PDA

Επιστροφή στο Forum : HONDA CRX



Libanner
10-02-10, 23:47
Είχα και παλιότερα εμπειρία απο το συγκεκριμένο όχημα βέβαια στην μικρότερη έκδοση του με τα 120+ άλογα.Πριν κανα 2 βδομάδες εκεί που μίλαγα με ένα γνωστό μου,μου είπε οτι έχει ένα CRX V-TEC,το είχε εγκαταλείψει αφού πήρε άλλο αμάξι και δε το κινούσε.Επειδή δεν είχε που να το αφήσει το έφερε σε μένα και μου είπε αν βρω κανένα που ενδιαφέρεται για να το πουλήσει.Τέλος πάντων αφού το έκανα κάμποσες βόλτες όσο το είχα εδώ.

Δεν άντεξα τελικά...και το αγόρασα εγώ...

Στο συγκεκριμένο αμάξι με εντυπωσίασε αρχικά ο φοβερός ατμοσφαιρικός πολύστροφος (8400 κόφτης!) κινητήρας του 1600 150 άλογα!Το σχέδιο του που παρότι έχει κλείσει 20ετία είναι ακόμα εντυπωσιακό και βέβαια η χαμηλή θέση οδήγησης που θυμίζει καρτ,ουσιαστικά είσαι μόνο λίγα εκατοστά πάνω από την άσφαλτο...

Το συγκεκριμένο αυτοκίνητο είναι αρκετά ταλαιπωρημένο δικαιολογημένα βέβαια αν σκεφτεί κανείς την ηλικία του,τους διάφορους ιδιοκτήτες που το είχαν κατά καιρούς τα χιλιόμετρα που έχει γράψει κτλ...

Στόχος μου τώρα να το φέρω σε μια αξιοπρεπή κατάσταση κρατώντας το γνήσιο και χωρίς υπερβολές.

Σε αυτό το θέμα θα σας κρατάω ενήμερους για τις εργασίες που θα γίνουν...

BILL007
10-02-10, 23:50
Ωραίος!!!ΠΡΟΧΩΡΑ ΘΟΔΩΡΗ!!!!!

ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΤΑ INTEGRA TA MOTORIA ΚΑΙ ΤΑ TURBA!!!!:D:D:D

Y.Γ Βάλε και καμία φωτό να δούμε την κατάσταση...:)

kloukakis
10-02-10, 23:50
ΝΑ το χαρείς όσο πάει!!! Με το δίκιο σου το πήρες!!
(8400κοφτη αυτα είναι)

Libanner
10-02-10, 23:58
Ωραίος!!!ΠΡΟΧΩΡΑ ΘΟΔΩΡΗ!!!!!

ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΤΑ INTEGRA TA MOTORIA ΚΑΙ ΤΑ TURBA!!!!:D:D:D

Y.Γ Βάλε και καμία φωτό να δούμε την κατάσταση...:)

Χαχαχα οχι ρε Βασίλη μαμα θα μείνει το αμαξάκι το μοτεράκι του είναι διαμάντι και το βάρος του ελάχιστο...

Φωτογραφίες απο αύριο



ΝΑ το χαρείς όσο πάει!!! Με το δίκιο σου το πήρες!!
(8400κοφτη αυτα είναι)

:thanks:

zaharias
11-02-10, 00:06
Καλοριζικο Θοδωρη!! Καλη επιλογη!!

Ενα βραδυ με γυριζε ενας γνωστος με ενα τετοιο το οποιο φορουσε κατι "ψιλα".. Γυρω στα 220 ηταν :D.. Μεχρι S3 κυνηγουσε για πλακα!!
Απιστευτος ηχος, απο το μοτερ περισσοτερο (αυτο μ'αρεσε πιο πολυ) παρα απο την εξατμιση και πολλη δυναμη!! Απο εκεινο το βραδυ, αγαπησα τα HONDA!!:D

Να το χαρεις, καλοταξιδο!!:original:

Dimzan
11-02-10, 01:01
ποσο το πηρες αν επιτρεπεται..?

μιας και λιγο γνωστης απο χοντα θα σου πω τα απλα: μετρα συμπιεση, αλλαξε φλατζα και ιμαντα αν χρειαζεται. Μιλαμε για αθανατα μηχανολογικα, απο αυτα που βγηκαν και -δυστυχως- δεν θα ξαναβγουν.

Αν ειναι και απο σασι οκ τοτε πουλα το σε μενα :D

NickE60
11-02-10, 01:14
Ωραίο, είχε ένας φίλος.... άμα καβατζάρει τις 5000+ ξυρίζει!!! Μέχρι να φτάσει εκεί όμως είναι σαν καλό 1400αρι... (σε νορμάλ κατάσταση πάντα)

Καλοτάξιδο! thumb

Κωνσταντίνος
11-02-10, 09:10
Ωραίο, είχε ένας φίλος.... άμα καβατζάρει τις 5000+ ξυρίζει!!! Μέχρι να φτάσει εκεί όμως είναι σαν καλό 1400αρι... (σε νορμάλ κατάσταση πάντα)

Καλοτάξιδο! thumb

Ακριβώς, μέχρι τις 5,000 δεν συμβαίνει τίποτα. Μετά σελινιάζεται.
Εχω οδηγήσει πολλές φορές το vti, το είχε φίλος μου. Και είχα στην κατοχή μου το Civic μοντ.93 με τα 125 άλογα (του οποίου το μοτέρ μου άρεσε περισσότερο απο τα vti).
Να προσέξεις αυτά που είπε και ο Dimzan και επίσης κάνε κάτι να βελτιώσεις την ακαμψία (π.χ θολόμπαρα). Λίγα μπορείς να κάνεις βέβαια γιατί τότε τα Honda είχαν φορούσαν απλά ένα καλό μοτέρ και όλα τα υπόλοιπα......ίσα για να συμπληρωθεί το αυτοκίνητο. Δεν έστριβαν, δεν φρέναραν και παθητική ασφάλεια στα όρια του ανέκδοτου.

Libanner
11-02-10, 10:54
Ορίστε και οι φωτογραφίες που σας υποσχέθηκα το αμάξι είναι χρώματος Celestial Blau με κωδικό(B 53 P) πολύ ωραίο χρωματάκι και αρκετά σπάνιο τα περισσότερα που κυκλοφορούν είναι κόκκινα,μαύρα,γκρι ή άσπρα

Το εσωτερικό είναι σε πάρα πολύ κατάσταση!

Stamatis
11-02-10, 11:20
πω πω ηταν το ονειρο μου καποτε.
Κρατα το και μαζεψε το. Ενα απο τα πιο αγνα και ευχαριστα αυτοκινητα.
Καλα χιλιομετρα.

Libanner
17-02-10, 20:32
Πρόβλημα 1

Στραβό πεντάλ συμπλέκτη.
Αποτέλεσμα να μην γίνεται αποσύμπλεξη.
Λύση αγορά καινούργιας πεταλίερας.
Κόστος ανταλλακτικού 100 ευρώ (τα μεταχειρισμένα να είναι καλά)

Στην φωτογραφία φαίνεται το πρόβλημα καθώς και τα ελατήρια που πετάχτηκαν μετά από ένα καλό low kick στην προσπάθεια να βάλω ταχύτητα :eek:

TOMIS
17-02-10, 21:26
Εχει φιλος το ιντεγκρα και ειναι απιστευτο αμαξι θα τα στησουμε συντομα κιολας:)Αν του πεταξεις το 1800 με λιγο πειραγμα και 220 αλογα πεταει!!

Libanner
17-02-10, 21:31
Εχει φιλος το ιντεγκρα και ειναι απιστευτο αμαξι θα τα στησουμε συντομα κιολας:)Αν του πεταξεις το 1800 με λιγο πειραγμα και 220 αλογα πεταει!!


Kαι με τα 160 καλά πάει 900 κιλά αμάξι είναι thumb

Dimzan
18-02-10, 13:09
Ο λαος απαιτει βιντεο !

Libanner
21-02-10, 20:10
Επειδή αυτή την βδομάδα θα παραγγείλω τα διάφορα λιπαντικά
Λάδι για τον κινητήρα από ότι μου είπαν 10-40 ημισυνθετικό παίρνει.Ξέρει κανείς όμως τι βαλβολίνες παίρνει;Σκέφτομαι να του βάλω και κάνα πρόσθετο (motοrkote) γιατι όπως και να το κάνουμε έχει τα χρονάκια του.Tι λέτε;

Nick bmwlover
21-02-10, 20:56
Βαλε Θοδωρη,δεν σου εφτανε το ενα πυραυλακι θες κ δευτερο...
Πολυ ομορφο,γρηγορο κ παναλαφρο αυτ/το για την εποχη του,αλλα ακομα κ σημερα...

paganis
21-02-10, 21:13
για μενα το crx, οταν πρωτοπιασα τιμονι στα χερια μου(1996), ηταν το αντιπαλο δεος( βλεπετε ειμαι και θα ειμαι γαλλοφιλος)!! ενα μετρο συγκρισης...για το ποσο καλα πηγαινε, καθε μου βελτιωση! ενα ομορφο αμαξι , με πολυ καλες επιδοσεις...που ακομα καταφερνει να σταθει, απεναντι σε δυνατοτερα αμαξια, με αξιωσεις!! καποτε τα μισουσα ...τωρα απλα respect!!! να το χαιρεσαι και καλοταξιδο...αν και μονο, για ταξιδια δεν το προοριζεις!!!

Libanner
22-02-10, 22:40
Ευχαριστώ παίδες!

Και εγώ της γαλλικής σχολής είμαι,τώρα πως κατέληξα σε ιάπωνα είναι μεγάλη ιστορία...Το αμάξι αυτή την στιγμή είναι συνεργείο για γενικό service αλλαγή ιμάντα εκκεντροφόρου λάδια μηχανής λάδια σασμαν (δεν παίρνει βαλβολίνες αλλά λάδια μηχανής τελικά 15-40) τα διάφορα φίλτρα μπουζί κτλ.Θα αλλαχτεί και ένα σετ φλατζούλες γιατί είχε κάτι μικρο διαρροές απο το V-Tec

Dimzan
23-02-10, 03:00
Η γαλλικη σχολη ειναι για το στριψιμο. Κακα τα ψεμματα το crx ειναι αμαξι που δε στριβει. Αν φυγει κανεις τις απαραιτητες διορθωσεις σε γκαζι και τιμομι ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΧΗ ΣΟΥ να πιασουν τοπο. Ο ιαπωνας ομως εχει ενα καλο: δεν κοστιζει οσο ο γαλλος και προσφερει πολλα χαμογελα ;)

Libanner
28-02-10, 22:03
Αφού επιδιορθώθηκε το πρόβλημα 1,ευτυχώς συμπλέκτης και σασμάν είναι σε καλή κατάσταση,προχωράμε στο επόμενο που είναι και θέμα ασφάλειας.

Πρόβλημα 2

Μπροστινό σύστημα

Φαινόταν και στην οδήγηση αλλά επιβεβαιώθηκε και στο συνεργείο.Το μπροστινό σύστημα είναι σε πολύ κακή κατάσταση εως επικίνδυνο.Ανταλλακτικά και εργασίες που χρειάζονται για να γίνει σαν καινούργιο και ασφαλές:

1)Δεξί και αριστερό μπαλάκι κάτω 30x2 60 ευρώ
2)Αριστερό ημίμπαρο τιμονιού 25
3)Δεξιό ακρόμπαρο τιμονιού 80
4)Δεξιά φούσκα ημιαξωνίου 15
5)Αριστερή φούσκα κρεμαργιέρας 25
6)Δαχτυλίδι κρεμαργιέρας 10
7)Δεξιό και αριστερό μπροστινό
κάτω συνεμπλόκ ψαλιδιών 15x2 30 ευρώ

Αυτή την βδομάδα θα ψάξω για τα ανταλλάκτικα γιατί οι τιμές που μου έδωσε ο μάστορας μου φαίνονται τσιμπημένες...

BILL007
28-02-10, 22:06
Eμένα γιατί μου φαίνονται τσάμπα?Έτσι και κάναμε όλα αυτά στην μπέμπα Χ10...

Libanner
28-02-10, 22:13
Eμένα γιατί μου φαίνονται τσάμπα?Έτσι και κάναμε όλα αυτά στην μπέμπα Χ10...

Έχεις δίκιο Βασίλη αν σκεφτείς οτι τα συνεμπλόκ στο Ε46 τα χρεώνουν 50 ευρώ το ένα και βάλε.Αλλά λίγο που το έψαξα κάποια από αυτά ,μπορώ να τα βρω πολύ φτηνότερα...

Dimzan
28-02-10, 22:25
κι εμενα μια χαρα μου φαινονται οι τιμες. μια φουσκα και μπαλακια ζαμφορ που αλλαξα προσφατα τοσο μου τα χρεωσε κι εμενα.

Η εργασια για την φουσκσ ειναι μπολικη να ξερεις και την χρεωνουν...

που το πας?

BILL007
28-02-10, 22:32
που το πας?

Εγω ξέρω που το πάει...Σε μοτέρ integra και καμία 700αριά άλογα με κόφτη στις 10.000...χαχαχαχαχαχαχ!!!!!! :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Libanner
28-02-10, 22:49
που το πας?

Honda Σίφης στα γλυκά νερά ένας φίλος μου τον πρότεινε,πράγματι είναι πολύ καλώς μάστορας και πολύ γνώστης στα χοντα,αλλά λίγο ακριβώς μου φαίνεται...Εχεις να προτίνεις εσυ κανέναν αλλά μα μην είναι φαρμακείο χαχαχα


Εγω ξέρω που το πάει...Σε μοτέρ integra και καμία 700αριά άλογα με κόφτη στις 10.000...χαχαχαχαχαχαχ!!!!!! :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Τώρα που το λες Βασίλη...
Είναι φοβερό κοντραμαξο (για ευθείες μόνο βέβαια...) αλλά θα προσπαθήσω να το κρατήσω μαμα :wink:

Dimzan
28-02-10, 22:50
Εγω ξέρω που το πάει...Σε μοτέρ integra και καμία 700αριά άλογα με κόφτη στις 10.000...χαχαχαχαχαχαχ!!!!!! :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

δεν εννοουσα αυτο αλλα οκ :D :D

αλλα και παλι μπιλ μια χαρα ειναι τo crx οπως ειναι. 0-100 σε 7,5 και πορωτικος ηχος, νορμαλ καταναλωση για τα δεδομενα, τι αλλο θες? Για 1ες 2ες μεσα στην πολη ειναι οτι πρεπει. Και λογω κοστους δε σε νοιαζει αν παθει κατι...

paganis
01-03-10, 18:16
www.car.gr/parts/view/599338/ ετσι για να σε βαλω στο τριπακι!!!

BILL007
01-03-10, 18:21
Nάτα μας...Νάτα μας...χαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!!! :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Α ΡΕ ΛΕΥΤΕΡΗ ΦΟΥΝΤΩΤΗ!!!!ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΩ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΕΤΑΙΡΙΑ ΤUNNING... :shok: :thumbsup:

paganis
01-03-10, 18:36
Nάτα μας...Νάτα μας...χαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!!! :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Α ΡΕ ΛΕΥΤΕΡΗ ΦΟΥΝΤΩΤΗ!!!!ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΩ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΕΤΑΙΡΙΑ ΤUNNING... :shok: :thumbsup:

ασε ρε φιλε...αυτα βλεπει και η δικια μου...ειδε και τον δευτερο κομπρεσσορα που εχω στην αποθηκη..και τωρα μου θελει να της φτιαξω το σουιφτ!!!

BILL007
01-03-10, 18:46
To swift??? :shok: χαχαχαχαχααχχα!!!!!!!:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

ΤΕΡΜΑΑΑΑ!!!!!Εξέλιξη μοτέρ στην κουζίνα σου και έρχομαι και εγώ με το λάπτοπ για το πρόγραμμα....:D:D:D:D

paganis
01-03-10, 18:52
To swift??? :shok: χαχαχαχαχααχχα!!!!!!!:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

ΤΕΡΜΑΑΑΑ!!!!!Εξέλιξη μοτέρ στην κουζίνα σου και έρχομαι και εγώ με το λάπτοπ για το πρόγραμμα....:D:D:D:D

το γελας....αλλα στο σουιφτακι..ειναι πολυ πιο ευκολο να στηριχθει και να κουμπωσει ο κομπρεσσορας..(εχει αρκετο χωρο πισω απο το μοτερ...που ειναι οι ιμαντες)....το μονο δυσκολο (σχετικο ειναι αυτο) ειναι οτι θα πρεπει να βαλεις και μαφ να μετραει υπερπιεση και παραλληλο εγκεφαλακι με επιπλεον μπεκ...(αλλα και αυτο το εχω ξανακανει)...χαχαααα

Libanner
01-03-10, 22:20
www.car.gr/parts/view/599338/ ετσι για να σε βαλω στο τριπακι!!!

χαχαχα
αλλα πέρα απο την πλάκα V-TEC και τούρμπο δε πάει...


..και τωρα μου θελει να της φτιαξω το σουιφτ!!!

κάπου είχα δει ένα έτοιμο κιτ για Terios με κομπρεσορα ροτρεξ!!!




ΤΕΡΜΑΑΑΑ!!!!!Εξέλιξη μοτέρ στην κουζίνα σου και έρχομαι και εγώ με το λάπτοπ για το πρόγραμμα....

Γελάς Βασίλη αλλά στο τέλος σε βλέπω στα αλήθεια να κάνεις ροική με το μπλακεντεκερ στο πάγκο της κουζίνας:electrician2:

paganis
01-03-10, 22:23
χαχαχα
αλλα πέρα απο την πλάκα V-TEC και τούρμπο δε πάει...

βρε παει....το πρωτο θα ειναι??



κάπου είχα δει ένα έτοιμο κιτ για Terios με κομπρεσορα ροτρεξ!!!


και με εχεις εμενα για ετοιματζιδικα πραγματα...???? αφου ξερεις τι μαζωχας ειμαι.....

BILL007
01-03-10, 23:02
Γελάς Βασίλη αλλά στο τέλος σε βλέπω στα αλήθεια να κάνεις ροική με το μπλακεντεκερ στο πάγκο της κουζίνας:electrician2:
Σας θέλω παρέα να τη σφάξουμε μαζί την κυλινδροκεφαλή...χαχαχαχαχ χαχαχαχαχαχαχαχΑ!!!!!!:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :electrician2: :electrician2:

paganis
01-03-10, 23:08
φερε μου την κεφαλη στον παγκο της κουζινας...και θα σου δειξω τα υπολοιπα...χαχααα

BILL007
01-03-10, 23:11
:th_Laie_67-1:χαχααχχαχααχαχ!!!!!! :th_Laie_67-1:

ΕΓΙΝΕ ΜΑΣΤΟΡΑ!!!!:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Θέλω και υπερκυβισμό μετά...Πρόσεχε...:D:D:D

paganis
01-03-10, 23:21
:th_Laie_67-1:χαχααχχαχααχαχ!!!!!! :th_Laie_67-1:

ΕΓΙΝΕ ΜΑΣΤΟΡΑ!!!!:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Θέλω και υπερκυβισμό μετά...Πρόσεχε...:D:D:D

και εγω θελω...330...αλλα δεν το κανω θεμα...συμβιβασου...χαχαα

Stamatis
01-03-10, 23:23
Μην το πειράξεις το αμαξι, κράτα το όσο το δυνατόν πιό νορμαλ.

Μια μέρα θα με θυμηθείς.

Libanner
02-03-10, 09:03
Μην το πειράξεις το αμαξι, κράτα το όσο το δυνατόν πιό νορμαλ.

Μια μέρα θα με θυμηθείς.


Εννοείται το αμάξι θα μείνει όσο ποιο γνήσιο γίνεται το έγραψα και στην αρχή.Εδώ τώρα ψάχνω να βρω το μαμά φιλτροκούτι και να βγάλω την φιλτροχοάνη φυσάει και ακούγεται σαν να είναι ανοιχτώ το βεντιλατέρ ολη την ώρα...

Libanner
08-04-10, 23:43
Πρόβλημα 2

Μπροστινό σύστημα
Ανταλλακτικά που χρειάζονται για να γίνει σαν καινούργιο και ασφαλές:

1)Δεξί και αριστερό μπαλάκι κάτω 30x2 60 ευρώ
2)Αριστερό ημίμπαρο τιμονιού 25
3)Δεξιό ακρόμπαρο τιμονιού 80
4)Δεξιά φούσκα ημιαξωνίου 15
5)Αριστερή φούσκα κρεμαργιέρας 25
6)Δαχτυλίδι κρεμαργιέρας 10
7)Δεξιό και αριστερό μπροστινό
κάτω συνεμπλόκ ψαλιδιών 15x2 30 ευρώ

Αυτή την βδομάδα θα ψάξω για τα ανταλλάκτικα γιατί οι τιμές που μου έδωσε ο μάστορας μου φαίνονται τσιμπημένες...

Έχουμε καινούργια δεδομένα στο παραπάνω θέμα

Τελικά αλλάχτηκε ο δεξιός μπιλιοφορος δε σωζόταν μόνο με καινούργια φούσκα και γράσο κόστος 58 ευρώ και βρήκα ακρόμπαρο με 45 ευρώ και όχι 80

Τελικά το πηγα σε ένα φίλο το αμάξι γιατί ο προηγούμενος τύπος ζητούσε κάτι εξωφρενικά ποσά για εργασία.

Συγκεκριμένα για εργασία για τα παραπάνω πλήρωσα 150 ευρώ στην οποία περιλαμβάνεται και service αλλαγή φλάτζας κάρτερ και σετ φλάτζες στο ψευτοκάπακο, ευθυγράμμιση και το κόστος του μηχανουργείου.
Αντίθετα στο συνεργείο που το πήγαινα για τα παραπάνω μου ζήτησαν 360 ευρώ εργασία χωρίς ευθυγράμμιση και ΦΠΑ!

Επόμενο βήμα έλεγχος ΚΤΕΟ γιατί έχει λήξει εδώ και μισό χρόνο!

BILL007
09-04-10, 14:29
Ωραίος Θοδωρή!Κeep walking!:D:D:D

Libanner
30-04-10, 20:12
Επόμενο βήμα έλεγχος ΚΤΕΟ γιατί έχει λήξει εδώ και μισό χρόνο!

Τα κατάφερε το θηρίο χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα και πέρασε τον έλεγχο ΚΤΕΟ χτες!Έβγαλε και κάρτα καυσαερίων κανονικά.Φέρει το πράσινο σηματάκι τώρα thumb

Μονο θέμα τα πίσω συνεμπλοκ είναι off σύμφωνα με τον ελεγκτή αλλά το είχα καταλάβει και εγώ γιατί κοπάναγε πίσω πολύ είναι στο πρόγραμμα η αλλαγή τους.

paganis
01-05-10, 11:56
αντε με το καλο θοδωρη ..να τελειωσεις με το θηριακι σου...και οταν συμβει αυτο, θελω βολτιτσα να ακουσω τον v tec...να λυσσαει!!

Libanner
01-05-10, 12:11
αντε με το καλο θοδωρη ..να τελειωσεις με το θηριακι σου...και οταν συμβει αυτο, θελω βολτιτσα να ακουσω τον v tec...να λυσσαει!!

Ευχαριστώ Λευτέρη.Εννοείται οτι όταν είναι έτοιμα θα έχει βόλτα πιστεύω στην επόμενη συνάντηση thumb

Με τα μηχανικά θέματα φτάνω στο τέλος...Θέλω να αλλάξω ιμάντα εκκεντροφόρων που δεν αξιώθηκα ακόμα,αλλαγή υγρών φρένων που δε ξέρω απο πότε είναι αλλά δε φαίνονται και καθαρά μάλλον θα έχουν τραβήξει υγρασία απο τα χρόνια.Μετά θα αρχίσω να το κυκλοφορώ,τα ποιο ανούσια πράγματα αργότερα σιγά σιγά...Ύστερα ανοίγει άλλο κεφάλαιο εμφάνισης το χρώμα του όσο να ναι έχει ταλαιπωρηθεί απο τα σχεδόν 20 χρόνια που κουβαλάει.

Stamatis
01-05-10, 17:33
Το χρωμα αστο οπως ειναι.
Μην το πειραζεις.

Libanner
01-05-10, 17:49
Το χρωμα αστο οπως ειναι.
Μην το πειραζεις.


Γιατί φίλε snoopy για να μη δημιουργηθούν διχρωμίες;
Σε κάποια σημεία είναι σε πολύ κακή κατάσταση πχ στο καπό έχει σκάσει το βερνίκι και στην ηλιοροφή έχει αρχίσει να σκουριάζει (δεν έχω δει κανένα με το εργοστασιακό χρώμα που να μην έχει σκουριάσει στην ηλιοροφή απο κάπου τραβάν υγρασία και σκάνε απο μέσα προς τα έξω) Δε θέλω να το βάψω όλο θα μείνουν επίτηδες κάποια σημάδια χρήσης το αμάξι είναι street fighter χεχεχε :shok:Αλλά η πίσω αεροτομή η οροφή και το καπό δε θα την γλυτώσουν.

Stamatis
02-05-10, 01:12
Γιατί φίλε snoopy για να μη δημιουργηθούν διχρωμίες;
Σε κάποια σημεία είναι σε πολύ κακή κατάσταση πχ στο καπό έχει σκάσει το βερνίκι και στην ηλιοροφή έχει αρχίσει να σκουριάζει (δεν έχω δει κανένα με το εργοστασιακό χρώμα που να μην έχει σκουριάσει στην ηλιοροφή απο κάπου τραβάν υγρασία και σκάνε απο μέσα προς τα έξω) Δε θέλω να το βάψω όλο θα μείνουν επίτηδες κάποια σημάδια χρήσης το αμάξι είναι street fighter χεχεχε :shok:Αλλά η πίσω αεροτομή η οροφή και το καπό δε θα την γλυτώσουν.
δεν πρόκειται ποτέ μα ποτέ κανενας να πετύχει ιδιο χρωμα μετά απο τοσα χρονια ήλιο και ταλαιπωρία.
η ολοκληρωτικό βάψιμο απο την αρχή ή τίποτα προς το παρόν.

την έχω πατήσει και ξέρω καλά πως το πληρώνεις τελικά το φουλ ρισπρέι.

SuperSonic
16-05-10, 07:45
Εγω θα το εβαφα ασπρο μιας και ειναι το αγωνιστικο χρωμα τις Honda.

Libanner
16-05-10, 11:19
Εγω θα το εβαφα ασπρο μιας και ειναι το αγωνιστικο χρωμα τις Honda.

Άσπρο μπορεί να είναι το αγωνιστικό χρωματάκι της Honda αλλά απο το εργοστάσιο βγήκε μπλέ όποτε και αυτό θα είναι το χρωματάκι του μέχρι τελικής πτώσης :D

ΥΓ. Υπάρχει περίπτωση να αποκατασταθεί το Θρεντ γιατί χάθηκαν πολλά ποστς μετά το mod fail :wacko:...

BILL007
16-05-10, 11:29
ΥΓ. Υπάρχει περίπτωση να αποκατασταθεί το Θρεντ γιατί χάθηκαν πολλά ποστς μετά το mod fail :wacko:...

We will see Theodore...:original:

SuperSonic
16-05-10, 11:36
Άσπρο μπορεί να είναι το αγωνιστικό χρωματάκι της Honda αλλά απο το εργοστάσιο βγήκε μπλέ όποτε και αυτό θα είναι το χρωματάκι του μέχρι τελικής πτώσης :D

ΥΓ. Υπάρχει περίπτωση να αποκατασταθεί το Θρεντ γιατί χάθηκαν πολλά ποστς μετά το mod fail :wacko:...



Nαι ΟΚ!
Απλα εγω το ανεφερα σε περιπτωση που σκεφτεις αλλαγη χρωματος!

Libanner
16-05-10, 14:00
We will see Theodore...:original:

thumb


Nαι ΟΚ!
Απλα εγω το ανεφερα σε περιπτωση που σκεφτεις αλλαγη χρωματος!

Να και μια φωτο για σένα φίλε Σπύρο.Αν και είναι άδικη γιατι το δικό μου είναι άπλυτο ενό το άσπρο του φίλου μου μόλις το έπλυνε...
Πιστεύω οτι το συγκεκριμένο μπλε είναι ποιο εντυπωσιακό απο το απλό άσπρο (αν και το άσπρο είναι της μόδας τα τελευταία χρόνια).

Stamatis
16-05-10, 14:26
thumb



Να και μια φωτο για σένα φίλε Σπύρο.Αν και είναι άδικη γιατι το δικό μου είναι άπλυτο ενό το άσπρο του φίλου μου μόλις το έπλυνε...
Πιστεύω οτι το συγκεκριμένο μπλε είναι ποιο εντυπωσιακό απο το απλό άσπρο (αν και το άσπρο είναι της μόδας τα τελευταία χρόνια).

Κάποια στιγμή θέλω να με πας μια χαλαρή βόλτα με αυτό το αμαξάκι.

Εχω πάρα πολλά να θυμηθώ.

Μπράβο σου για άλλη μια φορά.

Libanner
17-05-10, 14:37
Κάποια στιγμή θέλω να με πας μια χαλαρή βόλτα με αυτό το αμαξάκι.

Εχω πάρα πολλά να θυμηθώ.

Μπράβο σου για άλλη μια φορά.

Όποτε θες και το Φάνη μαζί που δε πρόλαβα την προηγούμενη Παρασκευή να τον βολτάρω.Έτσι κι αλλιώς στις τελευταίες συναντήσεις με αυτό ήρθα.

Τετάρτη πάει φαναρτζή για το θέμα της ηλιοροφής.Θα αλλαχτεί και ο μηχανισμός και το καπάκι της ηλιοροφής (τα είχα γράψει αναλυτικά στα ποστ που χάθηκαν...)Θα βάλω φωτογραφίες απο το αποτέλεσμα.

Gregory_///M
17-05-10, 14:54
Ορίστε και οι φωτογραφίες που σας υποσχέθηκα το αμάξι είναι χρώματος Celestial Blau με κωδικό(B 53 P) πολύ ωραίο χρωματάκι και αρκετά σπάνιο τα περισσότερα που κυκλοφορούν είναι κόκκινα,μαύρα,γκρι ή άσπρα

Το εσωτερικό είναι σε πάρα πολύ κατάσταση!

Μπράβο, φοβερή αγορά...από τα αγαπημένα μου αυτοκίνητα. Όσο για το χρώμα, είχα ένα Honda Chaly (όταν ήμουν πιτσιρικάς) και το είχα βαμμένο μ'αυτόν τον κωδικό από το CRX!!

SuperSonic
17-05-10, 19:14
thumb



Να και μια φωτο για σένα φίλε Σπύρο.Αν και είναι άδικη γιατι το δικό μου είναι άπλυτο ενό το άσπρο του φίλου μου μόλις το έπλυνε...
Πιστεύω οτι το συγκεκριμένο μπλε είναι ποιο εντυπωσιακό απο το απλό άσπρο (αν και το άσπρο είναι της μόδας τα τελευταία χρόνια).


Ευχαριστω!

Ωραια και τα δυο!!!

Το ασπρο στην honda δεν ειναι μοδα οπως στα αλλα αυτοκινητα,το ασπρο ειναι το επισημο χρωμα τις Honda.

Το μπλεδακι σου ειναι σπανιο χρωμα αν του κανεις ενα φρεσκαρισμα θα δειξη ακομα ποιο καλα.

Κια μια που πεσαμε σε κουβεντα για Honda σκεφτεσαι για κανενα μοτερακι B18C να στροφαρεις στις 10.000 χιλ!!
Το συγκεκριμενο μοτερ δεν μπορεις να φανταστεις τι μπορει να κανει!!!:gun_bandana:

Libanner
24-05-10, 01:02
Σε μοτέρ integra και καμία 700αριά άλογα με κόφτη στις 10.000...χαχαχαχαχαχαχ!!!




Κια μια που πεσαμε σε κουβεντα για Honda σκεφτεσαι για κανενα μοτερακι B18C να στροφαρεις στις 10.000 χιλ!!
Το συγκεκριμενο μοτερ δεν μπορεις να φανταστεις τι μπορει να κανει!!!:gun_bandana:

:fountwtis::fountwtis::fountwtis:

Αφού είπαμε θα μείνει μαμά το όχημα!
Οταν βλέπω τι κάνει ο Β16A φαντάζομαι τι θα κάνει ο Β18 σε ένα τόσο ελαφρύ αμάξι...

Dimzan
24-05-10, 01:37
ναι ναι... και μετα βαζεις Κ20 υπερκυβισμενο τετραπεταλουδο με skunk2 πανω και δε συμμαζευεται...

κρατα το μαμα γιατι το φτιαξιμο τελειωμο δεν εχει ;)

Το crx για μενα ειναι οριακα στημενο για τα αλογα του , ποσο μαλλον για παραπανω..

Stamatis
24-05-10, 09:35
Το crx ειναι αυτο που ειναι.
Δεν το πειραζουμε δεν το χαλαμε.
Το τελευταιο η απο τα τελευταια αυτοκινητα φτιαγμενο με αρωμα μιας αλλης εποχης.
Τοτε που οι μηχανικοι ειχαν λογο στην κατασκευη ενος οχηματος.
Το οτι βγηκε στην παραγωγη τοτε, μας ειχε κουφανει ολους.
Λεγαμε μπααααα, θα τους ξεγελασαν, αποκλειεται να ηξεραν τι βγαζουν στο δρομο.

Libanner
24-05-10, 15:07
Συμφωνώ απόλυτα με το φίλο Snoopy και εγώ σκοπό έχω εφόσον το κρατήσω για μερικά χρόνια ακόμα να βγάλω πινακίδες ιστορικού είναι αμαρτία να χαλάς ένα τέτοιο όχημα.

Μιας και πιάσαμε την κουβέντα έχετε σκεφτεί γιατι δεν έτρεξε ποτέ σε αγώνες το συγκεκριμένο αμάξι;Δε κατάφερε ποτέ να περάσει Homologation της Fia πάσχει πολύ απο πλαίσιο το καημένο.Αυτό γίνεται αισθητό και σήμερα στην καθημερινή χρήση (ειδικά σε μας που έχουμε συνηθίσει σε στιβαρές γερμανικές κατασκευές) αλλά απο τι μου λένε οι γνώστες απο το εργοστάσιο έτσι ήταν!Μόνο σε κανα dragster το χρησιμοποιούν λόγω πολύ χαμηλού βάρους...

Libanner
27-05-10, 00:29
Φωτογραφία 1 πριν...φωτογραφία 2μετά!

Libanner
24-09-10, 19:05
Το προτζεκτ CRX τελείωσε για μένα!
Πιστεύω οτι το έφτασα σε ένα πολύ καλό επίπεδο.Ελπίζω ο επόμενος να το συνεχίσει στο ιδιο σκεπτικό και να μη το καγκουρεψει,να του συμπεριφέρεται καλά και να το προσέχει όσο και εγώ.
Σαν συμπέρασμα μπορώ να πω οτι πάρα τα 20 του χρόνια σχεδόν,ήταν ένα πολύ τίμιο αυτοκίνητο με πολλά υπερ (πχ μοτερ) αλλά και με κάποιες αδυναμίες (πχ πλαίσιο).Επίσης αποδείχτηκε ότι τα καλά αυτοκίνητα και μετά απο τόσα χρόνια έχουν ζήτηση.
Χάρηκα που το έσωσα από την πρέσα (για εκεί προοριζόταν όταν το πήρα) και που του χάρισα τουλάχιστον άλλα 10 χρόνια ζωής...

Και επειδη μια εικόνα λέει 1000 λέξεις να και μια φώτο όπως το πούλησα.

Kostas_1
24-09-10, 19:19
Ωραιο!!!!! εκανες καλη δουλεια!!!!

BILL007
24-09-10, 19:22
Ελα ρε Θοδωρή???Το έδωσες???Κρίμα ρε φίλε...Και είχες ρίξει τόσο κόπο...

PANOS-E60
24-09-10, 19:22
Θοδωρή ένα μεγάλο μπράβο και από μένα για την προσοχή, την αγάπη και το σεβασμό που έδειξες σε αυτό το θρύλο που λέγεται crx v-tec. Το αγόρασα καινούργιο (μαυρο ήταν η μόδα της εποχής) το 1991 αντί 7.800.000 δρχ. έζησα μαζί του 3 ευτυχισμένα χρόνια και 50.000 χλμ. δεν έκανα πάνω του την παραμικρή αλλαγή και το πούλησα αγρατζούνιστο το 1994 σε ένα γνωστό μου. Ούτε έστριβε, ούτε σταμάταγε. Ηταν όμως ο ωραιότερος ήχος που άκουσα ποτέ στη ζωή μου.

Και πάλι μπράβο σου thumb

Nick bmwlover
24-09-10, 19:30
Ρε ανθρωπε,το ιδιο θα σου πω με τον Βασιλη!!!Ρε απροσαρμοστε:hystericalbs1:του εδωσες παλι "ψυχη" και το πουλησες?!?!?!
Κριμα ρε Θοδωρη,τζαμπα κοπος κ χρηματα,να το κρατουσες να πω ενταξει...

Libanner
25-09-10, 10:40
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!

Τώρα,ναι έπεσε χρήμα και τρέξιμο αλλά το έκανα επειδή με ευχαριστούσε.Πιστεύω οτι τελικά έπιασαν τόπο και ας το χαιρεται άλλος :original:...






Ρε ανθρωπε,το ιδιο θα σου πω με τον Βασιλη!!!Ρε απροσαρμοστε:hystericalbs1:του εδωσες παλι "ψυχη" και το πουλησες?!?!?!


χεχεχε Με σας τους δυο θα τα πούμε απο κοντά σε κάποια απο τις επόμενες συναντήσεις.

BILL007
25-09-10, 10:58
χεχεχε Με σας τους δυο θα τα πούμε απο κοντά σε κάποια απο τις επόμενες συναντήσεις.

thumbthumbthumbthumbthumb:thumbsup:

NickE60
25-09-10, 12:07
Ωραία δουλειά έκανες!! Κρίμα που το έδωσες.... :original:

nosaone
11-09-16, 16:21
Καλησπέρα σε όλους
Είμαι καινούργιος στο φόρουμ
Οδηγώ μια ε87 120 και πρόσφατα οδήγησα τρία crx vtec (1 μετατροπή, 2 μαμά) και τρελάθηκα με αποτέλεσμα να αγοράσω ένα άσπρο VT-I σε πολύ καλή τιμή, φρεσκοβαμμένο και όχι ιδιαίτερα ταλαιπωρημένο. Όσο αναφορά τον κινητήρα έχει ένα θέμα. χάνει πίεση λαδιού και λάδι γενικά χωρις να φαίνεται διαρροή στο καπάκι, αλλά έχει πρόβλημα στη φλάτζα του βιτεκ και στο φίλτρο λαδιού. Για να είμαι όσο το δυνατόν πιο σίγουρος για την αξιοπιστία του κινητήρα τι περιφερειακά θα πρέπει να αλλάξω προληπτικά για να το στροφάρω ήσυχα στις 9000;;;;
προφανώς θα αλλαχθεί φίλτρο λαδιού βαλβίδα λαδιού με την ελπίδα να σταματήσει η διαρροή. Μου φαίνεται τρελό για Β16Α με 124.000 χλμ να φάει κουζινέτα.

Dimzan
11-09-16, 23:45
απιθανο να υπαρχει Β16 κινητηρας εν ετει 2016 με 124000χλμ πραγματικα. Ο Β16 ξεκινησε να παραγεται απο το 1989 μεχρι το 2001 στα πολυ τελευταια civic vti.

Γενικα αν ο κινητηρας δεν εχει περιαχτει απο μαστορια τοτε αλλαζεις μονο οτι εχει χαλασει ή εχει φθαρει. Βλαβες δεν εβγαζαν αυτα τα μοτερ. Για να σιγουρευτεις οτι δεν εχεις διαρροη λαδιων πρεπει να πλυνεις τη μηχανη και να δεις αν θα δακρυσει καπου. Αν δε δακρυσει καπου αλλα βλεπεις να καταναλωνει λαδι τοτε ειναι απο μεσα. Τσιμουχακια βαλβιδων ή ελατηρια πιστονιων. Η πρωτη επισκευη φθηνη η δευτερη ακριβη. Μετρα και μια συμπιεση να δεις που βρισκεσαι, κανε και μια καλη καυσαναλυση. 9000 σαλ δεν εχει νοημα να στροφαρεις αν δεν εχεις αλλαγμενους εκκεντροφορους. 8300 πηγαιναν απο τη μανα τους οι Β16Α με τα 160 και α170 αλογα και το Β16Β που ειχε 185 αλογα στροφαρε 9000.

trifonas
12-09-16, 12:05
https://www.drive.gr/posts/classic/honda-crx-vtec-foniko-oplo

Προσφατα επεσε υπ οψιν μου αρθρο απο κλασσικες δοκιμες και μια απ αυτες CRX.
Μετά την απόλυτη κυριαρχία του ’88, πολλοί πίστευαν ότι η κατάργηση των turbo από την F1 ίσως αλλάξει τις ισορροπίες. Όμως το ταλέντο των Senna / Prost και η τεχνολογία VTEC οδήγησαν την McLaren και πάλι στην κορυφή και σε τρεις ακόμη σερί τίτλους, ως το ’91.

Στα αυτοκίνητα δρόμου εκείνη την εποχή τα 150 άλογα δεν ήταν καθόλου εύκολη υπόθεση, ειδικά για κινητήρες χωρίς turbo με κυβισμό μικρότερο από δύο λίτρα. Όταν η Honda άγγιξε τους 100 ίππους στο λίτρο από ατμοσφαιρικό 1600άρη (χωρίς καταλύτη) με κόφτη πάνω από τις 8.000 rpm ήταν μια πραγματική επανάσταση. Και μάλιστα με έναν κινητήρα χωρίς τερτίπια, που μπορούσε να οδηγεί ακόμη και η γυναίκα σου καθημερινά. Kάτι τέτοιο θα μπορούσε να γίνει μόνο αν χρησιμοποιούσες διαφορετικού προφίλ εκκεντροφόρους, ανάλογα με την χρήση. Ήπιους στις χαμηλές στροφές για οικονομία και οδηγησιμότητα και άγριους που θα δίνουν μεγάλο βύθισμα βαλβίδων όταν το ζητούμενο είναι η μέγιστη απόδοση. Αυτό ακριβώς έκανε το σύστημα VTEC που εξελίχθηκε αρχικά από το τμήμα κατασκευής κινητήρων μοτοσικλετών της Honda.

Τότε τα περιοδικά το περιέγραφαν παραστατικά ως «τρίτο εκκεντροφόρο». Η πραγματικότητα είναι κάπως διαφορετική. Οι δύο επικεφαλής εκκεντροφόροι διαθέτουν τρεις λοβούς για κάθε βαλβίδα, οι οποίες με την σειρά τους οδηγούνται από τρία ωστήρια. Στις χαμηλές στροφές ο μεσαίος, μεγαλύτερος λοβός πιέζει το ωστήριο του, όμως αυτό κινείται στο κενό, χωρίς να ακουμπά την βαλβίδα. Την οποία στην φάση αυτή οδηγούν μόνο τα δύο εκατέρωθεν ωστήρια που παίρνουν κίνηση από τους μικρότερους λοβούς. Σε συγκεκριμένο αριθμό στροφών μια ηλεκτρική αντλία δημιουργεί υδραυλική πίεση και σπρώχνει έναν πίρο να κομπλάρει το κεντρικό ωστήριο. Έτσι το βύθισμα της βαλβίδας είναι αυτό που ορίζει ο κεντρικός μεγαλύτερος λοβός.

Φονικό όπλο
Το σχόλιο συνοψίζει με ακρίβεια τον χαρακτήρα του αυτοκινήτου. Και έχει διπλή ερμηνεία, αφορά στις δυνατότητες του αυτοκινήτου, αλλά και στις… παράπλευρες απώλειες που σημείωσαν όσοι από άγνοια ή επιπολαιότητα δεν σεβάστηκαν τις ιδιοτροπίες του.

Το CRX ήταν το πρώτο αυτοκίνητο που επωφελήθηκε πλήρως από αυτή την τεχνολογία. Η έκδοση VTEC διέφερε από το ESI με τον ένα εκκεντροφόρο και τους 125 ίππους από τα μεγαλύτερα εμπρός φώτα, τον διαφορετικό προφυλακτήρα, τις ζάντες αλουμινίου και την πίσω αεροτομή.

Το αυτοκίνητο ήταν μια πραγματική βόμβα. Η δύναμη του μοτέρ σε συνδυασμό με το χαμηλό βάρος και το σφιχτό κιβώτιο έδιναν 0-100 km/h λίγο πάνω από 7”. Ήταν πραγματικός μπελάς στα φανάρια, ακόμη και για κατασκευές με πολύ περισσότερα άλογα. Χάρη στον λεβιέ πυροβόλο και στην ιαπωνική αξιοπιστία μπορούσε να επαναλάβει αυτή την επίδοση με χαρακτηριστική ευκολία. Οδηγώντας το σήμερα, οι επιδόσεις δεν εντυπωσιάζουν. Το τράβηγμα είναι δυνατό, αλλά σε καμία στιγμή δεν έζησα αυτή την ένταση που περίμενα. Παρότι το λευκό CRX που μας έφερε για την δοκιμή ο Δημήτρης έχει μόλις 28.000 και είναι σε υπεράριστη κατάσταση. Σαν καινούριο, κυριολεκτώντας απόλυτα. Σίγουρα ένα από τα πέντε καλύτερα που σώζονται αυτή την στιγμή στον πλανήτη, χωρίς καμία υπερβολή. Ούτε και ο ήχος είναι τόσο οξύς όσο στο Integra ή στο S2000. Αλλάζει χροιά, αποκτά περισσότερο βάθος και προσωπικότητα μετά τις 5.000 rpm αλλά δεν έχει αυτό το ανατριχιαστικό διαπεραστικό ουρλιαχτό των άλλων δύο.

Στην οδήγηση είναι όπως ακριβώς το φαντάζεσαι, έχοντάς το οδηγήσει μέσα από τα κείμενα των περιοδικών της εποχής. Υπό προϋποθέσεις γρήγορο, αλλά πολύ απαιτητικό. Αν κάποια στιγμή το συνήθιζες, θα μπορούσες να το πεις μέχρι και ρυθμίσιμο. Μέχρι τότε, είναι απλώς δύστροπο. Χωρίς ηλεκτρονικά βοηθήματα και με μεταξόνιο ποδηλάτου, αποσταθεροποιείται εύκολα στην είσοδο. Η ουρά δαγκώνει και με 4 και βάλε στροφές τιμονιού από τέρμα σε τέρμα άντε να την προλάβεις. Η κρεμαγέρα, χωρίς υδραυλική υποβοήθηση, μεταφέρει αρκετή πληροφόρηση. Αλλά είναι τόσο αργή που συνηθισμένος από τα σύγχρονα αυτοκίνητα στρίβεις λιγότερο από όσο χρειάζεται για να σημαδέψεις στην κορυφή.

Η ανάρτηση ήταν εξελιγμένη. Τόσο εμπρός όσο και πίσω υπήρχε μια διάταξη με πάνω ψαλίδι, μονό κάτω βραχίονα και αντιστρεπτική. Αδικείται ωστόσο από το πλαίσιο που δεν ήταν ούτε καν τότε το πλέον άκαμπτο. Πόσω μάλλον σε σχέση με τα σημερινά αυτοκίνητα. Η σχετικά μαλακή ρύθμιση κρύβει ως ένα βαθμό αυτή την αδυναμία. Από την άλλη επιτρέπει μεγάλη κλίση. Τα φρένα είναι αστεία. Οι δίσκοι διαστάσεων… σταχτοδοχείου ζεσταίνονται και στραβώνουν με το παραμικρό. Αυτό το αυτοκίνητο άξιζε κάτι καλύτερο.

Dimzan
13-09-16, 03:42
ε νταξει, δεν το λες και αργο για σημερινα δεδομενα. Δεν υπαρχει 1600αρι ατμοσφαιρικο αυτοκινητο μαζικης παραγωγης μετα το 2000 που να ειναι πιο γρηγορο απο το crx vtec. Εξαιρεση το civic με τα 185 αλογα.

Επισης σχεδον κανενα crx εν ετει 2016 δε φοραει τον ινητηρα του 1989 με τα 150 αλογα. Η αρθρογραφος ειχε την τυχη/ατυχια να οδηγησει με original Κινητηρα. Τα περισσοτερα ειναι μετατροπες με νεοτερους κινητηρες 1600κυβικα και παλι αλλα στα 170-175 αλογα πραγματικα με φπε (και ολα ειναι φπε). Ε αυτα βγαζουν κατω απο 7 το 0-100... Νοσταλγησα ηχο χοντα τωρα...

nosaone
14-09-16, 14:59
Καλησπέρα και πάλι.
Τελικά το θέμα με το λάδι του κινητήρα ήταν το πιο απλό απ' ότι φάνηκε. Αλλάχθηκε φίλτρο λαδιού (το οποίο ήταν βουτηγμένο στο λάδι) και η ένδειξη έσβησε. Ούτε πίεση χάνει άρα μέχρι εδώ καλά τα πράγματα.
Ένα θέμα που προέκυψε είναι το εξής: το αμάξι έχει λάστιχα μπαλόνια, καμένα και πολύ ταλαιπωρημένα. Οι τωρινές διαστάσεις είναι 195/45/R15. Λέτε να βάλω ίδιας διάστασης ή να προχωρήσω για φαρδύτερα;;;
Ακόμη είμαι ανάμεσα στα εξής :
https://www.skroutz.gr/s/7437755/Uniroyal-RainSport-3-195-45R15-78V.html
https://www.skroutz.gr/s/7453173/Toyo-Proxes-T1-R-195-45R15-78V.html
https://www.skroutz.gr/s/7385075/Continental-ContiSportContact-2-195-45R15-78V.html
https://www.skroutz.gr/s/7326115/Goodyear-Eagle-F1-GS-D3-195-45R15-78V.html
https://www.skroutz.gr/s/7485206/Yokohama-S-drive-AS01-195-45R15-78W.html
Αν έχετε κάποιο επιπλέον ελαστικό να προτείνετε, ευχαρίστως.
Να σημειώσω ότι σε γενικές γραμμές το αυτοκίνητο είναι μόνο για βόλτα καθώς ο άσσος είναι πολύ πιο άνετος για καθημερινή οδήγηση.
να μια πρόχειρη φωτογραφία. Γενικά είναι ΜΑΜΑ vtec με 150 άλογα και 112.000 χλμ. Τα χλμ φαίνονται ίσως από το πόσο σφιχτός είναι ο λεβιές των ταχυτήτων και από την όρεξη του μοτέρ. Άλλη ένδειξη είναι ότι το αυτοκίνητο έχει έρθει από την Κρήτη και καθόταν εκεί 10 χρόνια.
39416

Dimzan
14-09-16, 16:22
Αν το εχεις ΜΟΝΟ για βολτες βαλτου ενα ημισλικ λαστιχακι να κραταει λιγο καλυτερα. Ετσι κι αλλιως στα νερα δε νομιζω να το παιρνεις για βολτα. Λιγο ζεσταματακι με προσοχη στην αρχη τα πρωτα 2-5χλμ και μετα θα ειναι τελειο. Δεν θα πηγαινα σε πλατυερο ελαστικο.