PDA

Επιστροφή στο Forum : X1 2.0d sdrive (177hp)



ntinos
16-03-12, 10:20
Με τιμη στα 31500 (+350 πινακιδες κλπ) πως σας ακουγεται ?


Τα δεδομενα ειναι:

_ 34.000 περιπου χλμ τον χρονο
_ "Να ειναι το "μεγαλο" αμαξι της οικονεγενειας (προς το παρον διμελους, αυριο-μεθαυριο τριμελους), το μικρο ειναι ενα κορσα 1,3d

==================
Αυτη την στιγμη, με τα δεδομενα που υπαρχουν, εχοντας ενα παροπλισμενο* 320si, και ενα μαχιμο 116 (Ε87) ή "ζημια" ειναι η παρακατω:

1. Τελη κυκλοφοριας si + τελη κυκλοφοριας του 116 = 930
2. Ασφαλεια μικτη si (ψυχολογικο, δεν την αλλαζω) + ασφαλεια (απλη) του 116 = 1420
3. Κοστος βενζινης για το 116 = 5.200
(8,6 λιτρα καταναλωση στα 100, ==> 34.000/100=340Χ8,6 ==> 2924 λιτρα Χ 1,777ευρω το λιτρο = 5.195 ευρω)

Συνολο των παραπανω bold: 7550 ευρω (630 ευρω τον μηνα)

Αν κανω την αλλαγη, δινοντας si & 116
(ΧΩΡΙΣ να υπολογισουμε την διαφορα που θα πληρωσω, οποτε ας μην την βαλουμε στο σκεπτικο αυτη την στιγμη)

Τοτε, το ετησιο εξοδολογιο θα ειναι ως εξης:

Τελη κυκλοφοριας Χ1 = 130
Ασφαλεια Χ1 = 1000
Κοστος πετρελαιου = 3,176 (για τα ιδια χιλιομετρα, εβαλα να καιει 6 λιτρα στα 100. Το 6 ειναι παραπανω απο αυτο που λεει η μπεμβε)

Συνολο: 4306 (360 ευρω τον μηνα)



Προκυπτει μια διαφορα σε ετησια βαση περιπου 3250 ευρω (ή 3250/12 = 270 ευρω τον μηνα), χωρις να υπολογιζω το οτι το ratio μεταξυ τιμης βενζινης & πετρελαιου, θα αυξανεται


Το si (7/2006) εχει 138.000 χλμ, το 116 καπου στα 140.000

Οι οποιες αναπαντεχες ζημιες (λογω ηλικιας/χιλιομετρων) δεν εχουν υπολογιστει. Πχ. προ τριμηνου, κολωνα τιμονιου στο 116, 880ευρω.

Το να δωσω πινακιδες στο si ή να αλλαξω την μικτη σε απλη σεν παιζει. Πειτε με βλαμμενο αν θελετε.



Θα με ενδιεφερε παρα πολυ η αποψη σας.


* Απο τις 13/1 (δυο μηνες) που εχω στα χερια μου το κορσα, το si εχει χρησημοποιηθει μονο 3 φορες.
Στο ιδιο διαστημα, το κορσακι εχει γραψει ηδη 6.100 χιλιομετρα, και κατι τις λιγοτερα το 116.

gnx
16-03-12, 10:29
Ισως πήγαινα για το Χdrive αντί το Sdrive.

Οσο οικογενειακο ειναι το Χ1, τόσο οικογενειακό ειναι το Ε90. Ασε που και το Χ1 εχει πεμπτη πορτα και ειναι πιο ευχρηστο.

Απλά εαν δε μου εδιναν 10000 για το si θα κατεθετα πινακιδες και θα το κρατουσα.

Κανονισε να τα φας σε ηχεια, τρανΖΤιστοράκια και γκλι γκλι

Monsta
16-03-12, 10:33
Πωωω πολλά χλμ διανύεις Ντίνο.

Εγώ μάλλον θα το έκανα αν μπορούσα να τα δώσω. Πες ότι τα δινες και τα δύο στη ξεφτίλα (ή μήπως όχι?) 20Κ, πάλι σε ~3 χρόνια κάνεις απόσβεση της διαφοράς. Minus τις όποιες ζημΝιές βγάλουν τα άλλα δύο αν τα κρατήσεις.

Βέβαια στα 3 χρόνια πάλι το Χ1 θα χει μαζέψει εκατόν κάτι χλδς και θα σκέφτεσαι τα ίδια από την αρχή...

Μήπως σε συμφέρει το leasing χωρίς εξαγορά στο τέλος ? Έκανες τις πράξεις ?

ntinos
16-03-12, 10:33
Ισως πήγαινα για το Χdrive αντί το Sdrive.

Οσο οικογενειακο ειναι το Χ1, τόσο οικογενειακό ειναι το Ε90. Ασε που και το Χ1 εχει πεμπτη πορτα και ειναι πιο ευχρηστο.

Απλά εαν δε μου εδιναν 10000 για το si θα κατεθετα πινακιδες και θα το κρατουσα.

Κανονισε να τα φας σε ηχεια, τρανΖΤιστοράκια και γκλι γκλι

:thnx:

Το xdrive ειναι +3000 , συν την αυξημενη καναλωση.
Δεν εχω "νιωσει" ποτε οτι μου εχει λειψει η τετρακινηση (δεν την ειχα και ποτε βεβαια) αλλα μηπως για την χρηση που θα του κανουμε ειναι περιττη ??

kostas1.6
16-03-12, 10:34
Φίλε μου, εγώ θα το έκανα μόνο εαν ένιωθα ότι θα μου παίρνανε σε μία πολύ καλή τιμή στην ανταλλαγή τα δύο αυτοκίνητα. Αν η τιμή της ανταλλαγής είναι μέτρια θα "σκότωνα" το si και θα έμενα με το 116. Αν σκεφτείς το ετήσιο κόστος μόνο του 116 σε σχέση με το X1 σύν τα χρήματα που θα πέρεις από το si σύν τα χρήματα που ΔΕΝ θα δώσεις για το Χ1 βγαίνεις αρκετά πιο κερδισμένος για αρκετά χρόνια. Άσε που και το 116 χωράει και τρίτο (μή σου πώ και τέταρτο) μέλος στην οικογένεια...

ntinos
16-03-12, 10:36
Πωωω πολλά χλμ διανύεις Ντίνο.

Εγώ μάλλον θα το έκανα αν μπορούσα να τα δώσω. Πες ότι τα δινες και τα δύο στη ξεφτίλα (ή μήπως όχι?) 20Κ, πάλι σε ~3 χρόνια κάνεις απόσβεση της διαφοράς. Minus τις όποιες ζημΝιές βγάλουν τα άλλα δύο αν τα κρατήσεις.

Βέβαια στα 3 χρόνια πάλι το Χ1 θα χει μαζέψει εκατόν κάτι χλδς και θα σκέφτεσαι τα ίδια από την αρχή...

Μήπως σε συμφέρει το leasing χωρίς εξαγορά στο τέλος ? Έκανες τις πράξεις ?

:thnx:

Για leasing δεν εχω κοιταξει, δεν ξερω καν τι "παιζει"

Θα εχει μαζεψει μετα 3 χρονια +100k χλμ, αλλα τουλαχιστον θα ειναι ενα αυτοκινητο και οχι δυο πως τωρα. Εδω και 2 μηνες εχουμε 3 αυτικινητα...

Η "ξεφτιλα" ειναι καπου στα 15.000 οχι 20.000, αλλα ας αφησουμε αυτην την παραμετρο απ εξω σε αυτη τη φαση.

ntinos
16-03-12, 10:38
Φίλε μου, εγώ θα το έκανα μόνο εαν ένιωθα ότι θα μου παίρνανε σε μία πολύ καλή τιμή στην ανταλλαγή τα δύο αυτοκίνητα. Αν η τιμή της ανταλλαγής είναι μέτρια θα "σκότωνα" το si και θα έμενα με το 116. Αν σκεφτείς το ετήσιο κόστος μόνο του 116 σε σχέση με το X1 σύν τα χρήματα που θα πέρεις από το si σύν τα χρήματα που ΔΕΝ θα δώσεις για το Χ1 βγαίνεις αρκετά πιο κερδισμένος για αρκετά χρόνια. Άσε που και το 116 χωράει και τρίτο (μή σου πώ και τέταρτο) μέλος στην οικογένεια...

Απο οτι εχω καταλαβει, δεν υπαρχει κανεις που να παιρνει το si.

Ισως ο μοναδικος να ειναι η ιδια η bmw (η καποια αλλη μαρκα) κανοντας ανταλλαγη....

Monsta
16-03-12, 10:49
Ισως ο μοναδικος να ειναι η ιδια η bmw (η καποια αλλη μαρκα) κανοντας ανταλλαγη....


Σε κάποια καινούρια αυτοκίνητα που τους έχουν μείνει και πρέπει να ξεστοκάρουν και καλή έκπτωση θα κάνουν και ανταλλαγή θα πάρουν. Ειδικά επαρχία απ ότι έχω καταλάβει. Αρκεί να μην τους πεις ....."θέλω αυτό το εξτρά, το τάδε εξτρά και σε τούτο το χρώμα....". Θα πρέπει να κάνεις και κάποιο συμβιβασμό ενδεχομένως.

Θέλει ψάξιμο πάντως και κοίτα και το leasing που περιλαμβάνει ΟΛΑ τα έξοδα, (service / λάστιχα / μικτές ασφάλειες / τέλη). Εσύ που κάνεις τόσα χλμ / χρόνο, σίγουρα δε σε συμφέρει να μπλέκεις με αγορές και 'ειδικά' μοντέλα. Όταν είχα το GTI, ναι μεν πλήρωνα μεγαλύτερη δόση / μήνα, αλλά είχα ησυχάσει απ όλα τα υπόλοιπα.

ntinos
16-03-12, 11:04
Μπορει να μου πεις καποιος (ή να με παραπεμψει να διαβασω καπου κατι διαφωτιστικο) τι ακριβως παιζει με το leasing (τα ξερω χοντρα-χοντρα)

Στο μεταξυ, περιμενω μια προσφορα απο εναν ντηλερ της μπεβμε εδω στην Αθηνα για ανταλλαγη.
Στη επαρχια καποιον που εχω ρωτησει για ανταλλαγη μου φανηκε ποιο "large". Ο οποιος εχει (και φερνει κατα καιρους) καποιο σαν και αυτο που κοιταω (και καινουργιο αλλα και με λιγα χλμ)

mitsos_chania
16-03-12, 11:05
Ντινο χτυπα ενα τηλεφωνο στην Χανιωτικη αντιπροσωπεια να δεις τι θα σου πουν...

ntinos
16-03-12, 11:07
Ευχαριστω.

Να του πω απο τον mitsos_chania λες ? :D

mitsos_chania
16-03-12, 11:16
Ρωτα Ντινο και αν εχεις ενδιαφερον βλεπουμε...

ntinos
16-03-12, 11:18
:thnx:

Θα τηλεφωνησω αυριο το πρωι thumb

zizu
16-03-12, 11:29
Σε κάποια καινούρια αυτοκίνητα που τους έχουν μείνει και πρέπει να ξεστοκάρουν και καλή έκπτωση θα κάνουν και ανταλλαγή θα πάρουν. Ειδικά επαρχία απ ότι έχω καταλάβει. Αρκεί να μην τους πεις ....."θέλω αυτό το εξτρά, το τάδε εξτρά και σε τούτο το χρώμα....". Θα πρέπει να κάνεις και κάποιο συμβιβασμό ενδεχομένως.

.

Ο dealer στη Χαλκίδα, απ' όσο ξέρω, κάνει καλές εκπτώσεις (και 'συμφέρουσες' ανταλλαγές). Φαίνεται να έχει στοκ σε Χ1 ντίζελ.

ΑΦΟΙ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΑΒΕΕ
4 Χλμ ΧΑΛΚΙΔΑΣ - ΛΑΜΨΑΚΟΥ
ΧΑΛΚΙΔΑ 34100
Τηλ. 1: 2221049999
Τηλ. 2: 2221049900

ntinos
16-03-12, 11:39
:thnx:


Το εχω υπ οψιν μου να παω και απο εκει μια βολτα

Nino
16-03-12, 13:39
ο τροπος σκεψης σου ειναι σωστος, οδηγησε ομως πρωτα το χ1 και μπες πισω να κατσεις δες πορτ μπαγκαζ και αν αυτο που θα "εισπραξεις" σε ικανοποιει παρτο.
Αν η τιμη ειναι της βασικης εκδοσης τοτε, για να το κανεις αμαξι να υπολογιζεις τουλαχιστον ενα πεντοχιλιαρο ακομα.
Η τετρακινητη εκδοση καπου καποτε θα χρειαστει αν φτανει το μπατζετ βαλτην.
Προσωπικα το χ1 παρα τον υποσχομενο κινητηρα του το θεωρω ακριβο για αυτα που προσφερει και αρκετα μικρο.

ntinos
16-03-12, 13:43
Στα χαρτια ειναι ελαφρα μικροτερο απο το Ε90, μας κανει πιστευω

Θα το οδηγησουμε βεβαια πριν αποφασισουμε τελικα (και η κυρα μιας και θα ειναι το δικο της)

στα ιδια χρηματα (31500) εχει και το νισσαν κασαϊ 1,6 ντηζελ :th_Laie_67-1:

Ptboul
16-03-12, 13:45
Να τον ακούς τον γερο Νίνο.

Προσωπικά, έκαψα εγκέφαλο με τις οικονομετρικές αναλύσεις που έχεις κάνει και αδυνατώ πλέον να πάρω θέση. :wacko:

Ptboul
16-03-12, 13:47
στα ιδια χρηματα (31500) εχει και το νισσαν κασαϊ 1,6 ντηζελ :th_Laie_67-1:

Μη το γελάς καθόλου! Είναι τετρακούνα, ντιζελιά, 1.6 cc και 130 άλογα (νομίζω) και με αρκετά μπλιμπλίκια έξτρα.

ntinos
16-03-12, 13:48
Πλακα με καμνεις ?
Κανει οσο το Χ1 το διλιτρο...

120ie87
16-03-12, 14:01
Προσωπικά μου αρέσουν τα πιο κόμπακτ σχήματα και για μένα το Χ1 είναι το μαναδικό off-road-like που θα αγόραζα....

Καλή ιδέα Ντίνο :)

ntinos
16-03-12, 14:02
^ Θενκς Ηλια

(btw μου εριξαν τριμηνο ban εχει που ειμαστε συνφορουμιτες)

Ptboul
16-03-12, 14:06
^ Θενκς Ηλια

(btw μου εριξαν τριμηνο ban εχει που ειμαστε συνφορουμιτες)

:shok: ΗΛία λέγε! Τι έκανε?

ntinos
16-03-12, 14:07
Μαλλον δεν ξερει, αλλα και να ηξερε δεν θα πει.

(δεν ειναι σωστο) ;-)


Και εδω μιλαμε για μπεμβεδες ;-)

120ie87
16-03-12, 14:08
^ μη δίνεις σημασία στα άσχημα φίλε μου (δεν το παρακολούθησα το θέμα καθως δεν μπαινω συχνά πια οπως εχεις καταλάβει)...

Για μας τους παλιούς είσαι πάντα ο Ντίνος μας όσα μπαν και να φας και αυτό δεν αλλάζει.... μαζεύτηκαν εκεί μερικοί νέοι και άσχετοι και αντί να ακούσουν 2 πράγματα, γράφουν ανοησίες ...

Το κεφάλι ψηλά, δεν δίνουμε σημασία στους μλκες, επειδή έτσι τους δίνουμε αξία και πέφτουμε στο επίπεδό τους... σύντομα θα το θυμόμαστε και θα γελάμε!

:-)

120ie87
16-03-12, 14:10
:shok: ΗΛία λέγε! Τι έκανε?



:original: παρακολουθώ από μακριά πια και αν το μάθαινα θα το ήξερε ο Ντίνος επειδή θα αντιδρούσα ανάλογα εκεί μέσα ...

Ptboul
16-03-12, 14:11
Μαλλον δεν ξερει, αλλα και να ηξερε δεν θα πει.

(δεν ειναι σωστο) ;-)


Και εδω μιλαμε για μπεμβεδες ;-)

35 χρόνια στο στρατό μαζί κ ακόμα δε μ'εχεις μάθει :sm-angry05:

Πάρε κασκάϊ να ησυχάσεις κ με τα ρέστα μπάξε θερινό σινεμά στο σπίτι.

ntinos
16-03-12, 14:13
Κασκαι οχι, με τιποτε. Και πες με ψωνιο, παρμενο ή οτι αλλο, αλλα προτιμω να κυκλοφορω με ποδηλατο παρα απο μπεμβε σε κασκαι

Βασικα, η γυναικα μου με τιποτε.


Το Χ1 μονο παιζει σαν σεναριο αυτη την στιγμη, αλλα το θεμα ειναι να ακουσω οσο περισσοτερες γνωμες απο εσας για το σκεπρικο που αναλυω στο #1

Monsta
16-03-12, 15:06
Μπάξε αυτό: https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2011458/

Best value for your money.

Nino
16-03-12, 15:25
και τα δυο (nissan-bmw) ειναι crossover και οσο και αν θελουν να λενε οτι εχουν τις "ανεσεις" των suv sav δεν ειναι αληθεια.
Η δε offroad επιλογη αφορα μονο την τετρακινητη εκδοση της σειρας και καμια αλλη.
οσο για τη συγκριση των δυο οτι ειναι στα ιδια λεφτα, εγω κατι τετοιο δεν βλεπω.
Βλεπω μαλιστα τεραστιες διαφορες στη τιμη.
πληρης καταλογος και επιπεδα εξοπλισμου.
https://www.nissan.gr/nws.nsf/el-gr/vehicles/crossover/j10/qashqai-pricelist.html
Ντινο οπως εγραψα και πριν, επειδη το επαθα και εγω οταν πηρα το χ3, ανα τα 31000 χιλ ειναι τιμη βασικης εκδοσης να υπολογιζεις για να γινει αμαξι αλο ενα πεντοχιλιαρο και λιγα λεω

gnx
16-03-12, 15:32
Ρε παιδια, θα τον τρελάνετε τον άνθρωπο..τι κασκαι και παπαριες; Αφου τα λεφτα ειναι αντίστοιχα, Χ1, θα μπαίνει και με το πλάι σε καμιά πλατεία.

ntinos
16-03-12, 15:47
Μπάξε αυτό: https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2011458/

Best value for your money.

Δεν ταιριαζει στην κυρια μου.
Απορρίπτεται

(δεν ειναι και πετρελαιο)

ntinos
16-03-12, 15:48
Ρε παιδια, θα τον τρελάνετε τον άνθρωπο..τι κασκαι και παπαριες; Αφου τα λεφτα ειναι αντίστοιχα, Χ1, θα μπαίνει και με το πλάι σε καμιά πλατεία.

Πεστα βρε ξαδελφε, τι κασκαγια που τσαμπουνανε τωρα...

ntinos
16-03-12, 15:50
Ισως πήγαινα για το Χdrive αντί το Sdrive.

Οσο οικογενειακο ειναι το Χ1, τόσο οικογενειακό ειναι το Ε90. Ασε που και το Χ1 εχει πεμπτη πορτα και ειναι πιο ευχρηστο.

Απλά εαν δε μου εδιναν 10000 για το si θα κατεθετα πινακιδες και θα το κρατουσα.

Κανονισε να τα φας σε ηχεια, τρανΖΤιστοράκια και γκλι γκλι

Γιαννη, εννοεις (απο το bold) αν σου εδιναν 10000 το εδινες ?

Με ποσα θε εκανες το ντηλ ?
(ρεαλιστικα)

ntinos
16-03-12, 15:57
Αυτο ειναι ταμαμ:

https://afoi-konstantinou.car.gr/cars/view/1206545/

Τιμουλα δεν ξερουμε βεβαια...

ntinos
16-03-12, 16:17
ή αυτο, αν μου βαλει τις καρεκλες απο το πανω ...

https://afoi-konstantinou.car.gr/cars/view/2159749/

Z4 DCT
16-03-12, 17:56
Αυτο ειναι ταμαμ:

https://afoi-konstantinou.car.gr/cars/view/1206545/

Τιμουλα δεν ξερουμε βεβαια...

38000 +thumb

gnx
16-03-12, 17:58
Ντίνο καταλαβαινω οτι τα 10000 για το καρμπον ειναι λίγα, γι'αυτό λέω ότι κατέβαινα μέχρι τα 10000.

Οπως προείπα, για κάτω απο 10000 θα προτιμούσα να το παροπλίσω για να γλιτώσω τα έξοδα. Εάν όπως λες δεν θέλεις να το κανεις, τότε σίγουρα το να αντικαταστήσεις effectively δύο αμάξια με ένα που ειναι ντίζελ και εχει και τέλη υπολογιζόμενα με το καινούργιο σύστημα συμφέρει οικονομικά.

Απλά λέω ότι ισως είναι καλυτερα, όχι ισως είναι καλυτερα να πάρεις εαν βρεις σε προσφορά κάποιο τετρακίνητο.

YANNIS X1
16-03-12, 18:01
Σαν κατοχος ενος X1 Xdrive 23d θα ηθελα να σας πω την προσωπικη μου γνωμη.
Το αυτοκινητο το εχω 2 χρονια και με μια λεξη ειναι αψογο!!!
1)Εχει κορυφαιο τιμονι αν και ελαχιστα πιο βαρυ (σε σχεση με το compact που ειχα πριν)προφανως για λογους ακριβειας.
2)Εχει φρενα φανταστικα.
3)Εχει κορυφαιο κρατημα.
4)Εχει πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης (μεσα δεν ακουγεται ο παραμικρος τριγμος).
5)Εχει καλους εσωτερικους χωρους.
6)Καιει μονο 7 λιτρα/100 χιλιομετρα!!!!!
7)Ειναι ευκολο στο παρκαρισμα (πολυ θετικο για τις γυναικες).
Και τελος εχει σπορ εξωτερικη εμφανιση και διαχρονικοτητα...
Οποτε φιλε μου μην το σκεφτεσαι αλλο..........

bimmer-corfu
16-03-12, 18:25
Έχεις σκεφτεί τη νέα 3άρα σε 316 turbo που θα βγει σε λίγους μήνες?

ntinos
16-03-12, 18:34
Σε ευχαριστω πολυ.
Το 2.3 τι κυβικά / άλογα είναι ;

ntinos
16-03-12, 18:36
Όχι για να Είμαι ειλικρινής, αλλα μάλλον δεν θα είναι επιλογή μου σε αυτή την περίοδο τουλαχιστον

gnx
16-03-12, 18:36
2λιτρο μπιτουρμπο 204

Monsta
16-03-12, 19:53
ή αυτο, αν μου βαλει τις καρεκλες απο το πανω ...

https://afoi-konstantinou.car.gr/cars/view/2159749/


Αυτο ειναι ταμαμ:

https://afoi-konstantinou.car.gr/cars/view/1206545/

Τιμουλα δεν ξερουμε βεβαια...


Αυτός είναι ο ίδιος που πουλάει και το vLovo που σου έδειξα. Απ όσο έχω πληροφορηθεί από πολύ δικό μου άνθρωπο που τον ξέρει καλά (παιδικοί φίλοι), οι τιμές του είναι διαπραγματεύσιμες, λόγω .... κρίσης.

Αν σ αρές και είναι within your budget προχώρα στο επόμενο βήμα. Το 1ο με τις 18άρες είναι πανέμορφο.

stef
16-03-12, 21:32
Έχεις σκεφτεί τη νέα 3άρα σε 316 turbo που θα βγει σε λίγους μήνες?

3κύλινδρο....? :th_Laie_67-1::hystericalbs1::hystericalbs1:

ntinos
16-03-12, 22:10
Τα νεότερα :

Ένας ντηλερ εδω στην Αθηνα μου δίνει 14.000 του είπα το ψυχολογικο όριο μου είναι στις 16.000
Δεν έδειξε να είναι κάθετος στα 14.000 μου είπε ότι θέλει να δει τα αυτοκίνητα.

Στον Κωνσταντινου θα πάω Μόλις ολοκληρώσω την έρευνα εδω στην Αθηνα.

Κώστα, να σε ενόχλησω προκειμενου να πάω συστημενος απο τον δικό σου ανθρωπο ή να μην τον μπλεξουμε ?

Nick bmwlover
17-03-12, 03:15
3κύλινδρο....? :th_Laie_67-1::hystericalbs1::hystericalbs1:

:no:Δεν εχεις ενημερωθει καλα μου φαινεται...

Monsta
17-03-12, 08:53
Κώστα, να σε ενόχλησω προκειμενου να πάω συστημενος απο τον δικό σου ανθρωπο ή να μην τον μπλεξουμε ?


Αν είναι να πας / πάρεις τηλέφωνο, πες μου να ενημερώσω πριν.

ntinos
17-03-12, 09:25
Αν είναι να πας / πάρεις τηλέφωνο, πες μου να ενημερώσω πριν.

:thnx:

Stathis
17-03-12, 11:23
Θες γουστα, ή θες να κανεις τη δουλεια σου?

ntinos
17-03-12, 12:22
Την δουλεια μου, με τροπο που να με ευχαριστει κιολας.
Τι εχεις κατα νου ?

Stathis
17-03-12, 12:25
Πασατ βαριαντ ντηζελ.
Αλλα δεν θα σε ευχαριστησει οπως το εννοεις.

ntinos
17-03-12, 17:50
Επειδη θα ειναι το αυτοκινητο που θα κινειται η γυναικα μου (εγω βολευτικα με ενα κορσακι), δεν ειναι το αυτοκινητο που την φανταζομαι μεσα...

Driver M
17-03-12, 18:29
Nτίνο στην έχω ξαναπεί την άποψή μου, αν και το δίλημμά σου τότε ήταν κατάτι διαφορετικό.

Είναι έγκλημα αυτή την περίοδο να πάρεις καινούριο αυτοκίνητο, τόσο που σκοτώνονται τα μεταχειρισμένα, ακόμα και τα diesel.
Πόσο μάλλον Χ1 που κατά τη γνώμη μου, δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω απ'το 90άρι (οκ, είναι λίγο πιο υπερυψωμένη και καβαλάει ευκολότερα τα πεζοδρόμια), είναι γενικά πιο άσχημο αυτοκίνητο (σαν sw υπερυψωμένο, καμία σχέση με καθαρόαιμα suv στυλ Χ3) και από ποιότητα θεωρείται η χειρότερη bmw των τελευταίων ετών.
Και είναι και δίλιτρη, οπότε δεν γλιτώνεις και την έκτακτη εισφορά.

Γνώμη μου, αν θες bmw ντε και καλά πάρε μια μεταχειρισμένη 320d που θα σου κοστίσει λίγο περισσότερα από όσο θα δώσεις την si σου.
Ειδάλλως, πήγαινε σε άλλη εταιρεία πάλι σε μεταχειρισμένο και μέχρι 1800 κυβικά (κάτι πχ σε tdi μπορεί να ήταν η ιδανική επιλογή.

Η Χ1 και μάλιστα καινούρια είναι κατά τη γνώμη μου από τις χειρότερες επιλογές που μπορείς να κάνεις την εποχή αυτή.

stef
17-03-12, 18:35
:no:Δεν εχεις ενημερωθει καλα μου φαινεται...

Μια χαρά εχω ενημερωθεί!!
Τα 116 & 118 είναι 4κύλινδρα thumb

Stathis
17-03-12, 19:52
ειχα μια διλιτρη Χ1 ως αυτοκινητο αντικαταστασης πριν κανενα χρονο που εκανα μια επισκεψη στο σερβις.
δεν με εντυπωσιασε καθολου, μαλλον αδιαφορη που φανηκε, τοσο που την αφησα τον περισσοτερο χρονο στο γκαραζ και κινηθηκα με το σμαρτ.
ηταν η βενζινοκινητη βεβαια και χειροκινητη, αλλα μου φανηκε ψοφια, απο ποιοτητα πολυ μετρια κατι σαν ασσος υπερυψωμενος, παρα μικροτερο Χ3.

στην επομενη επισκεψη μου στο συνεργειο με περιμενε ενα countryman s αυτοματο.
αυτο μου αρεσε πολυ περισσοτερο απο την Χ1, το κρατησα περισσοτερες μερες και το κυκλοφορησα ολες, πηγα και εκδρομη και ισως να το επαιρνα, αν δεν ειχε υψηλη καταναλωση κοντα στα 13 λιτρα.
ηθελα να κανω και μια παρουσιαση, εχω γραψει τη μιση μαλιστα, αλλα μετα με επιασε βαρεμαρα και δεν την τελειωσα (ισως το κανω αυτες τις μερες με την ευκαιρια).



τελος μου αρεσε παρα πολυ ενα πασατ ντηζελ που οδηγησα στη γερμανια πριν 2 χρονια, γι αυτο και το ανεφερα.
πολυ τιμιο αυτοκινητο για την οικογενεια.

Monsta
17-03-12, 19:53
και από ποιότητα θεωρείται η χειρότερη bmw των τελευταίων ετών.




Διαφωνώ κάθετα με το παραπάνω Άρη. Δημοσιογραφικές μπούρδες.

Μπορεί να μη φτάνει την F10, αλλά είναι εφάμιλλη Ε90 f/l τουλάχιστον. Και φυσικά πολύ ανώτερη από παλαιότερες bmw, πχ Χ3. Έχω περιεργαστεί αρκετά καλά τέσσερα αυτοκίνητα πελατών μου μέχρι στιγμής.

ntinos
17-03-12, 20:07
Nτίνο στην έχω ξαναπεί την άποψή μου, αν και το δίλημμά σου τότε ήταν κατάτι διαφορετικό.

Είναι έγκλημα αυτή την περίοδο να πάρεις καινούριο αυτοκίνητο, τόσο που σκοτώνονται τα μεταχειρισμένα, ακόμα και τα diesel.
Πόσο μάλλον Χ1 που κατά τη γνώμη μου, δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω απ'το 90άρι (οκ, είναι λίγο πιο υπερυψωμένη και καβαλάει ευκολότερα τα πεζοδρόμια), είναι γενικά πιο άσχημο αυτοκίνητο (σαν sw υπερυψωμένο, καμία σχέση με καθαρόαιμα suv στυλ Χ3) και από ποιότητα θεωρείται η χειρότερη bmw των τελευταίων ετών.
Και είναι και δίλιτρη, οπότε δεν γλιτώνεις και την έκτακτη εισφορά.

Γνώμη μου, αν θες bmw ντε και καλά πάρε μια μεταχειρισμένη 320d που θα σου κοστίσει λίγο περισσότερα από όσο θα δώσεις την si σου.
Ειδάλλως, πήγαινε σε άλλη εταιρεία πάλι σε μεταχειρισμένο και μέχρι 1800 κυβικά (κάτι πχ σε tdi μπορεί να ήταν η ιδανική επιλογή.

Η Χ1 και μάλιστα καινούρια είναι κατά τη γνώμη μου από τις χειρότερες επιλογές που μπορείς να κάνεις την εποχή αυτή.

:thnx:

Εχω ενα κομπλεξ με τα μεταχειρισμενα, και δεν μου ειναι ευκολο να το ξεπερασω. Αν βρεθει καποιο με ελαχιστα εως λιγα χιλιομετρα θα το σκεφτω...

Το Χ1 το σκεφτηκα σαν μια λυση η οποια θα μου προσφερει οτι ενα Ε90 απο πλευρας χωρων (σαν το "1ο" αυτοκινητο της οικεγενειας). Δεν με ξετρελαινει για να ειμαι ειλικρινης, αλλα ειναι το επικρατεστερο αυτη τη στιγμη. ΔΕΝ εχω μπει σε διαδικασια ψαξιματος γενικοτερα ομως......

Ενα Ε90d ακομη και καινουργιο (0 χλμ) δεν θα τα αγοραζα μαλλον, μιας και αφου κανω αλλαγη, ας μην ξαναπαρω κατι ιδιο (και λιγοτερο κ@βλ@ντιστικο απο το si).
Ιιιιισως να εκανα μια εξαιρεση αν επροκειτω για καραβαν, αλλα και παλι ειναι ενα παλιο πλεον μοντελο....

Αναφορικα με την εκτακτη εισφορα, εχω την εντυπωση, πως δεν θα ξαναεχει του χρονου, αλλα και να εχει, ουτως η αλλιως θα τα πληρωσω για το si... (110 ευρω λιγοτερα το si, αλλα δεν αποτελει λογο...)


Ασχετο: Ξερει κανεις που θα παιξουν οι τιμες της νεας σειρας 3 ?

PANOS-E60
17-03-12, 20:08
ειχα μια διλιτρη Χ1 ως αυτοκινητο αντικαταστασης πριν κανενα χρονο που εκανα μια επισκεψη στο σερβις.
δεν με εντυπωσιασε καθολου, μαλλον αδιαφορη που φανηκε, τοσο που την αφησα τον περισσοτερο χρονο στο γκαραζ και κινηθηκα με το σμαρτ.
ηταν η βενζινοκινητη βεβαια και χειροκινητη, αλλα μου φανηκε ψοφια, απο ποιοτητα πολυ μετρια κατι σαν ασσος υπερυψωμενος, παρα μικροτερο Χ3.

.


Διαφωνώ κάθετα με το παραπάνω Άρη. Δημοσιογραφικές μπούρδες.

Μπορεί να μη φτάνει την F10, αλλά είναι εφάμιλλη Ε90 f/l τουλάχιστον. Και φυσικά πολύ ανώτερη από παλαιότερες bmw, πχ Χ3. Έχω περιεργαστεί αρκετά καλά τέσσερα αυτοκίνητα πελατών μου μέχρι στιγμής.

χα χα ! Να τα μαααας ... κύριοι εδώ έχουμε θέμα ! Παλιό όσο και η αυτοκίνηση το θέμα αλλά πάντα επίκαιρο ...

Πως ορίζεται η ένοια ποιότητα σε ένα αυτοκίνητο ? Είναι τα υλικά του εσωτερικού ή είναι η συναρμογή τους που δίνει τελικά της αίσθηση της απτής ποιότητας στο εσωτερικό ?

Μέχρι που σηκώνει και ειδικό νήμα το θέμα αυτό thumb

Nino
17-03-12, 20:35
, αλλά είναι εφάμιλλη Ε90 f/l τουλάχιστον. Και φυσικά πολύ ανώτερη από παλαιότερες bmw, πχ Χ3. Έχω περιεργαστεί αρκετά καλά τέσσερα αυτοκίνητα πελατών μου μέχρι στιγμής.

:shok: :hystericalbs1::hystericalbs1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Driver M
17-03-12, 20:41
Διαφωνώ κάθετα με το παραπάνω Άρη. Δημοσιογραφικές μπούρδες.

Μπορεί να μη φτάνει την F10, αλλά είναι εφάμιλλη Ε90 f/l τουλάχιστον. Και φυσικά πολύ ανώτερη από παλαιότερες bmw, πχ Χ3. Έχω περιεργαστεί αρκετά καλά τέσσερα αυτοκίνητα πελατών μου μέχρι στιγμής.
Έχω μπει μέσα σε Χ1 Κώστα και τα υλικά δεν μου άφησαν καθόλου καλή εντύπωση.
Η συναρμογή ενδέχεται να είναι καλή βέβαια (μιας και το είδα μόνο σταματημένο δεν μπορώ να κρίνω) αλλά η πρώτη ματιά και η υφή μου φάνηκε αρκετά κατώτερη από τη μασίφ αίσθηση που δίνουν τα Ε9Χ.

Κι όλα αυτά πριν διαβάσω στον τύπο περί μέτριας ποιότητας και μάλιστα νόμιζα πως ήταν ιδέα μου μέχρι που και ο πωλητής μου είπε πως είναι ένα κλικ κατώτερο από τα Ε9Χ.

Σίγουρα εσύ θα το έχεις περιεργαστεί περισσότερο και η συναρμογή λογικά θα είναι πολύ καλή, όπως σε όλες τις bmw, αλλά τα πλαστικά μου φάνηκαν κατώτερα στην υφή από Ε9Χ (και φυσικά F10 κλπ που είναι ακόμα καλύτερα).

Monsta
17-03-12, 20:50
ειχα μια διλιτρη Χ1 ως αυτοκινητο αντικαταστασης


στην επομενη επισκεψη μου στο συνεργειο με περιμενε ενα countryman s αυτοματο.



.


Πάντως στη συνολική εικόνα που αποκομίζουμε από ένα αυτοκίνητο, μεγάλο ρόλο παίζει ο κινητήρας του. Εγώ ας πούμε που οδήγησα ένα Countryman (όχι S) μου άφησε τις χειρότερες εντυπώσεις. Αλλά δεν ήταν μόνο από το μοτέρ του. Τα είχα γράψει και σε κάποιο θρεντ. Φυσικά δε λες ένα Countryman ποιοτικό, όπως κι οποιοδήποτε ΜΙΝΙ, μη τρελαθούμε τελείως. Anyway...

Οικονομοτεχνικά πάντως έχει δίκιο ο Άρης. Καινούριο αυτοκίνητο αυτή την εποχή = BIG fuking mistake. Προφανώς ο Ντίνος θα το είχε λάβει υπόψη του, αλλά όπως έγραψε έχει θέμα με μτχ.

Monsta
17-03-12, 20:55
Έχω μπει μέσα σε Χ1 Κώστα και τα υλικά δεν μου άφησαν καθόλου καλή εντύπωση.



Ένα μεγάλο μείον του Χ1 αν δεν έχει την οθόνη στο dash, είναι εκείνο το ελεεινό συρταρο-ντουλαπάκι που έχει instead. Εκεί χάνει πόντους.

Όμως γενικά το ταμπλό έχει πολύ καλή συναρμογή, σωστό πλαστικό στο πάνω μέρος του και από τα φιλέτα και κάτω είναι κατώτερης ποιότητας. Δε το συγκρίνουμε όμως με Χ5 και μιλάμε και γι αμάξι στα ~30Κ, δλδ κατηγορία Tiguan.

art vandelay
30-03-12, 17:26
Καλησπέρα σε όλους,

Διάβασα τα παραπάνω μηνύματα και σκέφτηκα να πώ την γνώμη μου ώς κάτοχος εδω και καιρό ενος Χ1...

Απο την αρχή το έβλεπα σαν εναν μικρό συμβιβασμό, σαν μια "παλιά" Χ3 που δεν πιάνει πολύ χώρο και μπορεί να κινήσει μια 4μελή οικογένεια άνετα στους άθλιους ελληνικούς δρόμους καθημερινά στην πόλη αλλα και αβίαστα στο ταξίδι ή στις καλοκαιρινές διακοπές. Τα υλικά του ταμπλώ του και ειδικά αυτά απο το γόνατο και κάτω ποτέ δεν με ενθουσίασαν.. Οταν προ ενος μηνα περίπου χρειάστηκε στα πλαίσια μιας επίσκεψης στο συνεργείο να παρω αυτοκίνητο αντικατάστασης μια παλιά Χ3 κατάλαβα τα εξής:
- Η 1ης γενιάς Χ3 εχει ιδια, ίσως και υποδεέστερα υλικά στο ταμπλώ. Υποθέτω πως το f/l παλιό θα ήταν σημαντικά βελτιωμένο όπως έχω διαβάσει, αυτο που οδήγησα ήταν ενα αυτόματο 3.0 απο τα πρώτα και τα υλικά του ήταν παρα πολύ σκληρά -ειχαν και αυτην την γυαλάδα που εχουν τα σκληρα πλαστικα οταν εχουν "καεί" άσχημα απο τον ηλιο.
- Η άνεση του παλιόυ Χ3 ειναι σε αλλη κατηγορία, ακομα και το ταλαιπωρημενο του σερβις περνουσε πανω απο λακουβες με το 1/5 του θορύβου και της καταπόνησης της σπονδυλικής μου στήλης που προσφέρει απλοχερα το Χ1 με 18αρια, βεβαια δεν ειχε runflat αλλα υποθετω ακομα και να'χε παλι η μερα με την νυχτα θα ήταν. Ευτυχώς το έιχα λιγο περισσότερο απο 24ωρο και δεν προλαβε να μπεί και να διαπίστωσε το παραπάνω η σύζυγος, διαφορετικα ακόμα θα γκρίνιαζε!
- Το τιμόνι οσο καλοζυγισμένο και αν ήταν δεν εδινε πληροφορία καθολου σε σχεση με το Χ1 με τα 18αρια. "Κόβει" όμως πολύ καλύτερα και ειναι σημαντικά ελαφρύτερο απο αυτό του Χ1 ,οπότε πιο ευχάριστο στο παρκάρισμα και την κίνηση στην πόλη.
- Οι διαφορά στις διαστάσεις εσωτερικά είναι μικρή. Δηλαδη βρίσκεται στο ύψος της οροφής που είναι μισο κεφάλι πιο πάνω στο Χ3. Επίσης (πολύ βασικό) στην Χ3 ο μεσαιος επιβατης πίσω δέν θα αισθανθεί (οπως στο Χ1) οτι "κατούρησε στο πηγάδι" με τα ποδια ανοιχτα πανω στον αξονα. Χώροι για γόνατα είναι ίδιοι, απλά επειδή μπροστά το ταμπλω ειναι πιο μακρυα και πιο χαμηλα στο Χ3 δίνει την αίσθηση οτι έχει περισσότερο χώρο.
- χώρος αποσκευών καμια σχεση, μερα με νύχτα περισσότερο στο Χ3

Παντως το συμπέρασμά μου είναι οτι τα 2 αυτοκίνητα (και μιλαω για το παλιό-παλιο Χ3) ειναι πολύ διαφορετικά απο οσο δινουν την εντύπωση. Το ενα ειναι compact suv (x3) και το άλλο είναι ενα υπερυψωμένο Σεντάν που δεν θα διαμαρτηρηθει στους κακούς δρόμους αλλα θα διατηρήσει την συμπεριφορά του "αυτοκινήτου". Οσοι θέλουν τα χαρακτηριστικά του SUV, οπως υψος, εκτος δρόμου ικανότητες και "περνάω πάνω απο οτιδήποτε" με τιποτα δεν ικανοποιούνται απο Χ1, και όσοι εχουν συνηθίσει "σβέλτα" αυτοκίνητα που δεν γέρνουν, δίνουν πολλή πληροφορία και αυτην τελος πάντων την αίσθηση οτι δέν έχεις μπεί στο αυτοκίνητο αλλα το αυτοκίνητο είσαι εσύ, θα δουν απλά το Χ3 σαν ενα ωραιο αυτοκινητο για τις διακοπές που οδηγείται μόνο του, αλλα για άλλους.
Οι παραπάνω διαφορές προφανώς και θα γίνονται ακόμη πιο έντονες με το νέο, πιο βαρύ και σημαντικά μεγαλύτερο Χ3 οποτε πλεον δεν θα αναρωτιέται κανείς γιατι να βγάζει και τα 2 η εταιρεία...

Επίσης, το Χ1 είναι παρεξηγημένο επειδή για να ανταγωνιστεί tiguan και άλλα της κατηγορίας, αποτέλεσμα τα entry level μοντέλα να είναι "φτωχά" στον εξοπλισμο και τα υλικά. Το Χ1 στην βασικη του μορφη με τασια 17 ιντσών, κανενα τρίμ εξωτερικό και φτηνό μονόχρωμο ύφασμα μέσα ειναι η μέρα με την νύχτα σε σύγκριση με την πιο φτηνη Χ3. Βεβαια υπαρχει και τεραστια διαφορα ανάμεσα στις αρχικές τιμές τους...

Καμια φορα βλεπω τις 3αρες σεντάν και αναρωτιέμαι αν πηρα το σωστο αυτοκίνητο, αλλα μετά πεφτω σε λακούβα ή φορτώνω το μωρό στο πίσω κάθισμα χωρις να μου βγαίνει η μέση και καταλαβαίνω πως έκανα καλά. Αλλωστε και στις 2 περιπτώσεις θα το παντρευόμουν το αυτοκίνητο κατω απο τις σημερινές συνθήκες, και πιστεύω οτι το Χ1 ειναι πιο "πασπαρτού"

ΥΓ το "παλιό" Χ3 το εκτίμησα αφάνταστα. ακόμα και στην ταλαιπώρημένη μορφή του σαν απιστευτη περίπτωση αυτοκινήτου που σε μεταχειρισμένη μορφή "χαντακώθηκε" απο την οικονομική κατάσταση. Βλεπω κάτι αγγελίες με 3λιτρα εξαιρετικα να πωλούνται για 15,000 ευρω και είναι πραγματικά κρίμα επειδη σε αυτες τις τιμές δεν παίρνεις ούτε τα φτηνα Ιαπωνικα 1600αρια μεταχειρισμένα...

ΥΓ2 είμαι σίγουρος οτι μέσα στα επόμενα 3 χρόνια θα βγεί με τυμπανοκρουσίες το f/l X1 και πρωτο-πρωτο στην λίστα των βελτιώσεων θα είναι το φινίρισμα του ταμπλώ και η ενσωμάτωση καποιων ηλεκτρονικών στον στάνταρ εξοπλισμό. Θα του βάλουν τον 1600αρη (τον γνωστό) και θα πουλήσει τρελλά. Μεχρι εκείνη την στιγμή θα βλέπουμε στου δρόμους Χ1 μια φορά την ημέρα και ακόμα θα δείχνει διαφορετικό και καινούργιο.

GTZ
30-03-12, 20:37
Ως κάτοχος Χ3 2.0d MY2006 και επειδή έχω οδηγήσει Χ1,δεν έχω παρά να συμφωνήσω στο παραπάνω ποστ.Η Χ3 είναι ένα εξαιρετικό αυτοκίνητο που τα κάνει όλα απο καλα εώς πάρα πολυ καλα.Τελικα δεν είναι ένα αυτοκίνητο αλλά δυο ή τρία μαζί.Ειναι suv,είναι σπορτιβ όσο πρέπει,έχει τις εξωτερικές διαστάσεις που δεν ενοχλούν αλλα δεν δείχνει και μιζερο,έχει χώρους αποδεκτούς,σφιχτό απο ανάρτηση αλλά με καλή ποιότητα κυλισης χωρίς run flat κοπάνημα,οικονομικό αρκετά με το πετρέλαιο.Ειναι αυτοκίνητο που αν το έχεις,δεν το αλλάζεις.Η ηλικία του φαίνεται μόνο στον εσωτερικό του διάκοσμο.Το νέο Χ3 άλλαξε κατηγορία και διαστάσεις,ενώ το Χ1 αναρωτιέσαι τελικά τι είναι...Είναι "στεησον",είναι "τζιπ",είναι sav,suv?
Σίγουρα έχει αγοραστικό κοινό αλλα παραμένει πανάκριβο γιαυτά που προσφέρει αν αποφασίσει κάποιος να το αγοράσει ως τετρακίνητο με ένα καλο επίπεδο εξοπλισμού και ένα αξιοπρεπές μοτέρ...

Nino
30-03-12, 21:05
,ενώ το Χ1 αναρωτιέσαι τελικά τι είναι...Είναι "στεησον",είναι "τζιπ",είναι sav,suv?
..

crossover!!

jimdros
30-03-12, 21:29
οδηγησα προσφατα ενα Χ1 πετρελαιο με 143 αλογα και οι εντυπωσεις μου απο την οδηγικη του συμπεριφορα , αλλα και απο την ευρυχωρια του, ειναι θετικοτατες. Συμφωνω απολυτως για τα πλαστικα, χωρις ομως να μπορω να τα συγκρινω με του Χ3 λογω μεγαλου χρονικου διαστηματος που βρεθηκα σε τετοιο οχημα. Λογω οικονομικων συνθηκων πιστευω οτι σαν μεταχειρισμενο θα εχει σκληρο ανταγωνισμο κυριως ενδοοικογενειακο απο το νεο Χ3, ωστοσο ειναι ενα οχημα που ενω αρχικα εμφανησιακα δεν με ενθουσιασε, με κερδισε απολυτα στην καθημερινη συμβιωση και θα περναγε σιγουρα απο το μυαλο μου σε μελλοντικη επιλογη αυτοκινητου..

spyrosK
30-03-12, 22:05
ειναι λίγο άτοπο να συγκρίνουμε το Χ1 με το Χ3 (πριν ή μετα facelift). ειναι σα να συγκρίνεις τη σειρα 1 με τη 3.λογικό ειναι η ποιότητα κατασκευης στην χ1 να ειναι κατώτερη απο αυτή της χ3 λόγω κόστους (πόσο μάλλον από την F25 που είναι ακόμα καλύτερη). αν μαλιστα τις βαλουν 1600άρι κινητήρα θα πουλάει πολύ περισσότερο.
Οι επιλογές ειναι σαφής.Αν κάποιος θέλει crossoveρακι BMW, βολεύεται με τους χωρους (πχ με 2 μικρά παιδιά εισαι οριακά στο χ1), και μπορει να παει σε δίλιτρο (προς το παρόν), θα εκτιμήσει το χ1 δικινητο ή ακόμα καλύτερα τετρακίνητο.η σύγκριση εδώ ταιριάζει να κολλαει με τα tiguan, qashqai κλπ.
η Χ3 είναι άλλη επιλογή. η E83 όπως έχουμε πει πολλές φορές είναι αξιόπιστη, ποιοτική, απροβλημάτιστη αλλά και απλά αξιοπρεπής σε επιδόσεις-ρεπρίζ στα 2000 κυβικά. έχει όμως καλύτερους χώρους, πιο premium αισθηση και ήταν "πιο πολύ" suv από την χ1.βέβαια η τιμή ανέβαινε πολύ , αν και τώρα βρίσκεις λίγες μεν, αλλά καλές ευκαιρίες σε μεταχειρισμένα, ενώ η καινουρια είναι σε άλλο επίπεδο σε όλους τους τομείς. Ο καθενας επιλέγει ότι θέλει και μπορεί η τσέπη του...
εγω πάντως την Χ3 μου δεν την αλλάζω...thumb