PDA

Επιστροφή στο Forum : Ε46 Μ3 ESS



Monsta
11-02-10, 20:32
Σκέφτομαι σοβαρά το συγκεκριμένο project για το αμάξι και θα ήθελα να μαζέψω γνώμες καθώς και προσωπικές εμπειρίες από τους ειδικούς.

Το αμάξι το έχω πάρει καθαρά για τη προσωπική μου κ@υλ@, έχουμε άλλα δύο για τις καθημερινές μας μετακινήσεις (και ένα ....ποδήλατο), άρα δεν τήθεται θέμα ταλαιπωρίας σε κίνηση κάθε μέρα πάνω κάτω, αν και απ ότι έχω διαβάσει πρέπει να είναι απόλυτα γραμμικό στη λειτουργία του.

Έπεσα και στο συγκεκριμένο λινκ https://www.esstuning.com/products/E46-M3-VT440%7B47%7D450-Supercharger-System.html το οποίο στη τιμή των 3.991 ευρώ μου φάνηκε .....φθηνό?

Μετά είδα και αυτό https://www.esstuning.com/pages/E46-M3%7B47%7DZ4M-VT-SC.html το οποίο το λένε generation 2, αλλά δε βλέπω πουθενά τιμή....Ας πούμε το VT2-550 ακούγεται :shok:

Τι λέτε???

Χρίστος
11-02-10, 21:35
εισαστε δυοοοο,
εισαστε τρειιιιις..........
.......




Release date for stage 1 VT1-445 and stage 2 VT2-500 is scheduled for March 2010
εχεις χρονο ακομα!

ΔημήτρηςΜ3
11-02-10, 22:42
νομιζω πως ο sokkin μπορει να σου απαντησει!

chief
12-02-10, 06:12
Κωστα, χωρις να το εχω ψαξει το θεμα με του κομπρεσορες, και μιας και σκεφτεσε την αγορα κιτ, απ οσα ακουσα και απ οσα ειδα δεν θα σου ελεγα να πας σε ess.
Δεν μπορω ακομη να καταλάβω το "κολλημα" που εχουν όλοι οι Ελλαδιτες με την ess.
Ο Σοκιν ειχε ταλεπωρηθει παρα πολύ λογο του κιτ που δηλωσε οτι ηταν ελλειπες. Ασε που ειχε πεσει και σε ασχετους μαστορες και του βγαλαν την ψυχή...
Απ την αλλη μερια εχουμε εδω στην Κυπρο δυο Μ3 Ε46 που φορανε κιτ της VF και εκτος οτι τα αμαξια γ@μ@νε, το κιτ ειχε ερθει πληρεστατο, ο προγραμματισμος εγινε απο τους προμηθευτες αφου ειχε σταλει ο ECU, και οι ιδιοκτητες και μηχανικος-βελτειωτης μιλάνε με τα καλυτερα λόγια τοσο για το κιτ οσο και για την εξυπηρετηση που ειχαν.
Πιστευω οτι με οσα ειδα και ακουσα ειμαι προκατελημενος αρνητικά στην ess, και καλυτερα να ψαχνεσε και αλλου χωρις να κοιτας μονο την τιμη, αλλα να κοιτας και αλλα πραγματα οπως η αποδοση και το servise απο τον προμηθευτη .

Thomelef
12-02-10, 07:39
Κωστα, χωρις να το εχω ψαξει το θεμα με του κομπρεσορες, και μιας και σκεφτεσε την αγορα κιτ, απ οσα ακουσα και απ οσα ειδα δεν θα σου ελεγα να πας σε ess.
Δεν μπορω ακομη να καταλάβω το "κολλημα" που εχουν όλοι οι Ελλαδιτες με την ess.
Ο Σοκιν ειχε ταλεπωρηθει παρα πολύ λογο του κιτ που δηλωσε οτι ηταν ελλειπες. Ασε που ειχε πεσει και σε ασχετους μαστορες και του βγαλαν την ψυχή...
Απ την αλλη μερια εχουμε εδω στην Κυπρο δυο Μ3 Ε46 που φορανε κιτ της VF και εκτος οτι τα αμαξια γ@μ@νε, το κιτ ειχε ερθει πληρεστατο, ο προγραμματισμος εγινε απο τους προμηθευτες αφου ειχε σταλει ο ECU, και οι ιδιοκτητες και μηχανικος-βελτειωτης μιλάνε με τα καλυτερα λόγια τοσο για το κιτ οσο και για την εξυπηρετηση που ειχαν.
Πιστευω οτι με οσα ειδα και ακουσα ειμαι προκατελημενος αρνητικά στην ess, και καλυτερα να ψαχνεσε και αλλου χωρις να κοιτας μονο την τιμη, αλλα να κοιτας και αλλα πραγματα οπως η αποδοση και το servise απο τον προμηθευτη .

ναι θα συμφωνήσω με τον συμπέθερο όσων αφορά τα ess απο όσα έχω διαβάσα απο τον νίκο και με τηλεφωνική επικοινωνία που είχαμε.
γενικά στο εξωτερικό χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι, όλοι καταφευγουν στις
vf engineering και active.
πάντως στη δέυτερη περίπτωση, μιλάμε για κόστος κοντά στα 8.000 ευρώ.
για την πρώτη δε γνωρίζω.
απο την άλλη όμως αν αναλογιστεί κανείς οτι ο νίκος ναι μεν ταλαιπωρήθηκε,
αλλά στο τέλος έβγαλε άκρη και πλέον μπορεί να δώσει λύσεις σε όλους μας
για τυχόν προβλήματα που μπορεί να προκύψουν, δε θα ήταν άσχημο να βάζαμε και μια ζυγαριά για όλες τις εταιρείες.
προσωπικά εγώ πάντως θα κοιτούσα σε αυτά τα λεφτά να πάρω κάτι ολοκληρωμένο και όχι να πάω να φτιάξω custom πρόγραμμα και εισαγωγή.
υγ. ρε μαν εσύ πρόσφατα έμπαξες ελέυθερη εισαγωγή και alpha-n.
με κάτι τέτοιο αυτά θα πρέπει να τα ξηλώσεις. δλδ τζάμπα λεφτά θα έχεις δώσει μέχρι τώρα αν κάνεις τέτοια αγορά. μήπως να το σκεφτόσουν για τπτ
άλλο???πχ some exterior??? κάνα csl boot - κάνα φρενάκι κτλ???

Monsta
12-02-10, 07:46
Chris μ έβαλες σε σκέψεις και ρίχνοντας μια ματιά στο site της VF οι τιμές για 1ο στάδιο δεν απέχουν και πολύ από ESS, δλδ είναι στα $5.900 ή 4.300 Ε.

Είδες άμα δε ξέρεις....

Θωμά, το ξήλωμα στη καβούκα δε με πειράζει ούτε είναι big deal. Έτσι αλλιώς τα πήρα σε πάρα πολύ καλή τιμή μαζί με το Alpha N και τα παρελκόμενα, άρα μπορώ πιστεύω και να τα πουλήσω σε αντίστοιχα καλή τιμή για τον επόμενο τυχερό!

Βαγγέλη, Νίκο που είστε???

Monsta
12-02-10, 07:53
Να σημειώσω βέβαια ότι με το αμάξι είμαι πολύ ευχαριστημένος (κυρίως με την εισαγωγή και το πρόγραμμα που - πολύ - πρόσφατα έβαλα) και ακόμα δεν το έχω καν ευχαριστηθεί.

Έχει μεταμορφωθεί σε ένα μικρό κτήνος, τόση είναι η ηχητική πόρωση / πανδαισία που με κάνει να σκέφτομαι ότι θα μου λήψει σε τέτοιο βαθμό, ώστε να το αφήσω στην ησυχία του.

Αααααχ αυτό το ρημάδι το μικρόβιο του modding αααχ θα με φάει!!!

Θωμά, φρένα έβαλα καινούρια πριν 1 μήνα από csl, περιμένω και τις ζαντούλες μου τώρα.....

Stamatis
12-02-10, 07:57
Να το αφησεις οπως ειναι.
Μια χαρα ειναι ετσι.

m3est
12-02-10, 08:46
Αρχισες να τρωγεσαι ετσι?Για να δουμε τι θα γινει λοιπον?

Monsta
12-02-10, 08:53
Αρχισες να τρωγεσαι ετσι?Για να δουμε τι θα γινει λοιπον?

Για πείτε καμιά γνώμη και σεις κύριε...

sokinm3
12-02-10, 08:55
Σκέφτομαι σοβαρά το συγκεκριμένο project για το αμάξι και θα ήθελα να μαζέψω γνώμες καθώς και προσωπικές εμπειρίες από τους ειδικούς.

Το αμάξι το έχω πάρει καθαρά για τη προσωπική μου κ@υλ@, έχουμε άλλα δύο για τις καθημερινές μας μετακινήσεις (και ένα ....ποδήλατο), άρα δεν τήθεται θέμα ταλαιπωρίας σε κίνηση κάθε μέρα πάνω κάτω, αν και απ ότι έχω διαβάσει πρέπει να είναι απόλυτα γραμμικό στη λειτουργία του.

Έπεσα και στο συγκεκριμένο λινκ https://www.esstuning.com/products/E46-M3-VT440%7B47%7D450-Supercharger-System.html το οποίο στη τιμή των 3.991 ευρώ μου φάνηκε .....φθηνό?

Μετά είδα και αυτό https://www.esstuning.com/pages/E46-M3%7B47%7DZ4M-VT-SC.html το οποίο το λένε generation 2, αλλά δε βλέπω πουθενά τιμή....Ας πούμε το VT2-550 ακούγεται :shok:

Τι λέτε???

λοιπο φιλε Κωστα ακου να δεις πως εχουν τα δεδομενα......

Οντως το κιτ Vt450 βγαινει 3990 + τελωνειο και μεταφορικα ακουμπανε μαζι με την τοποθετηση τα 5500 ευρω.......

αν προσεξεις ομως διατηρει την μαμα εισαγωγη και ειναι χωρις i/c...

και εκει ειναι ακριβως το σημειο που ταλαιπωρηθηκα......Δεν υπηρχε ιντερκουλερ στο να παγωσει το εισερχομενο αερα με αποτελεσμα να μην δουλευει.........

ειχα φτασει σε σημειο να πουλησω και το Μ3........

αυτα που ελειπαν ηταν μια εισαγωγη και ενα i/c τα οποια αναγκαστικα να τα φτιαξω Ελλαδα

Εδω ειναι οπως το στελνει
https://img11.imagehosting.gr/out.php/i1351530_p-1-20080609022400.jpg (https://imagehosting.gr)

Και εδω ειναι με εισαγωγη και i/c
https://img11.imagehosting.gr/out.php/i1351529_20050404201234.jpg (https://imagehosting.gr)

Πλεον μπορω να σου πω οτι ειμαι ευχαριστημενος με το αποτελεσμα περα απο την ταλαιπωρια......

Για μενα αν θες να ανεβει σοβαρα το Μ3 σου μονο με κομπρεσσορα το πετυχαινεις.......τα υπολοιπα ειναι ημιμετρα
απο εδω και περα η ess απο οτι διαβαζω στην Αμερικη ειναι εξαιρετικη εταιρεια ασχετα με το συγκεκριμενο κιτακι δεν δουλευει Ελλαδα λογω θερμοκρασιων........

τα νεα κιτακια διαθετουν και ιντερκουλερ και εισαγωγη.Ομως απο τον Οκτωμβρη που τα εχει βαλει σε φωτο,συνεχεια αλλαζει τον μηνα και εχουμε φτασει Μαρτιο.Οποτε υπολογησε για σιγουρα πραγματα για Ευρωπη με το καλοκαιρι

Αν δεν μπορεις να περιμενεις υπαρχει το κιτ της active που τα διαθετει αλλα εδω πρεπει να ασχοληθεις με τον Καφουνη.Κοστολογια δεν γνωριζω αλλα λογικα κοντα στο 10ρικο

Η VF εχει τον ιδιο κομπρεσσορα με την ess,Vortech.Ειναι ιδια δεδομενα αλλα εδω ο αντιπροσωπος μου ειχε πει κοντα στα 12 χιλιαρικα

Οσο για τον προγραμματισμο η γνωμη μου ειναι οτι,οτι στελνουν αυτοι δεν δουλευει.........θελει για μενα προγραμματιστη απο την αρχη.....σε αυτο εχουμε λυση........

Εγω στην θεση σου,θα κοιταζα να βρισκομασταν να σε παω μια βολτα να δεις τι κανει το πραγμα και απο εκει και περα θα κοιταζα να το επαιρνα.....απλα να ξερεις οτι τα κοστολογια με ολα τα περιφερειακα θα ακουμπησουν το 10ρικο

Monsta
12-02-10, 11:27
Ευχαριστώ Νίκο, απ ότι καταλαβαίνω το i/c είναι απαραίτητο για το κλίμα μας.

Απ' ότι βλέπω εδώ https://www.vf-engineering.com/ το stage 1 έχει και i/c στα $9,900 ή 7 κάτι, άρα ναι το 10 είναι στο πρόγραμμα.

yodas
12-02-10, 11:27
VF κυκλοφορεί δηλαδή στην Ελλάδα χωρίς προβλήματα;

sokinm3
12-02-10, 11:29
κοιτα αν διαθετεις και οι 3 εταιρειες ειναι καλες....απο προγραμμα μονο θεωρω οτι πασχουν και τι εννοω

σιγουρα θα θελουν την διορθωση τους αφου βενζινες και κλιμα δεν ειμαστε στα ιδια δεδομενα

sokinm3
12-02-10, 11:30
VF κυκλοφορεί δηλαδή στην Ελλάδα χωρίς προβλήματα;

δεν υπαρχουν προβληματα....απλα ειναι τελικα τα πραγματα

απλα στην δικια μου περιπετεια δεν υπηρχε συμφωνα με τις φωτο εισαγωγη με κουλερ.....αυτα ειναι τιποτε αλλο

Thomelef
12-02-10, 14:35
ωραία πράγματα!!!

yodas
12-02-10, 14:46
Θωμά το σκέφτεσαι;

zannis
12-02-10, 15:04
Εγω θα πηγαινα με VF μαγκες εχω ακουσει πολους που ειναι ευχαριστημενοι εδω.

sokinm3
12-02-10, 15:25
Εγω θα πηγαινα με VF μαγκες εχω ακουσει πολους που ειναι ευχαριστημενοι εδω.

ιδια πραγματα ειναι,


Ζαννη για να ετοιμαζεσαι σιγα σιγα να μου στειλεις το κιτακι απο hpf μπας και γλυτωσουμε κανα τελωνειο:original:

zannis
12-02-10, 16:00
ιδια πραγματα ειναι,

Ζαννη για να ετοιμαζεσαι σιγα σιγα να μου στειλεις το κιτακι απο hpf μπας και γλυτωσουμε κανα τελωνειο:original:

:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

sokinm3
12-02-10, 16:03
:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:μη γελας.....γιατι νομιζεις σε εχουμε στειλει στο Αμερικα????

manos///3
12-02-10, 17:30
Eλα...παμε...ισα ισα προλαβαινουμε!
https://www.ecb.int/stats/exchange/eurofxref/html/eurofxref-graph-usd.en.html

Monsta
12-02-10, 19:16
........μπας και γλυτωσουμε κανα τελωνειο:original:

Μακάρι να ήταν έτσι....θα λέγα στο πατέρα μου να μου στέλνει πραγματάκια κάθε μήνα!

ΔημήτρηςΜ3
12-02-10, 19:34
μην γελας.....γιατι νομιζεις σε εχουμε στειλει στο Αμερικα????


SO ποσα ευρω σου πηρε για να σου κανει την εισαγωγη και το ιντερκουλερ?

sokinm3
12-02-10, 20:16
SO ποσα ευρω σου πηρε για να σου κανει την εισαγωγη και το ιντερκουλερ?

τα ειπαμε τηλ:original:

ΔημήτρηςΜ3
12-02-10, 20:46
τα ειπαμε τηλ:original:

θα σε παρω αυριο να τα ξαναπουμε
πηρε ο κ@λ@ς μου φωτια μετα απο αυτα που μου ειπες!:hystericalbs1::hystericalbs1:

sokinm3
12-02-10, 20:56
Και που να σε παω και βολτα εκει να δεις

Stathis
12-02-10, 21:56
δεν ειχα ποτε ess ετσι τα παρακατω που θα γραψω αποτελουν μονο εκτιμηση απο τα οσα ακουω και διαβαζω και οχι προσωπικη εμπειρια.

ο κομπρεσσορας ειναι μια ευκολη λυση να ανεβει η δυναμη σε ενα ατμοσφαιρικο μοτερ.
σιγουρα ειναι πιο αποδοτικη μεθοδος απο αλλες (υπερκυβισμος για παραδειγμα) και τις περισσοτερες φορες αρκετα φθηνοτερη.

τα κιτ της ess απ΄οτι διαβαζω ειναι σχετικα ευκολα στην τοποθετηση και σε πολλα plug 'n' play.

αυτα ομως που υποσχονται οι προδιαγραφες σπανιως (και απο οσο ξερω οπως προανεφερα) επιβεβαιωνονται στο δρομο.
οχι οτι τα αυτοκινητα με ess ειναι αργα, οχι, καθε αλλο, απλα δεν ειναι οσο γρηγορα υποσχεται η ess οτι θα ειναι με το plug 'n' play κιτ.

διαβασαμε στην πολυ διαφωτιστικη περιγραφη του νικου (σοκιν) οτι ο ανθρωπος "τραβηχτηκε", ταλαιπωρηθηκε και πειραματιστηκε αρκετα εως οτου φερει το αυτοκινητο εκει που τον ικανοποιει.

θα ηταν ενδιαφερον να δουμε τι κανουν καποια αυτοκινητα με ess στη δυναμομετρηση που θα γινει, και καλο θα ηταν να εχουμε και καποια Μ3 νορμαλ και λιγο ως πολυ "τσιγκλισμενα" την ιδια μερα, ωστε να δουμε τα νουμερα με οσο το δυνατον μεγαλυτερη αντικειμενικοτητα.

σε οτι εχει δειξει η πραξη εως τωρα τα ess σε τριλιτρα μοτερ, δεν εχουν πεισει οτι μπορουν να προβληματισουν σοβαρα τα αντιστοιχης ιπποδυναμης ατμοσφαιρικα Μ. και μιλαω μονο για επιταγχυνσεις, διοτι στο συνολο δεν τιθεται καν θεμα.

απο την αλλη ενα Μ3 με ess οπως του νικου, θεωρω οτι δεν χρειαζεται για αλλη χρηση εκτος απο αυτη που κανει ο νικος.
τα 343 αλογα ειναι πιστευω υπεραρκετα και για μετακινηση και για ταξιδι και για σπορ οδηγηση.
εκτος της κοντρας δεν προκειται να κερδισει κανεις σε κανενα αλλο πεδιο χρησης του αυτοκινητου.
σε καποια σαφως θα χασει μαλιστα. αυτα ειναι η αξιοπιστια (δεν λεω οτι θα σπασει, αλλα σιγουρα η υγεια του μοτερ θα επιβαρυνθει με το επιπλεον εργο), η καταναλωση, και το κυριοτερο ο αρχικος χαρακτηρας του αυτοκινητου.
επισης εκτιμω οτι θα μειωθει και η μεταπωλητικη αξια και η η γενικοτερη αξια που θα εχει ενα Μ3 Ε46 μετα απο καποια χρονια. τι εννοω?
δειτε τι αξια εχει σημερα ενα Μ3 Ε30 απολυτα νορμαλ και απειραχτο, και τι αξια εχει μια μετατροπη με εξακυλινδρο μοτερ, τουρμπο κλπ...

ετσι κωστα αν ημουν στη θεση σου, δεν θα πειραζα τιποτα. θα επαιρνα μονο μια 4αδα επιπλεον ζαντες για εχω ετοιμα τα λαστιχα για track days.
αν βεβαια εχεις αντιστοιχες ανησυχιες με το νικο, η τοποθετηση του ess ειναι ισως η μονη ενδεδειγμενη λυση. και εισαι και τυχερος, αφου θα εχεις οδηγο στην προσπαθεια αυτη καποιον που επαθε και εμαθε.

οποια και αν ειναι η επιλογη σου, σκεψου επισης οτι στο "τουνελ" μολις μπηκαμε. και φως δεν προβλεπεται να δουμε για πολυ καιρο ακομα...
παιζει και αυτο το ρολο του πιστευω...

Vasilis
12-02-10, 22:30
να καταθεσω κ γω την γνωμη μου για τον εν λογω κομπρεσσορα...μιας κ ειμαι πανευτυχης κατοχος ενος!!

χθες το βραδυ συγκεκριμενα...ειχα μια ατυπη συγκριση με ενα Μ3 (που παρεπιπτοντως μπορει κ ηδη να χει γραφτει στο φορουμ μας...μιας κ μετα απο δυο αναμετρησεις μεταξυ μας...του δωσα καρτουλα του φορουμ μας)..θα χαιρομουν λοιπον διπλα γιατι θα μπορουσε να επιβεβαιωσει τα γραφομενα μου....

στο προκειμενο ομως....

ο φιλος με Μ3 coupe κ το τονιζω γιατι σαφως εχουμε διαφορα βαρους..
αλλα παρεα με δυο φιλαρακια του...κ φυσικα δεν ξερω αν ηταν μαμα ή λιγο ''τσιγκλισμενο''......
εγω (για οσους δεν με γνωριζουν) 330 με κιτακι ess (κ δυστυχως για μενα....μαμα χταποδι καταλυτες-καραπνιγμενο δλδ- κ μαμα εκκεντροφορους)

ο νορβηγος με δινει στα 350 αλογα στροφαλο (παρολο που το προγραμμα ειναι κονσερβα κ οχι ρυθμισμενο Ελλαδα)...ωστοσο μετα την αλλαγη σασμαν-δισκου-πλατω που ειχα προβλημα...θεωρω οτι τωρα πλεον ΔΕΝ πατιναρει κ παει τον κολο του :th_Laie_67-1: που λεμε.....

θεωρητικα λοιπον ενα μαμα Μ3 κουπε με αλλα δυο ατομα μεσα (343hp) vs εμενα καμπριο με εμενα μεσα που μετραω για 2 ατομα (λογω βαρους) (350hp)....επρεπε να με ειχε κ φυσικα η διαφορα να αυξανοταν οσο αυξανονταν τα χιλιομετρα.....ΟΜΩΣ......εξεπλ γην με την καταληξη της αναμετρησης.....οταν ειδα οτι μεχρι τα 220 χλμ ηταν σταθερα μια καροτσα μπροστα μου....την οποια σαφως ειχε κερδισει την μιση λογω κοφτη που χτυπησα στην τριτη....(σιγουρα δεν μπορω να γνωριζω αν κ το παλικαρι επιασε ή οχι κοφτη καπου...ή αν εχασε καποια αλλαγη.....)...αυτο που μπορω να πω μετα βεβαιοτητας ομως....ειναι οτι σχεδον κοπια ειμαι με κουπε...κ σιγουρος οτι Μ3 καμπριο θα ναι πλεον στην ουρα μου.....

θα χαιρουμουν ιδιαιτερα αν ο φιλος 5555 που ειναι κατοχος ενος πανεμορφου μαμα Μ3 καμπριο δεχοταν απλα να τα μετρησουμε σε καποια συναντηση.....

για το 330 λοιπον....θεωρω μονοδρομο τον TS2 κ αν αντεχει η τσεπη να ελευθερωθει κ η αναπνοη του αυτοκινητου με χταποδι - καταλυτες ...συναμα με τοποθετηση εκκεντροφορων.....Εκει θεωρω οτι θα ναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις σε ενα τριλιτρο μοτερ....!

Η κουβεντα μας ομως ειναι για ess σε Μ3....!

ΕΝΑ θα απαντησω μονο εδω....μπειτε σε ενα αμερικανικο φορουμ BMW....να δειτε ποσοι τα φορανε....κ κατα ποσο ευχαριστημενοι ειναι.....κ ποσο αυξανονται καθημερινα οι οδηγοι Μ3 με κομπρεσερ....

απο αυτα που χω διαβασει....αν με αξιωνε ο Θεος να παρω κ ενα Μ3 (γιατι την κουκλα δεν την αποχωριζομαι)....θα πηγαινα (αν ηθελα κ αλλη δυναμη) κατευθειαν σ αυτην την λυση.....Την θεωρω την μονη λυση value for money....κ αν κ δεν μπορω να μιλησω ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ για αξιοπιστια μιας κ ειμαι κατοχος του κομπρεσερ μονο 2 μηνες σχεδον....απο αυτα που διαβαζω παντα...θεωρω την πιο αξιοπιστη προταση.....

οποια αποφαση κ να παρεις .... να χαιρεσαι την κουκλα σου κ να την φχαριστιεσαι οσο πιο πολυ μπορεις.....

αν μπορω να βοηθησω σε κατι....ευχαριστως κ οποτε επιθυμεις....

καλη συνεχεια.....:thumbsup:

m3est
12-02-10, 23:02
Συμφωνω με τον SM6 μιας και δεν εβαλα ποτε σε Μ3Ε46 κομπρεσσορα και θελω να προσθεσω πως το 46αρι το μοτερ ειναι ηδη πολυ πιεσμενο και δεν του ταιριαζει κατι τετοιο.
Στο 92αρι μπορει να εβαζα πιο ευκολα ΕSS αφου δειχνει μεχρι στιγμης πιο αξιοπιστο στα πρωτα 3 του χρονια.Τα 46αρια ειχαν αλλαξει τοσα μοτερ στα πρωτα χρονια που σε προβληματιζε στο να το κομπρεσσαρεις.

Αν θελεις παντως ενα Μ3 που να μην στεκεται απο τη δυναμη βαλε HPF.

Ο καθενας μας ομως το βλεπει διαφορετικα το τι θα εκανε στο αυτοκινητο του. Ετσι φιλε Monsta το σοφο θα ηταν να πας μια βολτα με του φιλου Sokin και να δεις το πως παει, πως εχει αλλαξει η οδικη συμπεριφορα το πατημα με την επιπλεον δυναμη και να βγαλεις τα δικα σου συμπερασματα.

Monsta
12-02-10, 23:06
επισης εκτιμω οτι θα μειωθει και η μεταπωλητικη αξια και η η γενικοτερη αξια που θα εχει ενα Μ3 Ε46 μετα απο καποια χρονια. τι εννοω?
δειτε τι αξια εχει σημερα ενα Μ3 Ε30 απολυτα νορμαλ και απειραχτο, και τι αξια εχει μια μετατροπη με εξακυλινδρο μοτερ, τουρμπο κλπ...

...

Εδώ δεν ισχύει το UN-plug-N-play όταν έρθει η ώρα να το πουλήσω?

Ύστερα μπορώ να πουλήσω το κιτ μεμονομένα, όπως κάνουν και οι Αμερικάνοι στα φόρουμ τους.

Έτσι θα δείχνει και πάλι "μαμά". :original:

Stathis
12-02-10, 23:13
σε αυτην την ερωτηση δεν ξερω να σου απαντησω.
ισως μετα απο καποια χρονια, να σου ειναι πιο φθηνο να το αφησεις οπως ειναι και να το δωσεις, παρα να το γδυσεις και να πουλησεις τα πραγματα.
εχει και το βαλε-βγαλε ενα κοστος.
επισης τι αξια θα εχει ενα μεταχειρισμενο κιτ με καποια χρονια στην πλατη του?
εσυ θα επαιρνες τωρα ενα τετοιο κιτ? και σε τι τιμη...?

δεν ειναι ευκολο να τα υπολογισεις με ακριβεια ολα αυτα...

Vasilis
12-02-10, 23:21
κατα την ταπεινη μου αποψη....

απο την στιγμη που θα προβεις σε τετοια ''εγχειρηματα'' ... εισαι αποφασιμενος οτι το παντρευεσαι.....ή οτι χανεις πολλα χρηματα....!

sokinm3
12-02-10, 23:25
θα συμφωνησω με τον Βασιλη αλλα να ρωτησω κατι αλλο?

Ποιος δεν θελει να ειναι παντρεμενος με την ευχαριστηση?

sokinm3
13-02-10, 08:13
δεν ειχα ποτε ess ετσι τα παρακατω που θα γραψω αποτελουν μονο εκτιμηση απο τα οσα ακουω και διαβαζω και οχι προσωπικη εμπειρια.

ο κομπρεσσορας ειναι μια ευκολη λυση να ανεβει η δυναμη σε ενα ατμοσφαιρικο μοτερ.
σιγουρα ειναι πιο αποδοτικη μεθοδος απο αλλες (υπερκυβισμος για παραδειγμα) και τις περισσοτερες φορες αρκετα φθηνοτερη.

τα κιτ της ess απ΄οτι διαβαζω ειναι σχετικα ευκολα στην τοποθετηση και σε πολλα plug 'n' play.

αυτα ομως που υποσχονται οι προδιαγραφες σπανιως (και απο οσο ξερω οπως προανεφερα) επιβεβαιωνονται στο δρομο.
οχι οτι τα αυτοκινητα με ess ειναι αργα, οχι, καθε αλλο, απλα δεν ειναι οσο γρηγορα υποσχεται η ess οτι θα ειναι με το plug 'n' play κιτ.

διαβασαμε στην πολυ διαφωτιστικη περιγραφη του νικου (σοκιν) οτι ο ανθρωπος "τραβηχτηκε", ταλαιπωρηθηκε και πειραματιστηκε αρκετα εως οτου φερει το αυτοκινητο εκει που τον ικανοποιει.

θα ηταν ενδιαφερον να δουμε τι κανουν καποια αυτοκινητα με ess στη δυναμομετρηση που θα γινει, και καλο θα ηταν να εχουμε και καποια Μ3 νορμαλ και λιγο ως πολυ "τσιγκλισμενα" την ιδια μερα, ωστε να δουμε τα νουμερα με οσο το δυνατον μεγαλυτερη αντικειμενικοτητα.

σε οτι εχει δειξει η πραξη εως τωρα τα ess σε τριλιτρα μοτερ, δεν εχουν πεισει οτι μπορουν να προβληματισουν σοβαρα τα αντιστοιχης ιπποδυναμης ατμοσφαιρικα Μ. και μιλαω μονο για επιταγχυνσεις, διοτι στο συνολο δεν τιθεται καν θεμα.

απο την αλλη ενα Μ3 με ess οπως του νικου, θεωρω οτι δεν χρειαζεται για αλλη χρηση εκτος απο αυτη που κανει ο νικος.
τα 343 αλογα ειναι πιστευω υπεραρκετα και για μετακινηση και για ταξιδι και για σπορ οδηγηση.
εκτος της κοντρας δεν προκειται να κερδισει κανεις σε κανενα αλλο πεδιο χρησης του αυτοκινητου.
σε καποια σαφως θα χασει μαλιστα. αυτα ειναι η αξιοπιστια (δεν λεω οτι θα σπασει, αλλα σιγουρα η υγεια του μοτερ θα επιβαρυνθει με το επιπλεον εργο), η καταναλωση, και το κυριοτερο ο αρχικος χαρακτηρας του αυτοκινητου.
επισης εκτιμω οτι θα μειωθει και η μεταπωλητικη αξια και η η γενικοτερη αξια που θα εχει ενα Μ3 Ε46 μετα απο καποια χρονια. τι εννοω?
δειτε τι αξια εχει σημερα ενα Μ3 Ε30 απολυτα νορμαλ και απειραχτο, και τι αξια εχει μια μετατροπη με εξακυλινδρο μοτερ, τουρμπο κλπ...

ετσι κωστα αν ημουν στη θεση σου, δεν θα πειραζα τιποτα. θα επαιρνα μονο μια 4αδα επιπλεον ζαντες για εχω ετοιμα τα λαστιχα για track days.
αν βεβαια εχεις αντιστοιχες ανησυχιες με το νικο, η τοποθετηση του ess ειναι ισως η μονη ενδεδειγμενη λυση. και εισαι και τυχερος, αφου θα εχεις οδηγο στην προσπαθεια αυτη καποιον που επαθε και εμαθε.

οποια και αν ειναι η επιλογη σου, σκεψου επισης οτι στο "τουνελ" μολις μπηκαμε. και φως δεν προβλεπεται να δουμε για πολυ καιρο ακομα...
παιζει και αυτο το ρολο του πιστευω...

Δυστηχως στην δυναμομετρηση Σταματη δεν θα μπορω να ειμαι μιας και εχω ανοιχτα το μαγαζι και δεν μπορω να φυγω........

Η διαφορα που πηρα στα αλογα ητα αν απο τα 280 ροδα μαμα και 27 κιλα ροπη που ειχα,το κιτακι με πηγε στα 355 και 34 κιλα αντιστοιχα........

Οσο για τα αλογα που διαφημιζουν στα site τους ειναι πολλες φορες υπερβολικα

Αυτο στο δρομο με στον Μ3 μεταφραζεται σε 8 με 10 αυτοκινητα διαοφορα(2 +κολωνες)

Συμφωνω οτι τα 343 αλογα φτανουν για πιστα,για ταξιδι και για κανα πατιλικι.......ομως εαν θελει καποιος περισσοτερα,η λυση της υπερτροφοδοτησης ειναι η μονη αξιοπιστη επιλογη

Μιας και ειπαμε για πιστα......υπαρχει πιστα της προκοπης στην Αττικη????Γιατι να φτιαξω ενα τετοιο Μ3 απο την στιγμη που δεν υπαρχει κατι σαν τις Σερρες εδω κοντα???????

Οσο για τον χαρακτηρα του αυτοκινητου δεν εχει αλλαξει καθολου.......ειναι απιστευτα γραμμικο,ηρεμο και πολιτισμενο

Στο θεμα καταναλωση,στο ξυλο ακουμπαει τα 17 με 18 λιτρα ανα 100χλμ με ταχυτητες ανω των 220 χλμ.Σε οδηγηση κοντα στα 150/160 ειναι στα μαμα δεδομενα

sokinm3
13-02-10, 08:16
Συμφωνω με τον SM6 μιας και δεν εβαλα ποτε σε Μ3Ε46 κομπρεσσορα και θελω να προσθεσω πως το 46αρι το μοτερ ειναι ηδη πολυ πιεσμενο και δεν του ταιριαζει κατι τετοιο.
Στο 92αρι μπορει να εβαζα πιο ευκολα ΕSS αφου δειχνει μεχρι στιγμης πιο αξιοπιστο στα πρωτα 3 του χρονια.Τα 46αρια ειχαν αλλαξει τοσα μοτερ στα πρωτα χρονια που σε προβληματιζε στο να το κομπρεσσαρεις.

Αν θελεις παντως ενα Μ3 που να μην στεκεται απο τη δυναμη βαλε HPF.

Ο καθενας μας ομως το βλεπει διαφορετικα το τι θα εκανε στο αυτοκινητο του. Ετσι φιλε Monsta το σοφο θα ηταν να πας μια βολτα με του φιλου Sokin και να δεις το πως παει, πως εχει αλλαξει η οδικη συμπεριφορα το πατημα με την επιπλεον δυναμη και να βγαλεις τα δικα σου συμπερασματα.
Νικο,οντως ειναι πιεσμενος ο s54 αλλα για τα 6 με 7 psi,δεν τιθεται θεμα.....παντα ομως με σοβαρο προγραμμα.....εκει πιστευω ειναι το θεμα που ποναει......

Για hpf,πρεπει να χτισεις μοτερ με πιστονια ωστε να μπορεσεις να εχεις σωστα αποτελεσματα και με διαρκεια

NICK_M3
13-02-10, 09:10
να πω και γω κατι...

επειδη έχω οδηγήσει το αυτοκινητο του sokin μπορώ να πω με βεβαιότητα οτι έπρεπε να έχω ασχοληθεί με τα κιτάκια του κομπρέσορα απο την αρχή...

ο λόγος....το αμάξι του νίκου είναι σαν μαμα ακριβως με την διαφορά οτι οταν πατάς το γκάζι χάνεις την μπάλα...δεν ξεσπάει πουθενά δεν μ@λακίζεται στον δρόμο κ είναι για μενα οτι πρέπει σε αυτήν την μορφή και για πίστα( με 2-3 πραγματάκια ακόμη σε συγκεκριμένους τομείς θα Γ@ΜΕΙ !!! )
σε σύγκριση με το δικό μου...άστο καλύτερα...
σε δύναμη δεν έχουμε μεγάλη διαφορά ούτε κ σε ροπή...
στην οδήγηση όμως κλαίω...το δικό μου κάνει 2 ξεσπάσματα στο φάσμα των στροφών που δουλεύει κ αν δεν είσαι προέτοιμασμένος έχεις πρόβλημα...
στο ρελάντί γίνεται λίγο της πόρνης με τον τρόπο που δουλεύει κ είναι αρκετα κουραστικό κ στην καθημερινή οδήγηση...δηλαδή ή πας ταξίδι με άδειο δρόμο ή πάς κ το σκίζεις ή δεν πας πουθενα απλά....

για μένα που είμαι κ βλαμμένος η καλυτερη λυση θα ήταν σε συνεργασία με κάποιον οίκο στο εξωτερικό χαμήλωμα της συμπίεσης κ λίγο παραπάνω πίεση σε καλό κομπρεσέρ και that's it !!!! θα έχει κάποιος αμάξι να το χαίρεται διαρκώς και παντού.....

VanVIC
13-02-10, 10:50
Σκέφτομαι σοβαρά το συγκεκριμένο project ...
...Τι λέτε???


νομιζω πως ο sokkin μπορει να σου απαντησει!

Πιστευω οτι ο Sokin είναι ο πλέον ειδικός (ώς ο έχων την εμπειρία) για να σου δώσει τα φώτα του.


Κωστα, χωρις να το εχω ψαξει το θεμα με του κομπρεσορες, και μιας και σκεφτεσε την αγορα κιτ, απ οσα ακουσα και απ οσα ειδα δεν θα σου ελεγα να πας σε ess.
Δεν μπορω ακομη να καταλάβω το "κολλημα" που εχουν όλοι οι Ελλαδιτες με την ess.
...

Στην περίπτωση που η αναφορά σου για "κόλλημα" έχει σχέση μ'αυτά που έχεις διαβάσει και για την δική μου θέση περί ESS, επέτρεψέ μου να υπενθυμίσω οτι η δική μου "θέση" (αλλά και άκόμα 2 ατόμων εδώ μέσα) έχει να κάνει με την εφαρμογή της λύσης "twin-screw supercharging" της ESS σε μοτέρ Μ54Β30.
Για τους συγκεκριμένους κινητήρες (όπου έχουμε και 3 άτομα πλέον την εμπειρία απο εφαρμογή και χρήση), ενδεχομένως ο όρος "κόλλημα" να μην απέχει και πολύ απο την πραγματικότητα μιας και μόνο τα καλύτερα έχουμε να πούμε και για το συγκεκριμένο "πακέτο" της ESS, για την άψογη συνεργασίας της ESS (έχω ανοίξει και σχετικό thread στην ενότητα "εμπειρίες") αλλά και για την απόδοσή του στον δρόμο και τις "συγκινήσεις" που προσφέρει ένθεν κι ένθεν...

Η εφαρμογή της ESS στα Μ3 Ε46, στον κινητήρα S54, είναι με κομπρέσσορα φυγοκεντρικού τύπου. Είναι αρκετά διαφορετική λύση απο την αντίστοιχη "twin-screw" υλοποίησή της. Για τις διαφορετικές αυτές προσεγγίσεις, επίσης έχω ανοίξει αντίστοιχο thread.

Eπίσης αν ο όρος "κόλλημα" αναφέρεται στην υλοποίηση του project LOADED της ESS, ε ναί, νομίζω οτι λίγο-πολύ, οι περισσότεροι γνωρίζουμε το τί "αναστάτωση" επέφερε με τις επιτυχίες του και ακολούθως δεν είναι και δύσκολο να επέρχεται ενθουσιασμός και εντυπωσιαμός σε βαθμό "κολλήματος".


...
Βαγγέλη, Νίκο που είστε???

Κώστα προσωπικά τον τελευταίο καιρό είμαι συνέχώς σε ταξιδία εντός και εκτός, με πολύ δουλειά πάνω απο 12 ώρες τη μέρα και δεν προλαβαίνω να τα λέμε συχνά απο το forum.
Ελπίζω σε κανα μήνα να "χαλαρώσει" η κατάσταση.

VanVIC
13-02-10, 11:20
...αυτα ομως που υποσχονται οι προδιαγραφες σπανιως (και απο οσο ξερω οπως προανεφερα) επιβεβαιωνονται στο δρομο.
οχι οτι τα αυτοκινητα με ess ειναι αργα, οχι, καθε αλλο, ...

Ρε ανιψιέ...
Σου λείπει το έγραφο "φούντωμα" βρε παλιομπαγάσα αλλά ευτυχώς σε "δαιβάζω" αρκε΄τούς μήνερς τώρα...


...απλα δεν ειναι οσο γρηγορα υποσχεται η ess οτι θα ειναι με το plug 'n' play κιτ...

σχετικά με τις επιδόσεις, η "πράξη" (δρόμος) σε σχέση με την "θεωρία" (υποσχέσεις) είναι ακριβώς ότι συμβαίνει και με επιδόσεις που ανακοινώνουν τα εργοστάσια. Είναι πολύ κοντά αλλά πολύ δύσκολα επιτευξιμες (ειδικά οι επιταχύνσεις απο στάση).
Εγώ προσωπικά, στα κιλά που είμαι (τα "μαζευω σιγά-σιγά χεχε) δεν έχω καταφέρει να κατέβω κάτω απο 5" στο 0-100 ενώ θεωρητικά θα'πρεπε να'μαι στα 4,7.


...


...σε οτι εχει δειξει η πραξη εως τωρα τα ess σε τριλιτρα μοτερ, δεν εχουν πεισει οτι μπορουν να προβληματισουν σοβαρα τα αντιστοιχης ιπποδυναμης ατμοσφαιρικα Μ. και μιλαω μονο για επιταγχυνσεις,...

Μίσό λεπτό παρακαλώ.
Στους Μ54Β30 που αναφέρεσαι, η ESS προσφέρει 4 στάδια: TS1, TS2, TS2+, TS3 και ΤS3.

Το TS1 ξεχνάμε για Ελλάδα αλλά και την σύγκρισή του με την την απόδοση του S54.
Mε το ΤS2 σε Ε46, πάς όπως με τον Μ3Ε46 (στα roll τα ESS είναι μπροστά)
Mε TS2+ εισαι μπροστά απο Μ3Ε46 (απ'όπου...)
Με ΤS3 είσαι πολύ μπροστά απο Μ3Ε46



...διοτι στο συνολο δεν τιθεται καν θεμα...
αν μιλάμε για το σύνολο... ένα γνήσιο Μ είναι πάντα Μ ασχέτως επιδόσεων 0-100 κλπ.
Είναι δεδομένο αυτό και νομίζω παραδεκτό απ'όλους._

gnx
13-02-10, 11:27
Κώστα, όπως το βάζεις, έτσι το βγάζεις.

Stathis
13-02-10, 12:40
Ρε ανιψιέ...
σχετικά με τις επιδόσεις, η "πράξη" (δρόμος) σε σχέση με την "θεωρία" (υποσχέσεις) είναι ακριβώς ότι συμβαίνει και με επιδόσεις που ανακοινώνουν τα εργοστάσια. Είναι πολύ κοντά αλλά πολύ δύσκολα επιτευξιμες (ειδικά οι επιταχύνσεις απο στάση).
Εγώ προσωπικά, στα κιλά που είμαι (τα "μαζευω σιγά-σιγά χεχε) δεν έχω καταφέρει να κατέβω κάτω απο 5" στο 0-100 ενώ θεωρητικά θα'πρεπε να'μαι στα 4,7.

Μίσό λεπτό παρακαλώ.
Στους Μ54Β30 που αναφέρεσαι, η ESS προσφέρει 4 στάδια: TS1, TS2, TS2+, TS3 και ΤS3.

Το TS1 ξεχνάμε για Ελλάδα αλλά και την σύγκρισή του με την την απόδοση του S54.
Mε το ΤS2 σε Ε46, πάς όπως με τον Μ3Ε46 (στα roll τα ESS είναι μπροστά)
Mε TS2+ εισαι μπροστά απο Μ3Ε46 (απ'όπου...)
Με ΤS3 είσαι πολύ μπροστά απο Μ3Ε46


ρε θειε παλι τα ιδια εχουμε μου φαινεται...
το τι κανει ο καθενας το αυτοκινητο του, γουστο του και καπελο του.
καλα κανει και το χαιρεται οπως θελει και επιθυμει.

αλλα...

η πραγματικοτητα ειναι ενα τελειως αλλο πραγμα...

πως θα εισαι εσυ στα 4,7 δευτερολεπτα ρε θειε οταν π.χ. το Z3 Μ roadster ειναι στα 5,5 (εργοστασιακη μετρηση...)????

δεν γινονται ευκολα αυτα τα πραγματα. για να εισαι στα επιπεδα μιας Μ5 Ε60 που επισης κανει 4,7 θεωρητικα, (γιατι στην πραξη και λογω οδοστρωματος στην ελλαδα κανουν αρκετα πιο πανω) θελεις 3,6 κιλα ανα ιππο.
με βαρος 1425 κιλα (τοσο βρηκα με μια προχειρη ευρεση στο ιντερνετ για το τριλιτρο Ζ3, δεν ξερω αν ισχυει), χρειαζεσαι 395 αλογα, αν υποθεταμε οτι σχεσεις, διαφορικα κλπ ειναι τα ιδια...
αν εχεις 395 αλογα μοτερ, τοτε οκ ισως στη θεωρια να εισαι κοντα σε αυτο το νουμερο, διοτι στην πραξη θα εισαι σιγουρα πιο πανω αφου μια Μ5 εκτιμω οτι λογω προσφυσης και μεγαλυτερης ιπποδυναμης θα τα καταφερει σιγουρα καλυτερα.
εχεις ανοιξει ποτε με νορμαλ Μ5 και αναφερεις αυτα τα νουμερα?

οσον αφορα τα ανοιγματα με Μ3 στο εξης ενα που εγινε με το λευτερη, ησουν λιγο μπροστα οταν σε ευνοουσε το ρολλ απο χαμηλες στροφες, αλλα με ταση να σε μαζεψει οσο ανεβαιναν τα χιλιομετρα.
στο ανοιγμα απο ψηλες στροφες, απλα δεν υπηρχε επαφη...
ολα τα παραπανω συμφωνα με το φιλο μας τον λευτερη.

τωρα το που ειναι τα ts2, 3, 4, 5, +-/, σε σχεση με Μ3, υπαρχουν ατομα και εντος και εκτος φορουμ να το διαπιστωσετε.
ξερω οτι δεν σε απασχολει αυτο και τοσο και πιο πολυ φιλολογικη κουβεντα κανεις (και πολυ σωστα και συμφωνω), αλλα τα συμπερασματα που βγαζεις δεν ξερω πραγματικα που τα στηριζεις.
διοτι στο δρομο το μονο πατημα που εγινε και ειναι γνωστο και δεν αμφισβητειται, ειναι το παραπανω που εγραψα, το οποιο εχει ξαναγραφτει φυσικα.

προσωπικα, δεν εχω την ελαχιστη περιεργεια να δω τι κανει ενα Μ54 με ess σε σχεση με ενα s54, ομως απο αυτα που διαβαζω, θα μου επιτερψεις να σου πω οτι αυτα που γραφεις δεν αποδεικνυονται.

αν θελεις να δεις που πραγματικα βρισκεται το αυτοκινητο σου, εκτος απο το dyno-day οπου θα εχουμε την ευκαιρια να μετρησουμε την ιδια μερα και στις ιδιες περιπου συνθηκες, βρες ενα Μ5 Ε60 και ενα Μ3 που να δηλωνει ιδια ιπποδυμανη με εσενα (δεν θυμαμαι ποσο εισαι) και δες που βρισκεσαι...
εγω εκτιμω και χωρις να κατσω να υπολογισω, οτι η διαφορα απο Μ5 σε αριθμο καροτσας θα ειναι διψηφια...
για το Μ3 αν εχουμε δυναμομετρησεις σχεσεις, διαφορικα, βαρη κλπ, μπορω να στο υπολογισω αν θελεις, αλλα μια δοκιμη ειναι νομιζω πιο ευκολο να γινει.
και καλυτερα απο σταση, ωστε να υπαρχει ιδια συνθηκη και για τους δυο.

σορρυ θειε μου, συνεχιζουμε την κουβεντα αργοτερα αν θελεις, παω να βγαλω βολτα τη γρια...!thumb

manos///3
13-02-10, 13:11
Για καποιον που εχει γραψει ωρες πισω απο το τιμονι μιας Μ3 ,ισως να αρχισει να του φαινεται λιγο αργη στην ευθεια..ενας απο αυτους ειμαι και εγω.

Στη πιστα Σερρων ηρθε η αποδειξη οτι οντως ειναι λιγο αργη..(σπανια εως ποτε πιανω τα ορια του αυτοκινητου στο δρομο)..βεβαια οσα αλογα και να ΄χεις ποτε δε θα επαρκουν...τα συνηθιζεις και θες και αλλο, και αλλο..


Ειμαι θετικος σε λυσεις κομπρεσσορα αλλα οχι ακροτητες. 100+ αλογα στο τροχο πιστευω ειναι μια οριακη βελτιωση του S54 ωστε να μην εχεις θεματα αξιοπιστιας.

Αν ειχα καποιον να με οδηγησει (υπαρχουν μερικοι) ισως και να εβαζα κομπρεσσερ!

chief
13-02-10, 13:22
Ειμαι θετικος σε λυσεις κομπρεσσορα αλλα οχι ακροτητες. 100+ αλογα στο τροχο πιστευω ειναι μια οριακη βελτιωση του S54 ωστε να μην εχεις θεματα αξιοπιστιας.

Αν ειχα καποιον να με οδηγησει (υπαρχουν μερικοι) ισως και να εβαζα κομπρεσσερ!

Να τα μας ο Μανος...........
:gun_bandana:

manos///3
13-02-10, 13:36
Χριστοφορε ΠΟΤΕ ΜΗ ΛΕΣ ΠΟΤΕ...

Υπαρχει βαβαια και αλλη λυση, πιο οικονομικη...βασικα δε εχει κοστος..ισα ισα μπορει να σου φερει και χρηματα πισω...ΤΙ ΕΙΝΑΙ???

VanVIC
13-02-10, 14:06
ρε θειε παλι τα ιδια εχουμε μου φαινεται...


είμαι έξω,πάω cinema, τα λέμε το απόγευμα με ανταπάντηση.
Μέχρι τότε ξανατσέκαρε τί έχεις γράψει για το τί είπε ο Λευτέρης...

chief
13-02-10, 16:23
Χριστοφορε ΠΟΤΕ ΜΗ ΛΕΣ ΠΟΤΕ...

Υπαρχει βαβαια και αλλη λυση, πιο οικονομικη...βασικα δε εχει κοστος..ισα ισα μπορει να σου φερει και χρηματα πισω...ΤΙ ΕΙΝΑΙ???

Δεν μπορω να ξερω ρε Μανο,αφου δεν νομιζω απενδυσεις σε αμαξια να φερνουν χρηματα πισω.

Στην δική μου περιπτωση ομως αντι να δωσω 10 χιλιαδες για κομπρεσορα και αλλες 4-5 για αλλες βελτειωσεις, προτιμω να δωσω το Μ3 και 14 χιλιαδες απο πανω και να παρω ενα csl.
Αυτη η λύση, μπορει καποτε να μου φερει και τα λεφτα μου πισω αν και δεν ειναι αυτος ο σκοπος...:original:

Thomelef
13-02-10, 17:11
Θωμά το σκέφτεσαι;

ουτε για αστείο γιώργη μου!!!

sokinm3
13-02-10, 17:23
να πω και γω κατι...

επειδη έχω οδηγήσει το αυτοκινητο του sokin μπορώ να πω με βεβαιότητα οτι έπρεπε να έχω ασχοληθεί με τα κιτάκια του κομπρέσορα απο την αρχή...

ο λόγος....το αμάξι του νίκου είναι σαν μαμα ακριβως με την διαφορά οτι οταν πατάς το γκάζι χάνεις την μπάλα...δεν ξεσπάει πουθενά δεν μ@λακίζεται στον δρόμο κ είναι για μενα οτι πρέπει σε αυτήν την μορφή και για πίστα( με 2-3 πραγματάκια ακόμη σε συγκεκριμένους τομείς θα Γ@ΜΕΙ !!! )
σε σύγκριση με το δικό μου...άστο καλύτερα...
σε δύναμη δεν έχουμε μεγάλη διαφορά ούτε κ σε ροπή...
στην οδήγηση όμως κλαίω...το δικό μου κάνει 2 ξεσπάσματα στο φάσμα των στροφών που δουλεύει κ αν δεν είσαι προέτοιμασμένος έχεις πρόβλημα...
στο ρελάντί γίνεται λίγο της πόρνης με τον τρόπο που δουλεύει κ είναι αρκετα κουραστικό κ στην καθημερινή οδήγηση...δηλαδή ή πας ταξίδι με άδειο δρόμο ή πάς κ το σκίζεις ή δεν πας πουθενα απλά....

για μένα που είμαι κ βλαμμένος η καλυτερη λυση θα ήταν σε συνεργασία με κάποιον οίκο στο εξωτερικό χαμήλωμα της συμπίεσης κ λίγο παραπάνω πίεση σε καλό κομπρεσέρ και that's it !!!! θα έχει κάποιος αμάξι να το χαίρεται διαρκώς και παντού.....

Θεωρω Νικο οτι δεν εισαι βλαμενος απλα ισως να εμπλεξες

και μιας τωρα εχουμε ξεμπλεξει δεν κανουμε κινηση να παραγγειλουμε 2 σαλιγκαρια απο το Αμερικα (hpf)?:th_Laie_67-1:

εγω παντως σημερα ετοιμασα και τα ζουμια μου

Monsta
13-02-10, 19:28
Καλά ρε παιδιά δε θα τα χαλάσουμε επειδή κάνει 4.7 ή 5.2 τα 100. Αφού ξέρετε ότι σε τέτοιες μετρήσεις παίζει πολύ μεγάλο ρόλο ο οδηγός, η κατάσταση του αυτοκινήτου (λάστιχα, συμπλέκτης...τα πάντα).

Το θέμα είναι η λύση που θα επιλεχθεί να ικανοποιεί τον ιδιοκτήτη, μέχρι βέβαια να το συνηθίσει και να αρχίσει να ψάχνεται για το επόμενο στάδιο....

Έτσι αλλιώς πάντα θα βρεθεί κάποιος πιο γρήγορος από μας να μας κεράσει τσαγάκι.

Σκεφθείτε δηλαδή το Μ3 με κομπρεσέρ να συναντήσει στο δρόμο ένα "ταπεινό" S3 με άλλη τουρμπίνα 450ΗΡ + 60 κάτι κιλά ροπής, τι έχει να γίνει....

m3est
13-02-10, 20:56
Καλά ρε παιδιά δε θα τα χαλάσουμε επειδή κάνει 4.7 ή 5.2 τα 100. Αφού ξέρετε ότι σε τέτοιες μετρήσεις παίζει πολύ μεγάλο ρόλο ο οδηγός, η κατάσταση του αυτοκινήτου (λάστιχα, συμπλέκτης...τα πάντα).

Το θέμα είναι η λύση που θα επιλεχθεί να ικανοποιεί τον ιδιοκτήτη, μέχρι βέβαια να το συνηθίσει και να αρχίσει να ψάχνεται για το επόμενο στάδιο....

Έτσι αλλιώς πάντα θα βρεθεί κάποιος πιο γρήγορος από μας να μας κεράσει τσαγάκι.

Σκεφθείτε δηλαδή το Μ3 με κομπρεσέρ να συναντήσει στο δρόμο ένα "ταπεινό" S3 με άλλη τουρμπίνα 450ΗΡ + 60 κάτι κιλά ροπής, τι έχει να γίνει....

Μηπως ειδατε το S3 το μπλε στο POWER?Αν θυμαμαι καλα 800+ δεν σε σωζει τιποτα.

BILL007
13-02-10, 21:04
800+ δεν σε σωζει τιποτα.

800+???????:shok: :shok: :shok:

m3est
13-02-10, 21:16
800+???????:shok: :shok: :shok:

Ενα μπλε που γραφει 0-400 στο ιντερκουλερ.

sokinm3
13-02-10, 21:32
Ειναι του Τακη 0-400

οντως εξαιρετικο παιδευεται πανω απο 2 χρονια αν δεν κανω λαθος και εχει περασει οτι πορσε υπαρχει στα κοντροστεκια

ετοιμαζεται το λευκο πορσε του Χρηστου στην Γερμανια κοντα στα 1000 και θα δοκιμασουν

Vasilis
13-02-10, 21:43
https://www.youtube.com/watch?v=-3jPbtVHBs4




γουαου....!!!!!!

Vasilis
13-02-10, 21:46
https://www.youtube.com/watch?v=wzNxPivlj_Q&feature=related

m3est
13-02-10, 21:54
Αυτο σας ελεγα.Αντε να το πετυχεις και να μην το ξερεις.

VanVIC
13-02-10, 23:17
ρε θειε παλι τα ιδια εχουμε μου φαινεται...
...


είμαι έξω,πάω cinema, τα λέμε το απόγευμα με ανταπάντηση.
Μέχρι τότε ξανατσέκαρε τί έχεις γράψει για το τί είπε ο Λευτέρης...

Επειδή δεν φταίει σε τίποτα το συγκεκριμένο thread για να το "χαλάσουμε", η απάντησή μου υπάρχει στο κάτωθι link:
https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=24651&postcount=27

Ευχαριστώ και συγνώμη που ξεφύγαμε στο thread αυτό.


Υ.Γ.: Κώστα ξαναλέω οτι ο καταλληλότερος να σου απαντήσει στο "θέμα" σου είναι ο Sokin.

gnx
14-02-10, 07:43
Κώστα δες εδώ:

https://www.bimmerfest.com/forums/showthread.php?t=412267

ΔημήτρηςΜ3
14-02-10, 17:38
να και κατι για να τρελαθουμε λιγο!!!!
για τους κατοχους 330 λεω!!!
αντε ντου!!! τα λεφτα ειναι λιγα!!!!!
https://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=110494017820

Vasilis
14-02-10, 18:06
ρε φωτιες που αναβετε σ αυτα τα παλιοφορουμ.....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

καλα κ εχω βαλει....αλλιως θα τρωγα το γουγλη για πληροφοριες......:thumbsup:

Monsta
14-02-10, 18:36
Κώστα δες εδώ:

https://www.bimmerfest.com/forums/showthread.php?t=412267

New VT2-500 $8,495 = very intimidating!!!!

ΔημήτρηςΜ3
14-02-10, 18:57
New VT2-500 $8,495 = very intimidating!!!!

ναι η τιμη δεν ειναι κακη περιπου 6200 σε ευρω!
αλλα για αυτον που του περισευουν οκ!thumb

Monsta
15-02-10, 21:05
Σήμερα έβγαλα το τερατάκι από το γκαράζ μετά από 2-3 βδομάδες και έκανα καμιά 150αριά χλμ.

Λοιπόν, είναι στιγμές σαν αυτή που αναρωτιέμαι γιατί άνοιξα αυτό το thread.

Αφού:

1) Όταν έχω να το οδηγήσω μερικές μέρες μού φαίνεται ότι μπήκα σε ....ferrari.
2) Όταν πατάω γκάζι και ακούω το κολασμένο ήχο από τη καβούκα νομίζω ότι έχω V8.
3) Τελικά η δύναμη ως έχει είναι (για μένα) υπερ-αρκετή.
4) Αφού ξέρω τον εαυτό μου ότι σε 1-2 χρόνια θα το ξεφορτωθώ κι αυτό για κάνα 92άρι.
5) Αφού τελικά κόντρες (με όλη τη σημασία της λέξεως) δεν κάνω πλέον εδώ και χρόνια....μόνο κάνα φιλικό ανοιγματάκι για τη πλάκα.

Γιατί λοιπόν να σκορπάω (κι άλλα) χρήματα?

Τ αφήνω ως έχει με τη νέα του ζαντούλα (VMR V710), φρένα έβαλα, ανάρτηση έβαλα, έτσι για να χει και ενδιαφέρον όταν έρθει η ώρα να πάμε σε κάτι πιο γρήγορο!

Ναι και έγινε και άνοιγμα με άλλο Μ3 σήμερα, εγώ με 3 άτομα, εκείνος μόνος του και ήμουνα 3 καρότσια μπροστά.....αφού μετά με ρώταγε τι εξάτμιση φοράω γιατί έκανε λέει φοβερό θόρυβο :th_Laie_67-1:

BILL007
15-02-10, 21:07
Ναι και έγινε και άνοιγμα με άλλο Μ3 σήμερα, εγώ με 3 άτομα, εκείνος μόνος του και ήμουνα 3 καρότσια μπροστά.....αφού μετά με ρώταγε τι εξάτμιση φοράω γιατί έκανε λέει φοβερό θόρυβο :th_Laie_67-1:

3 καρότσια μπροστά???και αυτός μονοκάβαλος? Τι του είχε κάνει του αμαξιού του και πήγαινε τόσο άσχημα???:thumbsdown:

VanVIC
15-02-10, 21:24
Σήμερα έβγαλα το τερατάκι από το γκαράζ μετά από 2-3 βδομάδες και έκανα καμιά 150αριά χλμ.

Λοιπόν, είναι στιγμές σαν αυτή που αναρωτιέμαι γιατί άνοιξα αυτό το thread.

...

Γιατί λοιπόν να σκορπάω (κι άλλα) χρήματα?

...


Ισως στα thread που παραθέτω βρείς κάποια απάντηση στο ερώτημά σου:

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=774
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=162

παντως κι εγώ ακόμα ψάχνω αλλά απάντηση δεν βρίσκω...

Monsta
15-02-10, 22:25
Και βέβαια όταν έχω αρχίσει να ηρεμώ, ο Βαν με βάζει πάλι στη πρίζα. Ευχαριστώ ρε φίλε!

Για κοίτα εδώ: https://www.m3forum.net/m3forum/showthread.php?t=307091

VanVIC
15-02-10, 22:27
Και βέβαια όταν έχω αρχίσει να ηρεμώ, ο Βαν με βάζει πάλι στη πρίζα. Ευχαριστώ ρε φίλε!

Για κοίτα εδώ: https://www.m3forum.net/m3forum/showthread.php?t=307091

είδες ?
έτσι είναι αυτά, ποτέ δεν ξέρεις το γιατί...
αχαχαχαχα
:hystericalbs1:

Stathis
15-02-10, 22:34
τα 'χω πει πολλες φορες... μεγαλος φουντωτης ο μπαν-βικ! :whistle::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

manos///3
17-02-10, 00:43
Σήμερα έβγαλα το τερατάκι από το γκαράζ μετά από 2-3 βδομάδες και έκανα καμιά 150αριά χλμ.

Λοιπόν, είναι στιγμές σαν αυτή που αναρωτιέμαι γιατί άνοιξα αυτό το thread.

Αφού:

1) Όταν έχω να το οδηγήσω μερικές μέρες μού φαίνεται ότι μπήκα σε ....ferrari.
2) Όταν πατάω γκάζι και ακούω το κολασμένο ήχο από τη καβούκα νομίζω ότι έχω V8.
3) Τελικά η δύναμη ως έχει είναι (για μένα) υπερ-αρκετή.
4) Αφού ξέρω τον εαυτό μου ότι σε 1-2 χρόνια θα το ξεφορτωθώ κι αυτό για κάνα 92άρι.
5) Αφού τελικά κόντρες (με όλη τη σημασία της λέξεως) δεν κάνω πλέον εδώ και χρόνια....μόνο κάνα φιλικό ανοιγματάκι για τη πλάκα.

Γιατί λοιπόν να σκορπάω (κι άλλα) χρήματα?

:

Μια απο ιδια ενιωθα και εγω οταν ειχα και το σμαρτ...........


.....τωρα βεβαια τα πραγματα εχουν αλλαξει λιγο...οταν βγαινω απο το αμπαρθ και μπαινω στη Μ.....:th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1:

bomer
25-02-10, 08:52
οπως λεει ο Karl Otto Noelle (ALPINA) και σχεδιαστης του 335motor, ενα κομπρεσσορ κιτ σε κινητηρα Μ, ειναι σαν ''παραφυση σεξ'', σαν ''κακοηθης ογκος'' στο σωμα ενος αθλητη, σαν ''παραμορφωση'' ενος ωραιου σωματος απο ατυχημα.

Αν παρατηρησετε προσεκτικα καποιες εταιριες που παραγουν και πουλανε αυτα τα κιτ, ειναι
1) μη σχετικοι με την φιλοσοφια bmw Μ.
2) τρωγλες, η, το πολυ πολυ σπιτια 5δωματιων που εχουν μετατραπει σε συνεργειο
3) παντελως ασχετοι απο κατασκευη software
4) ασχετοι και τελειως εκτος νομου σον αφορα τι σημαινουν προδιαγραφες euro3,4,5
5) αναξιοπιστοι, εφοσον δεν μπορει να παει ενα ταξιδι τετοιο αμαξι ''πατεντα''.

οταν λεω ταξιδι εννοω να φορτωσει τα μπαγκαζια του και να παει Αθηνα-Κωσταντινουπολη-Αθηνα ας πουμε, που αυτες τις διαδρομες τις κανει καθε σαββατοκυριακο ο μεσος ευρωπαιος.
Προσεχετε λοιπον!
Προσεχετε για να εχετε, και παντα με σοβαροτητα.

mitsos_chania
25-02-10, 09:06
οπως λεει ο Karl Otto Noelle (ALPINA) και σχεδιαστης του 335motor, ενα κομπρεσσορ κιτ σε κινητηρα Μ, ειναι σαν ''παραφυση σεξ'', σαν ''κακοηθης ογκος'' στο σωμα ενος αθλητη, σαν ''παραμορφωση'' ενος ωραιου σωματος απο ατυχημα.

Αν παρατηρησετε προσεκτικα καποιες εταιριες που παραγουν και πουλανε αυτα τα κιτ, ειναι
1) μη σχετικοι με την φιλοσοφια bmw Μ.
2) τρωγλες, η, το πολυ πολυ σπιτια 5δωματιων που εχουν μετατραπει σε συνεργειο
3) παντελως ασχετοι απο κατασκευη software
4) ασχετοι και τελειως εκτος νομου σον αφορα τι σημαινουν προδιαγραφες euro3,4,5
5) αναξιοπιστοι, εφοσον δεν μπορει να παει ενα ταξιδι τετοιο αμαξι ''πατεντα''.

οταν λεω ταξιδι εννοω να φορτωσει τα μπαγκαζια του και να παει Αθηνα-Κωσταντινουπολη-Αθηνα ας πουμε, που αυτες τις διαδρομες τις κανει καθε σαββατοκυριακο ο μεσος ευρωπαιος.
Προσεχετε λοιπον!
Προσεχετε για να εχετε, και παντα με σοβαροτητα.

Ενω ο noelle ειναι σχετικος που βγαζει προγραμμα και υπερκυβισμο για τον v10??ή το προγραμμα που βγαζει ειναι στην φιλοσοφια της bmw?Ή εχει κανα εργοστασιο 30χιλ τετραγωνικα μετρα?Αλλα και να χει τα ρασα δεν κανουν τον παπα λενε στα μερη μου.

Επισης ως αντιπροσωπος της noelle θα επρεπε να προσεχεις πως εκφραζεσαι για αλλους του χωρου σου.Απ'οτι εχει αποδειχθει εδω μεσα οι συγκεκριμενοι ειναι πολυ σοβαροι στη δουλεια τους

Stamatis
25-02-10, 09:07
Σταθη
καταλαβαινω πολυ καλα τη λογικη αυτου που λες, μπορει ομως καποιος να θελει απλα να εχει ενα κοντραδικο αμαξι, η ανεξαρτητα απο το κοστος σε βλαβες η οχι, να θελει να το πειραξει.
Οποτε ολοσωστα οσα λες για το ποιον πρεπει να επιλεξει για τη βελτιωση του ( αξιοπιστια, ερευνα, φημη) αλλα δεν θα συμφωνησω απολυτα με τον παρα φυση βιασμο καθως υπαρχει και τετοιο κοινο που γουσταρει τρελα την ιδεα.
Μενω βεβαια σε αυτο που λες, πως οτι και να κανει καποιος, πρεπει να ειναι αξιοπιστο και υπευθυνο.
Προσωπικα συμφωνω, αλλα επειδη υπαρχει και μια μεγαλη μεριδα ικανων βελτιωτων που εχουν αποδειξει την δουλεια τους, προσπαθω να φερω μια ισοροπια για να μην εχουμε αντιπαραθεσεις.

Πιστευω πως ολοι καταλαβαινουν πως πρεπει να κινηθουν και το κανουν αναλογα με τις επιλογες τους.

Πολυ φιλικα

snoopy

NickE60
25-02-10, 09:34
οπως λεει ο Karl Otto Noelle (ALPINA) και σχεδιαστης του 335motor, ενα κομπρεσσορ κιτ σε κινητηρα Μ, ειναι σαν ''παραφυση σεξ'', σαν ''κακοηθης ογκος'' στο σωμα ενος αθλητη, σαν ''παραμορφωση'' ενος ωραιου σωματος απο ατυχημα.

Αν παρατηρησετε προσεκτικα καποιες εταιριες που παραγουν και πουλανε αυτα τα κιτ, ειναι
1) μη σχετικοι με την φιλοσοφια bmw Μ.
2) τρωγλες, η, το πολυ πολυ σπιτια 5δωματιων που εχουν μετατραπει σε συνεργειο
3) παντελως ασχετοι απο κατασκευη software
4) ασχετοι και τελειως εκτος νομου σον αφορα τι σημαινουν προδιαγραφες euro3,4,5
5) αναξιοπιστοι, εφοσον δεν μπορει να παει ενα ταξιδι τετοιο αμαξι ''πατεντα''.

οταν λεω ταξιδι εννοω να φορτωσει τα μπαγκαζια του και να παει Αθηνα-Κωσταντινουπολη-Αθηνα ας πουμε, που αυτες τις διαδρομες τις κανει καθε σαββατοκυριακο ο μεσος ευρωπαιος.
Προσεχετε λοιπον!
Προσεχετε για να εχετε, και παντα με σοβαροτητα.

Έχω κάποιες απορίες πάνω σ' αυτά. Λες ότι δεν είναι σωστό να μπαίνει compressor kit σε Μ, ΟΚ, να το δεχτώ! Ένα τurbo kit το εγκρίνεις? HPF για παράδειγμα. Η το θέμα είναι ότι δεν μπορεί να φτιαχτεί ολόσωστο custom "compressor/turbo" software για ένα μοτέρ που είναι φτιαγμένο για να είναι ατμοσφαιρικό?
Kαι, αν δεν είναι μόνο αυτό, πως εξηγείς το ότι τα νέα Χ5/Χ6 Μ και ειδικά η επερχόμενη Μ5 που θα είναι bi-turbo στηρίζεται στο μπλόκ του E9x M V8 κινητήρα? ...εκτός αν είσαι κάθετα αντίθετος, ίσως και ο Noelle, με την απόφαση του division για Μ-turbo κινητήρες. Ο Noelle πάντως θα βάλει το χεράκι του και σ' αυτά, γιατί η υπόθεση θα έχει "εύκολο" ψωμί ....είναι σίγουρο! ...α και ξέχασα, δεν νομίζω ότι το κιτ του Noelle για το 135/335 κλπ. "πηγαίνοντάς" το στα 420 άλογα, ταυτόχρονα κρατάει τον κινητήρα στις προδιαγραφές του... (ρύπων)

Αυτά είχα να ρωτήσω προς το παρόν thumb (πριν πούμε οτιδήποτε περί Μ και σχέση συμπίεσης)

sokinm3
25-02-10, 11:30
οπως λεει ο Karl Otto Noelle (ALPINA) και σχεδιαστης του 335motor, ενα κομπρεσσορ κιτ σε κινητηρα Μ, ειναι σαν ''παραφυση σεξ'', σαν ''κακοηθης ογκος'' στο σωμα ενος αθλητη, σαν ''παραμορφωση'' ενος ωραιου σωματος απο ατυχημα.

Αν παρατηρησετε προσεκτικα καποιες εταιριες που παραγουν και πουλανε αυτα τα κιτ, ειναι
1) μη σχετικοι με την φιλοσοφια bmw Μ.
2) τρωγλες, η, το πολυ πολυ σπιτια 5δωματιων που εχουν μετατραπει σε συνεργειο
3) παντελως ασχετοι απο κατασκευη software
4) ασχετοι και τελειως εκτος νομου σον αφορα τι σημαινουν προδιαγραφες euro3,4,5
5) αναξιοπιστοι, εφοσον δεν μπορει να παει ενα ταξιδι τετοιο αμαξι ''πατεντα''.

οταν λεω ταξιδι εννοω να φορτωσει τα μπαγκαζια του και να παει Αθηνα-Κωσταντινουπολη-Αθηνα ας πουμε, που αυτες τις διαδρομες τις κανει καθε σαββατοκυριακο ο μεσος ευρωπαιος.
Προσεχετε λοιπον!
Προσεχετε για να εχετε, και παντα με σοβαροτητα.

γιατι το λες αυτο????

Stefanos_Cool
25-02-10, 12:49
Αν και δεν συμφωνώ καθόλου ότι οι τάδε και οι τάδε βελτιωτές είναι αναξιόπιστοι, άσχετοι κλπ.κλπ έχω να σου πω τα εξής:



''παραφυση σεξ''

Γούστα είναι αυτά!!! :D
(χιούμορ κάνω φυσικά)


''κακοηθης ογκος''

Σε καμία περίπτωση, ΜΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ!

turbodog
25-02-10, 14:47
οπως λεει ο Karl Otto Noelle (ALPINA) και σχεδιαστης του 335motor, ενα κομπρεσσορ κιτ σε κινητηρα Μ, ειναι σαν ''παραφυση σεξ'', σαν ''κακοηθης ογκος'' στο σωμα ενος αθλητη, σαν ''παραμορφωση'' ενος ωραιου σωματος απο ατυχημα.

Αν παρατηρησετε προσεκτικα καποιες εταιριες που παραγουν και πουλανε αυτα τα κιτ, ειναι
1) μη σχετικοι με την φιλοσοφια bmw Μ.
2) τρωγλες, η, το πολυ πολυ σπιτια 5δωματιων που εχουν μετατραπει σε συνεργειο
3) παντελως ασχετοι απο κατασκευη software
4) ασχετοι και τελειως εκτος νομου σον αφορα τι σημαινουν προδιαγραφες euro3,4,5
5) αναξιοπιστοι, εφοσον δεν μπορει να παει ενα ταξιδι τετοιο αμαξι ''πατεντα''.

οταν λεω ταξιδι εννοω να φορτωσει τα μπαγκαζια του και να παει Αθηνα-Κωσταντινουπολη-Αθηνα ας πουμε, που αυτες τις διαδρομες τις κανει καθε σαββατοκυριακο ο μεσος ευρωπαιος.
Προσεχετε λοιπον!
Προσεχετε για να εχετε, και παντα με σοβαροτητα.

Μαλιστα...βλεπω πολλα συμπερασματα εδω περα και θα προσπαθησω να τα απαντησω ενα-ενα

1. G-power, Dinan, ESS, VF Engineering, Active Autowerke, HPF (HorsepowerPowerFreaks) που αχολουνται εδω και χρονια με FI M3 ειναι μη σχετικοι με την φιλοσοφια των Μ?

2. Δες εδω
https://www.horsepowerfreaks.com

https://www.vf-engineering.com/

https://www.esstuning.com/

https://www.activeautowerke.com/

https://www.g-power.de/

Αν για εσενα αυτος ειναι ο ορισμος της τρωγλης, τοτε μαλλον δεν μας τα λες καλα. Εκτος αν δεν εχεις γνωση των παραπανω. Που δεν νομιζω, μιας και τα παραπανω ειναι οι αμεσοι ανταγωνιστες σου. Με το να δυσφημεις εταιρειες καταξιωμενες χρονια στο χωρο δεν προαγεις τα προιοντα σου...Ειδικα σε ανθρωπους με γνωσεις και εμπειρια οπως ειναι αρκετοι εδω μεσα. Ο νοων νοειτω.

3. Να παρω μια τηλεφωνο την ESS η την Gpower να τους πω ποσο ασχετοι ειναι μηπως και τους διαφευγει. Καλα για τους Αμερικανους δεν το συζητω...ειναι παντελως ασχετοι.

4.Μιας και που το ανεφερες να μην ξεχασω μετα τους παραπανω να παρω τηλεφωνο την Supersprint και μετα την Milltek....να τους πω οτι οι καταλυτες τους ειναι εκτος νομου και οτι αυτοι ειναι ασχετοι αφου δεν ξερουν τι σημαινουν Euro 3,4,5.

5. Εχεις προσωπικη εμπειρια με FI αυτοκινητα? Γιατι εγω εχω και ειναι εντελως διαφορετικη. Αν εχεις συγκεκριμενα παραδειγματα να αναφερεις ειμαι ολος αυτια.

"προσεχετε ολοι σας λοιπον" σε αυτο συμφωνω και εγω μαζι σου και επαυξανω με τα σχολια μου που εκανα στο 2.

chief
25-02-10, 15:01
Εγώ νομίζω ότι αν άφηνε η BMW τον Noelle να έχει χέρι στα //Μ θα κομπρεσαρε και θα τουρπιζε και αυτά όπως έκανε και για τα μοντέλα που ήταν η συνεργασία BMW-ALPINA.
Εδώ έκανε κομπρεσορ και bi-turbo τόσα μοντέλα. Στα Μ θα κολονε;
Άμα δεν έχει πρόσβαση εκεί μιλάει για «καρκινοματα» και για «παρά φύση σεξ»
Όλα τουρπιζονται .
Δηλαδή άμα του έλεγε η εταιρία να ρίξει ένα κομπρεσερ στο Μ3, αυτός θα έλεγε όχι;

scania124
25-02-10, 15:17
οπως λεει ο Karl Otto Noelle (ALPINA) και σχεδιαστης του 335motor, ενα κομπρεσσορ κιτ σε κινητηρα Μ, ειναι σαν ''παραφυση σεξ'', σαν ''κακοηθης ογκος'' στο σωμα ενος αθλητη, σαν ''παραμορφωση'' ενος ωραιου σωματος απο ατυχημα.

Αν παρατηρησετε προσεκτικα καποιες εταιριες που παραγουν και πουλανε αυτα τα κιτ, ειναι
1) μη σχετικοι με την φιλοσοφια bmw Μ.
2) τρωγλες, η, το πολυ πολυ σπιτια 5δωματιων που εχουν μετατραπει σε συνεργειο
3) παντελως ασχετοι απο κατασκευη software
4) ασχετοι και τελειως εκτος νομου σον αφορα τι σημαινουν προδιαγραφες euro3,4,5
5) αναξιοπιστοι, εφοσον δεν μπορει να παει ενα ταξιδι τετοιο αμαξι ''πατεντα''.

οταν λεω ταξιδι εννοω να φορτωσει τα μπαγκαζια του και να παει Αθηνα-Κωσταντινουπολη-Αθηνα ας πουμε, που αυτες τις διαδρομες τις κανει καθε σαββατοκυριακο ο μεσος ευρωπαιος.
Προσεχετε λοιπον!
Προσεχετε για να εχετε, και παντα με σοβαροτητα.

δηλαδη εσυ με απλα ελληνικα μας λες τωρα οτι ειναι ολοι ΑΣΧΕΤΟΙ και εσυ ο σχετικος!!!!!!!:shok::shok:

δυστηχως στο μονο που θα συνφωνισω μαζι σου ειναι τα περι euro1,2,3,4,5.....μπορει και να συμβενει αυτο που λες.....αλλα τι να κανομε ετσι ερχονται τα αλογα.

επισης πιστευω πως ο τροπος σου να κατηγορεις ολες τις αλλες εταιριες δεν ειναι καθολου μα καθολου σωστος.....
τους ηξερες και απο χθες?????
σε εχουν κατηγορηση ποτε????

δεν πειραζει να εχουν 5 δωματια και να τα κανουν εταιρια.......τουλαχιστον εμενα δεν με πειραζει.......ας κανουν την δουλεια τους σωστα και κανενα προβλημα.....
δηλαδη η alpina πως ξεκινησε????απο το παλατι που εχει τωρα????


αυτα τα λιγα ειχα να σου πω........και να σκεφτεσε πριν ξεκινησεις να κατηγορεις τον καθενα.....γιατι ειναι σαν να κοροιδευεις ολους οσους εχουν κανει μετατροπη εκτος alpina...

:thnx::thnx:

VanVIC
25-02-10, 15:44
οπως λεει ο Karl Otto Noelle (ALPINA) ...

O karl Otto Noelle είναι άνθρωπος, σωστά ?
Μηχανικός είναι (προφανώς πολύ καταξιωμένος) αλλά τον συγκρίνεις με εταιρείες...
Αυτός, μόνος του είναι όλη η εταιρία Noelle ?
Οσο για την Alpina... Παλιά...
Εδώ και καιρό (απ'όταν είχε φύγει απο την Alpina) έχει φτιάξει την δική του εταιρία Noelle (και καλά κάνει, δεν μας πέφτει και λόγος)


...Aν παρατηρησετε προσεκτικα καποιες εταιριες που παραγουν και πουλανε αυτα τα κιτ, ειναι
1) ...
2) τρωγλες, η, το πολυ πολυ σπιτια 5δωματιων που εχουν μετατραπει σε συνεργειο
...

Μιας και αναφέρεσαι σε εταιρίες και κάνεις μνεία και για "τρώγλες" ή "το πολύ σπίτια 5 δωματίων", θα μπορούσες ίσως να μας δείξεις σε photo ή με link τις εγκαταστάσεις Noelle ?
Αναφέρομαι σε εγκαταστάσεις που στεγάζεται η Noelle σαν εταιρία και όχι τα συνεργαζόμενα συνεργεία Νoelle

Καλή είναι η υπεράσπιση των συνεργασιών του εκάστοτε αντιπροσώπου αλλά υπάρχουν και όρια τα οποία καλό είναι να τα αντιλαμβανόμαστε και να σεβόμαστε.

Driver M
25-02-10, 15:48
Κατά την άποψή μου, οι Μ3 είναι από τη φύση τους σπορ αυτοκίνητα, που προσφέρουν καθαρόαιμη αίσθηση και αδρεναλίνη, επιδόσεις σε πίστα, αλλά δεν είναι φτιαγμένα για κόντρες. Από εκεί και πέρα, ο καθένας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει στο αμάξι του και να το χρησιμοποιεί για όποιον σκοπό θέλει (κόντρες, ταξίδια, πίστα κοκ), αλλά αυτό δε σημαίνει ότι έτσι δεν αλλοιώνεται και ο χαρακτήρας του. Αυτό φαντάζομαι ότι εννοεί παρά φύσιν ο bomer και πιστεύω ότι έχει δίκιο, χωρίς να σημαίνει βέβαια ότι είναι και κατακριτέο. Και ferrari θα μπορεί να τουρμπιστεί αν πέσει πολλή έρευνα και χρήμα, αλλά μετά θα πάψει να είναι μια πραγματική ferrari. Το ίδιο πιστεύω ότι ισχύει και με τα Μ, ίσως βέβαια σε μικρότερο βαθμό, αφού δε μιλάμε για τόσο μοναδικά αυτοκίνητα. Από εκεί και πέρα, αν κάποιος θέλει να κάνει κόντρες με Μ3 και έχει υπόψιν του το ρίσκο και τις επικείμενες φθορές, καλά κάνει και την τουρμπίζει, αν και υπάρχουν πιο κατάλληλα αυτοκίνητα (εξ Ιαπωνίας κυρίως) για τέτοια χρήση.

gant
25-02-10, 16:10
Και επίσης να μη ξεχνάμε πως η Lotus και ο μεγάλος Colin Chapman από ένα γκαράζ ξεκίνησαν, όπως αν μεταφερθούμε και πέραν του κόσμου της αυτοκίνησης, ίδια αρχή είχαν και ο Billy Gates της Microsoft καθώς και ο Steve Jobs της Apple.

sokinm3
25-02-10, 16:35
οπως λεει ο Karl Otto Noelle (ALPINA) και σχεδιαστης του 335motor, ενα κομπρεσσορ κιτ σε κινητηρα Μ, ειναι σαν ''παραφυση σεξ'', σαν ''κακοηθης ογκος'' στο σωμα ενος αθλητη, σαν ''παραμορφωση'' ενος ωραιου σωματος απο ατυχημα.

Αν παρατηρησετε προσεκτικα καποιες εταιριες που παραγουν και πουλανε αυτα τα κιτ, ειναι
1) μη σχετικοι με την φιλοσοφια bmw Μ.
2) τρωγλες, η, το πολυ πολυ σπιτια 5δωματιων που εχουν μετατραπει σε συνεργειο
3) παντελως ασχετοι απο κατασκευη software
4) ασχετοι και τελειως εκτος νομου σον αφορα τι σημαινουν προδιαγραφες euro3,4,5
5) αναξιοπιστοι, εφοσον δεν μπορει να παει ενα ταξιδι τετοιο αμαξι ''πατεντα''.

οταν λεω ταξιδι εννοω να φορτωσει τα μπαγκαζια του και να παει Αθηνα-Κωσταντινουπολη-Αθηνα ας πουμε, που αυτες τις διαδρομες τις κανει καθε σαββατοκυριακο ο μεσος ευρωπαιος.
Προσεχετε λοιπον!
Προσεχετε για να εχετε, και παντα με σοβαροτητα.

μια απαντηση θα παρουμε εδω για ποιον λογο τα λες αυταη ριχνουμε χολη ετσι για να κανουμε ποστ?????????

scania124
25-02-10, 16:40
μια απαντηση θα παρουμε εδω για ποιον λογο τα λες αυταη ριχνουμε χολη ετσι για να κανουμε ποστ?????????

δυστυχως ο κυριος αυτος δεν απανταει ποτε.......λεει την λαλακια του και φευγει......

κακως ασχολουμαστε μαζι του.......

Stamatis
25-02-10, 16:49
Παιδια μην το τεντωνουμε.
Ισως εχει δουλεια.
Δωστε ενα περιθωριο.

sokinm3
25-02-10, 17:03
Παιδια μην το τεντωνουμε.
Ισως εχει δουλεια.
Δωστε ενα περιθωριο.

για να δουμε

VanVIC
25-02-10, 17:06
για να δουμε

μέχρι να δούμε, δεν ξεκινάς να'ρθεις tam-tam ?

Sorry για το deviation...

NICK_M3
25-02-10, 17:52
να δω τι άλλο θα ακούσουμε ρε πούστ! μου....

ελεος πια ρε....ελεος....

Driver M
25-02-10, 17:59
Παιδια μην το τεντωνουμε.
Ισως εχει δουλεια.
Δωστε ενα περιθωριο.

+1
Και επίσης, αν και καλό είναι να απαντήσει στα ερωτήματα των παιδιών, δεν είναι και υποχρεωμένος.
Το μόνο σίγουρο πάντως είναι ότι δε χρειάζεται να μιλάμε με επικριτικά λόγια για τις απόψεις του καθενός.
Είναι διαφορετικό πράγμα το να διαφωνούμε και διαφορετικό το να χαρακτηρίζουμε.

Stamatis
25-02-10, 18:09
+1
Και επίσης, αν και καλό είναι να απαντήσει στα ερωτήματα των παιδιών, δεν είναι και υποχρεωμένος.
Το μόνο σίγουρο πάντως είναι ότι δε χρειάζεται να μιλάμε με επικριτικά λόγια για τις απόψεις του καθενός.
Είναι διαφορετικό πράγμα το να διαφωνούμε και διαφορετικό το να χαρακτηρίζουμε.

Εν μέρει πρεπει να απαντήσει.
Ο τίτλος supporting vendor σημαίνει ότι ο επαγγελματίας αυτός υποστηρίζει με τις τεχνικές του γνώσεις τους χρήστες.
Οπότε μια άποψη ενός επαγγελματία είναι πάντα -αν και biased και πως να μην είναι άλλωστε- χρήσιμη, ή για αντίλογο ή για πιο εμπεριστατωμένη ανάλυση σε θέματα που απασχολούν.

Φυσικά και έχει κάθε δικαίωμα να μην απαντήσει, αλλά σε κάθε περίπτωση χρειάζεται να δώσουμε την πίστωση χρόνου που απαιτείται.

bmw
25-02-10, 23:28
Εγώ νομίζω ότι αν άφηνε η BMW τον Noelle να έχει χέρι στα //Μ ...


...Ο τίτλος supporting vendor σημαίνει ότι ο επαγγελματίας αυτός υποστηρίζει με τις τεχνικές του γνώσεις τους χρήστες...

Τα 2 καλύτερα ανέκδοτα που έχω ακούσει μετά τον παπαγάλο και τα παπάκια του Σερβετάλη !!!!!

scania124
25-02-10, 23:35
Τα 2 καλύτερα ανέκδοτα που έχω ακούσει μετά τον παπαγάλο και τα παπάκια του Σερβετάλη !!!!!
εισαι :offtopic: μην χαλας το θεμα.......:ranting2:

Κωνσταντίνος
26-02-10, 00:19
.....Και ferrari θα μπορεί να τουρμπιστεί αν πέσει πολλή έρευνα και χρήμα, αλλά μετά θα πάψει να είναι μια πραγματική ferrari.......

Off topic ξέρω, απλά για να είμαστε ακριβείς. Ferrari και turbo δεν είναι ξένοι.
Και μια απο τις πιο "πραγματικές" Ferrari, η F40 ήταν bi-turbo παρακαλώ...thumb

bomer
26-02-10, 01:34
απαντω και παρα απαντω!
απλως δεν εχω την πολυτελεια του χρονου, οπως εσεις ολοι.
αγαπητοι φιλοι, σας γνωριζω λοιπον
1) εχω φτιαξει τα περισοτερα bmw κομπρεσσορ στην ελλαδα με ξεκινημα την αρχικη g-power, και μετα κατευθειαν με την ASA. (συνολο bmw-kompressor 25 ελλαδα, και πολλα ακομη γερμανια, μεσα στην asa οπου εχω εκπαιδευτει απο τον Μηχανολογο Stoeber και τον μηχανικο Scumacher)
2) οσοι με γνωριζουν ξερουν οτι εχω σπουδασει γερμανια, μενω γερμανια, και εμαθα -πολυ καλα- τα πειραματα να τα κρατω για τον εαυτο μου, και να μην τα προτεινω σε αφελεις ιδιωτες, εαν δεν ειμαι 101% σιγουρος οτι δεν τους παιρνω στον λαιμο μου.
3) παρακαλω πειτε μου, ποσα Μ-Κομπρεσσορ υπαρχουν και κινουνται στην ελλαδα και τι πιεση δουλευουν, γιατι για να γραφετε και προτεινετε με τοση σιγουρια, παει να πει οτι γνωριζετε πανω απο 3-4 που ειναι μονιμως μαχιμα.
4) παρακαλω να μου απαντησει καποιος, που γνωριζει καλα, τι κραμα ειναι το μπλοκ των Μ3 ακριβως, τι συμβαινει με την κεφαλη και το σκουιζμπαντ αυτου του κινητηρα που δουλευει 12 προς 1, και μετα να μου αναλυσει τι συμβαινει οταν πιεστει με υπερτροφοδοτηση.
Επισης να μου πει τι κραμα ειναι του 335.
5) Η asa η οποια εκανε και τα περισσοτερα πειραματα στα Ε46-Μ3 ειχε σπασιμο κινητηρα 8 στα 10! Μετα απο τοσες ζημιες, εγκατελειψε την ιδεα παντελως.
6) τα κομπρεσσορ τα εφτιαξα σε συνεργασια με 3 διαφορετικα συνεργεια bmw, και ενα ανεξαρτητο Turbo-συνεργειο, εκ των οποιων 4, οι 2 εκπαιδευτηκαν στην asa.
O τελευταιος των μηχανικων με τα πιο πολλα προτζεκτς και τα πιο πολλα πειραματα πληρωμενα απο την τσεπη του! -και του βγαζω το καπελλο γι αυτο- εσπασε πανηγυρικα το Μ3Ε46-πανω στο δυναμομετρο στις πρωτες του ωρες λειτουργιας.
Φυσικα πληρωσε νεο κινητηρα στον πελατη ο οποιος το πηρε πανικοβλητος ''μαμα'' κι εφυγε.
Επειδη ο συγκεκριμενος μηχανικος ειναι πολυ καλος μηχανικος, με φοβερη αντιληψη, σας πληροφορω οτι και να τον πληρωνετε, το πειραμα Μ3Ε46-Κομπρεσσορ δεν το ξαναεπαναλαμβανει!
Τα 330-Μ54 ομως τα φτιαχνει ασταματητα!

Oι ελληνες ιδιοκτητες bmw-M3 για καποιο λογο δεν γνωριζουν γιατι κατασκευαζεται αυτο το αυτοκινητο απο την Μ, και ποσο σεβαστο και ιερο θαλεγα ειναι στην ευρωπη.
Αν ο σεβασμος προς αυτο το αυτοκινητο το οποιο ειναι σχεδιασμενο να δουλευει ατμοσφαιρικα σαν ''πριονι'' απο χιλιες εως οκτω χιλιαδες στροφες, ειναι να προσπαθεις να το κανεις κατι που δεν ειναι, και να το παιζεις κορωνα-γραμματα.....ειναι αυτο που λεει ο μεγας τεχνικος διευθυντης της Αλπινα Karl Otto Noelle.
Anyway...
Μην αγχωνεστε ετσι ειναι το στυλ του γραψιμματος μου.
Πολλα χαιρετισματα!
Καλες επιτυχιες στα προτζεκτ σας!
Αλλωστε τα αμαξια δικα σας ειναι!

Stefanos_Cool
26-02-10, 08:27
Να σαι καλά bomer, σε ευχαριστούμε για τις συμβουλές σου!

turbodog
26-02-10, 11:01
απαντω και παρα απαντω!
απλως δεν εχω την πολυτελεια του χρονου, οπως εσεις ολοι.
αγαπητοι φιλοι, σας γνωριζω λοιπον
1) εχω φτιαξει τα περισοτερα bmw κομπρεσσορ στην ελλαδα με ξεκινημα την αρχικη g-power, και μετα κατευθειαν με την ASA. (συνολο bmw-kompressor 25 ελλαδα, και πολλα ακομη γερμανια, μεσα στην asa οπου εχω εκπαιδευτει απο τον Μηχανολογο Stoeber και τον μηχανικο Scumacher)
2) οσοι με γνωριζουν ξερουν οτι εχω σπουδασει γερμανια, μενω γερμανια, και εμαθα -πολυ καλα- τα πειραματα να τα κρατω για τον εαυτο μου, και να μην τα προτεινω σε αφελεις ιδιωτες, εαν δεν ειμαι 101% σιγουρος οτι δεν τους παιρνω στον λαιμο μου.
3) παρακαλω πειτε μου, ποσα Μ-Κομπρεσσορ υπαρχουν και κινουνται στην ελλαδα και τι πιεση δουλευουν, γιατι για να γραφετε και προτεινετε με τοση σιγουρια, παει να πει οτι γνωριζετε πανω απο 3-4 που ειναι μονιμως μαχιμα.
4) παρακαλω να μου απαντησει καποιος, που γνωριζει καλα, τι κραμα ειναι το μπλοκ των Μ3 ακριβως, τι συμβαινει με την κεφαλη και το σκουιζμπαντ αυτου του κινητηρα που δουλευει 12 προς 1, και μετα να μου αναλυσει τι συμβαινει οταν πιεστει με υπερτροφοδοτηση.
Επισης να μου πει τι κραμα ειναι του 335.
5) Η asa η οποια εκανε και τα περισσοτερα πειραματα στα Ε46-Μ3 ειχε σπασιμο κινητηρα 8 στα 10! Μετα απο τοσες ζημιες, εγκατελειψε την ιδεα παντελως.
6) τα κομπρεσσορ τα εφτιαξα σε συνεργασια με 3 διαφορετικα συνεργεια bmw, και ενα ανεξαρτητο Turbo-συνεργειο, εκ των οποιων 4, οι 2 εκπαιδευτηκαν στην asa.
O τελευταιος των μηχανικων με τα πιο πολλα προτζεκτς και τα πιο πολλα πειραματα πληρωμενα απο την τσεπη του! -και του βγαζω το καπελλο γι αυτο- εσπασε πανηγυρικα το Μ3Ε46-πανω στο δυναμομετρο στις πρωτες του ωρες λειτουργιας.
Φυσικα πληρωσε νεο κινητηρα στον πελατη ο οποιος το πηρε πανικοβλητος ''μαμα'' κι εφυγε.
Επειδη ο συγκεκριμενος μηχανικος ειναι πολυ καλος μηχανικος, με φοβερη αντιληψη, σας πληροφορω οτι και να τον πληρωνετε, το πειραμα Μ3Ε46-Κομπρεσσορ δεν το ξαναεπαναλαμβανει!
Τα 330-Μ54 ομως τα φτιαχνει ασταματητα!

Oι ελληνες ιδιοκτητες bmw-M3 για καποιο λογο δεν γνωριζουν γιατι κατασκευαζεται αυτο το αυτοκινητο απο την Μ, και ποσο σεβαστο και ιερο θαλεγα ειναι στην ευρωπη.
Αν ο σεβασμος προς αυτο το αυτοκινητο το οποιο ειναι σχεδιασμενο να δουλευει ατμοσφαιρικα σαν ''πριονι'' απο χιλιες εως οκτω χιλιαδες στροφες, ειναι να προσπαθεις να το κανεις κατι που δεν ειναι, και να το παιζεις κορωνα-γραμματα.....ειναι αυτο που λεει ο μεγας τεχνικος διευθυντης της Αλπινα Karl Otto Noelle.
Anyway...
Μην αγχωνεστε ετσι ειναι το στυλ του γραψιμματος μου.
Πολλα χαιρετισματα!
Καλες επιτυχιες στα προτζεκτ σας!
Αλλωστε τα αμαξια δικα σας ειναι!

1. Οταν λες "εχω φτιαξει τα περισσοτερα compressor στη Ελλαδα" τι ακριβως εννοεις? Γιατι αν ειχες φτιαξει τα περισσοτερα Ε46 Μ3 θα το γνωριζαμε...εκτος αν οι ιδιοκτητες τους το κρατουν μυστικο. Αλλα και παλι τι διαολο....25 αυτοκινητα ειναι αυτα..ολο και κατι θα επαιρνε το αυτι μου. Περιμενουμε απαντηση...παντως εδω για Ε46 Μ3 μιλαμε...

2.Σου πηρε 25 ελληνικα αυτοκινητα (και φανταζομαι πολυ περισσοτερα στην Γερμανια) να καταλαβεις οτι το Μ3 δεν κανει για κομπρεσσαρισμα? Καλα το καταλαβαινω 1,2 αυτοκινητα αλλα μετα? Γιατι δεν συνιστουσες στους αφελεις ιδιοκτητες να μην κομπρεσσαρουν αλλα συνεχιζες να τα φτιαχνεις ξεροντας οτι θα σπασουν?

3.Οχι, εσυ να πας πεις που ειναι τα 25 δικα σου κομπρεσσορ αυτοκινητα που εχεις φτιαξει και που οπως προανεφερες βρισκονται στην Ελλαδα.

4. Ναι γνωριζουμε τι ειναι το Squish Band...(για οσους ενδιαφερονται ας ριξουν μια ματια παρακατω)
Για να παρετε μια ιδεα τι ειναι
https://www.rbracing-rsr.com/squishcalc1.html

Και εδω ενα παραδειγμα για FI engine built σε Μ54
https://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=698671

5. H Gpower (μιας και που ανεφερες την ASA) φτιαχνει ακομα compressor kits για Μ3. Οπως και ολες οι αλλες Εταιρειες που εχω προαναφερει. Και απο τα Forum που παρακολουθω μια χαρα τα πανε τα Μ3 FI. Αν εσπαγαν τα μοτερ οπως τα λες θα ειχαν κλεισει προ πολλου.

6. Περιμενουμε να μας πεις τα αυτοκινητα που εχεις φτιαξει...και γενικως κατι παραπανω απο τις γενικοτητες που μας λες.

turbodog
26-02-10, 11:34
4) παρακαλω να μου απαντησει καποιος, που γνωριζει καλα, τι κραμα ειναι το μπλοκ των Μ3 ακριβως, τι συμβαινει με την κεφαλη και το σκουιζμπαντ αυτου του κινητηρα που δουλευει 12 προς 1, και μετα να μου αναλυσει τι συμβαινει οταν πιεστει με υπερτροφοδοτηση.
Επισης να μου πει τι κραμα ειναι του 335.

Παρεπιπτοντως, μετα απο τοσα μοτερ που εχεις φτιαξει, θα επρεπε να γνωριζεις οτι οτι το CR του S54 ειναι 11.5:1 και οχι 12:1...

chief
26-02-10, 12:04
Παρεπιπτοντως, μετα απο τοσα μοτερ που εχεις φτιαξει, θα επρεπε να γνωριζεις οτι οτι το CR του S54 ειναι 11.5:1 και οχι 12:1...

thumb
Μαλλον στη Γερμανια δουλευουν διαφορετικα:th_Laie_67-1:

bomer
26-02-10, 13:12
ναι... που με μια καλη υγρασια 80-90% ανεβαινει ακαριαια, σ εναν κινητηρα με μια υποδομη τρομπας λαδιου, και μεταλλων στροφαλου που με το ζορι υποστηριζουν 370ΝΜ και θερμοδυναμικη κινητηρα που ανα 20ΝΜ/ αυξηση ροπης σε μεσαιουψηλες, τα λαδια ανεβαζουν ανα 15βαθμους! και ο ασχετος, ξεκιναει να σκεφτεται τουρμπισμα....
ξερεις ποσες ανακλησεις -στα ηδη χιλιαδες ανακληθεντα για μεταλλα- εχει κανει η Μ για το Ε46-Μ3?
Αυτο το μοτερ ηταν η καταστροφη, η ιδια!

Εγω με τον Stoeber ASA οπου συνεργαστηκα 2χρονια εχω δει τα Μ3 να σπανε το ενα μετα το αλλο. ΜΚ-Μotorsport, Kelleners, G-power, ολα δεν εμεινε χριστος! δεν μπορω παρα να ενημερωνω οσο ειναι δυνατον!
Δεν εδεσα ποδια και χερια.
Ενημερωση κανω.
Βεβαια στην ελλαδα δεν βλεπω να μου λενε ποσα Μ3Ε46-Κομπρεσσορ κυκλοφορουν κανονικα, τι πιεση δουλευουν, και ποσα χλμ γραφει το κοντερ μετα την μετατροπη...

επισης τι διαφορα εχει το μπλοκ του Μ3 απο το 335.
Για να καταλαβουν ολοι οτι αυτα ειναι τα βασικα.
Απο κει ξεκιναμε παντα...
αντοχες μεταλλων και θερμοδυναμικη.
μετα ηλεκτρονικη διαχειριση για να περναει κτεο.
και μεταδοση.
μετα επιδοσεις
Εδω βλεπω πανε αναποδα.
...
και κτεο = 0

bmw
26-02-10, 13:23
...ξερεις ποσες ανακλησεις -στα ηδη χιλιαδες ανακληθεντα για μεταλλα- εχει κανει η Μ για το Ε46-Μ3?
Αυτο το μοτερ ηταν η καταστροφη, η ιδια!...

Φίλε Μπόμερ , προσπερνάω τα άλλα περί Σουμάχερ , Φραντζ , Ότο και άλλους διάσημους γερμανούς μηχανικούς ...

Επισημαίνω ότι ΟΧΙ για τους λόγους που λες ... αλλά όπως και να έχει , ΣΥΜΦΩΝΩ ότι είναι λάθος η υπερπλήρωση σε S moter ...

Όμως ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΝΑΚΛΗΣΕΙΣ , μετά το πέρας της επίσημης καμπάνιας

ΠΟΤΕ ΕΚΑΝΕ Η BMW ?????

Εκτός αν τις έκανε ΚΡΥΦΑ από τους ιδιοκτήτες των Μ3...

sokinm3
26-02-10, 13:25
Βεβαια στην ελλαδα δεν βλεπω να μου λενε ποσα Μ3Ε46-Κομπρεσσορ κυκλοφορουν κανονικα, τι πιεση δουλευουν, και ποσα χλμ γραφει το κοντερ μετα την μετατροπη...
λοιπον εχουμε και λεμε........δουλευω 6 psi επανω στον κομπρεσσορα και στον χωρο εισαγωγης καταληγει 5 psi μιας και παρεμβαλεται chargecooler.......

τα χλμ που εχω κανει ειναι κοντα στα 11000 χλμ και με αρκετες κοντρες.......

παμε παρακατω.......απο οτι καταλαβα εισαι ο αντιπροσωπος της noelle και μιας μας τον ΕΚΘΕΙΑΖΕΙΣ θα ηθελα να μου απαντησεις τα παρακατω μιας και ειναι σοβαρη εταιρια.......

Μπορεις να μας εξηγησεις τι εγινε με το Μ6 του φιλου Σταυρου??????Ξερεις αυτο το στροκερακι που φτιαξατε εκει στην Γερμανια?????

Αν θελεις εξηγησε μας μιας και στο σπιτι του "κρεμασμενου" δεν μιλουν για σκοινι,ενω εσυ οχι μονο μιλας αλλα και το συνεχιζεις

turbodog
26-02-10, 15:13
ναι... που με μια καλη υγρασια 80-90% ανεβαινει ακαριαια, σ εναν κινητηρα με μια υποδομη τρομπας λαδιου, και μεταλλων στροφαλου που με το ζορι υποστηριζουν 370ΝΜ και θερμοδυναμικη κινητηρα που ανα 20ΝΜ/ αυξηση ροπης σε μεσαιουψηλες, τα λαδια ανεβαζουν ανα 15βαθμους! και ο ασχετος, ξεκιναει να σκεφτεται τουρμπισμα....
ξερεις ποσες ανακλησεις -στα ηδη χιλιαδες ανακληθεντα για μεταλλα- εχει κανει η Μ για το Ε46-Μ3?
Αυτο το μοτερ ηταν η καταστροφη, η ιδια!

Εγω με τον Stoeber ASA οπου συνεργαστηκα 2χρονια εχω δει τα Μ3 να σπανε το ενα μετα το αλλο. ΜΚ-Μotorsport, Kelleners, G-power, ολα δεν εμεινε χριστος! δεν μπορω παρα να ενημερωνω οσο ειναι δυνατον!
Δεν εδεσα ποδια και χερια.
Ενημερωση κανω.
Βεβαια στην ελλαδα δεν βλεπω να μου λενε ποσα Μ3Ε46-Κομπρεσσορ κυκλοφορουν κανονικα, τι πιεση δουλευουν, και ποσα χλμ γραφει το κοντερ μετα την μετατροπη...

επισης τι διαφορα εχει το μπλοκ του Μ3 απο το 335.
Για να καταλαβουν ολοι οτι αυτα ειναι τα βασικα.
Απο κει ξεκιναμε παντα...
αντοχες μεταλλων και θερμοδυναμικη.
μετα ηλεκτρονικη διαχειριση για να περναει κτεο.
και μεταδοση.
μετα επιδοσεις
Εδω βλεπω πανε αναποδα.
...
και κτεο = 0

...οτι ναναι...ΕΧΕΙΣ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΤΟ CR(COMPRESSION RATIO) ME TO CYLINDER PRESSURE. Δες το παρακατω link ωστε να εμπεδωσεις και εσυ τι ειναι DCR ,SCR και τι Cylinder Pressure.

https://cochise.uia.net/pkelley2/DynamicCR.html

Απο εδω και στο εξης θα μπορεις να λες και στους υποψηφιους πελατες σου και το τι ακριβως ειναι και το καθενα...και οχι μην με ευχαριστεις...το forum αλλωστε για αυτο ειναι...ωστε να βοηθαμε αυτους που δεν εχουν την εμπειρια η την γνωση.
Και απο αυτα που βλεπω εδω μεσα, οι γνωσεις σου με το σπορ του tuning δεν ειναι και οι καλυτερες....

Monsta
26-02-10, 15:33
Oh Jesus!

Someone just got busted :rolleyes:

turbodog
26-02-10, 16:00
...και αφου τελειωσεις και με το διαβασμα του παραπανω link περιμενουμε να μας πεις που βρισκονται τα 25 κομπρεσσορατα Μ3 που εχεις φτιαξει. Γιατι απο οτι ειδα, ενω απαντησες, "ξεχασες" να μας πεις που ειναι τα ελληνικα Μ3 που εχεις φτιαξει.

turbodog
27-02-10, 09:46
Απο κει ξεκιναμε παντα...
αντοχες μεταλλων και θερμοδυναμικη.
μετα ηλεκτρονικη διαχειριση για να περναει κτεο.
και μεταδοση.
μετα επιδοσεις
Εδω βλεπω πανε αναποδα.
...
και κτεο = 0

α και σου εχω και κατι αλλο...

Μιας και που κατακρινεις ολους τους αλλους βελτιωτες οτι τα κιτ που εχουν δεν περνουν ΚΤΕΟ, πες μας τωρα εσυ γιατι ο μεγαλος και τρανος Karl Otto Noelle πουλαει κιτ βελτιωσης χωρις καταλυτες.
Απο το site της Noelle βελτιωση για το καινουργιο bi-turbo μοτερ της BMW (550i GT, X6 50i, 750i saloon

https://www.noellemotors.de/noelle_motors_N63_V8_Bi_Turbo_engine_3.539+M592dca fabf5.0.html

Μου φαινεται οτι ο μεγαλος και τρανος Karl Otto Noelle νομιζει οτι τα καινουργια μοντελα της BMW ειναι για Off-Road use ONLY :th_Laie_67-1:

Περιμενουμε απαντηση...σε αυτο αλλα και στο παραπανω ερωτημα που βρισκονται τα 25 κομπρεσσορατα M3 που εχεις φτιαξει.

VanVIC
27-02-10, 10:48
Χωρίς να θέλω να επομισθώ τον ρόλο του υπερασπιστή του Μηχανικού Noelle, καλό είναι, στις «θέσεις» μας να υπάρχει μια διακριτή «γραμμή» μεταξύ τεχνολογικών επιτευγμάτων και εμπορικών σκοπιμοτήτων.

Νομίζω ότι και μόνον η πρώην θέση του Noelle στην τεχνική ηγεσία της Alpina, απο μόνη της λέει πολλά...

bmw
27-02-10, 10:56
Χωρίς να θέλω να επομισθώ τον ρόλο του υπερασπιστή του Μηχανικού Noelle, καλό είναι, στις «θέσεις» μας να υπάρχει μια διακριτή «γραμμή» μεταξύ τεχνολογικών επιτευγμάτων και εμπορικών σκοπιμοτήτων.

Νομίζω ότι και μόνον η πρώην θέση του Noelle στην τεχνική ηγεσία της Alpina, απο μόνη της λέει πολλά...

Φίλε μου αυτά που γράφει ο φίλος Μπομερ

είναι ΔΙΚΕΣ του απόψεις !!!!

Πολυ αμφιβάλλω αν ο Νοέλ συμφωνεί ότι ας πούμε

έγιναν ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΝΑΚΛΗΣΕΙΣ μετάλλων σε 46άρια μετά το πέρας της επίσημης καμπάνιας

και άλλα πολλά που πρωτη φορά ακούω στη ζωή μου !!!

π.σ. Είναι και ΔΥΣΦΗΜΗΣΗ της BMW (παρεπιπτόνως) η άποψη περί ανακλήσεων καθώς και η φράση "το μοτέρ αυτό ήταν η καταστροφή η ίδια"

turbodog
27-02-10, 11:01
Θεωρω οτι η αποψη ενος supporting vendor δεν αφορα μονο την προσωπικη του γνωμη, αλλα εν μερη, και την αποψη της εταιρειας που εκπροσωπει.Η απαντηση που δοθηκε ειναι στο ιδιο υφος με τις αβασιμες κατηγοριες για αποτυχημενους βελτιωτες που εργαζονται σε τρωγλες. Και βεβαια δεν κατακρινεις τους αλλους (βλεπε ΚΤΕΟ,καυσαερια κτλ) οταν ΚΑΙ ΕΣΥ κανεις το ιδιο στα προιοντα που πουλας. Το ειρωνικο μερος του σχολιου μου ειναι γιατι σαν supporting vendor θα πρεπει να εισαι πολυ προσεχτικος οταν σχολιαζεις, και πολυ περισσοτερο οταν κατακρινεις προιοντα ανταγωνισμου καθως η θεση σου αντικατοπτριζει και την θεση της εταιρειας.

VanVIC
27-02-10, 15:33
Χωρίς να θέλω να ...


Φίλε μου ...

Εεεε... φίλοι δεν είμαστε οπότε αν θές, όταν απυθύνεσαι σε μένα ας με αποκαλείς είτε VanVIC ή Βαγγέλη.

Σχετικά με το συγκεκριμένο post μου, ασφαλώς και αντιλαμβάνομαι οτι ο Bommer παραθέτει τις δικές του απόψεις και δεν μιλάει εκ μέρους του Noelle.

Εγώ έκανα μια επισήμανση που νομίζω οτι βοηθά στο να μην δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις και να είναι διακριτό για το αν μιλάμε για εταιρίες ή για άτομα μεμονωμένα.

stratos
27-02-10, 16:42
ειναι αυτο που λεει ο μεγας τεχνικος διευθυντης της Αλπινα Karl Otto Noelle.




έεεε να πάμε στην εκκλησία να του ανάψουμε ένα κερί αν είναι του μεγαλειότατου.....


Δυστηχώς κατακρίνοντας τις τόσες εταιρίες που μερικές απο αυτές αποδεδειγμένα έχουν καλά αποτελέσματα (βλ. sokin) δεν προσελκύεις κόσμο προς την εταιρία (νοέλλε) αλλά τον απομακρίνεις.

Η αλήθεια είναι οτι δεν ξέρω τι κράμα είναι αυτό του 335. Μπορείς να μας βοηθήσεις? Έτσι στο περίπου, γιατί αν θυμάμαι καλά τα κράματα των κινητήρων βρίσκονται υπο δρακόντια φύλαξη στα χρηματοκιβώτια της κάθε εταιρίας.

Monsta
27-02-10, 18:30
Λοιπόν να κάνω μια παρατήρηση, μιας και το θέμα αρχίζει και γίνεται όλο και πιο ενδιαφέρον.

Έχω τη τύχη να συνεργάζομαι με έναν από τους καλύτερους, κατά τη ταπεινή μου άποψη, μηχανικούς (Πτυχιούχος Μηχανολόγος Μηχανικός ΕΜΠ) που έχει και την επιμέλεια στο δικό μου αυτοκίνητό. Και έχω περάσει από αρκετούς 'μηχανικούς' όλα αυτά τα χρόνια....

Ο συγκεκριμένος λοιπόν κύριος έχει φάει τον S54 με το κουτάλι, έχει ξοδέψει αμέτρητες ώρες και πολύ χρήμα ώστε να φτάσει στο επίπεδο που είναι σήμερα. Έχει τοποθετήσει κομπρέσορες ΕΠΩΝΥΜΩΝ εταιρειών (ναι έχουμε δει σε τι τρώγλες δουλεύουν οι κακόμοιροι :whistle: ) σε αυτό το μοτέρ (& σε 92 Μ3) και μπορώ να πω με σιγουριά ΟΤΙ, αν υπήρχε τόσο σοβαρό πρόβλημα στο να σπάσει, δεν θα το έκανε to begin with. Δε ρισκάρει οποιοσδήποτε σοβαρός άνθρωπος έτσι απλά το όνομα του στην αγορά, για 1000 ευρά.

Ζήτησα λοιπόν από τον εν λόγω κύριο να μπει στο forum και να τοποθετηθεί στο συγκεκριμένο θέμα. Ελπίζω να βρει το χρόνο και σύντομα να ακούσουμε μία τεκμηριωμένη γνώμη ώστε να μάθουμε αν, κάτω από τι συνθήκες και πόσο πραγματικά κινδυνεύει το μοτέρ αν γίνει μία τέτοια επέμβαση.

Και δεν αναφέρομαι βέβαια σε χρήστες ......κάθε βράδυ βγαίνω ένα 3-ωρο για κόντρες, γιατί έχω γνωστούς με πρώτο στάδιο σε S3, άλλον με R32 μαμά που το έκαναν αυτό συνέχεια κι μετά από λίγο πήραν και οι 2 το μοτέρ στο χέρι. Για να μη μιλήσω για βελτιωμένα gti....

Εν αναμονή λοιπόν.....

NickE60
27-02-10, 19:29
έεεε να πάμε στην εκκλησία να του ανάψουμε ένα κερί αν είναι του μεγαλειότατου.....


Δυστηχώς κατακρίνοντας τις τόσες εταιρίες που μερικές απο αυτές αποδεδειγμένα έχουν καλά αποτελέσματα (βλ. sokin) δεν προσελκύεις κόσμο προς την εταιρία (νοέλλε) αλλά τον απομακρίνεις.

Η αλήθεια είναι οτι δεν ξέρω τι κράμα είναι αυτό του 335. Μπορείς να μας βοηθήσεις? Έτσι στο περίπου, γιατί αν θυμάμαι καλά τα κράματα των κινητήρων βρίσκονται υπο δρακόντια φύλαξη στα χρηματοκιβώτια της κάθε εταιρίας.

Οι M54, Ν54, N55 έχουν τεράστια ομοιότητα, ίδια διάμετρο και διαδρομή εμβόλων και είναι κατασκευασμένοι από αλουμίνιο. Λέγεται ότι χρησιμοποιείται το ίδιο καλούπι χύτευσης (του Μ54) με μικρές διαφοροποιήσεις στις βάσεις περιφερειακά και εμπρός. Έχουν χαλύβδινα χιτώνια με επίστρωση κράματος χαλκού.

S65-V8 M3, S85-V10 M5/M6 αλουμινένιοι επίσης.

S54 εξ ολοκλήρου χαλύβδινος για μεγαλύτερη ακαμψία και αντοχή στις καταπονήσεις (λόγω ευστροφίας και μεγαλύτερης διαμέτρου εμβόλων από την υπόλοιπη "σειρά" x54)

VanVIC
27-02-10, 21:24
Οι M54, Ν54, N55 έχουν τεράστια ομοιότητα, ίδια διάμετρο και διαδρομή εμβόλων και είναι κατασκευασμένοι από αλουμίνιο. Λέγεται ότι χρησιμοποιείται το ίδιο καλούπι χύτευσης (του Μ54) με μικρές διαφοροποιήσεις στις βάσεις περιφερειακά και εμπρός. Έχουν χαλύβδινα χιτώνια με επίστρωση κράματος χαλκού.

S65-V8 M3, S85-V10 M5/M6 αλουμινένιοι επίσης.

S54 εξ ολοκλήρου χαλύβδινος για μεγαλύτερη ακαμψία και αντοχή στις καταπονήσεις (λόγω ευστροφίας και μεγαλύτερης διαμέτρου εμβόλων από την υπόλοιπη "σειρά" x54)

Νίκο δεν έχουν ίδια κράματα οι κινητήρες Μ54 με αυτούς της σειράς Ν.
Και οι δυο έχουν αλουμίνιο αλλά αυτοί της σειράς Ν έχουν και μαγνήσιο στο κράμα τους.
Οι κινητήρες σειράς Ν είναι λιγότερο ανθεκτικοί σε «αυξημένες» καταπονήσεις σε σχέση με την «γαιδουρινή» ανθεκτικότητα των Μ54.

NickE60
27-02-10, 21:56
Νίκο δεν έχουν ίδια κράματα οι κινητήρες Μ54 με αυτούς της σειράς Ν.
Και οι δυο έχουν αλουμίνιο αλλά αυτοί της σειράς Ν έχουν και μαγνήσιο στο κράμα τους.
Οι κινητήρες σειράς Ν είναι λιγότερο ανθεκτικοί σε «αυξημένες» καταπονήσεις σε σχέση με την «γαιδουρινή» ανθεκτικότητα των Μ54.

Από μαγνήσιο είναι κατασκευασμένος ο Ν52 Βαγγέλη, ο Ν54 είναι αλουμινένιος thumb

"Surprisingly the engine block of the N54B30 is similar to the older generation BMW M54B30 engine - all aluminum with cast iron cylinder liners. This is because the newer N52 aluminum-magnesium engine block was not deemed as suitable for turbo-charging with the above-mentioned engineering goals. As a result, the N54B30 is physically heavier (195 kg/429 lb) than the very light (161 kg/354 lb) N52 engine. This also explains why the engine block size is identical to the older M54B30 at 2979 cc/181 in³ instead of the 2996 cc/182 in³ of the new N52B30 3.0L engine"

stratos
28-02-10, 11:13
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Η αλήθεια είναι οτι γεωμαετρικά είναι ίδιοι σαν κινητήρες και ίσως κατα μεγάλο ποσοστό στην σύσταση. Εδώ τελειώνουν οι ομοιότητες. Σίγουρα υπάρχουν σημαντικές διαφορές στην κυλινδοκεφαλή για να μπορεί να διαχειριστεί τον παραπάνω όγκο αερίων και φυσικά τα τεράστια ποσά θερμικής καταπόνησης. Να μην ξεχνάμε οτι σίγουρα υπάρχουν διαφορετικών ειδών αντιτριβικές και θερμικές επικαλήψεις στην επιφάνεια των πιστονιών και των κυλίνδρων.

Αυτό που ήθελα να μου απαντήσει ο bomer επειδή δείχνει να το κατέχει πολύ καλά το θέμα (αν όχι σίγουρα ο Μεγαλειότατος), να μας πεί την ακριβώς % κατα βάρος σύσταση του κάθε υλικού του κινητήρα. Έτσι, για μια μελέτη που κάνω για το πανεπιστήμιο....

Monsta
28-02-10, 17:24
Εγώ θα ήθελα να μάθω γιατί ο κ. Bomer δεν μας αποκαλύπτει τη ταυτότητά του? Έχει κάτι να κρύψει? Του το απαγορεύουν οι κανόνες του φόρουμ, εδώ που έχει φτάσει η κουβέντα? Στο κάτω κάτω αφού έχει φτιάξει τα περισσότερα κομπρεσσοράτα Μ3, να μπορέσουμε και μεις να μάθουμε τι δουλειά κάνει με τόσα που γνωρίζει επί του θέματος.

Κ. Bomer προσωπικά αναρωτιέμαι μήπως είστε ο Στάθης ο Πρεδάρης?

kloukakis
01-03-10, 02:29
Συγνώμη αν επεμβαίνω σαν outsider, τον Μπόμερ δεν τον ξέρω, αλλά αν είναι αυτός που λες, τότε όντως έχει φτιάξει 25 bmw compressor. Δεν θυμάμαι να ανέφερε κάπου ότι τα 25 αυτά ήταν Μ3 Ε46! Έχει φτιάξει ένα Μ3 Ε36 και 24 άλλα bmw, τα οποία ξέρω και τι bmw είναι. Κανένα από αυτά Μ3 Ε46.

Ξαναλέω ότι τον κύριο δεν τον γνωρίζω προσωπικά, και δεν θέλω να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου! Απλώς κρατάτε και μια πισινή, μην είστε τόσο απόλυτοι…..thumb

ΥΓ Φιλικά πάντα- το θρέντ είναι φοβερό :original:

Konstantinos E60
01-03-10, 11:39
Νίκο δεν έχουν ίδια κράματα οι κινητήρες Μ54 με αυτούς της σειράς Ν.
Και οι δυο έχουν αλουμίνιο αλλά αυτοί της σειράς Ν έχουν και μαγνήσιο στο κράμα τους.
Οι κινητήρες σειράς Ν είναι λιγότερο ανθεκτικοί σε «αυξημένες» καταπονήσεις σε σχέση με την «γαιδουρινή» ανθεκτικότητα των Μ54.

Το μαγνήσιο εκτός απο ελαφρύτερο δεν είναι και ανθεκτικότερο απο το αλουμίνιο?

stratos
01-03-10, 11:52
Το μαγνήσιο εκτός απο ελαφρύτερο δεν είναι και ανθεκτικότερο απο το αλουμίνιο?

Το μαγνήσιο είναι ανθεκτικό, φυσικά τα κράματα του γιατί απο μόνου δεν λέει τίποτα. Δεν χρησιμοποιήται όμως στου κινητήρες απευθείας γιατί όταν θερμανθεί πολύ τότε χάνει την αντοχή του και διασπάται σε μερικά σφαιρίδια.

Χρησιμοποιήται σαν βάση για το μπλόκ αλλά τα χυτώνια είναι απο ατσάλι για να αντέχουν στις θερμικές και μηχανικές καταπονήσεις. Το κράμα μαγνησίου περιβάλει αυτά τα χιτώνια και αποτελείτο κύριο κορμό του μπλόκ.

Αυτό που θα είχε μεγαλήτερη αντοχή θα ήταν ένα κράμα αλουμινίου - τιτανίου - κοβαλτίου - μολυβδαινίου και τότε θα λέγαμε για εξαιρετικά χαμηλό βάρος και φυσικά αντοχή τεράστια σε οποιοδήποτε φορτίο και αντοχή στην θεμρική κόπωση που μαστίζει τους κινητήρες μας

bmw
01-03-10, 11:57
...Ξαναλέω ότι τον κύριο δεν τον γνωρίζω προσωπικά, και δεν θέλω να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου! Απλώς κρατάτε και μια πισινή, μην είστε τόσο απόλυτοι…..thumb...

Ναι οκ ... αλλά έχεις αν δεν κάνω λάθος επικοινωνία μαζί του με πολύ ενδιαφέροντα μέηλ ... θέλεις να τα μοιραστείς μαζί μας ???

Stathis
01-03-10, 12:16
για τη βοηθεια της συζητησης ο σταθης (μπομερ) εχει φτιαξει οντως αρκετα bmw κομπρεσορ (330 Μ54) ως αντιπροσωπος της τοτε ινφινιτας. δεν ανεφερε πουθενα οτι εφτιαξε S54.
ενα απο αυτα ειναι και αυτο εδω: https://www.drive.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=34&Itemid=56

bmw
01-03-10, 12:21
Δεν είναι Τακόρης αυτό ????

Stathis
01-03-10, 12:24
ο τακορης ηταν ο μηχανικος που το τοποθετησε, τα κιτ τα εφερνε ο σταθης.

bmw
01-03-10, 12:30
Άλλο έφερε τα κιτ ... άλλο είναι ο μηχανικός που τα τοποθέτησε !!! εδώ μας λέει ότι έχει "φτιάξει" ένα σκασμό αμάξια !!!

το ποιός εισήγαγε το κιτ ΔΕΝ έχει καμία σχέση !!! είναι σα να λέμε ότι εσύ έχεις φτιάξει το i -phone !!!! :D :D

Stathis
01-03-10, 12:42
ναι οκ. δεν ειναι συνεργειο αν αυτο εννοεις.
αλλα το θεμα μας δεν ειναι αυτο νομιζω.
δεν χρειαζεται να αποροσανατολισουμε την κουβεντα για να δουμε σε τι εκφραση του λογου καποιου αλλου μπορουμε να διαφωνησουμε.

το θεμα ειναι οτι φτιαχθηκαν με τα κιτ της ινφινιτας (μπομερ) παλιοτερα και με τα κιτ της ess τωρα, αρκετα Μ54 και καποια λιγα S54.
δουλευουν? πανε καλα? σπανε? να το κανει καποιος που μας διαβαζει και ενδιαφερεται?

εκει νομιζω οτι μπορει οποιος εχει εμπειρια και ξερει να βοηθησει.

bmw
01-03-10, 12:57
Ρε συ Στάθη παίζουμε την κολοκυθιά μου φαίνεται !!!

Ο φίλος Μπόμερ διατυπώνει απόψεις με βαρύγδουπες εκφράσεις και τεχινκούς όρους και παρουσιάζεται ως ΕΙΔΙΚΟΣ μηχανικός

μας μιλάει για θερμοδυναμική , μεταλουργία , μετάδοση ισχύος , προγραμματισμό κλπ κλπ

αυτά δε συνάδουν προφανώς με έναν απλό ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟ

Δεν είναι τόση ώρα το θέμα μας ΠΟΙΟΣ εισήγαγε τον ΑΣΑ !!!

kloukakis
01-03-10, 13:03
Ναι οκ ... αλλά έχεις αν δεν κάνω λάθος επικοινωνία μαζί του με πολύ ενδιαφέροντα μέηλ ... θέλεις να τα μοιραστείς μαζί μας ???

Προφανώς και δεν κάνεις λάθος…. Επειδή όμως αν τα μοιραστώ η τρίχα θα γίνει τριχιά και επειδή υπάρχουν ήδη μερικές τριχιές, δεν θέλω να γίνω η πέτρα του σκανδάλου!

Το άτομο αυτό μου έδωσε πληροφορίες, αφιέρωσε χρόνο για να μου απαντήσει και να με κατατοπίσει, ενώ μου πρότεινε και λύση εκτός Noelle σε περίπτωση που ήθελα ντε και καλά compressor.

Θεωρώ λίγο προδοσία να τα ανεβάσω, γιατί αν κάτι το έγραψε λάθος από κεκτημένη ταχύτητα ίσως, μετά άντε να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας.

Αν κάποιος τα έχει διαβάσει εκεί που τα ανέβασα, στην προσπάθειά μας να βελτιώσουμε τα μοτέρ μας, όπου τα ανέβασα καλοπροαίρετα, είναι δικαίωμά του φυσικά αν θέλει να δώσει το λινκ…. :judge:

Φιλικά πάντα :cheers:

Stathis
01-03-10, 13:08
Δεν είναι τόση ώρα το θέμα μας ΠΟΙΟΣ εισήγαγε τον ΑΣΑ !!!

αυτο ακριβως ρε βαγγελη, ας μην παιξουμε την κολοκυθια.
δεν ειναι ασυνηθιστο να λεει ο αντιπροσωπος "εφτιαξα", "φτιαξαμε" κλπ.
ασχετα αν καταλαβαινουμε οτι δεν ακριβολογει, δεν ειναι η πρωτη φορα που το ακουμε (και ουτε η τελευταια προφανως)...

το θεμα ειναι, αν δουλευουν και αν πανε καλα.
εχεις σε αυτο να σχολιασεις κατι?

Monsta
01-03-10, 13:22
Αν τα έβαλε ο Θανάσης ο Τακόρης, σε αυτόν θα πηγαίνουνε και σε περίπτωση βλάβης.

Άρα εύκολα μαθαίνουμε τι κάνει το συγκεκριμένο - τουλάχιστον - κιτ.

VanVIC
01-03-10, 13:58
...Ο φίλος Μπόμερ διατυπώνει απόψεις με βαρύγδουπες εκφράσεις και τεχινκούς όρους και παρουσιάζεται ως ΕΙΔΙΚΟΣ μηχανικός

μας μιλάει για θερμοδυναμική , μεταλουργία , μετάδοση ισχύος , προγραμματισμό κλπ κλπ

αυτά δε συνάδουν προφανώς με έναν απλό ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟ ...



Πάντως δεν είναι και απίθανο κάποιος που είναι εμπορικός αντιπρόσωπος να είναι και μηχανολόγος μηχανικός ας πούμε, το αντίθετο μάλιστα.

Αλλά όπως γράφτηκε και παραπάνω, το θέμα μας δεν είναι αυτό.