PDA

Επιστροφή στο Forum : Να γινει η μαθητικη παρελαση???



aristent
16-03-12, 21:20
...μια και ερχεται η εθνικη επετειος της 25ης Μαρτιου.....ας δουμε πρωτα μια χιουμοριστικη πλευρα....:
https://palamidi.files.wordpress.com/2011/03/parelasi2-copy.jpg

και τωρα σοβαρα,η μαθητικη παρελαση εχει λογο υπαρξης???

συμφωνω με το κατωθι κειμενο:


Και μέσα στο γενικό χαμό ενός κράτους και μίας κοινωνίας σε πλήρη κατάρρευση, έρχεται και η … παρέλαση. Ακριβώς στη χρονική συγκυρία της πλήρους και οριστικής απεμπόλησης της εθνικής κυριαρχίας. Στους Γερμανούς.

Σας θυμίζω τι είχα γράψει στις 23 Μαρτίου σχετικά:

Έχουν ασχοληθεί όλοι με το θέμα: από τους αντιστασιακούς bloggers μέχρι τον αδερφό του Άδωνη. Ας γράψω κι εγώ τα δικά μου. Δεν είναι πολλά, τρεις λέξεις: ΠΟΙΟ ΣΚΟΠΟ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ;

Η στρατιωτική παρέλαση έχει μια κάποια λογική. Τη δέχεσαι ή όχι, έχει. Τονώνει, λέει, το εθνικό φρόνημα. Εν προκειμένω αυτό μου ακούγεται λίγο ειρωνικό, αλλά εν πάσει περιπτώσει, στρατιωτικές παρελάσεις γίνονται σε όλο τον κόσμο. Έτσι κι αλλιώς, από ότι θυμάμαι, αρέσει και στους φαντάρους.

Η μαθητική παρέλαση τι εξυπηρετεί; τι εκφράζει; Γιατί οι μαθητές πρέπει να διέρχονται με κακή απομίμηση του στρατιωτικού βήματος μπροστά από το πλήθος; Για να ΅καμαρώσουνΆ οι γονείς τα παιδιά τους; Ας τα καμαρώσουν στην αποφοίτησή τους, στο γάμο τους, στην επαγγελματική τους επιτυχία.

Υπάρχει έστω και ένα έωλο επιχείρημα υπέρ αυτού του κακού θεάτρου που στήνεται δυο φορές το χρόνο; Για ποιο λόγο οφείλουν τα παιδιά να μάθουν να περπατούν σαν στρατιώτες; Κανείς από τους συμμετέχοντες δεν πιστεύει σε αυτό: ούτε οι καθηγητές, ούτε οι μαθητές, ούτε οι θεατές. Γιατί το συνεχίζουν;

Είναι κατάλοιπο φασιστικού παρελθόντος, λένε οι ΅προοδευτικοίΆ. Δεν είναι ψέμματα. H στρατιωτικοποίηση της νεολαίας ήταν ένα από τα χαρακτηριστικά του δεξιού καθεστώτος του Μεταξά. Τώρα όμως; Εντάσσεται αυτή η συνήθεια σε κάποιο γενικότερο πλαίσιο οργανωμένης εθνικιστικής δράσης των νέων; Όχι βέβαια. Το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει.

Η αλήθεια είναι ότι κανείς δεν θέλει να πει τα πράγματα με το όνομά τους και να απαλλάξει όλους από αυτήν την δις ανά έτος επαναλαμβανόμενη παρωδία. Φοβούνται ότι θα αντιδράσουν οι ΅πατριώτεςΆ. Ενώ τώρα αυτό που βλέπουν, ας πούμε, τους γεμίζει εθνική υπερηφάνεια. Βλέπουν δηλαδή τα τακούνια και τα μίνι και λένε ΅πάμε να πάρουμε την ΠόληΆ.

Υποκρισία. Τίποτε άλλο. Ένα κράτος που έχει ξεπουλήσει κάθε έννοια εθνικής αξιοπρέπειας βάζει τα παιδιά του να περπατούν σε κακοσχηματισμένους στοίχους.

Ας βάλει να παρελάσουν οι άνεργοι. Τουλάχιστον να κάνει μπούγιο.

Αν έχει μείνει έστω και μια ελάχιστη λογική σε αυτόν τον τόπο, ας μας απαλλάξουν φέτος από την παρωδία. Θα ξέρετε βέβαια το ανέκδοτο που συνομιλούν δυο πατεράδες για τις κόρες τους και τελειώνει με τη φράση: ΅και η δικιά μας που …να είναι, αλλά δεν το γιορτάζουμε κιόλας.Ά

εσεις?

πηγη:https://palamidi.gr/2011/10/24/%CE%BC%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AD%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%8C%CF%87%CE%B9-%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%BF-%CE%BA%CE%AC%CF%81%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BD%CE%BF-2/

Κωνσταντίνος
16-03-12, 21:35
Θα μου πείτε έναν καλό λόγο να γίνονται ;

giannis_compact
16-03-12, 21:44
Θα μου πείτε έναν καλό λόγο να γίνονται ;

Καποιοι θα ελεγαν για να μαθαινουν οι νεοτεροι την ιστορια και να την ξαναφερνουν στη μνημη τους οι παλαιοτεροι και μεσω αυτου να τιμουμε τους προγονους μας.
Προσωπικη μου αποψη οτι υπαρχουν κι αλλοι τροποι για να μαθει κανεις την ιστορια και η παρελαση γινεται μονο για την τιμη των ηρωων.
Δεν ειμαι ουτε υπερ ουτε κατα.:)

atha
16-03-12, 21:47
gia na timisoume tous progonous mas pou edosan mexri kai tin zoi tous gi ayti ti xora ,kai fysika na gyrisoun apla oloi ta vlemata apo tin alloi meria stous politikous ,xoris anataraxes kai diakopes .
einai nomizo poly petyximenos tropos to na deixeis oti agnoeis tin yparxi ton politikos xoris na ginoun fasaries

z3 2.2
16-03-12, 22:14
.....kai fysika na gyrisoun apla oloi ta vlemata apo tin alloi meria stous politikous ,xoris anataraxes kai diakopes .
einai nomizo poly petyximenos tropos to na deixeis oti agnoeis tin yparxi ton politikos xoris na ginoun fasaries

να ενας πολυ καλος λογος.
για φανταστειτε ολα τα σχολεια σε ολη την Ελλαδα να κανουν το ιδιο πραγμα?
την στιγμη που περνανε απο τους "πολιτικους" ολοι το κεφαλι απο την αλλη.
ουτε μουτζες ομως ουτε ακροτητες.
απλα το κεφαλι απο την αλλη.

dark knight
16-03-12, 22:23
σε μια εποχη που η Ελλαδα βαλλεται και προσπαθει να ενδυναμωσει την εθνικη της υποσταση θεωρω οτι ενδεικνηται περισσοτερο απο καθε αλλη φορα να γινει η μαθητικη παρελαση.η παρελαση εκφραζει σεβασμο στους προγονους μας και η μαθητικη νεολαια συμβολιζει την ελπιδα και τη συνεχεια της Ελλαδας.δεν ειναι οι παρελασεις το προβλημα της Ελλαδας.τωρα οσον αφορα το στρατιωτικο βηματισμο που ο <προοδευτικος συντακτης> θεωρει οτι καταπιεζει τους μαθητες προφανως δεν εχει δει στρατιωτικη παρελαση ωστε να μπορει να διαχωρισει το απλως συγχρονισμενο βηματισμο απο τον στρατιωτικο βηματισμο.προφανως για τον συντακτη οσοι κρεμασουν σημαια,παρακολουθησουν την παρελαση ειναι φασιστες.Και αφου καταργησουμε την μαθητικη παρελαση ας καταργησουμε και την στρατιωτικη(οπως λεει και ο συντακτης εχουν ΚΑΠΟΙΟ=μικρο λογο υπαρξης αφου γινονται και σε αλλες χωρες) και ας παραποιησουμε και την ιστορια δεν εγινε και τιποτα την 25 μαρτιου.ωχ αδερφε τι μας λες τωρα.....

aristent
16-03-12, 22:34
μια αλλη παρομοια αποψη με το αρχικο ποστ μου:

«Θέλω να καταθέσω την άποψη μου σχετικά με τις μαθητικές παρελάσεις και μόνο και όχι με τις στρατιωτικές, καθώς αυτές πιστεύω πως πρέπει να συνεχίσουν να γίνονται επειδή γίνονται από… άτομα που γνωρίζουν αλλά γίνονται και με την κατάλληλη προετοιμασία.

Οι μαθητικές παρελάσεις σήμερα είναι απλά μια »βιτρίνα» για να δείξουμε πόσο περήφανοι πρέπει να είμαστε επειδή οι εθνικοί μας ήρωες το 1821 έδιωξαν τους Τούρκους, και με το να βάζουμε παιδάκια του δημοτικού να κάνουνε μια βόλτα στην πόλη τους παραταγμένοι λες και είναι στρατιώτακια νομίζουμε πως τιμάμε τους ήρωες μας.

Γνωρίζω παιδιά πάνω από 15 χρονών τα οποία αν και συμμετείχαν στις παρελάσεις αν τους πεις να σου πούνε τον εθνικό ύμνο θα κάνουνε πολλά λάθη και αυτό θα έπρεπε να μας προβληματίζει πολύ περισσότερο, οι μαθητές μπερδεύουν την 28η Οκτωβρίου με την 25η Μαρτίου ενώ πολλές φορές δεν ξέρουνε καν για ποιον λόγω κάνουνε παρέλαση, δεν γνωρίζουν ποιος ήτανε ο Κολοκοτρώνης και ο Καραϊσκάκης, δεν γνωρίζουν τι έγινε στην Αγία Λαύρα όταν όμως τους ρωτήσεις πόσα πρωταθλήματα έχει ο ολυμπιακός σου απαντάνε χωρίς δεύτερη σκέψη.

Λυπάμαι πραγματικά που η παρέλαση έχει μετατραπεί σε καλλιστεία για το ποια είναι πιο όμορφη, ποιος είναι ο πιο έξυπνος που θα κρατάει την σημαία, ποιοι θα είναι οι ποιο ψηλοί που θα είναι στην πρώτη σειρά και ποιος θα είναι ο »κακόμοιρος» που η φύση τον καταράστηκε να είναι 1,50 και έτσι θα είναι στην τελευταία σειρά της παρέλασης.

Ας περάσουμε όμως και στους επισήμους οι οποίοι γεμάτοι υπερηφάνεια κάθονται στο ειδικό μέρος που έχουνε στήσει για εκείνους μπροστά στον άγνωστο στρατιώτη! Όχι κύριοι σε αυτήν την θέση δεν πρέπει να κάθεται ούτε η Διαμαντοπούλου, ούτε ο Βενιζέλος. Πρέπει να κάθεται ο παππούς μου και ο παππούς σου που έχασαν το χέρι τους, το πόδι τους, έμειναν ανάπηροι ή πέθαναν για να μπορούμε όλοι μας να έχουμε ψηλά το κεφάλι (όσο μπορούμε βέβαια) και να είμαστε περήφανοι που είμαστε Έλληνες ακόμα και μέσα σε αυτήν την δύσκολη εποχή που ζούμε.

Για να ολοκληρώσω λοιπόν, τα παιδιά σήμερα πηγαίνουν με το ζόρι στην παρέλαση τα περισσότερα, εμένα ας πούμε στο δημοτικό με απειλούσαν πως θα πάρω ΓΆ στην γυμναστική και στο γυμνάσιο έφαγα 1ήμερη αποβολή επειδή δεν γούσταρα να πάω στην παρέλαση αντΆ αυτού όμως προτιμούσα να διαβάζω την ελληνική ιστορία για να γνωρίζω από που προέρχομαι και να προσπαθήσω να σηκώσω το ανάστημα μου στους σύγχρονους κατακτητές όπως έκαναν οι πραγματικοί ήρωες.

Οι ήρωες του Ά21 γεννήθηκαν ταπεινά, μεγάλωσαν ταπεινά και πέθαναν πάλι ταπεινά όλα αυτά τα »μεγάλα» δεν νομίζω πως θα τους συγκινούσαν ιδιαίτερα.

Αν θέλουμε πραγματικά να τους τιμήσουμε αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να μάθουμε γιΆ αυτούς και να ξανακερδίσουμε την αξιοπρέπεια που μας στέρησε ο κατακτητής σε συνεργασία με τους Έλληνες δοσίλογους.

Μόνο τότε θα είμαστε άξιοι να λεγόμαστε απόγονοι αυτών των ανθρώπων.»

πηγη:https://troktiko.eu/2012/03/an-theloume-pragmatika-na-timisoume-tous-iroes-mas-prepei-na-mathoume-gia-autous/

katsaraios
16-03-12, 23:54
Η παρελαση και ειδικα την 25η Μαρτιου με φουστανελες.
Οταν φτασουνε μπροστα στους "επισημους" ολοι σηκωμα την φουστανελα για επιδειξη αδεννων ουτε μουτζες ουτε βρισιδια...

tmilatos
17-03-12, 01:20
μια αλλη παρομοια αποψη με το αρχικο ποστ μου:


πηγη:https://troktiko.eu/2012/03/an-theloume-pragmatika-na-timisoume-tous-iroes-mas-prepei-na-mathoume-gia-autous/

Kαι μια διαφορετικη αποψη, τη δικη μου.
Βεβαιως να γινει.
Αλλα αυτη τη χρονια λεω να πρωτοτυπισουμε λιγο.
Τι λετε να ντυθουμε ΕΜΕΙΣ καρναβαλοι και να παρελασουμε, και τα παιδια απο γυρω να μας ΜΟΥΝΤΖΩΝΟΥΝ!
Τους εχουμε γ@μισει το μελλον, με την απαθεια μας, τον ωχαδελφισμο μας, και κυριως την ΑΜΠΑΛΟΣΥΝΗ ΜΑΣ!!!
Δωσανε το αιμα τους οι ηρωες της επαναστασης και τη ψυχη τους για πραγματικα ιδεωδη, για να ειμαστε ελευθεροι, ενω εμεις....
Ενα ΔΡΑΜΑ.
...στη ομορφη φουσκα που ζουμε ενδιαφερομαστε για το ποτε θα βγει το καινουργιο iPhone και με τι μνημη, ποιος διαιτητης θα παιξει τη Κυριακη στο ντερμπι, να κρυψουμε λεφτα για διακοπες τη καλοκαιρι στο Mykonos, η λιστα ειναι ατελειωτη....
Γκρινιαζουμε για τους φορους, αλλα κατα βαθος μου φαινεται γουσταρουμε. Και ο σαδομαζωχισμος ειναι στοιχειο μας τελικα.
Ευτυχως που δεν ηταν και οι προγονοι μας ετσι.
Εχουμε γινει πιο ειδικοι απο τους ειδικους στο να αναλυουμε την πολτικη κατασταση στη χωρα με το αιωνιο ερωτημα του "ποιος (πρωτο)φταιει" για την καταντια και τον εξευτελισμο του περηφανου μας εθνους.
Η απαντηση βρισκεται στον καθρεπτη μας.
Εμεις.ΟΛΟΙ μας.
Γιατι αν καποιος αξιζει τη πατροπαραδοτη πλεον μουντζα στις παρελασεις, ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ και ΟΧΙ οι πολιτικοι.
Αυτος ειναι κλεφτης, απατεωνας,και μαλ@κας. ΕΣΕΝΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΨΗΦΙΣΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΞΑΝΑΨΗΦΙΣΕΙΣ σε λιγο καιρο, τι σε κανει ταυτοχρονα? 2Χμαλ@κας μηπως? Λες και θα τους εκανες "τη μαπα κρεας" με μερικες μουντζες και μερικα γιαουρτια.
Σου λενε καθημερινα, οτι καταχραζονται λεφτα ΜΑΣ πολιτικοι και μη, και εσυ τι κανεις?
Τιποτα.
Εχουν καταντησει το Εθνος μας τριτοκοσμικη χωρα αμαυρωνοντας μας την εικονα παγκοσμιως. Και εσυ τι κανεις?
Τιποτα.
Σου εχουν διορισει πρωθυπουργο (βασιλευομενη Δημοκρατια?), που ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ψηφισει και δεν κανεις τιποτα.
Πληρωνεις μονο φορους για τα παντα εκτος απο τον αερα που αναπνεεις.
Δυσκολευεσαι να ταισεις τα παιδια σου....
Και για ποσα αλλα, ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

Συνοψιζοντας...
Αν νιωθεις οτι σε τιμαει να αναπολεις για περασμενα μεγαλεια (ειναι ενα ειδος ψυχοθεραπειας ισως?), κρυβομενοι πισω απο τα δακτυλα μας για την καταντια της πατριδας μας σημερα απο εμας, τοτε βεβαιως εχει νοημα η 25 Μαρτιου: Για να θυμομαστε ποσο λιγοι και ανθρωπακια ειμαστε μπροστα στους ηρωες της επαναστασης.
Το τελικο νοημα της 25ης Μαρτιου 2012.H γραβατα κοβει πιο πολυ απο τη χατζαρα του Τουρκου
Καληνυχτα Ελλαδα.



-Θεοφιλος-

oldcarskickass
17-03-12, 02:17
Να γίνει αρκεί να ξέρουν αυτοι που παρευρίσκονται για ΠΟΙΟΝ γαμη@@@@ λόγο βρίσκονται εκεί.-
Είτε είναι μαθητής είτε επίσημος/

ΥΓ: συγνώμη αν προσβάλλω το φόρουμ και τον χώρο που με φιλοξενεί, αλλά πιο ξεκάθαρα δεν μπορώ να το πω και το σκεφτόμουν και 10λεπτά πριν το γράψω.

tmilatos
23-03-12, 20:23
:original:

mitsos_chania
23-03-12, 20:27
Παντως στα Χανια τα κεντρικα δημοσια κτιρια(Δημαρχειο,Περιφερει α) εχουν γινει φρουρια για τη μερα της παρελασης.Υπαρχουν φοβοι για πολλα επεισοδια...