PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΙΣΚΟΣ ΣΕ SMG



merbeind
26-03-12, 17:56
Καλησπερα
Χθες βραδυ ενω εκανα τη γρηγορη βολτιτσα μου μολις κατεβηκα μυρισε ο δισκος.Ειμαι στα 105.000χιλ με smg.
Αυτο που εχω απορια στα smg αλλαζει ο δισκος κανονικα οπως στα manual?
Αν ναι ας ενημερωσει κανενας κοστος,αν υπαρχει δυνατοτητα να μπει κατι πιο ενισχυμενο κτλ.ευχαριστω

deepBLUE
26-03-12, 17:58
Καλησπερα
Χθες βραδυ ενω εκανα τη γρηγορη βολτιτσα μου μολις κατεβηκα μυρισε ο δισκος.Ειμαι στα 105.000χιλ με smg.
Αυτο που εχω απορια στα smg αλλαζει ο δισκος κανονικα οπως στα manual?
Αν ναι ας ενημερωσει κανενας κοστος,αν υπαρχει δυνατοτητα να μπει κατι πιο ενισχυμενο κτλ.ευχαριστω

Αν δεν εχεις αμαξι που ειναι βελτιωμενο τοτε να βαλεις κατι αλλο αν ομως ειναι μαμα για πιο λογο να το κανεις ?

merbeind
26-03-12, 18:01
Ρωταω για να μαθαινω.Αν υπαρχει δυνατοτητα να τοποθετηθει κατι καλυτερο που θα αντεξει περισσοτερα χλμ γιατι οχι?
Εδω βεβαια δεν ξερω αν εχει δισκο η οχι και τι διαδικασια θελει για να αλλαξει το αν υπαρχει κατι πιο ενισχυμενο ειναι το λιγοτερο

sheriff
26-03-12, 18:17
καλησπερα Μιχαλη!στο δικο μου αλλαξα δισκο πλατο ρουλεμαν στις 12500...

οχι δεν ειναι τυπογραφικο λαθος στις 1 2 5 0 0 χλμ

αν και βελτιωμενο ξαναεβαλα το μαμα...

στις 18000 αλλαξα κιβωτιο προληπτικα γιατι εβγαινα απο την εγγυηση,οποτε παλι καινουριος...
μετα εκοψα τις κοντρες...

τα συμπτωματα του δεν ηταν οτι μυριζε αλλα οπως μου ειπαν ημουν η μοναδικη περιπτωση με smg εξυνε την δευτερα...πως το καταφερα μην με ρωτησεις

sheriff
26-03-12, 18:18
Ρωταω για να μαθαινω.Αν υπαρχει δυνατοτητα να τοποθετηθει κατι καλυτερο που θα αντεξει περισσοτερα χλμ γιατι οχι?
Εδω βεβαια δεν ξερω αν εχει δισκο η οχι και τι διαδικασια θελει για να αλλαξει το αν υπαρχει κατι πιο ενισχυμενο ειναι το λιγοτερο

φοραει κανονικο δισκο οπως το χειροκινητο κιβωτιο

Thomelef
26-03-12, 18:36
άσχετα απο το αν μύρισε ο δίσκος, αν δεν έχει αρχίσει να πατινιάρει και να σκορτσάρει στα ξεκινήματα, άστον όπως είναι.
ο δίσκος είναι κανονικός, όπως και στου χειροκίνητου. εγώ είχα πληρώσει 1000 ευρώ για δίσκο - πλατό - ρουλεμάν - περαστικά, και τον προγραμματισμό του πρίν 2 χρόνια.
επαναλαμβάνω. αν το αμάξι δουλεύει κανονικά και έχεις την ίδια βαλβολίνη για πάνω απο 50.000 χιλιόμετρα, καλύτερα άλλαξε την και άστο όπως είναι.

fanisk
26-03-12, 19:00
καλησπερα Μιχαλη!στο δικο μου αλλαξα δισκο πλατο ρουλεμαν στις 12500...

οχι δεν ειναι τυπογραφικο λαθος στις 1 2 5 0 0 χλμ

αν και βελτιωμενο ξαναεβαλα το μαμα...

στις 18000 αλλαξα κιβωτιο προληπτικα γιατι εβγαινα απο την εγγυηση,οποτε παλι καινουριος...
μετα εκοψα τις κοντρες...

τα συμπτωματα του δεν ηταν οτι μυριζε αλλα οπως μου ειπαν ημουν η μοναδικη περιπτωση με smg εξυνε την δευτερα...πως το καταφερα μην με ρωτησεις

Το "εξυνε τη δευτερα" τι σημαινει? Στην αλλαγη με πατημενο γκαζι 1η-2α ακουγες ενα κραουυυ? Μερικες φορες το κανει και μενα, αν αλλαξω χωρις γκαζι και αμεσως μετα την αλλαγη το πατησω, κανενα προβλημα. Και στο εξωτερικο εχουν ιδιο θεμα με "πατημενη" αλλαγη.

Δισκο/πλατο/ρουλεμαν/βαλβολινες/προγραμματισμο/εργασια εχω αλλαξει κι εγω στο SMG στα 115χιλ χλμ. Τιμη 460¤ ολα μαζι αν θυμαμαι καλα.

merbeind
26-03-12, 22:00
Να πατιναρει δεν νομιζω η το κανει σε μικρο βαθμο που δεν το καταλαβαινω.2-3 φορες σκορταρε κιολας την 2α.Ας αλλαξω για αρχη βαλβολινες και μετα βλεπουμε.
Παντως και στην οπισθεν νιωθω οτι κανει κενα δλδ πρεπει να πατησω πιο βαθια το γκαζι απο την αρχη.
Φανη καποια στοιχεια του μαγαζιου?

fanisk
26-03-12, 22:41
Στο Φλασκη τα ειχα αλλαξει, δεν θυμαμαι αν ειναι Sachs ή Luk.. μαλλον το 1ο. Μιλα με το Χρηστο.

merbeind
26-03-12, 23:49
Eμεινες ευχαριστημενος?Απο οτι καταλαβα δεν ειναι bmw αλλα aftermarket

skandalis447
26-03-12, 23:50
το σετ δισκοπλατο ειναι ιδιο μανιουαλ με smg.κοστιζει 494Ε λιανικη.Προληπτικα αλλαξτε λαδια κιβωτιου καθε 50000κμ για να εχετε το κεφαλι σας υσηχο...Τωρα το σημαντικοτερο...
Τα περισσοτερα προβληματα φθορας δισκοπλατου σε smg προερχονται απο την χρηση σε αυτοματη λειτουργια με το προγραμμα 1 και 2...Σε αυτα τα προγραμματα,ο εγκεφαλος του κιβωτιου δεν κατεβαζει 1η σχεδον ποτε,με αποτελεσμα να ξεκιναει πατιναριστα το αμαξι...και η φθορα ανεβαινει κατακορυφα...Επισης προληπτικη αλλαγη του υγρου του smg (pentosin) και καλη (διπλη) εξαερωση ειναι must για αποφυγη βλαβων.οποτε οδηγατε με το 3ο προγραμμα...

merbeind
26-03-12, 23:53
Eτσι ειναι.Εμενα ειναι το smg1 που μονο στο σπορ αλλαζει πιο γρηγορα αλλα κραταει τη 2α με λιγες στροφες και ζοριζεται πολλες φορες.

skandalis447
27-03-12, 00:00
E36 εχεις?

fanisk
27-03-12, 00:01
Eμεινες ευχαριστημενος?Απο οτι καταλαβα δεν ειναι bmw αλλα aftermarket

Τα Sachs/Luk ειναι σαν τα ΟΕΜ χωρις σφραγιδα..
Ναι μια χαρα ολα, σαν να ειχα αλλο αμαξι ηταν :th_Laie_67-1:

fanisk
27-03-12, 00:03
E36 εχεις?

Ζ4 Ε85

skandalis447
27-03-12, 00:07
Μαλιστα...εχει τελειως διαφορετικη λειτουργια...Βασικα εγω αναφερομουνα σε Ε46 Μ3...Με συγχωρεις νομιζα οτι ειχες Μ3...Παντως την λιγοτερη φθορα θα την πετυχεις με χειροκινητη λειτουργια ωστε να κατεβαζεις πρωτη εγκαιρα και να μην πατιναρει...