PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] Διαρροή αντιψηκτικου - ψυγείο καλοριφερ?



alexanderk
28-03-12, 23:52
Συνφορουμητες εντόπισα την διαρροή διαροη αντιψυκτικού πάνω από το σασμάν στην εξαγωγή εξαέρωσης του αιρκοντίσιον . Μάλλον έχει τρυπήσει το ψυγείο του καλοριφέρ μέσα στην βαπορετα. Έχει κανείς πάθει τέτοια διαρροή ξανά. θέλω να περάσω απο Σπανό να πρεσάρουν μήπως και βγάλω καμιά άκρη.Αν είναι αυτή η ζημιά στο συνεργείο μου είπαν ότι θέλει εξαγωγή ταμπλό. Έχω είδει αρρωστήσει. Όποιος γνωρίζει κάτι τέτοιο ας μου δώσει τα φώτα τού. Ευχαριστώ.

m-power_01
29-03-12, 01:40
Αν το είδες πάνω στο σασμαν το πιο πιθανό είναι να έχει σπάσει ένας πλαστικός λαιμός πάνω στο καπάκι του κινητήρα από την πίσω μεριά. Και τα πετάει στο σασμάν πάνω. Όταν τρυπάει το ψυγείο του κλοριφέρ τα νερά συνήθως πάνε μέσα στην καμπίνα

alexanderk
29-03-12, 08:17
Αν το είδες πάνω στο σασμαν το πιο πιθανό είναι να έχει σπάσει ένας πλαστικός λαιμός πάνω στο καπάκι του κινητήρα από την πίσω μεριά. Και τα πετάει στο σασμάν πάνω. Όταν τρυπάει το ψυγείο του κλοριφέρ τα νερά συνήθως πάνε μέσα στην καμπίνα

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αλλά που ακριβώς είναι αυτός ο λαιμός γιατί και ο μηχανικός μου και στον Σπανό που το πήγα καταλήξαμε στο ίδιο πρόβλημα.Ο κινητήρας μου είναι Ν42Β20. Χάνει ελάχιστα αλλά χάνει και φαίνεται να τρέχει απο την υγροποίηση του air condition.

m-power_01
29-03-12, 11:24
Φίλε μου άλλο το νερό που βγάζει η "υγροποίηση" και άλλο το παραφλού. Εγώ από το πισι δεν μπορώ να ακυρώσω δύο μηχανικούς για κάτι που δεν έχω δει.
Μάλλον κάτι δεν περιγράφεις καλά.

alexanderk
29-03-12, 22:13
Φίλε μου άλλο το νερό που βγάζει η "υγροποίηση" και άλλο το παραφλού. Εγώ από το πισι δεν μπορώ να ακυρώσω δύο μηχανικούς για κάτι που δεν έχω δει.
Μάλλον κάτι δεν περιγράφεις καλά.

Δυστυχώς είναι παραφλου το οποίο στραγγίζει εκεί που βγαίνει και η υγροποίηση.

m-power_01
30-03-12, 02:43
Ε τότε κατά 90% είναι από τον λαιμό που σου είπα.

katsaraios
30-03-12, 05:47
Αν το είδες πάνω στο σασμαν το πιο πιθανό είναι να έχει σπάσει ένας πλαστικός λαιμός πάνω στο καπάκι του κινητήρα από την πίσω μεριά. Και τα πετάει στο σασμάν πάνω. Όταν τρυπάει το ψυγείο του κλοριφέρ τα νερά συνήθως πάνε μέσα στην καμπίνα


Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αλλά που ακριβώς είναι αυτός ο λαιμός γιατί και ο μηχανικός μου και στον Σπανό που το πήγα καταλήξαμε στο ίδιο πρόβλημα.Ο κινητήρας μου είναι Ν42Β20. Χάνει ελάχιστα αλλά χάνει και φαίνεται να τρέχει απο την υγροποίηση του air condition.

Θα φανει αν βγαλεις ολο το το πλαστικο καλυμα που περιλαμβανει και το φιλτρο καμπινας και βαλεις το χερι σου στο τερμα του μοτερ στον καθρεπτη του αυτοκινητου..αν εχει εκει υγρασια τοτε ειναι εκει στον διακλαδωτηρα ...

alexanderk
30-03-12, 08:13
Παιδιά ευχαριστώ για την βοήθεια .Είστε σίγουροι ότι ο δικός μου κινητήρας ο Ν42 1995cc Valvetronic , έχει λαιμό (διακλαδωτήρα εκεί πίσω ).Eνα καπάκι μικρο που έχει εκεί πίσω το έχω αλλάξει .Στον Σπανό αυτά που μου γράφεται τα έβγαλαν .Αλλα για λαιμό (διακλαδωτήρα )δεν έγινε κουβέντα .Αν είναι έτσι πρέπει να πάω για τρίτη γνώμη αλλού σε άλλο συνεργείο. Μονό και μονο στην ιδεα εξαγωγής του ταμπλό αρρωσταίνω.