PDA

Επιστροφή στο Forum : ερωτηση φαναρια.



kwstakhs_Z4
23-03-12, 19:47
γεια χαρα....

επειδη δεν γνωριζω καθολου πανω στο θεμα τιποτα.....

θελω να αλλαξω τα φαναρια μου στην ζετα, θελω λευκα φλας!!!!!!

αυτο που δεν ξερω και θελω τα φωτα σας ειναι το εξης....

βρηκα ενα φαναρι απλο..τα δικα μου ειναι ξενον (δεν γνωριζω την διαφορα των ξενον απο τα bi ξενον) και μου ειπαν οτι αυτο το απλο δεν θα κανει για μενα...

τι φαναρια πρεπει να βρω? φαναρια που να κανουν με ξενον?

και αν βρω φαναρια θα μπουν κανονικα μετα? θα μπαινουν οι λαμπες οι δικες μου η θα θελω + λαμπες???????

gyiama
23-03-12, 19:53
χρειαζεσαι ολοκληρα φαναρια xenon μη μπερδευεσαι δεν μπορεις να βγαλεις το ενα να βαλεις το αλλο η να παντρεψεις 2 φαναρια.χρειαζεσαι 2 φαναρια xenon με λευκα φλας.αυτα!!!!

savvas bmwdakias
23-03-12, 19:54
Αν εχεις ηδη ξενον και αλλαξεις με αλλο ξενον μπαινει απευθειας δεν χρειαζεται τιποτα.

kwstakhs_Z4
23-03-12, 19:56
2 φαναρια ξενον για ε85...οκ!

οι λαμπες οι δικες μου μπαινουν η θελω τα 2 φαναρια με τις λαμπες τους?

σορρυ αν λεω βλακειες δεν γνωριζω καθολου.......

gyiama
23-03-12, 20:14
προφανως πας για μεταχειρισμενα φαναρια οποτε θα εχουν λαμπες κλπ.

merbeind
23-03-12, 20:17
Γιατι να αλλαξεις?Προσωπικα το κιτρινο μου αρεσει πιο πολυ αλλα γουστα ειναι αυτα.
Απο εκει και περα αφου εχεις ξενον να βαλεις φαναρια με aftermarket ξενον μονο και μονο για το χρωμα των φλας το θεωρω παραλογο.Ασε που το κοστος ειναι αρκετα μεγαλο θα θες τουλαχιστον 300-400 ευρω.Δωστα καπου που θα πιασουν τοπο.

kwstakhs_Z4
23-03-12, 20:29
κοιτα ναι αν ειναι να βαλω aftermarket xenon ΔΕΝ τα αλλαζω.....αυτο ειναι το θεμα μου...πρωτα ηθελα να μαθω τι φαναρια θελω και μετα ΑΝ μπαινουν οι λαμπες μου! αν δεν μπαινουν και πρεπει ας πουμε να βαλω εγω ξενον σιγουρα δεν θα το εκανα....

για να λες για aftermarket μαλλον οι λαμπες μου δεν θα μπαινουν στα καινουρια φαναρια ε?

δλδ αν βρω κανενα φαναρι χωρις λαμπες (?) θα μου ειναι αχρηστο???

gyiama
23-03-12, 20:31
φιλε Κωστα 1ον εχεις γνησια φαναρια xenon?αν εχεις γνησια τοτε θα πρεπει να βρεις φαναρια xenon με λευκα φλας. θα βγαλεις τα δικα σου και θα βαλεις εκεινα χωρις να αλλαξεις ουτε λαμπες ουτε τπτ. αν πια θες να βαλεις τι δικες σου λαμπες Ναι θα μπαινουν και σε εκεινα.

kwstakhs_Z4
23-03-12, 20:35
οκ!!!! καταλαβα!! ναι εχω τα μαμα ξενον φαναρια....την ερωτηση για τις δικες μου λαμπες την εκανα μηπως ας πουμε βρω φαναρι χωρις λαμπες...(δεν ξερω κιολας αν καποιος πουλαει χωρις λαμπες) απλα ρωταω για να ειμαι σιγουρος και να ξερω που παταω....

και κατι ακομα ρε παιδια! τα bi xenon ποια ειναι????? αυτα με τους διπλους προτζεκτορες? η λεω βλακειες? εχουν διαφορα απο τα xenon? η απλα τα λενε και ετσι? :S

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!

gyiama
23-03-12, 20:48
αν βρεις μεταχειρισμενα θα εχουν λαμπες. τα φαναρια σου ειναι bi xenon και αυτο σημαινει οτι οταν αναβεις την μεγαλη σκαλα ανοιγει ενα κλαπε μεσα στον προτζεκτορα του xenon και μεγαλωνει η φωτεινη δεσμη. δεν ειναι τα φαναρια με 2 projector.

savvas bmwdakias
23-03-12, 20:54
Επειδη ειχα και γω την ιδια απορια αυτο που εμαθα ειναι οτι οταν αναβεις τα μεγαλα φωτα σηκωνεται μια κουρτινα η οποια υπαρχει στο φαναρι στη μερια που ειναι ο προτζεκτορας και φεγγουν πιο ψηλα.Την ιδια στιγμη ακριβως διπλα στους προτζεκτορες αναβουν και οι διπλανες λαμπες ο οποιες δεν ειναι ξενον.Ο απεναντι σου μπορει να το διακρινει αυτο.Εσυ μεσα απο το αμαξι δεν μπορει να δεις το κιτρινο φως που αναβει(απο τις διπλανες λαμπες) γιατι τα ξενον ειναι πιο δυνατα.Ελπιζω να σου δοσα να καταλαβεις.thumb

kwstakhs_Z4
23-03-12, 23:19
ναι ναι καταλαβα...αυτο ακριβως γινετε....πηγα πριν κατω στο αμαξι και ανοιγοκλεινα τα φωτα και τα κοιταγα σαν το χαζο :P ευχαριστω παιδες!

kostas1.6
24-03-12, 11:29
Φίλε μου, ψάξε για μεταχειρισμένα φανάρια γνήσια από μαγαζιά με ανταλλακτικά και κάνε συμφωνία να ανταλλάξεις τα καινούρια με τα δικά σου, ώστε να τα πάρεις όσο πιο οικονομικά γίνεται.Είτε έχουν είτε δεν έχουν λάμπες και προτζέκτορες αυτά που θα βρείς, συμπληρώνεις ό,τι χρειαστεί από τα δικά σου.

kwstakhs_Z4
24-03-12, 18:02
οκ! ευχαριστω για την συμβουλη σου κωστα!