγια απο την γερμανια,ειναι γνωστο θεμα.για λιγο καιρο το προβλημα σταματησε...

ομως μετα απο καιρο το προβλημα μου παρα τις φιλοτιμες προσπαθειες των τεχνικων δεν λυθηκε και επανηλθε..αλλαχθηκε και μπαταρια με οδηγια της γερμανιας αλλα δεν εγινε τιποτα.θα ξαναελεχθει το αυτοκινητο...εχετε καμμια ιδεα τι μπορει να ειναι?