PDA

Επιστροφή στο Forum : Συντηρηση Ε90 (320si) - Ερωτησεις



ntinos
26-03-12, 09:53
Μπορει καποιος παρακαλω πολυ να μου πει τι "κοστοβορο" μπορει να προκυψει στο ενθεματι αυτοκινητο ?

Θελω να πω, (πχ) αλλαγες / ρυθμισεις τιποτα ιμαντων κλπ, κοστος, σε ποσα χλμ κλπ

Εχει κανει 138.οοο


:thanks:

Monsta
26-03-12, 10:04
Λίγο πριν τα 150Κ, αρχίζει να λιώνει το βερνίκι και να τρέχει το χρώμα. Ειδικά αν σε πετύχει καλοκαίρι τη μάμησες. Κλασσικό πρόβλημα σε όλα τα Ε90.

Λύση: Ολική βαφή.


Λοιπόν στα σοβαρά τώρα...... το service manual λογικά πρέπει να λέει για ιμάντα χρονισμού και κάθε πότε πρέπει. Από αναρτήσεις / φρένα / συμπλέκτη πως είσαι ?

gnx
26-03-12, 10:04
Το πιό κοστοβόρο είναι η ρύθμιση βαλβίδων.

Τωρα εαν πας και σου πουν οτι πχ τα αμορτισερ σου ειναι τελειωμενα είναι εκτός scope προκαταρκτικής εκτίμησης.

Ptboul
26-03-12, 10:15
Ρε παίδες για καρμπόν φορμουλίσιο μιλάμε, τι ιμάντες χρονισμού λέτε;

Ντίνο ομορφάντρα μου τίποτα δε θέλει (τα έχεις αλλάξει όλα :hystericalbs1: ),

τσέκαρε τα αμορτισέρ σου να δεις σε τι % αποτελεσματικότητας βρίσκονται κ για τα υπόλοιπα δες το βιβλιαράκι σε τι προβλέπει αλλαγή/συντήρηση και σε πόσα km.

ntinos
26-03-12, 10:18
Τακακια αλλαξα στις 125k περιπου, (Για πρωτη φορα μαλιστα!!!) Οι δισκοι δειχνουν να ειναι ok

H αναρτηση δεν ξερω σε τι κατασταση ειναι, δεν νιωθω να εχει "αλλοιωθεί" η αισθηση που εχει το αυτοκινητο.

Ο συμπλεκτης λειτουργει αψογα.

Γιωργο για τις βαλβιδες πληρωσα καπου στα 200 ευρω αν θυμαμαι σωστα


Οι αποριες μου προεκυψαν λογο του οτι σημερα τα ξημερωματα ενας τυπος (ο οποιος εξαφανιστηκε) επεσε με ενα σιτροεν πανω στο Α3 πολυ καλου μου φιλου συναφελφου.

Το A3 παει για total loss, το αλλο αυτοκινητο (το οποιο ο παπαρας το παρατησε καρφωμενο πανω στο Α3) μαλλον εινα ανασφαλιστο, και ο φιλος σκεφτεται να παρει το δικο μου, αλλα θε ηθελε να εχει μια ιδεα περι συντηρησης....

Αυτα τα κολπα με τους ιμαντες ειναι ακριβα ???

ntinos
26-03-12, 10:20
Ρε παίδες για καρμπόν φορμουλίσιο μιλάμε, τι ιμάντες χρονισμού λέτε;

Ντίνο ομορφάντρα μου τίποτα δε θέλει (τα έχεις αλλάξει όλα :hystericalbs1: ),

τσέκαρε τα αμορτισέρ σου να δεις σε τι % αποτελεσματικότητας βρίσκονται κ για τα υπόλοιπα δες το βιβλιαράκι σε τι προβλέπει αλλαγή/συντήρηση και σε πόσα km.

Ευχαριστω φιλαρακο.
Το βιβλιο το εχω σπιτι, αλλα εχω τωρα την πρεμουρα να μαθω.
Εκει αναμεσα απο τις ξεβρακωτες, μπας και εχεις κανενα βιβλιο για το si ?

Monsta
26-03-12, 10:36
Αυτα τα κολπα με τους ιμαντες ειναι ακριβα ???


Θα πρέπει να ρωτήσεις συνεργείο Ntinos, αλλά από δική μου εμπειρία (όχι στο Μ3) γύρω στο 500-αρικο.

Ptboul
26-03-12, 10:39
Ντίνο το αμάξι είναι ακριβό στην συντήρηση του και τα ανταλλακτικά του αν θες να είσαι τυπικός - αυτό το ξέρεις πολύ καλά!

Είναι διαχρονικό αμάξι σε όλα του και παρά τα 6 χρόνια στην πλάτη του και τα αρκετά km (λίγα για πενφέ), του φίλου σου (σε σχέση με το Α3) θα του φανεί πολύ ανώτερο στα πάντα.

Δεδομένου ότι και το Α3 είναι πανάκριβο στην συντήρηση του, λογικά η διαφορά δε θα του φανεί τραγική η σύγκριση με το si.

Ιμάντα χρονισμού αν δεν κάνω λάθος έχει το Α3. Εδώ όμως μιλάμε για bmw του 21ου αιώνα.

Σε ένα μτχ αμάξι ξέρεις επίσης ότι τώρα το έχεις πένα κ μόλις το αγοράσει φίλος μπορεί να διαλυθεί στο δρόμο (νόμος Μέρφυ).

Συνήθως σε αυτά τα κμ θέλουν τσεκάρισμα το ψυγείο, κολλάρα, ιμάντες (δυναμό, ac), βαλβολίνες, κιβώτιο, τσιμούχες.

Εσένα είναι πένα το αμάξι, πιστεύω θα βγάλει ελλάχιστα και αυτά ως φυσική φθορά του χρόνου.

ps: μόνο φυλλάδιο της εποχής στα Αγγλικά βρήκα https://www.bohp.net/pict2/catalog320si.pdf

Nino
26-03-12, 10:42
Ιμάντα χρονισμού αν δεν κάνω λάθος έχει το Α3. Εδώ όμως μιλάμε για bmw του 21ου αιώνα.

Σurl]https://www.bohp.net/pict2/catalog320si.pdf[/url]

καλα το περι 21 αιωνα ας το αφησουμε ασχολιαστο...χαχαχαχα
αν ειχε ιμαντα χρονισμου στα 138 000 χιλ θα επρεπε να ειναι η δευτερη φορα που θα το αλλαζε (μαζι και την τρομπα νερου).

Ptboul
26-03-12, 10:47
καλα το περι 21 αιωνα ας το αφησουμε ασχολιαστο...χαχαχαχα
αν ειχε ιμαντα χρονισμου στα 138 000 χιλ θα επρεπε να ειναι η δευτερη φορα που θα το αλλαζε (μαζι και την τρομπα νερου).

και βαλβίδες έπρεπε να έχει ρυθμίσει από τις 50.000 αλλά το τρέναρε λίγο :hystericalbs1:

Ιμάντα ΓίαααΝΝΝ είχε το 518 του '90. Το 520 είχε καδένα. Η εξωφρενική τεχνολογία πάντα κουβαλάει και τα θεματάκια της, λογικό είναι.

Αλλιώς πάρε C-50.

ntinos
26-03-12, 10:48
καλα το περι 21 αιωνα ας το αφησουμε ασχολιαστο...χαχαχαχα
αν ειχε ιμαντα χρονισμου στα 138 000 χιλ θα επρεπε να ειναι η δευτερη φορα που θα το αλλαζε (μαζι και την τρομπα νερου).

Δεν θυμαμαι ποτε να εχω κανει ρυθμιση ιμαντα. (εχει ή δεν εχει ? Σορυ ειμαι ασχετος σε αυτο)

Τρομπα νερου δεν εχω αλλαξει

Ptboul
26-03-12, 10:51
https://static.bmwfans.info/images/epc/MTYyMzgzX3A=.png

Nino
26-03-12, 10:52
Δεν θυμαμαι ποτε να εχω κανει ρυθμιση ιμαντα. (εχει ή δεν εχει ? Σορυ ειμαι ασχετος σε αυτο)

Τρομπα νερου δεν εχω αλλαξει

Δεν εχει ιμαντα,εχει καδενα!!
απο τον Ε36 ΚΑΙ ΤΟΝ Μ40 και μετα μονο με καδενα βγαινουν τα αμαξια (με μια μικρη επιφυλαξη να κανω λαθος)

ntinos
26-03-12, 11:03
Ενταξει παιδια, ιμαντας ή καδενα.

Επεται κανα σχετιζομενο κουστουμι ?

Ptboul
26-03-12, 11:06
Η καδένα θέλει μια τυπική ρύθμιση κάπου στις 200.000 - 250.000km.

Γενικά, όπως το έχεις περιποιηθεί το αμάξι δύσκολα θα βγάλει ζημΝιά.

Cobalt
26-03-12, 15:10
τίποτα περισσότερο απο ένα τετρακύλινδρο κοινό Ε90....

αν μάλιστα ακολουθείς το BC για τη συντήρηση ξεχνάς πότε θα το πας για service...

μην τρελαίνεστε με το αμάξι επειδή είναι συλλεκτικό. τα ανταλλακτικά του σε μηχανικά και φαναρτζοδουειά είναι όμοια με τα άλλα Ε90 εκτός από κάποια μέρη του κινητηρα.

το πιο ακριβό πράγμα στο αμάξι είναι οτι καταναλώνει πολύ καύσιμο μέσα στην πόλη που το κάνει πρακτικά ασύμφορο για καθημερινή μετακίνηση.

ntinos
26-03-12, 15:36
Πετρο θα το δωσω στον συναδεφο καποια στιγμη (αν καταληξουμε στο να το παρει) να το κρατησει μια βδομαδα κανοντας Ηλιουπολη - Πειραια - Ηλιουπολη.

Δεν μπορει να καχει πανω απο 12λιτρα με νορμαλ οδηγηση. Το θεωρω αδυνατον.

Ptboul
27-03-12, 08:17
Κοιτάξτε επίσης συνεμπλόκ, ψαλίδια ακρόμπαρα και τα συναφή. Δεδομένου ότι στο 34 άρι άντεξαν για 240.000km θεωρώ ότι στο δικό σου έχουν ακόμα ψωμί για πολλά χρόνια.

Πέτρο υποθέτω ότι το πρόβλημα είναι το επιπλέον κόστος των ανταλλακτικών/περιφερειακών αναλωσιμων του αμαξιού (σε σχέση με την i) ώστε να ενημερωθεί ο επικείμενος αγοραστής :(

ΥΓ: Αυτή την περίοδο που το δούλεψα στην πόΛη άγγιξα το 11,8..

Cobalt
27-03-12, 08:32
Κοιτάξτε επίσης συνεμπλόκ, ψαλίδια ακρόμπαρα και τα συναφή. Δεδομένου ότι στο 34 άρι άντεξαν για 240.000km θεωρώ ότι στο δικό σου έχουν ακόμα ψωμί για πολλά χρόνια.

Πέτρο υποθέτω ότι το πρόβλημα είναι το επιπλέον κόστος των ανταλλακτικών/περιφερειακών αναλωσιμων του αμαξιού (σε σχέση με την i) ώστε να ενημερωθεί ο επικείμενος αγοραστής :(

ΥΓ: Αυτή την περίοδο που το δούλεψα στην πόΛη άγγιξα το 11,8..

τα περιφεριακά έτσι και αλλιώς είναι φυσικές φθορές που έχει κάθε μεταχειρισμένο αμάξι λόγω της ηλικίας του. δεν έχουν διαφορά απο την i Πάνο σε τίποτα.
ουσιαστικά απο τα μηχανικά η si έχει διαφορετικά ανταλλακτικά στο σύστημα ψύξης, φρένα, κινητήρα (όχι στα περιφεριακά του κινητήρα).

όσο για την κατανάλωση αν το είχες μηδενίσει κ όλας θα σου έδειχνε περισσότερο. αργεί να πέσει ή να ανέβει αν τον περισσότερο καιρό έχει καταγράψει διαφορετικά νούμερα. είναι ένα θέμα όμως που το έχουμε χιλιοαναλύσει πιστέυω...

αν το αμάξι του Ντίνου είναι σε καλή κατάσταση (που το θεωρώ άριστο αν και δεν το έχω δει) τότε οκ... ας το πάρει.

εγώ προσωπικά εκτός απο τα μηχανικά αν θα αγόραζα μεταχειρισμένο αμάξι θα κοίταζα αν:

έχει τρακάρει και πόσο (το να έχει αλλάξει βάψει φτερό ή προφυλακτήρα so what???)

έχει καινούργια ελαστικά

έχει καινούργια αμορτισέρ

κατα τα άλλα θα πρέπει να κατανοήσει οτι αγοράζει μεταχειρισμένο αμάξι και να μην έχει και τρελές απαιτήσεις...

όταν μάλιστα απο 50.000 το παίρνει για 13.000!!!! :shok:

ntinos
27-03-12, 10:53
Αν τελικα καταληξουμε στον γαμο
[(σημερα θα παει ο πραγματογνωμονας να δε το Α3), by the way αυτος που επεσε πανω του, εξαφανιστηκε ο ιδιος αφηνοντας εκει το αμαξι του (δεν ηταν και σε κατασταση να κινηθει βεβαια) ενω μαθαμε οτι ηταν και ανασφαλιστο]
θα το παω σε συνεργειο αντιπροσωπιας εχω ηδη μιλησει με το "αφεντικο" να του κανουν εναν ενδελεχοτατο ελεγχο, και να κοιταξουν τα παντα (τροπος του λεγειν). Φυσικα τζαμπε, μιας και το αφεντικο θελει να μου πουλησει καινουργιο bmw...


Για να ειμαι ειλικρινης ομως εχω ενα ηθικο διλημμα:

Να δωσω το αυτοκινητο σε ανθρωπο που τον ξερω καπου 20 χρονια, καθεται στο ακριβως διπλα γραφειο απο αυτο που καθομαι εγω, και ειμαστε στην ουσια στον ιδιο χωρο 8-10 ωρες την μερα, και καποια στιγμη, ειτε απο συμπτωση, ειτε απο διαφορετικη χρηση απο αυτη που του κανω εγω, ειτε απο κακη τυχη κλπ, του βγαλει κανα περιεργο (σε ευρω) "κουκι", θα βρεθω σε παρα πολυ δυσκολη θεση....

Z4 DCT
27-03-12, 11:01
Για να ειμαι ειλικρινης ομως εχω ενα ηθικο διλημμα:

Να δωσω το αυτοκινητο σε ανθρωπο που τον ξερω καπου 20 χρονια, καθεται στο ακριβως διπλα γραφειο απο αυτο που καθομαι εγω, και ειμαστε στην ουσια στον ιδιο χωρο 8-10 ωρες την μερα, και καποια στιγμη, ειτε απο συμπτωση, ειτε απο διαφορετικη χρηση απο αυτη που του κανω εγω, ειτε απο κακη τυχη κλπ, του βγαλει κανα περιεργο (σε ευρω) "κουκι", θα βρεθω σε παρα πολυ δυσκολη θεση....

:no::no:

Ptboul
27-03-12, 11:02
Σε καταλαβαίνω απόλυτα Ντίνο μου, αλλά ως τρίτος - ουδέτερος παρατηρητής σου λέω ότι:

α. Βάση Μέρφυ είναι αρκετά βέβαιο πως από το πρώτο κιόλας λεπτό είναι δυνατόν να συμβεί κάτι παράξενο. (από το να χαλάσει μια κλειδαριά μέχρι να ραγίσει το μπλοκ). Φυσικά όμως και εξίσου πιθανό είναι να μη συμβεί τίποτα απολύτως κ να το χαρεί για πολλά χρόνια.

β. Εσύ ξέρεις τι άνθρωπος είναι ο συνάδελφός σου και αυτός ξέρει εσένα. (λογικά)

Οπότε αν είναι να βρεις μπελά σε ενδεχόμενη βλάβη, πες του ανοιχτά τον προβληματισμό σου και είτε προχωράς είτε του λες άστο καλύτερα να το πάρει κάποιος άγνωστος.

ntinos
27-03-12, 11:05
καλα, εννοειται οτι θα του πω τον προβληματισμο μου., Αλοιμονο... Περισσοτερο ειμαι μαζι του παρα με την γυναικα μου....

Βεβαια αν γινει καμια στραβη, το πολυ πολυ τον απολυω :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

PANOS-E60
27-03-12, 11:08
Για να ειμαι ειλικρινης ομως εχω ενα ηθικο διλημμα:

Να δωσω το αυτοκινητο σε ανθρωπο που τον ξερω καπου 20 χρονια, καθεται στο ακριβως διπλα γραφειο απο αυτο που καθομαι εγω, και ειμαστε στην ουσια στον ιδιο χωρο 8-10 ωρες την μερα, και καποια στιγμη, ειτε απο συμπτωση, ειτε απο διαφορετικη χρηση απο αυτη που του κανω εγω, ειτε απο κακη τυχη κλπ, του βγαλει κανα περιεργο (σε ευρω) "κουκι", θα βρεθω σε παρα πολυ δυσκολη θεση....

Ντίνο, να βοηθήσω τη σκέψη σου ?

Καταλαβαίνω πολύ καλά το ηθικό σου δίλημμα. Το 2007 πούλησα σε κολλητό μου φίλο το Forester που είχα αγοράσει το 2004 καινούργιο. Φυσικά το είχα μη στάξει και μη βρέξει, όπως έχεις και εσύ το si. Δεν είχα 140 χιλ χλμ, αλλά μόνο 40. Αυτό που με έκανε να ξεπεράσω το ηθικό δίλημμα ήταν ότι ο υποψήφιος τότε ιδιοκτήτης του ήταν άνθρωπος που "ένιωθε" από αυτοκίνητα, δεν το έβλεπε σαν μεταχειρισμένο ψυγείο το πράγμα. Το οποιοδήποτε αυτοκίνητο, ανά πάσα στιγμή, μπορεί να βγάλει κάτι απρόβλεπτο το οποίο ίσως κοστίζει αρκετά λεφτά, σε σένα δεν έκανε κιχ, στά δικά του χέρια ίσως βγάλει, συμβόλαια με την αξιοπιστία του δεν υπογράφουμε. Σημασία έχει να καταλαβαίνει ο άλλος τι ακριβώς αγοράζει.

Αν και ο δικός σου είναι τέτοιος άνθρωπος, και δεν περιμένει από σένα lifetime quarantee, κατά τη γνώμη μου προχώρα. Αν αισθάνεσαι ότι με την πώληση "παντρεύεσαι" και την ευθύνη του, άστο καλύτερα.

Z4 DCT
27-03-12, 11:08
καλα, εννοειται οτι θα του πω τον προβληματισμο μου., Αλοιμονο... Περισσοτερο ειμαι μαζι του παρα με την γυναικα μου....

Βεβαια αν γινει καμια στραβη, το πολυ πολυ τον απολυω :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: