PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογη καταλληλου Ελαστικου



Chris
10-02-10, 11:55
Θα ηθελα γνωμες και εμπειριες απο ελαστικα τα οποια φορατε στα αυτοκινητα σας.
Με ενδιαφερει τοσο η συμπεριφορα του σε βρεγμενο και στεγνο οδοστρωμα οσο και ο θορυβος.
Εγω φοραω τα michellen Sport 245/35/19 & 265/30/19 και επειδη δν ειμαι καθολου ευχριστημενος με αποτελεσμα χτες σε μια λακουβα να πεταξει ενα "βυζακι" :ranting2::ranting2::ranting2:τυφλα να χει η Pamela Anderson:hystericalbs1:

Rosinante
10-02-10, 12:15
Με 19αρα ζαντα 265 και πτωση σε λακουβα φταιει το λαστιχο..??!!!!!
Οι 19αρες ζαντες κυριε ειναι για πιστα και σε καμια μα καμια περιπτωση για (ελληνικο)δρομο...Για να σοβαρευτουμε λιγο...Το λαστιχο ειναι πολυ καλο, τις ζαντες να αλλαξετε...

Chris
10-02-10, 12:22
Φιλε Rosinante μαλλον δν διαβασες καλα το ποστ μου, οποτε εχεις ολο το χρονο να το ξαναδιαβασεις πιο προσεχτικα!!!και αφου δεις οτι ειναι "σοβαρο" να απαντησεις..

m-power_01
10-02-10, 18:40
Εγω ειμαι υπερμαχος των rosso... Λαστιχο για κανιβαλισμους!

yannisv
10-02-10, 18:45
Φοράω Toyo Proxes αλλά τα επόμενα θα είναι Continental Sport Contact 3 (ό,τι καλύτερο δοκίμασα στο 320 Ε92 320).

Moufas E46
10-02-10, 18:46
continental sport contact 3. το φοραω 2 χρονια σε 18 αρα ζαντα με 40 αρι προφιλ και εχω κανει 20000 χλμ τα περισσοτερα στο κεντρο της αθηνας και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος οσο αφορα την αντοχη τους στις λακουβες. οσο αφορα σε βρεγμενο και σε στεγνο ουτε εκει εχω προβλημα το μονο παραπονο ειναι πως αργει να ζεσταθει αλλα εσυ δεν θα το χεις το προβλημα γιατι βλεπω εχεις 330

Vasilis
10-02-10, 19:55
Verdestein......225/40*18....απλα ΔΕΝ ξαναβαζω αλλη μαρκα....!

εκει που οι αλλοι γλυστρανε... εγω νοιωθω ασφαλης!
τα τοποθετησα 07/2009 .... δλδ τα χω μισο χρονο μονο πανω....αλλα κ σε βροχη κ σε στεγνο...νοιωθω ασφαλης ακομα κ μετα την τοποθετηση του κομπρεσερ!!!

deepBLUE
10-02-10, 19:58
Εγω φοραω Continental ContiSport contact 3 μια χαρα τα βρισκω.

Samaro
10-02-10, 20:29
Εγώ έχω άλλη γνώμη.
Πλέον όλες οι εταιρίες ελαστικών έχουν καλές σειρές.(φαίνεται απο τις προτάσεις του καθε ενός μας)
Οι περισσότερες εταιρίες άλωστε ανήκουν σε Group, είναι θυγατρικές κλπ άλλων, με αποτέλεσμα να μοιράζονται το Know How της κατασκευής.
Οι διαφορές ποιότητας είναι νομίζω τέτειες που πλέον ακόμα και οι επαγγελματίες δοκιμαστές/περιοδικά κλπ να δυσκολεύονται να βγάλουν νικητή σε συγκρητικές δοκιμές.
Φαντάσου αν εμείς, μπορούμε να αξιολογήσουμε ένα καλό ή κακό λάστιχο.
Δική μου άποψη έναι ότι το καλύτερο λάστιχο είναι το καινούργιο.:original:
Τώρα αν λέμε οτι φταίει το λάστιχο που πέταξε βιζάκι επειδή έπεσε σε λακούβα..........

Antonis_Spartan
10-02-10, 21:04
Continental ContiSport contact 3 φιλε.
Πολυ καλη ποιοτητα και αρκετα καλη τιμη.
Αυτα εχω κι εγω και δεν εχω κανενα προβλημα
παρολο που τα "κουραζω" καθημερινα σε διαφορες
στροφες if you know what i mean....

Εγω αυτα σου προτεινω..

Εχει δοκιμασει κανεις σας τα Pizero Nero ?

yannisv
10-02-10, 21:11
Εχει δοκιμασει κανεις σας τα Pizero Nero ?

Έχω ακούσει ότι είναι σκληρό λάστιχο ισχύει? Με τα GLISTRELLI δεν είχα ποτέ πάρε δώσε πάντως.

Antonis_Spartan
10-02-10, 21:21
Έχω ακούσει ότι είναι σκληρό λάστιχο ισχύει? Με τα GLISTRELLI δεν είχα ποτέ πάρε δώσε πάντως.

Ειναι και τσιμπιμενη η τιμη τους αν δεν κανω λαθος..

sokinm3
10-02-10, 21:26
Yokohama Advan V 103 Χρηστοφορε

εξαιρετικο λαστιχο και σε βροχη και σε στεγνο

παραλληλα ζεσταινονται πολυ γρηγορα

Driver M
10-02-10, 22:50
Εγώ φοράω προς το παρόν τα bridgestone potenza rft και από δυναμικά χαρακτηριστικά είμαι πολύ ικανοποιημένος. Αλλά, επειδή τα rft μου έχουν βγάλει το λάδι και αφού έχουν κάνει και τα χιλιόμετρά τους, σύντομα θα αντικατασταθούν με συμβατικά ελαστικά. Στην αρχή έλεγα για sport contact 3, αλλά μετά είδα τα goodyear f1 asymmetric (που μου πρότεινε ο Nick E60), τα οποία εμφανίζουν καλύτερη απόδοση στις μετρήσεις (και στεγνό και βρεγμένο) και είναι και λίγο οικονομικότερα. Συνεπώς, εκτός απροόπτου, αυτή θα είναι η επόμενη επιλογή μου.

NickE60
10-02-10, 23:01
Εγώ φοράω προς το παρόν τα bridgestone potenza rft και από δυναμικά χαρακτηριστικά είμαι πολύ ικανοποιημένος. Αλλά, επειδή τα rft μου έχουν βγάλει το λάδι και αφού έχουν κάνει και τα χιλιόμετρά τους, σύντομα θα αντικατασταθούν με συμβατικά ελαστικά. Στην αρχή έλεγα για sport contact 3, αλλά μετά είδα τα goodyear f1 asymmetric (που μου πρότεινε ο Nick E60), τα οποία εμφανίζουν καλύτερη απόδοση στις μετρήσεις (και στεγνό και βρεγμένο) και είναι και λίγο οικονομικότερα. Συνεπώς, εκτός απροόπτου, αυτή θα είναι η επόμενη επιλογή μου.

Πολύ καλά πράγματι! Τα έβαλα και στη laguna του πατέρα μου (225/45/17) Τραίνο η laguna ...θέλει πολύ κόπο για να μπει το ABS σε στεγνό η βρεγμένο ..και αθόρυβα εντελώς!!

Panos 316T
11-02-10, 06:42
για μένα εξαρτάται από την χρήση του αυτοκινήτου που κάνεις.
αν το χεις για καθημερινή χρήση βάλε λάστιχο με πιο σκληρή γόμα ώστε να χει και διάρκεια, αν το χεις για βόλτα προχώρα σε πιο μαλακό.
είχα τα P ZERO NERO,έχω τα P ZERO ROSO πολύ ικανοποιημένος,επόμενη κίνηση τα toyo R1-R με δύο χρόνια εγγύηση αν θυμάμαι καλά...

individual
11-02-10, 07:16
Εγω ειμαι υπερμαχος των rosso... Λαστιχο για κανιβαλισμους!


Pireli p zero rosso......
Μιλαμε για λαστιχο,μαστιχα.
Αλλα ξεχνα τις παρα πολλες χιλ. Χλμ
Απλα οσα χλμ κανεις θα τα ευχαριστηθεις........
Θα τα ξαναβαλω με χιλια.....

Chris
11-02-10, 08:53
Kαι μενα ο λαστιχας μου προτεινει τα goodyear f1 asymmetric, τα dunlop (δν θυμαμαι το τυπο) και σαν φθηνη και καλη λυση τα AVON zz3. Η επιλογη λαστιχου ειναι δυσκολη περιπτωση.Εχω δοκιμασει ιδιες μαρκες σε διαφορετικα αυτοκινητα με αντιθετα αποτελεσματα. Παντως απο την τωρινη μου εμπειρια με τα MICHELEN δν τα συνιστω.Πολυ μαλακο λαστιχο, σκιζεται με την παραμικρη επαφη και μαγουλιαζει με πολλα στις στροφες

m-power_01
11-02-10, 21:42
Kαι μενα ο λαστιχας μου προτεινει τα goodyear f1 asymmetric, τα dunlop (δν θυμαμαι το τυπο) και σαν φθηνη και καλη λυση τα AVON zz3. Η επιλογη λαστιχου ειναι δυσκολη περιπτωση.Εχω δοκιμασει ιδιες μαρκες σε διαφορετικα αυτοκινητα με αντιθετα αποτελεσματα. Παντως απο την τωρινη μου εμπειρια με τα MICHELEN δν τα συνιστω.Πολυ μαλακο λαστιχο, σκιζεται με την παραμικρη επαφη και μαγουλιαζει με πολλα στις στροφες

Αν εχεις παραπονο απο τα michelin μην βαλεις avon...Απλα δεν θα σου κανουν!

gant
12-02-10, 00:07
Continental contact3 225/40X18. Μόλις έκλεισα 2 χρόνια και 24000χλμ. Απόλυτα ικανοποιημένος όπως ήμουν και απ το contact2 νωρίτερα.

bomber21
12-02-10, 00:08
dunlop (δν θυμαμαι το τυπο)

SP Sport Maxx TT ?

Chris
12-02-10, 08:31
SP Sport Maxx TT ?

Σωστος!!:rally:

yodas
12-02-10, 11:23
Toyo proxes T1R (μέχρι να βγούν τα R1R σε διαστάσεις που θέλουμε) σε 19άρες.

Το καλύτερο λάστιχο που έχω φορέσει (και κανιβαλίσει).

sokinm3
12-02-10, 11:31
οντως και εμενα το επομενο μου θα ειναι R1R

Samaro
12-02-10, 11:57
Εγώ έχω άλλη γνώμη.
Πλέον όλες οι εταιρίες ελαστικών έχουν καλές σειρές.(φαίνεται απο τις προτάσεις του καθε ενός μας)
Οι περισσότερες εταιρίες άλωστε ανήκουν σε Group, είναι θυγατρικές κλπ άλλων, με αποτέλεσμα να μοιράζονται το Know How της κατασκευής.
Οι διαφορές ποιότητας είναι νομίζω τέτειες που πλέον ακόμα και οι επαγγελματίες δοκιμαστές/περιοδικά κλπ να δυσκολεύονται να βγάλουν νικητή σε συγκρητικές δοκιμές.Φαντάσου αν εμείς, μπορούμε να αξιολογήσουμε ένα καλό ή κακό λάστιχο.
Δική μου άποψη έναι ότι το καλύτερο λάστιχο είναι το καινούργιο.:original:
Τώρα αν λέμε οτι φταίει το λάστιχο που πέταξε βιζάκι επειδή έπεσε σε λακούβα..........

Το γεγονός οτι έχουν ακουστεί τόσες διαφορετικές προτάσεις/απόψεις δεν επιβεβαιώνει τα όσα προανάφερα;;;:original:

Υ.Γ. Μην ακούτε ποτέ τις προτάσεις των λαστιχάδων. Πάντα προτείνουν για καλύτερο, το λάστιχο της εταιρίας που τους δίνει την μεγαλύτερη προμήθεια.

Prophet Of Noise
12-02-10, 15:10
Continental Sport Contact 3. Δεν ειμαι και ιδιαίτερα ευχαριστημένος αλλά μάλλον περιμένω θαύματα. Περιμένω πως και πως να τα αλλάξω με Toyo T1R σε μεγαλύτερες διαστάσεις (θα χωρέσουμε 285 πίσω Χρήστο τι λες; Φέρε το σφυρί για τους θόλους :P)

Chris
11-03-10, 16:15
Για 265/35/19 τι αερα προτεινεται?Ο λαστιχας εβαλε 37......2,και κατι psi

yannisv
11-03-10, 16:18
Μη τα τουμπανιάζεις με αέρα εγώ στα Toyo με λιγότερο (33 αντί 35 στα πίσω) είχα καλύτερα αποτελέσματα σε 18άρες στο Ε92 320 στο θέμα κράτημα. Τώρα αυτός κάπως θα εξηγείται αλλά είμαι μπούφος δεν ξέρω από αυτά... :)